Gemeenten moeten geen oud papier gaan inzamelen EHBO'ers actief bij „ongevallen'1 TEWO wil kunst bij de mensen brengen. Rab-vestiging in Almère Minister in brief: „Nieuw Leven" brengt klucht Kampioenschappen kusthengelen „Vrije Poppenkast" in Oudeschild Toneelstuk Oud-leerlingen Marathon werd een sportief succes Opbrengst bazaar Schietoefeningen Bezoekuren ziekenhuizen Den Helder Gespeeld met lucifers Aanhanger velde lichtmast IBOB-proef Bornrif (J DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 [ondernemers-aktiviteiten De bouwmaterialenhandel Rab heeft een meerderheidsbelang in een nieuw bedrijf in Almere: de firma Frits en Klein. Het bedrijf wordt opgezet en gerund door twee Amsterdammers die beiden ook een financiëel aandeel in het geheel hebben. Bij de vestiging in Almere zullen geen Texelse werknemers betrokken zijn. Directeur Rab verklaarde dat het in storten van de Texelse bouwmarkt het zoeken naar mogelijkheden aan de over kant noodzakelijk maakt. Almere lijkt een gunstige plaats omdat in die gloednieuwe stad nog volop gebouwd wordt. Doordat het met het bouwen op Texel zo slecht gaat had men een stuk capaciteit en management over dat zich thans kan richten op de vestiging in Almere. Door deze deelname in dit project wordt voor komen dat er bij Rab nog meer ontslagen zouden vallen. Verder kan worden ge meld dat de geruchten dat het bedrijf Rab wordt overgenomen door Jarino, uit de lucht zijn gegrepen. Ook van overdracht van het Gamma-bedrijf is geen sprake. Toneelvereniging 'Nieuw Leven' uit Oudeschild heeft de klucht "Antje Mik mak" in studie genomen. Het stuk wordt op 10 en 17 januari in 't Skiltje gespeeld. Antje Mikmak is geschreven door R. Feenstra en bestaat uit drie bedrijven. De regie berust bij Jaap Zuidewind. Het ophalen van oud papier kan door de gemeente op verschillende manieren gestimuleerd worden. Te denken valt aan subsidie voor verenigingen die het oude papier ophalen, gemeentegrond beschikbaar stellen aan instellingen om papierbakken te plaatsen, contracten met oud-papier handelaren, goede voor lichting aan de burger over het nut van het ophalen van gescheiden huisvuil etc. Dat staat in een circulaire van het ministerie van Volksgezondheid en mil ieuhygiëne inzake de mogelijkheden voor het apart inzamelen van oud papier en karton. De minister gaat in zijn circulaire, die als aanwijzing kan dienen voor gemeen teplannen, vooral uit van het ophalen van oud papier door verenigingen, zoals op Texel ook gebeurt. Minister Ginjaar komt tot de conclusie dat het ophalen van oud papier door gemeentereini gingsdiensten niet voldoende kans van slagen heeft. ,,Het systeem van ge scheiden inzamelen van oud papier en karton op vrijwillige basis door scholen, verenigingen ed. heeft tot nu toe in Nederland het best voldaan. Het opha len van oud papier door gemeente reinigingsdiensten is tot nu toe niet levensvatbaar gebleken" aldus de circu laire. Zoals bekend is er vooral in de commissie Openbare Werken veel ge sproken over dit onderwerp. Raadslid P. „Een Texelse bestuurder van een bromfiets raakte vrijdag avond ernstig gewond toen hij achterop een geparkeerd staande auto van Rijkswater staat reed. Bij de aanrijding, die op het Wezenland plaatsvond, bleef zijn vrouw ongedeerd. Zij zat als duopassagiere achterop. Oorzaak van de aanrijding was plotseling opkomende mist. De bromfietser werd met diverse kwetsuren afgevoerd door een ambulance." Zo zou een berichtje in deze krant kunnen luiden. Het zou echter onvolledig zijn als er niet bij stond dat er onmiddellijk 23 mensen met het diploma Eerste Hulp bij Ongevallen beschikbaar waren om de onfortuinlijke bromfietser te helpen. Het was namelijk een realistische oefen avond van de EHBO, die vrijdag in de schuur van Rijkswaterstaat werd gehouden. Alle EHBO'ers, die vorig jaar hun diploma hadden gehaald, kwamen bijeen voor de achtste en voorlopig laatste herhalingsoefening. Was tot nu toe in gewone zaaltjes en in een luchtige sfeer geoefend, voor de laatste keer wilde men het oefenen in een wat realisti scher omgeving doen plaatsvin den. „Doe het zo echt mogelijk" kregen de in groepjes gesplitste EHBO'ers als advies. „Dit zijn realistische oefeningen van dingen waar je voor kan komen te staan. Vorige bijeenkomsten waren leuk en gezellig, dit keer zullen we zo serieus mogelijk aan de gang moeten." En serieus werd er gewerkt. Dat kwam misschien ook wel door het goede spel van de „slachtoffers" die vaak „net echt" geschminkt waren. Van bromfietsbestuurder, tot een man die onder een stapel zand zakken bedolven was, allen werden ze door de EHBO'ers kundig geholpen. Het feit dat één van de slachtoffers door een ambulance werd afgevoerd, maakte het alleen maar echter. Texel kan gerust zijn met zo'n groot aantal gediplomeerde EHBO'ers bij de hand. De avond was georganiseerd door de afdeling Oudeschild. A. Zegers deed meermalen het verzoek onderzoek te verrichten naar een sy steem voor het gescheiden ophalen van huisvuil. De minister doet nu dus aan de gemeenten de aanbeveling het ophalen van oud papier aan verenigingen over te laten. In de circulaire worden drie meest gebruikte manieren genoemd. Er wordt huis aan huis opgehaald door vereni gingen; op dagen dat het grove vuil aan de weg staat, wordt het papier er apart bijgezet en opgehaald door verenigin gen of handelaren, of het oud-papier wordt door het publiek in een papierbak bij de vereniging gedaan. Regelmaat Bij het ophalen van oud papier stelt de minister dat het regelmatig moet gebeu ren, zodat de mensen uit een automatis me het papier gaan sorteren uit het andere huisvuil. Ook het goede doel (steunen van een vereniging) vindt de minister zeer belangrijk, daardoor zal de burger waarschijnlijk extra gestimuleerd worden. Bovendien geeft het brengen néér de vereniging meestal minder opbrengst. Het is in sommige steden gehanteerde systeem om handelaren op de dag dat het huisvuil gescheiden voor dedeurstaat, het papier te laten ophalen kan volgens de minister redelijk func tioneren. Wel is bij dit systeem gebleken dat het papier bij een lage verkoopprijs niet weggehaald wordt. ,,De bereidheid om het papier aan de weg te zetten maar dan niet voor een goed doel is dan iets minder" aldus de minister. Toch vindt de minister het idee om de burger het oud papier bij de verenigingen te laten brengen een goede mogelijkheid. Er is geen papierrommel in de straat en veel mensen zijn lid van een bepaalde vereniging zodat de 'handel' in één moeite wordt meegenomen. ,,Niet al leen zal er in veel gevallen een grote motivatie zijn om in te zamelen, het papier komt allemaal op één plaats wat voor de oud-papier handelaar aantrek kelijk is uit kostenoverwegingen. Ook bij lagere papierprijzen blijkt dit systeem vaak nog te voldoen" aldus de minister. Subsidie Een tiental gemeenten in Nederland geeft nu subsidie op het inzamelen van oud papier. De papierprijs is het laatste jaar gestegen en er is in de meeste gevallen geen aanvullende subsidie uit gekeerd. In de circulaire wordt op het gevaar gewezen dat er bij een gesub sidieerde handel, in een tijd van lage prijzen, een constant overschot ontstaat omdat de papierstroom van de vereni- Zaterdag j.l. werd aan de Afsluitdijk de Nederlandse kampioenschappen kusthengelen 1980 gehouden. Het 2e korps van HSV Texel bestaande uit T. Buren, W. Pronk, H. Boks, D. Roeper en A. Banda eindigde hierbij op de 8e plaats, wat een goed resultaat genoemd mag worden. Individueel heeft H. Boks zich van de Texelse vissers het best geplaatst nl. een 23e plaats (van de 120 deelnemers) met 190 cm vis. De vangsten die voorna melijk uit bot en schar bestonden waren erg matig. De zondag erna werd in Oudeschild een competitie wedstrijd gevist van de HSV Texel. Hiervan was de uitslag als volgt: 1e M. van derZwaag met 145 cm vis, 2e W. Pronk met 109 cm vis en 3e werd C. Huisman met 74 cm vis. Bij de jeugd was maar één deelnemer met vis zodat deze ook op de eerste plaats eindigde. Dit was Rob Koopman. De volgende competitie wedstrijd is zondag 30 november bij 't Horntje, aanvang 8.30 uur. Zondag 7 december is de jaarlijkse St. Nicolaaswedstrijd aan de Afsluitdijk. Het inschrijfgeld is hier voor is T12.50 inclusief 50 pieren. Ook niet-leden kunnen zich hiervoor laten inschrijven. Opgave voor 2 december bij M. van der Zwaag, Thijsselaan 11, Den Burg, tel. 02220-3551. Uitslagen zomerserie HSV Texel met respectievelijk centimeters, aantal wed strijden en punten. P. Verhagen 2428 16 180% C. Huisman 2357 16 147 M. v.d. Zwaag 1788 15 168 H. Boks 1501 14 140 A. Souer 1454 13 112 D. Veltkamp 1267 13 114 W. Pronk 1267 14 133 G. v.Kranenburg 1170 16 129 E. Bos 1144 15 101 Z* D. Roeper 1118 16 119 Afdeling jeugd: B. Eelman 1235 16 71V4 R. Eelman 1119 16 62 R. Koopman 715 13 47 E. Kramer 681 11 38Vi M. Maat 649 11 42 De door Dros Bakkerij beschikbaar gestelde beker voor diegene die in de Zomerserie de meeste puitaal zou van gen is gewonnen door M. van der Zwaag met vijf stuks. gingen even groot blijft. Dit kan leiden tot weigering van het oude papier door de industrie waardoor het verzamelen wel moet afnemen. In zijn eindconclusie adviseert de minister uit te rekenen wat het ophalen van papier bij het huidige systeem kost en dan na te gaan wat er bespaard kan worden door anderen het papier te laten ophalen. Ongeveer een kwart van ons huidige huisafval bestaat uit papier en karton. Deskundigen denken dat de papierindustrie in de toekomst voor zestig procent van de totale produktie gebruik zal kunnen maken van oud papier. Belang Naast het stimuleren van de vereni gingen om zoveel mogelijk papier in te zamelen moeten de gemeenten de bur gerij stimuleren zoveel mogelijk papier weg te brengen of aan de weg te zetten. Volgens de minister moet er via pers publicaties, folders en andere middelen constant op het belang van het geschei den huisvuil inzamelen gewezen wor den. Het belang van deze gescheiden inzameling onderschrijft de minister in zijn schrijven als volgt. Naar de huidige inzichten biedt het opnieuw gebruiken van oud papier en karton belangrijke voordelen, niet alleen uit milieu-hygiëni sche overwegingen maar ook i.v.m. be sparing van grondstoffen en energie. Verwachte toenemende schaarste aan grondstoffen leidt tot een hoger gebruik van oud papier in de papier- en karton industrie en moet dan ook gestimuleerd worden". De brief van de minister biedt voor de oud papierinzameling op Texel geen nieuwe gezichtspunten. De con clusies van de minister zijn hier al veel eerde rgetrokken, zoals blijkt uit de manier waarop het papier hier wordt ingezameld. Woensdagmiddag a.s., aanvang 14.30 uur, geeft ,,De Vrije Poppen kast" een voorstelling op het adres De Ruyterstraat 62 in Oudeschild. De voorstelling heeft betrekking op het Sinterklaasgebeuren. Kinderen van alle leeftijden zijn welkom. De entreeprijs bfedraagt f 1, De Oudleerlingenvereniging heeft het stuk ,,Onze Lieve-vrouwenbed- stro" in studie genomen. De plattelandskomedie, die in drie bedrijven wordt gespeeld, beleeft op 31 januari en 7 februari de uitvoering. Op 31 januari wordt in De Waal gespeeld en op 7 februari in De Cocksdorp. Het stuk is geschreven door D. J. Eggen goor. Zaterdag werd in de Dennen een hardloopwedstrijd over 21 kilometer gehouden. 20 Haagse trimmers en atle ten, die een trainings- en ontspannings weekeindje op Texel hielden gingen een spotieve ontmoeting met 32 Texelaars aan. De voorzitter van V en L-TC, een atletiekvereniging uit Den Haag, Andri Binsbergen, een oud Texelaar, had tevoren, via het VW, kontakt gezocht met Daan en Niek Welboren. Zij hadden de hun bekende Texelse hardlopers aangeschreven, om zoveel mogelijk deelnemers bij deze ontmoeting te be trekken. Met grote nauwkeurigheid was een parcours van 7 km. in de Dennen uitgezet. (Randweg, Nattevlakweg, Ro- zendijk, Ploeglanderweg) dat één, twee of drie maal gelopen kon worden. Het was voor het eerst dat een zo'n lange afstand, halve marathon, op Texel ge organiseerd werd. Toch durfden opval lend veel Texelaars de confrontatie met het uitputtende lange afstandlopen aan. 10 Deelnemers liepen de 7 km, 14 de 14 km en 28 (I) de 21 km. Het geheel werd als een succes ervaren, zodat ir! de toe komst een herhaling van een dergelijk evenement te verwachten is. 's Avonds was er een informele ont moeting in hotel De Pelikaan waar een aardige film over een hardloop-etappe wedstrijd op Hawaii werd vertoond. Verder werden gedachten en ervaringen uitgewisseld over het lange afstand lopen. Ook besprak men de mogelijk heden voor georganiseerde atletiek be oefening op Texel. Het ziet er naar uit dat dit binnenkort gerealiseerd zal wor den. Nadere mededelingen hierover zul len nog bekend worden gemaakt. Uitslagen: Heren 7 kilometer: 1. Peter Witte 27.50, 2. Wim Piet Eelman 29.15, 3. Dirk Eelman 30.05. Dames 7 kilometer: 1. Coby Bakelaar 34.35, 2. Trudie Hartman Den Haag 36.14, 3. Diny Binsbergen 37.20. 14 kilometer: 1. Patrick Aris Den Haag 46.25, 2. Dirk Vermeulen Den Haag 53.00, 3. Niko Kikkert 1.00.13. Halve marathon: 1. Wim Hartman Den Haag 1.17.53, 2. Theo Wentink Den Haag 1.20.54, 3. Albert Hoven Den Burg 1.21.39, 4. Niek Welboren Eierland 1.22.33, 5. Frans Kuip Den Burg 1.22.54, 6. Andri Bins bergen Den Haag 1.23.06, 7, Bert Gerritsma Den Haag 1.23.40, 8. Gerard Zoetelief De Koog 1.24.53, 9. Daan Welboren Den Hoorn 1.25.03, 10. Jan Zijm Den Burg 1.25.30. De bazaar die 14 november werd gehouden ten bate van de Hervormde zusterkring in De Koog heeft, ondanks het slechte weer en het daardoor tegen vallende bezoek, een mooi resultaat opgeleverd, namelijk f3.645,37. Bij de grote verloting zijn alle prijzen opgehaald, behalve van het nummer 535 geel. Deze prijs is af te halen op Parnassiastraat 15 in De Koog. Op 3 december wordt vanaf Breezanddijk tussen 10 00 en 19.00 uur geschoten. In het tijdvak van 1 t/m 19 decem ber worden op het schietterrein C i 52°52,5'N-4°42,8 E schietoefeningen gehouden. Geschoten wordt met lichte luchtdoelartillerie en de onveilige af stand is tot 14.000 meter. Op maandag morgen en vrijdagmiddag wordt niet geschoten. Gemini-ziekenhuis, Huisduinerweg 3, Den Helder, telefoon (02230) 11314. Bezoek: van 16.00 tot 19.00 uur. Lidwina-ziekenhuis, Polderweg 114, Den Helder, telefoon (02230) 12441. Bezoek: van 13.30 tot 14.30 uur en van 18.45 tot 19.45 uur. Spelen met vuur door een 7-jarig jon getje was er de oorzaak van dat vrijdag avond brand ontstond in het schuurtje bij de woning van de familie E. Drijver in Den Hoorn. Dat leidde tot het uit rukken van de brandweer, die het vuur snel onder controle had. De schade bleef beperkt tot spullen die in het schuurtje waren opgeslagen. Zaterdag botste de aanhangwagen van een auto tegen een lichtmast op de Pontweg, ongeveer ter hoogte van het kruispunt met de Californiëweg. De lichtmast knapte af en de aanhanger werd zwaar beschadigd. De wagen was geladen met tuin grond. De chauffeur verloor de macht over het stuur toen de aanhanger begon te slingeren. De wagen sloeg om en kwam zijdelings tegen de lichtmast terecht. Niemand werd gewond. Het Instituut Bruikbaarheidsonder- zoek Paarden en Pony's (IBOB) houdt woensdag (morgen) een proefdag bij manege Bornrif in De Koog. Om half tien worden drie zadelproeven genomen, om half elf tien tuigpaarden- proeven en om half drie drie aange spannen proeven. Eén en ander gebeurt onder auspiciën van het Warm bloed Paardenstamboek Nederland. De jury bestaat uit de heren S. Pompen en L. Thien. Toeschouwers en paardenlief hebbers zijn welkom bij het schouw spel. Maandagmorgen om negen uur werd een "TEWO-expositie" in de kelder van het raadhuis geopend. TEWO is Texelse Eerste Workshop Onderneming. Een verzinsel van Donald de Vrind die als 'directeur en enig lid' van TEWO deze week exposeert in het raadhuis met 183 mogelijkheden om een plastic sluiting van een boterhamzak op zwart karton te plakken. Donald had TEWO bedracht om de mensen nieuwsgierig te maken en naar de opening van zijn expositie te lokken. Er was dan ook een twintigtal mensen aanwezig die de openings speech van de TEWO-directeur wilden aanhoren. Op het moment dat Donald met zijn speech begon viel echter de stroom uit. Candle light Bij kaarslicht verhaalde Donald van zijn idee om kunst bij de mensen te brengen. ,,Na de vervuiling door de Baghwan en Jarino wordt het tijd dat de mensen door middel van kunst weer gemobiliseerd worden. Kunst hoort op de barricaden en die kunst gaan jullie maken", zo sprak hij tot de genodigden. Donald vertelde verder dat hij de expo sitie moest betalen van een bijstands uitkering. Daarom was er geen hapje of drankje. ,,Er is ook geen gastenboek want daar staan meestal kreten in als 'ga zo door' en dat was ik toch al van plan zo zei De Vrind eigenzinnig. Zelf doen In de raadhuiskelder hangen dus alle 183) mogelijke combinaties van een Donald de Vrind tijdens zijn openingsspeech, inzet vijf mogelijkheden tot creativiteit met een plastic zaksluiterltweede van rechts een ,piormale" plastic sluiter/. doormiddengebroken plastic sluiting, te gebruiken voor een plastic zak. Bij deze 183 mogelijkheden heeft Donald bij alle voorbeelden één helft van de sluiting vertikaal gehouden. Wanneer ook de horizontale mogelijkheden benut wor den dan zou De Vrind op 366 varianten komen. Die taak is dan ook weggelegd voor het publiek. In het zaaltje van de expositie is ruimte vrijgehouden voor 'eigen' kunst. Er ligt een grote stapel sluitingen, tijm en zwart karton. ,,Het lijkt me leuk om zelf een nieuwe com binatie te bedenken of een bestaande maken en dan kijken waar hij al hangt". Mensen die zelf iets 'ontwerpenmogen het ook ophangen, zodat mogelijk aan het einde van de week het aantal aangeplakte sluitingen is verdubbeld. „Ik zat er een paar weken geleden mee te spelen en dit leek me een aardig idee om de mensen zelf iets te laten doen. Natuurlijk denken ze: dat had ik zelf kunnen bedenken. Dat klopt, maar ze doen er verder niets mee en ik wel". Aldus Donald de Vrind. De expositie is deze week op werkdagen geopend van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9