Staatsbosbeheer ZDH tegemoet komt met masten van 9 meter The Shining Voor het weekend Bouwregistratieverordening bedoeld legen zwartwerken Betalingsachterstand en financiering in de landbouw n LAND BOUW Marels-meisjes verloren van 21 en 22 februari 1981 f Artsen I Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten IJDAG 20 FEBRUAR11981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Dit kost vèèl geld. Waarom was het bestemmingsplan niet fgestemd op die lichtmasten? Er is nu opeens 25.000,— in en paar jaar foetsie. We krijgen vierduizend gulden terug voor lasten die f29.000,— gekost hebben. Ik snap niet dat dit nodig Hoe zit dat eigenlijk op de vastewal. Daar hebben ze toch ok overal hoge masten?" zuimd vooraf aan Staatsbosbeheer schriftelijk toestemming te vragen voor het plaatsen van de masten. De gemeente heeft nu geen keus, want als de masten die er nu staan, niet vervangen worden door lagere, dan heeft Staatsbosbeheer het recht om de vergunning voor het gebruik van het veld als sportveld in te trekken. Tegen Staatsbosbeheer is nu gezegd dat de bestaande masten uiterlijk in april door lagere zullen zijn vervan gen. Ook Beumkes vond het in de com missievergadering een ,,duur grappie" en wilde graag weten hoe het allemaal zo gekomen was. Voorzitter Nauta zei dat niet het idee mag ontstaan dat Staatsbosbeheer door haar houding de gemeente op kosten jaagt. ,,De gemeente is fout geweest door licht masten toe te laten op een plaats waar dat in strijd is met het bestemmings plan. Er is een misverstand geweest tussen de verschillende betrokken instanties en ZDH mag daar nu niet de dupe van worden. De masten hadden nooit geplaatst mogen worden. Tussen de gemeente en Staatsbosbeheer is nu een compromis bereikt, waarbij beide partijen flink wat hebben moeten toegeven. Staatsbosbeheer heeft een Deze vragen stelde J. C. Dros oensdagmiddag in de vergadering van e commissie Algemene Zaken. Het ing over de vervanging van de licht- iasten op het trainingsveld van ZDH ij Den Hoorn. In april 1976 werd het rortveld Den Hoorn uitgebreid met en trainingsveld. Hiervoor werd mede- erking verkregen van taatsbosbeheer als eigenaar van de rond. Medio 1978 werden de bestaan- lichtmasten op het veld vervangen oor nieuwe met een hoogte van ijftien meter. Die maat is overeen- omstig het advies van de KNVB, maar trijdig met het bestemmingsplan bui- mgebied, waarin voor dergelijke voor- ieningen een maat van maar zes meter voorgeschreven. De masten werden oor ruim 729.000,— geplaatst. Staats- osbeheer was het niet eens met de tasten. Bij brief van 13 juli 1978 stelde loutvester Swellengrebel dat de recla- teborden op het hoofdveld moesten erdwijnen, dat de lichtmasten van het rainingsveld dienden te worden ver- vijderd en dat het gebruikscanon tot 625,— per jaar moest worden ver- oogd. Staatsbosbeheer ging na lerhaaldelijk overleg akkoord met de eclameborden en de gemeente toonde ch bereid het extra gebruikscanon te letalen, alleen over de lichtmasten verd men het niet eens. Staatsbos- leheer vond de masten landschappelijk olkomen onaanvaardbaar. Na overleg vas de instantie in juli 1980 bereid een loogte van negen meter te aanvaar- len. Op het veld zullen, na proefne- ningen, nu acht masten worden jebouwd met een hoogte van negen neter met speciale armaturen, waar- loor geen hinder voor het verkeer valt verwachten. De kosten worden ge- aamd op 732.780, De kosten kun- len wellicht mét vierduizend gulden vorden verminderd als blijkt dat de be- itaande kabel voldoende capaciteit leeft en de oude masten worden ver- ocht. Verzuim De gemeente vindt dat de lasten tiet voor ZDH mogen komen. De Vereniging kon er redelijkerwijs niet ranuit gaan dat plaatsing op dit loort moeilijkheden zou stutten. Van le zijde der gemeente is echter ver- Het meisjes Mareis handbalteam speelde tegen Zeemacht. In het begin leek het nog een voor de Mareis posi tieve wedstrijd te worden. Maar al gauw nam Zeemacht de leiding. Via 12—6 en 20 12 werd de rust behaald met de stand 24—12. Na de rust begonnen de Mareis weer met volle moed. Er werd beter overgespeeld en de verdediging beter dichtgehouden, maar vanuit aar dige combinaties werd er teveel mis- gegooid. De eindstand werd 38—23 voor Zeemacht, mede door een telfout. De doelpunten kwamen van Petra van der Vis (10), Jopie Zijm (7), Saskia de Veij (4), Gerda Zijm (1) en Els Bergman (1). De volgende wedstrijd van de mareis meisjes junioren zal zijn op zater dag 28 februari in Burg. De Koninghal tegen FAC om 16.30 uur. "The Shining" is het angstaanjagen de verhaal over het echtpaar Jack (Jack Nicholson) en Wendy Torrance (Shelly Duvall) en hun begaafde zoontje Danny (Danny Lloyd). Het drietal moet in de winter die voor hen ligt op een enorm hotel passen. Het hotel wordt geduren de de zomermaanden gebruikt en de ervaring heeft geleerd dat men er 's winters volkomen afgesloten is van de buitenwereld. Er is alleen radiocontact mogelijk met een politiepost vele kilometers van het hotel. Mocht er hoge nood zijn, dan is het eventueel mogelijk het hotel te bereiken met een sneeuw schuiver. En die nood komt. Want zoontje Danny krijgt het wat te kwaad. Hij heeft bovennatuurlijke gaven. Rij dend op zijn trapautootje door de ge weldige gangen en zalen van het hotel krijgt hij ook verschijningen. Intussen gaat het ook niet zo tof met vader Torrance Hij zit in de eetzaal de gehele royaal gebaar gemaakt door masten van negen meter toe te staan. Er rest ons geen andere mogelijkheid dan dat voorstel met beide handen aan te grijpen. Een vergelijking met andere plaatsen en andere delen van Texel gaat niet op, omdat dat geen grond is van Staatsbosbeheer. De lichtmasten moeten weg. Als we nu geen ruimte maken op de begroting, komen de lichtmasten op zijn vroegst op het in vesteringsplan voor 1982. Zolang mogen we ZDH niet laten wachten", zei Nauta. In het gedrang De commissieleden waren het ermee eens dat de zaak op deze manier opgelost moest worden. Dit betekend wel dat de bewegwijzering door de ANWB die op het investeringsplan stond, dit jaar in het gedrang komt. In antwoord op vragen van ZDH- bestuursleden die ter vergadering aan wezig waren, of masten van negen meter goed voldoen, antwoordde Nauta, dat deze masten bruikbaar zijn. Overigens zijn er geen alternatieven. Een proefneming heeft een gunstig resultaat gehad. Donderdag 19 februari De Oudercommissie van de Rijksscho lengemeenschap bezoekt Oosterend; bijeenkomst in de Jac. Daalderschool, aanvang 20.00 uur. In ,,De Waldhoorn" te Den Hoorn geven mensen van het Waterschap Texel informatie over het Hoornder dijkleger", aanvang 20.30 uur. Vrijdag 20 februari Om 15.00 uur begint in ,,De Bijen korf" te Oosterend een koersbalwed- strijd De Texelse Museumvereniging heeft in het Natuurrecreatiecentrum de jaarver gadering, aanvang 20.00 uur. J. C. Duinker spreekt over de vervuiling van de Waddenzee en C, Swennen over Vogels van de Waddenzee. Ook niet- leden zijn gratis welkom. Oud-leerlingen van Havo /Atheneum van de Rijksscholengemeenschap Texel geven studievoorlichting aan de hoog ste klassen van Havo en Atheneum in de RSG-aula, Haffelderweg 24, Aanvang 20.00 uur. In ,,De Waldhoorn" geeft DEK/KTF (met de drumband van DEK) de eerste van een serie winterconcerten; 20.00 uur. Toegang gratis. Op het parkeerterrein aan de Emma- laan start om 20.00 uur een vossenjacht van 27 MC-ers. Youth for Christ heeft in „De Scha kel" koffiebarbijeenkomst. Optreden van „Maranatha"; 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in dorpshuis de Oude ULO een ledenvergadering van de Kasko bouwvereniging Texel. Vanaf 20.00 uur treden Texelse pop groepen op in 't Asiel in het kader van de manifestatie „Redt 't Asiel". Entree 72,50 voor zowel vrijdag als zaterdag. Zaterdag 21 februari Toneelvereniging 't Amateurtje brengt in De Wielewaal het jubileumstuk „Het Sloofje", 20.00 uur. In dorpshuis 't Skiltje geeft KTF/DEK het winterconcert; 20.00 uur. Van 16.00 tot (5.30 uur treden Texelse popgroepen op in 't Asiel in het kader van de manifestatie „Redt 't Asiel". Youth for Christ heeft in De Schakel koffiebarbijeenkomst met optreden van de groep „Henoch", aanvang 20.30 uur. Zondag 22 februari Tussen 13.00 en 14.00 uur kan op camping „De Koorn-aar", Grensweg, worden gestart voor een winterwandel- tocht van Het Gouden Boltje. Toneelvereniging „De Dumkanters" brengt in „De Toekomst" voor de jeugd het stuk „Poerlepotje"; aanvang 14.30 uur. Maandag 23 februari Om 15.00 uur begint in het jeugdge- bouw te Oosterend een bijeenkomst van ouderen met o.a. samenzang. Or ganisatie: Hervormde Vrouwendienst. Dinsdag 24 februari Voor de NVV-vrouwen geeft Fridt Blan ken een lezing onder het motto „Ver groot de middenschool de kansen voor meisjes?" In de landbouwschool; aanvang 20.00 uur. 1= Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot is maandagnorgen 8.00 uur sf Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. S Zaterdag en zondag apotheek ge ls opend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur zonder afspraak. Ambulance (in geval van onge- lukken met betekenend lichame- m lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Zater- dag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, HÏ Den Burg, tel. 4319. Magazijn Groene Kruis =5 Geopend voor uitgifte goederen: s Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdags van 11.30-13.00 uur en van 16.00- 18.00 uur en zondags van 11.30- 13.00 uur en van 17.00-18.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed- eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele- H toon (02220) 2527. dag achter zijn schrijfmachine en uit eindelijk blijkt dat hij duizenden malen één en hetzelfde zinnetje aan het papier toevertrouwt. Moeder Torrance begint definitief argwaan te krijgen wanneer haar zoon Danny een paar diepe krassen in ziin hals heeft. Na een aantal on verklaarbare gebeurtenissen en bloed stollende momenten ziet moeder Tor rance haar kans schoon om haar dol gedraaide echtgenoot op te sluiten. Dan begint het angstaanjagende verhaal pas goed. Er volgt een angstige jacht van vader Torrance die met een bijl zijn zoontje Danny te pakken probeert te krijgen. Ze jagen het hele hotel door en belanden uiteindelijk in het schitterend aangelegde doolhof met meters hoge heggen. Daar in datzelfde doolhof zal blijken wie de slimste is.... "The Shining" is te zien van vrijdag tot en met maandag. De toegang is 16 jaar. Naar vrijwel zeker is wordt in de zondagmiddagvoorstelling de tekenfilm 'De toverdoos' vertoond. Bij een betalingsachterstand is er een tekort aan betalingsmiddelen. Er is dan geen kontant geld in kas en geen ruimte op de lopende rekening. Het gevolg is dat de rekeningen niet op tijd betaald kunnen worden. Oorzaken hiervan kunnen zijn: Bij de start van een bedrijf of bij in vesteringen in het bedrijf is de totale geld behoefte te laag geschat met als gevolg een blijvend tekort aan betalingsmidde len; een onvoldoende rendement van het bedrijf met als gevolg te weinig middelen voor bedrijfs- en privé-uitgaven. Dit kan veroorzaakt worden door: a. ziekte bij het vee of lage opbrengsten van de ge wassen; b. een slechte marktsituatie met sterk stijgende kosten zonder stijgingen van de opbrengsten; c. onvoldoende vakbekwaamheid van de ondernemer; Relatief te hoge privé-uitgaven doordat deze meer bedragen dan het inkomen. Dit kan komen door ziekte in het gezin, onvoldoende beheer van het voor het gezin beschikbare geld en losse hulp in het bedrijf of gezin die onder de privé- uitgaven geboekt worden. Er ontstaat een vertekend beeld als dit bedrijfskosten zUn- Graadmeter De stand van de direct opeisbare schulden is een goede graadmeter voor de betalingsachterstand van een bedrijf. Nemen de schulden toe (veevoer, zaai zaad, pootgoed, meststoffen, belastin gen en rente) of isde stand van de lopende rekening te hoog dan is dat een signaal dat er iets mis is Het is dan ook van het allergrootste belang dat dit probleem tijdig wordt onderkend. Veelal zijn er meer faktoren in het spel. Een goede analyse van de situatie is noodzakelijk. Soms blijkt dat de oorzaak van de achter stand van tijdelijke aard is en indien een begroting aantoont dat financie ring verantwoord is kan er een beroep worden gedaan op de volgende instel lingen a. de banken en dan het al of niet inschakelen van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw; b. de gemeente, voor de toepassing van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. Aanvraag indienen bij de gemeentelijke sociale dienst of bij de districtsbureauhouder. Het is noodzaak doorlopend attent te zijn op de financiële ontwikkelingen van het landbouwbedrijf. Een verwaarloosde ziekte kan vaak niet meer verholpen worden. Dit geldt ook voor een ziek bedrijf. Advies kan verkre gen worden bij de SEV'ers van de land bouworganisaties of de plaatselijke be- drijfsvoorlichter. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie g telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644 Buiten kantooruren |g (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen ;7 met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 22 februari 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout in de Doopsgezinde kerk. De Cocksdorp 9.30 uur ds. Wisman Voorjaarszendingscollecte Den Hoorn ds. J. van der Graaff uit Heiloo De Koog 11.00 uur ds. Wisman De Waal 11.00 uur ds. J. van der Graaf uit Heiloo Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus Voorjaarszendingscollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus Voorjaarszendingscollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. J. H. de Boer |g Uitzending via De Lichtboei 19.00 uur ds. R. J. Blaauw Dienst voor belangstellenden s| m.m.v. R.K. Jongerenkoor. Thema: „Laat me niet lachen?" m Oosterend 10 uur ds. R. J. Blaauw „Over je vader en moeder eren...." 17.00 uur ds. De Boer Uitzending via De Lichtboei GEREFORMEERDE GEMEENTE W= Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE M Den Burg 10 uur ds. Van Zijll g| Langhout, gezamenlijke dienst si met de Hervormde gemeente. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Evangelist Bouhoff. §H Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdagavond 18.30 uur ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19,30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren- straat 30, Den Hoorn Zondags: 10.30 uur Openbare lezing 11.30 uur Wachttorenstudie Woensdags 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. Het college van B en W is van plan, op voorstel van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, beun hazerij en sluikbouw tegen te gaan. Bij deze illegale manier van bouwen worden veelal sociale, fiscale en economische wetten overtreden. Ondanks maatregelen die in het verleden door de gemeente Texel zijn genomen, blijkt dat het verschijnsel niet afneemt. Maatregelen die worden toegepast zijn controle door ambtenaren van bouw- en woningtoezicht en het open baar maken van de afgegeven bouw vergunningen in de plaatselijke krant. De taak van Bouw- en Woningtoezicht beperkt zich voornamelijk tot controle van het uitgevoerde bouwwerk en of dit overeenkomt met de in de bouwver gunning gestelde eisen Om tot een grotere duidelijkheid en openbaarheid van de bouwnijverheid te komen, is nu een Bouwregistratieverordening ont worpen, die het college op Texel wil gebruiken. Op grond daarvan moet de aanvrager van een bouwvergunning o.a. aangeven de aard van de te ver richten werkzaamheden, naam en adres van de aannemer en als het bouwen met door een aannemer wordt uitge voerd dan namen en adressen van alle ondernemers die bouwen of andere personen die het werk uitvoeren. De aanvrager is verplicht deze en andere gegevens te melden bij aanvraag van de bouwvergunning. Als de keuze voor bijvoorbeeld de aannemer dan nog niet is gemaakt, moet dit schriftelijk doorgegeven worden twee dagen voordat de bouw begint. Ook wijzigingen in de registratie gegevens moeten binnen twee dagen na de wijziging worden doorgegeven aan Bouw- en Woningtoezicht. Het register ligt openbaar ter inzage bij Bouw- en Woningtoezicht en bovendien wordt elke maand een afschrift gezonden aan de Kamer van Koophandel in Alkmaar. De ambtenaren zullen naast de ge bruikelijke bouwcontroles ook nagaan of de gegevens in de registratie juist zijn. Wordt er getwijfeld dan wordt dit onmiddellijk doorgegeven aan de Kamer van Koophandel. De gemeente zal een registratieformulier gebruiken, dat door de Kamer van Koophandel en de Bedrijfseconomische Dienst is ont worpen, waardoor het voor beide instanties makkelijk wordt verstrekte gegevens (al dan niet ingeschreven in het handelsregister bijv.) te controle ren. Op het niet of onjuist verstrekken van bouwgegevens staat een straf van maximaal driehonderd gulden of twee maanden hechtenis. In de vergadering van de commissie algemene zaken, die woensdagmiddag werd gehouden, kwam de bedoelde bouwregistratieverordening aan de orde. Uitgelegd werd dat de verordening primair bedoeld is om zwartwerkerij in de bouw tegen te gaan. Dit houdt in dat het zelf bouwen van een huis of een schuur beslist niet onder de beunhazerij valt. Wel vallen daaronder niet geregistreerde bouwbedrijven en lieden die zwart te kust en te keur hun diensten aanbie den. In de commissie bestond enige scepsis over de illusies die bestaan over de controle van één en ander. Het invullen van de formulieren hoeft op zich niet te betekenen dat men toch niet derden aan het bouwwerk laat sleutelen. Meegedeeld kon worden dat de gewone bonafide aannemers achter de nieuwe verordening staan. Door zwart werken tegen te gaan worden de mo gelijkheden voor de gewone bedrijven verruimd. Voorzitter Nauta van de commissie zei dat de Kamer van Koop handel enthousiast reageert op derge lijke registratieverordeningen. Ook was er onlangs een brief bij de gemeente binnengekomen van het FNV, waarin er op werd aangedrongen de werkgelegenheid in de bouw zorg vuldig te handhaven en te bescher men. De NVOB heeft aangedrongen op bestrijding van onrechtmatig geknoei in de bouwwereld. De commissie kon zich met de nieuwe verordening vereni gingen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5