Unieke „kraakactïe" van langdurig pachtconflict LANDJE VEROVEREN IN EIERLAND (DBQOQCm Interessante lezing over Leger des Heils Cjrocn 2tmrL- Jexels in het harL, bfjb&l ,.gf ek raakt" T KORFJE Wagen was niet gestolen Vossenjacht Lamsvleesbedrijf Texel Antenne van auto gestolen Dit Land is o/oor de eigenaar HlVLER streng verboden dit land te betreden De borden die bij het land van Stol/ staan. Onbekenden hebben er hakenkruisen en do naam van "Er zal wel veel over gepraat worden. Ze zullen nu wel slecht over me denken." Aan het woord is de heer J. D. Stoll uit Eierland. Hij is verantwoordelijk voor grote borden in polder het Noorden en Eierland. „Dit land is gekraakt door de eigenaar. Streng verboden dit land te betreden' staat op de borden aan de Stuifweg en de Oorsprongweg. Het land is ontoegankelijk gemaakt. De dammen waarover je het land kon bereiken zijn met een shovel weggegravenHet beeld wekt de indruk van een vergevorderde vete. En dat is inderdaad het geval. Stoll vertelt dat het om een oude kwestie gaat. De boerderij aan de Hoofdweg 86 waar hij woont, was door zijn vrouw. Geertje Roeper, geerfd. Ze was toen drie jaar, dus veel te jong om op eigen benen te staan. Haar groot vader sprak met zijn knecht P. C. Jongejan af dat hij de boerderij en de bijbehorende 26 hectare land zou pach ten totdat zijn kleindochter oud genoeg zou zijn om het bedrijf te runnen. In het begin ging dat goed. Jongejan woonde in de boerderij en bewerkte het land. Van de familie Roeper kreeg hij een flink krediet om de benodigde machines te kunnen kopen om het land te bewerken. In 1960 kwamen de eerste moeilijkheden toen de huur verhoogd moest worden. Het was een tijd waarin het ene proces na het andere diende. Jongejan was tegen huurverhoging omdat hij het land verbeterd had. Het was meer waard ge worden door zijn inspanningen. In 1975 trouwde Geertje Roeper met de uit Duitsland afkomstige Stoll. Ze begon nen op Texel een boerenbedrijf met een klein stukje grond bij Den Burg. Deze zeven hectaren waren echter te klein voor een rendabele veehouderij. Daar om werd met Jongejan gepraat. Deze (Advertentie I.M.) wilde de boerderij en het land niet vrij geven. Stoll en Geertje Roeper hebben aangeboden de boerderij en het land aan Jongejan te verkopen. Jongejan voelde daar wel wat voor en bood f4500,- per hectare. De prijs die Stoll in gedachte had was achtduizend gul den. Het verschil bleek niet overbrug baar en de koop ging niet door. De oude pachtsituatie bleef bestaan. Om zijn bedrijf rendabel te maken heeft Stoll nog geprobeerd om andere grond te kopen, maar dat werd veel te kostbaar. Jongejan had in die tijd de beschik king over drie boerderijen. Boerderij Hider opgeschilderd. 'Vrijheid' waar Stoll nu woont, de hoeve Bern aan de Hoofdweg en de boerderij aan Hoofdweg 122 waar Jongejan nu woont. Het feit dat hij drie woonhuizen had stuitte op moeilijkheden bij de ge meente. Volgens Stoll werd deze woon ruimte verhuurd aan badgasten en dat mocht niet vanwege de woningnood. Jongejan verliet hierop 'De Vrijheid' en ging zelf in de boerderij Hoofdweg 122 wonen. Hoeve Bern, die gepacht wordt van de heer Dros uit Den Burg en waar bij 24 hectare land ligt, werd sindsdien door zijn zoon bewoond. J. D. Stoll en zijn vrouw konden hierop de boerderij 'Vrijheid' betrekken. ,,Als hij de boerde rij vrijgeeft, dan moet hij het land ook vrijgeven" zo redeneerden ze. Daar was Jongejan het niet mee eens en het kwam tot een procedure voor de pacht- kamer in Den Helder. In de pachtkamer vond Stoll een gunstig gehoor. Men vond niet dat de pacht gesplitst kon worden. Nu de boerderij was vrijge geven moest ook het land worden vrij gegeven. Tien hectare Tegen deze uitspraak ging Jongejan in beroep bij het hof in Arnhem. Dit hoogste college inzake pachtzaken oor deelde dat scheiding van pacht zeer wel mogelijk was. Om Stoll een beetje tege moet te komen kreeg hij tien hectare terug, de overige zestien hectaren kon Jongejan blijven pachten. „Met die tien hectare en de zeven bunder die we nog bij Den Burg hebben kan ik nooit een bedrijf runnen" zegt Stoll nu. „Het is onze bedoeling om 75 melkkoeien te houden. Dat kan nooit met dat land. Ik heb alles geprobeerd om er grond bij te krijgen. Ik wilde grond kopen via de grondbank. Ze zeiden daar dat ik dit bedrijf nooit rendabel kan maken. Ze wilden er daarom geen geld in steken. Het is allemaal niet te doen op deze manier. Van de grond die ik nu heb kan ik nooit zeventig koeien te eten geven. Jongejan betaalt 7160,— pacht per hectare per jaar. Daarvan moet ik de waterschapslasten en de polderlasten en de ruilverkavelingslasten en allerlei andere belastingen betalen. Ik hou per jaar een tientje per hectare over. Omdat ik niet over het land kan beschikken moet ik bij anderen land gaan huren. Dat kost me zo'n 71200,— per jaar." „Ik moet me in de raarste bochten wringen om mijn dieren eten te geven", zegt Stoll. „Drie jaar lang heb ik gras gehaald uit de Westen. Voor het gras dat één keer maaien opleverde, moest ik 7600,— betalen. Het moest dan nog eerst hierheen vervoerd worden. Dat kostte handen vol geld. Daarbij komt dat ik me ernstig zorgen maak over de kwaliteit van de grond. Ik heb grond monsters laten nemen en de uitkomst daarvan was bedroevend. De toestand is hard achteruit gegaan. Hij heeft vier of vijf bunder afgekeurde pootaardap- pelen straan. Hij vindt het niet de moeite die uit de grond te halen en ze als veevoer te gebruiken. Als je dat ziet dan zeg je: hij heeft teveel grond. Vier entwintig hectare grond bij Bern en ook nog eens die zestien hectare van mij. Terwijl ik om grond zit te springen. Daarom zijn die borden er ook geko men. Eigenlijk keur ik dit soort acties af. Maar ik zie geen andere mogelijkheid meer. Als ik die grond niet terugkrijg kan ik er wel mee stoppen. Dan doe ik de boederij aan de kant. Ik weet echt niet hoe het dan verder moet." Wijsvinger Stoll vertelt vorige week dinsdag nog contact met Piet Jongejan te hebben gehad, de zoon van P. C. Jongejan die het bedrijf van zijn vader in feite voort zet. „Er is niet mee te praten. Ze zeggen dat ik het land wil hebben om het duur te verkopen. Maar dat is niet waar. Het gaat mij erom een boerenbedrijf op te bouwen. Piet Jongejan is in Arnhem officieel in plaats van zijn vader gesteld. Dat kan natuurlijk altijd zo door blijven gaan. Op zo'n manier zou een eigenaar van grond nooit meer over zijn land kunnen beschikken. Grootvader Roeper heeft destijds nooit bedoeld dat de pacht zou overgaan op de kinderen van Jongejan en wie weet zelfs zijn kinds kinderen", zegt Stoll. Piet Jongejan „Ik los dit zelf wel op" (archieffoto) Stoll laat tekeningen zien van de uit breiding van zijn ligboxenstal, die hij van plan is te realiseren als hij voldoende land heeft. Maar zelfs als hij het land terug krijgt, zal het moeilijk worden, want Jongejan heeft sommige stukken diepgespit. Stoll zegt dat diepspitten uitstekend is voor gewassen als aard appels maar dat het zeer slecht is voor grasland. Met zijn melkkoeien is hij primair afhankelijk van grasland. Refererend aan de Duitse afkomst van Stoll hebben onbekenden hem op één bord voor Hitier uitgemaakt en er hakenkruisen bijgezet. Stoll:„lk heb er niets dan minachting voor. Die mensen weten niet eens waar ze mee bezig zijn. Dat blijkt uit de hakenkruisen. Daarvan staan de haakjes in de ver keerde richting." Piet Jongejan zei desgevraagd geen behoefte te hebben aan commentaar op het verhaal van Stoll. „Dit soort schan dalige zaken los ik zelf wel op", zo zei hij. Naar verluidt is hij echter bezig met juridische stappen. In de vorige krant werd melding ge maakt van diefstal van een aanhang wagen. De wagen was verdwenen bij het pand Gravenstraat 18. De eige naar deed aangifte bij de politie, maar later bleek dat een familielid van de eigenaar de wagen had geleend en ver zuimd had deze terug te brengen. Vrijdagavond wordt weer een vos senjacht gereden. Zoals altijd zijn er leuke prijzen te winnen. Tevens krijgt iedere deelnemer een reglement waar de nieuwe 27 MC regels in zijn vermeld. Start vossenjacht: 20.00 uur. Inschrij ving van 19.30-20.00 uur op parkeer terrein Emmalaan. STENENPLAATS 1, OEN BURG (Advertentie I.M.) ondernemers- akti viteiten 1 Slagers P. Brouwer uit Oosterend en A. van Heerwaarden uit Den Burg heb ben hun krachten gebundeld in het Lamsvleesbedrijf Texel. De zaak werd vorig jaar mei al opgericht maar gaat nu als zodanig functioneren. De eerste aanbiedingen van het lamsvleesbedrijf Texel hebben weinig met lammeren te maken. Dat komt omdat het bedrijf nauw samenwerkt met de stichting Het Texelse Schaap, waarin de heren D. Roeper, N. C. Barendregt, J. Nauta en C. J. Commandeur zitting hebben. Deze stichting wil de consumptie van lams vlees in Nederland en in het buitenland bevorderen. Daarvoor is een marketing bureau in de arm genomen dat zich momenteel gezig houdt met smaak- en acceptatietests. Is het marketing bureau daarmee klaar dan wordt een doelgroep geformuleerd waarop dan een reclame- en promotiecampagne kan worden gericht. Het Lamsvleesbedrijf Texel wil deze ontwikkeling afwachten. Op het ogenblik gokt het lamsvlees bedrijf op mensen met een diepvries- kast. Er zijn verschillende paketten vlees samengesteld waarmee de vriezer ge vuld kan worden. Deze pakketten kun nen telefonisch worden besteld bij Brouwer of Van Heerwaarden. Binnen het bedrijf zorgt Van Heerwaarden voor de slacht en Brouwer voor het gereed maken van de pakketten. De prijs van het aangeboden vlees ligt beneden de gewone marktwaarde. Volgens Van Heerwaarden en Brouwer komt dat doordat in grote hoeveelheden wordt gewerkt. Met een grote omzet kan de winstmarge wat kleiner zijn. Wanneer de plannen met het lamsvlees naar ver wachting verlopen komt op Texel een slachtplaats voor lammeren van de grond. Beide ondernemers zullen dan zowel voor hun eigen lamsvleesbedrijf Texel als voor de stichting Het Texelse Schaap slachten. Voor wat betreft hun diepvriespak ketten zien Brouwer en Van Heerwaar den de toekomst met vertrouwen tege moet. Omgeveer 70% van de mensen op Texel heeft een vrieskast. Ze be waren er groente uit de tuin of brood in. Overigens kunnen op het ogenblik wel hele lammeren of delen van lammeren geleverd worden. Er wordt met het lamsvlees echter nog niet actief aan de weg getimmerd. Als eenmaal actief met het lamsvlees begonnen wordt, denken Brouwer en Van Heerwaarden aan een start van 2500 lammeren, langzaam op lopend naar 5000 per jaar. Als de lams- vleesproduktie in volle gang is, zullen ongeveer vier mensen een arbeidsplaats kunnen krijgen bij het Lamsvleesbedrijf Texel. Het is ook de bedoeling dat collega slagers lamsvlees bij het nieuwe bedrijf bestellen. Telefonische bestel lingen kunnen worden gedaan op de nummers 02220-4967 en 02223-261Bij het Lamsvleesbedrijf Texel zijn ook run derachtervoeten, rundervoorvoeten en halve varkens te verkrijgen. Verder worden huisslachtingen verricht. TAXI-EN TROUWAUTOVEKHUUR fllh«lmlnalaan4-6 <fl«n Bu Diater Stoll bij lijn koeien. „Ik moet genoeg lend hebben om mijn beesten eten te kunnen geven. Op de maandagavond in Het Eier- landsche Huis gehouden bijeenkomst hebben de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland veel wetenswaar digs kunnen vernemen over het Leger des Heils. Deze avond werd verzorgd door kapitein Kooiman uit Den Helder. Hij belichtte de 100-jarige geschiedenis van deze door William Booth in Enge land opgerichte organisatie. Enkele ja ren later deed het Leger zijn intrede in Nederland, waar soms op vrij veel weer stand werd gestuit. Door hun strijd tegen alcoholmisbruik en prostitutie kregen de Heilssoldaten het aan de stok met onder andere de kroegbazen. Kapi tein Kooiman toonde ter illustratie een aantal dia's. Na de pauze vertelde hij hoe hijzelf in het Leger des Heils was gekomen. Het contact ontstond door een ontmoeting met een oude school kameraad die al bij het Leger was. Kapitein Kooiman huwde met een En gelse vrouw die ook deel uitmaakt van het Leger des Heils. Hij werkte vijfjaar in Suriname en de laatste tijd in Den Helder, waar het Leger des Heils veel activiteit ontplooit. Men houdt zich bezig met reclassering, allerlei andere vormen van maatschappelijke hulp, de organisatie van begrafenissen en huwe lijken, bejaardenhulp, begeleiding van zieken en stervenden e.d. In Den Helder is ook een vrouwenbond en een jeugd centrum van het Leger. Een opmerkelijk verschijnsel is dat zich de laatste tijd veel jonge mensen aansluiten bij het Leger des Heils. In tegenstelling tot de kerken, maakt het Leger een stevige groei periode door. Ook bij niet-christelijken geniet het Leger des Heils waardering. Algemeen is bekend dat de hulp die aan de medemens wordt gegeven onbaat zuchtig is. Wie het Leger financieel steunt heeft de garantie dat niets aan de strijkstok blijft hangen. Aan het slot van de avond bracht voorzitster mevrouw M. Daalder dank voor de interessante uiteenzetting en overhandigde een ge schenk in de vorm van een geldbedrag. De eerstvolgende bijeenkomst is op 16 maart. Voor die avond is als spreker uit- genodigd de Texelse acupuncturist Van Rossum. Een inwoner van De Cocksdorp deed aangifte van verdwijning van de 27MC antenne, die op zijn auto was gemon teerd. De diefstal werd gepleegd van 15 op 16 februari. VRIJDAG 20 FEBRUAR11981 94e JAARGANG NR. 9554 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1