AGENDG VAN BET RAADHUIS Oudleerlingen goed in plattelandskomedie Anne Terpstra exposeert zijn Texelse werk Klachten over storing door 27 NIC-amateurs Munitie gevonden Dominee Donker naar Oosterend Geslaagd T rombosedienst Geslaagd I Mededelingen van B. en W. j Voorstellingen Duinkanters Tot en met 16 februari in raadhuis B SDAG 3 FEBRUARI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Anne Terpstra voor een schilderij van de Hogeberg. „Is dat een tijdopname?" alleen stellen dat dialect, pauze's en intonatie goed waren. De oud leerlingen schoten met dit plattelandsstuk voor het publiek, dat niet gekomen was om een stukje hoog staande cultuur te beleven, duidelijk in de roos. Afgezien van de spelprestaties was er nog meer positiefs te ontdekken bij deze vereniging. Het decor was tot in de details goed verzorgd en de con structie was zo hecht dat woeste duiken in de bedstee geen materiele schade veroorzaakten. Belangrijker nog was hpt dat timing en tempo van het stuk uit stekend waren; in het verleden schortte het daar wel eens aan. De grime werd verzorgd door Juul Swarthof. De oud leerlingen herhalen 'Lieve Vrouwenbed- stroo' zaterdag a.s. in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Bij de politie zijn klachten binnenge komen over storing op de televisie die mogelijk wordt veroorzaakt door 27 MC zendapparatuur. Vooral in De Cocks dorp wordt vrij veel hinder ondervonden Ook uit Oudeschild komen dergelijke berichten. Met name de versterkers ('kacheltjes') waarmee het zendvermo- gen illegaal wordt opgevoerd, zou de oorzaak zijn van de overlast. Nabij het Hoornderslag werd een mortiergranaat gevonden met een lengte van 40 en een dikte van 10 cen timeter. En in de Slufter werden zondag elf geweerpatronen gevonden. De mijnopruimingsdienst van de marine zal een en ander onschadelijk maken, tezamen met andere munitie die recen telijk op Texel is aangetroffen. Dominee J. Donker uit Kloostertille in Friesland heeft het beroep aangeno men dat de Gereformeerde Kerk van Oosterend op hem had uitgebracht. Het is de bedoeling dat de predikant in september naar Oosterend komt. Als zodanig is hij opvolger van Ds. De Boer. Dinsdag 3 februari In 'Rebecca' te De Waal spreekt de heer C. P. Harting van Rijkswaterstaat over de kustafslag en de daartegen te nemen maatregelen; 20.30 uur. Om 19.30 uur komt de Doopsgezinde zusterkring bijeen in de Doopsgezinde kerk voor het vieren van het 60- jarig bestaan. Woensdag 4 februari Het Katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht een Noorse avond; 20.00 uur. In 't Asiel begint om 20.00 uur een hoorzitting inzake opheffen of laten voortbestaan van dit jongerencentrum. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Spreekuur B. en W,: Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder Nauta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. Iedere dinsdag is er bejaardengym- nastiek in 't Skiltje te Oudeschild van 15.00 tot 16.00 uur. Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum) Witte Kruis- laan, Den Burg. Mee te nemen: alle trombosedienstgegevens van elders, verzekeringsgegevens (ziekenfonds- kaart). De heer F. van der Wal, deed te Voorschoten met gunstig gevolg exa men voor het diplofna onderhoudsmon teur automobielen. Hij is werkzaam bij garage Rentenaar te Oosterend. Te Utrecht slaagde oud-Texelse Jeannette Veenema voor het diploma dierenarts. Voor het diploma machineschrijven 1ste klas slaagde Marian Heerschap. Voor het praktijkdiploma 2de klas Ruud Boekhoff. Opleiding: A. C. Peetoom. Jan Kok slaagde Cum Laude aan de vrije Universiteit voor het kandidaats examen geschiedenis. Vinr rrrrfwyiwifx a im t Inlevering inkomstenbriefjes Sociale Dienst In verband met uitkeringen van de Sociale Dienst moeten wekelijks in komstenbriefjes worden ingeleverd. Dit kan gebeuren op maandag of donder dag tussen 08.00 en 11.00 -uur op het kantoor van de dienst (onderste werk- laag gemeentehuis) maar bovendien op maandagmorgen van 09.30-11.00 uur in het dorpshuis (oude ULO) aan het Schilderend te Den Burg. Woonruimtezaken Via een advertentie in deze krant is er op gewezen dat voor woonruimtezaken uitsluitend spreekuur wordt gehouden op maandag- en donderdagmorgen van 08.30 tot 12.00 uur. Wij willen u dringend verzoeken zich aan deze tijden te houden, omdat buiten deze tijden de daartoe aangewezen ambtenaar niet beschikbaar is om voldoende tijd en aandacht aan vragen en problemen te besteden. Verkiezingen. Op dinsdag, 26 mei aanstaande wor den er verkiezingen gehouden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Iemand die niet aan de stemming kan deelnemen en in dit verband bedoelen wij speciaal zeevarenden of anderen die regelmatig langdurig in het buitenland verblijven, kan nu reeds een verzoek om bij volmacht te mogen stemmen inle veren. Dat geldt overigens ook voor anderen die nu al weten die dag niet op Texel te verblijven. Formulieren daar voor kunnen worden afgehaald op kamer 209 van het gemeentehuis. Al daar kan men ook nadere informaties verkrijgen. Toneelvereniging De Duinkanters uit De Koog brengt zaterdagavond 14 fe bruari het stuk 'Rapalje over de vloer' van Koos Spit. Het drie bedrijven tellende stuk wordt gespeeld in hotel 'De Toekomst' onder regie van Aris van Zeijlen. De leden van de Duinkanters hebben eigenhandig een nieuw toneel getimmerd en de decors vervaardigd. De Duinkanters doet binnenkort ook weer iets voor de jeugd. Zondagmiddag 22 februari, aanvang 14.30 uur wordt het stuk 'Poerlepotje' gespeeld, ook in De Toekomst. gend. De snelle babbel ontbrak ook hier niet en de manier waarop ze tussendoor snel de merken opnoemde van de middelen die Hillegrien op haar hezicht gesmeerd kreeg, was vermakelijk' Teun Huisman speelde de zwerver die maar geen miljonair kon worden. Hij was bijna de geschiedenis ingegaan als de eerste Texelse amateurtoneelspeler die geheel naakt op de planken had gestaan, maar het doek ging nog juist op tijd dicht. Huisman was iets te 'rustig' voor een zwerver. Hij had zich ondanks zijn ver drietige verleden best wat ruwer kunnen opstellen. Maar in de serieuze gedeel ten, waaronder zijn liefdesverklaring aan Hillegrien was hij zeer aandoenlijk. Paul Eelman, die ook de regie had, vervulde een rol achter de schermen als accor deonspeler Klaas Kop en Kont. Omdat we Klaas niet konden zien kunnen we Over belangstelling voor zijn schilderkunst heeft Anne Terpstra met klagen. Velen kwamen de afgelopen dagen al het raadhuis binnen om naar de schilderijen, potloodtekeningen en pentekeningen te kijken. Het waren mensen die geïnteresseerd zijn in Texelse kunst en in het Texelse landschap. Want die twee dingen zijn bij Terpstra onlos makelijk verbonden. Al 45 jaar lang maakt hij Texelse landschappen. Het feit dat zijn werk zo'n lange tijd beslaat betekent voor menig Texelaar een feest van nostalgie en herkenning. Weggetjes, boerderijen en boeten zijn geschilderd zoals ze er dertig of veertig jaar geleden uitzagen. Idyllische paadjes en schitterende boerenhoeven worden afgewisseld door het Hoornder kerkje en natuurgebieden. Terecht verzuchtte gisteren menigeen: 'Er is veel veranderd op Texel.' Terpstra heeft ontegenzeggelijk ta lent. In de loop der jaren heeft hij veel contact gehad met de vooral door zijn schoolplaten bekend geworden schilder Jetses. ,,ln jou is een goed kunstenaar verloren gegaan", heeft Jetses tegen Terpstra gezegd. Terpstra is eerst land arbeider en later boer geworden. „Alles dat hier hangt maakte ik als ik klaar was met werken", zegt hij nu. ,,lk ben ook geen zondagsschilder, dus bleven in derdaad de spaarzame vrije uurtjes na het dagelijkse werk over." Dat in aan merking genomen is de productie van Terpstra indrukwekkend. De twee ex positieruimten van het raadhuis worden met gemak gevuld door zijn kunst zinnige uitingen. Terpstra is in feite door de slechte economische situatie in de dertiger jaren aan het schilderen gegaan. In 1935 had hij geen werk en verveelde zich. Zijn vrouw, Jane, stuur de hem naar Den Burg om een water verfdoos te halen en spoorde hem aan het te proberen. In de daaropvolgende tijd is zij een grote steun geweest voor Anne Terpstra. Ofschoon ze zelf niet kon schilderen wist ze wel zeer waarde volle adviezen te geven. Als iets niet klopte zag zij het en adviseerde ze het deel over te schilderen. Op deze wijze kwamen de verbluffend nauwkeurige doeken tot stand. Toen hij boer op hoeve Elba werd, was er opeens veel minder tijd om te schil deren. Op advies van zijn vrouw werd toen besloten geen doeken meer te ver kopen. Voor de expositie die tot en met 16 februari in het raadhuis is te zien zijn een aantal doeken geleend van mensen die in zijn eerste periode een schilderij kochten. Zo kon het gebeuren dat Terpstra nu voor het eerst schilderijen terugzag die hij veertig jaar geleden maakte. Dat is bijvoorbeeld het geval met het schilderij waarop het huisje van Gerrit van Pau uit Oosterend staat. Toen bekend werd dat de expositie zou komen, werden van vele kanten tips gegeven dat er bij bepaalde mensen nog doeken hingen. Er zijn schilderijen van polder Waal en Burg, boerderij Patrimonium, de molen in de Westen, de boet van bakker bij De Waal, de Geul bij Den Hoorn, de Oosterender kerk, het achterom bij Den Burg en de hoeve Rembrandt. Het is slechts een greep uit de 47 werken die in het raadhuis te zien zijn en waarover Terpstra boeiend weet te vertellen. Bij de Leemkuil gingen de kinderen vroeger bijvoorbeeld leem halen om daarvan knikkers te draaien. De lemen grond is op dit schilderij duidelijk te zien. Het oude 'Tienhoven' bij De Waal is door brand verwoest, maar prijkt in het raadhuis nog in volle glorie. Erg mooi is een ingekleurde potloodtekening van het winkeltje van blinde Dijksen: Een geveltje met een deurtje en daarvoor allemaal gele klompjes. Deze tekening doet sterk denken aan het werk van Anton Pieck. Overigens heeft Terpstra zich duidelijk door Jetses laten inspi reren. Een schilderij van een schoen maker is in feite een imitatie van het werk van Jetses en behoort naast een stilleven waarop een bos bloemen staat, tot het enige niet-Texelse werk. ,,lk zat een keer te schilderen bij de Schilder- weg zegt Terpstra bij een ander schilderij dat de Hogeberg voorstelt. „Het waaide nogal en daarom had ik mijn horloge met een ketting over het doek gehangen om te voorkomen dat het weg zou waaien. Toen komt er iemand langs die vraagt of het soms een tijdopname was..." Alle schilderijen en tekeningen hebben hun eigen verhaal. Er hangt een tekening van de Molen hoeve waar hij lange tijd gewoond heeft. Een andere tekening laat het uitzicht vanuit de Molenhoeve zien. De werkstukken zijn vaak erg met het leven van de schilder verbonden. De expositie is tot en met 16 februari in het raadhuis te zien. Alle dagen is Terpstra zelf aanwezig om tekst en uitleg te geven. rt op te vallen bij de zwerver had de trouwgrage Drentse Hillegrien heel wat over. Het kwam zelfs zover dat ze in disco-outfit de mannen d y>,.:dö te vermaken. Van links naar rechts Janna DrosStoepker als Hillegrien, Piet Wim Roeper als Gerrit Eigenheimer, Geert Timmer als rt Jan Rauw en Teun Huisman als de zwerver Barend Wezel. Vereniging van Oud-leerlingen van Landbouwschool was zaterdag in shuis De Wielewaal uitstekend op f in het stuk 'Lieve Vrouwenbed- Het betrof een plattelandskomedie et dit genre konden de oudleer- m goed uit de voeten. Het was een edie waarbij men 'bleef' lachen: de pen en scherpe, humoristische op- Ikingen volgden elkaar in rap tempo Soms zelfs zo snel dat het al te dol en naar het melige overhelde, r de spelers wisten daar raad mee en i|len met hun overtuigend spel zoveel vAnwicht dat de kolder overtuigend njf. Vooral Geert Timmer, Janna tejs-Stoepker en Piet Wim Roeper 3echten met hun toneelervaring sterke ;onages voor het voetlicht. |/ie in het programma spelersnamen nkomt als Gerrit Eigenheimer en Ije Eigenheimer-Dorée kan wel raden hij met agrarische kolder te maken it. De schrijver van 'Lieve Vrouwen- [stro'D. J. Eggengoor liet het gewone n van ook verwoorden in agrarische en. De spelers spraken elkaar af en aan met termen als droge oude winterwortel, vet kalf, etc. Ook de igdes en spreekwoorden kwamen elijk van het boerenland. Slechts opmerking kwam uit een andere ik namelijk, 'vrouwen zijn net padde len: als je een giftige treft kun je er doodgaan.' Het in Drente spelende taal is snel verteld. Een broer en zus nen samen een boerenbedrijf maar joer kwijnt weg omdat hij, na 25 jaar loofd te zijn, niet mag trouwen met ouwe vrijster Margje Eigenheimer, mag niet van zus, die sex en verliefd maar rare wereldse zaken vindt en tg is alleen achter te blijven. Een irver klopt aan en krijgt van broer en onderdak. De zus, Hillegrien Rauw, >t in de krant dat er een miljonair door nte trekt die zich voordoet als arme :ber maar na een goede verzorging 'ld geld achterlaat. Hillegrien ziet na lezer%van dit artikel de zwerver voor miljonair aan en ze ziet een moge- teid om veel geld te verdienen. De Brver wordt vertroeteld en Hillegrien, ook al aardig op leeftijd is, doet er s aan om maar bij de zwerver in de aak te vallen. Ze heeft er dan ook l in bezwaar meer tegen als haar broer t Margje trouwt; zij is immers bezig ir 'buit' binnen te halen. Op de rwerij blijkt echter dat de zwerver i ht' is en geen cent te makken heeft, afloop is niettemin gelukkig. Zeurderig rijver Eggengoor had in zijn verhaal ite gegeven voor het uitwerken van ;ele typetjes en deze ruimte hadden spelers juist benut. Vooral Geert imer die de trouwgrage broer. Evert Rauw speelde kon met zijn rol zeer id uit de voeten. Hij was een wat irderige zenuwlijder. Timmer wist dit :hte eitje' met een lekker overdreven jding en een uitstekend drammerig :ent goed te brengen. Zijn creatie leek tijd en wijle op het bekende Paul van ït-nummer over de boer die zijn ive verhuurt aan 'stadse lui'. Vooral imers 'hè, hè, hè' lachje deed het stekend en werkte zeer aanstekelijk de zaal. Geert moest ook de twijfe- r spelen en dat wist hij goed in zijn jding tot uitdrukking te brengen, ina Dros-Stoekper was de behou- ide en zuinige zuster Hillegrien uw. Wereldse zaken waren slecht en t haar ogen kon ze daar de nodige derstatement' aan geven. Ze was op ir best bij het voorlezen van een brief i haar nicht. Met haar intonatie en dialect was dit de zemelige knulligheid ten top. Ook is het een compliment waard dat ze in zeer komische scenes waar zij het onderwerp van toneel- en publieks- spot was niet één keer hoefde te glim lachen. Als je gezicht wordt ingesmeerd met scheerzeep en je een plak kom kommer in je mond krijgt, (het betrof hier een schoonheidsmasker) en je stapt onder het gebrul van de zaal met een staalhard gezicht naar de spiegel om te kijken of de behandeling resultaat heeft, dan is dat een staaltje van onvervalst toneelspelen. Voordracht Piet Wim Roeper was ook op zijn best als Gerrit Eigenheimer, de broer van Margje. Soms was hij iets te druk, maar ook hij kon zijn lachen inhouden en met een dom gezicht de grootste onzin ver kopen. Hij zat een beetje onder de plak van zijn vrouw Bintje en wist dit door mimiek en houding goed tot uitdruk king te brengen. Zeer lachwekkend was zijn voordracht van een bruidsgedicht, waarbij hij het gevoel van 'nou kan ik me eens van mijn sterke kant laten zien' prachtig wist over te brengen. Anneke van der Laan speelde de vrouw van Gerrit, Bintje. Zij had een rol die haar op het lijf geschreven leek en waar ze aardig mee uit de voeten kon. Ze was een felle tante en kon het overwicht op haar man en de anderen vooral met gezichtsmimiek prachtig overbrengen. Het was jammer dat ze vaak om haar eigen felle en spitse opmerkingen moest lachen waardoor het soms ongeloof waardig werd. In het enige serieuze ge deelte van haar rol waarin ze Hillegrien overhaalt om toch te trouwen had ze meer intonatie en spel in haar verhaal moeten leggen Nu ging het allemaal te snel en te vlak, maar ze had van haar rol wel een zeer lachwekkende verschijning gemaakt en ze kon de zaal dan ook blijven boeien. Bedstee Maartje Koopman-Vlaming had moeite om in haar rol van ouwe vrijster Margje te komen. Vooral in het begin moest ze nogal eens lachen en kon ze het goede dialect niet te pakken krijgen. Het laatste bedrijf speelde ze echter als een trein. Vooral de scene waarin ze samen met Evert Jan dronken wordt en de bedstee 'induikt', bracht ze overtui gend. Angely Witte speelde een buur meisje dat in de stad studeerde, Bella Degelaar. Het is ons niet duidelijk wat zij met haar verloofde Frits Banting in het verhaal moest. Dat beiden op het toneel verschenen had voor het verloop van het verhaal geen enkele functie, maar deze fout moet uiteraard aan de schrij ver verweten worden. Angely was over tuigend als vrolijk buurmeisje maar had een rol waar ze weinig in kon leggen. Datzelfde geldt voor de verloofde Frits die gespeeld werd door Jaap Keyser. Hij was als geschiedenisleraar overtuigend maar had van de schrijver nauwelijks tijd toegemeten gekregen om dat te bewij zen. Keyser kreeg wel meer gelegenheid in zijn andere rol als Freddie Blits, de snelle modeboetiek-jongen. Hij kwam de truttige Hillegrien 'enige ontwerpjes' aanbieden voor een flink bedrag. Jaap Keyser had van Freddie Blits de ver wijfde glamourboy gemaakt en dat was een leuk contrast tegenover Hillegrien. Rolkennis en houding waren uitstekend. Snelle babbel Hannie Dros-Kikkert had deze keer een vrij kleine rol maar was als schoon heidspecialiste Mona Lester overtui-

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5