Levi's Groen c2wartsjexels in het TEXEL DOOR STORM 10 HA KLEINER Nog geen vaten zoutzuur aangespoeld Secretaris J. R. van Dijk geïnstalleerd |t korfje ^f™aats,| Politie onderzoekt brand De Cocksdorp Commissie voor overdekt zwembad Geslaagd Voorlichtingsavond vrije kleuterschool Ernstig oogletsel door vuurwerk Diefstal uit loods Het meest indrukwekkend was de schade die werd toegebracht aan het pas opgespoten strand tussen de vuur toren en de Slufter. Hier ging tien tot vijftien meter af, waardoor ongeveer een kwart van het zand dat bij de zandsuppletie van twee jaar geleden werd aangebracht in zee verdween. Op zo'n groot verlies ineens had men bij Rijkswaterstaat niet gerekend, maar overigens wordt het gebeuren niet als een ramp ervaren. „We zijn er nooit vanuit gegaan dat de zandsuppletie een blijvende oplos sing zou zijn. Het was een manier om tijd te winnen, in afwachting van andere maatregelen met blijvend effect. We rekenden erop dat al het opgespoten zan na ongeveer vijf jaar weer in zee zou zijn verdwenen. Wij zijn op dit moment dus aardig op schema", vertelde ons, licht sarcastisch, de heer C. P. Harting van de dienstkring Texel van Rijks waterstaat. De dienst staat echter wel voor onverwachte extra kosten. Om ongewenste verstuivingen te voorko men zal de afgeknaagde kust nadat deze vanzelf een wat minder steil talud heeft gekregen opnieuw met helm moeten worden ingeplant. Te verwachten is dat nog dit jaar plannen voor een definitieve verdediging van dit gedeelte van de Texelse kust zullen rondkomen. Besprekingen en berekeningen zijn gaande. De gedachten gaan uit naar stenen strandhonfden, zoals deze ook (Advertentie I.M.) 1 zijn aangelegd aan het zuidelijke kust- deel. Van het kustgedeelte tussen de Sluf ter en De Koog werd op nieuwjaars dag 4-5 meter afgeknaagd. Ter hoogte van De Koog zelf werd (zoals gewoon lijk) de minste schade geconstateerd. Hier verdween de duinvoet met de daarop staande rietschermen maar het eigenlijke duinmassief werd nauwelijks aangetast, Ook bij paal 17 was vrijwel niets aan de hand. Meer zuidelijk was de schade echter aanmerkelijk: bij het Westerslag vijf meter en bij paal 9 zelfs tien meter. Waterhoogte Het water bereikte op nieuwjaarsdag een hoogte van 2.15 meter boven NAP ter hoogte van Oudeschild. Aan het westelijke strand was de stand 2.35 meter. Dat komt wel vaker voor. Van extreme hoogte wordt pas gesproken als de stand omstreeks 3 meter komt te liggen, zoals precies vijf jaar eerder teen in Oudeschild 3.30 meter plus NAP werd gemeten. Er stend een pittige sterm: noord west, windkracht negen en in buien af en toe uitschietend naar tien. Ook dat komt wel een paar keer per jaar vppr. Dat er toch ongekende duinafslag door werd veroorzaakt, hangt dan ook samen met het feit dat we een langdu rige periode van stormachtig weer ach ter de rug hebben, waardoor het strand al sterk was verlaagd. Daardoor stond het water op 1 januari al spnedig tegen de duinvoet en konden de golven 24 uur achter elkaar hun verwoestende werk doen. Belangstelling Massa's mensen hebben het met eigen ogen gezien. Mede als gevolg van het feit dat de radionieuwsdienst en het NOS TV-journaal er aandacht aan had den besteed, stroomden honderden Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 94e JAARGANG NR. 9541 DINSDAG 6 JANUARI 1981 TEXELSE COURANT mensen naar de strandslagen. Veel belangstelling kreeg het Westerslag, waar het strandpaviljoen van P. van Duijvenbode een prooi van de elemen ten dreigde te worden. Bij de vorige storm was het paviljoen op nog maar enkele meters van de duinrand komen te staan en het zag er naar uit dat de boel nu naar beneden zou komen. Veront rustend snel verdwenen op nieuwjaars dag de laatste meters en tenslotte stak het paviljoen met een punt over de rand. Mensen waren in het gebouw nog steeds welkom, maar het voorste deel was met touwen afgezet en wat er nog aan waardevolle zaken stond werd naar achteren gebracht. Van Duijvenbode was er de vorige keer in geslaagd de executie uit te stellen door Rijer Dijker met een shovel grote hoeveelheden zand vanuit het achterliggende terrein tot voor het paviljoen te laten schuiven. Deze keer kwam een dergelijke red dingsoperatie niet van de grond, omdat Rijkswaterstaat er geen toestemming voor gaf, zodat Van Duijvenbode alleen maar hoopvol kon afwachten. Hij was van plan het paviljoen gedeeltelijk af te breken door de bedreigde voorste helft te verwijderen om op deze wijze min of meer provisorisch toch nog een seizoen te kunnen draaien. Want herbouw op een veiliger plaats zat er niet in. Of het tot een dergelijke verbouwing zal komen is echter twijfelachtig. Rijkswaterstaat is van mening dat het paviljoen ook dan niet kan blijven staan. Zelfs als het helemaal niet meer zou stormen voor het komende seizoen, dan nog wordt het gebouw gevaarlijk ondermijnd om dat de nu nog stijle duinrand in de komende weken zal wegzakken. Er zullen dan ook stappen worden onder nomen om tot totale afbraak te komen. De technische recherche van de Rijkspolitie is er vrijwel zeker van dat de brand die dinsdagavond een aan de Krimweg staande schuur ver woestte, is aangestoken. Naar aan leiding daarvan is het onderzoek door de plaatselijke politie voortgezet. Voor tips uit het publiek (waarvan de „afzender" niet aan derden bekend wordt gemaakt) houdt men zich aanbevolen. De nu verbrande schuur werd on langs eigendom van de gemeente. Een ernstig verlies is het niet, want het gebouw zou binnenkort worden ge sloopt. In de schuur stonden echter ca, tachtig gedemonteerde strandhuisjes opgeslagen en deze vertegenwoordi gen een aanzienlijke waarde. Vrijwel alle huisjes gingen bij de brand verlo ren. Een auto en een aggregaat konden tijdig naar buiten worden gebracht. De brandweer kon tegen de hevige vuurzee weinig uitrichten. Het blus- singswerk werd bemoeilijkt, omdat op de waterleidingput aanvankelijk onvol doende druk stond. Naar aanleiding van eerdere toezeg gingen aan de raad is een commissie „overdekt zwembad" samengesteld, die onder voorzitterschap staat van wethouder J. C. M. Nauta. Verder hebben J. C. Dros, D. Haker en C. P Harting zitting in de commissie. Het onderzoek van de commissie zal zich uitsluitend richten op het zwembad in Den Burg. De commissie zal zelf bepalen hoe ze haar taak zal uitvoeren en kan beschikken over de informatie die over deze materie al bij de gemeen te en de recreatiestichting Texel aan wezig is Marijke Jonker uit Den Burg slaagde voor het kandidaatsexamen kunstge schiedenis en archeologie aan de facul teit der letteren van de Universiteit van Amsterdam. Nogal wat opschudding ontstond zondagavond toen via het NOS tv- journaal werd bekend gemaakt dat grote blauwe plastic vaten met zoutzuur die nacht op Texel zouden aanspoelen. De vaten waren als gevolg van de storm verloren door een Duits schip dat zich op dat moment ten noordwesten van Texel bevond. Er werd vanuit gegaan dat de vaten als gevolg van de noord westelijke wind spoedig op het strand van Texel of van de kop van Noord- Holland zouden aanspoelen. Volgens het NOS-journaal werd de Texelse kust in verband daarmee bewaakt. Bij het ter perse gaan van deze krant waren echter nog geen vaten op het strand gesignaleerd. Bij Rijkswaterstaat wekte dat verwondering want de ge vulde vaten waren bijna even zwaar als water en staken daarom nauwelijks bo ven de golven uit waardoor de wind er Aanstaande vrijdag wordt in De Schakel een voorlichtingsavond gehouden over de vrije school. Het gaat dit keer om de vrije kleuterschool. Spreker is Ewoud de Jong die kleuter leider is in een vrije kleuterklas in Ber gen. Naast de verschillende facetten van het vrije kleuteronderwijs zal De Jong ook de ontwikkelingsfasen van een kind van 1 tot 7 jaar bespreken. De aanvang van deze avond is acht uur. Op grond van eerdere voorlichtings avonden die aan de vrije school gewijd waren, is gebleken dat er grote behoefte bestaat aan lectuur over dit onderwerp. Inmiddels heeft men een aantal boeken over de vrije school aangeschaft, die gratis worden uitge leend door ,,De Vlier" in de Waalder- straat. practisch geen vat op had. Inplaats van de wind zou veel meer door de stroming worden bepaald waar de vaten uitein delijk terecht zouden komen. De kans dat ze op Texel zouden aankomen binnen zeer korte tijd werd niet zo groot geacht. Van bijzondere bewaking is in de betreffende nacht dan ook geen sprake geweest. Het is overigens niet uitgesloten dat een aantal vaten alsnog zal aanspoelen. Bij aantreffen moet de politie worden gewaarschuwd. Openen van de vaten is gevaarlijk. Een dienstplichtig militair uit De Koog werd in de nacht van de jaarwisseling ernstig aan een van zijn ogen gewond als gevolg van een ongeluk met vuur werk. De jongeman had en vuurpijl in een fles gezet om deze te kunnen afsteken. Door de wind viel de fles om en de dwars wegvliegende vuurpijl trof de jongeman in het gezicht. Na eerste hulp werd hij met een extra boot naar het ziekenhuis Parkzicht gebracht. Het is thans nog niet zeker of het licht in het gewonde oog zal terugkeren. Uit een opslagloods van aannemer Daalder aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp zijn tussen 27 december en 3 januari enkele artikelen ontvreemd. Onder andere verdween een halogeenlamp, een rol staaldraad, een vijzel en een katrol. De totale waarde bedraagt ongeveer 7750,—. Sporen van braak werden niet aangetroffen. Hoewel waterhoogte en stormkracht niet extreem waren, is op nieuwjaarsdag toch enorm veel duin door de zee verzwolgen. De hele westelijke kuststrook van Texel had het zwaar te verduren: gemiddeld gingen de duinen zo'n vijf meter achteruit wat neerkomt op een oppervlakte van meer dan tien hectare. ,,Er is mij gevraagd hier iets te zeggen en aan dat verzoek wil ik graag voldoen. Burgemeester Engelvaart feliciteert de kersverse gemeentesecretaris Van Dijk met zijn benoemingvlak na de installatie. De laatste meters zand tussen het paviljoen en het strand verdwenen donderdag in weinige uren. Het bergen van de tegels van het voormalige terras hoorde tot het weinige dat de exploi tant en zijn medewerker konden ondernemen. Te verwachten is echter dat de nu nog vrijwel loodrechte kant zal wegzakken, waardoor het gebouw verder wordt ondermijnd en niet zal kunnen blijven staan. De exploitant heeft de gemeente gisteren laten weten dat hij daarom tot sloop zal overgaan. bestuurlijke functie nodig hebben. „Burgemeester Sprenger zei eens: 'Ik heb twee rechterhanden en één daarvan is de secretaris'. Voor rechtshandigen is de rechterhand onmisbaar om hun taak goed uit te voeren. Maar de rechterhand doet alleen maar wat de hersenen hem opdragen. De secretaris is ook maar een mens en hij kan dus best van mening verschillen met de bestuurders. Het is erg moeilijk om in dat geval de juiste keuze te doen", zei Rienstra. „Iemand die de straat moet vegen heeft het makkelijk. Hij weet wat hij moet doen en het resultaat is makkelijk te controleren. Bij de gemeentesecre taris is dat allemaal niet zo eenvoudig. Maar om in dezelfde termen door te gaan zorg dat u uw straatje schoon houdt", beëindigde het raadslid zijn toespraak. Onvoorspelbaar De heer Van Dijk stelde vast dat er eigenlijk maar twee gelegenheden zijn waarbij de secretaris het woord voert in de raad. Bij zijn intrede en bij zijn afscheid. Het feit dat hij in zijn eigen gemeente als gemeenteambtenaar tot secretaris was bevorderd, noemde Van Dijk een unieke eenmalige gebeurtenis. Hij herinnerde eraan dat de uitslag van (lees verder pagina 2) gemeentesecretarissen. Als er een nieu we druk komt, kan uw naam daar ook bij komen te staan, evenals trouwens dat van de burgemeester die ook nog niet bij de lijst van burgemeesters staat. Verder zou uw naam in de analen van Texel geschreven kunnen worden als u afwijkt van de normale gang van zaken. Als u een dwarsligger bent of uw boekje te buiten gaat. We hopen niet dat dat zal gebeuren. Afwijken in positieve zin is natuurlijk ook mogelijk. Maar dat is alleen een vereiste als er echt aanleiding voor is. Op zo'n manier afwijken is geen voorwaarde voor het goed vervullen van de functie van gemeentesecretaris", zei Rienstra. Als een belangrijke taak van de gemeentesecretaris noemde het raadslid het behulpzaam zijn van de burgemees ter, de wethouders, de raadsleden en commissieleden bij alles wat ze voor hun „Hartelijk welkom voor de man links naast mij, de nieuwe gemeentesecretaris Van Dijk. Ook hartelijk welkom aan de oude secretaris, de heer Beemsterboer. Het moet voor hem een rare gewaarwording zijn, nu voor het eerst na dertig jaar op de publieke tribune te zitten". Met deze woorden opende burgemeester Engelvaart gisteravond de speciale raadsvergadering waarin maar één punt op de agenda stond: het installeren van de nieuwe gemeentesecretaris de heer Van Dijk. „Het komt niet vaak voor, de instal latie van een nieuwe gemeentesecre taris", ging Engelvaart verder. „Hier op Texel is het de laatste dertig jaar niet meer gebeurd. Qua leeftijd was de heer Beemsterbeer jonger toen hij het ambt aanvaardde dan de heer Van Dijk. Maar ook is Beemsterboer in een heel andere tijd met zijn baan als gemeente secretaris begonnen. Het was een tijd van opbouw, van groei. Nu, in de tijd waarin Van Dijk als gemeentesecretaris begint, is er sprake van een heel ander maatschappelijk denken. Er is openheid en er is inspraak. Het gemeentelijk apparaat is anders gaan functioneren. Naar de burger, maar ook naar het rijk". Engelvaart zei verder dat Van Dijk zijn ambt in een typische periode aanvaardt. De functie van gemeentesecretaris staat juist de laatste tijd enorm ter discussie. De afgelopen maand verscheen een rapport van de vereniging van Neder landse Gemeenten waarin wordt be toogd dat de secretaris meer een coör dinerende functiezal moeten krijgen. Zijn inhoudelijke kennis van allerlei proble men is minder belangrijk dan zijn ver mogen om te kunnen organiseren. De secretaris zal meer deel uit maken van het gemeentebestuur. Engelvaart zei verder dat niet alleen de functie van de gemeentesecretaris ter discussie staat maar dat we in een tijd leven waarin heel het gemeentelijk gebeuren met commissies en dergelijke wordt doorgelicht. Vervolgens legde de heer Van Dijk de belofte af en was de installatie een feit. Namens de raad wil ik u graag van harte met uw benoeming feliciteren". Het was het CDA-raadslid Rienstra dat deze woorden sprak. Hij wenste Van Dijk gezondheid, vechtlust, tact en wijsheid toe. Zaken die naar zijn mening on ontbeerlijk zijn voor een gemeentese cretaris. De functie in kwestie kwalifi- veerde hij als zwaar. „In het geschiedenisboek van Texel, en ik doel hier op "t Lant van Texsel' van Van der Vlis staat een lijst van

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1