Welzijnsmanifestatie trok3000bezoekers Lezing over het Sirius-systeem Fiets gestolen si DINSDAG 3 FEBRUARI Zaterdag houdt de heer Van Gent uitnodiging van de Texelse Verenig voor Weer- en Sterrenkunde een let over het Sirius-systeem. Sirius is helderste ster aan de winteravondhe en ook een van de dichtsbijzijn Daarom is er betrekkelijk veel over kend. Naast zuiver astronomische zal over deze dubbelster zoals de afstan bepaling, eigenschappen van de zt wittedwerg begeleider en de toeki stige evolutie, zullen ook een aar onderwerpen uit de mytische en science-fiction sfeer ter sprake kom Er wordt nl. beweerd dat een volksst uit Mali vroeger contact heeft gel met bewoners van een van de plane van Sirius. Waar deze vermoedens berusten kan zaterdagmiddag beluist worden in de zaal van café De Zvw om 14.30 uur. Een 18-jarige Texelaar mist i groene damesfiets die woensdagavi 28 januari in de Kantoorstraat i gezet en tussen 22.30 en 24.00 moet zijn weggehaald. De groene f draagt het opschrift ,,Carens fiets" op de achterkant staat ,,tilt". aan de Hiswa denken: er stond complete opgetuigde catamaran, surfplank en een rubberboot. Ook v er film gedraaid over catamaransport, die voor Texel (vo in verband met het ook dit jaar weei te voeren „rondje") van grote pro tionele waarde is. Het Groene Kruis Texel toonde or meer allerlei hulpmiddelen, die wor uitgeleend en de stand van de M sportenvereniging was zeer rijk fotomateriaal, dat een beeld gaf van verschillende sporten die binnen d vereniging worden bedreven. Ook zorgde een film voor het dynami element. Zeer uitgebreid was de creativiti stand waar allerlei handwerkproduk werden getoond en waar handvaan heden als kantklossen e.d. werden demonstreerd. Bij de kraam van maatschapp werker Frank van Lare kon het pub door het invullen van een enqu formulier aangeven in hoeverre het de hoogte is van mogelijkheden en perkingen van het maatschapp werk op Texel. De resultaten (inzal kosten,- openingstijden-,-- vrijwillig) .e.d.J zullen dienstbaar, zijn .bij het ,s passen van de voorlichting. In dt „sociale hoek" manifesteerde zich i het Mensen zonder werk-projekt, onder meer reclame maakte voor door het MZW te installeren draadl alarm bij ieder die daarvoor intere heeft. De stand van de dorpshuizen onder meer tekeningen en een i quette zien van het in aanbouw zij' dorpshuis van Den Burg. Oosten deed menigeen verbazen met een bitieus plan voor een uitbreiding i het bestaande dorpshuis De Bijen) met onder meer een overdekt zwi bad. „De mensen die in Den Burg i overdekt bad willen, mogen opschieten. Anders is het bad Oosterend er eerder!" hoorden we merken. In De Koog is nog helen geen dorpshuis. De plannen van kerk, dorpscommissie e.d. om Schuilhut te veranderen in dorpshi zijn in het slop geraakt, omdat niet betrokkenen eraan willen meewerk Nagegaan wordt of nu een akkomn daties tot stand kan worden gebra als onderdeel van de recreatiemogel heden die bij de 144 appartemen van de Recreatiestichting in het art: 11-gebied moeten komen. Met RST gemeentebestuur wordt binnenkort v gaderd over dit onderwerp. Gezicht op oen van de vele optredens tijd de wetzijnsmanifestab'e. PAGINA 2TEXELSE COURANT bijzonder meer. Het is het gevolg van hormoonbehandeling, die thans op drie Texelse bedrijven met succes wordt toegepast. Men mocht het gewicht raden van het kalf Reintje 62, een spel letje waar 800 mensen aan deelnamen. Hier diertje woog 49 kilo en 800 gram. Mark Bakelaar, Vloedlijn 51, was er met 49 kilo en 754 gram het dichtst bij en won dus de eerste prijs. Tweede werd Judith Hin, Ottersaat 5, derde G. H. de Porto, Ada van Hollandstraat 20, en vierde Mirjam Gerritsen, Zeebries 19. De winnaars hebben de prijzen (bestaande uit kaasjes) inmiddels thuis- gehad. De speel-o-theek stand liet een kollektie kinderspeelgoed zien en zorgde daarbij voor veel informatie voor belangstellende moeders. In het kraampje van de wielervereni ging kon in meerdere leeftijdscatego- riën worden meegedaan aan wedstrij den op de hometrainer. Ook werden er filmpjes gedraaid. Scouting Scouting Texel kwam met een leuk ingerichte stand goed voor de dag. De mensen konden tot de conclusie komen dat deze zelden in opspraak komende vorm van (met open) jeugd werk zich in een flinke belangstelling mag verheugen. Menig vooroordeel blijkt niet meer op te gaan. Jongens en meisjes van uiteenlopende leeftijd kunnen als welp, verkenner, rowan, kabouter of gids verantwoord bezig zijn onder soepele doch duidelijke leiding. De stand van de openbare biblio theek was vooral interessant door de collectie boeken van Texelaars en boeken over Texel. Er is zoveel anbod in deze sector dat het de moeite waard is om in de bibliotheek een aparte „Texelkast" in te richten en dat gebeurt dan ook binnenkort. Hier werden ook allerlei leeshulpmiddelen (voor ouderen, slechtzienden e.d.) ten toongesteld. Telescoop De weer- en sterrekundeclub gaf een indruk van zijn veelzijdige activiteiten. Heel wat mensen hebben een blik geworpen door de telescoop en zich verbaasd over het merkwaardige hemellichaam dat aldus zichtbaar werd: een bierviltje dat aan het andere eind van de sporthal was opgehangen en met het blote oog nauwelijks zichtbaar was. De stand van de gezamenlijke water sportverenigingen en de duikclub deed Wethouder Fridt Blanken tijdens zijn ope ningstoespraak. Op de achtergrond de Oos- terender rommeltjeskapel. Bont MU] - waarvoor een omvangrijke inventarisa tie nodig is en waarbij het publiek volop gelegenheid krijgt voor inspraak. In plaats van de gebruikelijke hoorzittingen die weinig attractief zijn, werd op Texel besloten de manifestatie „Welzijn waar gaat het om" te houden en de mensen aldaar te voorzien van een enquête formulier waarop wensen en grieven met betrekking tot welzijnsvoorzieningen konden worden aangegeven. Wethouder Fridt Blanken, die 's morgens de manifestatie opende, legde de nadruk op deze kant van het feest. Welzijnsvoorzieningen zijn be langrijk voor de kwaliteit van het bestaan. Het hangt in belangrijke mate van de beschikbare financiën af, in hoeverre alle nog levende wensen kunnen worden vervuld. Velen zijn ge neigd op „welzijn" te bezuinigen want het gaat niet altijd om levensnoodzake lijke voorzieningen. Ter overdenking voor de mensen die gaarne de bezuinigingsschaar in het welzijnswerk willen zetten, zei Blanken: „Sommige mensen weten van èlles de prijs, maar weten van niets de waarde". Hij twij felde er overigens niet aan dat het in dat opzicht wèl goed zat bij degenen die zich hadden ingezet voor de mani festatie. Zaterdagavond zijn door de Welzijnsstichting Texel drie Dub bele Von Sions uitgereikt: aan de Stichting 200 jaar haven Oudeschild, de Werkgroep Maritiem Museum en mevrouw Gré Koorn-Penha uit De Koog. De Stichting 200 jaar haven kwam voor het ereblijk in aanmerking in verband met het driedaagse feest van de afgelopen zomer. Dank zij een goede organisatie en vruchtbare samenwerking van de hele dorpsgemeenschap werd het een groot succes, ook in financieel opzicht. De Werkgroep Maritiem Museum kreeg de trofé als blijk van erken telijkheid voor het initiatief en zelfwerkzaamheid die zijn betracht bij het inrichten van het museum en het opknappen van de gebouwen, waaronder de voormalige wierschuur. De derde Von Sion die zaterdag door voorzitter Piet Bakker van de Welzijnsstichting werd uitgereikt was er een voor 'n indi viduele prestatie die volgens de Von Sion-voorschriften van nationale en internationale betekenis moet zijn. Mevrouw Koorn had zo'n prestatie geleverd door derde te worden in het Euro pese bowlingtoernooi in Rome. Het was de 16e keer dat de Welzijns stichting (vroeger Stichting Cultureel Werk) de verenigingstrofeeën uitreikte, maar de wijze waarop het deze keer gebeurde, was anders. De uitreikingsplechtigheid vormde het slot van een hele dag „welzijnskermis". Tal van verenigingen en organisaties op welzijnsgebied hebben er aan meege werkt. Ze hebben eer gehad van hun inspanning want aan belangstelling ont brak het niet. Er moeten ongeveer 3000 bezoekers zijn geweest. Veel te beleven Het publiek kon zich makkelijk een uurtje op de manifestatie vermaken, want er was veel te beleven, niet alleen bij het bekijken van de vele stalletjes en het aldaar opdoen van informatie, maar ook in het centrale deel van de zaal waar verenigingen non stop optredens en demonstraties verzorgden volgens een nauwkeurig gepland draaiboek Het pleit voor de organisatie dat het lukte om iedereen aan de geraamde tijden te houden. Menig optreden had wel wat Tijdens het avondprogramma werd de óênoc ter „Help, ik leef" opgevoerd. Het was een co-produktie van meerdere Texelse toneel verenigingen. Op de foto van links naar rechts Dirk Roeper en Lida Vlaming van 't Amateurtje, Trix Eolman van De Duinkantors, Peter Ampt van „Sint Jan" en Cor van Heer waarden van „De Vriendenkring". Laatst genoemde leverde een bijzondere inspanning want hij was ziek en liep rond met 39 graden koorts. langer mogen duren, maar het was de bedoeling de zaak dynamisch te houden en zoveel mogelijk te laten zien in zo weinig mogelijk tijd. Als er meer tijd en een (nog) grotere zaal was geweest, zouden nog meer verenigingen hebben kunnen meedoen want er was animo genoeg. Nu moest men sommige kandidaat-exposanten teleurstellen Praamstra Organisator aan de top was Ger Praam stra van de afdeling Culturele Zaken, die aan het slot van de avond stevig in de bloerrietjes werd gezet, evenals zijn naaste medewerkers De heer Jac. van Wolferen uit Den Hoorn (die de manifestatie de hele dag als „speaker" begeleidde) riep het hele stel op het podium en zei het een mooi bewijs te vinden dat ambtenaren echt wel wat presteren Op bijna wonderbaarlijke wijze was men erin geslaagd de van huisuit niet zo erg gezellige sporthal Ons Genoegen te veranderen in een sfeervolle, met vele narcissen en tulpen versierde ruimte. De manifestatie had het karakter van één overdekte feestmarkt. En toen bij het slotgedeelte 's avonds voor genodigden de twee tussenwanden van de hal gedeeltelijk werden neergelaten, was een zaal ontstaan die gezelliger was dan het ooit in de burgemeester De Koning hal is geweest. En ook een beetje Na de uitreiking van de Dubbele Von Sions. Op het podium van links naar rechts Hans Boom en Geeske Rouwenhorst-de Vries van de Stichting 200 jaar haven, vervolgens Jook Nauta en Fup Boon van de Werkgroep Mari tiem Museum. Tussen de bestuursleden van de Welzijnsstichting mevrouw Jo van Beek- Koster en Piet Bakker staat Gré Koorn. rommeliger want de mensen werden niet geacht voortdurend op hun stoel te blijven zitten, maar mochten rondlopen om te praten en een pilsje te drinken, terwijl het programma gewoon door ging. Inspraak De manifestatie was bedoeld om de interesse voor het Texels welzijnswerk te vergroten. Dat hangt samen met het feit dat de rijksoverheid de welzijnstaken overdraagt aan de gemeenten. Die krijgen het benodigde geld op basis van een zelf op te stellen meerjarenplan, Dat zowat alle met-economische ac tiviteiten onder het begrip „Welzijns voorzieningen" vallen, bleek uit de bon te verscheidenheid die de manifestatie gedurende de hele dag bood. Een greep uit de vele stalletjes: de Zwem- club TX 71 gaf informatie over de zwemactiviteiten, waarbij duidelijk werd dat deze 80 leden tellende vereniging vooral is gericht op recreatief zwemmen; het wedstrijdelement is niet van zoveel belang. Deelname aan competitiewedstrijden in landelijk ver band is voor Texelse zwemmers boven dien nogal kostbaar. De vereniging wil wel trachten het waterpolo nieuw leven in te blazen. In de TX 71-stand kon men zijn enquêteformulier voor het overdekte zwembad inleveren. In de stand van Texel Concertimento, waar wachtmeester N. Drenth de scep ter zwaaide, werd onder meer gewezen op de noodzaak om gastgezinnen te vinden voor het (betaalbaar) onderbren gen van musici. Een leuke stand hadden de drie land bouworganisaties en de Texelse afde ling van Bloembollencultuur ingericht. Hier was een schaap met pasgeboren lam te bewonderen. Een dergelijke vroege bevalling is tegenwoordig niets

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2