Cjroen r£wart?Jexel$ in het hart-, Landschapszorg en TESO in scherpe discussie Levi's Politie iaat de auto staan Bestemmingsplan Den Burg vertraagd Zwembadcommissie houdt enquête Voet- en fietspatrouilles voor betere kontakten T KORFJE Pierensteker kwam laat thuis Tien deelnemers bij vossenjacht IRI I JAARGANG NR. 9547 DINSDAG 27 JANUARI 1981 ïdactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 I Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Oen Burg, tel. (02220) 2208 jor advertenties, abonnementen, etc.: mgeveld De Rooy B.V., rstbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 102220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De Werkgroep Landschapszorg en TESO zijn géén twee handen op een buik. Dat werd donderdagavond weer eens duidelijk toen tijdens een hoorzitting en een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening het bezwaarschrift werd behandeld dat de werkgroep Land schapszorg heeft ingediend tegen de plannen van TESO om een rij wielstalling te bouwen op een stukje duinterrein bij de veerhaven. Directeur Th. Hoogerheide van TESO was niet ingegaan op de uitno diging van B. en W. om naar de hoorzitting te komen, maar hij had wel een nijdige brief gestuurd. Daarin verweet Hoogerheide de werk groep dat deze in het bezwaarschrift onderwerpen had aangeroerd die niet ter zake doen, waardoor volgens hem de franje' bepalend dreigde te worden voor de inhoud van het bezwaarschrift. ,,Het is mij ook bekend dat de werk groep vrijwel geen gelegenheid onbenut laat om gemeentelijke plannen en die van anderen tijdens ruimtelijke orde ning-procedures, van bezwaarschriften te voorzien. In relatie met de zeer gedetailleerde en daardoor onwerkbare bestemmingsplannen, leidt dit er voor een ieder toe de bestaande juridische ruimte volledig te benutten en morele bezwaren tegen de te volgen weg te negeren. Deze houding wordt versterkt door de weinig plooibare opstelling van 'Landschapszorg' die aan haar argu menten steeds een zodanig gewicht toekent, dat men aan afweging van andere belangen niet toekomt. Deze belangenafweging acht ik niet uitslui tend een taak van de overheid doch dient mijn inziens vóór het indienen van een bezwaarschrift ook door de be zwaarden zelf plaats te vinden". .Inpikken" Hoogerheide schreef dat hij het te ver vindt gaan als Landschapszorg van handelswijze van TESO bestempelt als het 'inpikken' van de oude rijwielstalling omdat de vergunning voor de verbouw van de rijwielstalling tot magazijn legaal is verkregen. In zijn bezwaar had de werkgroep Landschapszorg er zich over beklaagd dat het duinterrein waar TESO de rijwielstalling wil bouwen nu al wordt gebruikt voor opslag van bouwmate riaal, wat tegen de regels is. Hoogerhei de reageerde door op te merken dat op het terrein een stapel trottoirtegels ligt van twee meter bij één meter en een hoogte van 75 centimeter. Wanneer Landschapszorg dit dan onmiddellijk bestempelt als opslagplaats voor bouw materialen illustreert zij ver af te staan van de realiteit. Dit laatste lijkt wel het handelsmerk van de werkgroep te zijn". Verder beoogde Hoogerheide dat zowel het wegbrengen als het later weer terughalen van de tegels elk ƒ200, zou kosten. Daar voelde hij niets voor. „Uiteraard richten wij ons hierbij niet naar de opvattingen van Landschaps zorg maar naar onze portemonnee". De TESO-directeur was het er verder niet mee eens dat het gewenste bouwterrein gelijk wordt gesteld met duinterrein. Het gaat hier om 'hopen zand' in een entourage die uit een oogpunt va land schap c.q. natuur alle betekenis als zodanig hebben verloren c.q. nooit gehad". Hij schreef dan ook dat TESO niet naar een andere bouwplaats zal uitkijken. Naast het rijwielverhuurbedrijf van Dros is geen ruimte beschikbaar. Doordrammen Namens Landschapszorg werd op de hoorzitting donderdagavond het woord gevoerd door dr. G. C. Cadée. Hij was het uiteraard niet eens met de reactie van TESO en vond dat ook Hoogerheide zich schuldig maakt aan het lanceren van niet ter zake doende opmerkingen. Volgens Cadée was wel degelijk sprake van echt duinterrein. Als zodanig staat het dan ook in het geldende bestem mingsplan aangegeven. Dat zoveel kos ten gepaard moeten gaan met het halen en brengen van de tegels geloofde spreker niet. TESO had de tegels net zo goed kunnen opslaan op het verharde deel van het haventerrein bij het maga zijn. Ook bleef hij van mening dat TESO best tijdig voor een vervangende stalling had kunnen zorgen. Dit doordrammen roept onaangename herinneringen op aan eerder doordrammen van TESO", aldus Cadée, die veronderstelde dat iedereen dan wel zou begrijpen, waar dat op sloeg. Van de zes aanwezige commissiele den adviseerden er vier om het bezwaar schrift van Landschapszorg ongegrond te verklaren. Burgemeester J. A. Engel vaart vertelde dat B. en W. medewer king aan de bouw willen geven omdat de stalling komt op een plaats die inder daad niet als landschappelijk waardevol duinterrein kan worden aangemerkt om dat het aansluit op het haventerrein met zijn bebouwing. Zou het om een plek midden in de duinen zijn gegaan, dan zou het heel anders liggen. Het commissielid Ate Rienstra bleek er ook zo over te denken. De heer J. Koolhof achtte 'de kreten' van Land schapszorg ook ongegrond. Commissie lid Lieuwe Dijksen herinnerde eraan dat het wel degelijk om duinterrein gaat volgens het bestemmingsplan en dat TESO dus niet verbaasd hoeft te zijn dat er bezwaar komt tegen het bebouwen ervan. Dijksen wilde niet dat door toepassing van artikel 19 op het toekom stige bestemmingsplan zou worden vooruitgelopen. Alle veranderingen moeten straks in hun samenhangend geheel ter discussie komen. Ate Rienstra merkte op dat dit laatste door de werkgroep Landschapszorg niet naar voren was gebracht in het be zwaarschrift. Cor Ellen sprak spottend over de brief van de kwaaie directeur en verbond er een oproep aan om verdraaid voorzich tig te zijn met duingebied. Volgens hem zou de vegetatie die door de stapel tegels is verdwenen, zich niet binnen een mensenleven herstellen. Wie is begonnen? De heer J. C. Dros vroeg zich af wie eigenlijk begonnen is met het oproepen van irritatie. Volgens hem was dat duidelijk Landschapszorg met zijn niet ter zake doende insinuaties in het bezwaarschrift. Spreker zei blij te zijn met het verdwijnen van de oude fiet senstalling. Door het gesloten karakter ervan werd daar vernieling en diefstal (van bromfietshelmen) uitgelokt. De nieuwe stalling die TESO wil neerzetten is van een open bouwtype zodat men van afstand kan zien wat daarbinnen gebeurt. J. van Asselt tenslotte sprak zich uit vóór de TESO-rijwielstalling en achtte het duinterreintje niet van waarde. De heer E. Vermeulen heeft succes gehad met zijn bezwaarschrift tegen het (lees verder pagina 2) De onlangs in het leven geroepen zwembadcommissie houdt een enquête om vast te stellen hoe groot de animo is voor een overdekt zwembad in Den Burg. Bij deze krant is een enquête formulier ingesloten, waarmee ieder zijn adhesie kan betuigen en tevens kan aangeven hoeveel zwemmers zich in het betref fende gezin bevinden. De zwembadcommissie, bestaande uit de heren C. P. Harting, J. C. Dros en D. Haker, is van mening dat een overdekt bad in Den Burg een haalbare kaart is, ondanks het feit dat onderzoekingen van gemeentewege tot andere conclusies hebben geleid. De gedachten gaan uit naar het aan brengen van een kap boven het be staande zwembad Molenkoog. In het verleden zijn de kosten daarvan al eens berekend. De commis sie is ervan overtuigd dat do exploi tatie van het overdekte bad mogelijk is (Advertentie I.M.) STENENPLAATS 1, DEN BURG met slechts kleine tekorten Daarbij baseert men zich op ervaringen elders. Zo bevindt zich in het 7500 inwoners tellende Numansdorp een overdekt zwembad dat ongeveer even groot is als „Molenkoog". Hier is sprake van een klein jaarlijks exploitatietekort dat zonder problemen door de gemeente wordt gedragen. Ondanks het feit dat het een betrekkelijk kleine gemeente is zonder toerisme van betekenis, trekt dit bad toch jaarlijks zo'n 150.000 bezoekers. Dat is ongeveer twee keer zoveel als „Molenkoog Ruggesteun Aan de hand van de enquête zal worden vastgesteld op hoeveel gebrui kers het toekomstige overdekte zwem bad in Den Burg ongeveer kan reke nen. Voor de exploitatie is dat van doorslaggevend belang. Tevens wil de commissie zich op deze wijze van wat ruggesteun verzekeren. Overigens wordt er niet aan getwijfeld dat er op Texel veel vraag is naar een overdekt Een beeld dat al vertrouwd begint te worden: politiemannen te voet, tMe graag een praatje maken met mensen die wat op het hart hebben. ,,We willen proberen de drempel tussen publiek en politie wat lager te maken. Herhaaldelijk hebben we gemerkt dat mensen die proble men hebben niet zo makkelijk naar het politiebureau stappen waar door we vaak rijkelijk laat of via anderen horen over bepaalde mis standen op het gebied van verkeer en openbare orde. Om daar veran dering in te brengen patrouilleren onze mensen nu te voet en met de fiets inplaats van met de auto. En we hebben de indruk dat het werkt!". bad, waardoor het mogelijk wordt het hele jaar te zwemmen Het recentelijk in het leven roepen van de zwembad commissie heeft veel reacties losge maakt, waaruit dat blijkt. Zoals bekend draait het bestaande zwembad Molenkoog met aanzienlijke tekorten, die door de gemeente wor den gedekt. Volgens de commissie ziet het er naar uit dat deze tekorten na de bouw van de overkapping niet zullen toenemen, in tegendeel: door de grotere toeloop gedurende het hele jaar zullen de investeringen misschien ruim schoots worden goedgemaakt. Ondanks het feit dat gemeentelijke on derzoekingen tot dusver een heel wat minder optimistisch beeld hebben gegeven, wordt van gemeentewege van harte met de commissie meege werkt. De commissie werd onlangs door wethouder Nauta geïnstalleerd, alle reeds door de gemeente verzamel de gegevens staan ter beschikking en de kosten die de commissie maakt, worden van gemeentewege vergoed. Die kosten blijven overigens zeer laag, want de commissie heeft niet te klagen over gratis medewerking van anderen. Zo werd het enquêteformulier gratis gemaakt door drukkerij Brügemann en met de verspreiding via de Texelse Courant waren ook geen kosten gemoeid. Overigens zit in dat enquêteformulier wel een onvolkomenheid. Op de plaats waar kan worden ingevuld uit hoeveel personen het gezin bestaat, wil men graag tevens vermeld zien het aantal zwemmers uit dat gezin. Er moet dus achter komen: „waaronder zwemmers". Dat zegt adjudant P. Scheuneman, groepscommandant van de Rijkspolitie Texel naar aanleiding van het feit dat sedert enkele weken dagelijks te voet en op de fiets in de dorpen wordt gepatrouilleerd, terwijl de surveillance wagens veel minder worden gebruikt. Op deze manier houdt men meer 'voe ling' met het publiek waardoor men eerder op de hoogte komt van (dreigen de) misstanden, overtreding van regels en kleine irritaties. Er kan dan regelend of verwijzend worden opgetreden waar door problemen worden opgelost voor dat ze escaleren. De Texelaar weet de politie meestal snel te vinden als er echt grote proble men of ongelukken zijn, maar voor kleine zaken vindt men de gang naar het politiebureau of opbellen niet de moeite waard. Een politieman die betrekkelijk snel in zijn surveillancewagen voorbij komt rijden wordt ook niet zo makkelijk aangeklampt. Maar als de dienaren van de wet door de straten wandelen of fietsen en duidelijk laten merken dat ze het maken van een praatje best gezellig vinden, wordt het anders. Onvrede „Bij de burgerij leeft veel meer onvrede dan we soms denken", zegt de heer Scheuneman, die inmiddels alweer bijna een jaar leiding geeft aan de Texelse politiegroep. „Het is toch eigenlijk gek dat we niet of veel te laat horen van problemen die in de eerste plaats door ons beheren te worden opgelost. We lezen soms in het raads- verslag in de krant over parkeer- en andere verkeersproblemen. Dan hebben de burgers blijkbaar raadsleden bena derd en is men niet op het idee gekomen om ons te waarschuwen, terwijl dat toch de meest voor de hand liggende weg is. We nemen niemand wat kwalijk, maar we proberen nu door een andere aanpak van het patrouillewerk wat toegankelijker te worden". Geen wijkagent Nu zou het misverstand kunnen ont staan dat de Texelse politie heeft gekozen voor het systeem van de door velen bepleite dorps- of wijkagent, de vaste vertrouwensman van de burgerij die meer als een maatschappelijk werker dan een representatieve politieman op treedt. Maar dat is beslist niet de bedoeling. Scheuneman: „Het zijn ge wone, gewapende politiemensen en het zijn iedere keer andere. Al onze mensen draaien mee in het systeem. Het spreekt vanzelf dat ze tactisch en begrijpend tewerk zullen gaan, maar als het moet kunnen ze ook hard optreden. Erg belangrijk is dat ze zelf erg positief staan tegenover deze verandering. Daar heb ben we ons tevoren natuurlijk wel van vergewist". Energiebesparing De politie laat dus vaker de auto staan. Adjudant Scheuneman geeft toe dat energiebesparing mede aanleiding is geweest tot de verandering. De 3 surveillancewagens die de Texelse poli tie in gebruik heeft, leggen jaarlijks zo'n 120.000 kilometer af en het is niet moeilijk uit te rekenen dat daarbij enorme bedragen aan steeds duurder wordende benzine woreen uitgegeven. De auto's kunnen echter niet worden gemist. Bij surveillance op de buiten wegen, brand, ongelukken en andere spoedeisende aangelegenheden kunnen Vrijdagavond ontstond ongerust heid toen de heer H. Ellen uit Den Burg, die 's middags om half drie met een bootje de Waddenzee was opgegaan om zagers te gaan steken, nog steeds niet was teruggekeerd. Even na tien uur werd de strand- reddingboot gelanceerd voor een zoek- aktie. Deze had geen resultaat, omdat er een tamelijk dikke mist stond en omdat de boot niet over radar of dieptemeter beschikte. De heer Ellen bereikte intussen op eigen kracht de Texelse wal. Hij had geen ogenblik in gevaar verkeerd maar was door mist en duisternis zijn oriëntatie kwijtgeraakt. Ellen was 's middags bij redelijk zicht naar het Foksdiep gevaren om in die omgeving zagers onder de mosselbanken weg te halen. Vertraging bij de terugkeer ontstond toen hij er niet in slaagde zijn drooggevallen boot weer in zee te duwen, waardoor hij de vloed moest afwachten. Inmiddels werd de mist dikker en toen het ook nog donker werd, was er veel tijd mee gemoeid om Texel langs een bevaarbare route weer te bereiken. Ellen kwam rond middernacht aan bij het zuidelijke eind van de Schorren en voer vandaar naar de dijk bij De Cocks- dorp, waar hij 's middags was vertrok ken en waar hij al spoedig merkte, dat er naar hem werd gezocht. Een uur later was de reddingboot terug. Deze keer werd gebruik gemaakt van de reserveboot Joan Hodshon (die geen dieptemeter heeft), omdat de Ida Mary momenteel in Amsterdam is, waar er onder andere een radarinstallatie op wordt gemaakt. De Ida wordt zater dag terugverwacht. De laatst verreden vossenjacht had een opkomst van tien deelnemers. De automobilisten met de bakkies hadden geen moeite om twee vossen te vinden. De derde vos werd niet gevon den, omdat hij te ver van de openbare weg stond. Daarom werd besloten dat deze vos bij de uiteindelijke prijs uitreiking niet meetelde. Een aantal prijzen voor deze jacht was beschik baar gesteld door de fa. Agter van Expert. De volgende vossenjacht is op 21 februari. Start om 20.00 uur parkeer plaats Emmalaan. Inschrijving mogelijk vanaf 19.30 uur ze even snel als voorheen worden ingezet. Omdat de te voet en fiets patrouillerende politiemensen van een walky talky zijn voorzien kunnen ze altijd met het bureau contact opnemen en vanuit het bureau kunnen ze ook wor den opgeroepen en naar bepaalde plaat sen worden gedirigeerd. In Den Burg wordt dagelijks te voet gepatrouilleerd. In de buitendorpen ge beurt het per fiets, op twee of meerdere dagen per week. Het zijn telkens èndere dagen en andere routes zodat kwaad willigen nooit de garantie hebben dat de kust veilig is. Om de verwachtingen niet overdre ven hoog te spannen, wil adjudant Scheuneman wel graag vermeld zien dat de patrouillerende agenten over elk probleem kunnen worden aangeklampt, maar dat zij niet elk probleem snel tot genoegen van de klager kunnen oplos sen. Vaak zal moeten worden doorver wezen naar dokter, maatschappelijk werker, sociale dienst, wetswinkel, enz. Nog niet 's avonds De personeelssituatie bij de Texelse rijkspolitie maakt het helaas onmogelijk om deze voetpatrouilles ook regelmatig bij avond en nacht uit te voeren. Maar wat niet is kan komen. De laatste tijd zijn nogal wat pogingen gedaan om de landelijke autoriteiten ervan te overtui gen dat Texel meer politie nodig heeft dan thans het geval is. Die pogingen lijken succes te gaan opleveren. Mo menteel heeft Texel officieel 'recht' op 16 politiemensen, maar dat is voor een eiland dat jaarlijks door zowat 40.000 toeristen wordt overspoeld veel te wei nig. Wat dat betreft is een vergelijking met Den Helder interessant: in deze stad van ruim 60.000 inwoners is meer dan 100 man politie. Voor de Texelse groep is het de laatste tijd overigens wat makkelijker geworden om 'op sterkte' te blijven omdat de groep nu bijna hele maal uit jonge mensen bestaat, zodat men niet steeds zit met vacatures door pensionering.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1