RONDE OM TEXEL DIT JAAR VOLGENS INTERNATIONAAL WEDSTRIJDREGLEMENT voetbalvooruitzichten DROS Voor catamaranvaren en windsurfen moet regeling komen Voetbalprogramma APART EN ZEER ZUINIG Jeugdfietsen te huur OiPU 34410 Vierde wandeltocht van winterserie Wielerclub start met wegwedstrijden Met „De Geul" schaatsen in Alkmaar 19 VRIJDAG 6 MAART 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De Ronde om Texel verleden jaar. Dit jaar weer een verdubbeling van het aantal deelnemers? De Ronde om Texel zal dit jaar nog professioneler van opzet zijn dan voorgaande jaren. Dat komt tot uiting in het feit dat dit jaar voor het eerst volgens Internationaal wedstrijdreglement gezeild zal worden en dat de marine uit Den Helder assistentie zal verlenen bij het waarborgen van de veiligheid. De spectaculaire catamaranrace om het eiland waaraan vorig jaar door 400 boten werd meegedaan, wordt gehouden op 23 mei. Mochten de weersomstandigheden te wensen overlaten dan wordt uitgeweken naar zondag 24 mei. Deze data zijn gekozen met het oog op springtij dat noodzakelijk is om de Ronde om Texel naar behoren te kunnen varen. Het zeilevenement wordt dit jaar gecombineerd met het jazzfestival. Voor velen zal het programma gedurende dit weekeinde dus luiden: overdag zeilen en 's avonds swingen. Het is ook voor de organisatoren niet te schatten hoeveel boten er dit jaar mee zullen doen aan de Ronde om Texel. De catamaranrace wordt dit jaar voor de vierde keer gehouden en tot nu toe verheugde de belangstelling voor het zeilevenement zich in een sterk stijgen de lijn. Deden er vorig jaar 410 boten mee, het jaar daarvoor waren het er nog maar 205. Of het aantal deelnemers zich dit jaar opnieuw zal verdubbelen Is niet te zeggen. Wel staat vast dat de cata maranrace in internationale kringen een steeds grotere bekendheid krijgt. De Ronde om Texel werd in 1980 in de internationale pers omschreven als het grootste zeilevenement voor catama rans ter wereld. Het toonaangevende Amerlkaande blad Multihull besteedde zeven pagina's aan de zeilrace. Voor dit jaar is al belangstelling getoond van Amerikaanse en Spaanse zeilers. In vorige jaren hebben ook Belgische. Westduitse en zelfs Australische teams meegedaan. Nu voor het eerst wordt gevaren volgens de regels van het inter nationaal wedsrijdreglement, zou de Ronde om Texel voor buitenlanders wel eens extra aantrekkelijk kunnen zijn. Van het ongeveer honderd kilometer lange traject is het Eierlandse Gat tussen Texel en Vlieland ongetwijfeld het zwaarst. Verradelijke stromingen, schijnwind en onberekenbare deining zijn hier de omstandigheden waar de zeilers rekening mee moeten houden. Niet voor niets volbrachten vorig jaar slechts 260 van de 410 deelnemende (Advertentie IM. n Aparte auto. De Renault 14 TS. Komlortabel Veel binnenruimte Verbruik slechts 6,4 liter 100 km bij 90 km/u 1 op 15,6) In veel uitvoeringen Test er 'ns eén 'n Renault loopt langer op een liter De Renault 14 Vanal 16 410.- Algebeeld Renault 14 TS va 18 980,- Af leveringskosten t 360,- Prijzen inkl. B T W. Wijzigingen voorbehouden Oorsprongweg 3, Eierland Texel Tel. 02225-233 eindresultaat leiden. De overall winnaar ontvangt dit jaar de gloednieuwe Texel Trofee. Verder zijn er prijzen beschik baar per type. Net als voorgaande jaren staat deelname open voor alle klassen en types. Overigens zal dit jaar ook de zeiler zonder wedstrijdaspiraties mee kunnen doen aan de Ronde om Texel. Hij vaart dan in zijn eigen tempo rustig het rondje uit. Dergelijke toerzeilers moeten zich echter wel houden aan de regels van het internationaal wedstrijd reglement en ook zal hun tijd worden geregistreerd. Nieuw is dat niet meer vanaf het strand bij Westerslag (paal 15) wordt gestart. De starplaats ligt nu bij Paal 17. De reden hiervoor is dat het strand bij Paal 17 breder is dan dat bij paal 15' Voor de Ronde om Texel is men van springtij afhankelijk en dan is het strand bij paal 15 niet breed genoeg. Vooral vanwege het feit dat voor miljoenen aan materiaal en boten op het strand ligt voor en na de wedstrijd, wil men. om Ieder gevaar van beschadiging te voor komen. liever vanaf een breed strand starten. Verder staan bij paal 17 twee strandpaviljoens die gefinishde zeilers van brood en erwtensoep zullen voor zien. Zoals bekend is er bij Westerslag geen paviljoen meer, sinds stormen rond de jaarwisseling een flink stuk van de duinen wegsloegen. De veiligheidsmaatregelen krijgen dit jaar grote aandacht. De marine speelt hierin een belangrijke rol. Het oplei dingsschip Hr Ms. Zeefakkel zal als startschip fungeren. Verder zijn sleep boten en een aantal rubberboten aan wezig om assistentie te verlenen. Van de verbindingfaciliteiten van de marine kan eveneens gebruik worden gemaakt. Hiermee wordt onder meer het contact onderhouden met de computer in de zeevaartschool in Den Helder. Los van de marine zal een grote vloot volgboten aanwezig zijn van leden van de water sportvereniging Texel uit Oudeschild. Ook hierbij rubberboten die vooral ge bruikt zullen worden om assistentie te verlenen op ondiepe plekken. Bij zwaar weer zullen de kajuitzeilboten goed van pas komen. Deze liggen in het algemeen wat rustiger op de golven dan motor boten. Een hulpteam van EHBO'ers en de huisarts Coutinho is eveneens ge vormd. Het is de bedoeling de landelijke en internationale pers voor de Ronde om Texel te interesseren. Dezer dagen hebben zeiltijdschriften en dagbladen persberichten ontvangen waarin uit de doeken wordt gedaan wat de Ronde van Texel precies is. De persmensen wordt accommodatie op Texel aangeboden en verder kunnen ze beschikken over foto's die vanuit boten en vanuit een vliegtuig worden gemaakt. Jazzfestival Het weekeinde van 23 en 24 mei be looft een drukke tijd te worden voor Texelaars en zeilers. Naast de Ronde om Texel is er het jazzfestival. Over de or ganisatie van dit festival en de musici die zullen spelen is op dit ogenblik nog niet veel bekend. Zeker is wel dat van de opzet van vorig jaar is afgeweken. De horeca mensen bij wie wordt opgetre den zijn nu meer met de organisatie betrokken. Ook is bekend dat een aantal groepen van vorig jaar, dit jaar weer mee zal doen. Aan de deelname voor de Ronde van Texel kan men tot een week voor de eigenlijke wedstrijd inschrijven. Als het aantal deelnemers uit de hand dreigt te lopen zullen de organisatoren een maxi mum vaststellen. Het programmaboekje voor de Ronde om Texel komt in maart uit en kan besteld worden bij de Kust- zeilvereniging Westerslag, Postbus 182, Den Burg. Het boekje is automatisch toegezonden aan de deelnemers van de afgelopen jaren. boten de race om Texel. De ondiepten in de Waddenzee en de zandbanken in de Noordzee kunnen ook voor de nodige verrassingen zorgen. De Ronde om Texel is dan ook beslist geen eve nement voor beginnende zeilers. Het is noodzakelijk, en er zal dit jaar extra op gelet worden, dat de deelnemers binnen de wedstrijdboeien blijven. Een deelne mer die het vorig jaar niet zo nauw nam met het uitgezette parcours, zeilde zijn peperdure 'Supercat' total loss op de Vlakte van Kerken. Met een gangetje van 45 kilometer per uur voer hij voor de wind op een mosselbank. Overigens werden er vorig jaar wel meer over tredingen gepleegd. Fabrikanten die graag wilden dat hun type boot als eerste over de finish zou gaan, gaven de zeilers instructie alles op alles te zetten. Dit resulteerde in niet altijd even net vaargedrag. Door het veel strengere toezicht hoopt de organiserende kust- zelvereniging Westerslag dit jaar dit soort zaken te voorkomen. De tocht is ooit begonnen als een prestatietocht. Voor iedere zeiler erva ren of niet, geldt het volbrengen van de Ronde om Texel als een echte prestatie. De laatste jaren wordt de ronde echter steeds meer als een wedstrijd gevaren. De kustzeilvereniging Westerslag heeft zich aan deze ontwikkeling aangepast. Er zal een protestcommissie aanwezig zijn die bestaat uit divers vooraan staande lieden uit de Nederlandse zeil- wereld. De computer van de Hogere Zeevaartschool uit Den Helder staat het wedstrijdcomité ter beschikking voor een snelle omrekeing van de handicap factor. Handicap De handicap is een bepaalde formule waarmee de verschillen tussen de types boten worden genivelleerd. De bereke ning zorgt ervoor dat het effect van met een snelle boot varen teniet wordt ge daan. Wat overblijft is slechts zeilkunst van de deelnemer. De handicap formule wordt gebruikt om de 'overall' winnaar te bepalen. De winnaar van de hele zeilrace dus, ongeacht het type boot waarmee wordt gevaren. De handicap factor is behoorlijk verbeterd. Vorig jaar werd gewerkt met de zogenaamde Portsmouth handicap. De Portsmouth handicap was echter ontworpen voor Olympische banen, waar met veel lan gere rakken gezeild kan worden dan bij de Ronde om Texel. Door zeilspecialist Boon is een handicap ontwikkeld waarin gegevens zijn verwerkt van voorgaande Rondes om Texel. Deze handicap moet voor de Texelse situatie veel betrouw baarder zijn de de Portsmouth handi cap en zal ongetwijfeld tot een eerlijker Rob Souverein van het Zeilcentrum Texel heeft het gemeentebestuur voor stellen gedaan om te komen tot betere regelingen voor het catamaranvaren en windsurfen aan de oostkust van Texel. Er dreigt thans een gevaarlijke toestand te ontstaan want de concentratie wind surfers en catamaranvaarders op de kleine dijkstrandjes wordt zo groot dat andere grbuikers (zwemmers, waterski- ersen sportvissers) worden verdrongen. In een brief aan de gemeenteraad schrijft Souverein dat het windsurfen en catamaranvaren sinds 1977 zeer sterk is toegenomen, maar na het gereedkomen van de dijk komen daar ook steeds meer zwemmers, waterskiers en sportvissers. De drukte zal ongetwijfeld nog verder toenemen. Texel begint naam te maken als watersportcentrum en er wordt veel reclame gemaakt door VW, de surf- zeilscholen, de ANWB en de Neder landse Jeugdherbergcentrale. De cur sussen die Souverein geeft worden in het komend seizoen verkocht door VW, ANWB en NJHC waardoor alleen hierdoor al vergrote watersportactiviteit ontstaat. De strandjes aan de wadden kant zijn te klein en zouden eigenlijk door zandsuppletie vergroot moeten worden. Een catamaran heeft om te landen een zandstrand nodig en wel een vrij grote oppervlakte. Bij surfplanken ligt het makkelijker. Die kunnen na gebruik ook wel op de dijk worden Zondag wordt de vierde wandeltocht van de winterserie gehouden. Start camping De Koorn-aar tussen 13.00 en 14.00 uur. Daar kan men zich ook laten inschrijven voor de eerste wandeltocht van het nieuwe seizoen. Deze openingstocht wordt gehouden op zondag 22 maart. Er wordt gestart in Den Hoorn bij de kantine van de sport vereniging ZDH. Start eveneens tussen 13.00 en 14.00 uur. Afstanden 5, 10 en 15 km. De voorinschrijvingsprijzen zijn als volgt: junioren tot en met 15 jaar f2,—: 16 jaar en ouder f2,25. Verder kan men inschrijven bij H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, tel. 02220-3971 en C. A. de Grave, Grensweg 3, tel. 02220-3552. Bij inschrijven aan de start betaalt men f 1,— per persoon meer. Zaterdag 7 maart 1981: Afdeling Noordholland: SVO/Z-Dirkshorn, 14.30 uur SVO/Z 2-HCSC 7, 15.00 uur Flamingo's 2-SVO/Z 3, 14.30 uur Junioren: Oosterend A1-Vesdo Al, 13.30 uur Helder A2-De Koog A1, 14.30 uur Oosterend C1-Zeemacht Cl, 13.30 uur HRC C4-Oosterend C2, 14.30 uur Succes C3-Texel C3, 14.30 uur Meisjes junioren: Tex.Boys-Zeemacht, 13.30 uur Pupillen: AfdelingD: ZDH Dl-Oosterend D1, 14.45 uur Cocksdorp Dl-Texel D1, 15.00 uur Tex.Boys D2-Texel D3, 14.45 uur Oosterend D2-Texel D4, 12.00 uur Afdeling E: Cocksdorp E1-Tex.Boys El, 14.00 uur Oosterend E1-De Koog El, 12.00 uur Texel E1-ZDH E1, 15.00 uur Texel E3-texel E2, 14.00 uur Texel F1-Oosterend F1, 13.15 uur Afdeling F: Tex.Boys F1-Oosterend F2, 14.00 uur ZDH F1-texel F2, 14.00 uur Texel F3-Tex.Boys F2, 12.30 uur Oosterend F3-Texel F4, 11.15 uur Meijes pupillen: Winkel-Tex.Boys, 13.15 uur Zondag 8 maart 1981: Afdeling Noordholland: Blokkers-Texel, 14.30 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Oosterend-ASV, 14.30 uur Huiswaard-ZDH, 14.30 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Waard '75-Cocksdorp, 14.30 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Tex.Boys-Kreileroord, 14.30 uur De Koog-Kwadijk, 14.30 uur Blokker 2-Texel 2, 14.30 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Texel 3-Oosterend 2, 14.30 uur ZDH 2-Kaagvogels 4, 14.30 uur Oosterend 3-Tex.Boys 2, 12.00 uur Texel 4-Tex.Boys 3, 12.00 uur Texel 5-Succes 6, 14.30 uur ZDH 3-Watervogels 5, 12.15 uur Oosterend 4-BKC 6, 14.30 uur HRC 8-De Koog 2, 14.30 uur Junioren: Tex.Boys Al-Watervogels Al, 12.30 Tex.Boys A1-W.vogels Al, 12.30 uur AFCB1-Texel B1, 14.00 uur (Vertrek boot 12.05 uur) AFC B2-Texel B2, 14.00 uur (Vertrek boot 12.05 uur) ZFC Cl-Texel C1, 14.00 uur (Vertrek boot 12.05 uur) AFC C2-Texel C2, 14.00 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Dames: Schellinkhout-Tex.Boys, 14.30 uur (Vertrek boot 12.05 uur) Samen reizen: Zondag 8 maart 1981: Vertrek boot van Texel 12.05 uur: Texel 1, Texel 2 en dames Tex.Boys. Vertrek boot van Texel 12.05 uur: ZDH 1 en Cocksdorp 1. Vertrek boot van Texel 12.05 uur: Texel B1, B2, Cl en C2. Bij afkeuring terrein bus afbestellen 02240-12421. gelegd. Souverein vraagt daarom ver gunning om met catamarans te ver ken en te landen vanaf het strandje bij de reddingbootschuur bij De Cocks dorp Het strandje van Nieuweschild zou dan ontlast worden ten gunste van andere gebruikers. Volgens Souverein zou voor het windsurfen in school- en clubverband één bepaald strandje moe ten worden gereserveerd terwijl een ander strand aan de zwemmers zou moeten worden toegewezen, zodat bei de categoriën watergenieters elkaar niet hinderen. Ook toezicht op de surfers zou dan beter mogelijk zijn. Het komt vrij veel voor dat surfers die zelf menen dat zij geoefend zijn, in de problemen komen en door anderen naar de wal moeten worden teruggehaald. B en W hebben de raad voorgesteld dat het voorstel van Souverein door hen wordt afgehandeld. Ook dit jaar heeft de wielervereniging jeugd sportfietsen te huur. Jongens en meisjes in de leeftijd van negen en tien jaar kunnen zich voor deze fietsen melden bij Leen van Elk, Schoorwal 23, Den Burg (na zes uur). Het huren van een fiets kost zestig gulden per seizoen. De Wielervereniging start zondag met de competitie op de weg. Op het par cours ZuidHaffel zijn eerst de A- en B- jeugd aan de beurt om tien uur gevolgd door de A- en B-senioren. De jeugd start om 9.30 uur. Bij de B-jeugd is het de vraag wie als sterkste naar voren komt. De jeugd traint nog niet zo lang dus zullen de krachten ongeveer gelijk liggen. De A- jeugd start o.a. met Niels Collou en Nico Evers en enkele dames. In de B-senioren zal het een spannende strijd worden, in deze klasse gaan ook de dames Coby Koorn, Margriet Barhorst en Jopie Zijm van start. Bij de A-senioren wordt een groot veld verwacht met o.a. de favo rieten Arie Huisman, Paul van Arnhem en Hans Koorn. Vooral Koorn traint al enige weken en lijkt in een goede vorm te verkeren. In deze klasse doen ook de nieuwelingen Albert Winter, Edo Kooi man, Jan van der Wal en Ron van Boven mee. Van hen wordt veel ver wacht dit seizoen. S. V. Texel Het eerste en tweede gaan uit naar Blokkers één en twee. De Texelaars willen de kansen op een promotieplaats behouden en de Blokkers verkeren in degradatiegevaar, Texel kan dus op een warme ontvangst rekenen en zal alles uit de kast moeten halen om goede resul taten te boeken. Mogelijk een gelijkspel. Het derde, vierde en vijfde spelen thuis tegen resp. Oosterend 2, Tex. Boys 3 en Succes 6 met mogelijk winst. Het kwar tet krijgt het in Alkmaar tegen AFC '34 weer niet gemakkelijk maar van B1 en C1 ook hier mogelijk een paar winst punten. Ook C3 moet uit tegen Succes C3 een punt kunnen halen. Texelse Boys Zondag voor het eerste weer een thuis wedstrijd. Op bezoek komt het hoog- geklasseerde Kreileroord. We rekenen op een pittige wedstrijd. Ook de A- junioren spelen op eigen terrein. Deze hebben als tegenstander Watervogels A1Dit kan een leuke wedstrijd worden. Aanvang half één. Terreindienst: Edo en Jos Witte. Voor het tweede en derde een derby. Het tweede gaat op bezoek bij Ooster end 3 en het derde bij Texel 4. Beide wedstrijden beginnen om 12 uur. De dames gaan met de boot van 12.05 uur richting Schellinkhout. Er wordt gere kend op twee punten. Zaterdag zijn de B en C junioren vrij. De meisjes pupillen gaan met de boot van 12.05 uur naar Winkel. De meisjes junioren spelen op eigen veld een ingelastte wedstrijd tegen de meisjes van Zeemacht. Aan vang half twee. Vrijdagavond (6 maart) is er na de trai ning om 9 uur een ledenvergadering in de kantine. Graag alle leden vanaf 16 jaar aanwezig. S.V. Oosterend SVO/Z ontmoet thuis oude rivaal Dirks- horn. Het zal een zware partij worden, maar het moet mogelijk zijn om de punten thuis te houden. Ook SVO/Z 2 speelt thuis tegen HCSC 7. SVO/Z 2 is de laatste tijd weer aardig op dreef zodat ook nu twee punten verwacht worden. Het derde is waarschijnlijk kansloos tegen Flamingo's 2. De A-junioren heb ben nog wat goed te maken wanneer Vesdo op bezoek komt. De B-junioren zijn weer eens vrij, terwijl de Cl junioren thuis zeker gelijk kunnen spelen tegen Zeemacht C1. De C2 junioren gaan naar HRC C4 waar mogelijk gelijk gespeeld kan worden. Oosterend 1 moet zondag van ASV 55 kunnen winnen, terwijl het tweede blij zal zijn met één punt tegen Texel 3. Ook het derde speelt een moeilijke wed strijd wat Texelse Boys 2 komt op bezoek. Oosterend 4 is niet kansloos tegen BKC 6. Z.D.H. ZDH 1 gaat naar FC Huiswaard dat aan de kop staat en zal het in deze nieuw bouwwijk van Alkmaar erg moeilijk krijgen. Misschien dat ZDH 1 na de win terperiode voor een verrassing zal zor gen. ZDH 2 en 3 blijven in Den Hoorn. ZDH 2 krijgt om half drie het onder- aanstaande Kaagvogels op bezoek. Het is aan zijn stand verplicht de punten thuis te houden. Het derde speelt om kwart over twee tegen Watervogels 5. Ondanks dat de bezoekers in de kop groep zitten, wordt op beide punten gehoopt. De training begint vrijdag avond om half zeven. Dit voor degenen die naar de uitvoering van de Vrienden kring willen. S. V. De Koog Het eerste speelt zondag thuis tegen Kwadijk, dat enkele punten boven De Koog staat. Om aansluiting te behouden dient De Koog deze wedstrijd te winnen. Het tweede elftal gaat uit naar HRC 8 te Den Helder. Het vertrek is met de boot van 13.05 uur. De A-junioren gaan zaterdag uit naar koloper Helder A2. Voor De Koog zal het erg moeilijk worden om daar een punt weg te halen. Het vertrek is om 12.30 uur (boot 13.05 uur). De C-junioren zijn vrij, evenals de D-pupillen. Terreindienst dit weekend: Harry Veldman en Edgard Kikkert. Het ziet er dit jaar niet naar uit dat schaatsliefhebbers op natuurijs kunnen schaatsen en daarom organiseert de Hoornder IJsclub De Geul een dag naar kunstijsbaan De Meent in Alkmaar. Bij voldoende deelname wordt een bus ge huurd vanaf de boot in Den Helder. Het vertrek is zondag 8 maart met de boot van 9.05 uur. De terugkomst is gepland met de boot van 14.35 uur. Men dient op eigen gelegenheid naar de boot te gaan. Geeft het vervoer op Texel problemen dan kan men dat bij opgave melden. Kinderen van zes jaar of jonger kunnen alleen onder geleide mee. Deel nemen kan iedereen die lid is van IJsclub De Geul. Het lidmaatschap kan men krijgen bij Willem van Duijn, Naalrand 57 (tel 414) of bij Lammert Bruining, Kerkstraat 2 (tel. 380). Voor de tocht naar Alkmaar dient men zich op deze adressen zo spoedig mogelijk op te geven. De kosten voor deelname bedragen f2,— voor kinderen tot en met 9 jaar en /4, voor degenen die ouder zijn dan 9 jaar. Bij de prijs inbegrepen zijn een bootkaart en het vervoer. Lidmaatschapskaarten kosten f7,50 (gezinskaart) en f5,— (enkele kaart).

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9