Cjroen ThwartsJexeh in het harL, VANDAAG B EN W OVERLEG OVER STRANDPAVILJOENS Levis londenpension belemmering oor bouw van woningen? Advocaat sprak met gemeente Goede presentatie Musica Texla kommissie R.O. wil onderzoek: T KORFJE Fietsen gestolen ledactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 n Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 foor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. '4e JAARGANG NR. 9533 DINSDAG 2 DECEMBER 1980 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01 742; NMB nr. 67.34.60.398 Gisteren was het 1 december. Gisteren hadden dus nagenoeg ille strandpaviljoens van het Texelse strand verdwenen moeten ijn. Alleen de paviljoens bij paal 9 en bij Westerslag, alsmede le Camel Club bij paal 21 mogen blijven staan. Maar het zijn ïtet alleen deze paviljoens die er nu nog staan. Bij een inspectie ïeeft Staatsbosbeheer gisteren kunnen constateren, dat ook iet paviljoen bij paal 12, de twee paviljoens bij paal 17, het >aviljoen bij paal 28 en dat van 31 er nog steeds staan. De pavil- oenhouders hebben de gemeentelijke aanzegging van 12 ïovember om de betreffende bouwwerken op te ruimen naast :ich neergelegd. Ze hebben een Amsterdams advocatenkantoor n de arm genomen en ook het Koninklijk Nederlands Onder- temersverbond houdt zich met de kwestie bezig. De kwestie >ver de strandpaviljoens wordt nu door juristen uitgevochten. Inmiddels heeft gistermiddag een strandpaviljoens in de winter worden iformatief gesprek plaatsgevonden ussen Mr. Boekhoff, de acvocaat lie de Vereniging van Strandexploi- anten in de arm heeft genomen, en >urgemeester Engelvaart en wethou- ler Van der Kooi. Uit het gesprek is loofdzakelijk naar voren gekomen, lat de situatie bespreekbaar blijft, flr. Boekhoff heeft een aantal juridi- che aspecten van de kwestie naar oren gebracht, die vandaag in het •verleg van burgemeester en wet- ouders zullen worden meegeno- len. Of er een uitstel komt van de ermijn waarop de trandexploitanten hun bedoening loeten hebben opgeruimd, kon bij et ter perse gaan van deze editie og niet gezegd worden. Evenmin is ekend of de strandexploitanten ia een kort geding zullen proberen un gelijk te krijgen. Veel hangt op it ogenblik af van de vraag hoe recies de juridische relatie tussen e gemeente en staatsbosbeheer is. De voorgeschiedenis is bekend, taatsbosbeheer wil dat de betreffende afgebroken. De gemeente heeft in ver schillende gesprekken gedaan proberen te krijgen dat Staatsbosbeheer deze eis zou laten vallen. Met name in raads- en commissie vergaderingen bleken verschillende leden oog te hebben voor de grote moeilijkheden waarin de strandexploi tanten door het afbreken zouden raken. Veel paviljoens hebben al lang niet meer het karakter van tijdelijke gebouwen. Door beveiligingen en verstevigingen zijn het min of meer permanente bouw sels geworden, die zich niet zomaar laten afbreken. De paviljoens bij paal 9 en Westerslag mogen blijven staan omdat daarvoor oude rechten gelden. De Camelclub staat op grond van Domeinen. Vrijwillig In de aanschrijving van 12 november meldt de gemeente dat het overleg dat op 7 november met Staatsbosbeheer gevoerd werd niets heeft kunnen ver anderen aan de situatie. In het vervolg zullen de paviljoens voor 1 oktober opgeruimd moeten zijn en voor dit jaar is dat 1 december. Mocht u hieraan geen gevolg geven dan zullen zij helaas ge noodzaakt zijn strengere maatregelen te nemen. Hierbij kan behoren het niet meer aangaan van een overeenkomst tot ingebruikneming van een gedeelte van het Noordzeestrand. Wij vertrou wen er echter op dat het niet zover zal hoeven te komen en dat u het paviljoen op vrijwillige basis verwijdert", zo schrijft het gemeentebestuur aan de strandexploitanten. De Vereniging van Strandexploitan ten heeft zich na het ontvangen van de brief gewend tot de Amsterdamse ad vocaat mr. Chr. L. Boekhoff. In een brief aan burgemeester Engelvaart meldt hij de hele gang van zaken bevreemdend te vinden en verzoekt hij om een toe lichting in de tot op heden gevolgde handelswijze van de gemeente en het rijk. ,,lk wil graag van de gelegenheid gebruik maken om met u en de ver antwoordelijke wethouder te overleggen hoe de verschillende conflicterende be langen tot een zo gering mogelijke schade voor alle conflicterende partijen kunnen leiden". Nadeel Het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond richt zich in een brief van 26 november aan de gemeenteraad. Het verbond wil graag weten of de raad achter de sommering aan de strand exploitanten tot ontruiming staat. Ver der wil het verbond weten wat de principe-overeenkomst met Staatsbos beheer inhoudt waarnaar het college verwijst als grond voor de ontruiming. Een dag later schreef de juridische dienst van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond een brief aan de directie van Staatsbosbeheer. Referend aan de gedwongen verwijdering van de strandpaviljoens, schrijft de juridische dienst: ,,Wij hebben ernstige bezwaren tegen deze hantering van uw bevoegd heden uit deze overeenkomsten, omdat ons inziens uw belang bij uitoefening van deze bevoegdheden niet opweegt tegen het te lijden nadeel dat de exploi tanten hiervan ondervinden. Met uw medeweten en goedvinden zijn vele dezer paviljoens gedurende een aanzien lijk aantal jaren, wij spreken hier van peiodes van 6 tot 15 jaar, onafgebroken aan het Noordzeestrand gevestigd ge- (lees verder pagina 2) (Advertentie I.M.) STENENPLAATS 1, DEN BURG Het orkest Musica Texla had zater dagavond niet te klagen over belang stelling toen in de Hervormde kerk van Den Burg een uitvoering werd gegeven. Het was de eerste keer dat het orkest zich presenteerde sinds de splitsing in een symfonie-orkest en een blokfluit orkest, repectievelijk onder leiding van Dyo Wassink en Ans Starkenburg. Het doel van de uitvoering was pro motie. Wat meer bekendheid kan geen kwaad, want er lopen nog altijd muzi kale mensen rond die best in een orkest zouden willen zitten maar van het bestaan van Musica Texla nauwelijks afweten. En voor zover dat wel het geval is wordt vaak gedacht dat alleen topmusici welkom zijn, In werkelijkheid is ieder welkom die het spelen op een instrument redelijk beheerst. Aan het begin van de uitvoering werd dat bena drukt door mevrouw A. G Luijsterburg uit De Koog. Zij kondigde aan dat ook deze uitvoering niet een muzikale top prestatie zou zijn. Met betrekkelijk wei nig moeite had dat wel gekund, maar dan had er streng geslecteerd moeten worden en zou een scheef beeld zijn gegeven. Toch bleek bij de uitvoering van het gevarieerde programma sprake te zijn van opvallende kwaliteit. Wie meer wil weten over Musica Texla kan altijd terecht bij het secretariaaat, Thijs- selaan 91, Den Burg tel. 02220-3357. Óp de foto een deel van de symfonie afdeling van Musica Texla met dirigent Dyo Wassink. Meerdere leden van de commissie ruimtelijke ordening vrezen dat het hondenpension Ellen aan de Keesomlaan bij Den Burg ernstige hinder zal opleveren voor de bewoners van huizen die volgens de ongste plannen in de directe omgeving zullen worden gebouwd. Gevraagd is dan ook de mogelijke hinder te onderzoeken alvorens de bouwplannen door te zetten. Enkele leden, zo bleek in de vergadering van donderdagavond j.l. gingen erbij voorbaat vanuit dat het honden pension en woningbouw elkaar uitsluiten en vonden dat B en W het Dension moeten opkopen en verplaatsing naar het buitengebied •Hogelijk moeten maken. De jongste plannen voor woning bouw in deze omgeving zijn gemaakt door het raadgevend ingenieursbureau Hajema uit Assen, in opdracht van de gemeente. Oorspronkelijk zou in dit gebied dat al jaren in gemeentelijk eigendom is, helemaal geen huizen komen, maar als gevolg van een motie die vorig jaar door het CDA in de raad werd gebracht, kwam daarin verande ring. Men vond dat het zonde was de strook grond tussen Den Burg en de Pontweg onbebouwd te laten, gezien de grote woningnood en het feit dat het nog zeer geruime tijd zal duren voordat n het plan De Mars met woningbouw tan worden gestart. Later kwamen er legen huizen op het terrein langs de Pontweg allerlei bezwaren. Vooral als gevolg van de wet geluidshinder zou sen zeer ruime afstand van de Pontweg sn de Elemert in acht genomen moeten worden, waardoor er niet zoveel te be- Jouwen grond zou overblijven. Donderdag werd door Ir. Blokzijl van iet bureau Hajema echter een plan ge presenteerd waarbij de vereiste afstand tot de Pontweg in acht was genomen en lat voorzag in de bouw van ongeveer rijftig woningen, te bouwen in groepjes pp vrij korte afstand van de Beatrixlaan. 3e Huizen komen zowel in het terrein lat omsloten wordt door Elemert-Pont- weg-Keesomlaan-Beatrixlaan als in het terrein dat als grens heeft de Keesom- laan-Pontweg-Gasthuisstraat en Bea trixlaan. Bescheiden Erg imposant wordt het niet. Het totale plan wordt tamelijk 'leeg' waar door het bestaande karakter niet wordt aangetast. Bij het lenigen van de wo ningnood kan de hier te plegen bouw activiteit dan ook niet zo'n grote rol spelen. Er wordt nog steeds vanuit gegaan dat in de woningbehoefte van Den Burg in de eerste plaats zal moeten worden voorzien door het Marsplan. Het raadgevend ingenieursbureau kent aan het gebied ten westen van Den Burg grote landschappelijke waarde toe. In het verleden werd de term gebezigd 'positief rommelig'. Later werd vanuit de gemeenteraad ook de agrariscche waarde sterk benadrukt. De bollengron- den die hier liggen zouden ongemoeid moeten blijven. Het jongste plan van Hajema houdt daar rekening mee. De bloembollengrond van 'Astrid' blijft on gemoeid. Ook is er rekening mee ge houden dat de Elemert als de belang rijkste entree van Den Burg moet wor den beschouwd en daarom zeker niet door massale woningen en andere be bouwing mag worden gedomineerd. Wat er aan woningen en kantoren (op de plaats van het voormalige RHBS- gebouwl mag komen, wordt voor een belangrijk deel afgeschermd door de beplanting. In het belang van de open heid van het bestaande landschap zijn ook beperkingen gesteld aan het stuk volkstuinen dat er is geprojecteerd. Hier zullen geen kassen of andere bebouw ing worden toegestaan. En de voormali ge boerderij 'Mont Rosa' aan de Elemert zal mooi vrij in de ruimte blijven staan. Volgens het plan Hajema zullen op de plaats waar zich nu het noodlokaal van de RSG en het kantoor van Staatsbos beheer bevinden kantoorgebouwen en een garagebedrijf kunnen komen. Later in de vergadering werd meegedeeld dat het gemeentebestuur op zoek is naar een plek voor een garagebedrijf omdat men het garagebedrijf J. Grisnigt (Auto centrale) aan het Schilderend graag ziet verdwijnen. Uit het plan blijkt verder dat de bestaande waterpartijen iets worden uitgebreid en dat de hele westgrens van de geprojecteerde bebouwing wordt gevormd door een voetpad. Het karakter van de resterende open strook langs de Pontweg zou zelfs worden versterkt door herstel van tuinwallen die daar ooit zijn geweest. Over de aard van de geprojecteerde bebouwing kan nog niet zoveel worden gezegd. Gezien de betrekkelijk kleine beschikbare oppervlakte gaat de voor keur uit naar kleinschalige, geschakelde bouw in de woningwet- en premiesfeer. Burgemeester Engelvaart, voorzitter van de commissie ruimtelijke ordening, liet blijken dat het college van B en W twijfels heeft wat betreft de afstand tussen het bestaande dierenpension en de geplande bebouwing. Die twijfel bleek binnen de commissie nog slechter te heersen, zoals later naar voren kwam. Ate Rienstra van het CDA die destijds de motie indiende waarin om bouwmo gelijkheden op deze plaats werd ge vraagd, toonde zich tevreden. Dit wijkt niet zoveel af van ons voorstel". Rien stra redeneerde dat het Marsplan, dat als een grote 'puist' tegen Den Burg zal worden gebouwd, minder omvangrijk hoeft te zijn als eerst tussen Pontweg en Beatrixlaan wordt gebouwd. Wrakken In het kader van de invulling van laatstgenoemd gebied zal ook een defi nitieve oplossing worden getroffen voor autowrakken die open en bloot op het parkeerterrein bij Kaczor staan en daar nogal wat ergernis oproepen. In veel gevallen kunnen deze wrakken niet worden afgevoerd omdat ze in veband met afhandeling van verzekering e.d. nog een tijd beschikbaar moeten blijven. Aansluitend op het bestaande parkeer terrein zal voor een afgeschermde, niet vrij toegankelijke opslagplaats worden gezorgd. In antwoord op vragen van commis sieleden werd meegedeeld dat het in het plan geprojecteerde volkstuinencom plex niets te maken heeft met eventuele verplaatsing van de volkstuinen die zich nu nog aan de voet van de hogeberg bevinden, wat tot bezwaren van land schapsbeschermers heeft geleid. De ontwerpers van het plan hebben de volkstuinen opgenomen om de garantie te hebben dat deze ruimte in ieder geval open zal blijven. In het plan is ook ruimte voor een garagebedrijf. Op de vraag van Lieuwe Dijksen of dat nu wel zo nodig is, antwoordde de burgemeester dat de gemeente de Texelse Autocentrale de gelegenheid wil bieden om van de nogal ongelukkige plaats aan het Schilderend te verdwijnen. De garage zou moeten komen op de plaats waar nu de noodge bouwen van de Rijksscholengemeen schap en het kantoor van Staatsbosbe heer zijn. Deze gebouwen zullen dus moeten verdwijnen, wat niet zo'n pro bleem is omdat er een huurovereen komst is die loopt tot juli 1983. Ver lenging is mogelijk tot uiterlijk 1985. VVV-kantoor De heer J. C. Dros vond dat in het plan de mogelijkheid moest worden geboden voor bouw van een nieuw WV-hoofdbureau. Hij sloot niet uit dat het VVV-bestuur binnenkort tot de con clusie komt dat verbouwing van het be staande kantoor op de Groeneplaats onverstandig is. De Elemert of Keesom laan is een prachtige plek voor nieuw bouw Meer woningen? Vanaf de publieke tribune liet de heer J. Visser van het Architectenbureau Texel weten dat in het gebied tussen de Pontweg en Beatrixlaan veel meer wo ningen kunnen worden gebouwd dan de vijftig stuks die het raadgevend ingeni eursbureau mogelijk acht. Visser had een plan gemaakt voor 150 woningen en volgens hem was dat in zijn totaliteit even open en ruimtelijk als het plan Hajema. Visser wilde zijn tekeningen graag beschikbaar stellen, maar voor zitter burgemeester Engelvaart voelde er weinig voor om op dat moment twee plannen naast elkaar te leggen. De gemeente heeft opdracht gegeven aan het bureau Halema en het is correct om de discussie voorlopig tot het plan Hajema te beperken. Enkele commissie leden waren echter toch wel nieuws gierig naar het alternatieve plan, al waarschuwde Ate Rienstra dat moest Twee fietsen, die niet op slot stonden, werden afgelopen donderdag door onbekenden meegenomen. Een bruine damesfiets van het merk Jonker werd in de Kogerstraat gestolen en een bordeaux-rode damesfiets werd bij disco J'elleboog in Den Burg weder rechtelijk toegeëigend. Donderdag werd ook een bromfiets uit het verkeer genomen, die over de Elemert reed. Het vervoermiddel bleek opgevoerd te zijn. Bovendien kon de berijder geen verzekeringspapieren tonen. worden gewaakt tegen te grote dicht heden van woningen. Tot grotere dicht heid kan altijd nog worden besloten als het thans ter tafel liggende plan financi eel niet haalbaar is. De voorzitter voelde er weinig voor om nu al een plek aan te wijzen waar het nieuwe VVV-kantoor moet komen. Dat is een zaak van het VVV bestuur. Jellinek Het commissielid Jan van Asselt was slecht te spreken over de gang van zaken rond de huisvesting van de Texelse Jellinek-vestiging. Zoals bekend willen B en W de vestiging 'bij gedogen' laten zitten in de Mokbaai-appartemen- ten in afwachting van het bestemmings plan 't Horntje. Van Asselt zei dat de mensen van de Jellinek-vestiging al in maart wisten dat ze naar iets anders moesten uitzien. Daarna hebben ze res pijt gehad tot oktober. Maar ze zijn tot het allerlaatste moment blijven zitten, zijn verhuisd naar recreatieappartemen ten en zetten de gemeente nu voor een voldongen feit. De burgemeester ont kende dat in maart al bekend was dat het centrum moest verhuizen. Ruim schoots daarna bleek dat met de eige naar van De Skuul geen overeenstem ming inzake aankoop kon worden be reikt. Een probleem voor het Jellinek- centrum is dat nog steeds geen zeker heid bestaat over rijkssubsidie waardoor de opvang van ex-verslaafden op Texel een blijvend karakter kan krijgen, Thans is nog sprake van een experiment. RO- ambtenaar J. Ie Roux legde uit dat in dit geval niet met artikel 9 kon worden gewerkt. Van Asselt constateerde daar op dat burgers die bezwaar hebben tegen de Jellinekvestiging op deze plaats, geen bezwaar kunnen indienen. De burgemeester ontkende dat laatste. Er is hier sprake van een overheids- beslissing waartegen krachtens de wet Arob bezwaar kan worden gemaakt. B en W hebben echter niet de indruk dat ook maar enig bezwaar tegen de ves tiging bestaat. Het is niet hard te maken dat iemands belang erdoor wordt ge schaad. De ervaringen met de Jellinek- mensen is uitstekend. De heer Dros zag dergelijke nieuwe bestemming liever niet ten koste gaan van de recreatiever blijven, zoals in dit geval. Desgevraagd zei de burgemeester dat in het Texelse centrum uitsluitend ex-alcoholverslaaf den worden ontvangen zoals tot dusver steeds is gebeurd

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1