„WAT IK ZEGGEN WOU.." Uitslagen zaalvoetbal Lezing voor Plattelandsvrouwen TEXELSE POOTAARDAPPELEN VAN ZEER HOGE KWALITEIT LAND BOUW O Selectie tegen Den Helder Klaverjasclub De Zwaan Alle Tetak-teams haalden winst Succes voor Zwemclub TX 71 in marathon Van Boven wint laatste veldrit Overwinning voor MST -adspiranten Verlies voor MST-junioren Noorse avond van Vrouwengilde Hoogte sporthal Anonieme stukken Storing en 27MC Gas en kamelen Vossenjachten Gastgezinnen tekort DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Hoofdklasse: Oosterend-A 0 2000 3 —3 JKM-Datsun 2—0 Dubbeldik-ZDH 3-1 De Zwaan-Question 4—3 Reserve eerste klasse: JKM3-JKM2 1-4 Oosterend 3-Oosterend 2 2—3 Dubbeldik 3-Dubbeldik 2 1—6 Datsun 3'Datsun 2 7—1 Tweede klasse: KSMT 2- Jelleboog 4-4 Tex. Boys 2-Gempo 1 —3 Oosterend 5-NIOZ 2 6—2 Oosterend 4-Rabo 2—1 Question 2-ZDH 2 0-0 Derde klasse: Dubbeldik 4-Texel 2 12—1 Junioren A: Bremakker-Swarte Schaep 0 5 De Koogel-Ratronics 0 1 Junioren B: Alkema-Zegel Modes 1 —2 Ratronics 2-De Koogel 2 2—2 Zaalvoetbalprogramma Woensdag 11 februari: 18.00 u. Arn. Looyer-Rab 18.45 u. Amro-KSMT 19.30 u. Selectie Texel-Den Helder 20.30 u Gempo-Nioz 2 21 20 u. ZDH 2-Rabo 22.10 u. Mok-Tex. Boys Zaaldienst: Oosterend. Donderdag 12 februari: 18.00 u. Citroën-Buro Eelman 18.30 u. Shoe Girls-Dagmarkt 19.00 u. Nioz-Texel 19.45 u. Dubbeldik 2-Datsun 3 20.35 u JKM 3-Oosterend 2 21.30 u. ZDH-De Zwaan 22.10 u. Question-Dubbeldik Zaaldienst: Question. Vrijdag 13 februari: 20.00 u.: Datsun 2-Dubbeldik 3 20.45 u. JKM 2-Oosterend 3 21.30 u. Datsun-Oosterend 22.15 u. A O 2000-JKM Zaaldienst: KSMT. Woensdag (morgen) speelt het Texels zaalvoetbalselectieteam een wedstrijd tegen Den Helder. Den Helder heeft altijd veel moeite gehad om op Texel te winnen, maar zal na de matige Texel-prestatie op het Gouden Hoef-toernooi meer op een overwinning rekenen. Opnieuw heeft Texel een andere coach. Hopelijk krijgt coach Frits Rootlieb alle steun van commissie en spelers en houdt hij het langer vol dan z'n voorgangers. Na het bedanken van Joost Brouwer heeft Rootlieb de volgende selectie samen gesteld: Doel: Aad Vaars, en de spelers Klaas Dirk Koorn, Bep Vonk, Rob van de Stap, Henk Groen, Nicol Schermer, Gert Pansier en Louis Uriot. De wedstrijd begint om 19.30 uur in de Sporthal. Op de 17e competitieavond is nie mand er meer in geslaagd de Gebr. Th. en J. Witte van de overwinning in de tweede periode af te houden. Zij behiel den een ruime voorsprong op de overige klaverjasliefhebbers. Winnaars van deze avond werd we derom het deze competitie prima spe lende koppel C. Merkx-C. Dros, die als enige boven de 7000 puntengrens uit kwamen. In het klassement bezetten ze na deze avond de zevende plaats. Tweede werden de dames A. Vermuë en M. Timmerman met 6957 punten. Van de leidende koppels in het klasse ment waren ze de enige die een flinke score bereikten en veroverden hiermee nu de derde plaats. Uitslag 17e competitieavond: resp punten, marsen. C. Dros-C. Merkx 7091 6 A.Vermuë-M. Timmerman 6957 2 G. Smit-H. Lek 6662 0 Fr. Witte-Y. Witte 6651 2 R. Festen-P. van der Molen 6633 2 Fr. Witte-R. Kleinveld 6537 0 E. de Porto-G. Speets 6533 2 Tafeltennisvereniging Tetak beleefde zondag j.l. in sporthal De Ferrever een geweldige dag. Alle teams boekten een royale zege. Tetak 1 nam het op tegen de Victors 1 uit Obdam. Al gauw bleek het eerste Tetak team oppermachtig te zijn t.o.v. hun tegenstander. Na ander half uur spelen was de stand al 6—0 voor de Texelaars. Toen kwamen De Victors even terug, maar ze moesten uiteindelijk toch toezien hoe Tetak 1 met een 7—3 winst huiswaarts ging. Alle spelers waren goed op dreef, met name Frans Room, die al zijn enkel spelen won. Martin Janssen won twee partijen en Erik Kramer kwam eenmaal tot winst. Erik was in zijn laatste enkelspel een beetje ongelukkig, anders had hij die partij ook in winst kunnen omzetten. De setstanden hiervan wa ren: 21-9, 18-21 en 21-23. Ook het dubbelspel werd knap door de Texelaars in twee sets gewonnen: 21 13, 21 10. Tetak 2 speelde ook in De Ferrever en wel tegen het sterke Spirit 11 uit Noord- scharwoude. Ruud Koorn-Neuhoff en Max Hagedoorn verloren elk hun eerste partij, waardoor er al meteen een achterstand van 2—0 voor Tetak was. Maar daarna keerde het tij. Er werd fel voor de punten gevochten en met name Lieuwe van der Veen speelde de sterren van de hemel en won heel knap al zijn drie enkelspelen. De andere punten kwamen tot stand door twee over winningen van Max Hagedoorn en één winstpartij van Ruud Koorn. Ruud Koorn en Max Hagedoorn wonnen samen ook het dubbelspel in twee sets: 21 11 en 21 19. Zo zag Tetak 2 kans een 2—0 achterstand om te buigen in een uiteindelijke winst van 7—3, het geen tegen dit sterke team een goede prestatie genoemd mag worden. Het Tetak jeugdteam blijft het ook geweldig doen. Zaterdag j.l. hadden ze in sporthal De Ferrever de derde over winning. Met maar liefst een 9 1 nederlaag werd het jeugdteam van De Victors naar Obdam teruggestuurd. Zowel Rob Bakker, Wim Groszpietsch als Norbert Eelman deden erg goed hun best. Door die werklust zagen Rob Bakker en Norbert Eelman kans al hun enkelspelen te winnen. Wim Grosz pietsch kwam heel knap twee keer tot winst maar moest toch één keer het ondespit delven tegen J. van Duin van De Victors. De eerste set verloor Wim met 21—9, maar in de tweede set vocht hij uitstekend terug, maar kwam net iets te kort om die set te winnen: 21 19. Rob Bakker en Norbert Eelman wonnen in een spannende drie setter het dub belspel: 22 - 20, 15 -21 en 21-9. Zaterdag 14 februari a.s. spelen alle Tetak teams thuis in sporthal De Ferre ver, aanvang 14.15 uur. Tetak 1 bindt dan de strijd aan met Wham Wham 1 uit Zwaag, terwijl Tetak 2 en het jeugdteam het resp. opnemen tegen Typhoon 8 en Typhoon 3 uit Hoogwoud. Zaterdag nam de Zwem- en Poloclub TX 71 met tweeëndertig leden deel aan een zwemkilometermarathon in het zwembad 'De Terp' in Wieringen. Er werden acht series gezwommen in esta fettevorm, onderverdeeld in jongens en meisjes in vier leeftijdsgroepen. Als eerste verschenen op de start blokken de kleinste 'dames' tot en met 10 jaar: Frederiek Boorsma, Mirjam Gerritsen, Herma Broekman en Sandra Witte. In een zeer spannende strijd pakten deze jonge generatie het 'goud' op deze 500 m. afstand, wat toch een zeer goede prestatie genoemd kan wor den. De andere groepen jongens en meisjes wisten zich nog eenmaal als tweede en tweemaal als derde te plaat sen en gezien de trainingsmogelijkheden van de deelnemende verenigingen was dit voor de Texelaars een goede pres tatie. Voor een geweldig slot zorgden de dames Mariette Smit, Petra van der Vis, Lia Hopman en Colinda van der Vis. In een werkelijk schitterende stijl gingen de TX '71 dames door het water, het tal rijke aanwezige publiek genoot zicht baar van dit mooie stukje zwemsport. Dit 'gouden' kwartet liet hun directe tegenstanders na 1000 meter zo'n 30 meter achter zich. Zichtbaar tevreden na deze sportieve zwemhappening toog de ZPC TX '71 ploeg weer eilandwaarts. Zondag 15 februari gaat de ZPC TX '71 weer naar de Schots. Ze vertrekken, ook als er gependeld wordt, steeds met de eerstvolgende boot na 16.00 uur. Voor niet-leden is er ook ruimte op de zwemstartblokken. Zij betalen 75,— exclusief boot, op te geven en te betalen op de boot. Afgelopen zaterdag is Ronald van Boven winnaar geworden van de laatste veldrit van het winterseizoen 80-81. Meteen na de start was het Ron van Boven die op kop ging met aan zijn wiel Albert Winter, Douwe Dros, Paul van Arnhem en Jan Huydink. Na vijf ronden nam Jan Huydink het tempo op kop over van Ron van Boven. Hij probeerde met verschillende dema- rages de kopgroep uit elkaar te rijden. Ondertussen sloeg het noodlot toe voor Paul van Arnhem, zijn zadel brak af, maar hij kreeg meteen de fiets van Hans Koorn en kreeg weer aansluiting. Ook Douwe Dros viel terug door een buite ling en probeerde ronden lang om weer aansluiting te krijgen. Met nog vijf ronden te gaan maakte Paul van Arn hem een grote fout door van wiel te wisselen, omdat hij een te zware ver snelling had. Daar maakten Albert Win ter, Jan Huydink en Ronald van Boven goed gebruik van door keihard te gaan coursen. Jan Huydink bleef een paar ronden keihard door gaan met het gevolg dat Albert Winter en Ronald van Boven op hun 'tandvlees' er achter hingen. Bij de bel voor de laatste ronde demareerde Ronald van Boven plotse ling en dit was fataal voor Albert Winter en Jan Huydink. Beide renners hadden niet verwacht dat Ronald van Boven nog zou ontsnappen. Op het rechte eind voor de laatste bocht kwam Jan Huy dink nog dicht bij de koprenner, maar hij kon niet verhinderen dat Ronald van Boven winnaar werd. Uitslagen: 1. Ronald van Boven, 2. Jan Huydink, 3. Albert Winter, 4. Douwe Dros, 5. Paul van Arnhem, 6. John Huydink, 7. Cees Boks, 8. Uwe Smit. Eindklassement tweede competitie: 1. Albert Winter 58 punten, 2' Paul van Arnhem 49, 3. Ronald van Boven 46, 4. Jan Huydink 45, 5. Arie Huisman 29, 6. Douwe Dros 26, 6. Hans Koorn 26, 8. John Huydink 21, 9. Simon Appel 16, 9. Jan Buis 16, 11' Uwe Smit 5, 12. Thijs Witte 4, 12' Cees Boks 4, 14. Gerard Koorn 2. Het adspiranten handbalteam MST had het niet zwaar tegen ZAP. Door een grote inzet en goede aanvallen kon een overtuigende 8—3 overwinning behaald worden. MST-ZAP begon met een lauwe inzet. Het aftasten en trage spel van beide kanten duurde geruime tijd. Daar na liep de strijd met mooie aanvallen van beide teams gelijk op. Ruststand 3—3. Na de rust kwam MST onverwacht snel en sterk opzetten. De MST keepster was geblesseerd maar speelde een uit stekende wedstrijd en de verdediging zat goed dicht van waaruit mooie aan vallen werden opgebouwd. Dit resul teerde in vijf doelpunten en ZAP kon niet veel anders dan zoveel mogelijk tegenstand bieden, want grip op het spel was er niet meer. Eindstand 8—3 voor MST. Het junioren handbalteam van MST heeft met 1 10 van WGW (Den Helder) verloren. De eerste helft werd redelijk gespeeld. De verdediging werkte goed en de aanval werd rustig opgebouwd. Hierdoor kon MST aardig meekomen. In het begin scoorde WGW 0—1 waarop Esther Krijnen snel 1—1 maak te. Er was wenig balverlies maar toch kon MST niet tot verder scoren komen. De tweede helft (rust 1 —2) kwam WGW pas goed op. MST daarentegen raakte vermoeid, doordat ze maar één wissel hadden en was daarom te laat terug in de verdediging om de 'break outs' te stoppen. De stand liep op tot 1-10. Het Katholiek Vrouwengilde hield een avond over Noorwegen die bijzonder goed bezocht werd. Maar liefst 114 dames waren aanwezig om van het echtpaar Brouwer uit Alkmaar allerlei wetenswaardigheden over dit uitge strekte land te vernemen. Het echtpaar Brouwer komt minstens eenmaal per jaar in Noorwegen en organiseert ook busreizen. In de Witte Burcht prijkte een uitgebreid buffet van Noorse gerechten. De heer Brouwer maakte met behulp van dia's een rond reis door Noorwegen, waarbij de woeste natuur, de vele musea en de historie van dit land niet vergeten werden. Door dia's van vissersplaatsen, boerderijen, markten, bruiloften en klederdrachten kregen de dames een duidelijker beeld van dit voor velen tot dusver nog onbe kende land. Tweemaal konden de da mes hun bord vullen met Noorse ge rechten, waaronder geitekaas, verschil lende soorten vis, puddingen en sauzen. De goede harmonie van dia's, vertelling, eten en muziek zorgde dat de aanwezi gen zich op een genoeglijke manier in Noorwegen waanden. Donderdag 12 februari is om 10 uur een koffieochtend in de Witte Burcht. Pastor Kolkman zal een discussie leiden over de gezins synode. Woensdagavond 11 februari hebben de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel een bijeenkomst in de LTS-kan- tine, aanvang 20.00 uur, Mevrouw A. van der Eijk-Bierens houdt een lezing met dia's over de bondsreis naar Su riname. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Voor het verkrijgen van een rijkssub sidie in de stichtingskosten van de sporthal is een sporttechnische goed keuring nodig van de Nederlandse Sport Federatie. Voor de bouw van de sport hal Ons Genoegen is deze in het verleden verkregen, Een van de belang rijkste voorwaarden hierbij is de mini male vrije speelhoogte (obstakel vrij) van de sporthal van 7 meter boven een speeloppervlak van minimaal 22 x 42 meter. Een wijziging in deze maat behoeft de goedkeuring van de NSF. Meten De feiten zijn: hoogte vanaf de speelvloer tot onderkant plafond 7,16 meter, hoogte van af de speelvloer tot onderkant lampen 7,06 meter, hoogte vanaf de speelvloer tot onderkant schei dingswanden 7,04 meter, hoogte vanaf de speelvloer tot onderkant touwrails 7,02'A meter, hoogte vanaf de speel vloer tot onderkant ringen 6,88 'A meter. Gezien het feit dat het gebouw zeer intensief gebruikt zou gaan worden t.b.v. de schoolsportbeoefening en de huidige aangebrachte ringeninstallatie vele voordelen bood voor deze zeer belangrijke gebruiksgroep was de NSF bereid dispensatie te verlenen inzake de vrije speelhoogte met betrekking tot de ringeninstallatie. Door het verlenen van deze dispensatie kon de NSF een ver klaring afgeven aan het ministerie van CRM dat nog net aan de vrije speel hoogte van 7 meter werd voldaan. Informatie bij de NSF heeft geleerd dat zij op geen enkele wijze medewerking (goedkeuring) zou verlenen aan het treffen van voorzieningen die zouden leiden tot een verlaging van de huidige vrije speelhoogte van de sporthal. Met deze wetenschap heeft de heer Praam- stra gemeend dat het zijn plicht was het bestuur van de Welzijnsstichting te informeren en het bestuur in overwe ging te geven de aanvankelijke opdracht te herzien en deze te beperken tot een advisering inzake een nieuw aan te brengen kunststofvloer. Hiermede kon den mogelijke en niet gerechtvaardigde verwachtingen en overbodige werk zaamheden worden voorkomen. Voorkeur keuze vloer Als er sprake is van een bepaalde voorkeur dan wordt deze ingegeven door de realiteit. Het aanbrengen van een zwevende sportvloer brengt dan nog al wat bouwkundige voorzieningen met zich mee. Een vloer van 6 cm, dus halfzwevend, is een vloer die niet geschikt geacht wordt voor universeel binnensportgebruik. Gezien het feit dat we niet alleen te maken hebben met zaalvoetballers hebben we daar reke ning mee te houden. De NSF gaat in een circulaire van januari 1981 (zo juist ontvangen) zelfs zover dat zij voor vloeren voor universeel binnensportge bruik alleen kunststofvloeren geschikt acht. Aan andere vloeren zullen zij geen goedkeuring verlenen. Indertijd toen de problemen t.a.v. de vloer van de sporthal zich voordeden heeft het bestuur van de Welzijns stichting in overleg met alle gebruikers besloten te zullen proberen de vloer van de sporthal tot 15 mei 1981 bespeelbaar te houden. In de beschikbare tijd zou geprobeerd worden tot een oplossing van de problemen te komen waaronder de keuze van een nieuwe sportvloer. Duidelijk is gesteld dat de Welzijns stichting het niet zelf in de hand heeft wanneer er een nieuwe vloer gelegd kan worden. In verband met deze onzeker heid kunnen de verenigingen ervan uitgaan dat de sporthal in ieder geval tot 15 mei a.s. beschikbaar zal zijn. Uiter aard zal getracht worden zoveel moge lijk met de belangen van de vereni gingen ook nadien rekening te houden. Tenslotte kan nog worden meegedeeld dat de zaalvoetbal terzake wel in de gelegenheid is gesteld zijn oordeel v.w.b. de vloerkeuze kenbaar te maken. Door de sportraad werd de mening ge vraagd aan de afd. zaalvoetbal van de KNVB afdeling Texel, daar dit als over koepelend orgaan voor het zaalvoetbal functioneert. Afdeling Culturele Zaken Gemeente Texel. Het blijkt nodig te zijn er nog eens op te wijzen, dat bijdragen voor onze ru briek „Wat ik zeggen wou...." niet kunnen worden opgenomen als zij niet zijn voorzien van naam en adres van de schrijver. Momenteel liggen enkele anonieme stukken bij de redak- tie. Als de afzenders zich alsnog bekend maken, worden ze in het eerst volgende nummer opgenomen. Redaktie. Wij willen als 27 MC'ers graag reageren op berichten in kranten over storing op radio en televisie. We weten best dat er gewerkt wordt met versterkers (zoge naamde kachels) maar dat gebeurt alleen na televisietijd. Sinds op 3 maart 1980 uitzenden met 27 MC apparatuur legaal is gemaakt, regent het klachten over storing op radio en televisie. De mensen hebben nu een zondebok ge vonden voor hun storing Maar het is wel zo dat de buren van de mensen die klagen vaak géén storing hebben. Als zendamateurs vinden we dat de tijd rijp is om eens iets van ons te laten horen, mplaats van ons altijd maar te laten bekladden en ons de politie en de PTT op ons dak te laten sturen. De mensen die storing hebben moeten tegenover de 27 MC'ers eerst maar eens aantonen dat zij de werkelijke schuldigen zijn. Wij hopen dat van die kant eens de sporti viteit wordt betracht om ons proberen te begrijpen. De 27 MC'ers van De Cocksdorp, H. Leyen, T. van Rossum, B. Reichard. Uit een gaatje in een straatje Langs de Koger Nikadel Zag iemand uit het zakenleven Opeens een pruttelende bel Hij kon zijn ogen niet geloven Heeft een keer of wat gesnoven Want hij wist niet wat het was Wie rekent in een straat op gas Hij heeft een lucifer ontstoken Waar hij net nog had geroken En wat denk je dat er kwam? Juist, een gloeiendhete vlam Wat Petroland in vroeger jaren Hier op Texel niet kon klaren Kreeg onze Kogenaar op maat Heus, de rijkdom ligt op straat Maar ik zou me nóg meer gaan verbazen Toen ik een kameel zag grazen Ik vroeg mij af, of soms mijn ogen Mij op mijn leeftijd niet bedrogen Behoort Texel het zijn blonde stranden Tot de rijke gas- en olielanden? Nog een tulband bij de 'Krasse Keet' En dan is de zaak compleet Maar ik moet u wel bekennen Toen ik dit zat neer te pennen Dat ik niet bedwelmd door gas Maar wel wat in de olie was. K. Bonne, De Koog. In de rubriek 'Texelaars en hun werk' maakte boswachter Jan Zijm een op merking waar ik het niet mee eens ben. Hij zei iets over auto's die over zand paden rijden, waardoor die paden kapot worden gereden. Hij dacht dat dit gedaan werd door stropers of vossen jagers. Dat van die stropers kan best, maar dat deelnemers aan een vossen jacht hieraan schuldig zijn is beslist niet het geval. Ik zit zelf in de Vossenjacht Organisatie en we hebben een regle ment waarin staat dat de vos niet verder dan tien meter van de verharde weg mag staan. De vossenjagers hebben dus niets te zoeken op zo'n zandweg en komen daar dan ook niet. Door opmer kingen als van de heer Zijm krijgen de 27 MC'ers een slechte naam. Dit is niet de bedoeling want wij zijn maar gewone mensen die hun hobby uitoefenen. Eén van de organisatoren, Theo van der Meer ('Dusty') Den Burg. De aanmeldingen bij de afdeling Texel van de Stichting Europa kinderhulp zijn teleurstellend laag gebleken. Slechts twee gezinnen gaven te kennen even tueel gastgezin voor buitenlandse kin deren uit kansarme milieus te willen zijn. Ook landelijk valt het aantal aanmeldin gen na oproepen in vele kranten flink tegen. Mevrouw N. Hemelrijk is kontaktper- soon op Texel voor de Stichting Europa Kinderhulp. Ze denkt dat de angst voor het moeten spreken van een vreemde taal een ongunstige rol speelt. Eén ouder moet namelijk de taal van het logerende kind beheersen. Deze zomer worden vooral kinderen uit Frankrijk, Duitsland maar ook uit Nederland ver wacht. De taal zal dus niet altijd een probleem zijn. Zoals bekend werkt de stichting uitsluitend met vrijwilligers en wordt voor zowel kinderen als gast gezinnen geen onderscheid gemaakt tussen ras, godsdienst of politieke inte resse. Voor meer informatie of opgave als gastgezin kan men terecht bij N. Hemelrijk, 02220-2766. Laat andere meeprofiteren van onze welvaart en bewijs het milieu een dienst. Afgedankt papier, glas en textiel hoort NIET in de vuilniszak. Het Texelse pootgoed staat in het buitenland zeer goed aangeschreven. De aardappelen hebben een uitstekende huidvastheid en voldoen ruimschoots aan de voorwaarden die door de Plan- tenziektenkundige Dienst worden ge steld. Deze feiten werden nog eens tot algemene voldoening onder ogen gezien op de onlangs gehouden jaarvergade ring van de telersvereniging van de Ne derlandse Algemene Keuringsdienst (NAK) onder voorzitterschap van a- heer H. de Lugt. Op.de bijeenkomst was Ir. A. Sinnema aaTiwezig die een uiteenzetting gaf over snelle vermeer dering van pootgoed, waarbij ziektevrije aardappelen worden gekweekt in rea geerbuizen. Dit is vooral van belang voor stamselecteurs. Het afgelopen jaar werden al 140.000 plantjes die in rea geerbuisjes zijn gekweekt, verkocht. Een achterstand bij andere landen is ingehaald door toepassing van de zg. Elizatest, waarbij voor het onderzoek geen blad meer nodig is, maar kan worden volstaan met een stukje van de knol' Wat betreft het onderzoek naar zwartbenigheid heeft Nederland zelfs een voorsprong. Alle stamselecteurs hebben de mogelijkheid om hun 1- en 2- jarige stammen op zwartbenigheid te laten onderzoeken. Van de NAK komt dan het advies of uitplanten zinvol is. Vooral het latent aanwezig zijn van zwartbenigheid op de knollen is het onderzoeken waard. Bij het bepalen van de adviesdatum voor het doodmaken van het aardappelloof wordt gebruik gemaakt van de gegevens m.b.t. voor- jaarsvluchten en zomervluchten van de bladluizen in de gele vangbakken, zuig- vallen (grote veredelde stofzuigers op 12 m boven maaiveld) en door het uit planten van tabaksplanten in suikerbie tenpercelen. Vooral de kritieke blad- luizendruk heeft een zwaarder stem gekregen bij de bepaling van de rooidata dit t.o.v. de 2 perzikbladluizen per bak. De uitpoot van de aardappelen in 1981 begint met een lage virusdruk. Knolziekten Ongeveer 80% van de klachten uit het buitenland over knolziekten betreft rhi- zoctonia, aldus de heer Ir. G. Salentijn. Daar tweederde van de pootaardappe- len uit Nederland wordt geëxporteerd is het erg belangrijk, dat de telers poot- aardappelen afleveren, die vrij zijn van knolziekten. Grote hoeveelheden poot- goed gaan naar het Middenlandse Zee gebied, waar de aardappelen opgezet worden voor de primeurteelt. Deze telers kunnen geen pootgoed ontvan gen dat niet goed groeit door de knol ziekten. Rhizoctonia geeft in die landen onregelmatige opkomst en opbrengst verlaging door te kleine knollen. De telers van pootaardappelen moeten er dan ook alle zorg aan besteden dat er kwalitatief goed pootgoed afgeleverd wordt. Om de aardappelen zo veel mogelijk vrij te houden van Rhizoctonia is het noodzakelijk dat uitgangsmateri aal wordt gebruikt dat 'blank' is' Voorts dienen de pootaardappelen voor 1 de cember ontsmet te worden. Zoveel mogelijk looftrekken toepassen en de aardappelen niet te lang in de grond laten zitten nadat het loof verwijderd is. Vooral het looftrekken dient meer aan dacht te krijgen in de praktijk, aldus de heer Salentijn. Zwartbenigheid Deze ziekte is de belangrijkste in West Europa' In West Duitsland heeft deze ziekte het pootaardappelen areaal terug gedrongen van 60.000 ha naar 15.000 ha. In de warme landen waar de aard appelen meestal bevloeid worden, geeft deze ziekte een sterke oogstdepressie en rot in de knollen. Het klimaar is daar voor deze bacterieziekte ideaal om zich te ontwikkelen. De ziekte kan zich in Holland ook verder uitbreiden als niet alles gedaan wordt aan de hygiëne. Het centraal sorteren en het sorteren met vaste sorteerinrichtingen kan deze ziekte doen uitbreiden. Ook het buik- vervoer van aardappelen gaat nadelig werken. Enkele natte knollen in een partij, die zwartbenigheid bij zich heb ben, kunnen hele partijen besmetten. Goed schoon maken van de apparatuur na iedere partij kan de besmetting voor komen. Zorgvuldig werken en een goe de bedrijfshygiëne kunnen deze ziekte onderdrukken. Dit is noodzakelijk wil Nederland zijn exportpositie voor de toekomst behouden. Alleen kwaliteit kan dit waarmaken. De keringskosten worden thans voor 50% betaald door de overheid. De telers betalen 7100,— per ha en 71,30 per kilo geplombeerd.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5