(jroen c2wartrjexels in het harL, RSG-GEBOUW IS VEEL TE KLEIN Levis Matig aantal deelnemers warme maaltijdvoorziening Woningnood bedreigt kwaliteit onderwijs „BELASTINGDIENST BEGINT MET INTIMIDATIE" Groen-Zwart Vondst Mevrouw Aarts: Schilderij gestolen DINSDAG 13 JANUARI 1981 JAARGANG NR. 9543 gfeedactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266 Spn Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. sK/oor advertenties, abonnementen, etc.: gLangeveld De Rooy 8.V., slPostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. zómaar. Het was nodig omdat de leer lingen van de oorspronkelijke grote klassen het slecht deden. De motivatie liet veel te wensen over, mede omdat er nogal wat leerlingen waren die oor spronkelijk voor Havo waren bestemd maar daarvoor niet 'goed' genoeg wa ren. Het theoretisch inzicht bij veel van deze leerlingen laat te wensen over; vroeger zou een belangrijk aantal van hen naar het beroepsonderwijs zijn gegaan. Het was al gauw duidelijk dat deze leerlingen intensiever moesten worden begeleid in kleinere klassen. Dat is dus gebeurd en de resultaten zijn volgens de heer De Weijer zeer goed. 'Gekraakt' Om die 740 leerlingen toch les te kunnen geven gebruikt de Rijksscholen gemeenschap in het oude RHBS-ge- bouw aan de Elerrlert zes noodlokalen. Drie van deze lokalen waren voor dit doel van Rijkswege toegekend en op rijkskosten opgeknapt. Op de drie ande re had de school feitelijk geen enkel recht. „Die hebben we zo'n beetje gekraakt", aldus De Weijer. „Op kosten van het schoolfonds en met behulp van de ouders hebben we die zelf geschikt gemaakt. Die combinatie van zes nood- lokalen in één gebouw maakte het mogelijk om daar alle brugklassen op te vangen. Dat is niet eens zo ongunstig, want er is veel voor te zeggen om de kinderen die van de lagere school komen niet onmiddellijk in die voor hen kolossale school met veel oudere en voor het merendeel nog onbekende medescholieren los te laten." Verder zijn in het nieuwe schoolge bouw verschillende ruimten tot klas lokaal gemaakt hoewel ze daar niet voor waren bedoeld' Zo is een videoruimte tot lokaal gemaakt en de video is verhuisd naar een gedeelte van de fietsenkelder onder het gebouw. Ook een opslagruimte achter de bibliotheek is tot lokaal gemaakt. Geen Speling Wat betreft de ruimte is er geen enxele speling. Het lokalenrooster is practisch vol, wat problemen geeft als in het lesrooster verschuivingen komen als gevolg van ziekte van een leraar. Het komt er op neer dat bepaalde lessen niet op bepaalde uren gegeven kunnen worden, zodat het nodig was leerlingen tussen de lessen door de straat op te sturen. Die kortstondige ledigheid was des duivels oorkussen, want RSG-leer- lingen zijn nogal eens betrokken ge weest bij winkeldiefstallen. Dit jaar is daarom voor het eerst een regeling van kracht geworden waardoor andere do centen zulke leerlingen opvangen. Elke docent stelt per weer een uur voor dit doel beschikbaar. Het systeem werkt alleen voor de klassen die geen vrije pakketkeus hebben. De overige klassen zijn niet in klasseverband te 'grijpen' (lees verder pagina 2) De Rijksscholengemeenschap in Den Burg kampt met een ernstig tekort aan lokaalruimte. Dat is een gevolg van het feit dat de prognoses inzake de toekomstige ontwikkeling van het aantal leerlingen er ver naast zijn geweest. Volgens die prognoses zou het nog geen twee jaar oude schoolgebouw op dit moment precies groot genoeg zijn, maar in werkelijkheid zijn er minstens acht lokalen tekort zodat de school nog jaren gebruik zal maken van de zes noodlokalen in het oude RHBS-gebouw. Bovendien heeft men in het nieuwe gebouw ruimten die voor andere doeleinden waren bestemd nood gedwongen tot provisorisch leslokaal moeten maken. En de top van het leerlingenaantal is nog niet bereikt.... De Texelse Rijksscholengemeen schap telt thans 740 leerlingen. Naar verwachting zal dit aantal volgend jaar nog iets toenemen. Pas over ongeveer acht jaar wordt enige teruggang ver wacht en zal dus het sterk geslonken geboortecijfer gaan doorwerken. Maar ook dan zal de school het nog zeer geruime tijd met allerlei noodvoorzie ningen moeten doen. Het moment dat het huidige schoolgebouw precies 'pas' zal zijn, ligt nog zeer ver weg. Hoe is een dergelijke blunder mogelijk geweest? Heeft de schoolleiding een verkeerde voorstelling zan zaken gege ven? Of is het Rijk wat al te voorbarig geweest bij het vooruitlopen op de ver wachte afname van het aantal leer lingen? Actie Uit het antwoord van plaatsvervan gend rector drs. M. J. de Weijer blijkt dat de nieuwe school nog kleiner zou zijn geworden als het aan het Rijk had gelegen. Want 'Den Haag' oordeelde destijds dat een school voor 520 leer lingen voldoende moest zijn, gezien de sterk teruggelopen bevolkingsgroei. Na heftig aandringen van de toenmalige rector C. van der Eijk werd het oor spronkelijke bouwplan gewijzigd zodat er een school kwam voor 560 leerlingen. Verder wilde de minister niet gaan. Op zichzelf is het begrijpelijk en zelfs toe te juichen dat een schoolgebouw tegen- Advertentie I.M.) Tl/ n r IC STEN EN PLAATS 1, IVUnrJC DEN BURG woordig niet al te groot wordt opgezet. Want dat het leerlingenaantal na ver loop van enkele jaren aanzienlijk terug loopt is een onloochenbaar feit voor ieder die rekenen kan. Het is beter een gebouw neer te zetten dat de eerste jaren feitelijk te klein is, zodat in die periode met noodvoorzieningen moet worden gewerkt dan een gebouw dat al direct groot genoeg is, maar na enkele jaren tè groot zodat een aantal dure lokalen leeg komt te staan. Verschuivingen Maar bij de planning van de Texelse Rijksscholengemeenschap is met een aantal ontwikkelingen kennelijk geen rekening gehouden. De heer De Weijer: „We krijgen meer dan het verwachte aantal leerlingen omdat in de afgelopen jaren naar verhouding steeds meer kin deren naar de scholengemeenschap gingen inplaats van naar het beroeps onderwijs. Nu intussen duidelijk is ge worden dat het verkiezen van de Mavo boven het beroepsonderwijs niet altijd gunstig is, omdat leerlingen met een Mavo-diploma niet zoveel kunnen doen en een goede kans maken om werkloos te worden, is het begin van een ken tering te zien. Maar de groei van de Mavo ten koste van het beroepsonder wijs is nog altijd niet gestopt. Bij de planning is ook geen rekening gehouden met de doorstroming binnen de school van Mavo-leerlingen naar de Havo. Mede omdat de Havo alléén niet zoveel mogelijkheden geeft, blijft een groot aantal Mavo-geslaagden twee jaar lan ger op de school om te proberen het Havo-diploma te halen. Dat geldt voor ongeveer 20% van de Mavo-leerlingen en in het geval van onze school komt dat neer op twintig leerlingen extra. De laatste twee jaar is ook de doorstroming van Havo-geslaagden naar het Voorbe reidend Wetenschappelijk onderwijs (van 5 Havo naar 5 Atheneum) opgang Het nieuwe gebouw van de Rijksscholen gemeenschap: groot maar lang niet groot genoeg. gekomen, een ontwikkeling die naar wij verwachten sterk zal doorzetten. En ook voor deze categorie geldt dus dat ze twee jaar langer op school blijven. De neiging om op school te willen blijven 'hangen' wordt mede veroorzaakt door het teruglopen van de werkgelegenheid. Zowel voor Mavo- als Havo-leerlingen staat het allerminst vast dat ze na het verlaten van de school spoedig aan de slag komen." Ook een rol speelt het feit dat de mogelijkheden tot toelating tot hogere opleidingen op het vasteland beperkt zijn. De capaciteit van de voortgezette oleidingen is dus niet aangepast aan de •»ei van de toevoer. Klassen gesplitst Overigens is de leiding van de Rijks scholengemeenschap Texel zelf ook debet aan het ruimteprobleem. Want men heeft de bestaande twee mavo klassen gesplitst zodat er nu vier 2- mavoklassen zijn met elk ca. 17 leer lingen. Dat gebeurde uiteraard niet Mevrouw Aarts-Franken uit De Koog verkeert nog steeds op voet van oorlog met de belastingdienst. Zoals eerder in deze krant werd gemeld weigert mevrouw Aarts een deel van haar inkomstenbelasting over 1979 te betalen uit protest tegen defensieuitgaven van de regering. Het gaat hier om een bedrag van 7184, In een brief aan de ontvanger had mevrouw Aarts gemeld het meebetalen aan de bewapeningswedsloop niet met haar geweten in overeenstemming te kunnen brengen. Een redenering die de ontvanger maar matig kon waarderen en daarom werd de deurwaarder bij mevrouw Aarts langs gestuurd. Inmiddels heeft de belastingdienst opnieuw van zich laten horen en wel op een manier die door mevrouw Aarts als 'intimidatie' wordt gekwalificeerd. Eind december kreeg ze een aanslagbiljet over het jaar 1977 waarin van haar een bedrag van 74.687,— verlangd wordt. Een feit waartegen ze een bezwaar schrift heeft ingediend, want naar haar zeggen heeft ze in dat jaar geen in komsten gehad en kan er dus ook geen belastingaanslag volgen. In antwoord op haar bezwaarschrift ontving me vrouw Aaarts vrijdag een briefje waarin stond dat de bezwaren in behandeling zullen worden genomen, maar dat de verplichting om te betalen niet is ge schorst. Naar haar mening een gewone gang van zaken. Minder normaal vond ze het echter dat in het briefje als uiterste betalingstermijn 28 februari ge noemd stond, terwijl een uur later de deurwaarder al op de stoep stond om te vragen waar het geld bleef. De deur waarder zei niets over het briefje te weten. Mevrouw Aarts heeft daarom de indruk dat hier geen sprake is van een vergissing die los staat van de defensie kwestie maar van bewuste plagerij om haar onder druk te zetten. Giro geblokkeerd Overigens heeft mevrouw Aarts ook nog op een andere manier moeilijkheden met de dienaren 's Rijks belastingen. Vijf weken geleden werd haar girorekening geblokkeerd. Toen de deurwaarder dit had aangekondigd, had hij er niet bij vermeld dat ze tegen deze maatregel binnen een week in beroep kon gaan. Toen mevrouw Aarts later vroeg waar om hij haar niet op deze beroep- mogelijkheid had gewezen, antwoordde hij: „Je kunt wel zoveel zeggen." In middels blijft het onzeker wat de vol gende ontwikkelingen in deze kestie zullen zijn. Als de gemeenteraad vanavond mee werkt en ook de provincie akkoord gaat, mag de heer N. van der Weide een huis bouwen aan de Beatrix/aan op een stuk grond dat thans de bestemming 'bij zondere doeleinden' en 'openbaar groen' heeft. Als het lukt is dat een feli citatie waard, want Van der Weide zal dan snel kunnen bouwen op een aantrekkelijk punt. Toch zouden andere mensen die bij de gemeente om bouw grond hebben gevraagd, nooit op dit terrein zijn gewezen. Natuurlijk niet, want het bestemmingsplan laat wo ningbouw daar niet toe. Van der Weide heeft zich echter niet door het be stemmingsplan laten afschrikken toen hij dat leuke stukje grond ontdekte en heeft het college er gewoon om ge vraagd. En het college was niet on welwillend: ze waren bereid het be stemmingsplan aan te passen omdat ze oprecht [en waarschijnlijk terechtvan mening zijn dat niemands belang daar mee wordt geschaad. En mocht dat wel het geval zijn, dan blijkt dat gauw genoeg uit de bezwaren die in het kader van de te voeren artikel 19-procedure kunnen worden ingediend. Als het voor de heer Van der Weide allemaal goed afloopt, kunnen de burgers die tot dus ver geduldig hebben zitten afwachten tot voor hen in de verre toekomst in De Mars of ergens anders een stuk bouw grond beschikbaar komt, daaruit hun conclusies trekken. Ze zullen een wan deling door Den Burg maken op zoek naar stukjes openbaar groen en andere plekken waar best een huis zou kunnen staan en het gemeentebestuur om een vergunning vragen. Dat gemeentebe stuur zal dan met sterke argumenten moeten komen om die medewerking af te wijzen. Want de woningnood is groot en de werkgelegenheid onder de aan nemers is klein. Wat meneer Van der Weide mag, mag een ander natuurlijk ook. Mensen, zoek maar een leuk stukje uit! In ernst: het geval zou aanleiding moeten zijn om uiterste spoed te be trachten met het invullen van de inder daad volop aanwezige 'gaten' in Den Burg. Vrijwel zeker kunnen op deze wijze tientallen woningen worden ge bouwd. En voor zover het niet om par ticuliere grond gaat, kan die grond nog tegen een schappelijke prijs worden aangeboocn omdat alle kosten die in de grondprijs worden doorberekend feite lijk al zijn betaald omdat de structurele voorzieningen straatriool ed.) er al zijn. Dat plan moet er dus snel komen. Wat nu gebeurt is gelegenheidsplanolo gie die wel eens aardig uit de hand kan lopen. Uit een café in De Koog werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een schil derij met een waarde van ongeveer duizend gulden gestolen. Het betreft hier een olieverfschilderij dat de haven van Oudeschild voorstelt en gemaakt is door Kees Vet. Met de warme maaltijdvoorziening op Texel gaat het niet zoals bij de start werd gehoopt. Van de in het totaal 28 deelnemers zijn er nu nog 18 over. Een enquete die begin vorig jaar onder de ouderen op Texel werd gehouden, liet zien dat 77 mensen wel aan een warme maaltijdvoorziening mee zouden willen doen. Bij de regionale Stichting Welzijn voor Ouderen vermoedt men dat onbekendheid van de Texelse ouderen met de warme maaltijdvoorziening de hoofdzaak is van de matige belangstelling. Een groot probleem bij het begin van deze serviceverlening was het bijeen krijgen van voldoende vrijwilligers. Na verschillende oproepen in de Texelse Courant leek het er half juli op dat er voldoende medewerkers waren om de start te maken. Alle dorpen waren met vrijwilligers vertegenwoordigd, behalve Oudeschild. Oosterend kreeg zelfs een poule van 7 mensen die gecoördineerd wordt door Lia Eldering. De admini stratie zou gedaan worden door de heer Th. Graaf en Rita Dogger. Wat betreft de deelnemers leken de eerste tekenen niet ongunstig. Naar aanleiding van de eerste oproep voor vrijwilligers in de Texelse Courant bel den er al twee. Men was toen nog niet zover dat met de daadwerkelijke voor ziening kon worden begonnen, maar toch werden die twee namen geno teerd. Op 29 juli werd via de krant een oproep voor deelnemers gedaan. Er meldde zich toen nog één gegadigde en daar leek het bij te zullen blijven. On danks dit weinig bemoedigende begin was het aantal tot 15 gegroeid in de laatste twee weken van augustus. Dat was tevens het getal waarmee op 1 september werd gestart. Net als bij de vrijwilligers bleek ook het enthousiasme bij de deelnemers in Oosterend het grootst te zijn. Zes mensen in Oosterend wilden voor de warme maaltijdvoorzie ning in aanmerking komen. In Den Burg waren dat er 5, De Koog 2 en 't Horntje en Oudeschild ieder één. Uit De Cocks- dorp en Den Hoorn kwamen nog geen aanmeldingen. Zure pap Het aantal deelnemers in september schommelde tussen de 16 en de 20. Totaal werden 241 maaltijden rondge bracht. Er werd voor 71.807, 50 aan rekeningen uitgeschreven. Voor eind oktober waren alle rekeningen betaald en dat is bepaald gunstiger dan erva ringen die in Den Helder waren opge daan. Vanuit Den Helder was dan ook gewaarschuwd dat achteraf innen niet eenvoudig is. In oktober kwamen er 'weinig aanmeldingen, wél afmeldingen. Over het algemeen is men bijzonder tevreden over het werk van de vrii- wïiiigers. Helaas gebeurde het drie keer dat een vrijwilliger het rondbrengen vergat. Ongelukkigerwijs gebeurde dat twee keer bij dezelfde deelnemer, die daarna hevig aan de organisatie begon te twijfelen. In het totaal waren er 28 deelnemers, waarvan er nu nog 18 over zijn. De redenen van het afhaken ware zeer uiteenlopend. Twee personen zijn overleden, één persoon ging naar huize Irene en drie waren ontevreden. Wat dat laatste betreft werden de porties te klein gevonden of ging het om 'zure pap', waarmee vermoedelijk yoghurt of ci troenpap werd bedoeld. Verder haakten drie mensen af die wel tevreden waren, maar die wegens ziekte maar tijdelijk van de voorziening gebruik hoefden te maken en één persoon liet, ondanks zijn tevredenheid over de maaltijdvoorzie ning weten zélf weer te willen koken. Met de financiën komt de warme maaltijdvoorziening niet uit. Van de 77,50 per maaltijd moet 76,50 aan huize Irene worden betaald. Van de reste rende gulden moeten dan de admini stratieve kosten en de kilometervergoe ding van de vrijwilligers worden betaald. Door het vrij klein blijvende aantal deel nemers is dat niet op te brengen. Daarom zal zowel voor het afgelopen jaar als het komende jaar, gebruik gemaakt worden van de gemeentelijke garantie. Affiches Rita Dogger van de maaltijdvoorzie ning zegt de indruk te hebben dat er bij meer mensen behoefte bestaat aan het thuis geserveerd krijgen van warme maaltijden, maar dat de mensen er nog te weinig van weten. Daarom zullen bij het Mensen Zonder Werk Project affi ches worden gedrukt die her en der worden opgehangen. Op deze affiches staat waar men zich kan opgeven en aan welke criteria men moet voldoen. Het gaat hier niet om leeftijd maar wel of men al dan niet mentaal en fysiek in staat is om te koken. Mensen die inlichtingen willen, of zich willen opge ven kunnen tussen negen en tien uur 's ochtends bellen naar De Hollebol op maandag, woensdag en vrijdag: tel. 02220-2696. Ook degenen die als vrij williger willen helpen, kunnen naar dit nummer bellen. Vooral als de maaltijd voorziening wordt uitgebreid van drie naar vijf maal per week, zijn extra vrij willigers hard nodig.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1