Groen ^wartr^pxels in het karL, Dubbele von Sion wordt grote manifestatie MEER GEDECLAREERD DAN UITGEVOERD Ondanks bedenkingen: Andere kap is dure grap Onderzoek CVprojekt: Politie op spoor van honden die schapen doodden Abonnementsprijs Weg met de doorns ron\* 94e JAARGANG NR. 9532 TEXELSE VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220)2206 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld De Rooy B.V., Postbus 111790 AA Den Burgtelefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het bestuur van de Welzijnsstichting heeft in zijn vergade ring van gisteravond definitief besloten de uitreiking van de Dubbele von Sion op grootse wijze te laten plaatsvinden. Zoals bekend houdt dat in dat overdag een grote manifestatie in de Sporthal wordt gehouden, waaraan alle verenigingen mee kunnen doen en waarvoor alle Texelaars uitgenodigd zijn. 's Avonds houdt het programma een selectie in van datgene dat overdag is getoond. Net als voorgaande jaren is het avondpro gramma alleen toegankelijk voor genodigden en wordt aan het eind hiervan al dan niet de erepenning uitgereikt. De datum van de uitreiking van de Dubbele von Sion is vastgesteld op 31 januari. In de vergadering van de Wel zijnsstichting werd erop gewezen dat de Oud-leerlingenvereniging dan ook de uitvoering van een toneelstuk verzorgt. Volgens administrateur van de Welzijns stichting Oskam geen probleem omdat het stuk van de Oud-leerlingenvereni- ging twee keer wordt opgevoerd. Ge nodigden die het stuk willen zien hoeven dus geen van beide gebeurtenissen te missen. Inmiddels kan ook gemeld wor den dat van de zijde van bloembollen kwekers en landbouworganisaties in stemmend is gereageerd op de plannen voor de manifestatie. Volgens Oskam hebben deze mensen in feite weinig te maken met de Welzijnsstichting, maar hij achtte de instemmende reactie toch een gunstig resultaat. De heer C. Hoogerheide meldde dat de sectie gezondheidszorg en sociale dienstverlening minder positief reageer de op de plannen. Volgens deze sectie is de voorbereidingstijd tekort. Enkele onderdelen van de sectie zoals het Groene Kruis hebben echter toch wel medewerkingtoegezegd. De betreffende sectie is ook niet helemaal klaar om optimaal te functioneren. Dat verklaart ook de wat afwerende houding. Alle facetten Namens de sectie kunstbeleving zei de heer W. Rienks dat hij vooral veel waarde hecht aan de audio-visuele voorlichting. Op verschillende plaatsen in de hal zouden bezoekers met deze middelen voorgelicht kunnen worden. ,,De heer De Haan heeft voorgesteld de technische know-how van de musea in te schakelen", zei Rienks. Alle secties en commissies kunnen materiaal doen toekomen aanhetTexels museum. Daar wordt het materiaal bekeken en ver volgens wordt er een opname van ge maakt. Je krijgt dan in het totaal een filmpje van twintig minuten waarin alle facetten van het welzijn aan bod komen. Dat zou dan in de donkere berging van de gymzaal vertoond kunnen worden. De feitelijke audio-visuele vastlegging vindt in het museum plaats". Rienks zei verder dat De Haan bij zijn plannen hoopt op medewerking van de bejaar- denomroep. Om het filmpje compleet te maken zouden enkele korte opnamen gemaakt moeten worden van de vol gende bestuursvergadering van de Wel zijnsstichting die op 7 januari valt. De politie is er nagenoeg zeker van de honden te hebben opge spoord, die in de nacht van zaterdag op zondag een slachting hebben aangericht onder de schapen van de heer J. Verbeme in Spang. De be treffende honden zouden zijn ont snapt toen ze bij Oudeschild stonden vastgebonden. De eigenaar vond de dieren de volgende ochtend bemod- derd terug. Het is spijtig dat er een vrij lange tijd tussen de schapenmoord en het op sporen van de honden zat. Zouden de honden binnen twaalf uur zijn gevon den, dan zou het onderzoeken van de maaginhoud zekerheid hebben kunnen geven of ze inderdaad de schapen hebben gedood. De bewijsvoering is nu veel rhoeilijker. Delen van de vacht van de honden zullen worden opgestuurd naar het gerechtelijk laboratorium om na te gaan of er vet of bloed van schapen aan zit. Els Postma kon namens de sectie jeugd- en jongerenwerk minder juichende berichten laten horen. ,,We hebben het druk genoeg met ons eigen werk om ook zoiets er nog eens bij te doen. Dit betekent een enorme belasting. Die mag je niet onderschatten. Ook wat betreft de coördinatie waar ik zelf bij betrokken ben. Ik vind het nuttig dat we ons goed realiseren waar we aan beginnen. Dat geldt trouwens ook voor het bureau culturele zaken op het gemeentehuis" zei ze. Oskam wist te melden dat dit bureau zich alleen maar zal beperken tot coör dinatie. Hij meende dat het die functie zeker aan zal kunnen. ,,Het project is de moeitee waard", zei hij. „Dit geeft de mogelijkheid tot welzijnsplanning. Het is iets waarvoor je maximale be langstelling mag verwachten. Als zoda nig lijkt dit me beter dan hoorzittingen houden in alle zeven dorpen. Het orga niseren van die hoorzittingen zou ook erg veel tijd kosten". Kreten Nico Nagtegaal wilde weten hoe je het hoorzitting element inbouwt in de manifestatie. Als dat alleen zou gebeu ren met kreten op allerlei stands vond hij het erg povertjes. Oskam duidde op het voorlichtende aspect van de videopro jectie, maar Nagtegaal liet weten graag wat verder te willen gaan. Formulieren waarop de mensen vragen, suggesties en ideën kunnen schrijven leken hem nuttig als je een hoorzitting in het programma wilt verwerken. Voorzitter Bakker vond ook dat bepaalde eisen aan de uitvoering gesteld moeten worden. Volgens mevrouw J. van Beek heeft de sectie dorps- en dorpshuiswerk een kleine commissie benoemd die zich met de participatie in de Dubbele von Sion- manifestatie bezig zal houden. Over wat het geheel zal kosten heeft de heer Oskam nog geen idee. Hij meldde dat de kosten relatief beperkt zullen zijn omdat veel spullen kunnen worden gebruikt waar de stichting al over beschikt. Alleen zullen inkomsten worden gemist uit de sporthal gedu rende drie dagen dat deze voor de voor bereidingen en de eigenlijke gebeurtenis in gebruik zal zijn. Wegens extra kosten is het wellicht nodig extra krediet te vragen. Oskam wees in dit verband ook op subsidie op grond van de circulaire 'democratische planning'. Volgend jaar De heer M. Jansen meldde dat de accommodatiecommissie niet erg met het idee is ingenomen. Het feit dat het sportgebeuren op Texel een aantal dagen stil zal komen te staan weegt hier erg zwaar. Hoewel een aantal vereni gingen wel aan het geheel wil meedoen, zei Jansen dat er een sterke wens be staat om de manifestatie naar volgend jaar te verschuiven. Rienks constateerde op de vergadering van het bestuur van de Welzijnsstichting een stemming van: „we gaan een sprong in het diepe wagen". Volgens hem is dat niet zo. „Het gaat door. Misschien niet op het niveau zoals we dat graag zouden willen maar goed dat is dan zo. Het moet eerst lopen, dan komen er vanzelf meer re acties los". In antwoord op Els Postma zei de heer Oskam dat hij geen twijfels koestert over de belangstelling die het evenement zal krijgen. „Waarom zouden ze wel naar de TEXPO komen en niet naar de Dubbele von Sion? Je bereikt er in ieder geval de mensen mee die anders naar de hoorzittingen in de dorpen gekomen zouden zijn", zei hij. Uiteindelijk besloot het bestuur van de Welzijnsstichting dat de manifestatie door moet gaan. De welstandscommissie heeft het nodig geoordeeld de kap van de voor speelruimte van de muziekschool aan te passen. Voor deze verandering heeft het college van burgemeester en wethou ders in principe toestemming verleend. De aanpassing brengt 718.265,— extra kosten met zich mee. Dit werd gister avond meegedeeld tijdens de vergade ring van de Welzijnsstichting toen de lijst van ingekomen stukken en mede delingen werd behandeld. Verder kwam naar voren dat het college van B en W de sportraad heeft voorgesteld een sportuitwisseling met Harmeien te overwegen. De sportraad heeft hier nog niet op gereageerd. Zoals bekend speelde Texel dit jaar in het Ste- denspel tegen Harmeien. Uit de op brengst van de Anjercollecte heeft de burgemeester een subsidie toegekend van elk honderd gulden aan de volgende jeugdclubs: 'Jong Leven' in Zuid Eier- land, 'Het Molenbos', Jeugdclub De Waal en jeugdclub Den Hoorn. Tour-in Verder kon bij dit agendapunt op de vergadering meegedeeld worden dat de culturele raad Noordholland overweegt om de opening van de provinciale mani festatie Tour-In op vrijdag 19 juni te doen plaatsvinden op Texel en in Den Helder. Volgens administrateur Oskam van de Welzijnsstichting betreft het hier een groot gebeuren waarbij veel mede werkers betrokken zijn. Over de finan ciële concequenties is nog niets bekend. Mat toestemming van de mi nister van Economische zaken zal de abonnementsprijs van de Texelse Courant met ingang van 1 januari 1981 verhoogd worden. De prijs wordt nu 713,80 per kwartaal, 727,60 per halfjaar en 755,20 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnees, die automatisch overschrijven delen wij mede, dat de bedragen door de post cheque- en girodienst en de banken zullen worden aange past. Directie Texelse Courant Utopia films te Leeuwarden biedt een film over de Waddeneilanden aan. Het is een twee uur durende amateurfilm met geluid en keur. De dorpscommissie van Oosterend zal de film te zijnertijd vertonen. Reddingsbrigade De Texelse reddingsbrigade heeft een overzicht gegeven van de plannen voor de toekomst en de activiteiten van het afgelopen jaar. Verzocht werd om een lening van 75.750,— om jacks en T-shirts an te kunnen schaffen. De heer Oskam zei dat de aanvraag nèt na de vergadering van de subsidiecommissie was binnengekomen. De aanbieding op grond waarvan de reddingsbrigade de benodigde spullen kan kopen, geldt maar tot het eind van dit jaar. De subsidiecommissie vergadert pas weer Hees verder pagina 2) Bij het onderzoek dat rechercheurs van het ministerie van Volkshuisvesting momenteel instellen naar de gang van zaken bij het geruchtmakende CV/lso-projekt van de Woningbouw vereniging Texel, is gebleken dat meer in rekening is gebracht dan in werkelijkheid is uitgevoerd. De recherche heeft de aan nemer om een verklaring gevraagd. Daarvan zal het afhangen of tegen hem gerechtelijke stappen zullen worden onderno men. De leden van de woningbouwvereniging hebben in de vergadering die dinsdagavond in „De Schakel" werd gehou den, het bestuur gemachtigd een civiele procedure aan te span nen voor het geval dat nodig mocht zijn. ken) wil een huis met niet meer dan één of twee slaapkamers. Het is echter niet aantrekkelijk om dergelijke woningen te bouwen, omdat ze naar verhouding duur zijn en dus een hoge huur moeten opbrengen. Dat laatste houdt bovendien risico in voor de vereniging, want al gauw wordt de huur zo hoog dat de betrokken huurders er met succes bezwaar tegen kunnen maken. Iets dergelijks is aan de hand met de voormalige armenkamers in de Waalderstraat. Tegen de maande- Het onderzoek van de CV/lso affaire is overigens nog in volle gang. Het verschil tussen geleverd werk en de declaraties kwam aan het licht bij het onderzoeken van alle woningen waarin destijds isolatie voorzieningen (dubbel glas en spouwmuurvulling) zijn aangebracht. Uit uitlatingen van voorzitter Gerard van der Kooi van de Woningbouwver eniging kon worden opgemaakt dat de geconstateerde verschillen niet zodanig groot zijn dat de hele kostenoverschrij- ding van het project erdoor kan worden verklaard. „Maar het is wel de moeite waard om er achteraan te gaan". Momenteel wordt nog gewacht op het antwoord van de aannemer. Het is niet uitgesloten dat hij een bevredigende verklaring kan geven en dat er voor ge rechtelijke stappen geen aanleiding is. Maar het was practisch om de leden toch alvast om machtiging te vragen omdat daar anders een aparte verga dering voor zou moeten worden uitge schreven. Desgevraagd zei de voorzitter dat bij het onderzoek ook is gebleken dat nogal was werkzaamheden slordig zijn uitgevoerd, maar dat is moeilijk in geld uit te drukken en kan dan ook het beste voor lief genomen worden. De heer Jde Boer hoopte wel dat het resultaat van een proces zou zijn dat de aannemer met geld over de brug komt. Met boete of gevangenisstraf schiet de woningbouwvereniging niets op. Benadrukt werd dat het om een civiele procedure gaat met inderdaad als doel schadevergoeding. Het is echter niet gepast daarop nu vooruit te lopen want het moet nog blijken dat de aannemer inderdaad in gebreke is gebleven. Er gaan geruchten dat bij het CV/lso project ook particuliere huizen zijn ge- isoleerd, op kosten van de woning bouwvereniging. Voorzitter Van der Kooi kon dat niet bevestigen en zei dat het al of niet juist zijn van dergelijke verhalen in de verdere loop van het onderzoek wel zal blijken. De vergade ring van de woningbouwvereniging trok de gebruikelijke kleine belangstelling: enkele tientallen leden. „Er zijn 1610 leden afwezig", constateerde Van der Kooi. In het totale ledental kwam tijdens de vergadering verandering want 46 mensen werden geroyeerd. Het waren leden (geen huurders) die al geruime tijd hun contributie niet hadden betaald, naar een bejaardentehuis waren gegaan of het eiland hadden verlaten. Ze hebben niet gereageerd op aanmanin gen. De woningbouwvereniging heeft nu 1641 leden. Kleine woningen In het begin van de vergadering ont spon zich een discussie over de wense lijkheid om kleine woningen te bouwen. Ongeveer de helft van het totale aantal woningzoekenden (zo is bij het gemeen telijke woningbehoefteonderzoek geble- Dat de gemeente weinig of niets zou doen aan de lekke banden ellende op diverse Texelse fiets paden, is niet waar. De afgelopen dagen zijn de braamstruiken ver wijderd uit de boomsingel langs het fietspad van de Pontweg. Ge bleken was nl. dat de lekken in de fietsbanden de laatste tijd meer door braamdoorns dan meidoorns werden veroorzaakt. Vooral schoolkinderen hadden er veel last van. Twee of drie lekke banden in één week was in menig gezin geen uitzondering. Gehoopt wordt dat het nu beter wordt. lijkse huur van 7288, is bezwaar gemaakt. Zou dat bezwaar worden erkend dan moet de huur omlaag en zal de woningbouwvereniging geld op deze woningen moeten toeleggen. Zodat tot verkoop moet worden besloten. In de praktijk blijkt dat mensen graag een woning met slechts één of twee slaap kamers willen hebben, maar als men voor een paar tientjes meer drie of vier slaapkamers heeft, geeft men aan dat laatste toch de voorkeur omdat wat extra ruimte nooit weg is i.v.m. logé's e.d. Samen bewonen Wat niet wegneemt dat het een vorm van verspilling is dat vele tientallen grote huurwoningen op Texel in de praktijk maar door één of twee mensen worden bewoond. Peter Bakker vond dat het toewijzingsbeleid moet worden veran derd zodat men niet persé getrouwd moet zijn of trouwplannen moet hebben om voor een gewone gezinswoning in aanmerking te komen. Gestimuleerd zou moeten worden dat meerdere 'los lopende' mensen samen een huis be wonen. Voorzitter Van der Kooi zei dat aan een dergelijk beleid nogal wat juridische problemen vastzitten. Niette min zal de taakgroep leden-huurders contacten zich over dit probleem bui gen. Een van de kanten van de proble matiek is dat huurrecht een dwingend recht is. Als twee 'losse' mensen zich contractueel verplichten een woning samen te bewonen, kan niemand er wat tegen doen als een van de bewoners vertrekt. Het opnemen van een tweede persoon in huis kan dan niet worden af gedwongen. Dirk Terpstra wilde onderzocht zien of het mogelijk is woningen te bouwen zoals er nu enkele in de Willem van Bei- erenstraat staan: huizen met twee bouwlagen die zijn voorzien van aparte toegangen. Misschien zijn dergelijke woningen goedkoper dan losse kleine woningen. Voorzitter Van der Kooi vond het een prima idee en zegde toe dat de taakgroep nieuwbouw zich hierover zal buigen. Dat het huurverschil tussen kleine en grote woningen inderdaad veel te klein is bleek uit mededelingen van directeur Wendrich. Voor een gewoon eengezins huis moet ongeveer 7550,— aan kale huur worden betaald. Een woning met één slaapkamer zou niet meer moeten flees verder pagina 2) (Advertentie I.M.) TAXI-EN TROUW AUTO VERHUUR ilhalmlnalaan 4-6 dan Bu

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1