Jellinek-vestiging „bij gedogen" in appartementen WAT IK ZEGGEN WOU., „Zwarte"jazz in winkelstraat j r CVO/ISO-PROJEKT VERVOLG VAN PAG.l Andere kap is dure grap Bezoekuren ziekenhuizen Den Helder Weekendmenu HAVENRESTAURANT TEXEL ja - je fiets parkeer je voor niets! Ontwapening Inventarisatie rapport: knap stuk werk 21 deelnemers kampioenschappen tafeltennis VERVOLG VAN PAG. l PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 in januari. In de vergadering werd daar om besloten dat de leden van deze commissie over deze lening worden gepolsd. Het bestuur van de Welzijns- stichting ging in ieder geval akkoord met het gevraagde bedrag. Het college van B en W is er mee akkoord gegaan honderd exemplaren van het boek over Souwtje de Wijn te kopen. Het boek wordt gebruikt voor promotionele doeleinden. De Mensen Zonder Werk projectleider Kees de Noord heef afgelopen maandag zijn werkzaamheden volledig hervat. Dat houdt in dat de heer J. Brandenburg die halve dagen voor De Noord waarnam, ontslag krijgt. In de vergadering werd gesteld dat hij bijzonder hard voor het MZW-project heeft gewerkt. Verder werd geconstateerd dat de hobbyclubs nog niet in een sectie ver tegenwoordigd zijn. Overleg terzake wordt nodig geacht. Een probleem is tot welke sectie deze clubs zouden moeten horen. Wat betreft de fotoclub bestaan er minder bezwaren om deze te rekenen tot de sectie amateuristische kunstbe oefening dan bijvoorbeeld tot een klein- dierensportvereniging. Ook is de vraag wie van welke vereniging afgevaardigd moet worden. Het probleem zal worden bestudeerd en de clubs mogen tezijner- tijd een uitnodiging verwachten om hun visie te geven. Nog steeds volgens de ingekomen stukken en mededelingen wordt er naar gestreefd de renovatie van de Doops gezinde kerk te Oosterend en de in richting ervan tot muziekcentrum in het voorjaar van 1981 aan te pakken. De bestuursleden van de Welzijnsstichting waren het er over eens dat enige haast bij deze plannen beslist niet overdreven is. Aan de gemeenteraad zal worden voor gesteld de Stichting Agrarisch Museum een subsidie van ƒ6.500,— toe te kennen voor de aankoop van een til bury, een lijkwagen en een bakkers wagen. Overeenkomstig het advies van de commissie kunstopdrachten heeft het college besloten het gemeentelijk kunstbezit te inventariseren door foto's en dia's. Dit mede met het oog op toekomstige uitleen. De kunstvoorwer pen zullen door Piet de Vries op de gevoelige plaat worden vastgelegd. De Schuilhut Een vervelende mededeling vonden de bestuursleden van de Welzijnsstich ting het dat Ds. Hoekstra heeft laten weten dat de plannen tot uitbreiding van De Schuilhut tot algemene gemeen schapsaccommodatie in De Koog niet door zullen gaan. Wat de uitbreiding betreft zal weer van de grond af aan moeten worden begonnen. Binnenkort zal een gesprek plaatsvinden tussen de dorpscommissie van De Koog en het college. De plannen voor het dorpshuis staan voorlopig echter in de ijskast. De heer Hoogerheide sprak van een droevi ge zaak, vooral omdat de jeugd in De Koog geen passend onderkomen heeft. Oskam meldde dat jeugdwerkbegeleider Jan Kramer intensief contact heeft met de jeugd in De Koog en met de ouders. Dat neemt niet weg dat er grote pro blemen geweest zijn. Volgens Hooger heide zou Jan Kramer er goed aan doen contact op te nemen met de dorps commissie van De Koog. Als laatste mededeling op de verga dering het feit dat Texel over 1980 een eenmalige uitkering heeft gekregen van ƒ400.000,— voor het sociaal-cultureel werk. Oskam meldde dat deze gelden uit de zogenaamde 'Knelpuntenpot van CRM' komen. De uitkering is gebaseerd op het geld dat de gemeente zelf al voor het sociaal-cultureel werk uittrekt. Gemini-ziekenhuis, Huisduinerweg 3, Den Helder, telefoon (02230) 11314. Bezoek: van 16 00 tot 19.00 uur. Udwina-ziekenhuis, Polderweg 114, Den Helder, telefoon (02230) 12441. Bezoek: van 13.30 tot 14.30 uur en van 18.45 tot 19.45 uur Groentesoep Gebakken of gestoofde kabeljauw, verse groente, gebakken of gekookte aardappelen. Mandarijnen-ijs f22,50 022261 310 De recentelijke verplaatsing van de Texelse vestiging van het Jellinekcentrum van De Skuul in de Dennen naar de Mokbaai-appartementen bij 't Horntje, is strijdig met het bestemmingsplan. Want de Mokbaai-appartementen (vroeger Remember') hebben in het bestemmingsplan 't Horntje een recreatieve bestemming. B en W zijn echter niet van plan een eind te maken aan deze situatie, In tegendeel: voorgesteld is het afwijkende gebruik 'bij gedogen' toe te staan in afwachting van een wijziging van het bestemmingsplan. Zoals bekend heeft de Jellinek-vesti ging een tijd gezeten in de woning 'De Skuul' van oud-burgemeester Sprenger. Ook dat was strijdig met de bestem ming, maar dat werd geregeld door artikel 17 van de wet op de ruimtelijke ordening toe te passen, waardoor een tijdelijk afwijkend gebruik mogelijk is. B. en W nemen aan dat zoiets voor een tweede keer niet kan, op grond van op merkingen die door het provinciaal bestuur zijn gemaakt. Want het gaat hier om een tijdelijke oplossing voor in wezen een permanente behoefte en daarvoor is artikel 17 eigenlijk niet bedoeld. Ook toepassing van het bekende artikel 19 (waarbij wordt vooruitgelopen op een wijziging van het bestemmingsplanl kan niet, want het is niet waarschijnlijk dat de eigenaar van 'Mokbaai' daaraan op dit moment al wil meewerken omdat het opvangen van ex-verslaafden nog altijd een experiment is waarvan nog niet vast staat of het blijvend in het Mokbaai- gebouw zal worden gehuisvest. Artikel 19 kan ook niet omdat het Jellinek centrum het Mokbaai-gebouw op dit moment al in gebruik heeft. Gedepu teerde Staten werken niet mee aan een artikel 19-procedure als de afwijking van het bestemmingsplan al een feit is. Toverformule Een andere mogelijkheid waaraan nog is gedacht, is toepassing van de zg. toverformule. Dat is een mogelijkheid die het bestemmingsplan geeft om op punten van ondergeschikt belang van de voorschriften af te wijken, zonder dat daarbij van een formele bestemmings verandering sprake is. Op grond daar van mag men bijv. een moestuin ver anderen in een siertuin. De toverformule zoals die aan diverse voorschriften is toegevoegd, komt erop neer dat andere dan de in het voorschrift genoemde mogelijkheden zijn toegestaan "indien strikte toepassing van de regels zou leiden tot beperking van het meest doelmatige gebruik dat niet door drin gende redenen wordt gerechtvaardigd" Het is duidelijk dat de verandering van recreatieappartementen in een opvang centrum voor ex-verslaafden geen ver andering van ondergeschikt belang is. De toverformule kan dus niet in dit geval en dat blijkt ook uit Koninklijke Besluiten naar aanleiding van pogingen in andere gemeenten om door toepassing van de toverformule feitelijke bestemmings veranderingen door te voeren. Toch gaat het in dit geval niet om ongewenst gebruik vinden B en W. Want recre atie wordt omgezet in een gebruik met een duidelijk maatschappelijk nut. Daar om kan de Jellinek-vestiging in de Mokbaai-appartementen maar het best door de vingers worden gezien, waarbij dan wel moet worden uitgesproken dat het bestemmingsplan 't Horntje te zijner tijd wordt aangepast. Dat bestemmings plan moet trouwens toch onder handen worden genomen in verband met de plannen van Teso. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Naar aanleiding van het artikel over mevrouw Aarts en de ingezonden brief van de heer Wiedijk het volgende: „Steeds meer hoort men waarschu wende geluiden inzake de 'wildgroei' van de (kernl bewapening. Steeds vaker klinkt er ook verzet tegen deze absurde bewapeningswedloop. Zo ook nu in het geval van mevrouw Aarts. Deze dappe re daad heeft mijn volledige steun, hoe wel ik gemeend heb een en ander toch eens wat kritischer te moeten belichten. Naar ik begrepen heb, richt het verzet van mevrouw Aarts zich hoofdzakelijk (of uitsluitend) tegen de kernbewapening. Inderdaad is deze vorm van bewapening levensgevaarlijk, wat ook de heer Wiedijk in zijn brief in de krant van dinsdag jl. benadrukt. Toch is actie uitsluitend tegen kernwapens mijn inziens geen nuttige bezigheid. Het is niet slechts de bewapening en zeker niet slechts de kernbewapening die de grote boosdoeners zijn; er is hier sprake van een systeem -Militarisme geheten - waar deze beiden deel van uitmaken. De twee machtsblokken - Oost en West - hebben beide de technologie om in geval van oorlog die kernwapens alsnog te produceren. Indien een van beide partijen op verliezen staat, zal zij van deze technologie zeker gebruik maken: het eerste wat in een oorlog gebeurt, is het overtreden van regels en het met voeten treden van verdragen. De af schaffing van kernwapens lost niets op; het is slechts een schijnbare oplossing. De afschaffing van kernwapens als 'eerste stap' is een onwaarschijnlijkheid voortkomend uit het idealisme van opti mistische naieven, die menen dat de regerende machten werkelijk van plan zijn om het militairistische stelsel af te schaffen. Ze zullen wel uitkijken, Dè grote kracht lof liever: macht) die hierin meespeelt is namelijk het systeem van deze regeerders: het kapitalisme. Kapi talisme en militarisme zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden. Het kapitalisme heeft het militarisme nodig in verband met de economische belangen: wapen- onderzoek (in Amerika draait zeker 50% van de universiteiten op de geldelijke steun van grote bedrijven die belang hebben bij dit onderzoek) en wapen- fabricage. Ook onder de bevolking hoort men wel eens als argument vóór het militarisme aanvoeren, dat het nodig is om de economie draaiende te houden. En dat is inderdaad zo, al pleit dat niet voor het militarisme, maar tegen het systeem. Het militarisme echter is in feite een oorzaak voor het kapitalisme; het blijkt een uitstekend middel om de economie draaiende te houden. Daar hebben de semi-communisten van Sov jet-Rusland dan ook keurig gebruik van gemaakt. Men dient daarbij echter in acht te nemen, dat zij dit in feite van onze 'vrije' wereld hebben overgeno men. De anarchist Albert de Jong drukte in 1923 de relatie militarisme- kapitalisme als volgt uit:,, De burgerlijke strijders voor de ontwapening willen het militarisme overwinnen, maar laten ze het kapitalisme ongeroerd. Welk een onmogelijke onderneming! De bolsjewi- ki willen het kapitalisme overwinnen, maar ze laten het militarisme ongeroerd. Welk een onmogelijke onderneming!" De grote -en gevaarlijke!- kracht die van het kapitalisme uitgaat, blijkt temeer uit de houding van de PvdA die de heer Wiedijk zo betreurt, en voorts ook uit de, houding van de vakbonden. Dat de Partij van de Arbeid zich zo op de vlakte houdt vind ik niet vreemd: sinds de socialisten mee zijn gaan werken binnen het kapitalisme (een ontwikkeling die in feite al in 1894 met de oprichting van de SDAP begon, maar pas vormkreeg na 1937) hebben zij steeds meer van hun socialistische pricipes laten varen, om ze in te ruilen voor stemmenwinst. Zo zijn klassenstrijd, republikanisme en belang rijker; het anti-militarisme uit de socialis tische programma's verdwenen. Dit alles in het kader van de stemmenwinst, die tot nu toe nog steeds de beloofde socialistische maatschappij niet heeft opgeleverd. Het is mij inziens daarom wel godgeklaagd dat een schijnbaar socialistische partij zich zo opsteld. maar anderzijds ligt de verklaring naast de deur. De houding van de vakbonden waarvan men zou menen dat deze zich onafhankelijk van zeteltjesstrijd zou kun nen opstellen, is nog betreurenswaar diger. Zij stemmen in met productie van F 16's, omdat dit de werkgelegenheid zou verhogen! Hiermee verlaagt de vakbond zich van strijdorgaan tot simpele belan genvereniging zonder pricipes en zonder wezenlijke ideologische achtergrond. Ondertussen draait de militaristische- kapitalistische mallemolen op volle toe ren door, waardoor rechtstreeks op de totale vernietiging wordt afgestevend. Van politieke partijen valt weinig te verwachten; zij zijn tezeer ingekapseld in het kapitalistische systeem en hebben het te druk met praten. In feite ijvert slechts de PSP voor wezenlijke veran dering op dit gebied, hoewel zij door haar deelname aan het palementarisme slechts een tamelijke kleine agiterende rol krijgt toebedeeld. Het is reeds lang duidelijk dat wezenlijke veranderingen niet via de parlementaire weg verkregen zullen worden. De door de heer Wiedijk gepropageerde 'in een democratie meer gebruikelijke organisatorische manier' is mijn inziens een farce. De kapitalistische belangen zijn te hoog om het militarisme op te geven. Het zou trouwens on mogelijk zijn, gezien het bondgenoot schap dat die twee met elkaar hebben. Belangrijker is daarom een weg te vinden die een combinatie vormt tussen 'Woorden en Daden' een methode die de actiegroep Onkruit al enige tijd succesvol beoefent. Het is ondertussen noodzaak geworden af te zien van het parlemantaire gewauwel en zelf te be slissen wat wel en wat niet kan. Ik roep in tegenstelling tot de heer Wiedijk niet alleen PvdA-ers op zich te gaan bezin nen; ik roep alle socialisten op zich in te gaan zetten in de anti-militaristische strijd. Voorts zou ik, in verband met de ZJIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllË Zaterdagmiddag klonken heldere jazz sk/anken in Den Burg. Menig winkelende s Texelaar verwachtte dat elk moment de MSpectacle Jazzband om de hoek zou 'swingenmaar nee.Het waren zeven zeer muzikale pieten die enkele rond/es door Den Burg maakten. De knechten van Sinterklaas waren gevraagd door de WinkeliersverenigingOp dit verzoek gingen de pieten maar al te graag in. Met enthousiasme werd elke winkel be-= zocht, al spelend maakte de groep een\ rondje door de winkel. Het weer werkte= ditmaal mee en de pieten brachten sfeers en bleven droog. komende verkiezingen, het vraagstuk op willen werpen of het überhaupt ver standig is te gaan stemmen. Het wordt tijd dat de individuele mens weer eens zelf gaat denken, in plaats van de heren in Den Haag te volgen. In zoverre sta ik achter mevrouw Aarts en ik ga verder dan de heer Wiedijk. Het zou een ver keerde interpretatie zijn indien men dacht dat ik beiden bestreed. Zij hebben in ieder geval van zich laten horen. Het wordt tijd, dat iedereen dat eens gaat doen. Zoals het er nu uitziet, is daar niet zo bar veel tijd meer voor. Arjen Huisman, Den Burg Het inventarisatierapport Welzijns planning dat elders in deze courant uit voerig aan de orde komt stond gister avond ook bij de vergadering van de Welzijnsstichting ter discussie. De be stuursleden vonden het een knap stuk werk. Om hen de gelegenheid te geven het stuk zorgvuldig door te nemen, zal het pas in een volgende vergadering ter sprake komen. Aan de Open Texelse Tafeltennis kampioenschappen die zondag vanaf tien uur in sportzaal De Ferrever worden gehouden zullen totaal 21 deelnemers meedoen. Het is de derde keer dat deze kampioenschappen worden gehouden. Gespeeld wordt in 4 5 poules, waarna de halve en de hele finale zullen worden gespeeld. De prijsuitreiking is rond vijf uur 's middags. kosten dan ongeveer 7300, maar vol gens de regels moet het 7450, zijn. In het bijzonder op Texel is het bouwen van betaalbare huurwoningen altijd een probleem. Het is practisch onmogelijk om te bouwen voor de maximaal toe laatbare stichtingskosten, omdat geen grote aantallen woningen tegelijk wor den gebouwd. Dirk Terpstra deed de suggestie uit te zien naar een ander bouwsysteem. In Breda schijnen goede érvanrigen opgedaan te zijn met alumi- niumbouw. Daar gelden huren van rond 7350,— per maand. Spullen overnemen Met toestemming van de woning bouwvereniging mogen huurders in hun huis allerlei extra voorzieningen op eigen kosten aanbrengen en daardoor het wooncomfort vergroten: dakkapellen, een vaste trap naar de zolder, een lig bad, een mooi hek in de tuin e.d. Problemen ontstaan soms bij verhui zing, want de oude huurder wil de aangebrachte spullen graag aan de op volger overdoen, maar lang niet altijd is deze bereid het gevraagde geld ervoor te betalen. De Woningstichting in Den Helder heeft regels opgesteld waardoor het mogelijk is dat het bestuur bij der gelijke kwesties te hulp wordt geroepen. Zelfs is het mogelijk dat de nieuwe huurder de woning niet krijgt als deze weigert een reële prijs te betalen voor de extra voorzieningen. De leden P. J. Hopman en W. Huizinga hadden het bestuur gevraagd na te gaan of de wonignbouwvereniging Texel ook niet een dergelijke regeling kan treffen. Directeur Wendrich had bij de Woning stichting in Den Helder geïnformeerd, maar was tot de conclusie gekomen dat een dergelijke regeling op Texel onge wenst is. Het is lang niet altijd billijk om de nieuwe bewoner (die toch al veel kosten moet maken i.é.m. verhuizing) te dwingen geld te betalen voor voor zieningen die hij misschien helemaal niet nodig heeft. Een open haard bijvoor beeld vindt de één een prachtige extra voorziening terwijl de ander op zo'n 'stofnest' helemaal niet gesteld is. Het zou sneu zijn om iemand die na jaren wachten aan de beurt is voor een woning, te dwingen om geld te geven voor allerlei extra's. Er komt dus waar schijnlijk geen verandering in het sy steem dat extra voorzieningen helemaal voor eigen risico worden aangebracht. De vereniging zal zich niet met de over name bemoeien, hoewel directeur Wendrich niet ongenegen is om bemid delend op te treden. De taakgroep leden- huurderscontacten zal zich overigens nog over deze zaak uitspreken. Klachtensysteem Volgende week gaat bij de Woning bouwvereniging een nieuw systeem van start bij de klachtenafdeling. Wie iets gerepareerd of opgeknapt wil hebben, moet daarvan kennis geven op het kantoor. Als daar wordt bepaald dat in derdaad tot reparatie moet worden overgegaan, krijgt de betrokken huurder een briefje waarop onder meer staat welk bedrijf opdracht heeft gehad om de klacht te verhelpen. Als na verloop van tijd nog niets is gebeurd, moet de huurder zélf rechtstreeks contact op nemen met het betreffende bedrijf. Als de klacht verholpen is, moet het briefje naar de vereniging worden terugge stuurd met de aantekening of men te vreden is over de reparatie. Zowel de huurder als de vereniging hebben dan beter oog op de afhandeling van de zaak. Het systeem functioneert echter alleen als de huurders meewerken. Ze moeten niet vergeten het briefje (in portvrije envelop) terug te zenden. De regeling gaat 1 december in. Eigen onderhoudsdienst Hpt, bó<jlrag dat japrlijks is gemoeid met réparatié- en onderhoudswerk zaamheden aan de huizen van de wo ningbouwvereniging is zo groot dat het misschien mogelijk is er een eigen on derhoudsdienst op na te houden. Naar aanleiding van deze tip van Dirk Terp stra liet het bestuur weten dat het een aantrekkelijke gedachte is maar dat een eigen onderhoudsdienst méér kost dan alleen de salarissen van de mede werkers. Er is ook werkruimte, auto's, e.d. nodig, zodat het zeer de vraag is of het uiteindelijk voordeliger is dan het uitbesteden van het werk aan bestaande bedrijven. Bouwplannen Het voornemen van het bestuur om samen met het Bouwfonds Nederlandse gemeenten bouwplannen te ontwikke len, lijkt schipbreuk te lijden. Hoewel de contacten nog niet zijn verbroken, is de vereniging toch al op zoek naar andere mogelijkheden om tot het bouwen van betaalbare woningen over te kunnen gaan. Gedacht wordt aan bepaalde vormen van systeembouw. Desgevraagd deelde de voorzitter mee dat de taakgroep nieuwbouw ook op eigen initiatief plan nen kan indienen. De heer Hillen vroeg aandacht voor energiebesparende voor zieningen in de eventueel te stichten nieuwbouwcomplexen. Hij doelde daar bij niet alleen op de vanzelfsprekende isolering maar op toepassing van warm tepompen e.d. zoals onder andere ge beurt in Almere. Van der Kooi wilde zich voorlopig beperken tot het zoeken van een betaalbaar woningtype. Directeur Wendrich zei dat in Almere sprake is van experimenten, waarbij belangrijke sub sidies worden gegeven. Het is niel waarschijnlijk dat Texel voor zoiets ir aanmerking komt. Financiën Akkoord gingen de leden met d( balans en de resultatenrekening van dl vereniging. Veel belagstelling bestoni er niet voor, blijkens het feit dat slechti één van de leden van de gelegenheii gebruik had gemaakt om de stukken oj n\ het kantoor in te zien. „Dat is twee kee en j zoveel als vorig jaar want toen kwam e helemaal niemand", zei de voorzitte spottend. Uit de toelichting van direc teur Wendrich bleek dat de vereniginj over het hele jaar gemiddeld steeds me een huurachterstand van rond 745.000, heeft te maken. Er zitten hardnekkigi gevallen tussen, die in de naaste toe komst wat harder zullen worden aange pakt. Er moet dan sprake zijn van onwil In andere gevallen is men bereid tot ee stjar betalingsregeling. Ook komt het voo dat de sociale dienst moet worden in geschakeld om de problemen te helpe oplossen. Enkele keren heeft de verf 5n niging de deurwaarder moeten inschi e(e kelen. IJZI lij ankf ïau< :ukk ever 9 ki >ch ebbf

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2