De Cocksdorp akkoord mei commissieplannen r Ouwe Sunderkiaas in de dorpen Woonerf in nieuwbouw? Amnesty in actie voor mensenrechten Uit het handelsregister Éénrichtingsverkeer Achterom Overspannen man was bril kwijt Geslipt Cross-ongeval Verrast door gladheid Mishandeling Uitvoering Muziekschool PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 DECEMBER 1980 De plannen van de Dorpscommis sie en het Aktiecomité Eieriand, ter verfraaing van De Cocksdorp vielen op de hoorzitting, die gisteravond in het Eierlandsche Huis werd gehou den, in goede aarde. Enkele Cocks- dorpers brachten zelf ook plannen naar voren, maar uiteindelijk werd besloten „rustig aan" bij de gemeen te een aantal verfraaiingen aan de orde te stellen. De dorpscommissie hoopt dat vóór het zomerseizoen iets van de ideeën verwezenlijkt zal zijn. Na de uitleg van de voorzitter van de Dorpscommissie Nico de Graaf, over de dorpsverfraaingsideeèn, zoals het veranderen van de entree van het dorp, het aanbrengen van groen aan de lin kerzijde van de Kikkertstraat, het door trekken van het Krimschelpenpad kwamen enkelen van de ongeveer dertig toehoorders met voorstellen voor aanvulling of veranderingen. De heer Jaap Boon had zelf een plan gemaakt. Hij vond het niet wenselijk dat het verkeer via de Klimpstraat de nieuwbouwwijk van De Cocksdorp ingeleid wordt. ,,Dan maak je van zo'n kleine straat een racebaan" zei hij. Boon dacht dat de auto's via de Molen laan een stukje de Kikkertstraat in zou den moeten rijden en bij restaurant ,,De Kleine Club" zou een draaimoge- lijkheid gemaakt moeten worden, wat ten koste zou gaan van de daar aan wezige parkeerplaatsen. Hiervoor zou het landje naast het VW-kantoor verhard kunnen worden. Boon dacht ook aan de toekomst, met veel ver- keersuitbreiding door het toenemende toerisme in de Krim. Hij wilde het Molenbos en de Molenlaan niet aan tasten maar zag mogelijkheden om in het land naast de Molenlaan nog een straat aan te leggen. „Eén voor in- en één voor uitgaand verkeer. Als je het goed doet wordt het landschap niet aangetast" aldus Boon. Daar dachten (na enige discussies) de meesten in de zaal anders over. Wel waren veel mensen het met Boon eens dat de Klimpstraat zo weinig mogelijk verkeer moet verwerken. Woonerf Dokter Siebinga zei dat het hele nieuwbouwgedeelte van De Cocksdorp woonerf moet worden. ,,Dat betekent niet dat er geen auto's meer door mo gen, maar we kunnen met enkele drempels het doorgaande verkeer zodanig afremmen dat het veiliger is voor de vele kinderen, die de Klimp straat oversteken om bij school te komen", aldus Siebinga. Gezelliger Volgens Nico de Graaf is het moeilijk om op dit moment al met uitgewerkte plannen voor de nieuwbouwwijk bij de gemeente te komen omdat de meeste straten nog bouwstraten zijn. De voorzitter van de dorpscommissie De politie ontvangt de laatste tijd herhaaldelijk klachten dat mensen zich niet houden aan de éénichtingsverkeer- regeling op het Achterom. Er wordt op gewezen dat het Achterom in Den Burg alleen maar ingereden mag worden vanaf de kant bij het parkeer terrein bij de Wilhelminalaan/Drijver straat. Klanten van Bakker's Ijzerhandel mogen vanaf de andere kant het kleine stukje naar deze winkel toe rijden. Woensdag a.s. zal de Texelse werk groep van Amnesty International aan dacht schenken aan de rechten van de mens. Een aantal jaren geleden zijn deze rechten door bijna ieder land in Helsinki ondertekend. In de Hollebol aan de Burg wal zijn woensdag 10 december vanaf 8 uur leden van de werkgroep aanwezig om informatie te verschaffen over deze dag en ook om brieven te schrijven naar gevangenen, die volgens deze rechten oneigenlijk gevangen zitten. Zo kunt u schrijven (eventueel met behulp van gemaakte voorbeeldbrieven) naar de autoriteiten van Viktoras Petkus uit de Sovjet-Unie, die na de oprichting van de Helsinki-groep gevangen werd gezet en het heel zwaar heeft. De Helsinki-groep in Rusland wil dat de regering de onder tekende akkoorden naleeft. Ook worden brieven verstuurd naar Zaïre, waar nog steeds gefolterd wordt en naar Argen tinië. U kunt zich op deze avond opgeven als lid van Amnesty International. In lichtingen over deze speciale schrijfavond en over het werk van Amnesty Interna tional kunt u krijgen bij Jenneke Wassink, tel. 4109. wilde zich in eerste instantie beperken tot plannen die snel verwezenlijkt kunnen worden. Siebinga zei dat de automobilist bij een verlegging van de straat toch sneller de Klimpstraat in zal rijden en dat daar op zijn minst twee verkeersdrempels moeten komen. Ook zag de heer biebinga graag wat verkeersremmende maatregelen in de Kikkertstraat. Hij dacht aan vernauwin gen door bloembakken of traceeverleg- ging. De dorpscommissie vond dat een uitstekend idee en dacht ook dat het eigen bomenplan „visueel vernau wend" zou werken. „Dat heeft het voordeel dat er hopelijk minder hard gereden wordt en het maakt de straat gezelliger", zei De Graaf. De dorpscommissie kwam ook met het voorstel om de parkeerruimte voor de R.K. kerk te verharden. Het parkeer- gedeelte voor „De Kleine Club" kan dan ook onderbroken worden met bomen en groenstroken. Het verlies aan parkeervakken wordt dan gecom penseerd met ruimte voor de R.K. kerk. Kokkeldorp Frans Stolk, geestelijk vader en ont werper van de kokkelbloembakken of - hangers had twee voorbeelden meege nomen. Van zeeklei had hij een kleiner hangmodel gemaakt en het publiek kon ook het grotere tempex model bewonderen. Met dit onderdeel van het plan was iedereen snel klaar. Het publiek vond het „kokkeldorp" idee uitstekend en gaf de commissie carte blanche voor verdere uitwerking. Frans Stolk zal eerst bekijken of hij het hang model in een drietal maten kan maken, zodat deze door de Cocksdorpers gekocht kunnen worden. Voor een kokkel als grote bloembak of bushokje is eerst overleg met de gemeente nodig. Het leek Stolk het beste om bij voorbeeld aannemer Meijert Boon betonnen kokkels te laten maken. Het doortrekken van het Krim-schel- penpad tot het einde van de Langeveld- straat vond niet iedereen een goed idee. Mevrouw Daalder zag problemen voor de mensen die aan de Langeveld- straat wonen en geen garage hebben. De auto staat dan in de berm en met een schelpenpad in de berm kan de auto daar niet geparkeerd worden. Veedl toehoorders waren voorstan der van een fiets- of voetpad door het Krimbos. Mevrouw Hengst vroeg aan de dorpscommissie of deze zich ook wil inzetten voor oplossing van de water- overlastproblemen in De Cocksdorp. De Klimpstraat, Ploosterstraat en Kei- delplein hebben een te hoge grond waterstand. Volgens mevrouw Hengst is er niet gedraineerd. De bewoners van de genoemde straten voeren al geruime tijd aktie om deze problemen op te lossen. Onlangs kregen enkele bewo ners een brief van de gemeente, waar in werd toegegeven dat de grondwater stand inderdaad te hoog is. Voorgesteld werd om een vijver aan te leggen achter de Klimpstraat. Het water kan daar dan ingepompt worden. De bewoners werden opgeroepen om vóór 16 december eventuele bezwaren tegen de vijver kenbaar te maken. „Geen bericht goed bericht", zo stelde de gemeente. Geen der toehoorders in de zaal was voor de vijver. In felle bewoordingen werd het gemeente beleid ih deze aangevallen. Het was voor mevrouw Hengst nog maar de vraag of een vijver zou helpen. Ook wees zij op het verdrinkingsgevaar. „In de Bernhardlaan krijgen ze naast de vij vers in ieder geval nog een grindkist, wij worden afgescheept" zei iemand verbolgen. Besloten werd dat alle bewoners van de straat, die een brief hadden gekre gen, protest zouden aantekenen. De dorpscommissie zal ook bij de gemeen te aan de bel trekken om mee te delen dat de hele vergadering zich tegen een vijver heeft uitgesproken. wwwrtwwxwtwwwwwwwww, Donderdagochtend deed in Den Burg het gerucht de ronde, dat een overval had plaatsge vonden bij juwelier Bakker aan de Groeneplaats. De werkelijk heid viel echter mee. Een gees telijk labiele man urt Groningen, die één dag op Texel verbleef, bemerkte 's ochtends dat hij zijn bril kwijt was. Woedend verliet hij daarop zijn hotel. Onderweg koelde hij zijn drift door tegen een auto te schoppen en een voorbijganger te molesteren. Deze deed aangifte bij de politie van mishandeling. Omstanders hadden gezien dat de 27-jarige man bij juwelier Bakker binnen liep, kennelijk om zich een nieu we bril aan te meten. De man werd toen bij de juwelier door de politie weggehaald, terwijl hij zich hevig verzette. Op die manier kwam het verhaal over de overval in de wereld. Na door een arts wat gekalmeerd te zijn, verliet de man Texel. Bij onder zoek door de politie bleek dat hij eerder in psychiatrische inrich tingen had gezeten. Twee kokkels met de maker Frans Stolk. Links het grote tempex model en rechts een kleine kokkel gemaakt van vort© zeeklei. Het linker model leek vee! Cocksdorpers erg geschikt om aan de buitenmuur naast de voordeur te hangen. Een personenauto die door een Texe laar werd bestuurd raakte donderdag op de Ruigendijk bij de splitsing met de Nieuwlanderweg in een slip en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De bestuurder was verrast door plaatselijke gladheid. Bij de aanrijding werd de lichtmast vernield. Aan de auto ont stond flinke schade. Een 16-jarige inwoner van Oude- schild raakte woensdagmiddag ge wond toen hij van zijn crossbrom mer viel. Hij reed over de grondberg bij de jachthaven toen hij van zijn brommer viel en op de stijle kant te recht kwam. Met diverse inwendige kneuzingen moest hij worden op genomen in het ziekenhuis in Den Helder. Op de Randweg, ter hoogte van nummer 5. had zaterdag een ongeluk plaats. Door gladheid raakte een door een Texelse vrouw bestuurde auto in een slip en kwam met de achterzijde tegen een boom. Van de vier inzitten den werd één meisje gewond. Zij moest met een lichte hersenschudding door de ambulance naar huis worden ge bracht. Eveneens zaterdag reed in de Lieuwstraat in Den Burg een auto tegen een geparkeerd staande auto. De bestuurder, een 38-jarige Texelaar, had de andere auto niet gezien. Door plotselinge gladheid raakte za terdag op de Pontweg een auto van een garagebedrijf uit De Koog in een slip en ramde een lichtmast, die daar door werd vernield. Donderdag reed een Texelse bestuur der van Oudeschild naar Den Burg over het Schilderend. Omdat grote plassen op de weg lagen, reed hij enigszins in het midden. Plotseling kreeg hij in een bocht een tegenligger. Van schrik remde de Texelse bestuurder, waardoor zijn auto slipte en frontaal tegen de andere auto botste. Aan beide voer tuigen ontstond flink wat schade. De andere auto werd door iemand uit Heiloo bestuurd. Bij een discotheek in Den Burg raakten in de nacht van zondag op maandag een aantal Texelse jongens slaags. Een personeelslid van de dan cing bemoeide zich met het handge meen en deelde ook een paar klappen uit. Dit was voor één van de jongens aanleiding om bij de politie aangifte te doen van mishandeling. De uitvoering van de Texelse muziek school vindt dit jaar plaats op vrijdag 19 december in de Burgemeester De Koninghal. De avond begint om 19.45 uur en staat in het teken van het naderende kerstfeest. Het min of meer geijkte kerst repertoire komt op het programma echter niet voor. Alle leerlingen van de tweede jaars speelklassen, twee ensembles, als mede individuele leerlingen en een aantal speciaal voor deze gelegenheid gevorm de samenspelgroepen doen aan de uit voering mee. De toegang is vrij. Wel zal worden gecollecteerd voor het instru mentenfonds van de muziekschool. Wijzigingen: "Duinker Electrotechniek", Kotter- straat 18, Oosterend. Electronische in stallaties enz. Zaakadres gewijzigd in Stuifweg 60, 1794 HC Oosterend. Mede onder dezelfde naam Autosloopbedrijf Duinker. "J. C. Rab in Brandstoffen en bouw materialen BV", Heemskerckstraat 22, Oudeschild. Klein- en groothandel in vloeibare en vaste brandstoffen, doe het zelf artikelen enz. Wijziging naam in "Rab Beheer B.V.". "Bakker's Juweliers en optische be drijven Meppel-Den Burg BV", Groene plaats 6, Den Burg. Wijziging naam in "Bakker'sjuweliersen optische bedrijven Den Burg B.V.". Dinsdag 9 december In „De Schakel" spreekt Siets Leeflang over milieuvriendelijk werken en wonen op uitnodiging van natuurvoedselwin- kel De Vlier, Entree f4,—. Voor de Vereniging Ouders van gehan dicapten Texel wordt in de dependance bij de Beatrixschool een lezing gehou den over „Gehandicapten en sexuali- teit"; 20.00 uur. Woensdag 10 december De raadscommissie voor algemene zaken houdt in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 15.30 uur. Gesproken wordt onder meer over de wijze van stemmen in de raadsvergade ring, de wijziging van de uitkerings- en pensioenverordening voor wethouders en de mogelijke uitbreiding van het naaktstrand. In „De Hollebol" kunnen vanaf 20.00 uur brieven worden geschreven voor politieke gevangenen in Rusland, Zaïre en Argentinië. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17 00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Elke eerste en derde zaterdag van de maand worden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat in Oosterend artikelen uit de derde wereld verkocht voor de Stichting Ontwikkelings Samenwer king (SOS) van 14,00 - 17 00 uur. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Spreekuur B. en W.: Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder Nauta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. Elke maandagavond om 19.30 uur komt de Slankelijnclub bijeen in De Schakel bij de Ned. Herv. kerk in Den Burg. Iedere donderdag om 19.00 uur wordt door de toerafdeling van de Wieler vereniging Texel een trainingstocht ge organiseerd. Gestart wordt bij de Auto centrale. De SOS-wereldwinkel aan de Burgwal in Den Burg is open: maandags van 10.00-12.00 uur; woensdags van 14.00- 16.00 uur en zaterdags van 14.00-16.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Het Vrouwenhuis houdt iedere maan dagavond vanaf 20.00 uur bijeenkomst in het Dorpshuis (oude ULO) aan het Schilderend, ingang aan de Wilhel minalaan. In het Prem Mandir Centrum (Dros Bakkerij) aan de De Ruyterstraat in Oudeschild wordt iedere zondag medi tatie gehouden, aanvang 20.15 uur. Op 12 december zullen weer in alle dorpen jury's in touw zijn om de speulers te beoordelen. Hieronder volgt een over zicht van de programma's. Een opvallen de verandering is de jurering in Den Burg. De juryleden zullen zich als 'zwarte Pieten' onder de spelers begeven. Het afhalen van nummertjes in afgeschaft. De jury van Den Burg zal dit jaar uit sluitend aan de hand van de voorstel lingen een uitslag opstellen. Lopende tussen de spelers zal er meer aandacht voor het 'speulen' zijn.Hoe herkenbaar der een voorstelling is, des te gemakke lijker kan de jury prijswinnaars noemen", aldus de dorpscommissie. De juryleden zijn dus zwarte Pieten. Maar dat wil niet zeggen dat elke Zwarte Piet jurylid is. Een achttal juryleden zullen zich in groepjes van tweeonder de spelers begeven. Deze verandering van jureren geldt alleen voor de ouderen. Den Burg Kinderen kunnen vanaf 17.30 uur volgens het bekende systeem een num mertje afhalen op het bordes van het raadhuis. Van 17.30 tot 18.30 uur is de kinderjury op de volgende plaatsen actief: onder de luifel van het Open Boek, Bakker's Ijzerhandel en op de hoek Park straat-Weverstraat bij boekhandel Nau ta. Om in de prijzen te kunnen vallen moeten alle drie de jurys bezocht worden. Vanaf 18.00 uur is het dorphuis geopend om het feest binnen met muziek voort te zetten. Kinderen tot en met negen jaar worden verwacht in de peuterspeelzaal. Kinderen van negen jaar en ouder kunnen terecht in 't Asiel. Ouders kunnen een kopje koffie drinken in de hal van het dorpshuis. De prijsuit reiking zal om 19.00 uur plaatsvinden in het dorpshuis. De ouderen jury is 's avonds vanaf 20.30 uur aanwezig in de Weverstraat, Park straat, Groeneplaats, Binnenburg en Stenenplaats. Er wordt gejureerd tot 22.00 uur. Na afloop zal er geen prijsuit reiking plaatsvinden. De uitslagen wor den in deze krant gepubliceerd, met ver melding van het adres waar de prijzen afgehaald kunnen worden. Voor de jeugd vanaf 12 jaar is 't Asiel vanaf 20.30 uur geopend met levende muziek. Oosterend In Oosterend komen de kinderen aan bod van 17.00 tot 18.00 uur. De prijs uitreiking is omstreeks 18.00 uur in het dorpshuis De Bijenkorf. Oudere spelers worden 's avonds vanaf 20.00 uur op straat verwacht. De prijsuitreiking is omstreeks 21.30 uur in het dorpshuis. De jury staat verdekt in de straten opgesteld. Om alles goed te kunnen bekijken worden de Oosterenders verzocht zoveel moge lijk licht te ontsteken. De Cocksdorp Voor ouderen en kinderen zijn vanaf acht december deelnamenummers af te halen bij Kikkert Supermarkt. De kinde ren kunnen van 17.30 tot 19.00 uur hun voorstelling tonen inde huizen. De jury zit bij dokter Siebinga. Vanaf 19.30 uur kunnen de ouderen starten. Speulers gaan tot uiterlijk elf uur langs de huizen. Prijsuitreiking om half twaalf in Het Eierlandsche Huis. Daarna is er bal met medewerking van de 'Mascotte Boys'. Iedere speulers wordt verzocht zich strikt aan de aangegeven tijden te houden. Den Hoorn De kinderen spelen van 17.00 tot 18.00 uur. Om 17.00 uur kunnen nummers afgehaald worden in het dorpshuis De Waldhoorn. De jury zit in huizen tussen het Hoge Werfje en het hoekje. De adressen worden op 12 december in het dorpshuis bekend gemaakt. Om 18.00 uur is de prijsuitreiking. Ouderen kunnen van 20.00 tot 22.00 uur spelen. Ook zij moeten eerst een nummer halen in het dorpshuis. Prijsuit reiking om ongeveer 22.00 uur. De Waal Vanaf 18.00 uur kunnen de kinderen een nummer afhalen bij de familie Kager aan de Polderweg. Er wordt gespeeld van 18.00 uur tot 19.30uur. De jury is verdeeld over het Hogereind en de Polderweg. Bij slecht weer speelt de jeugd voor de jury in het dorpshuis De Wielewaal. Dit gebeurt dan vanaf 19.15 uur. Om 20.00 uur is de prijsuitreiking. Voor het eerst sinds jaren spelen ook de ouderen in De Waal. Deze kunnen beginnen om 21.00 uur. De jury voor de ouderen loopt door het dorp. De exacte tijd van de prijsuitreiking is niet bekend. „Als alle speulers in het dorpshuis zijn", zo meldde ons de organisatie. Voor de ouderen geldt een minumumleeftijd van 14 jaar. Na de prijsuitreiking is er in het dorpshuis bal met levende muziek. Oudeschild De kinderen kunnen vanaf 16.30 uur in dorpshuis 't Skiltje terecht om een nummer aftehalen. Erwordt gespeeld tot ongeveer 17.00 uur. Er zit een jury in Skiltje en bij J. Krijnen, De Ruyterstraat 28. Na het spelen kan de jeugd nog een uurtje in het dorpshuis terecht om te feesten. De prijsuitreiking is om 18.00 uur. Ouders worden verzocht tijden het kinderfeest in dedorpskamer te wachten. De ouderen kunnen 's avonds tussen 20.30 en21.30 uur hun nummer afhalen in het dorpshuis. Er wordt gejureerd tot 22.00uur. De jurys staan bij J. Krijnen en Theo Boom (De Ruyterstraat 114). Om 23.00 uur worden de prijzen bekend gemaakt. Hierna iserbalin het dorpshuis. Alle spelers krijgen een herinnerings vaantje. De Koog De kinderen kunnen van 17.00tot 18.00 uur spelen in de Dorpsstraat. De jury zit van 17.00-17.30 uur voor Daalders Super markt. Na het spelen is de prijsuitreiking. 's Avonds is de jury van 20.00 uur tot 21.00 uur actiefEr kan gespeeld worden van 20.00 uur tot 22.00 uur. Daarna is er prijsuitreiking in 'Capri'.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2