Hogere contributie roept verzet op I Presentatie „Musica Texla" in N.H. kerk WIM1 Weizijnsstichting: Dak herstellen, niet vervangen GEBIAF ERGERT Gratis verf voor de voor Doe het zeivers KRUISWOORDPUZZEL e Woningbouwvereniging vergaderde Lastige paaltjes I? Almanak N VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De Woningbouwvereniging Texel heeft de contributie verhoogd van ƒ18,— naar ƒ24,— per jaar. Het was een forse verhoging maar het bestuur achtte het gewenst omdat de contributie al sinds 1976 ongewijzigd is en de kosten inmiddels wel sterk zijn gestegen. Die vijfig cent per maand extra is een over komelijk bedrag, maar toch riep de ver hoging in de dinsdagavond gehouden vergadering van de vereniging nogal wat verzet op. De bezwaren waren deels van prin cipiële aard. Men vond dat niet was aangetoond dat de verhoging echt nodig is voor de ledenadministratie. In tegendeel; het oude contributiebedrag was daarvoor toereikend. Voor de ex ploitatie van de vereniging behoren de contributie-inkomsten geen rol van be tekenis te spelen. Tot verhogen is kennelijk uit een soort automatisme be sloten: Alles wordt duurder, dus de contributie moet ook mee. Met name de heer J. de Boer wilde het contributie bedrag daarom ongewijzigd laten. De heer Joh. de Graaf veronderstelde dat de vrij rigoreuze contributieverhoging vooral bezwaar zal oproepen bij de leden niet-huurders. Want zij hebben nog geen enkel profijt van de Woningbouw vereniging gehad. Voorzitter Van der Kooi wees erop dat de vereniging met sterk stijgende kosten te maken heeft, met name op de administratie. Het is toch wel gewenst dat het contributie bedrag wordt aangepast. En zo liep het ook af, want de twaalf tegenstemmers vormden een nog net te kleine macht om de verhoging te kunnen tegenhou den. Glasverzekering Akkoord ging de vergadering met het voorstel om de maandelijkse premie van de glasverzekering voortaan tegelijk met de huur te innen. Dat bespaart de ver eniging heel wat rompslomp. Ter ver mijding van misverstand: het verzeke ringsbedrag wordt niet bij de kale huur opgeteld, zodat de periodieke huurver hoging er geen invloed op heeft. Rommel Menigeen heeft zo zijn eigen opvat tingen over de wijze waarop hij zijn erf of tuintje inricht. Onder de leden van de woningbouwvereniging zijn mensen die meer houden van ruige wildgroei dan van keurige perkjes. Ondanks dat velen het een rotzooi' vinden, zal het bestuur er niet tegen optreden, alleen al wegens het feit dat dit waarschijnlijk niet eens mogelijk is. Anders wordt het als op de openbare weg overlast ondervonden wordt. Zo'n geval werd door een der leden in de rondvraag naar vorem gebracht. Iemand heeft zijn struiken zo weelderig laten uitgroeien dat het trot toir er gedeeltelijk door wordt versperd. In dit geval zal de gemeente de nodige stappen ondernemen. Verder vielen in de rondvraag de bekende klachten te beluisteren over gebreken en vermeende gebreken aan de woningen. Zo werd melding gemaakt van verrotte balcondeuren met de wens dat deze door een gewoon raam zouden worden vervangen. Curieus was het geval van iemand die zelf een wasemkap had gemonteerd maar de afvoer daar van in de spouw had laten uitkomen. Een vrouw die klaagde over gebreken aan de daken van de schuurtjes bij houtrijke woningen, kreeg te horen dat deze door de vereniging niet zullen worden gerenoveerd, zodat de bewo ners zelf voor reparatie moeten zorgen. Naar aanleiding van een andere vraag werd door het bestuur meegedeeld dat in het complex van 48 woningen in Den Burg-west géén individuele CV-installa- ties zullen worden aangelegd zoals bijvoorbeeld in de Ploosterstraat in De Cocksdorp is gebeurd. Want in zo'n geval moeten alle bewoners daaraan meewerken. In het geval van de 48 was de helft van de mensen tegen. En dan was er een geval van schaduwoverlast, veroorzaakt door zeer hoge bomen op erfafscheidingen bij woningen. Direc teur Wendrich beloofde te zullen onder zoeken of daartegen kan worden opge treden. Tenslotte werd door het bestuur meegedeeld dat het nog steeds niet is gelukt een derde man benoemd te krijgen in de taakgroep financiën. De specialisten Beijert en Bakelaar zitten er reeds in; een derde man hoeft geen boekhouder te zijn, liever niet zelfs. Het blokfuitorkest onder leiding van Ans Starkenburg en het symfonie orkest onde leiding van Dyo Wassink zullen zich zaterdag voor het eerst ge zamenlijk aan de Texelse bevolking presenteren in de Nederlands Hervorm de kerk in Den Burg. De beide orkesten maken deel uit van Musica Texla. Tijdens de avond die om 8 uur begint zullen de volgende werken ten gehore worden gebracht: Processional March Charles Woodhouse. Blokfuitorkest: a. Twee rondes-Tielman Susato, b. Andante con moto Allegro Joseph Hayden, c. Drie Pavennes Pierre Attaignant, d. Rondo J. Pleyel, e. Padouan P. Peuerl, f. Pollt Wolly Doodle Volksliedje. Symfonie-orkest: a. Three Welsh Melo dies: The Ash Grove-All trough the night en Men of Harlech, bew. Ch. Woodhouse, b. Farandole uit de suite l'Arlésienne Geaorg Bizet bew. David Stone, c. Two Dances uit 'Le roi s'amuse' Leo Delibes bew. David Sto ne, d. Symfonie in D-groot. Allegro Andante Tempo di Gavotte J. Pleyel bew. W. Bredenhorst. Door een aantal enthousiaste muziek liefhebbers, die het fijn vonden muziek te maken werd in 1975 het idee ge opperd een groep samen te stellen waarin iedereen die wilde musiceren ongeacht leeftijd en instrument, welkom was. De groep werd in zijn eerste twee seizoenen gesubsidieerd en georgani seerd door de Stichting Welzijnszorg en kwam onder leiding te staan van mu- zielschool docent Dyo Wassink. De be langstelling voldeed redelijk aan de ver wachtingen. Na twee seizoenen waarin respectievelijk 20 en 30 avonden werd gemusiceerd kwam de groep meer op eigen benen te staan. Op 6 september 1977 kreeg de groep zijn officiële naam: Musica Texla. De instrumenten die in het orkest vertegenwoordigd waren va rieerden van accordeon tot cello, van Als alle Texelaars hun afgedankte glas en oud papier voortaan apart zouden houden, zou het Texelse huisvuilprobleem al voor een groot deel zijn opgelost. Dus: glas naar de glascontainer en oud papier naar de verenigingen. gitaar tot klarinet, van mandoline en banjo tot hobo. Een moeilijkheid bleek de grote verscheidenheid van instru menten te zijn. Er is zeer weinig geschikte muziek of het kost zeer veel tijd de muziek zodanig te arrangeren dat ieder instru ment tot zijn recht komt in een goed klinkend geheel. Een ander probleen waar het bestuur en vooral natuurlijk het orkest zelf mee te maken kreeg was het feit dat een aantal leden of stopten met musiceren of naar een ander orkest overgingen. Dit onder andere juist van wege het feit dat niet ieder instrument in een zo gemengd gezelschap tot zijn recht kan komen, en mogelijk omdat men het niveau te hoog of te laag achtte. Een aantal seizoenen heeft Musica Texla toen alleen gewerkt met instrumenten die in een symfonie-orkest thuis horen en een niet onaanzienlijke blokfluitgroep. Ook hier kende men de bezwaren van verregaande bewerking van de muziek voor instrumenten die er niet geschikt voor waren. Op 24 juni 1980 is besloten het nieuwe seizoen van start te gaan met twee afdelingen, het blokfluit-orkest en een symfonische groep. Hoewel op de eerste repetitie- avonden het zich liet aanzien dat het aantal musici nog veel te wensen over zou laten bleek later dat de splitsing een goede zaak zou kunnen worden. Het blokfluitorkest, sopraan-, alt- en tenor blokfluiten, telt nu 16 personen en staat onder leiding van mej. Ans Starkenburg (docente muziekschool). Het symfonie orkest o.l.v. Dyo Wassink heeft een kern van 20 leden (viool 9, cello 1, mandoline 3, dwarsfluit 4, klarinet 1, hobo 1, piano 1) en een 7-tal 'poten tiële-leden (contrabas 1, hoorn 2, trom pet 2, trombone 1 en pauken 1Om wat meer bekendheid te geven aan Musica Texla en met de hoop dat mogelijk aanwezige musici gestimuleerd worden mee te spelen in één van de orkesten wordt op zaterdag 29 november de presentatie-avond georganiseerd. Het is de bedoeling de muziek waarop de beide orkesten op dit moment aan het repeteren zijn ten gehore te brengen. Men moet hier dus geen technisch foutloze en perfect klinkende uitvoering verwachten, maar veeleer een optreden van twee orkesten die verre compleet zijn in hun instrumentenbezetting. De presentatie-avond kan gezien worden als een actief sollicitatie-beleid van bestuur, dirigenten en leden van Musica Texla. Donderdag 27 november Om 19.30 uur begint in de raadzaal een openbare hooravond over de verkeers situatie in het centrum van Den Burg, De commissie ruimtelijke ordening heeft een openbare vergadering in het raadhuis. Onder meer bespreking van de reacties van de PPD inzake het vooroverleg voor de bestemmingsplan nen voor Midden- en Zuid-Eierland, planopzet voor Den Burg-west, be stemmingsplan De Mars, de Jellinek- vestiging in de Mokbaai-appartemen- ten en diverse voorbereidingsbesluiten. Om 20.15 uur komt de Interkerkelijke gesprekskring bijeen in ,,Ons Huis" in Den Hoorn. In De Witte Burcht wordt een ruilbeurs gehouden; 20.00 uur. Vrijdag 28 november In ,,De Zwaan" worden de open Texel se kampioenschappen klaverjassen ge houden; 20.00 uur. In ,,De Schakel" wordt een avond van De Vlier gehouden. Spreekster Louise van Gisteren over kindervoeding. In 't Skiltje te Oudeschild brengen De Flierefluiters de première van hun nieuwe revue voor de ouderen. Tevens optreden van het bejaardenkoor; aan vang 20.00 uur. In ,,De Waldhoorn" herhaalt toneelver eniging De Vriendenkring het stuk Mensen rond de havens"; 20.00 uur. De Watersportvereniging heeft om 20.00 uur een film/dia-avond op het clubschip. Zaterdag 29 november Om 21.00 uur start op het parkeerter rein aan de Emmalaan een vossenjacht van de 27 MC-club. In de Hervormde kerk geeft Musica Texla een openbare uitvoering; 20.00 uur. In ,,De Schakel" heeft de weer- en sterrekundeclub een lezing over alterna tieve energiebronnen; aanvang 14.30 uur. De MAB-club Texel houdt de Sint Nicolaasrit. Maandag 1 december In ,,De Pelikaan" heeft de Bedrijfsver eniging een voorlichtingsavond voor akkerbouwers en veehouders. ,,De teelt van bloembollen op het akker- bouw- en schapenbedrijf" door A. v.d Zwet. Dinsdag 2 december De raadscommissie voor welzijnszaken heeft in het raadhuis een openbare ver gadering, aanvang 19.30 uur. Gespro ken wordt over het beleidsplan voor bi bliotheken, de begroting 1981 van de bibliotheek en emancipatiesubsidie. Het dak en de vloer van de Sporthal lijken zo langzamerhand steeds terugkerende punten te worden op de vergaderingen van de Weizijnsstichting. Gisteravond meldde voorzitter P. Bakker, dat hij met een expert het dak had bekeken en dat ze tot de conclusie waren gekomen dat het niet vervangen hoeft te worden. Met wat verstevigingen en reparaties op zwakke plekken zou het dak weer een aantal jaren meekunnen. Met de door Bakker voorgestelde werkzaamheden zouden totaal ruim ƒ11.000,— zijn gemoeid. Bij dakvernieuwing zou dat bedrag al gauw op ƒ90.000,— komen. Een aanzienlijk verschil dus. kozen uiteindelijk voor de goedkope oplapmethode. Jansen stemde tegen. ..We krijgen zo een mooi lappiesdak", zei hij. ,,Dat past dan aardig bij de lappiesvloer", meldde mevrouw Van Beek. Wat betreft de sporthalvloer zal een onderzoek door TNO worden gedaan om te kijken waar het water vandaan komt dat een deel van de vloer aantast. Jansen was naar een beurs van sport artikelen geweest en liet een stukje sporthalvloer rondgaan waar een ieder erg technisch naar keek. Hij meldde dat zo'n nieuw stukje vloer echter niets zegt. Het gaat erom hoe zo'n vloer er over tien jaar uitziet. Wat dat betreft leek het hem nuttig gegevens te verza melen bij sporthallen, die al zo oud zijn 3 In de rondvraag van de vergadering 5 van de Weizijnsstichting bracht de heer Jansen de paaltjes, die bij de sporthal staan, ter sprake. De paaltjes zijn volgens hem erg slecht geplaatst. Niet zelden komt het voor dat er een auto tegenaan rijdt en er voor honderden guldens schade aan het voertuig ont staat. De kwestie zal verder met de ge meente opgenomen worden. Nico Nagtegaal meldde dat de GYVO in De Koog erin is geslaagd een gym- nastiekafdeling voor ouderen van de grond te krijgen. Aan deze afdeling doen nu tien ouderen mee. Zondag 30 november Van 8.30 tot 10.00 uur heeft de hengel sportvereniging een wedstrijd bij 't Horntje. Hoogerheide zei het jammer te vinden dat Fridt Blanken als bouw kundige niet bij de vergadering aanwe zig was. Wob Rienks ergerde zich eraan dat „we met z'n allen praten over dingen waar we de ballen verstand van hebben". Rienks stelde voor een onafhankelijke expert in de arm te nemen om de zaak te bekijken, zoals de dienst gemeentewerken. Mevrouw Van Beek weer erop dat Gemeentewerken het dak al eens heeft bekeken en dat die dienst met de oplossing van gehele vernieuwing kwam. Bovendien kosten de onderzoeken van gemeentewerken iedere keer ook zo'n ƒ2600, Jansen was van mening, dat een goed dak zonder lekkage het streven moet zijn. Dat kan alleen maar als het dak ver nieuwd wordt. ,,We hebben nu iedere keer als het een beetje regent, lekkage" meldde hij. Voorzitter Bakker vond dat lichtelijk overdreven. Windkracht 7 vervolgens ontspon zich een discus sie over de garantie, die de verschil lende firma's bieden. Het blijkt dat geen enkele firma zijn dak garandeert voor-een storm harder dan windkracht 7. Er wordt vanuit gegaan dat bij schade bij meer wind de stormschadeverzeke ring voor de kosten moet opdraaien. De garantie tot windkracht 7 geldt ge durende tien jaar. De bestuursleden Huurders van huizen van de Wonignbouwvereniging Texel mo gen sinds kort eigenhandig schil derwerk aan hun woning verrichten en krijgen dan de verf achteraf vergoed uit de verenigingskas. Op deze simpele wijze wordt bereikt dat een groot deel van de huizen goed in de verf blijft tegen een fractie van de kosten die zijn ge moeid met laten doen door de vak schilder. Er zijn wel voorwaarden gesteld: er mag uitsluitend geschil derd worden met beitsverf van het merk Wijzonol die bij een van de plaatselijke schilders moet zijn ge kocht. de bewoners mogen het niet al te bont maken: er moet worden gekozen uit tien kleuren die het be stuur in overleg met de Welstands commissie heeft aangewezen. Alle bewoners krijgen een briefje met de toegestane verfnummers; ook de plaatselijke schilders zijn op de hoogte. Inmiddels hebben al 35 huurders van deze nieuwe regeling gebruik gemaakt. Het spreekt van zelf dat de gratis verf uitsluitend voor de huizen is bestemd. 386 ste JAARGANG Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg - Texel tel. (02220) 2741 leloiai/l DtudnsnniH Verticaal: 2. zelfzucht 3. kreet 4. Spaanse koningin 5. zangnoot 7. Duits bijwoord 8. loot 9. beroep 10. inhoudsmaat 12. stok 13. boom 15. damp 17. slaapje 19. slot 23. vorm van ontsnappen 24. zangnoot 25. naasten 26. Frans pers. voornaamwoord 27. hinderen 31. bijbelse naam 32. uitroep 33. berg 35. spoedig 40. krullen 43. vogel 44. vaartuig 46. titel (afk.) 47. Son Eminence (afk 48. Nederlander 50. deel van het kippenhok 52. hoefdier 53. kleurnuance 55. gedicht 59. drank 60. Duits pers. voornaamwoord 62. speodig 63. water in Utrecht 66. deel van de bijbel (afk.) Horizontaal: 1sportartikel 6. ongerijmd 11. drank 12. noodsein (afk.) 14. Org. der Ver. Naties (afk.) 16. afgodisch 18. afbeelding 20. steundraad 21. tot nader order (afk.) 22. wandversiering 23. aanbieding 28. nieuwe wereldtaal 29. voorzetsel 30. stad der oudheid 31pret 32. Oosterse titel 34.roe 36. zangnoot 37. water in België 38. ambtshalve (Lat. afk.) 39. plaats in Duitsland 41. persbureau (afk.) 42. meisjesnaam 45. tandarm zoogdier 47. selenium (afk.) 49. bar 51. sporen 54. gevangenis 56. plant 57. groet 58. intocht 61dichterbij komen 64. bijbelse naam 65. bestemming 67. danskoor 68. plaats in Friesland 69. schatten

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5