Roodborstje is niet altijd zo'n lief vogeltje referendum contro la caccia Een uur tot de Ondergang „De man, die niemand werd LAND BOUW Bloembollenteelt voorlichting c,.VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741 Een paar weken geleden, net voor het wintertje, maakte ik een fietstochtje over Texel. Vanuit De Koog door Eierland en het Noorden langs Oost en Dijkmanshuizen weer naar De Koog terug. Het was fris maar mooi zonnig weer. Afgezien van de werkelijk duizenden weidevogels (achter Oost bijvoorbeeld zeker 200 kemphaantjes en alleen rond Spang al een dikke 2000 goudplevieren), viel me ook een groot aantal zangvogeltjes op. Ik doel hierbij op zingende roodborstjes Haast in iedere windsingel, bij ieder huis en rond iedere boerderij waren ze te horen of te zien. Een reden om wat meer over deze soort te vertellen. Ik denk dat iedereen weet hoe een roodborstje eruit ziet. In ons land leeft geen enkele vogelsoort met zoveel (oranje) rood op z'n borst. Ook het 'ge zicht', het 'voorhoofd, voor het oog en de wang, is rood. De buik is wit, de bovendelen zijn bruin. Mannetje en wijfje zien er hetzelfde uit. De soort knikt regelmatig door zijn pootjes en laat vaak een scherp, doordringend 'tik, tik, tik' horen. Het roodborstje behoort tot de wereldwijd verspreide familie der lijs ters. Heel nauwe verwanten heeft hij niet. Hij vormt een apart, eigen geslacht (in Europa). Het dichtst staat de rood- borst bij soorten als blauwborst, nachte gaal en de roodstaartjes. De versprei ding beperkt zich nagenoeg tot Europa. Op IJsland en in Noord-Scandinavië komt "hij echter niet voor. Wel in Turkije en een klein noordelijk deel van Noord- Afrika. Het roodborstje is oorspronkelijk een broedvogel van bossen en bosjes. Maar in West-Europa broedt hij ook veel in tuinen en tuintjes tot in dorpen en steden aan toe. Ook voor ons land gaat dat op. Massa's I M r. In hetmidden van de laren zeventig is bijng.'fejjs hele^jand op broedvogels 'TC onderzocht. Dat wil zeggen Nederland werd verdeeld in blokken van vijf bij vijf kilometer. In elk blok werden in ieder geval, zo goed en zo kwaad als dat gaat, alle soorten broedvogels vastgesteld. Waar mogelijk werden ook aantallen verzameld. Wat betreft het roodborstje kwam men aan de hand van dit onder zoek (door honderden medewerkers) op maar liefst 120.000 tot 170.000 broed- paren. We kunnen dus met recht zeggen dat de soort in ons land een algemene broedvogel is. Op Texel ligt de zaak toch iets anders. Vóór de aan plant van de Dennen was er op het eiland bijna geen bos. Waarschijnlijk ontbraken roodborstjes in de vorige eeuw dus op Texel. Na de aanplant van het bos vestigde de soort zich spoedig, maar de aantallen bleven eerst laag. In 1966 broedden zeker 45 paren in het bos, in 1974 waren het er al 129 en in 1975 155! Deze snelle toeneming is waarschijnlijk deels te danken aan het steeds gevarieerder worden van het bos en de serie zachte winters. Nadien is het broedbestand weer iets gezakt tot rond de 130. Het is wel zeker dat de strenge winter van enkele jaren geleden daartoe bijgedragen heeft. Ook buiten het bos Het roodborstje is in verscheidene landen het symbool van de vogelbescherming. Hier staat hij op een sticker met de oproep om mee te doen aan een volksstemming over afschaffing van de jacht in Italië en op een sticker uit Malta Iovergenomen van een Bel gische vereniging!, p broeden thans roodborsten, verspreid over het hele eiland. We hebben geen goed inzicht in de aantallen maar de indruk bestaat dat dat er (nog) niet veel zijn. Doortrekker Dat de strenge winter invloed heeft gehad op de stand bewijst dat het rood borstje een (gedeeltelijke) standvogel is. Dat wil zeggen dat onze broedvogels, althans een deel, hier 's winters blijven. Maar er vindt ook een flinke doortrek plaats van exemplaren die noordelijker broedden. Dat bewijzen de aantallen wel. Op dit moment zijn er veel meer roodborstjes op Texel dan in de broed tijd. In de winter '73-'74 becijferden we het totale aantal wintergasten op zo'n 1500 tot 2000 exemplaren. Die doortrek is door het ringonderzoek ook diverse malen bewezen. Op 7 juni 1973 bij voorbeeld werd een roodborst in Zuid- Noorwegen geringd. Dat exemplaar werd op 25 september van hetzelfde jaar door de kooiker van Staatsbosbeheer in Korverskooi gevangen. Een ander dier tje dat hier in de herfst van een ring werd voorzien, werd teruggemeld uit Noord-Spanje. De roodborstjes kunnen dus nog over meer dan duizend kilo meter wegtrekken. Vechtjas Roodborstjes, of ze nu veel in de buurt van mensen zitten of niet, kunnen vooral buiten het broedseizoen bijzon der vertrouwelijk zijn. Nieuwsgierig kun je ze zeker ook noemen. Bij het werk in de tuin komen ze soms binnen een meter afstand en graag pikken ze wat mee van de insecten die door het werk tevoorschijn komen. Talloos zijn de verhalen over roodborstjes die voedsel van de hand öppikken, tegen het raam tikken of zelfs regelmatig naar binnen komen om te kijken of er nog wat te eten is. Met een voorzichtig, kalm ge drag kan iedereen zo'n diertje 'hand mak. krijgen. Toch zijn roodborstjes niet zulke lieve vogeltjes als ze lijken. Dat wil zeggen ten opzichte van elkaar. Je zult nooit een troepje roodborstjes bijeen zien. Het zijn altijd bijna eenlin gen Iedere soortgenoot wordt vijandig bejegend. Ook de 'winterroodborstjes' in uw tuintje zijn zo. Niet voor niets zitten ze op mooie herfstdagen druk te zingen. Net zoals ze in de broedtijd een eigen woongebied (territorium) afbake nen, doen ze dat ook in de winter. In de broedtijd verdedigt het mannetje zijn territorium natuurlijk ook voor zijn wijfje. In de winter echter moet ze voor zich zelf opkomen. En daarom zingt het wijfje buiten het broedseizoen net zo hard als het mannetje om haar eigen woongebied te verdedigen. Bij de mees te vogelsoorten komen zingende wijfjes niet voor, maar bij de roodborst moeten ze noodgedwongen wel. Het is overi gens waarschijnlijk niet waar dat bij andere soorten de vrouwtjes niet zou den kunnen zingen. Maar ze doen het niet omdat het niet nodig is! De opvallende rode borst speelt bij het verdedigen van het territorium een belangrijke rol. Door de 'officiële' grond bezitter wordt hij gebruikt als afschrik middel, maar verder fungeert hij ten aanzien van indringers letterlijk als de bekende rode lap voor de beruchte stier. Alles wat maar een beetje op zo'n rode borst lijkt, wordt fel aangevallen. Zelfs als het alleen maar een bundeltje rood geverfde veertjes of lapjes is. Als twee vechtjassen bij een grensincident tegen over elkaar staan, zetten ze de borst veren nog eens extra op om te impo neren. Ja, het zijn bijzonder overdraag- zame vogeltjes die roodborstjes. Zelfs in de broedtijd of bij het begin van de paar vorming is het mannetje agressief tegen het vrouwtje. Ze weet dat agressieve gedrag echter te onderdrukken door een serie speciale gedragingen. Deze komen erop neer dat ze zich heel onderdanig of als jong gedraagt. We zien dat heel veel in de natuur bij solitair alleen) leven de dieren. Niet alleen bij vogels, ook bij zoogdieren. Het is leuk te zien dat de jongen als ze net uitvliegen een veel meer bruin-gespikkeld verenkleed heb ben, zonder rode borst. Het mes snijdt hierbij, denk ik, aan twee kanten. In de eerste plaats hebben de - onervaren - dieren een betere schutkleur en dus een beter kans om te overleven. In de tweede plaats worden ze door het ont breken van een rode borst nog niet aan gevallen door andere roodborsten. Noch door hun ouders, noch door de buren. Ze kunnen dus nog een tijdje in het woongebied van soortgenoten blij ven leven Pas in de nazomer of herfst wordt hun borst ook rood. Dan moeten ze helemaal voor zichzelf zorgen en vindt een roodborstje misschien juist in uw tuin een goed plaatsje! Adriaan Dijksen. Irwin Allen, de man die ons eerder 'The Poseidon Adventure' en 'Towering Inferno' bracht heeft zijn keuze laten vallen op een zware vulkanische uit barsting. Het kostbaar opgezette ram pen-avontuur kwam tot stand in samen werking met Paul Newman, Jacqueline Bisset, William Holden en Ernest Borg- nine. Op de Polynesische eiland Kalaleu wordt een nieuw luxe hotel geopend door Shelby Gilmore (Holden). Tijdens een bezoek aan zijn nieuwe aanwinst op het vulkanische eiland, wordt hij verge zeld door zijn reklame- en publiciteits- manager Kay Kirby (Bisset). Gilmore heeft een compagnonschap gesloten met de eerzuchtige Bob Sprangier, zoon van een rijke en machtige familie op Kalaleu. Hank Anderson (Newman) een olieboorder op het eiland, ontdekt ab normale seismografische reacties: me tingen wijzen uit de er een onderaardse overdruk gevormd wordt, hetgeen duidt op een te verwachten vulkanische wer king, maar de lokale middenstand ziet dat geheel anders en maakt Newman eerst voor onruststoker en dan voor deserteur uit. Een handje vol mensen gelooft echter in de gelooide olieman en probeert naar een hoog gelegen grot in de bergen te vluchten. Tijdens de on vermijdelijke vulkanische uitbarsting, die gevolgd wordt door aardverschuivingen en een springvloed, zinken alle mense lijke verschillen in het niet tegenover de dreigende dood... "Een uur tot de ondergang" is te zien van vrijdag tot en met maandag. 12 jaar. TEKENFILM GRABBELTON Zondagmiddag is er voor de kleintjes de "Tekenfilm Grabbelton". Zoals de titel al zegt is de film gemaakt uit korte tekenfilms met een speellengte van 9 minuten. Vele bekende stripfiguren zul len het projectiescherm vullen. De hoofdrol in deze rolprent wordt vertolkt door de populaire specht Woody Wood pecker die met veel listen maar vooral met dynamiet aan zijn belagers weet te ontkomen. De aanvang van deze mati nee is 14.30 uur en de toegang is alle leeftijden. Vanaf zondag 30 november begint de zondagmatinee om 14.30 uur. De deur gaat open om 14.15 uur. Maandag spreekt in hotel De Pelikaan in De Koog de heer A. van der Zwet, medewerker Tuinbouwconsulentschap Hoorn, over de teelt van bloembollen. Aanvang: 20.00 uur. De bloembollen teelt op Texel is de laatste jaren toegenomen wat oppervlakte, maar ook wat soorten betreft. Zelfs akkerbouw- en schapenbedrijven neemt de belang stelling voor de teelt van bloembollen toe. Misschien biedt dit gewas voor meerdere bedrijven een mogelijkheid om het inkomen te verhogen. De heer van der Zwet zal de mogelijkheden maar ook de moeilijkheden van de teelt van bloembollen belichten. Dit volledig afge stemd op de Texelse omstandigheden. ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA Emmas tTaat 45, 1814 DM Alkmaar Tel. 072- 118920 FEUILLETON 18. Of stel je voor, dat de politie het in 't hoofd kreeg, zoals zo vaak gebeurde tegenwoordig, om controle te houden! Wanneer hij, om welke reden dan ook zijn papieren moest laten zien, was hij verloren. Gebeurde het van te voren dan kon hij meteen rechtsomkeert maken, gebeurde het daarna... hij huiverde bij de gedachte. Nee, een auto kwam in het stuk niet voor. Dan liever die onper soonlijke trein, waar nooit iets gebeurde wanneer je het zelf niet wilde. Die altijd prompt op tijd was en waar men hoogstens je kaartje controleerde. Hij voelde in een plotselinge angstopwel ling, of hij het nog had. Ja, in zijn borst zak, naast die grote bruine brillekoker. Ze kwamen trouwens niet hard. Daar zag hij de eerste lichten van de hoofd stad al en geen conducteur was ge weest! Zoveel te beter. Bij de uitgang was ook geen controle. De Spoorwegen werkten mee, NS-service, dacht hij met een grijns. Op het Stationsplein sloeg hij zonder aarzelen af, zijn tas onder zijn arm, een door TOM LODEWIJK. werkman op weg naar huis. Zijn pijpje verspreide een doordringende geur van goedkope tabak, waarvan hij gruwde. Maar 't stond goed. Intussen nam hij de omgeving op merkzaam op. Ook hier was het rustig, maar niet geheel verlaten. De cafeetjes op de Prins Hendrikkade waren nog in vol bedrijf, in de Haarlemmerstraat ging de laatste voorstelling van een bioscoop uit. Op de gracht zag hij soms flitsend de lichten van een auto, die tegen een brughelling opklom en dan voortgleden langs bomen en gevels. Er liep een eenzame man die zijn hond uitliet op de grond spuwde, toen Gerard voorbij kwam. Hij wachtte tot de tram voorbij was, voor hij de Raadhuisstraat overstak en dook toen weer onder in het duister. Zijn nart begon nu wat sneller te kloppen, hij rvas nu zo dicht bij zijn doel, zo dicht bij de Daad Hij zou heel stil doen, Yvonne moest nieï wakker worden. Zijn schoenen met de rubber zolen maakten geen geluid En hij merkte dankbaar, dat het hier niet regende zoals in Utrecht. Geen voet sporen I Als hij dit smalle steegje voorbij was, was het nog tien meter naar zijn huis. Hij stond stil, stak behoedzaam opnieuw de brand in zijn pijp, terwijl zijn ogen scherp speurden, tot aan de overkant van de gracht toe. Een autoportier klapte dicht, lampen flitsten aan, de bestuurder reed voorzichtig van de grachtkant achteruit en even later verdwenen de rode ach terlichten. De kust was veilig. De man van de Nachtveiligheids dienst zou nog in geen half uur langs komen en hij zou niets vinden dat zijn onrust zou gaande maken. Onder het hardstenen bordes, waar van de trappen leidden naar de prach tige zeventiende eeuwse eiken deur, was de deur die 's morgens toegang verschafte aan het personeel van Lazare en Montferlant. Gerard stak de sleutel in het slot, duwde voorzichtig de deur open, drukte die dan met grote behoed zaamheid weer dicht. Een zachte klik meer niet. Hij had tevoren geprobeerd of die deur niet piepte, of het slot ge ruisloos werkte. Hij stond stil, luisterde Geen geluid. Aan de overkant reed een auto voorbij. In de grote hal tikte statig de oude Friese klok. Zonder enig geluid te maken, ging Gerard de trappen op. De deur naar het woongedeelte was afgesloten, maar natuurlijk had Gerard de sleutel. Weer stond hij, op de dikke gangloper, luisterde, hield de adem in. Kraakte daar iets? Die oude huizen waren vol vreemde geluiden. Volle vijf minuten bleef hij roerloos staan, tot de stilte bijna hoorbaar werd. Toen eerst waagde hij het, langzaam, heel omzichtig, de deur te openen. Eén ogenblik flitste de zaklantaarn - alles stond op zijn plaats, Yvonne was ordelijk, gelukkig. Geen kans een hels lawaai te maken door een val over een voetenbankje of het omstoten van een lege koffiekop. De gordijnen waren gesloten, geen lichtstraal van buiten drong naar binnen. Omgekeerd dus ook niet. Gerard knikte goedkeurend. Alles liep hem mee van daag en dat toonde weer dat hij gelijk had: het geluk was met hen, die hun kans durfden te grijpen. Nu stond hij voor de deur van Yvonne's slaapkamer. Hij luisterde. Geen enkel gerucht drong tot hem door. Geen streepje licht was zichtbaar door de kier onder de deur. Als ze nu maar sliep in het grote, brede bed, dat zou vervelende bijkoms tigheden besparen. Want dat het ge beuren zou, stond vast en getuigen waren er niet. Hij zou wel zorgen dat het werk werd afgemaakt. Zonder geluid te maken sloop hij naar het bed. Yvonne lag half op haar zijde, de mond open. Er was zo weinig glorie aan, bedacht Gerard bitter. Nu kon je goed zien hoe oud ze was geworden - té oud voor haar jaren. Opeens stond hij verstard. Yvonne bewoog. Uit haar keel kwam een hees geluid, haar hand greep - Gerard voelde hoe het zweet hem aan alle kanten uit brak. Toen, met een zucht, zakte ze weer weg, de hand slap op de deken. Nu moest het gebeuren, wist Gerard. Hij greep het kussen naast het hare. HOOFDSTUK 10 Alles volgens het programma... Gerard de Rheede had geen tijd om zich te verliezen in overpeinzingen om trent de daad, die hij zoeven had ge pleegd. Hij diende zich ten volle te con centreren op wat er verder moest gebeuren, wilde zijn opzet slagen. Het was makkelijk, dacht hij, als je kind aan huis was. Eigenlijk had hij zijn zak lantaarn niet eens nodig, want hij kon op de tast vinden wat hij zocht. Daar waren Yvonne's sieraden, op het nachtkastje naast haar bed en die in het juwelenkistje op haar kaptafel. Het was niet alles, enkele kostbare fami liestukken lagen veilig in de safe, maar zo veel te beter, die kwamen later van pas. Wat hij hier biieen roofde, aina toch het water in. Hij haalde van alles overhoop, want het mocht niet de indruk wekken dat de rover te goed de weg wist. Men zou toch al gaan denken aan iemand die niet helemaal een vreemde was in dit ge bouw, het uitschakelen van de alarm installatie bijvoorbeeld zou wijzen op bekendheid of goede informatie. Maar de kring van mensen die voor ver denking in aanmerking kwamen, was groot genoeg.... Hij stopte de sieraden in een papieren zak. Een gouden sigarettenkoker (die hij kort tevoren uit New York voor Yvonne had meegebracht) een gouden aanste ker, een collier, armbanden, ringen en oorhangers, het geld dat ze in haar tas had, een paar honderd gulden.... loon de het voor een dief de moeite? Nee, die zou ongetwijfeld nog verder gaan speu ren. In de salon waren nog wel wat kostbare voorwerpen die hij kon mee nemen. Hij brak de prachtige Oudhol landse zilverkast open, nam een kleine collectie munten mee en enkele kostba re gouden theelepeltjes, het zilver liet hij onaangeroerd. Hij ging niet naar de slaapkamer terug, toch bevreesd nog een blik te werpen op het roerloze lichaam op het onordelijke bed. Voorzichtig liep hij naar het venster en keek door een kier in het gordijn naar beneden. De gracht lag roerloos, weerspie gelend het licht van de lantaarns. Aan de kant de donkere omtrekken van auto's die daar de hele nacht geparkeerd bleven. Om deze tijd passeerde hier geen sterveling, het uitgaanscentrum lag te ver weg, hondjes-uitlaters en vrijende paartjes waren, vooral met dit koude weer, allang verdwenen. Van politie of nachtwakers had hij niets te vrezen, dat was allemaal secuur uit gekiend. Hij werkte 'op het spoorboekje' bedacht hij met een grimmige grinnik. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7