met ser ieuze ondertoon Skippers to be charged Feestprogramma ANBO: Gevarieerde middag „Rapalje over de vloer" bij de Duinkanters m 11 Bail of £20,000 VERVOLG VAN PAG.l Visserij-oorlog INFORMATIE OVER EVACUATIEPLAN Kledingbeurs Vrouwenhuis Suriname-lezing Plattelandsvrouwen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 FEBRUARI 1 EVENING TELEGRAPH, Thursday, February 12, 198 feiten, dekten elkaar. Een snelle gang van zaken was ook te danken aan het feit dat er één zaak van was gemaakt: beide schippers moesten gelijk voor komen. En daags tevoren was al met de Rabobank en Amrobank op Texel de zekerheid geregeld dat de boetes die ongetwijfeld zouden vallen direct wer den betaald. Zonder die zekerheid zou den de Texelaars na de veroordeling niet hebben mogen vertrekken. Tegen elk van de schippers werd aanvankelijk duizend pond boete en inbeslagname van de complete netten geëist. Om half één 's middags mochten de kotters ver trekken, juist op tijd om de haven van Grimsby (een getijhaven die bij laag water door sluisdeuren is afgesloten) te kunnen verlaten. De gevoelens waar mee zij door hun Engelse collega's wer den nagekeken, zullen gemengd zijn geweest: voldoening omdat de gehate Hollanders op hun nummers waren ge zet maar tevens jaloersheid. Cees Boersen: „We hebben herhaaldelijk ge merkt dat de Engelsen afgunstig zijn. Zoals ze naar onze schepen keken I Wat de visserij betreft worden de Hollanders zo'n beetje als de koningen van de Noordzee beschouwd. De Engelsen vis sen met sleepnetten en hebben motor vermogens van hooguit een honderd pk. Ze zijn diep onder de indruk van die grote boomkotters van ons, waarmee veel meer vis wordt gevangen, die de Engelse markt overspoelt. We kunnen ons die gevoelens wel voorstellen. Dat in aanmerking nemend hebben ze ons erg correct behandeld." ..Breng eens een zonnetje, maar vergeet de wolken niet", onder die noemer vierden ruim 250 ouderen feest in Het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp. 'Het zonnetje' bestond uit een uit gebreide keur van Texelse 'artiesten' en de 'wolken' betrof een speech van de Algemene Nederlandse Bond van Ou deren-voorzitter K. A. van de Burgh over de problematiek van het ouder worden. De feestmiddag was ook be doeld als aanzet voor een ANBO leden werfactie. Van de zestienhonderd Texelse ouderen zijn er elfhonderd ver enigd in de bond. ,,Die ander vijfhon derd moeten we ook nog even lid maken" aldus de heer Van de Burgh. Waarom het zo belangrijk is om als ouderen georganiseerd te zijn werd door de voorzitter in een uitgebreide toe spraak uitgelegd. Hij stelde dat het be reiken van de 65-jarige leeftijd een mijl paal is maar dat het meteen het einde betekent van enige maatschappelijke invloed. „Je hebt niets meer te zeggen over je inkomen. Je hebt zorg nodig en alles mag schijnbaar zonder je gebeu ren. We kunnen niet staken daarom is het goed om bij elkaar te gaan zitten en Voor het westelijk deel van Texel wordt een evacuatieplan ontwik keld, dat in werking treedt als de westelijke duinenrij ergens dreigt door te breken. Als gevolg van het op deltahoogte brengen van de oos telijke waddendijk en de voortgaan de duinafslag aan de westkant, komt het gevaar nu uit een andere rich ting. Op initiatief van het Actiecomité Eier- land zal woensdag a s. (morgen) in het Eierlandsche Huis een informatiebijeen komst worden gehouden over dit eva cuatieplan. Spreker is de heer C. P. Harting, het hoofd van de Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. Alle inwo ners van Eierland en De Cocksdorp zijn welkom. Hoomder dijkleger Zoals bekend is in verband met het op deltazwaarte komen van de ooste lijke zeedijk het dijkleger aanzienlijk in gekrompen. Er zitten nu alleen nog Hoornders in. Dit is zo geregeld omdat Den Hoorn door de afstand en de hoogte het meest veilig is gelegen, zodat mensen uit die plaats hulp op oostelijk Texel kunnen bieden zonder dat zij zorgen hoeven maken over thuis. Donderdagavond a.s. zal in dorpshuis „De Waldhoorn" een infor matieavond worden gehouden, waarbij een en ander zal worden toegelicht. Daartoe is dijkgraaf M. Roeper Pzn. uitgenodigd alsmede zijn technisch ambtenaar Vonk. Alle Hoornders zijn welkom. Begonnen wordt om 20.30 uur. Maandag 2 maart wordt in het Vrou wenhuis aan het Schilderend een kle- dingruilbeurs gehouden. Vorig jaar was er veel belangstelling voor deze beurs zodat besloten is de kledingbeurs tot regelmatig terugkerende activiteit van het vrouwenhuis te maken. Gegadigden kunnen schone en hele kleding meebrengen. Hiervoor krijgt men bonnen die inwisselbaar zijn voor andere kledingsstukken. Inleveren maandagmiddag van 2 tot 4 uur. De ruilbeurs begint om 20.00 uur. The fishery protection vessel HMS Jersey in the Royal Dock, Grimsby, today with the two Dutch trawlers arrested yesterday. THE Government is to set Kip a committee to examine I fishermen's allegations Lthat cheap foreign fish is eing dumped in Britain. The committee to start Lwork as soon as possible ^^s announced by Fisheries gister Mr. Peter Walker night after the Com- I Market fishing talks in (sels broke up without ltment but on an I'istic note. Walker made His kicement in an 1 t to end the stay-in- I otest by more than l3ritish fishing ves- - the cheap imports. Iker said the com- ^include Ministry hi fishing incfUs- £ives, would stations of ports o* kiission, \re, has ^igate THE skippers of two Dutch trawlers arrested by the Royal Navy yesterday were expected to appear in court in Grimsby later today or tomorrow. It was expected they would be charged with off ences connected with the use of under-sized nets Both trawlers were arrested within a few hours by the 1,200-ton fishery pro tection vessel HMS Jersey the second as she was escort ing the first trawler back to Grimsby. The first arrest was made shortly before midday when men from the Jersey boarded the powerful beam-trawler Avontuur registered in Tex el. about 70 miles off Grims by. Two hours later as the Jersey was escorting the Avontuur to the Humber they came across another Dutch trawler, also reg istered in Texel. She. too. was boarded and. as a result of what was found, was ordered to accompany the Ro.val Navy ship to Grimsby All three vessels arrived in Grimsby's Royal Dock at 10 last night when Ministry of J Agriculture and Fisheries I officials boarded the trawf lers. A FORMER assistant manai^ ing director oT the Co'j casinos group appeared j London's Marlboro J Street today accused charges of theft, decf J and forgery involving of £160.000 of the money. Alan George Watts (41 granted bail totalling £.1 and ordered to live wi I parents in West Kirbyl ral. surrender his passpl police and report twice I to West Kirby police. Reporting rcstric I were not lifted and Watti I remanded to March 12 f te kijken wat er verbeterd kan worden aan de omstandigheden waarin mensen tegenwoordig ouder moeten worden" aldus Van de Burgh. Volgens de ANBO voorzitter ligt er voor zijn organisatie nog veel werkte wachtenHij noemde ad vies aan de overheid over het bejaarden beleid, verbetering of verandering van de gezondheidszorg, medezeggenschap in het gecoördineerd bejaardenwerk, zoals de Stichting Welzijn Ouderen. „Maar ook plaatselijk is er veel te doen. Hebben we nog wat te vertellen in het bejaardenhuis, verpleegtehuis etc. Heb ben we inspraak bij het bouwen van bejaardenwoningen. Kunnen we in ver zorgingstehuizen functioneren als men sen en niet als dingen, die in leven gehouden moeten worden omdat het zo hoort?" vroeg de ANBO voorzitter zich af. Hij zei dat deze generatie ouderen tot hun pensioen voortdurend iets moesten worden. Nu was het moment gekomen om iets te zijn. Veel mensen hebben dat mens 'zijn' verleerd en daarom moet er tegen gestreden worden ouderen niet- menselijk te behandelen. „Onze organi satie moet van hart tot hart werken. We krijgen steeds meer invloed bij de overheden en dat moet ook, want we hebben niet veel tijd meer" zo besloot Van de Burgh zijn toespraak. Successen De organisatoren van de feestmid dag, de heren Wassenaar en Van de Brink hadden na het officiële gedeelte een afwisselend programma in elkaar gezet. Jannie Craanen bracht met haar Fliere fluiters successen uit oude program- Als het er op aankomt kan Simon van Tangeren zijn eigen kinderen niet in de hand houden, maar toch verkeert hij in de veronderstelling een groot opvoedkundige te zijn. Mensen pedagogisch benaderen is de lust van zijn leven, ondanks het feit dat hij nooit een studie in deze richting gevolgd heeft. Op een gegeven moment besluit hij een gevangenisboef in huis te nemen, om deze met behulp van de reclassering op het rechte spoor te brengen. Een dergelijk gegeven is basis voor tal van verwikkelingen. Die waren er dan ook in het toneelstuk 'Rapalje over de vloer' dat zaterdagavond door De Duinkanters in De Koog werd gespeeld. In het hele stuk kwam de aangekon digde gevangenisboef niet opdagen, dat was te danken aan zoon Han die een bericht, dat de komst van de nieuwe gast wat zou worden uitgesteld, had onderschept. In plaats van de boef stuurde hij zijn vriend Max naar zijn vader die zich als boef moest gedragen. De bedoeling was op deze manier zijn vader duidelijk te maken dat zijn plannen allerlei nare verwikkelingen tot gevolg zouden kunnen hebbenMaxhad dan ook instructies gekregen zich als een uiterst onaangename crimineel te gedragen. Dat werkte vooral op de zenuwen van Josje, het zusje van Han. Dit uitermate driftige en drammerige meisje was het in het geheel niet eens met de plannen van haar vader. Uiteindelijk kwam echter alles goed. In het laatste bedrijf kon de vader toch wel waardering opbrengen voor de grap die zijn zoon met hem uitgehaald had. Josje was inmiddels verliefd geworden op Max. En de vader ging trouwen met tante Mathilde die in het hele stuk de rol van de sussende verstandige tante speelde. Doek Het publiek in de stampvolle zaal van De Toekomst beleefde plezierige uurtjes met het stuk dat door de Duinkanters werd opgevoerd. Het is natuurlijk prachtig dat in een dorp waar geen echte toneelzaal is, een gelegenheid als De Toekomst soelaas kan bieden. Dui delijk is echter dat de Duinkanters hier door een achterstand hebben, verge leken bij de groepen die wel op een echt toneel kunnen spelen. De afwezigheid van een doek, waardoor alle handelin gen op het toneel voordat de eigenlijke bedrijven begonnen te zien waren, was misschien wel het meest storend. Als het doek opengaat wordt je als toe schouwer meestal 'midden in het stuk gesmeten' en is er niet zoveel ruimte meer voor gedachten als 'ze doen maar alsof'. Die gedachte drong zich bij de Duinkanters wel op. Als je iemand een emotionele rol ziet spelen, terwijl je weet dat diezelfde meneer enkele ogenblik ken geleden in alle gemoedsrust het toneel op kwam wandelen, dan doet dat afbreuk aan de geloofwaardigheid. Het gemis van het doek is in dit soort gevallen evident. Wim Kan heeft ooit eens gezegd: De mensen op de bovenste rijen betalen minder, maar ze zien meer. In De Toekomst gold dat de mensen op eerste rijen beslist meer zagen en ook hoorden. Doordat de eerste rij op nauwelijks een meter van het toneel stond, was de souffleur vaak letterlijk te verstaan. Verder zagen de mensen die vooraan zaten het boekje waaruit hij zat voor te lezen. Het zijn verwijten die de Duin kanters niet treffen. Dergelijke zaken komen nu eenmaal voort uit het spelen in een ruimte die eigenlijk voor iets heel anders is bedoeld. Pedagoog Vader Simon van Tangeren werd ge speeld door Harry van Splunter. Een moeilijke rol. Aanvankelijk de gevierde pedagoog die tegen zijn huisgenoten moest verdedigen dat er niets verkeerds in schuilt een gevangenisboef in huis te nemen, later de neurotische vader die schreeuwt dat hij het boeventuig niet meer in zijn huis wil zien. Qua emotie en spel wist Van Splunter goed gestalte te geven aan deze persoon. Jammer was het dat hij in het begin soms naar de Do „Gr/msby Evening Telegraph"mot hot artikel over do opgebrachte Texelse seftopon. ma's. Het overzicht bevatte enkele meezingers, een sketchje en wat seri- sprekende pop Bartje meegenomen naar De Cocksdorp. Tijdens zijn act bleek dat hij zich met humor aan kan passen aan onverwachte gebeurtenis sen in de zaal. Hij bracht met succes enkele Texelse moppen uit het verleden. De dansgroep Oude Dansen bracht een zestal ballroom dansen. Het programma werd geopend en af gesloten door een 'samenzang' orkestje van de muziekschool onder het motto: 'Breng eens een zonnetje'. Er werd geopend met een aantal meezingers die er niet helemaal klokgaaf uitkwamen. De geluidsapparatuur stond, vooral wat de zangeressen Betty Bakker en Ans Starkenburg betreft, veel te hard. Bij het tweede optreden stond de groep op het toneel en was de zanginstallatie beter afgesteld. Door het enthousiasme van de accordeonist Jan Lubbers was de zaal snel 'plat' en werd uit volle borst meegezongen met oudere en nieuwere hitparade successen. De heer J. Beum- kes voorzitter van de ANBO afdeling Texel sloot de feestmiddag door aan de I deelnemende artiesten een envelop met K Loon Kuyper had veel succes mot XJ/n buiksprekende pop Bartje inhoud uit te reiken. Mevrouw A. van der Eijk-Bierens hield voor de Plattelandsvrouwen een lezing over Suriname. De belangstelling voor deze avond was groot. Door mid del van dia's en het tonen van ver schillende gebruiksvoorwerpen kregen de vijfenzeventig dames en enkele heren een goede indruk van dit land. 'Gewapend' met muts en sjaal open de mevrouw Van der Eijk haar lezing met een gedicht onder de titel 'M'n zuster is een plattelandsvrouw'' Daarna vertelde zij met behulp van de mee gebrachte voorwerpen over de historie, cultuur, bevolking en de verschillende klederdrachten van Suriname. Ook werden dia's getoond van een Indianen- nederzetting, een bosnegerdorp een landbouwproject en een reis in een kor- iaal over een rivier. De reis die in totaal vijftig plattelands vrouwen naar Suriname maakten mag zeker niet als een toeristisch uitstapje worden gezien. Voorop stond het ver werven van kennis over Suriname en het leren begrijpen van de bevolking. Het contact met Surinaamse vrouwen is erg belangrijk omdat er ook veel in Nederland wonen. Volgens mevrouw Van der Eijk kun je deze mensen pas goed begrijpen als je het land van her komst kent. Door in het land zelf te zijn, leer je de achtergronden kennen. Me vrouw Van der Eijk zei dat ze gezien had dat met door Nederland beschikbaar gestelde ontwikkelingsgeld vele goede zaken tot stand zijn gekomen. De bouw van wegen, bruggen, het verbeteren van huizen en onderwijs wordt door dit geld mogelijk. Het is waarschijnlijk dat de Plattelandsvrouwen de ontwikkeling van Suriname op bescheiden schaal zullen steunen. De beweging is al actief in andere delen van de wereld en voor Suriname staat de steun aan kinder tehuizen op het programma. Hiervoor zullen geld- en kledinginzamelingen worden gehouden. Hoe dit precies wordt geregeld hangt van het interna tionale comité af. Dit comité heeft een precies inzicht in de noden en behoeften van, een land als Suriname. Mevrouw Van der Eijk kon in ieder geval de garantie geven dat het geld dat wordt ingezameld beslist niet aan één of andere strijkstok zal blijven hangen, maar dat het direct ten goede komt aan de mensen waarvoor het bestemd is. De volgende bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen is op 26 februari. Het eendagsbestuur zal dan een avond verzorgen in doprshuis De Wielewaal in De Waal. souffleur keek als hij even met zijn tek geholpen moest worden. Aan het be<i van het stuk had hij ook wat moeite m zijn tekst. De driftbuien, de emoties j zijn reacties op de grappen en grolli van de 'gevangenisboef' werden ech» zeer levensecht gespeeld. Moeilijk v\j| ook de rol van Sara Kamp als tart Mathilde. Konden de andere spela zich af en toe lekker uitleven in ruzie driftaanvallen, tante Mathilde was in ff hele stuk de rustige, raadgeven: vrouw. Wanneer je een typetje spel mag je besteen beetje overdrijven. Ma als je het rustpunt in een stuk bent, d| dien je je overeenkomstig te gedragd Dat vergt erg veel zelfbeheersing toneelkunst. Sara Kamp had dat goj aangevoeld. Ze speelde heel gelo waardig. Een consequentie van menselijke en niet-overdreven spel w; dat ze in het begin achter in de zaal nf zo best te verstaan was. Dit was 01 een gevolg van de matige akoustii Verder was het toneel maar weii verhoogd. Als er zittend gespeeld moi worden, zoals dat bij de rol van tanl Mathilde vaak het geval was, werd h| geluid al gauw gesmoord in de eer: rijen Rechten student Jan List speelde de rol van Han. Hi was de rechten studerende zoon vi Simon die ervoor zorgde dat het exp riment van zijn vader met de gevang nisboef uit de hand liep. Een opmerkir moet gemaakt worden over de kledir van Han. Deze was perfect. Ribbroe ruitjesoverhemd en om de hals g: knoopte donkerblauwe sweater. Hi prototype van de rechtenstudent, zoa men ze in de juridische studiecenti overal in den lande tegen kan komei Zou men een dergelijke verschijnir over het Rapenburg in Leiden zie lopen, dan zou de toeschouwer ni' lang hoeven na te denken om er ee rechtenstudent in te herkennen. Ee leuke vondst was het om hem op (Lees verder op pagina 5 Tan tv Mathilde ISara Kamp), Josje (Jolam Daalder), Simon van Tangeren (Harry Splunter) an Max (Hans Dobber) in Rapai over de vloer".

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2