Afscheid Heemraad W. van der Werf Geef muzieknis weer functie IK VOND HET EEN MOOIE OPDRACHT' MEER BIJSTANDTREKKERS DOOR 130 DAGEN-REGEL Baldadigheid Ursusgaas gestolen Raadsvergadering Handelsregister Welboren in commissievergadering: dt1, PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 198 SD De scheidende Heemraad W. van dor Werf (links) krijgt van Dijkgraaf M. Roeper het wapen van het Waterschap aangeboden. „Ik heb dit werk als een interes sante opdracht ervaren. Je moest wel elke week opdraven en bij bijzonder heden nog vaker, maar het bleef in al die achttien jaar plezierig werk". Vooral het meehelpen in het Polder huis viel niet altijd mee. Je werd soms voor vervelende problemen ge zet, maar ik vond het mooi om dit mee te maken". Met deze woorden nam de heer W. van der Werf uit Den Burg vrijdagavond in het Polderhuis afscheid als Heemraad van het Wa terschap Texel. Van der Werf is vijf enzestig jaar geworden en moest daarom volgens reglement aftreden. Hij wordt opgevolgd door P. List Jzn. Het afscheid van Van der Werf in de vergadering van Hoofdingelanden droeg een beetje een feestelijk karakter. Niet omdat iedereen blij was dat Van der Werf opstapte, maar omdat, zoals dijk graaf M. Roeper het noemde ,,Je terug kan kijken op een goede tijd in ons midden en dat is veel waard". De dijkgraaf memoreerde het vele werk van de scheidende Heemraad In 1962 kwam Van der Werf als Hoofdin geland bij de toen nog „Gemeenschap pelijke Polders". Dat was geen gemak kelijke entree, want de ruilverkaveling was aan de gang en de bestuurders werden voor talloze problemen geplaatst. In 1968 werd Van der Werf tot Heemraad bij de polders benoemd. Dat duurde maar een jaar want in verband met de fusie moest hij weer opstappen. Uit deze reorganisatie kwam het Water schap Texel voort en in 1970 was Van der Werf weer van de partij. Al snel werd hij wederom tot Heemraad be noemd ,,U verwierf kennelijk snel ver trouwen", aldus Roeper. ,,U hebt ook de periode meegemaakt, waarin het niet duidelijk was wie het zuiveringsbeheer op Texel zou krijgen wij of Uitwate- rende Sluizen en ook de strijd voor hogere dijken. Met Uw rustige beschou wende manier kon u nuchter meeden ken en dat is door iedereen zeer gewaar deerd". Van der Werf kreeg een minia tuurwapen van het Waterschap en een enveloppe met inhoud aangeboden van Dijkgraaf Roeper. In zijn dankwoord zei Van der Werf dat hij voldaan was over de afgelopen periode van positief bestu ren. Hij dankte de diensten voor de fijne samenwerking en ook het college van Hoofdingelanden. Een hoogtepunt noemde Van der Werf het bezoek van koningin Juliana op het Polderhuis. ,,Dat doet je dan wat". Ook herinnerde hij eraan dat de Heemraden beter de waterhuishouding kunnen beheren dan met de trein reizen. Na een vergadering in Utrecht was het bestuur in het verkeerde treinstel blijven zitten en daardoor in Hoorn beland in plaats van in Den Helder. Ik heb ook veel gelachen en dat is belanqriik." Machinist Een ander, maar dan een werknemer, die binnenkort afscheid neemt van het Waterschap is machinist van gemaal de Schans, M Dijker Hij zal per 1 juli via de VUT-regelmg vervroegd uittreden. Dijkgraaf Roeper zei dat dit aanleiding was om te onderzoeken of het gemaal half-automatisch kan werken. Gemaal Dijkmanshuizen is vol-automatisch, maar De Schans draait veel minder uren Op een vraag van W. Grismgt hoe veel geld dat zou gaan kosten, ant woordde Roeper, dat een half automa tisch gemaal tussen de 25 en 30 duizend gulden vergt. Een geheel automatisch gemaal kost een ton meer M Dijker heeft inmiddels een woning in Den Burg gevonden en de machinistenwoning zal betrokken worden door de jongste tech nisch ambtenaar, de heer Steenis. Verkoop Het Waterschap verkoopt een stuk grond van een halve hectare aan C. J. Paagman eigenaar van camping ,,De Driehoek" in Eierland. Paagman huurde het land al enkele jaren van de pachter van het Waterschap C M. Bakker, maar wil de grond graag kopen voor een defi nitieve inrichting van een parkeerplaats en een speeltuin. De gemeente heeft de restrictie gesteld dat de grond niet voor akkommodatieuitbreiding gebruikt mag worden en deze bepaling is dan ook in de koopakte opgenomen. Hoofdingeland T. Huisman Tzn. zei dat hij klachten vernomen had over de vergravingen van het Waterschap in Polder Waal en Burg. Na dit werk was op een aantal landerijen veel modder blijven liggen aan de slootkanten. Vooral voor grasland kon dit schadelijk zijn. Roeper zei dat als agrariërs hierdoor Verwacht wordt dat de Tweede Ka mer akkoord gaat met een wijziging van de werkloosheidswet waardoor mensen die werkloos worden pas recht hebben op WW en WWV als zij in het vooraf gaande jaar minstens 130 werkdagen hebben gewerkt. De Sociale Dienst Texel verwacht dat ook op Texel vrij veel mensen werkloos zullen worden en dan op bijstand zijn aangewezen omdat zij geen recht meer hebben op WW of WWV. In tegenstelling tot de werkloosheids uitkering die 80 of 75% van het genoten dagloon bedraagt is bijstand een mini mumuitkering waarbij van de betrok kene kan worden verlangd dat hij eerst zijn eigen vermogen (spaarboekje, eigen huis) aanspreekt. Met name een aantal Texelaars dat alleen in het somerseizoen werkt loopt kans de gevolgen van de nieuwe regeling te zullen ondervinden. Er zijn echter veel seizoenarbeiders die actief zijn van Pasen tot de herfstva kantie en dan de vereiste 130 werkdagen wèl halen. Daarbij komt dat de nieuwe algemene regeling door enkele bedrijfs verenigingen al werd toegepast, zodat er bijvoorbeeld voor de horeca (waar het merendeel van de seizoenwerklozen vandaan komt) niets verandert. In de donderdagavond gehouden vergadering van de commissie voor welzijnszaken verklaarde directeur C. van Trigt van de Sociale Dienst echter toch te verwachten dat zijn dienst het bijzonder druk zal krijgen als gevolg van het door de 130-dagen-regel groter wordende aantal bijstandstrekkers. Dat wordt met name veroorzaakt door de schoolverlaters die korte tijd in het seizoen werken en dan werkloos worden. schade ondervinden na onderzoek een regeling getroffen zal worden met de ge dupeerden G. J Schraag Jzn. had gehoord dat in een raadsvergadering een opmerking was gemaakt over afval dat vanuit zee op en over de dijk waait. ,,ls deze op merking terecht?" zo vroeg hij. Roeper antwoordde dat het Waterschap niet elke dag de dijk reinigt, maar dat dit wel zeer regelmatig gebeurt. Het wordt extra gedaan na harde wind uit bepaalde richtingen. Bomendiek C. Boot had geconstateerd dat de- Bomendiek een grote beurt" krijgt..- Bomen en planten worden gesnoeid en" de bermen worden hersteld Boot vroeg zich af waarom het Waterschap dit werk niet zelf doet maar het uitbesteedt aan de fa. Tatenhove. De dijkgraaf was van mening dat de betreffende firma meer vakkennis op het gebied van boomver zorging heeft dan het Waterschap. „Medewerkers van Tatenhove hebben onderricht gehad van Staatsbosbeheer 3 en dat is vooral bij het herstellen van bomen en planten belangrijk", aldus Roeper. Ook werd gevraagd extra te letten op wateroverlast op wegen. J. S. Keijser Szn. zei dat bij veel regen plassen ont staan op de Hoofdweg in Eierland. Uit het antwoord van de dijkgraaf bleek dat dit waarschijnlijk aan te hoge bermen is te wijten of aan kuilen in de weg. Puin Het Waterschap is voor bermverharding genoodzaakt om puin van de vaste wal te halen. Door stag natie in de bouw op Texel komt er steeds minder puin beschikbaar maar de methode voldoet zo goed dat het pui daarom elders gehaald wordt. Het Waterschap heeft een aantal agrariërs aangeschreven die de weg te veel verontreinigen met klei. Het Water schap begreep dat het in deze tijd van veel regen moeilijk is om de weg onbe rispelijk te houden. Maar men kon zich toch niet aan de indruk onttrekken dat sommigen onachtzaam zijn, waardoor gevaarlijke ,,glibber"wegen ontstaan. „Gelukkig heeft iedereen onze brief serieus genomen, de toestand is nu een stuk beter", aldus Roeper. De hoofdingelanden C. H. Mantje, KI. Eelman en C. N. de Wit, werden na onderzoek van geloofsbrieven herbe noemd. Tot twee keer toe hebben onbekenden zand gedaan in het carter van een motorpomp, die in verband met grondwerkzaamheden was opge steld bij het voetbalveld en de ijsbaan te Oudeschild. De pomp is eigendom van het aannemingsbedrijf De Vries en Van de Wiel. Om de pomp weer bedrijfsklaar te maken was een om vangrijke en tijdrovende schoonmaakbeurt nodig. De politie denkt aan baldadigheid door kinderen. Uit het weiland bij 'Nieuw Breda' werd een rol ursusgaas ontvreemd. De rol, die op een afstand van 200 meter van de Postweg lag, is 7185, waard. Dinsdag 10 februari, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de raadsvergaderingen van 4 november, 16 en 17 december 1980 en 5 en 13 januari 1981. 2. Ingekomen stukken. Mededelingen. Beantwoording raadsvragen. 3. Benoeming bestuursleden Stichting Verpleging en Verzorging 'Samen Eén'. 4. Het verlenen van eervol ontslag aan de administrateur van de sociale dienst. 5. Uitbreiding van administratief per soneel en benoeming van een perso neelsfunctionaris van de centrale werk plaats De Bolder. 6. Keuring gemeentepersoneel. 7. Verdaging beslissing op het beroep schrift van de heer G. T Zoetelief tegen weigering van een bouwvergunning. 8. Vaststelling gemeentelijke exploita tiekostenvergoeding voor de bijzondere kleuterscholen voor 1980. 9. Vaststelling voorschotten gemeente lijke exploitatiekostenvergoeding voor de bijzondere kleuterscholen voor 1981. 10. Vaststelling van een besluit om de minister van onderwijs en wetenschap pen te verzoeken om met toepassing van artikel 55 quarter van de lager onderwijswet van 1920 de openbare lagere scholen te Midden Eierland, Oosterend, De Waal en De Cocksdorp buiten aanmerking te laten bij de vast stelling van het bedrag per leerling enz. voor het openbaar gewoon lager on derwijs voor 1981. 11. Vaststelling van het bedrag per leer ling voor het openbaar gewoon lager onderwijs voor 1981. 12. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar buitenge woon lager onderwijs voor 1981. 13. Vaststelling voorschotten gemeen telijke exploitatiekostenvergoeding voor de bijzondere scholen voor het gewoon lager onderwijs voor 1981. 14. Het nemen van een voorbereidings- besluit voor een gedeelte van De Koog. 15. Wijziging voorschriften diverse be- stemingsplannen. 16. Verdaging beslissing omtrent vast stelling bestemmingsplan bedrijventer rein Oosterend. 17. Verkoop van een perceel grond aan de Beatrixlaan te Den Burg aan de heer K. J. van der Weide. 18. Grondruil met de Woningbouw vereniging Texel. 19. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1981. 20. Voorlopige vaststelling van de reke ning over het jaar 1977 van de dienst gemeentewerken 21. Voorlopige vaststelling van de reke ning over het jaar 1977 van de dienst grondbedrijf. 22. Voorlopige vaststelling van de reke ning over het jaar 1977 van de sociale dienst. 23. Voorlopige vaststelling van de reke ning over het jaar 1977 van de centrale werkplaats De Bolder. 24. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over het jaar 1977. 25. Wijziging van de gemeentebegroting 1979. 26. Wijzigingen van de gemeentebegro ting 1980. Nieuwe inschrijvingen: "RAB Transport BV", Heemskerck- straat 22, Oudeschild. Directeur B. P. Rab. Fa. Gebroeders P en G. van der Slikke, Loodssingel 19, Oudeschild, visserij bedrijf. De muzieknis in de Wezentuin wordt tegen woordig gebruikt voor een heel andere vorm van rrkunst", dan waarvoor zij oorspronkelijk was bedoeld. Er gaan nu steeds meer stemmen op om de nis weer op te knappen en te stimuleren dat hij weer voor muziek beoefening wordt gebruikt. Geruchten willen echter dat het gemeentebestuur meer voelt voor slopen om op deze wijze ruimte te krijgen voor een vleugel aan het thans te kleine raadhuis. ,,De muzieknis moet blijven staan. Laten we hem daarom opknappen en er een hek voor zetten zodat hij niet meer beklad en vernield kan worden en laten we stimuleren dat hij weer voor zijn oor spronkelijke doel wordt gebruikt." Dat zei Daan Welboren in de donderdag avond gehouden vergadering van de commissie voor welzijnszaken, naar aanleiding van de bespreking van de ontwerp-inventarisatienota voor de welzijnsplanning in de komende jaren. Naar aanleiding van Welborens harte- kreet ontspon zich een discussie waaruit bleek dat ook de andere commissieleden moeite hadden met het 'zomaar' slopen van de nis. De muzieknis wordt door de eigenaar, het Koninklijk Texels Fanfare, nooit meer gebruikt. Men voelt er daarom niets voor om 723.000, -- uit te geven die nodig is om de nis op te knappen. Liever wordt de nis voor een symbolisch bedrag aan de gemeente overgedragen die dan zelf mag weten wat er met het gebouw moet gebeuren. In eerste in stantie lag slopen het meest voor de hand. Want de nis is overbodig en alleen maar mikpunt van vandalisme. En voor zover er nog muzikale activiteiten in worden gehouden geeft dat aanleiding tot klachten uit de buurt i.v.m. lawaai hinder. Kinderachtig Dat laatste was voor Welboren in ieder geval geen argument om de sloop toe te laten. Klagen over muziek uit het park vond hij kinderachtig. ,,De kermis maakt heel wat meer lawaai en die schaffen we om die reden toch ook niet af?" Spreker pleitte voor bewust beleid om te bereiken dat de muziektempel weer onderkomen wordt voor popcon certen, uitvoeringen in het kader van het jazzfestival e.d. Tevens zou de onmid dellijke omgeving van de nis wat aan trekkelijker gemaakt moeten worden. Het park moet worden opgeknapt en er moeten toiletten komen, zodat het een aantrekkelijke plek wordt voor cultureel vermaak. Slopen van de nis zou het begin zijn van de totale verloedering van het park. J. C. Dros leek ook wel voor deze gedachte te voelen. Hij vond dat het park weer één ingang moest krijgen zodat er beter oog kan worden ge houden op wie er in- en uitloopt. Daan Schilling wilde echter het feit niet verbloemd zien dat de afgelopen jaren geen enkele behoefte aan de nis is gebleken, in tegenstelling tot Schillings jonge jaren (twintig jaar geleden) toen er herhaaldelijk grootscheepse muzikale activiteiten waren. Het is onduidelijk waarom zoiets niet meer gebeurt. Kruidentuin Afgezien van het vraagstuk van de muzieknis, zal de inrichting van het park toch binnenkort aan de orde komen. Samenhangend met de verdwijning van de noodmuziekschool en de Hollebol. Gelein Jansen opperde het plan om het park in te richten tot publieke kruiden tuin, zoals ergens in Brabant ook is gebeurt. In ieder geval zal de tuin aantrekkelijk en functioneel gemaakt moeten worden. Momenteel ligt zelfs het speeltuintje er verwaarloosd bij. Jeugdwerker Jan Kramer opperde het idee om muzikale groepen te verplichten optredens in de muzieknis te verzorgen als tegenprestatie voor de subsidie die zij krijgen; iets dergelijks gebeurt ook in Valkenburg. De commissie kwam tot de eensluidende conclusie dat inzake de muzieknis geen beslissingen genomen moeten worden alvorens vast staat wat in de toekomst met het park gaat gebeuren. Naar aanleiding van andere punten de inventarisatienota werd meegedee dat de commissie kunstopdrachten oi langs twee werken heeft aangekoc van Henk Arendsen. Daan Welbori deed de suggestie het uitgeven vi 'Texelse' boeken, zoals recentelijk h boekje over Souwtje de Wijn, te s muieren door subsidie. Een ande mededeling betrof de oefengelegenhe voor popgroepen. Geopperd was o een dergelijke oefengelegenheid in richten in de grote bunker bij Texl maar bij onderzoek is dat onmogeli gebleken. Inspraak ouderen In de nota werd ook de klacl genoemd dat ouderen te weinig spraak hebben in organisaties en stic tingen die zich wel met hèn bemoeiei zoals de stichting Samen Eén, de bibli theek en de stichting Bejaardenzorg. 0 welke wijze daarin verandering moi worden gebracht, werd in de nota nii vermeld. Met betrekking tot een enke organisatie zijn de bejaarden zelf al bez bestuursinvloed te verwerven. Inzake de motor- en bromfietsba. kon op vragen van J. C. Dros niet naders worden meegedeeld. De zaa stuit volgens voorzitter Blanken af op onmogelijkheid de benodigde grond b het vliegveld te verwerven. Maar moet ook nog een planologische prd cedure worden gevoerd waarvan d afloop allerminst zeker is. e Daan Schilling vroeg om het schejjLa pen van mogelijkheden voor windsu >sl fen. Hij voorzag problemen als naast c if verbodsbepalingen op dit terrein tever gelegenheid wordt geboden voor dezs me sport; het aantal beoefenaars neen an sterk toe. Blanken zei dat dit de aar iet dacht heeft, evenals andere sporten di >p, de laatste tijd opgang maken zoals hr kir rijden met een zeilwagen op het stranr Momenteel is dat verboden. Zondr d meer overal toelaten is niet gewenr ir< omdat de een zijn vrijheid de ander zij onvrijheid inhoudt. Maar het is wi mi denkbaar dat bepaalde stukken stran f. eventueel in bepaalde tijden van hr jaar, voor deze sport worden aangi ;hr wezen. *0i /ie inl BUO-onderzoek Van het geruchtmakende onderzoe |f. naar de mogelijkheden voor buitengr woon onderwijs op Texel wordt laatste tijd niets meer vernomen. Der gevraagd kreeg Daan Schilling va Blanken te horen dat het allemaal waf18 meer tijd heeft gekost dan de bedoelin was maar dar de afronding in zicht Momenteel worden nog interviews ge houden met de schoolhoofden. Directeur C. van Trigt van de social dienst vertelde dat het aantal mense dat krachtens de WWV (Wet werkloos heidsvoorziening) en de RWW (Rijks groepsregeling werkloze werknemers de laatste tijd is toegenomen tot mee dan 100 personen. Het inleveren van d werkbriefjes op het raadhuis (de ge meente is met de uitvoering van dez wet verplicht) geeft zoveel drukte, da een tweede inleveradres is aangewezen de oude ULO. De betrokken werkloze mogen zelf kiezen. Het voordeel van d ULO is dat de mensen op die manie makkelijker in contact komen met he Mensen zonder Werk-project. Als he systeem goed bevalt wil ook het GAI overwegen om in de oude ULO inlever mogelijkheid te bieden voor de mensei die via deze bedrijfsvereniging WV krijgen. ,l hi sti in Ie

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 4