Wateroverlast in RSG gymruimten KIM 1 Moet De Ridder nog een jaar of vijf wachten? Binnenkort motie over goothoogte Zoetelief Schrilfavond Amnesty International ;ai 64,3 mm regen in drie dagen! VERVOLG VAN PAG.l Pastor Groot naar Schermerhorn Nieuw bestuur voor D 66 „Discoffery" in Wielewaal Verloting Vergadering Dorpscommissie De Koog *■3 1951 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1981 Twee medewerkers van schoonmaakbedrijf Vinke zijn bezig de douches watervrij te maken. Het mocht echter niet baten. In geen jaren is op Texel zoveel regen gevallen in zo korte tijd. Vanaf maandagmiddag 12 uur heeft het vrijwel onafgebroken geregend. Tussen dat tijdstip en donderdag ochtend 8.00 uur tapte onze 'weer kundige medewerker' Dirk Vinke in Den Burg 64,3 mm af. Dat is dus tnt c(ji.%ver 92 milimeter neerslag regenwater die de gemiddelde nM0HWW 30Sf{j maand maart op Texel brengt. Omdat het ook in de dagen ervoor stevig heeft geregend heeft de nog niet half verstreken maand maart tot dusver 80 milimeter neerslag opgeleverd. Van het overvloedige hemelwater wordt vrij veel last ondervonden. Landerijen staan ge deeltelijk blank, sloten zijn overvol, kelders lopen onder en vooral slecht gedraineerdegrasvelden bij scholen zijn in modderbaden ver anderd. Grote problemen waren er in de Rijksscholengemeenschap. Woensdag kwam tweemaal de gymzaalvloer onder water te staan en ook de lager gelegen fietsen stalling stond blank. Dit laatste is geen bijzonderheid. Dat komt bij flinke regenval meerdere malen per jaar voor. Het was echter voor het eerst dat het riool onder de douches het water niet meer kon verwerken. Woensdagochtend werd geconsta teerd dat de gymzaal nagenoeg onder water stond. Het water bor relde op uit de doucheatvoeren. In allerijl werd schoonmaakbedrijf Vinke gewaarschuwd die in korte tijd met waterstofzuigers de gym- vloer weer droog had. Net na de middag kwam hef water echter weer omhoog en zo waren twee krachten van Vinke de hele dag bezig om het water uit de douche- en kleedruimten te verwijderen [foto). RSG-concierge Van Poelje: ,,Het is bekend dat de school op een laag punt is gebouwd maar bij dergelijke regenval blijken de bij de bouw uitgevoerde waterafvoerende maatregelen toch niet voldoende. De gymlessen konden woesdag dan ook niet doorgaan. Ook de pomp van de fietsenkelder kon het water niet verwerken. De kleppen sloegen door de opwaartse druk dicht waar door het water onbelemmerd bleef doorstromen. oppervlakte van het kantoor/kantine is daarbij wel van belang. Twintig vierkan te meter is te klein om te bewonen, maar met veertig vierkante meter gaat dat tamelijk goed, vooral in de zomer maanden. Zoetelief is er niet in geslaagd aan te tonen dat hij de kantine en het kantoor van een dergelijke oppervlakte nodig heeft voor het doel waarvoor hij het zegt te zullen gebruiken. ,,We ver wachten dat hij weer in overtreding gaat." Wethouder Jook Nauta zei dat het college tracht overschrijding van de gebruiksbepaling te voorkomen. Zoete lief heeft tot dusver zijn gebouw uit sluitend voor niet-agrarische doeleinden gebruikt. Het is heel gebruikelijk dat agrariërs die een bedrijf willen stichten Pastor A. J. Groot uit De Cocksdorp is per 1 april benoemd te Schermerhorn. Op 29 maart zal hij officieel afscheid nemen tijdens een Eucharistieviering die om half elf begint in de R. K. kerk te De Cocksdorp en een daarna te houden receptie in het Eierlandsche Huis. Pastor Groot was sinds 7 oktober 1976 verbonden aan de R, K. parochie Texel. Hij kwam destijds uit de Agatha- parochie in Beverwijk. In zijn nieuwe woonplaats zal hij leiding geven aan de R. K. parochie Onze Lieve Vrouw geboorte in Schermerhorn. De vacature aldaar is al vijf maanden open. Als gevolg van het gebrek aan priesters ziet het er niet naar uit dat de plaats van de heer Groot op Texel binnen afzienbare tijd zal worden ingenomen. Dat bete kent voor Texel nog maar één R.K. zielzorger beschikbaar is in de persoon van pastor Kolkman in Den Burg. aannemelijk moeten maken dat hun plannen reëel zijn alvorens vergunning te krijgen. Zoetelief heeft tot dusver niet aangetoond dat hij de gebouwen agra risch gaat gebruiken, in tegendeel. Het betoog van de collegeleden had geen effect. J. C. dros vroeg zich af waarom niet tegen Zoetelief is opge treden toen hij in de verbouwde schuur woonde. Maar afgezien daarvan: als ieder die in het verleden verkeerd heeft gedaan geen bouwvergunning meer zou krijgen, dan zouden nog maar weinig mensen mogen bouwen. Dros nam aan dat Zoetelief voor zijn vergrijp is gestraft en de kous moet daarmee af zijn. Kans gegeven Wethouder Van der Kooi nam geen genoegen met de beschuldiging dat het college Zoetelief niet de kans wil geven om een bollenbedrijf te stichten. „Hoe wel niet verplicht heeft het college daar in het verleden zelfs door toepassing van artikel 19 van harte aan meege werkt. Hij heeft immers een agrarisch bouwblok gekregen met alle daaraan verbonden bouwmogelijkheden? Het probleem is echter dat Zoetelief na vijf jaar nog steeds geen echt agrarisch bedrijf blijkt te hebben. Het is allemaal erg onlogisch en ongeloofwaardig. Er is geen reëele agrarische opzet geweest. Wie een zaak begint moet niet alleen een gebouw neerzetten maar ook voor nering zorgen, in dit geval bollen." Wethouder Fridt Blanken wilde zich niet laten aanwrijven dat hij erop uit is mensen aan de schandpaal te nagelen. Volgens hem was het allemaal heel simpel'. Zodra Zoetelief laat zien dat hij echt agrarisch bezig is, krijgt hij zijn vergunning. De raadsleden die het beroep van Zoetelief ongegrond wilden verklaren waren Welboren, De Waard, Blanken, Van der Kooi, Beumkes en Nauta. Catamarans B en W zullen zo spoedig mogelijk regelingen treffen voor het gebruik van de dijkstrandjes door sportvissers, ca- tamaranvaarders, windsurfers en zwemmers. Wethouder J. Nauta (die als voorzitter fungeerde wegens ziekte van burgemeester Engelvaart) zei dat naar aanleiding van de brief die Rob Sou- verein van het Zeilcentrum Texel aan de raad had geschreven. De vrees bestaat dat de verschillende categoriën elkaar gaan hinderen, wat tot gevaarlijke si tuaties kan leiden. Souverein had onder andere voorgesteld om de catamarans te concentreren op het strandje achter de reddingbootschuur. Maar Henk Beumkes van het Pakt had daartegen bezwaar. Hier zijn de catamarans van Th. Eilander en de Kustzeilvereniging De Cocksdorp al gestationeerd; ook de sportvissers willen hier niet nog meer drukte. Voorbeeld De gemeente moet het voorbeeld geven door haar woningen in goede staat van onderhoud te houden. Dat zei de heer P. A. Zegers van het CDA naar aanleiding van een ingekomen brief van de familie Bijl-Blom met klachten over onderhoudstoestand van de gemeente woning Warmoesstraat 20 waarin me vrouw De Graaf is gehuisvest. Zegers vond dat alle gemeentewoningen in goede staat moeten worden gebracht, dat kost uiteraard veel geld maar daar door houden deze woningen ook hun waarde en brengen bij latere verkoop meer op. De gemeente kan zich niet veroorloven mensen in krotten onder te brengen. Daan Schilling van Texels Belang sloot zich bij de hartekreet van Zegers aan. Hij vond het in het nu aan de orde zijnde geval kwalijk, dat door B en W of ambtenaren toezeggingen zijn gedaan maar dat er nooit wat is ge beurd. Mensen van gemeentewerken zouden komen kijken maar kwamen niet opdagen. Voorzitter Nauta legde uit dat de ge meentelijke woningen oorspronkelijk bijna allemaal saneringsgevallen waren, bestemd voor afbraak. Om die reden werd niet veel aan onderhoud gedaan. Als gevolg van de woningnood laat de afbraak echter op zich wachten. Nauta erkende dat de gemeente een betere huisbaas zou moeten zijn. Hij zegde toe in de volgende raadsvergadering te zul len komen met voorstellen tot opknap pen van gemeentewoningen, in samen hang met nieuwe (gunstiger) regels die inmiddels voor woningverbetering in het algemeen van kracht zijn geworden. Nauta onderkende niet dat de gemeente het er een beetje bij heeft laten zitten, maar vond het overdreven te stellen dat altijd zo wordt gehandeld. ,,Het gaat om uitzonderingen." Wat de toezeggingen betreft die van gemeentewege zouden zijn gedaan in het geval van mevrouw De Graaf wilde Nauta er rekening mee houden dat het publiek bepaalde op merkingen of mededelingen soms ten onrechte als toezeggingen ziet. Maar als echt beloften zijn gedaan, moeten deze natuurlijk worden nagekomen. Op de algemene ledenvergadering van D 66 is een nieuw bestuur gekozen bestaande uit: Lia Dijkema (voorzit ster), Cor Kuip (vice-voorzitter), Nico Bakker (secretaris), K. v.d. Bijl (pen ningmeester) en H. Lasthuizen. Voor het eerst sinds de oprichting (1960) maakt Jan Hennink geen deel meer uit van het bestuur. Zaterdagavond organiseert de jeugdclub uit De Waal een disco avond in Dorpshuis De Wielewaal. Aanvang 20.00 uur. Entree 71,75. Discotheek „Discoffery" met disc- jockey Frans van Splunter is wegens voorgaande succesvolle disco-avonden vaste gast bij de jeugdclub. De organi satie rekent ook ditmaal weer op veel jeugdig publiek. De maandelijkse schrijfavond van de werkgroep Texel van Amnesty Interna tional wordt maandag 16 maart, 20.00 uur in „De Hollebol" gehouden. De „gevangenen van de maand", waarvoor zal worden geschreven zijn inwoners van Taiwan, Argentinië, Sao Tomé en Japan. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig, zowel in het Engels als in het Neder lands. Meer informatie over de gevan genen kunt U lezen in het blad van Amnesty „Wordt Vervolgd", te ver krijgen bij Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, Den Burg, tel. 4109. Van de verloting van de Hervormde Vrouwendienst die op 6 en 9 maart in De Schakel werd gehouden zijn nog een aantal prijzen af te halen. Prijzen zijn gevallen op de nummers: 518, 755, 959, 971, 976, 980 en 984. Prijzen kunnen donderdag en vrijdagavond en zaterdag de hele dag worden afgehaald bij me vrouw Grisnigt, Thijsselaan 70 Den Burg. Donderdag 12 maart Om half acht begint in dorpshuis 't Skiltje een bijeenkomst voor jongeren van het voortgezet onderwijs met als doel oprichting van een Oudeschilder jeugdclub. In „Ons Huis" in Den Hoorn komt de interkerkelijke gespreksgroep bijeen; 20.15 uur. Vrijdag 13 maart In Het Eierlandsche Huis wordt infor matie gegeven over de drugvrije thera peutische gemeenschap Hoog-Hullen te Eelde. leder is welkom; aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Oude ULO komt de Fotokring Texel bijeen; 20.00 uur. In het kader van de Nationale Sterren kijkdag kunnen belangstellenden op het terrein van de jeugdherberg De Eyer- coogh door telescopen naar hemel lichamen kijken van 20.00-23.00 uur. In De Eyercoogh dia-vertoning. Bij bewolkt weer wordt het programma verschoven naar zaterdagavond. De dorpscommissie De Koog vergadert in „Capri", aanvang 20.00 uur. In disco-dancing J'Elleboog worden de Texelse kampioenschappen disco dansen gehouden. Zaterdag 14 maart Om 11.00 uur begint bij de Schouw burg in Den Helder een stille tocht uit solidariteit met de Argentijnse „dwaze moeders". Na afloop wordt in de Bethelkerk een bezinningsbijeenkomst gehouden. In de Scholerie in Zuid-Eierland wordt een Texelse Muziekavond gehouden; 20.00 uur. De Jeugdclub De Waal heeft een disco-avond in dorpshuis De Wiele waal; 20.00 uur. Toegang 71,75. Zondag 15 maart Het COC Den Helder en omstreken heeft zondagmiddagcafé in Tref hoek Formosa in de Koningstraat, vanaf 14.00 uur. Maandag 16 maart De FNV-afdeling Texel heeft de voor jaarsvergadering in dorpshuis De Oude ULO, aanvang 20.00 uur. De afdeling Texel van Amnesty Interna tional houdt een schrijfavond in De Hollebol; 20.00 uur. Het bestuur van het Overkoepelend orgaan van Vrouwenorganisaties Texel heeft vergadering ten huize van mevr. Prins-Vrouwe, Weverstraat 48, aanvang 14.00 uur. De Christelijke Plattelandsvrouwen afdeling heeft in De Poort een feeste lijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan, aanvang 19.00 Dinsdag 17 maart De Hervormde vrouwengroepen houden in de LTS-kantine een ring- avond met een lezing van twee zusters van De Stad Gods; 20.00 uur. In „Rebecca" te De Waal heeft de ver eniging Vrouwen in de WD een bijeen komst over sociale woningbouw me# als spreker de heer J. A. Wendrich, j, aanvang 20.15 uur. VASTE AGENDA Standplaatsen en openingstijden van de bibliobus. Woensdag: Oosterend 14.30-16.30 uur. De Cocks dorp 16.45-17.30 uur. Oosterend 18.15- 20.15 uur. Vrijdag: 't Horntje 10.00-10.30 uur. Den Hoorns 10.45-12.00 uur. Oudeschild 12.45-14.00jdere uur. Zuid Eierland 14.30-14.45 uur. Midden Eierland 15.00-15.30 Koog 15.45-16.30 uur. ;e n SI; de tllel D4stk c Het FNV-informatieteam kan altijc gebeld worden voor juridische en maat schappelijke hulp. Den Burg: (02220) 2290, 4122, 3513, 4162. Den Hoorn: (02226) 583, Eierland: (02225) 430. Elke dindagmiddag wordt in het dien stencentrum voor bejaarden 'De Holle bol' koersbal gespeeld. Van 14.00 tot 16.00 uur. Iedere dinsdag is er bejaardengym nastiek in 't Skiltje te Oudeschild vai 15.00 tot 16.00 uur. De dorpscommissie van De Kooi vergadert vrijdag (vandaag) in Capri Tijdens de vergadering, die om 20.0I uur begint zal onder meer het zoge31 naamde artikel 11-gebied ter sprak 3r^ komen. lere ior g an ntrc xel: ider aati >udi aan ijda< igs aga he chil linal In uytf der< ïhoi ).00 dere iclu .00 Me lerb De gemeenteraad heeft dinsdagavond het beroep dat bollen- kweker A. de Ridder had ingesteld tegen weigering van een bouwvergunning voor een bollenschuur met hoge muren, onge grond verklaard. De raad kon moeilijk anders beslissen, want het bestemmingsplan laat er geen twijfel over bestaan dat gebouwen met een goothoogte van meer dan drie meter onge oorloofd zijn. Verschillende raadsleden hadden de gelegenheid willen aangrijpen om b en w tegelijk te dwingen een begin te maken met wijziging van het bestemmingsplan. Een poging om dat door middel van een motie te bewerkstelligen mislukte echter. De meerderheid van de raad sprak er zich voor uit om een dergelijke motie pas in een volgende vergadering in stemming te brengen, zodat men gele genheid zou hebben op basis van even wichtige informatie een beslissing te nemen. Het staat vrijwel vast dat zo'n motie het ruimschoots zal halen. Als B en W er gevolg aan geven, zullen ze een procedure tot wijziging van het be stemmingsplan starten, waar uiteindelijk ook Gedeputeerde Staten aan te pas komen. Blijkens mededelingen van wethouder J. Nauta (die wegens ziekte van de burgemeester de vergadering leidde) kan het nog wel een jaar of vier, vijf duren voordat De Ridder de door hem gewenste schuur kan bouwen. Er zijn overigens meer bollenkwekers die een schuur met hoge goten willen bouwen. Nu onmogelijk Zolang het bestemmingsplan niet is gewijzigd is er geen twijfel over dat schuren met hoge goten taboe zijn. Als de raad het beroep van De Ridder toch gegrond had verklaard, zou het college dit besluit bij de Kroon ter vernietiging hebben voorgedragen wegens strijdig heid met de wet. Omdat de onmoge lijkheid van de schuur bij voorbaat vast stond, heeft de afgelopen beroeps procedure waar het horen van de be- roepencommissie deel van uitmaakt een nogal formeel karakter gehad. Het maakte voor de eindbeslissing niet uit. Daan Schilling van Texels Belang vond dat nogal kwalijk. Door het horen van de beroepencommissie en het vragen van een oordeel van de raad werd de indruk gewekt dat de goothoogte ter discussie stond. Die indruk is ook versterkt door de gunstige adviezen die B en W inzake hogere goten binnenkregen. Schilling had een motie gemaakt waarin om het toelaten van hogere goten werd gevraagd en wilde deze in stemming gebracht zien, alvorens zou worden beslist over het beroepschrift van De Ridder. Voorzitter Nauta stond dat niet toe. Hij vond dat een dergelijke beslissing door de raad moest worden genomen nadat alle gegevens en argu menten op papier zijn gezet en rustig bestudeerd. Zo bleken enkel raadsleden er ook over te denken. Zij waren vóór hogere goten, maar voelden niets voor het aannemen van een motie op dat ogenblik. Ze zouden om die reden tegen zo'n motie moeten stemmen, waardoor Schilling het paard achter de wagen zou spannen omdat potentiële mede standers dan verloren zouden zijn. CDA ook voor Aan de twijfel die bestond over de houding van het CDA in de goothoog- tekwestie werd dinsdagavond een eind gemaakt door Ate Rienstra. „Onze fractie wil optimale bedrijfsvoering in een herkenbaar Texels landschap", zo zei hij. En hij voegde eraaan toe dat het CDA altijd van mening is geweest dat bijzondere ontwikkelingen op agrarisch gebied door het bestemmingsplan op gevangen zouden moeten worden. Bij het vaststellen van het bestemmings plan had de ontwikkeling die nu de hoge goten nodig maakt, zich nog niet afge tekend. Anders zou zeker getracht zijn deze mogelijkheid in het plan op te nemen. Volgens hetzelfde bestem mingsplan zijn (bij vrijstelling) wel silo's met een hoogte van 20 meter mogelijk, wat in landschappelijk opzicht veel ern stiger is dan bollenschuren met goten op vier meter hoogte. Het is daarom zeer verdedigbaar om deze hoge goten alsnog mogelijk te maken, zeker als door nadere eisen (kleur, beplanting e.d.) zo'n schuur enigszins kan worden geca- moefleerd. Ook de CDA fractie wilde dus planwijziging. Daan Schilling deed hardnekkige po gingen om zijn motie er tijdens dezelfde vergadering toch door te krijgen. Hij meende dat voor en tegen van de hoge goten al uitvoerig zijn belicht en dat alle betrokken raadsleden dus weten waar om het gaat. Nauta liet uiteindelijk de raad bij stemming beslissen over de vraag of de motie nu of in een volgende vergadering moest worden ingediend. Uit die stemming bleek dat slechts Schilling, Van Asselt, Dros en Baren- dregt voor onmiddellijke motiebehande ling voelden en het ging dus niet door. Meegedeeld werd dat B en W zelf nog geen definitief standpunt inzake de goothoogte van agrarische gebouwen heeft ingenomen. Dat zal donderdag a.s. gebeuren en het resultaat zal uiteraard bekend worden gemaakt. In het begin van de vergadering kwar/"" ook de schuur die de bollenkwekers Schilling en Duinker binnen het be schermd dorpsgezicht van Den Hoorrj willen bouwen nog ter sprake. Zoal: bekend is de firma in beroep gegaan bi de Kroon tegen de aanhouding van di bouwvergunning. De vergunning ka: volgens B en W pas worden afgegevei als overeenstemming is bereikt m Monumentenzorg en door CRM eei verklaring van geen bezwaar is afg< geven. Zover is het nog niet, maar desl gevraagd werd door het college meeg deeld dat de vooruitzichten niet ongun| stig zijn. Monumentenzorg lijkt akkoon te willen gaan met een iets gewijzigi bouwplan: lagere goten en een dak mej een minder flauwe helling. Daan Welboren was van mening dal het college deze zaak verkeerd heef] aangepakt. Volgens hem had de bouv vergunning direct afgegeven kunne worden omdat er helemaal geen bel moeienis van Monumentenzorg nodil is. Dat zou wel het geval zijn geweest all binnen twee jaar na het aanwijzen val Den Hoorn tot beschermd dorpsgezicht, een aangepast bestemmingsplan zoil zijn gemaakt. Dat is niet gebeurt en daarmee is i feite het dwingend karakter van het hel beschermd dorpsgezicht vervallen. B e W kunnen bouwaanvragen uit dit ge1 bied gewoon zelf afhandelen. Welboref' had dit gehoord van ter zake deskui digen. Hij concludeerde dan ook dat J van Asselt die in een vorige vergaderii als enige raadslid niet met de B en V aanpak akkoord was gegaan, het bij hi rechte eind had gehad. Dat laatste werd door wethouder Va der Kooi met stelligheid ontkend, aanwijzing tot beschermd dorpsgezic van 1968 blijft geldig ook als binnen d voorgeschreven termijn geen bestem mingsplan is gemaakt. Een bouwvei gunning mag daarom niet zonder goec keuring van CRM worden verstrekt. Hf wetsartikel waarop Van Asselt en enkel andere raadsleden hun mening baseei den, zou niet van toepassing zijn. Nauta rekende af met het kennelijk misverstand dat het de gemeenteraa was die Den Hoorn destijds tot b( schermd dorpsgezicht heeft verklaart Dat is niet juist; de minister nam d besluit en de gemeenteraad kan dan oo geen besluiten intrekken waardoor h< beschermd dorpsgezicht ongedaa wordt gemaakt. Op verzoek van,Welboren werd vergadering een paar minuten gi schorst. De Pakt-fractie trad in overle met Van Asselt waarna Welboren mef deelde maximaal twee maanden tijd willen geven aan CRM tot het geve van duidelijkheid. Wordt het probleei in die tijd niet opgelost dan zou de raa de bouwvergunning zonder meer mof ten verstrekken. Waarop voorzittf Nauta liet weten dat deze bouwve gunning dan onmiddellijk ter verniet ging zou worden voorgedragen omd- deze strijdig zou zijn met de wet. Hi ziet er echter naar uit dat de kwest tijdig op minnelijke wijze kan worde geregeld. ouv Jiaar a leme in '"tg ïelef e 'an ie R, }ns ;traa ïurg Het dat en f U ki felic Aar van Por *-

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2