Levis We werden slachtoffer van visserijoorlog" KTF/DEK geeft concert in vier dorpen Lichtwachters in de bloemetjes FORSE ENGELSE BOETE VOOR TEXELAARS Munitie onschadellik gemaakt T KORFJE SEKT*1- De heer J. P. Kikkert overleden Diefstal uit vitrine Burgerlijke stand Cess Boerseri flinks) en Wlm Boom zijn blij dat ze na him Engelse avontuur alweer zo snel op\ de Oudeschilder haven kunnen rondwandelen. Op de achtergrond de „powerful beam-trawlers" waarop de Engelsen jaloers zijn.... Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Verschijnt dinsdags en vrijdags. Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. (jT _I_ (1 Ir. r* m4- Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal Voor advertenties, abonnementen, etc.: I 0 t* 1 Ti ri r.M Ê/i it TTi 70 cent incasso; los 55 cent. Langeveld De Rooy B.V., I \j i i 14/ L4r Pj'V Pr J r'/r' Vr F if KWI Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. V^/ Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 94e JAARGANG NR. 9553 TEXELSE DINSDAG 17 FEBRUARI 1981 COURANT Cees Boersen van de TX 94 'Avontuur' en Wim Boom van de TX 66 'Anna Margaretha' zijn weer terug bij hun familie op Texel, een ervaring rijker en een illusie armer. Beide schippers werden vrijdag ochtend in het Engelse Grimsby veroordeeld tot een boete van 800 pond en de kuil van hun netten werd in beslag genomen. Hen was ten laste gelegd dat ze de visserij hadden beoefend met netten die niet voldeden aan de recentelijk gewijzigde internationale maaswijdtebe- palingen. Die maaswijdte mag niet minder zijn dan 80 mm. Volgens de Engelsen visten de Texelaars met mazen van 75-76 mm. Dat werd woensdag bij controle op volle zee geconstateerd, waarna —zoals ge meld— beide kotters werden opge bracht naar Grimsby en daar aan de ket ting werden gelegd. Dat was een onge bruikelijk rigoreus optreden bi) een dergelijke overtreding. Gewoonlijk wordt heel wat soepeler gehandeld als vissers zich niet houden aan de maaswijdtebepalingen. Het har de optreden van de Engelsen was echter het gevolg van de grote spanningen die zich momenteel tussen Hollandse en Engelse vissers voordoen. De Engelse visserij verkeert in grote moeilijkheden en geeft daarvan de Nederlandse visserij de schuld. De hardwerkende Hollandse vissers met hun naar Engelse begrippen zeer grote en krachtige schepen zouden met hun grote aanvoer de markt in Engeland hebben stukgemaakt. De Texelaars hebben tijdens hun gedwon gen verblijf in Grimsby duidelijk de ver bittering gevoeld die zich de laatste tijd van hun Engelse collega's heeft meester gemaakt. Voor de Engelse rechtbank hebben Boersen en Boom het ten laste gelegde grif toegegeven, niet omdat zij zelf overtuigd waren van de rechtvaardig heid van het Engelse optreden, maar om een snelle afhandeling van de zaak niet in de weg te staan. Ze wilden maar één ding: naar huis. Dure grap Het is een dure grap geworden. Af gezien van de 800 pond boete die on middellijk moest worden voldaan en het moeten achterlaten van de nettenkuil, moesten ook de kosten die met het op brengen gepaard waren gegaan, wor- Vrijdagochtend vroeg is in zijn woning in De Koog op 58-jarige leeftijd de heer J. P. Kikkert plotseling overleden. Naast zijn beroep als eigenaar-exploitant van hotel 'Juliana' in De Koog, genoot hij bekendheid door diverse openbare functies. Sinds 1973 zat hij in het bestuur van TESO, de laatste tijd als president commissaris die ongeveer een jaar lang ook de directie van de onderneming waarnam. De heer Kikkert was verder voorzitter van de WV Texel, bestuurslid van de provinciale VVV Noordholland en vice-voorzitter van de Nederlandse Bond van werkgevers in hotel-restau- rant- café en aanverwante bedrijven (Horecaf). Hij was tevens voorzitter van de sectie Texel van deze landelijke or ganisatie. De overledene was verder onder meer commissaris van een steen fabriek in Groningen en lid van de commissie voor recreatie en natuurbe houd. Woensdagmiddag a.s. zal om 14.00 uur in de Doopsgezinde kerk de uitvaart dienst plaatsvinden, gevolgd door de begrafenis op de algemene begraaf plaats in Den Burg. den voldaan. Bovendien is een halve week lucratief vissen de mist ingegaan, waardoor de totale schade van het avontuur per schip meer dan 730.000,— beloopt. Op tijd thuis Maar de schippers en hun mede opvarenden zijn blij weer thuis te zijn. Dat geldt vooral voor Wim Boom van de 'Anna Margaretha' die met de werf in Zaandam had afgesproken dat hij zijn schip daar voor maandag zou bezorgen voor het laten inbouwen van een vis- sorteerinstallatie, een karwei dat tijdens de thans begonnen voorgeschreven 'stilligperiode' van veertien dagen zou worden uitgevoerd. Als zich in Engeland tijdrovende complicaties hadden voor gedaan, zou de boel in de war zijn gelopen en had de schade nog heel wat groter geweest. Niet boos worden en doen wat er gezegd wordt. Dat was vanaf het begin van het incident het parool, niet in de laatste plaats dankzij de bemoeienis van de Nederlandse advocaat Bruche die door Wim Boom via de radio onmiddellijk werd inge schakeld en die de volgende dag naar Engeland vloog om de Texelaars rechts bijstand te geven. Verjaardag Woensdag tegen elf uur werd de 'Avontuur' van Cees Boersen, die die dag zijn verjaardag vierde, als eerste door de Engelsen geïnspecteerd. Op meer dan 60 mijl uit de Engelse kust, dus in vrije open zee, kwamen inspec teurs die met een rubber boot waren gekomen van het inspectievaartuig Hr. Ms. 'Jersey', aan boord en stelden al spoedig vast dat de mazen van beide netten te klein waren. Boersen kreeg te horen dat hij onder arrest was gesteld en mee moest naar de Engelse haven. De inspecteurs traden correct op. Boersen kreeg volop de gelegenheid om de boodschap naar huis door te geven en rechtshulp te zoeken. De hoofdzender van de 'Avontuur' was echter defect, waarop Boersen de marifoon ('Spoet nik') gebruikte om de binnen het ge zichtsveld vissende 'Anna Margaretha. te waarschuwen. Even later kreeg ook dit schip bezoek van de Engelse in specteurs en werd hetzelfde vergrijp, echter aan slechts één van de netten geconstateerd. Boom en Boersen voel den er aanvankelijk weinig voor om zich voor zo'n futiliteit te laten opbrengen maar toen Boom via de radio contact kreeg met zijn advocaat Bruche, raadde deze hem dringend aan toch maar mee te gaan. De advocaat zou met de eerste gelegenheid naar Engeland komen en er alles aan doen om de Texelaars zo spoedig mogelijk vrij te krijgen. Tegen over de Engelsen gaven de vissers wel te kennen het allemaal knap overdreven te vinden. Er waren ook netten met de juiste maaswijdte aan boord en ge vraagd werd of deze met de 'foute' netten mochten worden verwisseld waarna het incident onder het betuigen van spijt als gesloten zou kunnen worden beschouwd. De inspecteurs, die geen onwelwillende indruk maakten, namen daarop contact op met hun superieuren in Londen. Maar daar had de mislukking van de visserijconferentie in Brussel kennelijk voor een zeer for mele stemming gezorgd en te kennen werd gegeven dat de vissers onder arrest moesten worden gesteld om in Grimsby te worden berecht. Elastische mazen Waren de mazen van de netten van de Texelse vissers echt veel te klein? Boom en Boersen zeggen dat ze daarop niet makkelijk een antwoord kunnen ge ven. In ieder geval zaten ze heel dicht bij de toelaatbare grens, maar het nylon waarvan de nettenkuil is gemaakt is enigszins rekbaar. De grootte van de mazen is niet altijd gelijk. Als er een flinke steen of veel vis in het net komt, rekken de mazen en onder andere omstandigheden kunnen ze weer krim pen. Ook de wijze waarop het blikje wordt gehanteerd waarmee de contro leurs de mazen meten, speelt een rol. Voor een strenge controleur is het daar om niet moeilijk om een overtreding aan te tonen maar als hij soepel wil zijn drukt hij wat harder tegen het maatblikje en dan is er niets aan de hand. In de nacht van 11 op 12 februari werden uit de vitrine van 't Swarte Schaep aan de Kogerstraat twee scha penwollen truien gestolen ter waarde van 7320, De dader forceerde de deur van de vitrine door deze aan de onderkant te verbuigen. ,,Dat is voor het eerst in mijn leven dat ik bloemen krijg", zei de heer Postma afgelopen vrijdag. Postma is hoofd van de kustwacht Pierland. Hij en al zijn medewerkers werden in de bloe metjes gezet vanwege Valentijnsdag. Volgens de legende was het broeder Valentijn die als blijk van waardering zijn bezoekers een bosje bloemen uit zijn middeleeuwse kloostertuin mee naar huis gaf. Op grond van dit verhaal zet de Vereniging 'De Nederlandse Bloemiste rij' ieder jaar groepen mensen die zich op de één of andere manier voor hun medemensen hebben ingespannen, rond 14 februari in de bloemen. Dit jaar viel de keuze op loodsen en vuurtorenbemanningen in heel Neder land. Zij zorgen voor de veiligheid op zee. Niet alleen is het licht van de Eierlandse vuurtoren een duidelijk baken maar ook zijn al vaak ongelukken voor komen door de kustwacht die op de vuurtoren zijn uitkijkpost heeft. Vooral in het badseizoen als sommigen zich met bootjes of opblaasspullen op zee willen wagen kan de uitkijkpost niet ge mist worden. De bemanning van de vuurtoren is 24 uur paraat. Dag en nacht wisselen ze elkaar af. Werk waar wei nigen iets van wetendat in stilte be oefend wordt. Het was daarom dat de heer D. Quartel, die op het ogenblik dat de bloemen werden uitgereikt dienst had op de toren vreemd opkeek. Nor maal mogen er nooit mensen op de toren komen. Nu kwam daar opeens Anneke van de Werve van Flower Styling Schuiling met bossen bloemen om hem te verrassen. De bloemengroet werd in dank aanvaard. De mijnopruimingsdienst van de marine heeft gistermiddag op het strand bij paal 9 een hoeveelheid muni tie tot ontploffing gebracht. Het oor logstuig was de afgelopen dagen op di verse plaatsen van de Texelse kunst aangetroffen. Onder meer was er een brisantgranaat, een vliegtuigbom, een markeerder, een mortiergranaat en een landmijn bij. (Advertentie I.M.) Besomming Waarom gebruiken de vissers dan netten die zo gevaarlijk dicht tegen de 'verboden maat' aanzitten? Boersen en Boom maken als antwoord het bekende financiële gebaar tussen duim en wijs vinger. Hoe kleiner de mazen, hoe meer tong er gevangen wordt. Elke millimeter verschil is merkbaar aan de vangst en dus aan de besomming. En in deze tijd van het jaar zijn de kleine tongen naar verhouding veel duurder dan de kuit- zieke grote exemplaren. Een leek moet Geboren: Anika Tamara dv. Jan P. Tijssen en Janny S. van der Graaff; Jolanda, dv. Aris Ellen en Anna T. van der Meer; Rembrandt Matthijs, zv. Jacobus M. Witte en Antje Jde Jong; Erwin Pieter, zv. Pieter M. Postma en Angelica A. L. Commandeur; Elisabeth Anne, dv. Klaas de Leew en Elisabeth F. Bakker; Sanne, dv. Nicolaas M. Schoo en Sylvia van Beekum; Cornells Willem, zv. Wil lem Mets en Cornelia M. Versteeg; Wendy Marlies, dv. Hendrik van der Star en Catharina M. A. van Heer waarden; Anneke Suzanne, dv. Klaas J. Veenbaas en Ingrid A. M. Kager; Chris, zv. Johannes J. Dobber en Elsje Schip pers; Lucas Martinus, zv. Cornelis J. A. Witte en Maria C. T. J. Witfe. Overleden: Omer van Houte, oud 76 jaar; Marianna J. Heijligenberg wv Bakker, oud 80 jaar; Jan Oosterhof, oud 85 jaar; Jan A. Duinker, oud 80 jaar; Theodora Witte wv. Barhorst, oud 78 jaar; Arie Timmer, oud 89 jaar; Anna Boot ev. Bruin, oud 64 jaar; Vrouwtje Boon wv. Dogger, oud 72 jaar: Ondertrouwd: Auke Terpstra en Ivonne H. G. Veer man; Johannes van Maldegem en Mar tina F. Tjonk; Martinus de Ridder en Anna M. M. Witte. denken dat een tong die door een net- maas van 80 mm kan ontsnappen, een heel kleintje is en dat de maaswijdte- bepaling (die is bedoeld om de jonge vis overlevingskans te bieden) dus terecht is. Maar daarbij moet men wel bedenken dat een tong zich kan opvouwen. De tongen die door een gat van 80 mm zwemmen kunnen dus al flinke exem plaren zijn. Omdat de maaswijdtebepaling in de cember j.l. op 80 mm werd gesteld, rekenden de vissers op enige soepelheid bij controle. Ze gingen ervan uit dat er rekening mee werd gehouden dat alle vissers pas na een zekere overgangs periode hun netten zouden hebben aan gepast en dat bij het constateren van een fout zou worden volstaan met het gelasten dat de foute netten onmiddel lijk door goede zouden worden ver vangen. Publieke opinie Van die soepelheid was dus geen sprake toen de Engelsen bij de Texelaars aan boord stapten. In latere gesprekken bleek ook dat de Engelsen die dag be wust de zee waren opgegaan met de bedoeling overtreders te pakken en met de nodige publiciteit voor de rechter te brengen. Soepel optreden tegen de gehate Hollandse vissers zou door de publieke opinie in Engeland niet worden verdragen en tot ernstige rellen leiden. De visserij-malaise was in het haven kwartier van Grimsby duidelijk merk baar. Er heerste een ruzieachtige sfeer. De Texelse kotters kregen een be schermde ligplaats in de koopvaardij- haven; onnodige confrontatie met En gelse collega's werd vermeden. De op varenden mochten echter wel de wal op. Al spoedig bleek dit geen aange name bezigheid; de Texelaars werden nogal vijandig bejegend zodat ze het grootste deel van de tijd toch maar liever aan boord bleven. Donderdagmiddag omstreeks vier uur arriveerde advocaat Bruche. Van Engelse zijde kregen de Texelaars de advocaat Miller toegewe zen. Vlot Tegen de verwachting in bleek de rechtsgang een zeer vlot verloop te hebben. Vrijdagochtend om tien uur werd de zitting gehouden. Die duurde nauwelijks een half uur want de beken tenis kwam onmiddellijk en de in be schuldiging en verdediging neergelegde (lees verder pagina 2) Het Koninklijk Texels Fanfarekorps- DEK geeft de jaarlijkse winteruitvoering deze keer in vier Texelse dorpen: op vrijdag 20 februari in De Waldhoorn te Den Hoorn, op zaterdag 21 februari in 't Skiltje te Oudeschild, op zaterdag 28 februari in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp en op zaterdag 7 maart in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. Het programma omvat naast enkele marsen een selectie van Weense wal sen, Indian Summer van Eric Ball en de ouverture Italiaanse in Algiers van Verdi. Aan 'licht' werk wordt onder meer ge- bracht 'Midnight in Havana', Cent mille chansons' en 'Rossini's birthday'. In Den Burg zal bovendien nog het koor The Gospel Train onder leiding van Hans Kievits samen met het orkest optreden. Overigens zijn de program ma's in de verschillende dorpen gelijk met dien verstande dat in Den Hoorn de drumband DEK optreedt en in de andere uitvoeringen de KTF-drumband. Het or kest staat onder leiding van waar nemend dirigent J. Wieten. Hij nam na het vertrek van de heer KI. Modder de dirigeerstok over om het bestuur in de gelegenheid te stellen een definitieve opvolger te vinden. Inmiddels is reeds contact gelegd met enkele kandidaat dirigenten. Na het vertrek van Henk Beijert wordt de drumband DEK nu geleid door Helga Witte. In Den Burg zal de drumband van KTF voor het eerst op nieuwe instrumenten spelen. Het is de eerste keer dat KTF/DEK met het win- terconcert naar De Cocksdorp komt. De boerenkapel van het fanfare treedt daar in de zomer (tijdens de feestmarkten) wel regelmatig op.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1