IWll DE TALBOT 1510 e mm Ontwerp dienstencentrum voor beiaarden gereed Boringen voor bodemkartering It «mi Hl !RRI HINDERT W Nieuwe behuizing dringend nodig Slül •u»ifrn EEN GRENZELOZE REISWAGEN. Westend I Oosterenderweg 52, Tel. 02223-396 5 Oosterend (Texel) 0TALBOT Buitenlandse valuta Caravanprobleem onder controle De Geul afgesloten Wereldgebedsdag lim.dia 8 tMing »n 10fi«l to#iopsttl ling 132 zitpl kurtcn.soos e d. met Utelopstetli ng 60 zitpi biiftlH magazi'n heuken dienstingang toiletten heren 'invalid* M toilet schuifwand garderobe tnch«po#t»Vt ton»#' berging arch'ef kantooi 6 ]aar garantie i tegen door- I roesten van I binnenuit, fin vanaff 'BIJDAG 6 MAART 1981TEXELSE COURANT PAGINA 5 Kom kitken bn Garage ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA Um Tei. 072118920 Emmas traat 45, 1814 DM Alkmaar Het nieuwe dienstencentrum voor bejaarden dat het nood- Douwtje 'De Hollebol' aan de Burgwal moet vervangen is op papier gereed. Het is de bedoeling dat het dienstencentrum gebouwd wordt aan de ZwaanstraatDe tekeningen die gemaakt werden door de dienst gemeentewerken hangen al zo'n drie weken in De Hollebol. Met de bedoeling dat alle betrokkenen ze bekijken en commentaar leveren. Tot nu toe heeft niemand echt aanmerkingen gemaakt op de plannen voor het nieuwe centrum. Het enige nadeel is, dat het kantoor van bejaardenwerker Nico Nagtegaal op de bovenverdieping is gesi tueerd. Dat werkt letterlijk en figuurlijk drempelverhogend. Binnen de beschikbare ruimte was het echter niet mogelijk het kantoor op de begane grond te projecteren. De voorgevel van het nieuwe dienstencentrum voor bejaarden, zoals dat aan de Zwaanstraat gebouwd zal worden. Momenteel staat op deze plek een fraai beschilderde schutting. De belangrijkste ruimte beneden is de grote zaal. In deze zaal is een podium om het mogelijk te maken dat er lilms worden gedraaid, toneel wordt ge speeld of lezingen worden gehouden. Bij film of toneel zijn 132 zitplaatsen in de grote zaal. Wordt deze zaal gebruikt voor de bejaardensoos en staan er tafel tjes, bijvoorbeeld om te kaarten, dan biedt de zaal ruimte voor zo'n zestig mensen. Door een schuifwand kan een kleiner zaaltje kan bij de grote zaal gevoegd worden. Op de begane grond zijn verder twee biljartzalen die door een schuifwand van elkaar gescheiden zijn. De grootste van deze twee biedt aan zo'n twintig mensen een zitplaats. Als men het nieuwe gebouw binnen komt staat men in een royale hal. Links is de garderobe. Verder zijn aan die zijde dames- en herentoiletten. Er is óók een invalidentoilet.' De keuken heeft een buffetopening naar de centrale gang en de grote zaal. Verder is op de begane grond ruimte voor een magazijn. De eerste verdieping is te bereiken via een brede makkelijk beloopbare trap en via een lift. De lift is groot genoeg om ook rolstoelen te vervoeren. Op de eerste verdieping, de zogenaamde klei ne zaal die voor vergaderingen en der gelijke gebruikt kan worden. Verder het kantoor van bejaardenwerker Nico Nag tegaal en een ruimte die als berging of als archief gebruikt kan worden. Ten slotte biedt de eerste verdieping plaats aan de stookruimte van de centrale ver warming en een toilet. Leerlingenbouwplaats Het is nog zeer onzeker wanneer het nieuwe dienstencentrum gebouwd kan worden. In de laatste raadsvergade ringen wees S. de Waard op de moge lijkheid leerlingen van de LTS in te schakelen bij de bouw. Het diensten centrum zou dan als een leerlingen bouwplaats kunnen functioneren. Dit zou als voordeel hebben dat de LTS'ers praktijervaring opdoen en dat de bejaar den snel hun dienstencentrum krijgen. Wethouder Blanken achtte het toen niet waarschijnlijk dat met de bouw zou kunnen worden begonnen voor het eind van het schooljaar in juni. Bovendien is de financiering van het geheel op geen stukken na rond. Omdat de bejaarden op Texel momenteel al een gebouw hebben is het ministerie van CRM niet bijzonder bereidwillig een nieuw ge bouw te financieren. Het gebouwtje De Hollebol is echter duidelijk een noodge bouw dat vroeg of laat zal moeten ver dwijnen. De grond waar het gebouw staat heeft de bestemming openbaar groen. Toen de Hollebol elf jaar geleden werd gebouwd was het de bedoeling dat het gebouwtje er maar een paar jaar zou blijven staan. Aanvankelijk deed het dienst als behuizing voor de bibliotheek, later kwamen de ouderen erin. Op grond van het feit dat het gebouw moet worden afgebroken zouden met CRM wellicht toch afspraken gemaakt kun nen worden. Een ander probleem is dat het diens tencentrum waarvan de tekeningen nu in de Hollebol hangen groter is dan het bestaande. Dit betekent hogere exploi tatielasten. Voor de Hollebol werd 80% van deze exploitatielasten betaald door het ministerie van CRM en 20% door de gemeente. CRM is niet genegen hogere exploitatielasten te betalen. Daarom zou den die extra lasten voor rekening van de gemeente moeten komen. Het is zeer de vraag of er geld vrijgemaakt kan worden. Openbaar groen Tot 1977 vonden de activiteiten voor bgejaarden in verschillende gebouwen plaats. Er werd gebiljart in de Witte Burcht, er was zang in de landbouw school, en gymnastiek in het Rode Kruisgebouw. De sociëteit werd gehou den in 't Asiel en in de Witte Burcht. Op deze wijze dreigde het bejaarden- werk te versnipperen en kon onvol doende groei plaatsvinden. Het streven naar een vaste behuizing resulteerde in het voor een periode van drie jaar verkrijgen van de Hollebol. In juni 1977 werd het gebouwtje officiéél voor be jaarden geopend. In principe was deze oplossing voor drie jaar bedoeld. Na die drie jaar zou het gebouwtje gesloopt moeten worden om plaats te maken voor openbaar groen. Door het nog niet gereed zijn van het nieuwe diensten centrum kon het echter blijven staan. In die drie jaar heeft de Hollebol bewezen dat grote behoefte bestaat aan een eigen ruimte voor bejaarden. Per week doen in totaal 230 personen aan de ac tiviteiten in de Hollebol mee. Nico Nag tegaal houdt er zijn spreekuur en daar naast maakt ook de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen regelmatig gebruik van het gebouwtje. Het nieuwe gebouw dient, volgens het program van eisen van de bouw commissie, groter te zijn dan de Holle bol omdat er een sterke stijging is van het aantal ouderen. Van 1975 tot 1979 steeg het percentage ouderen onder de Texelse bevolking van 11,2 naar 12,4%. Een groei van 1,2% waarbij Texel boven het landelijk gemiddelde zit. Over twin tig jaar moet met ongeveer 2000 oude ren op Texel rekening worden gehou den. Daarbij komt dat mensen in de toe komst vroeger met pensioen zullen gaan. Het is daarom niet denkbeeldig dat dienstencentra voor ouderen ook open zullen moeten staan voor mensen vanaf 55 jaar. Extra ruimte is nodig voor het uitbreiden van het aantal activitei ten. De enquete die in 1979 werd gehouden onder Texelaars van 65 jaar en ouder liet zien dat velen graag mee zouden willen doen aan een cursus algemene ontwikkeling, bloemschikken of tekenen en schilderen. Momenteel kunnen enkele activiteien in de Hollebol moeilijk uit de voeten. De bejaardenzangclub klaagt over de slech te akoestiek waardoor het oefenen erg moeilijk gaat. De gymclub vindt in de Hollebol evenmin de armslag die nodig is. Ook de mogelijkheden tot het be oefenen van het in korte tijd populair geworden koersbal zouden kunnen worden verbeterd. Het gebouwtje aan Do eerste verdieping ven het tfenstencentnwn. Hier Is een vergedeneaitie, een kantoor voor bejaardenwerker Nico Nagtegaal en een berging geprojecteerd. de Burgwal vertoont na elf jaar boven dien verouderingsverschijnselen: een lekkend dak en een haperend functio neren van de centrale verwarming zijn enkele van die verschijnselen. Als de verwarming het goed doet, wordt vaak een petroleumstank in het gebouw ge roken. Volgens een deskundige firma is de verwarming 'op'. De bouwcommissie waarin de dames De Vries. Segerink en Wassenaar, en de heren Nagtegaal, Van Trigt en Van Hoorn zitiing hebben, is dan ook van mening dat spoedig ge werkt moet worden aan het daad werkelijk van de grond krijgen van een nieuw dienstencentrum. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 7108,75 7 6,46 7 46,- 7 49,25 7119,- 7 33,50 7 2,35 7 5,08 7 15.48 7 21,25 7 2,61 (Advertentie I.M.) De strijd tegen illegaal geplaatste caravans wordt met redelijk succes ge streden, zo blijkt uit cijfers die door het gemeentebestuur zijn verstrekt aan de commissie ruimtelijke ordening. In het afgelopen jaar werd welliswaar op vrij grote schaal tegen de regels gezondigd maar als de overtreders dan een aan schrijving kregen waarin zij werden gelast de caravan op te ruimen werd daaraan vlot voldaan. In 1980 zijn totaal 76 aanschrijvingen verzonden en op de aangegeven datum had iedereen daar aan gevolg gegeven. Eén keer is een caravan door de politie weggesleept uit een straat in Den Burg. Omdat de eigenaar onbekend was, kon in dat geval geen aanschrijving worden verstuurd. Op 21 januari j.l. is weer gecontroleerd op het geplaatst hebben van caravans waarna acht aanschrijvin gen moesten worden verzonden. De indruk bestaat dat het aantal geplaatste caravans zonder toestemming van bur gemeester en wethouders de afgelopen jaren is verminderd; het strakke con trole- en aanschrijvingsbeleid zal echter worden voortgezet. Zoals bekend is het onder bepaalde voorwaarden toege staan een toercaracan te plaatsen bij een woning in het buitengebied, De eigenaars krijgen dan een zg. bijzondere kampeerexploitatievergunning, die ieder jaar weer opnieuw moet worden aan gevraagd. Het afgelopen jaar waren 49 van deze vergunningen van kracht. In De Geul bij Den Hoorn zijn de lepelaars gearriveerd. In verband daar mee is dit natuurgebied voor het publiek gesloten en is bezoek alleen in excursie- verband (bespreken via het Natuurrecre- atiecentrum) mogelijk.Het is bijzonder dat de lepelaars wel in de Geul maar nog niet in de Muij zijn. Mogelijk houdt dat verband met het feit dat Staatsbosbe heer in De Geul wat kunstnesten heeft gemaakt waardoor dit gebied voor de vogels aantrekkelijk is geworden. De begane grond met ah belangrijkste ruimte de grote zaal waar voorstellingen gegeven kunnen worden, maar waar ook ruimte is voor de bejaardensoos. Verder twee biljartzaaltjes. Links toiletten, garderobe, het magazijn en de keuken. De keuken heeft twee buffetten. Eén naar de hal, de andere naar de grote zaal. Op Texel kan men in de komende tijd mensen tegenkomen, die met een kleine handboor (diameter 5 cm) tot een diepte van 1,20 m bezig zijn grondboringen te doen. Dat zijn medewerkers van de Stichting voor Bodemkartering uit Wa- geningen, die bezig zijn met de opname van de Bodemkaart van Nederland, op schaal 1:50.000. Deze kaart van nederland zal bestaan uit circa 100, deels gecombineerde bla den, die ieder 50.000 ha omvatten. Bij elk blad of een combinatie van bladen wordt een 'Toelichting' geschreven. Wat is een bodemkaart? Een bodemkaart geeft in het alge meen de samenstelling van de bodem tot een betere gewassenkeuze of tot variatie in bodemgesteldheid in een bepaald gebied wordt door middel van een groot aantal bodemeenheden ('grondsoorten') aangegeven. Boven dien wordt meestal de diepte van het grondwater in een aantal klassen ver meld. Bij de bodemkaart, schaal 1 50.000, wordt de gebruiker bovendien in de toelichting ingelicht over de samen stelling van de diverse grondsoorten en hun geschiktheid voor land-, tuin- en bosbouw. Voorts geeft de toelichting In tegenstelling tot wat dinsdag in onze krant vermeld werd, begint de viering van de Wereldgebedsdag in De Cocksdorp vrijdag (heden) niet om acht uur, maar om half acht. De viering wordt gehouden in het gebouw naast de Hervormde kerk. informatie over het ontstaan van bodem en landschap. Waarom? De bodemkaarten zijn in de eerste plaats bedoeld voor de toepassing in de land-, tuin- en bosbouw. Ze kunnen aanwijzigingen geven voor een zo gun stig mogelijk gebruik van de gronden en voor het regelen van het grondwater peil. Ook komt men via een bodemkaart al dan niet in samenwerking met de Landbouwvoorlichtingsdiensten soms tot een betere gewaeeenkeuze of tot bodemverbeterende maatregelen, zoals diepploegen en mengwoelen. Voorts kunnen de kaarten van nut zijn bij de studie van het ontstaan of de historie van een gebied en bij het onderwijs. Graag medewerking De werkzaamheden voor de bodem kaart van nederland op Texel zullen in 1981 en vermoedelijk ook nog in 1982 door Ing. J. L: Kloosterhuis en Dr. M. F. van Oosten van de Stichting voor Bodemkartering worden uitgevoerd. Zij zullen op diverse plaatsen monsters nemen en grondboringen verrichten; uiteraard zullen zij daarbij schade aan gewassen proberen te vermijden. Met pachters en eigenaars zal zoveel moge lijk contact opgenomen worden, waarbij de Stichting voor Bodemkartering hoopt op medewerking. De karteerder, Ing. J. L. Kloosterhuis (Schilderweg 169, Den Burg) is bereid uitleg van de werkzaamheden te geven. Inlichtingen kan men ook krijgen op het hoofdkan toor van de Stichting voor Bodemkar tering, Starringgebouw, Wageningen, Tel. 08370-19100, toestel 560. (Advertentie I.M.) U bent toch niet op uw achterhoofd gevallen? U weet toch wel dat de ene ziektekosten verzekering duurder is dan de andere voor dezelfde dekking? Nou, waarom vraagt u dan niet eens naar wat wij te bieden hebben voor een relatief lage premie? Ja, tenzij 't u niet kan schelen natuurlijk of u teveel betaalt

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5