Groen c2warLrJ~exels het L, MISLUKKING DREIGT VOOR B.N.G.-PROJEKT Oudercommissie voor beroepsonderwijs r,Oppassen voor zeven meter-grens sporthal OBQOQcm hob'S* In afgelopen jaar 32 echtscheidingen Wie krijgt de Zwarte Piet? Vrachtauto deugde niet Tros maakte reportage over NIOZ onderzoek Explosieven gevonden BRIEF VAN G. PRAAMSTRA /rans [Ml jfe JAARGANG NR. 9548 VRIJDAG 30 JANUARI 1981 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 in Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. /oor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld Er De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 JOUWSTRMT De plannen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten voor de bouw van een groot aantal premiewoningen aan de Beatrixlaan in Den Burg het zgartikel 11 gebied) zitten vrij hopeloos in het slopTot dusver is het Bouwfonds er niet in geslaagd een aannemer te vinden die in staat is de huizen voor een zodanige prijs te bouwen dat ze als premie A-woning door de beugel kunnen. Het gaat niet om een klein verschil; de twee aannemers die tot dusver prijsopgaaf hebben gedaan zaten elk zo'n 30% boven de begroting van het Bouwfonds. Het Bouwfonds heeft de gemeente deze week van de impasse op de hoogte gesteld en gevraagd om tot uiterlijk half maart de gelegenheid te krijgen voor po gingen om de aanbesteding alsnog rond te maken. Als dat niet lukt is het mogelijk dat het Bouwfonds het bijltje erbij neer gooit maar het is ook denkbaar dat de gemeente zijn geduld verliest, een streep door het plan haalt en een plaatselijk bedrijf in de gelegenheid stelt een ander project van de grond te brengen. Menigeen hoopt dat in stilte en ten minste één plaatselijk aannemersbedrijf staat in de startblokken om op de nu nog maagdelijke weide in Den Burg noord west aan de slag te gaan. Maar dat wordt dan wel een heel ander plan, dan het zeer gevarieerde complex dat de architecten van het Bouwfonds hebben ontworpen. Intussen wordt door sommige van de be trokkenen maar ook door de mensen op straat gediscussieerd over de vraag wie er de schuld van is dat het met veel publi citeit aangekondigde Boufondsplan nog steeds niet van de grond is gekomenWas het plan van 54 verschillende woningen door de architecten veel te gecompli ceerd en daardoor bewerkelijk en kost baar gemaakt? Of hebben de aannemers veel te hoog ingeschreven en daarbij onder één hoedje gespeeld? Pech Het Bouwfonds is af vanaf het begin door pech achtervolgd. De gemeente Texel besloot destijds met het Bouw fonds in zee te gaan omdat in deze grote, landelijk opererende organisatie veel ver trouwen werd gesteld. Meer vertrouwen dan in plaatselijke ondernemingen die zich met het ontwerpen, bouwen en verkopen van woningen bezig houden, hoewel van die kant wel intersse voor de grond aan de Beatrixlaan was getoond. Het Bouwfonds kwam inderdaad met een zeer aantrekkelijk plan dat vooral opviel door zijn enorme gevarieerdheid:geen saaie rijtjeshuizen maar leuke woningen, die er allemaal verschillend uitzagen, zowel premie A, premie B als vrije sector. Volgens de architecten zou deze variatie zeker niet kostenverhogend werken om dat de onderdelen van de huizen veelal dezelfde maten hebben en dus efficient kunnen worden gemaakt. Het Bouw fonds ging op professionele wijze met de toekomstige huizen de boer op. Huis aan huis werd een speciale krant bezorgd waarin alle bijzonderheden stonden. Er meldden zich vrij veel gegadigden, maar practisch allemaal waren ze alleen ge ïnteresseerd in de premie A-woningen die in twee opzichten voordelig waren: de laagste aankoopprijs en de hoogste jaar lijkse premie. Deze begrijpelijke eenken- ningheid van de adspirant-kopers dwong het Bouwfonds het plan ingrijpend te wij zigen: er kwamen uitsluitend premie A- woningen in een groter aantal. Voor zichtigheidshalve zou in fasen wor den gebouwd: voorlopig was alleen de eerste fase van 54 woningen aan de orde. Texelse aannemer Omdat daar van gemeentewege op was aangedrongen, trachtte het Bouw fonds een Texelse aannemer voor het project te vinden. Eindelijk werd voor Drijver gekozen waarmee op basis van een open begroting zou worden gewerkt. Vooruitlopend op de aanbesteding werd met Drijver een 'proefaanbesteding' gehouden waarbij een prijsopgaaf werd gedaan voor één woning. Die prijs rooide er aardig op; hij was 4% hoger dan het Bouwfonds had geraamd, maar dat ver schil was wel te'overbruggen, Toen kwam deechte aanbesteding aan de orde en daarmee begonnen de pro blemen want het bedrag waar voor Drijver in september inschreef lag rond de zes miljoen gulden, terwijl voor het Bouw fonds de uiterste prijs 4,7 miljoen was. Het was al spoedig duidelijk dat dit verschil van 30% niet was te over bruggen. Dat begrepen ze bij de gemeente ook wel en men ging er dan ook mee akkoord dat het Bouwfonds het zou proberen met een overkantse aannemer. Die aannemer was een goede bekende van het Bouw fonds: de firma Henselmans en Zn. uit Noord-Scharwoude. Deze aannemer had in Hoorn al eens eerder een dergelijk, nog gecompliceerder plan uitgevoerd. Tot algemene ontsteltenis kwam Hensel mans met een bedrag dat praktisch even hoog was als waarvoor Drijver had inge schreven. 'Logisch', zeggen ze bij de firma Drijver.We hebben drie maanden zitten rekenen, zo serieus als maar mogelijk was. Voor elk van de 54 woningen hebben we een begroting gemaakt. Een hele stapel was het. We kunnen het precies laten zien. Wie meent dat we er maar een slag naar hebben geslagen, dagen we uit om dat aante tonen. Als Henselmans ook Terwijl de woningnood hoger is dan ooit en de werkloosheid onder de bouwvakkers een ongekende top heeft Uitreikt 110 het bouw terrein ven het artikel 11-gebied een de Bee- trixiaen en voorlopig nog ongerept bij.... serieus heeft gerekend zal die prijs niet zoveel verschillen van de onze." Doorgestoken kaart? Bij het Bouwfonds en de gemeente zijn er mensen die het om een heel andere reden logisch vinden. Hoewel niemand zo dom is om een rechtstreekse beschul diging te lanceren, wordt het toch verre van uitgesloten geacht dat Drijver en Henselman onder een hoedje hebben ge speeld. Het Bouwfonds insinueerde zo iets zelf in een brief aan de gemeente. Drijver zou via de bond NVOB een ge sprek met Henselmans hebben gehad. De heer JVoorhorst die het Texelse poject voor het Bouwfonds behandelt, wilde bevestigen noch ontkennen dat hij iets dergelijks heeft gesuggereerd tegen over de gemeente. Ook over andere as pecten van deze delicate zaak wilde hij weinig loslaten omdat de onderhandelin gen nog in volle gang zijn en niemand er belang bij heeft dat de verhoudingen verharden door het uiten van beschuldi gingen of verwijten. Volgens Voorhorst heeft aannemer Henselmans slechts een voorlopige prijs genoemd en is hij nog druk aan het rekenen. Toegegeven werd dat het allemaal erg moeilijk ligtAllehoop is nog niet vervlogen maar er is nu wel een termijn gesteld. Als de aanbesteding op 15 maart nog niet rond is zal het Bouw fonds met B en W overleggen over wat er dan moet gebeuren. Vrij veel mensen beschouwen aan nemers als 'slecht'. Ook op Texel wordt het over het algemeen grif geloofd als iemand beweert dat bij aanbestedingen spelletjes worden gespeelden dat er meer wordt verdiend dan nodig is. Recentelijk (lees verder pagina 5 Binnenkort zal de Tros-televisie een reportage uitzenden over het onderzoek dat het IMIOZ heeft gedaan in de zuidelijke Atlantische Oceaan. Daartoe maakte een cameraploeg van de Tros onder leiding van regisseur Paul Wallen burg opnamen aan boord van he onderzoekvaartuig. Ook in het NIOZ gebouw op Texel zijn opnamen ge maakt. Het is nog niet bekend wannee de reportage uitgezonden zal worden De vermoedelijke duur van de uitzen ding is een half uur. Paul Wallenburg vertelde dat de con clusie die hij aan de reportage verbindt is. dat een klein land veel geld en moeite in een dergelijk onderzoek steekt. Maar het is bijzonder belangrijk dat je tech nisch op gelijke voet blijft gaan met andere landen. Dit is vooral van belang in het kader van de zeerecht-confe rentie die binnenkort begint en waar zal worden gesproken over de verdeling van de oceaanbodem. Onderzoeken die het NIOZ heeft gedaan zouden inzicht kunnen geven op. welke wijze die oceaanbodem benut kan worden. Feit is volgens Wallenburg dat een aantal ont wikkelingslanden in de zuidelijke Atlan tische Oceaan een stuk oceaanbodem toegewezen zal krijgen. Verder is waar schijnlijk dat een aantal landen een toe- zichtfunctie zal krijgen. Nederland zou op grond van zijn inspanningen op het gebied van onderzoek in aanmerking kunnen komen vöCr eé'n dergelijke functie, aldus Wallenburg. De technische school en de huis houdschool krijgen binnenkort ieder een oudercommissie. De bedoeling is dat hierdoor de contacten tussen de scho len en de ouders worden versterkt. De ouders krijgen bovendien rechtstreekse invloed op het bestuur van de school, want van elke oudercommissie zal één lid zitting nemen in het bestuur van de Stichting Beroepsonderwijs Texel, waaronder beide scholen resorteren. Tijdens een dinsdagavond in de Bur gemeester De Koning-hal gehouden ouderavond zijn de eerste stappen be zet. De ouders die zich tevoren hadden aangemeld als kandidaat voor een van de commissies, werden daar verenigd in een werkgroep die dinsdag a.s. opnieuw bijeen komt om de zaken verder te regelen. Hoe een oudercommissie van een school kan functioneren werd uit voerig uitgelegd door de heer H. Goud oever uit Laren, voorzitter van 'Lobo', de Landelijke Oudervereniging voor het Bijzonder Onderwijs op algemene grondslag. De oudercommissies kunnen zich bezig houden met overleg met de scholleiding over het reilen en zeilen van de school, over vakanties, schooltijden, behandeling van klachten van ouders, examenregelingen, schoolreisjes, ex cursies, etc. Het gaat vooral om het verbeteren van de contacten van de ouders néér de school. In omgekeerde richting was het contact reeds bevre digend. Het is de bedoeling dat tegelijk met de oudercommissies een ouder vereniging voor het beroepsonderwijs wordt opgericht. Het is de taak van de oudercommissies om regelmatig bijeen komsten van deze vereniging te beleg gen. Vooraisnog lijkt het niet praktisch om voor de beide scholen van het be roepsonderwijs één oudercommissie te vormen, hoewel het de bedoeling is dat de scholen op den duur fuseren en dan een scholengemeenschap voor het be roepsonderwijs zullen vormen met veel verdergaande integratie dan thans het geval is. Het ziet er echter naar uit dat dit nog geruime tijd zal duren. Zoals bekend staan de scholen sedert ruim een jaar wel onder één bestuur. In dit bestuur zitten onder andere de mensen die vroeger in het bestuur van de huishoudschool en de technische school zaten, het heeft zijn definitieve vorm echter nog niet gevonden. Zo zullen de huidige voorzitter de heer B. Kleinhuis en de secretaresse mevrouw De Lugt-Parlevliet binnenkort afscheid nemen. Het interim bestuur bestaat thans verder uit C. Schoenmaker (na mens de metaalbedrijven), P. Backer (CNV), J. Kikkert (agrariërs), E. Ver meulen (aannemers), P. C. Hin (agra riërs), mevr. I. Schuijl (horeca), mevr. Van Trigt (FNV), mevr. Eelman (Over koepeling Vrouwenorganisaties!, Th. Reij (garagebedrijven). Verder zitten mevrouw De Leeuw, de heer Smit en de heer J. A. Engelvaart in het bestuur laatstgenoemde namens de gemeente Texel. Bij boerderij Nieuw Breda aan de Postweg zijn een aantal staartstukken van mortiergranaten gevonden. Het materiaal is veiliggesteld en zal door de explosieven-opruimingsdienst on schadelijk worden gemaakt. De heer G. Praamstra heeft als administrateur van de sectie sport en recreatie een brief aan het bestuur van de Welzijnsstichting geschreven waarin hij waarschuwt tegen mogelijk vergaande gevolgen bij het aanbrengen van een nieuwe sporthalvloer. Zoals bekend is de huidige vloer van sporthal 'Ons Genoegen' aangestast door vocht en wordt gezocht naar oplossingen. In een voorgaande vergadering besloot het bestuur van de Welzijnsstichting de sectie sport en recreatie opdracht te geven een advies uit te brengen over de nieuw aan te leggen sporthalvloer. Bij die opdracht werd opgemerkt dat aan de keuze van de nieuwe vloer geen beperkingen verbonden waren en dat alle soorten vloeren in de advisering betrokken konden worden. Hier werden met name kunsstof-, halfzwevende en zwevende vloeren genoemd. De laatste twee categoriën leken vanwege het vocht aantrekkelijk te zijn. Praamstra merkt in zijn brief echter op dat een half zwevende vloer zes en een zwevende vloer elf centimeter boven het huidige niveau van de sporthalvloer zal komen te liggen. In deze verhoging schuilt de moeilijk heid. Devrijespeelhoogtevande sporthal bedraagt momenteel precies zeven me- Het aantal echtscheidingen op Texel bereikte het afgelopen jaar een rekord. Het waren er 32 tegen 23 in 1979. Daar stonden 80 huwelijken (in 1979 79) tegenover, zodat de verhouding 1:3 ruimschoots is bereikt. Dit blijkt uit cijfers van de bevolkings loop die ons door de afdeling bevolking van de gemeente werden verstrekt. Daaruit komt ook naar voren dat de groei van de Texelse bevolking nog niet tot stilstand is gekomen. Per 1 januari j.l. waren er 12.524 inwoners (een jaar eerder 12.4911. Door geboorte kwamen er 181 (139) Texelaars bij en door over lijden verdwenen er 111 (114). Hieruit volgt een geboorteoverschot van 70 (25). Dat de bevolking het afgelopen jaar toch slechts met 33 personen groei de, is het gevolg van het feit dat zich op Texel minder mensen vestigden dan er vertrokken. Het verschil was 37 tegen vorig jaar 7. Het verslag maakt tenslotte melding van het feit dat twee Texelse ingezetenen (het jaar ervoor drie) trouwden met een partner van andere nationaliteit. (Advertentie I.M.) Ti/nnr «c stenenplaats 1, KUnr JC OEN BURG (Advertentie I.M.) TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUR llhtlminalMn 44 dsn I ter. In de Rijksregeling subsidiëring overdekte sportaccommodaties staat in artikel 1d omschreven dat een sporthal een obstakelvrije hoogte van zeven meter moet hebben. Slechts als een sporthal aan die eis voldoet kan de gemeente in aanmerking komen voor een subsidie van ten hoogste 25% van de stichtingskos- ten met een maximum van 7250.000, Zou nu gekozen worden voor een zwe vende of half zwevende vloer dan zou dat betekenen dat de hoogte van de speel ruimte in de sporthal nog maar 6,94 of 6,89 meter is. In de betreffende rijks regeling staat dat CRM de verstrekte sub sidie zal terugvorderen als niet meer aan de voorwaarde wordt voldaan. Met andere woorden: als een zwevende vloer wordt aangelegd in Ons Genoegen en CRM komt tot de conclusie dat de speel- hoogte in de sporthal geen zeven meter meer is, kan een subsidie van 7250.000, teruggevorderd worden. In zijn brief schrijft Praamstra verder dat een verlaging van de speelhoogte beneden zeven meter de hal zou degra deren tot een tweederangs accommoda tie. Er wordt dan niet meer voldaan aan de voorwaarden die diverse sportbonden stellen voor het spelen van nationale en internationale wedstrijden. Praamstra verzoekt het bestuur van de Welzijns stichting dan ook de zwevende en half zwevende vloer als mogelijkheden te laten vallen en zich slechts te richten op een kunststof vloer. Als bijlage somt Praamstra in zijn brief nog een zestiental verschillende werk zaamheden op die in de hal moeten worden uitgevoerd als de vloer wordt verhoogd. Het gaat hier om het inkorten of hoger ophangen van deuren, het verwijderen en opnieuw bevestigen van plinten, aanpassing van tegelvloeren in de kleedkamers, verhoging van basket balborden, inkorten van klimtouwen en nog zo het één en ander. Deze werk zaamheden zouden het verhogen van de sporthalvloer tot een dure grap maken. Verwikkelingen In de vergadering van gisteravond was het bestuur van de Welzijnsstichting blij met het feit dat deze gevolgen tijdig gesignaleerd waren. Hoewel de kunst- stofvloer nu als belangrijkste mogelijk heid wordt gezien, zal op verzoek van Fridt Blanken nagegaan worden of het ministerie werkelijk subsidie zal terug vorderen als de speelruimte niet precies zeven meter meer is. Overigens vond administrateur van de Welzijnstichting Gijs Oskam dat het niet alleen om de subsidie ging maar dat er ook allerlei nare verwikkelingen zouden kunnen komen als bezoekende sportclubs van buiten Texel na het verliezen van een wedstrijd zouden merken dat de speelruimte in feite niet hoog genoeg was. Dat zou allerlei redenen kunnen geven om te twijfelen aan de uitslag van een dergelijke wed strijd. Op advies van voorzitter Bakker zal contact opgenomen worden met de dienst gemeentewerken om na te gaan in hoeverre draineren verlichting van het vochtprobleem rond en onder de sporthal kan betekenen. Een vrachtauto van een Texels bedrijf werd dinsdag uit het verkeer genomen. De politie hield het voer tuig aan omdat in de mist slechts één van de koplampem brandde. Verdere controle bracht een ernstig defect aan de remmen aan het licht. De auto bleek slechts met één wiel te remmen. De vrachtauto zal aan een nader technisch onderzoek worden onderworpen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1