(yroen 'kwartsJexels in het harL, Ruilwoning gemeente gekraakt door gezin Toch bouwvergunning voor G. T. Zoetelief Reeks inbraken opgelost Inbraken IPXiNïii I Raad tevreden met bouwregistratie- verordening Schade door meeuwenvraat Snelheidscontrole TAXIBEDRIJF H. GROOTJEN ZN. (02220) 2284 (02228) 555 94e JAARGANG NR. 9560 TEXELSE VRIJDAG 13 MAART 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 eri Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f13,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het dinsdag gekraakte pand Burdetstraat 21. De familie K. Wassens heeft dinsdagmorgen, met behulp van vrienden, de woning Burdetstraat 21 bij Den Burg gekraakt. De woning is op het moment nog eigendom van de gemeente, maar dinsdagavond heeft de raad een collegevoorstel goedgekeurd om de woning te verkopen aan de heer J. Eelman, die daarvoor tegelijkertijd zijn woning Weverstraat 106 verkoopt aan de gemeente. Klaas Wassens heeft de woning die sinds 1 januari leeg stond gekraakt 'als noodsprong', zoals hij het zelf noemt. Op 16 maart moet hij uit het appartement in Den Hoorn, eigendom van J. Hopster die, zoals in november afgesproken was, dit appartement gaat verhuren aan toeristen. Wassens beweert dat hij geen andere keuze voor zijn gezin met drie kinderen had. ,,lk ben huisvader en heb dit uitsluitend gedaan om m'n gezin een dak boven het hoofd te geven. I\lu wil ik permanente woonruimte en ik ga niet eerder weg voor ik die heb" aldus Wassens. Wassens zit al geruime tijd in de woonruimteproblemen. Hij had een bungalow gebouwd in Den Hoorn. De rente en aflossing kon hij echter niet meer opbrengen en daarom werd hij uit de woning gezet. Tegelijkertijd werd Wassens afgekeurd en raakte hij in de WAO. Een tijdelijke oplossing werd gevonden door een appartement in Den Hoorn te huren. Sinds die tijd loopt Wassens zoals hij het zelf zegt 'het gemeentehuis plat' om permanente woonruimte. De gebrekkige tijdelijke behuizing in Den Hoorn zorgde voor de nodige spanningen in het gezin. f,De drie kinderen van tien, elf, en twaalf jaar sliepen op één kamer en de onzekere toestand geeft ook spanningen tussen mij en mijn vrouw", aldus Wassens. Enkele malen kwam hij, volgens eigen zeggen, met mogelijke woonruimte. Wassens noemt een bungalow aan de Diek in Den Hoorn, eigendom van Bakker. Volgens Wassens wordt deze woning door de gemeente gehuurd voor een ambtenaar van de gemeente. De bungalow kwam echter leeg en Was sens vroeg of hij het pand niet tijdelijk kon huren. (Advertentie I.M.) Er bleek toen volgens hem voorrang te worden gegeven aan een jongere alleenstaande medewerker van de ge meente. „Dergelijke gevallen van cor ruptie ben ik meerdere malen tegen gekomen en dat pik ik niet meer. Ik heb getuigen en ik hoop dat de gemeente nu gaat reageren op mijn beschuldigingen" aldus de verontwaardigde kraker. Toen Wassens met een andere noodoplossing kwam om tijdelijk een woning in de Hogerstraat (van de Fa. Mantje) te huren, kon de gemeente hem geen garantie geven dat hij na de drie maan den een andere woning zou krijgen. Deze weigering van garantie was voor het gezin Wassens 'de druppel die de emmer deed overlopen' en daarom werd Burdetstraat 21 gekraakt. Wassens hoopt dat deze daad geen agressie, maar bij de Texelse bevolking een beetje begrip ontmoet. De kraak werd te voren op het raadhuis aangekondigd door me- TAXI- EN nOUWAUTOVERHUUR lelmlnalaan 4-6 den Bu In de nacht van dinsdag op woens dag hebben onbekenden geprobeerd de geldautomaten in de hal van het post kantoor in Den Burg te kraken. Op de automaten werden verschillende krassen aangetroffen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. In dezelfde nacht is ingebroken in een sportkan tine te Oosterend. Of de dieven ook iets hebben gestolen, is op dit moment niet bekend. Uit een in aanbouw zijn apparte ment in de Molenstraat te Den Burg werden in de tijd tussen 24 februari en 10 maart twee kranen gestolen. vrouw Wassens, waarbij uiteraard niet het pand dat de familie op het oog had werd genoemd. Snelle actie De 'kraak' zelf was volgens Wassens een simpel karwei. Met behulp van kennissen werd snel een deur openge maakt en werden vervangende sloten aangebracht. Nog dezelfde middag kwam de toekomstige eigenaar, de heer J. Eelman, een kijkje nemen. Eelman was van plan als de woningruil diezelfde avond in de gemeenteraad werd goed gekeurd al het een en ander in het huis op te knappen zodat als de definitieve goedkeuring van GS binnen zou zijn, hij het pand snel zou kunnen betrekken. Uiteraard was Eleman niet blij met de actie maar de verantwoording voor ont ruiming ligt bij de gemeente. Volgens het ruilcontract moet het huis namelijk leeg opgeleverd worden. De gemeente heeft Burdetstraat 21 in 1964 aange kocht van de heer J. A. Eelman Sr. in verband met realisering van het be stemmingsplan waardoor de woning zou moeten worden gesloopt. Het be stemmingsplan is inmiddels zodanig ge wijzigd dat de woning kan blijven staan. Een verzoek van de heer J. Eelman om de woning (terug) te kopen werd dins dagavond door de raad gehonoreerd. Vertrekken Dinsdagmiddag ontving Wassens een brief van de gemeente waarin hij werd gesommeerd de woning te verlaten, omdat het pand een duidelijke bestem ming heeft en hij er wederrechtelijk bezit van heeft genomen. Wassens is echter niet van plan om te vertrekken. Ik denk dat ik het bij de gemeente verknald heb door dit te doen. Maar zij hadden ook geen oplossing voor mij", zegt hij ge ëmotioneerd. Waarnemend huisvestingsambtenaar J. Eerkens deelde ons desgevraagd mee dat Wassens het niet bij de ge meente verknald heeft. ,,We zijn bezig dit probleem tot oplossing te brengen Daarbij behoren ook de onderhande lingen met Mantje. We kunnen geen garantie voor korte-termijn huurover eenkomsten geven omdat we nu al flink spaak lopen met andere garanties. Ik kan deze mensen geen valse hoop geven." Eerkens betitelt de kraakactie als een 'onverstandige noodsprong' omdat nu de indruk kan ontstaan dat als er een oplossing voor Wassens komt dit is gebeurd onder druk van de actie. „We werken op dit moment niet harder en ook niet zachter voor hem" aldus de huisvestingsman. Hij is niet de enige die deze week op straat komt te staan, maar de moeilijkheid is dat we in dit geval een oplossing moeten zoeken voor een vrij groot gezin." Over de be schuldigingen van Wassens over voor- trekkerij: Natuurlijk hebben we ook problemen met eigen personeel, waar door sollicitaties soms niet doorgaan, maar op dergelijke verhalen wil ik niet ingaan. Ambtenaren krijgen geen voor rang." De afdeling huisvesting blijkt dus zoeken naar een mogelijkheid om de familie Wassens aan onderdak te hel pen. ,,Als dit niet lukt weet ik nog niet wat de gemeente gaat doen." De nieuwe bouwregistratieverorde- ning die in het leven is geroepen om het zogenaamde zwart werken in de bouw tegen te gaan is dinsdagavond in de gemeenteraad gunstig ontvangen. Me vrouw M. Huitema-Vos merkte op, een bericht te hebben gelezen dat in de provincie Groningen voor vier miljoen gulden aan zwart werk is verricht in nieuwbouw en verbouw. Door dit zwartwerken wordt schade toegebracht aan erkende aannemers die hierdoor in moeilijkheden raken. Wel vond me vrouw Huitema dat de mogelijkheid om zelf te bouwen moet blijven. Verder vroeg ze of de lijst van de afgegeven bouwvergunningen sneller in de krant kan worden gepubliceerd. Ais de ge meente nu iets laat publiceren is het betreffende bouwwerk vaak al klaar. Wethouder Van der Kooi zei blij te zijn dat de raad gunstig op de nieuwe ver ordening reageerde, Eén van de nieuwe regelingen is dat afgegeven bouwver gunningen worden bijgehouden in een openbaar register. Verder zal moeten worden aangegeven welke aannemer of welk bedrijf bij welk bouwwerk be trokken is. In antwoord op mevrouw Huitema zei Van der Kooi dat bekeken zal worden of bouwvergunningen snel ler gepubliceerd kunnen worden. Met het inzaaien van gras en an dere gewassen bestaat kans dat schade ontstaat ten gevolge van meeuwen vraat. Boeren, die hier last van hebben, kunnen contact opnemen met Staatsbosbeheer, telefoon (02220) 2646. 's Avonds of in het weekeinde kan men bellen naar (02223) 686 de heer C. Dijker). Bij een snelheidscontrole, die maandag op de Pontweg werd gehouden, werden tien mensen be keurd. Ter plaatse is slechts een snel heid van 70 kilometer per uur toege staan. De snelste overtreder reed 106. De heer G. T. Zoetelief uit De Koog heeft succes gehad met zijn beroepschrift aan de gemeenteraad om gedaan te krijgen dat hij vergunning krijgt voor een kantoor en kantine van 40m2 in zijn bollenschuur aan het Oudedijkje. Zoals bekend voelden B en W niets voor een bouwvergunning omdat ze Zoetelief ervan verdachten dat hij het kantoor en de kantine in werkelijkheid als woning wilde gebruiken om aldus de bestaande dienstwoning bij het bedrijf aan toeristen te kunnen verhuren. Het college grondde dit vermoeden op ervaringen die in het recente verleden zijn opgedaan en wilde de vergunning voor de kantine en het kantoor pas afgeven nadat is gebleken dat Zoetelief echt van plan is hier een bollenbedrijf te beginnen. De meerderheid van de gemeenteraad oordeelde dinsdagavond echter dat het gemeentebestuur een aanvraag voor een bouwvergunning uitsluitend be hoort te toetsen aan de eisen van het bestemmingsplan en deze dus niet mag afwijzen op grond van een vermoeden dat het te stichten onderkomen op met het bestemmingsplan strijdige wijze zal worden gebruikt. Er hoort pas opge treden te worden wanneer blijkt dat dit strijdige gebruik zich inderdaad voor doet. Wat in het verleden is gebeurt mag bij de beoordeling geen rol spelen. Het was een unieke affaire. Voor zover bekend is het nooit eerder ge beurd dat een bouwaanvraag afgewe zen werd als gevolg van wantrouwen in de bedoelingen van de aanvrager. In eerste instantie hebben B en W dat ook niet zo gesteld, maar de vergunning van de hand gewezen met het argument dat een kantine en kantoor van 20 vierkante meter voldoende moet zijn voor een dergelijk klein bedrijf. In tegenstelling tot het college bleken Met het aanhouden van vier jeugdige Texelaars heeft de rijkspolitie de inbraak opgelost, die twee weken terug in een bowlingcentrum in De Koog werd gepleegd. Bij die inbraak werd voor achtduizend gulden aan geld en waardepapieren buit gemaakt. Het viertal kon worden aangehouden doordat ze in de nacht van dinsdag op woensdadg wederom op inbrekerspad waren. Uit de LTS werd fotoapparatuur ter waarde van onge veer negenhonderd gulden ontvreemd. Tevens werd een geld kistje gestolen dat al eens eerder was weggehaald. Dit geld kistje werd toen uit de vijver gehaald en werd sedertdien als een curiositeit bewaard. Er zater geen waardepapieren in, maar dat verhinderde de inbrekers niet het opnieuw mee te nemen. Na hun bezoek aan de LTS gingen de inbrekers naar het strand paviljoen bij Paal 9. Hier werden een stereo-installatie met boxen, zes kratten bier, sigaretten en pakjes shag gestolen. meerdere raadsleden er van uit te gaan dat Zoetelief wél in ernst van plan is een bollenbedrijf te beginnen en daarvoor dan ook de kans moest krijgen. Me vrouw M. Huitema-Vos van het CDA kon zich voorstellen dat B en W gezien de ervaringen in het verleden nogal wantrouwend zijn, maar ze vond dat een vergunning voor een kantoor/kan tine van 40 m2 toch moest worden af gegeven. Ze wees er op dat het ge vraagde feitelijk al is gebouwd. Als het beroepschrift zou worden afgewezen zou dat beteken dat een en ander moet worden gesloopt en teruggebracht naar 20 m2. Het leek haar daarom het beste Zoetelief zijn zin te geven, maar dan moet wel zeer scherp worden opgelet of de omstreden ruimte inderdaad als kantoor en kantine wordt gebruikt. Even wachten De heer S. de Waard van het Pakt constateerde dat de voornemens die Zoetelief in het verleden heeft aange kondigd niet altijd werden waarge maakt. Hij wilde er desondanks best vanuitgaan dat Zoetelief nu echt van plan is een bollenbedrijf te beginnen en het gevraagde kantoor met de kantine voor dit bedrijf te gebruiken en dus niet zelf te bewonen. Er zou echter geen enkel bezwaar tegen zijn om nog even met het afgeven van de vergunning te wachten tot het moment dat Zoetelief inderdaad bollen gaat planten en het dus zeker is dat hij inderdaad poogt een bollenbedrijf te beginnen. De thans aangevraagde vergunning achtte hij terecht geweigerd en hij vond het beroepschrift van Zoetelief dus onge grond. Zo dachten ook de andere leden van de Pakt-fractie erover, met uit zondering van Cor Ellen. Deze zei geloof te hechten aan wat Zoetelief naar voren had gebracht over zijn bedrijfsplannen en vond dat men er begrip voor moest hebben dat een dergelijk bollenbedrijf niet van de ene op de andere dag kan worden ontwikkeld. J. C. Dros vond dat de ervaringen die B en W in het verleden met Zoetelief hebben gehad, helemaal niet ter zake doen. Men dient de bouwaanvraag uit sluitend te controleren op overeenstem ming met het bestemmingsplan. Vol gens de regels van het bestemmings plan is de gevraagde bouw geoorloofd. Dros vond dat B en W er een merk waardige wijze van redeneren op na houden. Men gaat wél akkoord met 20 m2 en niet met 40 m2. Als men niet gelooft in de bedrijfsplannen van Zoete lief zou 20 m2 ook niet mogen worden toegestaan. Dros oordeelde dat 20 m2 kan en 'dus' ook 40 m2. Gezwam KI. Barendregt van de WD vond de ovenwegingen waarop B en W hun af wijzing hadden gegrond 'gezwam'. Het ging alleen om de vraag of de opper- valkte van de kantine beperkt zou moeten blijven tot 20 m2 of niet. Het argument dat de IJsselmeerpolders bij een boerenbedrijf een kantine en kan toor van 20 m2 voldoende achten vond hij 'baarlijke nonsens'. Hij had de indruk dat B en W deze zaken erbij slepen omdat zij zelf geen mogelijkheden zien om tegen het gevreesde strijdige ge bruik effectief op te treden en daarom met alle mogelijke middelen de bouw van zo'n strijdig te gebruiken voor ziening willen tegenhouden. Ook Daan Schilling achtte het niet juist dat B en W op grond van veronder stellingen de bouwvergunning wilden weigeren. ,,Er staat een agrarisch ge bouw en nergens is bepaald dat daar geen kantine en kantoor in mag worden gemaakt. En dat eerst een oppervlakte bollen moet worden beteeld is gelukkig ook geen wettelijke eis." Jan van Asselt van Texels Belang sloot zich daarbij aan en vond dat uitsluitend de bepalingen van het bestemmingsplan toetsingscriteria mochten zijn. Ruime woning Wethouder Gerard van der Kooi maakte duidelijk waarom het college er rekening mee houdt dat de familie Zoe telief de kantine en het kantoor als woonhuis gaat gebruiken en de eigen lijke dienstwoning gaat verhuren. De (lees verder pagina 2) (Advertentie I.M.) Op grond van deze laatste inbraak kon de aanhouding plaatsvinden. De politie hield bij een gebouwtje waar vaak jongeren samen komen twee jongens van 17 jaar aan die in het bezit waren van de gestolen spullen. Tijdens verhoren op het politiebureau werd gis teren duidelijk dat ze ook verantwoor delijk waren voor de inbraak in de bowling. Vergeefs hadden ze geprobeerd in te breken in een restau rant in De Koog. Uit de verklaringen 'van het tweetal bleek verder dat nog twee jeugdigen bij de reeks inbraken betrokken waren. Deze andere twee konden gisteren aan het eind van de middag worden aangehouden. Voor zover thans bekend, heeft geen van de vier ooit eerder contact met politie of justitie gehad. Overigens duurt het onderzoek inzake deze kwestie voort. Nagegaan wordt in hoeverre de jongens betrok ken zijn bij andere inbraken die de laat ste tijd hebben plaatsgevonden. De prijzen moeten naar omlaag, want dat zien de mensen graag. Een ieder moet met minder toe. Dat is een waarheid als een koe. Daarom stap bij Grootjen in, dan heeft U het vast naar uw zin. 35% korting per rit. Zie hiervoor naar de prijslijst, die in de Texelse Courant van vrijdag 6 maart zit. Ook zittend ziekenvervoer en goedkoop groepsvervoer.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1