FILM cmmmk 354 donors gaven bloed Dienstencentrum Bejaarden gebruiken als bouwproject voor leerlingen van LTS Weer veel animo voor MZW-cursussen Muziekmanifestatie „Redt het Asiel" ganger Uitbreiding meditatie Geslaagd OOOOOOOOOOQQ And now for something completely different Handelsregister Voorlichtingsavonc Suikerbietenteelt Vernieling Aanhangwagen gestolen 5. de Waard in rondvraag: „Het is van het grootste beland de vakbekwaamheid in de bouw in stand te houden. Die vakbekwaamheid is op Texel ernstig in gevaar doordat de LTS de leerlingen onvoldoende praktijkscholing kan bijbrengen. Waar het om gaat is een leerlingenbouwplaats. De LTS zoekt een opdrachtgever die ja zegt tegen een leerlingenbouwplaats. De schoolleiding heeft al contact gezocht met Texelse aannemers. Er is hun verteld dat een leerlingenbouwplaats wordt begeleid door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en dat het rijk een vergoeding betaalt. Maar tot nu toe heeft geen goed gesprek plaatsgehad." Deze bezorgde geluiden liet S. de Waard dinsdagavond horen tijdens de raadsvergadering. Hij bracht de kwestie ter sprake in de rondvraag en gaf tegelijk de oplossing voor het door hem gesig naleerde probleem. Met de decaan P. Riteco van de LTS had hij de mogelijk heden besproken dat leerlingen worden ingezet bij de bouw van het diensten centrum voor bejaarden in Den Burg. Hij vond dat er overleg moet plaatsvinden met de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf of het dienstencentrum als leer lingenbouwplaats kan functioneren. Verder zou moeten worden bekeken of voor dit project de voor deze bouw plaatsen bestemde vergoeding van CRM zou kunnen worden gekregen. De Waard zag twee voordelen in de door hem aangedragen oplossing. Enerzijds wordt de vakbekwaamheid in de bouw bevorderd doordat de leerlingen op een bouwplaats kunnen werken; anderzijds worden de bejaarden op deze wijze snel van een dienstencentrum voorzien. In zijn beantwoording zei wethouder Fridt Blanken dat ongeveer drie maan den geleden een ambtenaar van CRM op Texel was geweest om een bespre king te voeren over het dienstencen trum. De kwestie van de bouwplaats was toen ook aan de orde gekomen. De betrokken ambtenaar was niet zo ent housiast over het dienstencentrum als een leerlingenproject. ,,Als jullie dat willen, moeten jullie het zelf weten", luidde ongeveer zijn antwoord. Blanken meldde dat het door De Waard voor gestelde een positieve cpmbinatie van twee zaken zou kunnen zijn. Hij stelde echter wel dat het dienstencentrum niet ideaal is om als leerlingenbouwplaats te fungeren. Beter zou zijn een aantal Na de vakantie begint het City theater donderdag met een film van Monty Python. Soms pikt de bioscoop een graantje van de televisie mee. Wanneer er thuis aan de buis wordt gelachen om de vakkundige grappen van de Monty Pythons in hun volmaakt britse be- drijfigheden dan kan dat evengoed in het theater. 'And now for something completely different' is hun eerste bios coopfilm. Het is voornamelijk een com pilatie van eerder op T V. vertoonde fragmenten, verbonden door de absur de cartoons van Gilliam. De sexuele grappen hebben iets meer de overhand dan in de satirische programma's die de VPRO in' de zomer van 1979 herhaalde. Maar wie hun twee voorgaande films 'The holt gr., gr., grail' en 'Jabber- wocky' en hun allerlaatste 'Live of Brian' heeft gezien mag 'And now for some thing completely different' niet missen. gelijksoortige woningen hiervoor te be stemmen, omdat hetzelfde project dan steeds weer terugkomt en er dus goed van geleerd kan worden. Verder wees de wethouder er nog op dat de leer lingen al in juni/juli van school afkomen en dat het moeilijk zal zijn het bejaar dendienstencentrum voor die tijd van de grond te krijgen. De Waard zag echter toch wel moge lijkheden en beloofde op het spreekuur van de wethouder langs te komen om één en ander met hem door te praten. Dak muziekschool J. van Asselt toonde er zich in de rondvraag verbaasd over dat het duur dere dak van de voorspeelzaal van de muziekschool intussen is aangebracht, hoewel de raad heeft geweigerd een extra krediet uit te trekken van f18.000, Van Asselt zei dat hij door mensen was benaderd met de vraag 'of ze soms niets te vertellen hadden in de gemeenteraad'. Wethouder Nauta er kende dat de raad tegen het extra kre diet had gestemd. De kap was er daarna toch gekomen, maar dat betekent niet dat in andere posten gesnoeid zal moeten worden. Ook de pot voor on voorziene uitgaven zal er aan moeten geloven. De tweede vraag van Van Asselt betrof de woningnood op Texel. Hij wilde weten welke maatregelen of ini tiatieven het college ontplooit om deze kwestie op te lossen. Hij wees op een bedrag van f833.000,— dat in de begroting als reserve voor de ont wikkelingvan sanering genoteerd staat. Volgens Van Asselt is dit geld best te gebruiken voor het oplossen van de woningnood. Als initiatieven noemde wethouder Van der Kooi het gereed maken van het bestemmingsplan Oudeschild en het Marsplan. Aan de woningbouwvereni ging is grond aangeboden in Oudeschild en De Cocksdorp, bestemd voor sociale woningbouw. Er zullen 10 woningwet woningen komen in Oudeschild en 12 in De Cocksdorp en bovendien komen er 6 premie A woningen in Oudeschild. Als de door Van Asselt bedoelde 7833.000,- gebruikt kan worden voor het oplossen van het woningenprobleem, dan zal dit geld zeker voor de plannen gebruikt worden. De laatste vraag van Van Asselt be trof de verbouwing van hotel De Linde boom op de Groeneplaats. Hij had be grepen dat de kosten van deze ver bouwing mee vallen. Hij wilde weten of van het overblijvende geld wellicht de trapgevel gerealiseerd zou kunnen wor den, die zich vroeger ook op het Schoutshuis bevond. ,,De trapgevel op het Schoutshuis is inderdaad wenselijk uit historisch oogpunt" zei wethouder Nauta in zijn beantwoording, „hoewel altijd ter discussie staat tot welke periode je mag 'terug' restaureren. Bij de begroting van de bouw is in de meer kosten van een trapgevel niet voorzien. Als de raad die trapgevel wil, moet ze bereid zijn een extra krediet beschikbaar te stellen. Er zijn géén meevallers waaruit die trapgevel gefinancierd kan worden", zei hij. Geen vlaggen Het feit dat op de verjaardag van koningin Beatrix niet gevlagd was vanaf alle openbare gebouwen van Texel zat mevrouw Huitema dwars. Burgemees ter Engelvaart zei dat de gemeente de richtlijnen van de regering strikt had uit gevoerd, alleen het raadhuis had de vlag uit. Hij had er begrip voor dat sommigen het misschien als een gemis zouden er varen als er niet meer gevlagd wordt. Daarom zal volgend jaar in ieder geval per dorp een vlag worden gehesen, mogelijk vanaf de kerktorens. Mevrouw Huitema wilde vordc nog weten of er eisen te stellen zijn aan het geluid binnen discotheken. Volgens het raadslid is dit vaak zo luid dat de jeugd er blijvende gehoorschade van krijgt. Volgens Burgemeester Engelvaart is de mulieuwetgeving, waaronder dit zou moeten ressorteren, nog niet zo ver dat aan het geluid binnen discotheken paal en perk gesteld kan worden. Op lande lijk niveau wordt echter aan een regeling gewerkt. Gif in zee Als laatste voerde Cor Ellen het woord tijdens de rondvraag. Hij uitte zijn verontrusting over het gif dat in de Noordzee wordt gedumpt. Door Gist Brocades te Delft en de Kema te Arnhem 2ijn grote hoeveelheden gif in zee gestort. Het havenslib uit Rotterdam in IJmuiden dat 'vergeven' is van zware metalen, wordt ook in de Noordzee gedumpt. ,,Als je dat zo leest dan taal je er niet naar om nog vis te eten. Ik ben bedroefd dat dit zo doorgaat. De rechter heeft vandaag uitgesproken dat het storten van het giftige slib uit IJmui den in de Noordzee gewoon door kan gaan. Kan het college bij de verant woordelijke ministeries en ook bij de rechterlijke macht niet bekend maken dat wij drinkwater winnen uit de Noord zee?" Engelvaart zei de zorgen van Ellen te begrijpen. Het drinkwater op Texel staat permanent aan proeven en laborato riumonderzoek bloot, dus het gevaar dat giftige stoffen uit zee in het leiding- waternet terecht komen is niet zo groot. Ook Engelvaart vond het vreemd dat dit alles zomaar kan. ,,U hebt nog niet eens genoemd dat door Bayer vijfduizend ton kankerverwekkende stoffen in zee wordt gedumpt", zei hij tegen Ellen. „Maar als wij de jachthaven bij Oude schild met honderd boten willen uitbre- dien dan krijgen we opeens te horen dat we moeten zorgen voor een kostbare rioolzuiveringsinstallatie. Het zeewater zou anders te zeer verontreinigd raken." Engelvaart beloofde een brief aan mi nister Ginjaar te zullen sturen en ook contact op te nemen met het provinciaal bestuur dat verantwoordelijk is voor de waterfabriek. Het schoutshuis in Den Burg llinkszoels het er deze dagen bijsteot Werklieden zijn druk bezig om het pand weer in oude luister te Volgens J. ven Asselt zou dat moeten inhouden, dat ook de oude trapgevel op het schoutshuis weer moet worden aangebracht De oude gevel is te zien op de tekening rechts. Het schoutshuis staat hier half achter de bomen. Het ziet er echter niet naar uit dat er geld Is om schoutshuis wederom van een trapgevel te voorzien. (Tekening ontleend een hot boek 't Lent van Texsel door J. A. van der Vlis). Honderdvijfendertig inschrijvingen van honderdtwintig mensen. Dat is het resultaat van de tweede cursusfolder van het Mensen Zonder Werk project. In deze folder konden niet-werkenden zich aanmelden voor negen verschillende cursussen. De projectleiders Siem Zijm en Jan Brandenburg zijn niet ontevre den over het resultaat. Na de eerste folder die in het najaar is verspreid, schreven honderdtien mensen in op veertien cursussen. Ditmaal is er we gens tijdgebrek niet 'gepost' bij het GAK en de Sociale Dienst. Een voordeel is dat de werkbriefjes nu ook in de Oude ULO ingeleverd mogen worden, waar door daar iets aan werving gedaan kan worden. Opvallend is het grote aantal aan meldingen voor talencursussen. Engels en Duits werden voor de tweede keer aangeboden en kregen respectievelijk 30 en 15 inschrijvingen. De cursus Frans voor beginners start met 18 cursisten. Zijm en Brandenburg noemen het aantal van 25 inschrijvingen voor de cursus Natuurstudie ook opmerkelijk. Deze cursus omvat middagen met ver schillende gastsprekers. Voor de cursus metselen schreven ditmaal 15 mensen in. De eerste keer waren dit er acht. De nieuwe serie lessen biljarten maakt ook een leuke start met 12 deelnemers. Voor de cursus Nederlands: zijn veel minder gegadigden. Zeven mensen gaan deze lessen volgen. Ditzelfdeaantal geldt voor de opnieuw startende cursussen teke nen en fotografie. De oppascentrale is tot nu toe een gedeeltelijk succes. Er zijn tien oppas sers maar het aantal mensen dat een oppas wil is nog zeer gering. Het MZW hoopt binnenkort een hobbywerkplaats te openen. Na veel strubbelingen is een tijdelijke ruimte gevonden in de ULO öp de zolder van jongerencentrum 't Asiel. Momenteel wordt de ruimte door werk loze vrijwilligers opgeknapt en ingericht. De hobbyruimte zal via de MZW-ingang te bereiken zijn. Bedoeling Brandenburg en Zijm denken dat de bedoeling van een vrijwilligersvakature- bank nog niet geheel duidelijk is. Vanuit de werklozen is een redelijke belang stelling voor deze activiteit, maar de aanvragen van verenigingen voor hulp van vrijwilligers is nog laag. Om een paar voorbeelden van aangeboden vrijwilligerswerk te noemen: onder de middag thee schenken aan overblijvers op de St. Jozefschool, helpen bij ei practica lessen op de LTS ionderwijBi bevoegdheid gewenst), helpen bij <m 'Kleine Tesselaar', speelgoed maki voor de speel-o-theek, etc. Voor inlic tingen over het MZW-werk: telefot 02220-4792. Nieuwe inschrijvingen: la Assurantiekantoor J. Witte, Warmoe ni straat 40, Den Burg. Bemiddeling I L; assurantiën. Eigenaar J. J. W. Witte, te Ibi Wijzigingen: 'De Instuif'. Fa, H. G. B. Texel, Ca forniëweg 130, De Koog. Café-restai rant beëindigd, firma ontbonden. Algemene Bank Nederland NV. Ar sterdam. Functie G. Poster, beheerd' kantoor Noordwijk aan Zee gewijzigd beheerder kantoor Parkstraat 18, D< Burg. Donderdagavond a.s. wordt om 20 uur een voorlichtingsavond gegevf over de teelt van suikerbieten. De; bijeenkomst wordt gehouden in hot 'De Hoop' te De Cocksdorp. De heer Jansen van Suiker-Unie en de bedrijf voorlichter van Texel zullen deze avon verzorgen. Speciale aandacht krijge het zaaiklaar maken van de grond, or kruidbestrijding, bemestingszaken het verschepen. De afgelopen weken hebben kinde ren herhaaldelijk vernielingen aange richt in hotel „De Lindeboom-Texel' dat momenteel wordt gerestaureerd Wastafels, spiegels en ruiten moestei het ontgelden. De politie heeft veertiei dadertjes gesignaleerd en heeft d ouders benaderd. Zaterdagavond werd een tweewielig aanhangwagen vermist, die donderdag avond nog stond geparkeerd voor he pand Gravenstraat 18. De wagen is to dusver niet teruggevonden. Als er eei kenteken op zit, dan luidt dit 32 - VV 79. PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 FEBRUARI Vrijdagavond, zaterdagmiddag en -avond wordt in jongerencentrum 't Asiel aan het Schilderend muziek ge maakt door de gezamenlijke Texelse popgroepen. Deze manifestatie moet de aandacht vestigen op het behoud van 't Asiel en de noodzakelijkheid van oefen ruimte voor Texelse groepen. Het voortbestaan van het jongeren centrum is nog allerminst zeker en dat is voor een aantal Texelse popmusici reden om te laten zien dat zij in ieder geval behoefte hebben aan een ruimte waar regelmatig opgetreden kan wor den. De organisatoren hopen dat dan ook blijkt dat jongeren Texelse pop muziek zullen waarderen. De entree voor vrijdag en zaterdag bedraagt 72,50. rxaai ten zijn in ue vuorverKoup verxnjg- baar bij 't Asiel (op werkdagen geopend van 10 tot 17.00 uur) en bij 'de Twee Paardjes'. De manifestatie wordt vrij dagavond om negen uur geopend met een optreden van de New Injections. Om elf uur speelt de Redband Blues band. Zaterdagmiddag om 16.00 uur start de NEW gevolgd door de Rock en Roll kids en Power Made. 's Avonds om negen uur is TX Punk aan de beurt en The Mess sluit het muziekgebeuren af. Voor mensen die de hele zaterdag willen kijken en luisteren; er worden etens waren verkocht. Vrijdagmiddag is het Asiel i.v.m. organisatorische voorberei dingen gesloten. De opbrengst van Redt het Asiel' zal besteed worden aan het jongerencentrum. De jaarlijkse bloedafname-avond van het Rode Kruis Texel is ook dit jaar weer succesvol verlopen. Totaal 354 perso nen stonden vrijdagavond in de Burge meester De Koninghal bloed af, wat be tekent dat de mensen van de bloed transfusiedienst na afloop met 177 liter bloed naar Den Haag gingen. De orga nisatie was dit jaar iets anders dan voorheen. De donors moesten nu een vragenlijst invullen alvorens zij bloed mochten afstaan. Volgens het bestuur van de plaatselijke Rode Kruis afdeling is dit vooral in het belang van de donors zelf, maar ook van de mensen die het bloed uiteindelijk krijgen toegediend. In de naaste toekomst zullen de donors tevoren ook een paar druppels bloed [af te nemen door middel van een vinger- prik.I moeten afstaan om vast te stel/en of sprake is van bloedarmoede. Het Hep vrijdagavond weer gesmeerd, vooral dank zij de gratis hulp van zeer velen. De VTB had vervoer beschikbaar gesteld, de Koning ha! en de LTS kantine waren ook voor niets aangeboden evenals brancards kussens e.d. en er was weer geen vergeefs beroep gedaan op de hulp van de EHBO-vereniging, de Rode Kruis-kolonne, de welfareafdeling en anderen. Het belangrijkste 'vakwerk' [het aanprikken van de ader] werd ver richt door de zes leden van het Rode Kruis-team dat naar Texel was geko men. De foto geeft een overzicht van de Burgemeester De Koninghal, toen het afnemen van bloed in volle gang was. Behalve op zondagavond is het ni ook mogelijk om iedere woensdagavon< te mediteren in het Prem Mandir Cen trum in Oudeschild. Op woensdag za Nataraj (dansmeditatie) gedaan worden Aanvang 20.15 uur. Nelly Zijm slaagde aan de Universiteil van Amsterdan voor het artsexamen. Als alle Texelaars hun afgedankte glas en oud papier voortaan apart zouden houden, zou het Texelse huisvuilprobleem al voor een groot deel zijn opgelost. Dus: glas naar de glascontainer en oud papier naar de verenigingen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 4