Cjroèn Twartsjexels in het Advocaat twijfelt aan bevoegdheden van Staatsbosbeheer in paviljoenkwestie QBQQQGm bobo'* Zaterdag en zondag gratis naar het Natuurrecreatiecentrum Iftt „Gemeente moet afwachtende houding innemen" Ter gelegenheid van jubileum ^2323 JpSl /TC15. s m ss "i'V'ïï i"'r' BAKKERS IJZERHANDEL N WINKEL VOL IDEEEN! Flowerstyling Schuiling 94e JAARGANG NR. 9536 TEXELSE VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den 8urg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625 01.742; NMB nr 67.34.60.398. De positie van Staatsbosbeheer in de kwestie rond de strand paviljoens is juridisch zeer twijfelachtig. Tot deze conclusie komt de advocaat die de Texelse strandexploitanten in de arm hebben genomen, Mr. Drs. Chr. L. Boekhoff uit Amsterdam. Zoals bekend willen de paviljoenhouders hun bedrijven in de winter niet verwijderen, omdat dit op tal van praktische bezwaren stuit. In een overeenkomst tussen Staatsbosbeheer en de gemeente wordt echter geregeld dat de paviljoens 's win ters verdwenen moeten zijn. In de brief, die de advocaat aan burgemeester Engelvaart schreef, belicht hij diverse facetten van de overeenkomst tussen Staatsbosbeheer en de gemeente. Op grond van gebre ken binnen deze overeenkomst zegt Mr. Boekhoff: de gemeen te mag niet eisen dat de paviljoens 's winters worden opge ruimd. In de brief, die geschreven werd naar aanleiding van een gesprek dat de advocaat op 1 december met de burgemeester, wethouder Van der Kooi en enkele ambtenaren had, wordt gesteld dat de gemeente zich juridisch in een bijzondere positie bevindt. Met het oogmerk de gemeentelijke taken goed te kunnen uitoefenen op het strand, maar ook in de duinen, werd in 1976 met Staatsbosbeheer de afspraak gemaakt dat het beheer van de grond waarop de paviljoens staan, door de gemeente zou worden uitge oefend. Na 1976 zijn er nog verdere onderhandelingen geweest. Naar aanleiding van een concept werden door de gemeente Texel in 1978 wij zigingsvoorstellen ingediend. Een definitieve versie van het contract is echter nimmer vastgesteld of onder tekend. De advocaat schrijft dan ook, dat hij niet kan beoordelen of de afspraak die tussen de gemeente en Staatsbosbeheer is gemaakt, inderdaad rechtsgeldig is. De gemeente betaalt geen financiële vergoeding aan Staatsbosbeheer of een andere rijksinstelling voor de overgenomen beheersbevoegdheid. Mr. Boekhoff stelt dat hij zeer grote twijfels heeft over de bevoegdheid van Staatsbosbeheer om het beheer aan de gemeente over te dragen. Hij wil weten waar die bevoegdheid dan wel op is gebaseerd. Eigendomsrecht, delegatie of een ten onrechte aanwezig geachte bevoegdheid. ,,Als Staatsbosbeheer het al te zeggen heeft in de duinen, vraag ik mij af krachtens welk recht. Bovendien is het zeer de vraag of het hier om duinen gaat, nu Uzelve blijkens de zgn. ingebruikgevingsovereen- komst een stuk Noordzeestrand in gebruik geeft". Boekhoff haalt dan artikel 577 van het Burgerlijke Wetboek aan, waarin staat dat de stranden der zee aan de staat behoren. Staatsbosbe heer is een rijksdienst en valt als zodanig onder de departementen van CRM en Landbouw en Visserij. In de ingebruikgevingscontracten is van deze departementen echter geen sprake. Er wordt, naast de Staat der Nederlanden, alleen maar gerept over de minister van Verkeer en Waterstaat, (Advertentie I.M.) TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR tfilh«lmlnalaan4>6 dan I (Advertentie I.M.) Tl/rtnr |C STENENPLAATS 1. ■\unrjc PEN BURG die gebruik zou maken van zijn bevoegdheid, de aan de gemeente ver leende vergunning om bepaalde delen van het Noordzeestrand door de pavil joenhouders te laten gebruiken, in te trekken. De ministers van CRM en Landbouw en Visserij worden er niet bij betrokken, „hetwelk mijn twijfels om trent de bevoegdheid van Staatsbosbe heer als Uw zogenaamde contractspart ner in niet geringe mate versterkt", schrijft de advocaat. Domeinen Verder in de brief signaleert de ad vocaat nog twee belangrijke bijzonder heden. „Allereerst blijkt er ook een stuk strand te zijn, waar de rijksdienst der Domeinen het kennelijk voor het zeggen heeft en daar wordt op geen enkele wijze vanwege de staat der Nederlanden aangedrongen op afbraak van het strandpaviljoen gedurende de wintermaanden. Ik kan daaruit niet anders afleiden dan dat de Staat der Nederlanden in acties van Staatsbosbe heer om nu plotseling de strandpavil joens 's winters af te breken bepaald geen partij is", schrijft Boekhoff. De advocaat toont hiermee aan dat volgens het betreffende artikel in het Burgerlijk Wetboek de stranden aan de staat toebehoren, maar dat de staat niet zo erg geporteerd voor afbraak is. Bedenkingen Ook staat in de brief dat Rijkswater staat, die wel onder de minister van Verkeer en Waterstaat ressorteert, geen bezwaar heeft tegen het laten staan van de strandpaviljoens in de wintermaanden. En het is juist de mi nister van Verkeer en Waterstaat die de gemeente bevoegdheid heeft gegeven voor het gebruik van delen van het strand om er paviljoens neer te zetten. Deze minister werd ook in de betreffen de contracten genoemd. „Rijkswater staat heeft indertijd voor meerdere strandpaviljoens goede plaatsen vrij en glad gemaakt, en heeft in verband met verstuivingen juist bedenkingen tegen afbraak van de strandpaviljoens. Er zouden dan allerlei kostbare voor zieningen moeten worden getroffen uit oogpunt van technisch strand- en duin- beheer", staat in de brief. Na de positie van Staatsbosbeheer in deze zaak als „kwestieus" te hebben omschreven, gaat Boekhoff verder met enkele puur juridische facetten van de aard van de overeenkomst die de gemeente met Staatsbosbeheer heeft gesloten. Is die overeenkomst van privaatrech telijke of publiekrechtelijke aard, zo vraagt hij zich af. Publiekrechtelijke overeenkomsten hebben betrekking op de organisatie van de overheid en op de relatie tussen de overheidsorganen en (rechts)personen. Het privaatrecht behandelt de overeenkomsten tussen verschillende personen en rechtsperso nen. Als de overheid zich als rechts persoon gedraagt, kan ook de overheid betrokken zijn bij privaatrechtelijke overeenkomsten. Uit het feit dat in de ingebruikgevingscontracten wordt gesproken van een aan de gemeente gegeven vergunning tot ingebruikge- ving (dus een relatie tussen overheids instanties: minister en gemeente) con cludeert Boekhoff dat het om een publiekrechtelijke overeenkomst gaat. Maar juist bij publiekrecht is belangrijk, duidelijk te weten, welk overheidsor gaan welke bevoegdheid heeft. Zoals de advocaat al aantoonde bestaat er nog grote onzekerheid over de werke lijke bevoegdheden van Staatsbosbeheer op het Texelse strand. Bijzonder De contracten die de gemeente Texel sloot met de strandexploitanten, wor den door Boekhoff gekwalificeerd als „bijzonder van aard." De overeenkomsten tussen de gemeente en de exploitanten hebben een privaat rechtelijk karakter. Hierdoor is de gemeente wat deze contracten betreft partij geworden in een privaatrechte lijke overeenkomst. In de gemeentewet wordt melding gemaakt van het afbre ken of weghalen van datgene wat in strijd met verordeningen is gebouwd, maar het woord verordeningen duidt hier al io een publiekrechtelijk karakter. In zaken met een privaatrechtelijk karakter, waar de gemeente partij is. In het komende weekend houdt het Natuurrecreatiecentrum aan de Ruijslaan bij De Koog open huis. ledereen mag er gratis in: zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.30 tot 17.00 uur. Dir gebeurt ter gelegenheid van de vijftigjarig bestaan van het Texels Museum. Tevens in verband met het nationaal museumweekend, dat als doel heeft het vergroten van de belangstelling van het publiek voor de vele Nederlandse musea. Ook de oude Texelfilm (1945) van Herman van der Horst is op video overgenomen. De opnamen worden zaterdag en zondag niet door middel van een gewone tv-beeldbuis vertoond, maar met een speciale projector die het beeld op een scherm van meer dan een meter breedte projecteert. De films zullen volgens het onderstaande pro gramma worden vertoond, zodat de mensen er bij het plannen van hun bezoek aan het Natuurrecreatiecentrum rekening mee kunnen houden. Tijdens het voeren van de zeehonden, 's mid dags van 15.30-16.00 uur, worden geen films gedraaid. Zaterdag: 10.30 u., 13.30 u., 16.00 u.: museumfilm 1959. 11.30 u.14.30 u.: Texelfilm 1945. Het is voor het eerst in de geschie denis dat het Natuurrecreatiecentrum ook op zondag is geopend. Gehoopt wordt dat vele Texelaars van deze extra gelegenheid gebruik zullen maken om het centrum te bezoeken. Hoewel het NRC over belangstelling niet heeft te klagen (dit jaar is een record bezoekers aantal van 120.000 overschreden) zijn vrij veel Texelaars er nog nooit geweest. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Texels Museum is er in de filmzaal van het centrum een een voudige expositie ingericht, waar aan de hand van foto's knipsels en tekeningen iets wordt verteld over de geschiedenis van het museum. Oude films Ook zal hier een aantal keren de oude Texelfilm van Herman van der Horst worden gedraaid en de film die Gerrit de Haan en Harry de Graaf in 1959 maakten over het Texels Museum. Laatst ge noemde film werd destijds opgenomen als propaganda middel en werd vele keren voor onder andere toeristen in De Koog vertoond om het bezoek aan het museum te stimuleren. In de film volgt de camera een klas van de Thijsseschool uit Den Burg, die onder leiding van meester S. Bakker een bezoek brengt aan het toen nog in de Dennen staande museum. Zo passeert alles wat toen te zien was de revue. De film is meer dan twintig jaar later vooral leuk voor de kinderen die destijds meespeelden. Overigens wordt niet de originele film vertoond, maar de video-kopie ervan. Het Natuurrecreatiecentrum beschikt sinds kort over een omvangrijke video installatie, die onder andere wordt ge bruikt voor het over nemen van oude film op videobanden. Het grote voordeel daarvan is dat de oorspronkelijke, vaak kwetsbare film dan weer veilig de brandkast in kan en dat de video-kopie zonder bezwaar ontelbare keren kan worden afgedraaid. Den Burg. Op 25 juni 1941 overleed 'meester' Kraai. Het beheer van de collectie werd waargenomen door zijn dochter Anna en vervolgens door de onderwijzer P. Kaas. Verwoest In de Russenoorlog werd het glazen paleis bij de beschieting van Den Burg verwoest. Een groot deel van de muse umcollectie ging verloren. Na de oorlog verhuisde het museum naar de voor malige weermachtsbarak 'Waldfriesen' in De Dennen. Dat gold als zeer voor lopig onderkomen want al spoedig waren er plannen voor nieuwbouw. Het zou echter dertig jaar duren alvorens deze nieuwbouwplannen werden ver wezenlijkt. Directeur van het museum was de later beroemde cineast Herman van der Horst. Hij had al in de oorlogsjaren met de collectie kennis gemaakt tijdens het maken van opnamen voor zijn film 'Texel, de parel der Waddeneilanden', (Lees verder op pagina 5) Zondag: 13.40 u. en 16.00 u. muse umfilm. 14.30 u. Texelfilm. Begin Grondlegger van het natuurhistorisch museum dat later zou uitgroeien tot het natuurrecreatiecentrum was de heer H. J. Kraai, hoofd van de openbare lagere school in Den Burg. Als liefhebberij, tevens als middel om de kinderen wat bij te brengen over de levende natuur, richtte hij in een deel van het school gebouw (het 'glazen paleis') aan de Nieuwstraat een collectie in die bestond uit opgezette vogels, diorama's, schel pen etc. voor een groot deel onder gebracht in glazen vitrines. Op 22 juni 1931 werd deze collectie voor het publiek opengesteld en trok al spoedig veel belangstelling. VW en TESO zagen in dat prille museum een belangrijke toeristische trekpleister en verstrekten financiële steun. In die tijd werd voor vakantie op Texel ook wel reklame gemaakt op de jaarbeurs in Utrecht. Voor de Texelse stand aldaar werden fraaie diorama's gemaakt, die na ge bruik terecht kwamen in het museum in -v 1 - .pwü*' r-'y,-' L: Plaatjes a/s doze haalden in de vijftiger jaren herhaaldelijk de landelijke pers: het echtpear De Haan bezig met het voeden ven moederloze zeehondjes. kan de politiedwang volgens Mr. Boek hoff niet gebruikt worden. Wijzend op artikel 167 van de gemeentewet, waarin staat dat aan de gemeenteraad alle bevoegdheid behoort die niet bij de één of andere wet aan de burgemeester of wet houders is opgedragen, vraagt de advocaat zich af of een besluit van het college van burgemeester en wethouders voldoende is geweest om de ingebruikgevingscontracten af te sluiten. „Ik vraag mij af of er enig raadsbesluit is geweest waarin de afspraak met Staatsbosbeheer is gesanctioneerd", zegt Mr. Boek hoff. Ook vraagt hij zich af of de overeenkomsten op zich door de raad zijn goedgekeurd. Deze vraag is belangrijk omdat het geld dat de exploitanten voor het gebruiken van het stuk strand betalen, lijkt op een belasting zoals die in de gemeente wet onder artikel 277 staat omschre ven. Het gaat hier om gemeentelijke belastingen voor het gebruik van voor de openbare dienst bestemde gemeentebezittingen. Als inderdaad van deze belasting sprake is, dan heeft de raad hiervoor, alweer volgens de gemeentewet, een be sluit moeten nemen. „Ook op dit laatste punt dient ten spoedigste opheldering te worden verkregen, niet in de laatste plaats met betrek king tot de bevoegdheid van uw college in deze kwestie", schrijft Boekhoff. (Lees verder op pagina 5) (Advertentie I.M.) LAS TRAFO'i 130 amp., van 340,— voor 265,- 180 amp., van 640,— voor 480,- 200 amp. verrijdbaar, van 730, voor 595,- Compleet met toebehoren, 2 jaar garantie. Telefoon 02220-2346 (Advertentie I.M.) Wij bezorgen alle kerst bomen gratis bij U over heel Texel. Kogerstraat, tel. (02220) 4575 (Advertentie I.M.) T/m zaterdag a s. de Ouwe Sunderklaas-aktie mi* in Doe Uw voordeel op uw aankopen met 10 t/m 50% korting

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1