EEN PAVILJOEN (üMucm bobOi HET EINDE VAN Grom VwarU-Texels in het hart, issBa.» Dubbele Von Sion-dag wordt groots gebeuren Landschapszorg wil rijwielstalling op andere plaats BH?] ifiTTiWnil VERVOER BIJ TESO STEEG MET 2,04% 1 e JAARGANG NR. 9546 VRIJDAG 23 JANUARI 1981 I ClUkV 1 Ruim vijftig belangenorganisaties, muziekgroepen, verenigingen en ïstanties zullen zich op zaterdag 31 januari inzetten om de manifes- atie 'Welzijn waar gaat het om' in sporthal 'Ons Genoegen' tot een ucces te maken. De sporthal is die dag omgebouwd tot een aantal uimten waar van 'alles' gebeurt. Er komen twee expositie gedeelten net in totaal 24 stands, twee film/video/dia zalen en een grote zaal riet terras, podium en demonstratievloer met ruim driehonderd :itplaatsen. Gedurende de hele dag vanaf 's morgens kwart voor tien ot 's avonds elf uur wordt hier een programma afgewerkt variërend an pop- en jazzmuziek tot sportdemonstraties. 's Avonds wordt een enakter gebracht door leden van een vijftal toneelverenigingen. Ook voor ouders van jonge kinderen estaat de mogelijkheid om 'rustig' even [ond te kijken want er is ook een reche in de sporthal. De manifestatie rond de uitreiking van Ie Dubbele von Sion belooft groots te worden en daarom is het de bedoeling >m strikt volgens het uitgebreide draai- ioek-programma te werken. J. van olveren en J. Bootsma die de pro- ramma onderdelen aankondigen flan eren onherroepelijk de gong om de ver- ichillende optredens en demonstraties tinnen de in het draaiboek gestelde tijd :e houden. 'Welzijn waar gaat het om' wordt 's morgens om tien uur geopend door de vethouder voor Welzijnszaken Fridt 3lanken. Vóór de officiële opening bpeelt de 'Rommeltjes kapel' uit Ooster- nd populaire muziek. Om kwart over len gaan de drie zaalgedeelten voor ubliek open, uitgaande van het rote aantal deelnemers aan de mani estatie kan nu al gesteld worden dat Iniet alles op een dag te bekijken is. Wie de moeite neemt om de hele dag in de sporthal te blijven kan echter rekenen op een gevarieerd programma op het podium en de demonstratievloer met daarnaast de twee 'welzijnsmarkten' en een reeks dia/film of video vertoningen. Op de demonstratievloer en het podi um treden op de Texelse muziekschool, Musica Texla, de badmintonclub Texel, Rock en Roll band Quadrangle, Boeren- kapel KTF, Scouting Texel, de Specta cles Jazzband met dixielandmuziek, de afdeling gymnastiek van de MST met onder andere jazzgym en de popgroep The New. Van 12.30 uur tot 13.15 uur is er middagpauze en van 18.00 tot 20.00 uur avondpauze. Video Ook in de filmruimten wordt een ge varieerd programma gebracht. Een vi deozaal wordt gebruikt door de Wel- zijnsstichting. Hier wordt de hele dag en avond doorlopend een videofilm van een half uur vertoond over het welzijns werk op Texel. De aanvangstijden voor deze vertoningen worden in de sporthal bekend gemaakt. In de tweede donkere' zaal zullen zes verenigingen en instan ties iets van hun werk laten zien. Om half elf wordt gestart met een diaserie van de Texelse vereniging van Weer- en Sterrenkunde. Verder komen aan bod de Stichting Maatschappelijk Werk met een diaserie onder de titel 'Wat weet u van Maatschappelijk werk?' De meer- sportenvereniging brengt een videofilm die een beeld geeft van de trainingen en wedstrijden. De sectie Dorpshuiswerk zal door middel van een 8mm film de demonstratie in Den Haag voor hogere dijken in herinnering brengen. Scouting Texel en de Commissie Bouwkamp- bouwdorp brengen beiden ook een dia serie over de door hen georganiseerde activiteiten. (Advertentie I.M.) Tl/ n r |C STENENPLAATS 1, lYUnr Jt OEN BURG (Advertentie I.M.) En dan zijn er natuurlijk nog de vier entwintig kramen in de twee exposi tieruimten. Het voert te ver om hier alle deelnemende clubs te noemen. We doen een greep. De Openbare biblio theek brengt in haar stand viditel- demonstraties, diavertoningen en een boekenexpositie. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, afdeling Texel geeft informatie over verschil lende richtingen en interessen van leden binnen de NJN. De gezamenlijke Wa tersportverenigingen brengen voorlich ting over de watersport, home surfen en daglicht dia- en filmvertoning. Het Groene Kruis Texel geeft een overzicht van oude en nieuwe uitleengoederen en vertoond een diaserie over het werk van wijkverpleegkundigen. Texel Concerti- mento is vertegenwoordigd met een stand tot activering en propaganda van het culturele leven op concertgebied. De gezamenlijke Standsorganisaties van Land- en Tuinbouw geven informatie over hun werk. De Wielervereniging Texel houdt in haar stand home-train wedstrijden. Eenakter Het avondprogramma voor genodig den start 's avonds om 20.00 uur met een demonstratie dansen van de dans groep Oude Dansen. Vervolgens treedt de popgroep The Mess op met een selectie uit eigen repertoire. De afdeling gymnastiek van de MST geeft een de monstratie langemat springen gevolgd door een optreden van de muziek school. De jazzgymgroep zal daarna een nummer brengen. De Monkeys Revival zorgt voor een half uurtje dixieland, waarna de Texelse toneelverenigingen aan de beurt zijn. Zij brengen de een akter 'Help ik leef' uitgevoerd door leden van de Vriendenkring, de Duinkanters, 't Amateurtje, UDI en St. Jan. Na dit toneel het 'geweld' van een karateshow van de MST. Om half elf wordt de uit reiking van een of meerdere Dubbele von Sion-erepenningen verwacht, waarna de heer P. Bakker (voorzitter van de Welzijnsstichting) het officiële gedeelte zal afsluiten. Hierna is er de mogelijkheid voor een gezellige terug blik op de welzijnsmanifestatie met mu ziek van het dansorkest van muziek schoolleerkrachten. TAXI- EN TROUWAUtOVfRHUUR Mllhclm Inalaan 4-«danBurg De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft bezwaar gemaakt tegen de plannen van TESO om een rijwiel stalling te bouwen op een stukje duinterrein bij de veerhaven van 't Horntje. De werkgroep vindt dat de stalling ergens anders op het haven terrein moet worden gezet. Het protest was mogelijk omdat de stalling niet in het bestemmingsplan past. B en W wilden daaraan tegemoet komen door het voeren van een artikel 19 procedure. De werkgroep schrijft aan het college de gang van zaken rond de fietsenstalling bijzonder betreurens waardig te vinden. ,,De oude fietsen stalling is al geruime tijd ingepikt als magazijnruimte. (Brom)fietsen moeten thans in regen en wind buiten staan. Waarom heeft men niet eerst gezorgd voor een nieuwe stalling?" Volgens de werkgroep deugt het ook niet dat het voor de nieuwe stalling uitgezochte duinterrein nu alvast als opslagterrein voor bouwmaterialen wordt gebruikt. Het wordt ongewenst geacht een duin terrein op te offeren voor fietsenstalling. Als tip voor een betere plaats wordt genoemd: naast het bestaande rijwielverhuurbedrijf van Dros, waarbij overigens de vraag wordt gesteld of dit zich steeds uitbreidende bedrijf er wel legaal staat. Een minder afgelegen ligging van de stalling zou het stelen van helmen en fietsen mis schien verminderen. De werkgroep uit tenslotte de wens dat er een voorlopige stalling komt in afwachting van een permanente. Oosterend Landschapszorg heeft ook bezwaar gemaakt tegen enkele punten van het ontwerp bestemmingsplan voor het be drijventerrein in Oosterend. In de voor schriften voor dit plan wordt nl. geen maximum dakhelling of maximale totale hoogte bepaald, waardoor bedrijfsgebouwen, dienstwoningen en bijgebouwen gigantische" hoogtes zouden kunnen krijgen, wat aan de rand van het dorp Oosterend ongewenst is. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen de bepaling dat de maximale hoogte van „andere bouwwerken" (zoals afschei dingen, banken en lantaarnpalen) zes meter mag zijn. „Lantaarnpalen van zes meter op gronden met deze be stemming lijken ons overdreven. Beter ware het drie meter aan te houden" Aannemer E. Vermeulen uit Ooster end heeft ook bezwaar gemaakt tegen het ontwerp bestemmingsplan voor het bedrijventerrein. Het plan zou niet zijn afgestemd op eerder gemaakte afspra ken en toegestane vergunningen. Zo is ruim een jaar geleden bouwvergunning gegeven voor het uitbreiden van de montagehal, stookhok en silo, maar volgens het nu gemaakte bestemmings plan mag dat niet. Naar aanleiding daarvan is de bouwaanvraag veran derd, waardoor de silo naar achteren zou komen. Daartoe werd een stuk grond gekocht (van de gemeente, dus met goedkeuring van de raad) en Vermeulen wil dit terrein daarom ook als industrieterrein aangewezen hebben. Bij TESO is nog steeds sprake van vervoersgroei. Het afgelopen jaar vervoerde d<f onderneming 13.370 pae's (autoeenheden) meer dan in 1979, wat een toename is van 2,04%. Totaal werden in het afgelopen jaar 669.969 eenheden vervoerd. Het genoemde groeipercentage is overigens wel iets geflatteerd. Het wordt nl. goeddeels veroorzaakt door de strenge winter van 1979, waardoor het autovervoer in januari en februari voor een groot deel weg viel. Zonder dit verschijnsel zou het vervoer in 1980 ongeveer gelijk zijn geweest aan dat van 1979. Het vervoer van personenauto's steeg met 2,23%, vrachtauto's 0.33%, autobussen 11.99%, caravans 14.28%, aanhangwagens 9.73%. Alleen het vervoer van opleggers ging achteruit: met 4%. Wat betreft het vervoer van perso nenauto's kan worden gemeld dat in januari sprake was van een toename van 43.79% in vergelijking met dezelf de maand in 1979. Het verschil tussen de beide maanden februari is nog groter 49.41%. Die groei is echter het gevolg van de terugslag die het auto vervoer kreeg in 1979 door de lang durige en strenge winter. Wat de ove rige maanden betreft: in maart steeg het vervoer 3.07%, maar in april was het personenautovervoer 8.44% minder dan in dezelfde maand van 1979. Mei liet weer een flinke toename zien 20.5%. De zomermaanden juni en juli waren door het slechte weer aanmerke lijk stiller. In juni was het personen autovervoer 10.08% minder en in juli 5.98%. Augustus enig herstel: een toe name van 5.54%: De resterende maanden waren allemaal stiller dan dezelfde periode van 1979: in septem ber een teruggang van 3.50%. in oktober 0.19%, in november 6.90% en december 2.47%. Wat Staatsbosbeheer bij de andere strandpaviljoens nog niet voor elkaar heeft kunnen krijgen, is de zee en de storm bij paviljoen Westerslag wel ge lukt. Het paviljoen is niet meer. Woens dagmiddag half vijf maakte een bull dozer korte metten met het paviljoen dat tweeëntwintig jaar lang bovenop de duintop heeft gestaan, en voltooide daarbij het werk van de elementen, gedurende diverse stormen heeft de woest opgezweepte zee steeds meer gedeelten van het duin waarop het paviljoen stond, afgeknaagd. Geduren de die tijd konden reddingsoperaties met het aanschuiven van extra zand nog wel eens uitstel van executie bieden. De storm die echter rond de jaarwisseling Texels kust teisterde was teveel voor het paviljoen. De bodem van het gebouw kwam een stuk boven de afgrond te hangen en de enige oplossing voor de autoriteiten was daarom: eisen dat de zaak werd opgeruimd. Gedurende de eerste weken van januari bood het paviljoen een desolate aanblik. De ruiten kapot gegooid, de inventaris verwijderd en hier en daar bordjes met .Instortingsgevaar'. Iro nisch genoeg stond bij het paviljoen toch ook nog een bordje dat vermeldde dat het 't hele haar geopend was. Aan dat weinig verheffende beeld is nu voorgoed een eind gekomen. Woens dagmiddag werd de zaak van de duintop geschoven, donderdagochtend werden de restanten in brand gestoken. In feite de crematie van een plek waar velen in de loop der jaren gezellig vertoefd heb ben. Westerslag is gedurende lange tijd eigendom geweest van Henk Koopman. De laatste jaren zwaaide Piet van Duyvenbode er de scepter. Hij was bij het definitieve einde van zijn paviljoen aanwezig en vertelde niet van plan te zijn het hoofd in de schoot te leggen. ,,De verzekering is erbij geweest, dus financiëel zit het wel goed. Ik ben van plan om volgend jaar een nieuw pa viljoen te zetten op de parkeerplaats bij Westerslag. Hoe het ook zij, bij paal 15 smeulen op het ogenblik de laatste resten van het oude paviljoen. In tegensteling tot wat velen verwachtten is het paviljoen niet door water, maar door vuur verzwolgen. ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1