Groen c2wartr cJexels in het hart-, Raad tegen extra crediet voor Muziekschool (DBQQQCm bobfJi Wij verrekken het!" Siem de Waal over gelukkig en zalig nieuwjaar TX 29 vaart op goedkope mengolie Jaarvergadering Plattelandsvrouwen FF Informatie over aardgas Explosieven vernietigd Cursussen starten week later /tTfc 94e JAARGANG NR. 9544 VRIJDAG 16 JANUARI 1981 I TEXELSE»1 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (022281 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Vcor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. }13"J Met de bouw van de voorspeelzaal is men tot de kap gevorderd. De raad zei dinsdag „nee tegen het uittrekken van ruim achttienduizend gulden extra voor de kap. ,,Wij verrekken het". Met deze krachtterm maakte Jan van Asselt dinsdagavond tijdens de raadsvergadering duidelijk dat de twee mansfractie van Texels Belang tegen het extra krediet voor de bouw van de kap op de muziekschool zou stemmen. Het gaat hier om de kap van de voorspeelruimte die momenteel aan de Wilhelminalaan wordt gebouwd. De welstandscommissie had (aten weten bezwaren te hebben tegen de aanvankelijk ontworpen kap. De nieuw ontworpen kap kon wel genade vinden in de ogen van deze commissie, maar deze kost 718.289,— méér. Vandaar dat de raad gevraagd werd het geraamde krediet voor de muziekschool met voor speelruimte met 718.289,— te verhogen. Een verzoek waar de raad niet op inging, met één stem verschil werd het voorstel van tafel geveegd. Van Asselt meende te weten dat er bij de start van het bouwen al problemen waren met de nieuwe kap. Hij vond dat het college had moeten wachten met de bouw totdat bekend zou zijn wat precies de kosten waren en alle vergunningen binnen zouden zijn. Op grond van het feit dat dit niet was gebeurd en de raad min of meer voor een voldongen feit werd gesteld, beloofde hij het college dat zijn fractie tegen zou stemmen. Dat deed ook de heer P. A. Zegers namens het CDA. „Ik wil het in enigs zins andere vorm zeggen dan Van Asselt, maar ik ben het wel met hem eens", zei hij. „Het eerste plan dat voor de muziekschool werd gemaakt was te duur. Er werd toen een nieuw plan gemaakt en dat leek binnen het be schikbaar gestelde krediet te blijven. Er was dus geen enkel probleem. Dat de kosten binnen het krediet zouden blij ven, was een voorwaarde voor onze goedkeuring. Nu komt opeens de wel standscommissie op de proppen en die zegt dat er een kap op moet die 718.289.— duurder is. Dit moet tevoren bekend geweest zijn. Het college had voordat met de bouw werd begonnen, aan de raad moeten vragen: 'Is het goed als het meer gaat kosten?' Dat we nu opeens met uitgaven worden gecon fronteerd die te voorzien waren, vindt bij ons geen goedkeuring. Voordat er ge bouwd werd, wist het college het. We stemmen tegen, zoek maar een andere oplossing", zei Zegers, die er verder nog aan toevoegde alleen maar geconfron teerd te worden met tegenvallende bouwsommen en nooit met meevallers. J. C. Dros begreep niet hoe de plot selinge kostenverhoging tot stand was berekeningen was er zicht op dat binnen het vastgestelde krediet gebleven zou kunnen worden. Het is echter niet on gebruikelijk dat tijdens een bouwpro- cedure nog allerlei adviezen binnen komen. Wat betreft de voorspeelruimte kwam een advies voor een andere dak- vorm, die een betere akoestiek zou geven. De architect heeft volgens die nieuwe akoestische adviezen een ander dak getekend, maar daartegen had de welstandscommissie bezwaren. Er werd toen een derde plan getekend dat zowel aan akoestische eisen als aan de eisen van de welstandscommissie voldeed. Dat dak is echter 718.289,— duurder. Vandaar deze aanvraag. Vooraf was niet te verwachten dat deze extra kosten er zouden komen. Wethouder Nauta voegde eraan toe dat het niet ongebruikelijk is in de bouw om alvast te beginnen voordat je alle adviezen binnen hebt. Met het gevaar dat je een kostenoverschrijding krijgt, maar met het voordeel dat je op redelijke termijn kunt beginnen. Als zoiets ge beurt hoef je je als raad niet in een hoek gedrukt te voelen, zei hij. In antwoord op Dros zei burgemees ter Engelvaart dat iedereen moet vol doen aan de eisen van de welstands commissie. „Nu het onszelf betreft zouden we opeens zeggen: we hebben het geld niet, dus we houden ons er maar niet aan. Dat noem ik rechts ongelijkheid", zei Engelvaart. In tweede instantie zei Daan Welbo- ren (Pakt) dat hij graag wilde toetsen in Als eerste kotter van Texel en waar schijnlijk ook van Nederland draait de TX 29 van P. van der Vis uit Oosterend op 'blend fuel', een mengsel van gasolie en zware stookolie. Dit mengsel is 5-6 cent per liter goedkoper dan de gewone gasolie, zodat de brandstofkosten die de laatste jaren enorm zijn gestegen er flink mee gedrukt kunnen worden. Aan gezien een moderne kotter al gauw een miljoen liter brandstof per jaar verbruikt, beloopt het voordeel een aanzienlijk be drag. Er staat echter tegenover dat aan de motor van het schip bijzondere voor zieningen moeten worden getroffen waarmee ook belangrijke kosten ge paard gaanEr moeten andere kleppen in en de zuigers krijgen andere schrapers. Ook een zelf reinigende separator moet worden geïnstalleerd. Experiment Het varen op mengolie wordt door de TX 29 uitgevoerd als experiment in nauwe samenwerking met de techni sche afdeling van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. De investeringen worden in belangrijke mate van rijks wege gesubsidieerd. Een deskundige van het RIVO is maandag met de TX 29 meegevaren voor begeleiding. Als blijkt dat het gebruik van de gemengde olie (die eruit zien als zwarte inkt) in de praktijk geen problemen geeft, mag worden verwacht dat veel schepen erop zullen overschakelen. uitgave en dat het geld maar uit de pot 'onvoorzien' moest komen en dus niet uit de algemene middelen. Daar was Dros het geheel mee eens. Hij vond dat al genoeg aan het ULO-complex is betaald om er nu weer eens ruim acht tienduizend gulden voor uit te trekken. Als opmerking naar Welboren zei hij dat de Pakt-fractie óók met vooringenomen standpunten naar de vergadering was gekomen, omdat er van te voren overleg had plaatsgevonden tussen wethouder Blanken en deze fractie. Zegers deelde mee dat zijn fractie goed had nage dacht. „We laten ons niet zomaar uit het veld slaan!" Hij was niet tevreden met het antwoord van de wethouder, vond zijn vragen onvoldoende beant woord en was verder van mening dat je pas met de bouw mag beginnen als alle vergunningen en procedures klaar zijn. Geen eigen schuld Engelvaart wees er nog een keer op dat het een 'traditie' in de bouw is alvast te beginnen, terwijl nog dingen moeten worden uitgewerkt. Blanken stelde dat de duurdere kap gemaakt wordt op advies van de welstandscommssie en dat de dorpscommissie die voor een eerdere overschrijding verantwoordelijk was, er deze keer niets aan kan doen. Blanken vond dat je erover kunt dis cussieren of de uitgave op de post on voorzien moet worden geschoven. „Het college vindt van niet", zei hij. „Je bouwt van een tekening, je weet van tevoren wat deze kap gaat kosten. Dus zijn het geen onvoorziene uitgaven. Ik vraag me trouwens af of Zegers me één enkel bouwwerk aan kan wijzen zonder een enkele overschrijding. Bij bouw werken en met name bij zo'n ingewik keld complex als het dorpshuis in Den Hierboven weergegeven de twee kapontwer- pen van de voorspeelruimte van de muziek school. Aanvankelijk was een kap ontworpen die trapsgewijs omhoog liep. Deze voldeed niet aan de akousdsche eisen waarna een nieuwe kap met puntdak is getekend flinksj. Dit ontwerp werd door de welstandscommis sie afgekeurd. De rechtse tekening geeft het ontwerp aan dat ruim achttienduizend gulden duurder is geworden. De puntkap is „afge vlakt", waardoor voor de welstandscommis sie een aanvaardbare oplossing ontstond, mede omdat deze kap meer harmonieerde met de overige nieuwbouw van het dorpshies. Deze kap voldoet ook aan de akousb'sche eisen. gekomen. Hij stelde vast dat het het college vrij staat om een advies van de welstandscommissie al dan niet op te volgen. Hij vond dat dat advies in dit geval dan maar terzijde gelegd had moeten worden. „Het schetsplan", zei wethouder Blanken in zijn antwoord, „dat oor spronkelijk gemaakt is voor de muziek school, was door de welstandscommis sie goeggekeurd. Inclusief het dak van de voorspeelruimte. Toen er groen licht was, is met de bouw begonnen. Na hoeverre de raadsleden met vooringe nomen en bij voorbaat niet meer te veranderen standpunten in de raad ver schijnen. Hij meldde de verklaring van wethouder Blanken zeer bevredigend te vinden en wilde nu wel eens zien welke raadsleden zich toch aan hun eerder ingenomen standpunt zouden blijven vasthouden. De kennelijke veronder stelling dat niemand zijn mening zou wijzigen, werd bewaarheid. Barendregt (WD) stelde vast dat het hier duidelijk ging om een onvoorziene Oud-Texelaar Siem de Waal uit Pietermaritsburg in Zuid Afrika heeft een brief aan de redactie geschreven waarin hij alle Texelaars een gelukkig en zalig 1981 toe wenst. Bij deze wens voegde hij nog wat herinneringen over de vroegere nieuwjaarsmissies van Dirk Maas Kzn. Te leuk om niet te plaatsen I Hoewel het 'seggie'op Texel was dat je de hele maand januari nog gelukkig nieuwjaar kon wensen, beperkte Dirk Maas Kzn. het toch liever tot de eerste dag van het jaar. Maar als je Den Burg in één dag wilde bestrijken dan moest er al om zeven uur begonnen worden.Ko mend van de Dennen Wester- mientwas de Gasthuisstraat het eerst aan de beurt. Het Schilderend kwam het laatst en dan Hep het soms tegen 11 uur 's avonds. Dit werd door velen niet gewaardeerd omdat de voorbije nacht dikwijls kort was geweest, zulks in verband met het uitzitten van .Het Ouwe in het Nieuwe'. Het begon dus bij Jan Kiljan Sr. Eigenlijk moest bij Sieme en Antje begonnen worden, maar het verle den had Dirk geleerd dat er heel veel tijd verloren ging tussen de stem achter de deur en het ver schijnen van Sieme. Toen Antje er ook nog een keer aan te pas was gekomen [en die kon er wat van besloot Dirk maar om dit adres over te slaan, want het betekende een hele verlaging van het uurloon. Kiljan was dus de eerste. Klop op de deur en 'Gelukkig nieuwjaar', want de Kiljannen waren protes tants. "Zalig nieuwjaar' was voor de Roomsen en kwam van pas voor buurman Witte, want zo gek was Dirk nu ook weer niet. Dan kwam Jaap Boon, de ijssiesman Gelukkig nieuwjaaren Gerrit Schoenmaker [Zalig nieuwjaar), Eelman, de kap per [Doopsgezind, dus gelukkig nieuwjaar). De bijdragen beliepen gewoonlijk een cent, want het was midden in de crisisjaren en er kwa men natuurlijk nog veel meer jon gens uit de buurt. Verder was een cent altijd nog te doen voor zo'n welgemeende wens, al deed Dirk Keizer er niet aan mee. Die schreeuwde uit het slaapkamer raam 'Insgelijks en van hetzelfde'en was daarom volkomen gerechtigd om de cent in de buul te houden. Naarmate Dirk met zijn wensen vorderde, kwam er af en toe ook wel eens een stuk koek aan te pas, dat meteen staande weg door Dirk werd weggewerkt. De kou én de lange afstand die Dirk moest af leggen zorgden voor een gezonde eetlust. Daar kwam nog bij dat als de afstand tussen straat en volgend huis te groot naar zijn zin was, hij tijd won door er op een 'koggeitje' op af te gaan. Hoeveel koek Dirk op zo'n dag verorberde weet ik niet, maar als we als jongens later op de dag wel eens een stukje met Dirk meeliepen, dan waren we toch een beetje jaloers op zijn nieuwjaarsbuit. Tussen de bedrijven door moest Dirk er ook altijd nog een paar mi nuten afknijpen om zijn andere lief hebberij te bedrijven: het bedelen om een ansichtkaart. Lukte dat, dan gaf Dirk als beloning een de monstratie van de zwarte kunst die hij meende te bezitten. Riep hij 'Sta stijf', dan speelden we gewoonlijk mee, Dirk versterkend in zijn ver beelding magische krachten te be zitten. Een kaart werd dan beloofd en ik weet niet hoeveel Texelse meisjes Dirk een kaart beloofd hebben. Hij gaf dan uitvoerig zijn adres: Aan den heer Dirk Maas, Per adres den heer K. Maas Westermienst, Texel. Vooral dat laatste werd nooit vergeten. Had hij geweten dat het eiland in Nederland lag, dan was dat er zeer zeker nog bijgekomen. Een kaart ontvangen was voor Dirk een hoogtepunt in zijn eenvoudige leven, al werd de kaartenmanie niet gewaardeerd door Adriaan Lap, de postbode. Hij had het moeilijk als de sneeuw een beetje hoog lag. De woning bevond zich nou niet direct aan de verharde weg. Misschien mag ik er nog bij ver tellen, dat Dirk niet het alleenrecht had om zo laat bij mensen aan te kloppen. Gerbrand Dros van Oos terend, die lange reizen maakte met broodkar, of broodmand door de polder, kon het ook nooit laten om op de terugweg, nu hij toch in de buurt was, even gebruik te maken van een late transactie. Een klop op de deur in het middernachtelijk uur en de uitroep 'Moet je nog koek', werden niet altijd geapprecieerd. Siem de Waal, Pietermaritsburg, Zuid Afrika. Burg is dat niet mogelijk". Ook Nauta voelde er niets voor de post onvoorzien extra te belasten' „Deze extra kosten horen bij de kosten van de algemene bouw", vond hij. Het was tijd voor de stemming. Zegers. Rienstra. Jansen en mevrouw Huitema van het CDA stemden tegen en ook Dros. Barendregt, Schilling en Van Asselt. Het voorstel van B en W werd dus met acht tegen zeven stemmen ver worpen. Maandagavond a.s. hebben de Chris telijke Plattelandsvrouwen een informa tiebijeenkomst over aardgas. Een me dewerker van de NAM uit Assen vertelt over deze energiebron, over de geologie en de boringen. Het betoog wordt ge ïllustreerd met dia's en film. De bijeen komst wordt gehouden in 'De Poort' (bij de Gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg) en begint om 20.00 uur. Gehoopt wordt dat ook nieuwe leden kunnen worden verwelkomd. De jaarvergadering van de Platte landsvrouwen afdeling Texel wordt 20 januari gehouden in jeugdherberg Pa norama, aanvang 7 uur. Er wordt begonnen met een broodmaaltijd, waar na het officiële gedeelte begint. Na de pauze wordt een modeshow gehouden door eigen leden met zelfgemaakte kle ding. De Welfare is met een stand aan wezig. De marine heeft nabij paal 9 een hoe veelheid 40 mm munitie, brisant- en mortiergranaten tot ontploffing ge bracht. Deze explosieven waren daags tevoren op het strand bij paal 22 gevonden. Een aantal creativiteitscursussen die in de laatste week van januari zouden beginnen starten een week later. Het gaat hier om een viertal cursussen ge geven door F. Voskuil. Boetseren start op maandag 2 fe bruari, stilleven schilderen op dinsdag middag en -avond (twee groepen) 3 fe bruari en tekenen woensdagavond 4 februari. Aanmelden voor deze cursus sen is nog mogelijk bij bureau Culturele Zaken 02220-3041. (Advertentie I.M.) TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUR ilhalmlnalaan 4-6 dsn Bu (Advertentie I.M.) T|#Anr |C STENENPLAATS1 IW/iir JC DEN BURG

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1