Weinig bezwaar tegen kilometer extra De Pelsjager Nieuwe woningen voor bejaarden in Den Burg Hïï^ÏÏfïïiïiWTiÏÏ DU Commissie sprak over naaktstrand Extra slaapkamer en dicht bij centrum Trrrnrrf v jtf '^n'pY rrn1'^ Dorpsverfraaiing Schietoefeningen n IJS PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 De meerderheid van de commissie voor algemene zaken heeft er geen bezwaar tegen dat de beide Texelse naaktstran den worden uitgebreid, waardoor er totaal ruim een kilometer bijkomt. Dat bleek in de woensdagmiddag gehouden vergade ring, waar alleen mevrouw M. Huitema van het CDA zich tegen de uitbreiding uitsprak. Het voorstel dat B. en W. nu aan de gemeenteraad zullen voorleggen behelst uitbreiding van het strandge- deelte bij paal 28 (thans 1.000 meter) met 500 meter in zuidelijke richting en uitbreiding van het stuk bij Den Hoorn (thans 500 meter) met 450 meter, ook in zuidelijke richting. Voor het gezicht zal er niet veel veranderen want de voorstellen zijn be doeld als legalisering van wat in de praktijk reeds gebeurt. De naaktrecre- anten houden zich al lang niet meer aan de in 1975 vastgestelde grenzen. De afgelopen zomer zijn zelfs de offi ciële gemeentelijke waarschuwingsbor den door onbekenden verplaatst. Het voorstel om de aldus ontstane situatie formeel te bekrachtigen kwam van burgemaaster J A Engelvaart zelf naar aanleiding van bevindingen ter plaatse. Waar is het eind? Het commissielid KI. Barendregt kon zich met de wijzigingen akkoord verkla ren, maar vroeg zich wel af, waar het eind is. Hij was er niet zo gelukkig mee dat mensen die op eigen houtje de regels overtreden zo makkelijk in hun verlangens worden tegemoet gekomen. Het is best mogelijk dat met de nieuwe grenzen ook geen genoegen wordt genomen en dan dient zich spoedig hetzelfde probleem aan. Hij wilde een meer beleidsmatige aanpak van deze zaak, in ieder geval op den duur. B. en W. moeten objectief vaststellen in hoe verre er behoefte is aan meer naakt strand en op grond daarvan met voor stellen komen. Daarbij moet terdege rekening worden gehouden met het feit dat er nog veel mensen zijn die bezwa ren hebben tegen naaktstranden. De heer H. Beumkes zei dat hij nooit op fret-naaktstrand kwam maar vanuit zee had gezien dat het op deze strand- gedeelten drukker is dan op het gewone strand. Vooral het strand bij Den Hoorn is duidelijk te klein. Hij ver klaarde dat zijn hele fractie de voorge stelde uitbreiding zou steunen. Mevrouw Huitema kon niets zeggen over de situatie bij Den Hoorn, maar wist wel dat de grenzen van het strand bij De Krim een flink stuk worden over schreden. De naaktrecreanten worden tot de mond van de Slufter gesigna leerd. Dat was voor haar echter geen reden om dit nu ook maar goed t' keuren. Eéh kifometer naaktstrand b paal 28 leek haar ruimschoots vol doende. Ook mevrouw Huitema wees op het feit dat er een groep mensen is die de naaktrecreatie niet op prijs stelt en die nu meer dan in het verleden met deze 'vertoning' wordt geconfron teerd Provocatie Jan van Asselt had het er moeilijk mee dat B. en W. nu tegemoetkomen aan 'provocatie'. Maar bezwaar tegen de voorgestelde uitbreiding had hij niet. Henk Beumkes en enkele andere commissieleden brachten naar voren dat er in ieder geval duidelijk onder scheid moet blijven tussen gewoon strand en naaktstrand. De naaktrecre anten zullen de bezoekers van het overige strand moeten respecteren en dus binnen de nieuwe grenzen moeten blijven. Vrijheid? Barendregt herinnerde er aan dat het verruimen van het naaktstrand het geven van meer vrijheid betekent. Maar tegelijkertijd betekent het een beper king van de vrijheid van de mensen die Er blijken enige misverstanden te be staan over een zinsnede uit ons bericht over de dorpscommissiehoorzitting in De Cocksdorp. Uit het verslag komt niet duidelijk genoeg naar voren wat het alternatieve verkeersplan van Jaap Boon behelst. Boon sprak zich uit tegen het verkeer afvoeren" door de Klimpstraat' Dit wil hij oplossen door het stuk weg Molenlaan-Kikkertstraat ter hoogte van het VVV-kantoor een kronkel te geven, waardoor het verkeer juist niet de Klimpstraat in zal rijden. Door tracee-verlegging komt dan ruimte voor het VVV-kantoor waar Boon graag de bushalte zou willen hebben. De anti-Klimpstraatbocht die Boon voorstaat kost wel parkeerplaat sen voor „de Kleine Club" maar daar om moet het VW-terreintje parkeer plaats worden. Met dit voorstel zal de dorpscommissie ook naar de gemeente stappen. er géén prijs op stellen. De geklede strandbezoekers mógen wel op het naaktstrand komen (omgekeerd niet) maar zullen dat toch niet willen omdat het ze tegenstaat of omdat ze daar niet gezien willen worden. Bezwaar Tegen de uitbreiding van het naaktstrand werd na afloop van de vergadering bezwaar gemaakt door iemand op de publieke tribune: de heer W. Ploeg uit Oosterend. Hij maakte gebruik van de door de bur gemeester geboden gelegenheid aan het publiek om ook wat te zeggen en verklaarde te spreken namens de SGP en de RPF, die op Texel samen werken als SRP (Samenwerkende Reformatorische Partijen). Ploeg vond dat de gemeenteraad niet zou moeten overgaan tot uitbreiden maar tot afschaffen van het naakt strand. Spreker zag anders steeds weer problemen in de toekomst, mat name voor de mensen die prin cipieel tegen een naaktstrand zijn gekant. Hij betwijfelde of de naakt stranden wel in zo'n grote behoefte voorzien en vond de gang van zaken bovendien denigrerend voor de gezagsverhoudingen. Waarbij hij ook doelde op het Goddelijk gezag. Stemmen Ook ten aanzien van de vraag of het bestaande systeem van stemmen in de raadsvergadering moet worden veran derd, nam mevrouw Huitema een min derheidsstandpunt in. Thans wordt bij mondelinge stemming (dus over zaken en niet over personen) stemmen uit gebracht in de volgorde waarin de pre sentielijst is getekend. Wie het eerst in de raadsvergadering arriveert is dus ook de eerste die zijn stem moet uit brengen. Wie er voor zorgt de laatste te zijn heeft in kwesties waarbij de stemverhoudingen ongeveer gelijk liggen (wat de laatste jaren vrij vaak voorkomt) een machtspositie. Hij heeft de anderen horen stemmen en kan dus bepalen of een voorstel er wel of niet doorkomt. Uit wat er woensdagmiddag en bij andere gelegenheden over werd opgemerkt, kon worden afgeleid dat dit 'systeem' inderdaad bewust gebruikt wordt gemaakt. Om die reden tekende de heer P. A. Zegers van het CDA er in een recente raadsvergadering bezwaar tegen aan. Loten? Er zijn andere systemen denkbaar. De burgemeester vertelde dat het in zijn vorige gemeente gebruikelijk was dat de voorzitter nummertjes trok en dus van het lot liet afhangen wie de eerste zijn stem moest uitbrengen. Dat zou op Texel ook kunnen, al moet het reglement van orde (dat vorig jaar nog werd gewijzigd) er opnieuw voor op de helling. KI. Barendregt begreep niet wat het uitmaakte. Ook bij „lotsgewijs" stem men is iemand de laatste en die kan dus in sommige situaties uitmaken of een voorstel er wel of niet doorkomt. Hij vond het bovendien merkwaardig dat er van wordt uitgegaan dat het raadsleden zich iets aantrekken van wat anderen aan stemgedrag vertonen. „Je hoort te stemmen op grond van argu menten en niet om wat een ander doet!" Henk Beumkes van het Pakt dacht er ook zo over. Hij vond het vreemd dat uitgerekend Zegers, die over het algemeen geen voorstander is van strakke regels, om verandering van het stemsysteem heeft gevraagd. Uit wat mevrouw Huitema opmerkte kon worden afgeleid dat het in de prak tijk bij het stemmen door sommige raadsleden wel eens anders toegaat als zou moeten. Om die reden wilde ze een ander systeem en volgens haar dacht de hele fractie er zo over. Jan van Asselt wilde geen verande ring. „Als Zegers vindt dat hij altijd als eerste moet stemmen, komt hij voor taan maar wat later in de vergadering". De burgemeester zei dat er nog wel meer anders te regelen zou zijn. Bij voorbeeld wie bij de behandeling van een voorstel in de raad als eerste het woord moet krijgen. Dat wordt nu min of meer willekeurig door de voorzitter bepaald, maar niemand heeft daar ooit een probleem van gemaakt. B. en W. zullen zich nader over de zaak beraden, maar gezien de mening van de commissie is het niet waar schijnlijk dat er verandering komt. Begin volgend jaar wordt gestart met de bouw van negen bejaarden woningen achter de voormalige garage Reij, tussen de Waalderstraat en de Burgerhoutstraat. En deze maand al start de firma Daalder met de bouw van twee bejaardenwoningen in de Warmoesstraat. Het is een belangrijke uitbreiding van het woningbestand van de Stichting Bejaardenzorg Texel, die de woningen laat bouwen en gaat verhuren. Voor de bouw van de twee woningen in de Warmoesstraat zijn onlangs drie oude pandjes van de Stichting gesloopt, zodat er acht bejaarden huisjes bijkomen. Het totale huizenbestand van de Stichting Bejaarden zorg komt daarmee op 163. Bijzonder aan de nieuw te bouwen woningen is de tweede slaapkamer. Deze bejaardenwens is voor het eerst gereali seerd in de tien woningen van de Stichting Bejaardenzorg aan de Schoor- wal. Bejaarden stellen vaak prijs op een tweede slaapkamer omdat kinderen en kleinkinderen dan eens bij ouders of opa en oma kunnen logeren. Bovendien is een extra slaapruimte altijd makkelijk als man en vrouw door bijvoorbeeld ziekte apart willen slapenIn de te bouwen woningen komt de slaapkamer op de eerste ver dieping. Hiermee wijkt de Stichting af van de veelal uitgevoerde laagbouw. Voor naamste redenen zijn de welstandseisen dieaan de woningen werden gesteld door de gemeente, waardoor een model met puntdak uit de bus kwam. Burgwal Het heeft bijna twee jaar geduurd voordat de Stichting Bejaardenzorg weer een bouwplan kon aanbesteden. In eerste instantie werd door het stichtinsbestuur een plan gemaakt aan de Burgwal. Het bestuur ging ervan uit dat het diensten centrum 'De Hollebol. uitstekend zou passen naast een reeks bejaardenwo ningen. De Hollebol wordt in de toekomst waarschijnlijk verplaats naar de Zwaan straat en de gemeente vond het niet gewenst om de linkerkant van de Burgwal vol te zetten met woningen. Daarop vroeg de Stichting andere bouwgrond. Hieruit kwam het plan om achter garage Reij te bouwen voort. In oktober jl. werden de tekeningen, ontworpen door architectenburo Alkema, goedgekeurd door B en W. Het aanvankelijke plan van Alkema was om achter de Doopsgezinde kerk een pleintje te maken. De huisjes zouden rond een hofje worden geprojec teerd. De afdeling stedebouw van de gemeente kon hier echter niet mee akkoord gaan, omdat niet te dicht bij de kerk gebouwd mocht worden. De wonin gen worden nu in een lichte ronding langs één kant van het toekomstige straatje gezet. Dit straatje vormt dan de ver binding tussen Waalderstraat en Burger houtstraat met een afslag naar het pad van de Doopsgezinde kerk. Aan de kant van de Burgerhoutstraat kunnen auto's de straat in rijden tot voor de bejaarden huizen. Daar komen ook parkeerhavens. De heer Martin Bakker, voorzitter van de Stichting Bejaardenzorg Texel, is zeer tevreden over de plaats van de woningen. Het wordt vast een gezellig buurtje. Helaas geen pleintje, maar de huizen staan toch leuk in een groep. Het is heel belangrijk dat de woningen dicht bij het centrum liggen. Dat wordt nog beter als de doorbraak van Waalderstraat naar Weverstraat gerealiseerd is en het cen trum goed bereikbaar is", meent Bakker. De negen woningen bij de Waalder straat bestaan uit drie, twee onder één kap-huizen en één drie onder één kap- complex. Dat laatste blok komt halver wege het straatje om het straatbeeld een speelser aanzien te geven. De twee onder één kap in de Warmoes straat zijn precies hetzelfde als de huizen bij de Waalderstraat. Dat is makkelijk voor de aannemer en voor het totale project uiteraard goedkoper. Om de bouw van de twee nieuwe woningen in de Warmoes- straat mogelijk te maken heeft de Stichting de drie oude woningen laten slopen. Deze woningen voldeden niet meer aan de wooneisen die tegenwoordig gelden. „Het waren nog geen echte krotten maar ze waren wel te slecht om op te knappen", aldus voorzitter Bakker, die over de huurprijs van de woningen nog niets kan meedelen. „We hebben uiter aard een calculatie gemaakt maar ik noem liever nog geen bedragen. Bij financiële tegenvallers zijn dan geen valse verwach tingen gewekt". Veel vraag Volgens de Stichting moeten in de toekomst nog een flink aantal woningen gebouwd worden om aan de uiteindelijke vraag te voldoen. Uit enquetes is gebleken dat er de komende vijf jaar zeker tien vijftien bejaardenwoningen per jaar bij moeten komen. Texel vergrijst en de bouw zal zich daarbij moeten aanpassen. De behoefte onder de ouderen aan een woning is groot. Meestal wil of mag men nog niet naar een verzorgingstehuis, maar wordt wel gedacht aan een kleinere woning die minder bewerkelijk is en waar dan nog zelfstandig gewoond kan wor den. „Een bejaardenwoning draagt bij tot vermindering van de woningnood onder andere leeftijdscategorieën. De meeste ouderen laten ook weer een, vaak grote woning, leeg achter", aldus Bakker. Krakeling Voor het bouwen van woningen is grond nodig en dat is, ook voor de Stichting Bejaardenzorg, een probleem. Voor het bejaardenwoningencomplex in Oosterend ligt een bouwplan gereed. Er zijn echter al geruime tijd problemen met Van zaterdag tot en met dinsdag is Charlton Heston "De Pelsjager". Het werkje speelt zich af in het stoffige wilde westen anno 1830. De prairiewind jaagt huilens om het onbegaanbare rotsge bergte. Het ruige landschap is woest en ledig. Uitgezonderd dan een serie on vriendelijke indianenstammen. De eers te voorzichtige blanke pioniers die in hun huifkarren een onbekende verte pogen te ontdekken en het groepje tanige mannen op jacht naar het bont van de bever. Andere ongemakken worden in deze barre omgeving be lichaamd door ratelslangen, beren, gif- adders, wilde ezels en hongerige wol ven. Pijlen doorklieven de lucht en de hun gebied verdedigende Indianen leven met de illusie dat je de blanken kunt tegenhouden door er hier en daar één te scalperen. De centrale pelsjager is in de film een bejaarde man geworden en de markt voor beverhuiden klapt voorgoed in elkaar omdat de mode van het bont naar zijde is overgestapt. Het eeuwi ge conflict tussen de individualistische Amerikaan en hem op de hals zittende roodhuiden wordt aangescherpt door de aanwezigheid van een fraaie Indiaanse die haar stam verlaat om zich aan de gelittekende woudloper te binden. Toegang 12 jaar. In verband met Ouwe Sunderklaas is het City-theater vrijdag 12 december gesloten. Magribinits, de boze tovenaar, droomde er reeds lang van om eens over de toverlamp te beschikken, maar in de sterren had hij gelezen dat een jongen Aladin genaamd, voorbestemd was om de toverlamp te vinden. Magri binits is nu onderweg naar Bagdad, iedereen vragend of zij misschien Aladin hebben gezien. Meestal is Aladin in een straat waar de optocht van sultans knappe dochter doorkomt. Deze dag is het ook zo, ieder lag op zijn knieën omdat niemand, op straffe van de dood, naar de knappe Boudour mag kijken. Maar wat een geluk, de prinses vraagt Aladin om op te staan en zich voor te stellen. Dit is bijna de dood van Aladin. Gelukkig komt Magribinits er tussen en helpt Aladin met een toverspreuk. Ma gribinits stelt zich voor als een oom van Aladin die reeds lang dood gewaand is en stelt voor om naar het land der geesten te gaan om naar de toverlamp te zoeken. "Aladin en zijn wonderlamp" is geheel Nederlands gesproken. De voorstelling begint om 14.30 uur. J..; vT. Uul Zaterdag 13 december Van 9.00 - 17.00 uur kan het Natuur- recreatiecentrum gratis worden bezich tigd. Zondag 14 december Van 8.30 - 10.00 uur houdt de sport vissersclub een wedstrijd bij De Hornt. In „De Scholerie" in Zuid-Eierland begint een expositie van werk van Niek Welboren, betrekking hebbend op de Slufter. Open van 10.00 - 18.00 uur. Het Natuurrecreatiecentrum kan gratis worden bezichtigd van 13.30 - 17.00 uur. Maandag 15 december Op uitnodiging van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting spreekt de heer C. Vlot over „Economie en de verwachtin gen in de akkerbouw"; hotel De Hoop In De Cocksdorp; aanvang 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland hebben in het Eierland- sche Huis hun adventsavond; 20.00 uur. De Christelijke Plattelandsvrouwen hebben in „De Poort" bij de Gerefor meerde kerk aan de Elemert hun kerst avond; 20.00 uur. Om 16.30 uur begint in De Witte Burcht een maaltijd voor leden van de Bejaardenbond Den Burg. De Slankelijnclub heeft in „De Scha kei" een make-up avond, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 16 december De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LTS-kantine een adventsavond; 20.00 uur. Om 20.00 uur komen in de landbouw school de leden van de Vrouwenbond NVV bijeen. O.a. vertoning van oude Texelse films door de heer J. M. Vroom. De commissie openbare werken heeft een openbare vergadering in het raad huis, o.a. over de verkeersmaatregelen op de Pontweg. Aanvang 15.35 uur. De gemeenteraad komt om 19.30 uur bijeen. Voor de agenda zie elders in deze krant. Ligging schietterrein C 52°, 5'N 4°, 8'E. In het tijdvak van 5 tot en met 30 januari 1981 zullen, op werkdagen van 08.00 uur tot 29.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14000 meter. N B. Op maandagmorgen en vrijdag middag wordt niet geschoten. Het blok ven drie onder één kap, waarvan er één gebouwd wordt. Bij de twee onder één kapmodollen vervalt het middelste gedeelte (F! op de tekening. de grondverwerving. Voor Den Burg heeft de Stichting het oog laten vallen op een strook grond in Noord-west. Op de plaats waar het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gaat bouwen ('de Krakeling'), blijft waar schijnlijk een stuk grond onbebouwd. Deze grond ligt vlakbij het rusthuis St. Jan en dat is de reden dat de Stichting daar graag wil bouwen. Achter St. Jan staan al tien bejaardenwoningen en de ervaring heeft geleerd dat het rusthuis voor de bewoners van die huizen een soort 'Buurthuis' is geworden. Bakker: „Er zijn gezamenlijke kaartclubs opge richt, soms eten onze huurders mee in het rusthuis en de contacten onderling worden steeds beter. Het is ons gebleken dat een rusthuis in deze een sociale rol kan vervullen". Voor het verkrijgen van bouwgrond in Noord-west heeft de Stichting inmiddels een aanvraag inge diend bij de gemeente. Dit verzoek is nog in behandeling. Aanmelden Bakker wijst er nadrukkelijk op dat niemand zich nog kan aanmelden voor een woning. Pas in de tweede helft van volgend jaar zullen daarvoor advertenties worden geplaats. Verwacht wordt dat de nu te bouwen woningen eind volgend jaar klaar zullen zijn. WIE OH WIE We hebben nog geen naam voor de nieuwe straat, tussen Waalderstraat en Burgerhoutstraat kunnen bedenken. De gemeente heeft ons gevraagd suggesties te doen". M. Bakker hoopt daarom dat er onder de Texelaars ideëen leven voor een straatnaam. Suggesties graag naar Ad ministratiekantoor Van Zeijlen en Bake- laar, Kogerstraat5, telefoon 02220-2850. 3l se it. de va 5. bi Ai va uit De gei eei Ho Bu Ve gei uit Wi Bri gei 11. bei ste 19E 12. 13. Agi 15. de 16. We 18. 19. zori Dei 20. Rei woi sch Wa Bur 22, bos groi c Saa De i van Vui ver) groi Coc Per: Vui aan groi 24.' 24. groi berging k h.k Ik on tegel s hoofdslaap- kamer 10 301 K)UV ivon n a keuken plat dak Jvon zolder douche 'erhc dm i overloop A 17 x 2.6 hoofdwoonkamer slaapkamer vide z11 -t en 32x35 Een plattegrond van de woning met links de begane grond en rechts de eerste verdieping.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2