y Houden taxibedrijven zich aan verordening?' I DROS HERRIE HINDERT W Gevonden en verloren voorwerpen Zegers in Rondvraag: Anoniem uitpraten? The empire strikes back Zon, maan en Hoog water ZUINIGEN E TEMPERAMENTVOL „WAT IK ZEGGEN WOU.." Alarm Gesorteerd afval kosteloos storten oogst bijval Bejaarden welkom bij generale repetitie Bouwvergunningen Fotowedstrijd: één inzender RIJDAG 13 MAART 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ,Het is een tijd lang vrij rustig geweest rond de taxibedrijven op ;xel, maar ik heb het idee dat er nu weer allerlei moeilijkheden zijn. Ik >b gehoord dat er bedrijven zijn die bonnen aanbieden aan isteleins. Als klanten met die bonnen een taxi bestellen, krijgen ze ductie. Er stond een advertentie in de krant met tarieven van een epaald bedrijf. Ik vraag me af of die tarieven en die bonnen door de jugel kunnen. Er is immers een taxiverordening en die moet igeleefd worden." Deze opmerkingen maakte de heer gers dinsdagavond in de rondvraag n de raadsvergadering. Zegers vond t er in de taxiwereld dingen gebeuren 'niet zo prettig' zijn en hij wilde ten of het college de bevoegdheid eft de bedrijven te dwingen zich te dragen volgens de Taxiverordening, gers zei dat een brief van het college de bedrijven was gestuurd waarin nieuwe tarieven werden genoemd. In brief stond dat de 'overgrote meer- rheid' binnen het college het eens s met deze tarieven. Het raadslid eg zich daarom af of er wellicht ver- eldheid is binnen het college over ize kwestie. ,,De chauffeurs op de is moeten aan bepaalde eisen vol- i, maar voldoen ze ook werkelijk die eisen?" vroeg Zegers. Verder Ide hij vast dat indertijd op aan- ingen van Dros en hemzelf een andere iopstelling bij de veerboot was ge- men. Deze opstelling lijkt goed te ildoen. Hij vroeg of ook in Den Burg in De Koog gestreefd zou kunnen orden naar een functionele taxistand- aats. Zinloos leek het Zegers om een andplaats op de Nikadel in De Koog in richten omdat op die plek weinig aag naar taxi's is. De voorzitter, wethouder Nauta, stel- vast dat Zegers in de rondvraag zo'n retje de hele taxiproblematiek op tafel id gelegd. Hij zegde toe dat er schrif- lijk antwoord op de vragen zou Drden gëgeven. Wel deelde Nauta nog ee dat de Taxiverordening destijds ror de raad was vastgesteld en dat het illege er zorgvuldig op toeziet dat die rordening wordt nageleefd. Buo-onderzoek Schilling vroeg wanneer de resultaten in het onderzoek naar de mogelijk- rden voor buitengewoon onderwijs te rwachten zijn. Hij zei dat er destijds rorspellingen waren geweest dat van n dergelijk onderzoek weinig terecht >u komen, maar hij had dat niet willen jloven. „Het begint nu echter ver- icht lang te duren", zei Schilling die rrder nog liet weten het onacceptabel i vinden als de twintigduizend gulden e en/oor uitgetrokken is, zomaar weg- jgooid zou zijn. Wethouder Blanken elde mee dat de vrees van Schilling et gegrond was. Momenteel wordt het ndrapport over het ondrzoek samen- asteld. Er is een zeer intensief stuk erk verricht. Op 16 maart is er een ijeenkomst met de Beatrixschool en aarna zal het resultaat van het onder- ten woroen voorgelegd aan de raad. lanken gaf toe dat het rapport wat lang p zich laat wachten, maar dat komt mdat er nogal veel interviews moesten orden afgenomen. En interviewen ast nu eenmaal tijd Ook Van Asselt had een vraag op nderwijsgebied. Hij had gehoord dat e Pedagogische Academie uit Den elder zal verdwijnen. Degenen uit de op van Noordholland en Texel die deze pleiding willen volgen, zouden dan op Ikmaar aangewezen zijn. Van Asselt oemde dit een slechte zaak en vond at het college stappen moet onder- emen om ervoor te zorgen dat de cademie in Den Helder blijft. Wet- ouder Blanken, die in het stichtings- estuur van de helderse pedagogische cademie zit, zei dat er inderdaad sprake an is dat de school op een bepaalde irmijn uit Den Helder zal verdwijnen. (Advertentie I.M.) De Renault 18 GTS Temperament, zuinigheid, komfort en 'n fraaie lijn Bijzondere prestaties 6.3 liter op 100 km (1 op 15,9) bi| 90 km/u Komfortabel autorijden, ook in dieseluit voering En Turbo n Renault loopt langer op een liter De Renault 18 Vanaf 16 990, Afgebeeld Renault 18 GTS va/ 20 875, Afleveringskosten 360, Prijzen inkl BTW Wijzigingen voorbehouden Oorsprongweg 3, Eierland Texel Tel 02225-233 „We knokken er hard voor om hem in Den Helder te houden, maar ik zie het somber in", zei hij. ,,Als je de school in Den helder wilt houden dan zou een beslissing op ministerieel niveau terug gedraaid moeten worden." Er ontstond hierop een kleine dis cussie over de vraag of de raad zijn gevoelens ten aanzien van het verdwij nen van de school in een motie vast zou moeten leggen. Volgens S. de Waard zou Blanken sterker staan in het verde digen van zijn standpunt als hij een raadsmotie als bewijs bij zich had. Op die manier zou duidelijk gemaakt kun nen worden hoe verontrust men op Texel is over het verdwijnen van de school. Er werd besloten voorlopig te volstaan met een uitspraak van de raad, maar mocht in een later stadium een motie nuttig lijken, dan zal die alsnog ingediend en in stemming gebracht worden. Renovatie Van Asselt wilde verder weten wat het gemeentelijk beleid is ten aanzien van mensen die hun huis laten reno veren. Hij zei gehoord te hebben dat iemand die in zo'n omstandigheid ver keerde, niet tijdelijk in een caravan mocht wonen. Wethouder Van der Kooi zei dat er gemeentelijke caravans be staan, waarin mensen die hun huis laten renoveren tijdelijk kunnen wonen. Het is echter niet toegestaan om bij iedere woning die gerenoveerd wordt een caravan neer te zetten, omdat je dan in de knel komt met de plaatselijke caravan en kampeerverordening. De laatste vraag van Van Asselt gold de woningbouwplannen in De Cocks- dorp en in Oudeschild. Hij vond het uit stekend dat deze woningbouw plaats vindt, maar betreurde het dat in de plannen geen woningen voor alleen staanden of tweepersoonshuishoudens waren opgenomen. Hij meende te we ten dat Architectenburo Alkema uit De Koog tekeningen voor dit soort wonin gen gereed heeft. Wethouder Van der Kooi zei dat de door Van Asselt be oogde kleine woningen zullen worden gebouwd in het Marsplan. De wethou der zei dat het geen zin heeft om in de totaal 22 woningen die nu in Oudeschild en De Cocksdorp worden gebouwd te werken met verschillende types. De prijs zou daardoor veel te hoog worden. Jeugdwoningen Dros vroeg hoe het precies zit met de jeugdwoningen op Texel Van der Kooi BRCVCN VAN lEZERS- BLPUN vtRANTWOOBOtLuKHfO vLH Of 'IW'lif Ik las in de krant over 't loffelijk streven Alleenstaanden een installatie te geven Opdat zij, als het eens nodig mocht blijken Hun medemens zo toch nog kunnen bereiken Want zij staan toch zo vaak buiten onze gedachten Zij, die van 't leven nog weinig verwachten Gelaten het kruis van de eenzaamheid dragen Vaak alles gaven, maar weinig nog vragen Het gebeurt toch nog dikwijls, dat slechts de ruiten Het enig kontakt zijn met het leven daarbuiten Hun kamertje is soms voor hen als een kerker Dat wordt niet vergoed door een sociaal werker „Maar zij zitten toch warm en zij hebben te eten!" Een reden temeer om ze vaak te vergeten Maar velen van ons zullen later pas leren Dat eenzaamheid niet door een muur is te keren Wij zouden een deel van dat leed kunnen stoppen Door eens wat meer bij zo'n deur aan te kloppen Gewoon maar een praatje een vriendelijk woord Wat toch het gevoel geeft, dat men bij ons behoort Ons kleine gemeenschap zal hen toch niet weren Die oud of alleen zijn, niet meer produceren Zij zijn er misschien nog, bij u in de straat Wacht niet tot morgen, dan is het te laat K Bonne De Koog. antwoordde dat één op de vijf woningen die de woningbouwvereniging uit te delen heeft, bestemd is voor een jeug dige onder de 26 jaar, die binnen korte tijd gaat trouwen. Binnenkort komt er overigens een discussie over de vraag of de eis van trouwen gehandhaafd moet blijven. In antwoord op een vraag van Dros over mensen die bij de brand preventie betrokken zijn, antwoordde wethouder Nauta dat daarvoor op dit ogenblik één tijdelijke kracht is aange trokken. „Het onderdak voor wachtenden laat nog steeds op zich wachten", merkte Cor Ellen in de rondvraag op naar aanleiding van het feit dat in Oosterend geen abri's aanwezig zijn voor mensen die op de bus staan te wachten. Hij vond dat deze kwestie geregeld moet worden voordat het seizoen begint. Verder is er bij de bushalte geen aan duiding aanwezig over de vertrek en aankomsttijden van de bussen. Over de plannen van De Cocksdorp om abri's in de vorm van kokkelschelpen te plaat sen, zei Ellen dat hij dat soort abri's in Harlingen had gezien. Harlingen was net als De Cocksdorp nauw verbonden met de kokkelvisserij. Het leek Ellen makke lijk als men voor De Cocksdorp kant en klare kokkel-abri's in Harlingen kan be stellen. Wethouder Van der Kooi, die tevens president commissaris van de AOT is, zei dat de abri's in de eerstvolgende vergadering van de AOT ter sprake zullen komen, waarna ze zo gauw mogelijk geplaatst zullen worden. In Oosterend zullen echter zeker geen wachthuisjes in schelpvorm komen, omdat al voor een ander model is ge kozen en daar ook al een bouw vergunning voor is. Ellen wees er nog op dat kokkelwachthuisjes bestand zijn tegen vandalisme, maar Van der Kooi verzekerde hem dat de door de AOT uitgezochte abri's ook erg sterk zijn. Noodslachtplaats Cor Ellen stelde ook nog een vraag over de noodslachtplaats. Hij zei be grepen te hebben dat daar ook in het De gemeenteraad heeft dinsdag avond instemmend gereageerd op het voorstel het storten van gesorteerd voor hergebruik geschikt puin en schone grond of zand kosteloos te laten ge schieden, terwijl de prijs voor het sorten van ongesorteerd afval, zoals sloop afval, wordt verhoogd tot f24,— per kubieke meter. Met deze wijziging van de verordening op de heffing van de reiningsrechten wordt beoogd dat het afval meer gescheiden aangeboden wordt en daardoor makkelijker opnieuw te gebruiken is. Zegers liet weten blij te zijn met deze wijziging van de verordening. Hij vond echter dat dit moet worden gezien als het begin van het gesorteerd verwerken van vuil. Er zijn naar zijn mening nog veel meer mogelijkheden. „We zijn op de goede weg, dit is een begin", zei hij. Cor Ellen noemde het woord 'vuil- nisbakkenras'. Hij doelde hiermee op de mensen die containers leeghalen, op zoek naar voor hergebruik geschikte materialen Deze mensen hebben het sorteren van afval al in eigen hand genomen. Evenals Zegers was hij blij met de wijziging van de verordening en zag dit ook als een begin. Wel vroeg hij hoe de gemeente denkt in te spelen op degenen die de vuilniswagen niets meer aan te bieden hebben. Die dus al hun afval zelf verwerken Positieve geluiden ook van Dros, Hij wist te melden dat veel afval uit tuinen in vuilniszakken wordt gestopt en dat dit 30 tot 40% van het totale afvalaanbod is. Volgens hem is dat niet nodig omdat dit afval uitstekend te verwerken is in een compostkist. In de gemeente Mon- nickendam zou zelfd subsidie worden uitgekeerd voor de aanshaf van een compostkist. „Ik heb het zelf gepro beerd met zo'n kist", zei Dros. „Het is bij mij mislukt, omdat ik er niet zorg vuldig genoeg mee omsprong. Maar als je het echt en serieus doet kun je er goede compost mee maken." Wethouder Van der Kooi zei dat de wijziging van de verordening inderdaad een begin is om te komen tot een meer gescheiden behandelen van het aange boden huisvuil. Met het ophalen van oud papier en het in de daartoe be stemde containers werpen van glas gaat het de laatste tijd ook beter, wist hij. Van der Kooi achtte het een gunstige ontwikkeling als bij gezinnen de vuil niswagen passeert zonder iets mee te hoeven nemen De mogelijkheden die een compostkist kan bieden, worden bestudeerd Bij. Monnickendam zullen gegevens worden opgevraagd over het daar gevolgde systeem weekeinde dieren worden aangevoerd die dan vaak erg lang moeten wachten tot ze geslacht worden. Soms zouden dieren daar de hele nacht buiten staan. Wethouder Nauta zei dat de vlees keuringskring Den Helder zorgvuldig toezicht houdt op wat er in de nood slachtplaats gebeurt. Er was inderdaad wel eens iets gebeurd dat niet volgens de regels was. Nauta waarschuwde echter tegen verdachtmakingen. Er lijkt een bepaalde tendens te bestaan om de noodslachtplaats in een kwaad daglicht te stellen. Naar aanleiding van dit ant woord zei Ellen dat hij niet zou schro men de dierenbescherming te waar schuwen, als hij weer eens iets zou zien dat niet door de beugel kan. Jansen stelde een vraag over de ver lichting van de Slingerweg tussen het Schilderend en de Emmalaan. Van der Kooi antwoordde dat op dit weggetje geen kabel aanwezig is, maar de ver lichting zal worden verzorgd door een lamp bij het Schilderend en één bij de Emmalaan, Bomen kappen Welboren sloot de rij van vragenstel lers met opmerkingen over het kappen van bomen door de heer Plaatsman in De Waal. Strijdig met de kapverorde- ning heeft hij een aantal bomen rond zijn hotel omgehakt. Welboren pleitte voor een scherpe controle op dit, wat hij noemde, negatief gedrag. Nauta liet weten dat ook het college door het illegale kappen gegriefd was. „Het is een kwalijke gang van zaken. Hij heeft in strijd gehandeld met de kapverordening die in 1963 is vastgesteld. Het is moeilijk om de zaak terug te draaien. Misschien dat er opnieuw bomen geplant kunnen worden." Gemeentesecretaris Van Dijk liet hierop weten dat de kapverordening verandert moet worden, als je mensen wil verplichten om voor herbeplanting te zorgen. Gevonden: L P. van Randy Crawford; reservewiel, b.b. 100 gulden; b.b. 5 gulden; 1 paar dameshandschoenen; dopsleutel maat 24; rekenmachine merk Casio; gouden ring met inscriptie 'Maja 13-3-6'; 2 Simca autosleuteltjes; Lips sleutel no 825; zwarte schoudertas, ink. o.a. brilm ski-pas en 117,50; groene portemonnee inh. o.a. strippenkaart, 730,76; zilveren slavenarmband; blauw wit parkiet; rode kunstlederen hand schoen; bruin leren herenhandschoen; 1 paar blauw grijze kinderwanten; witte plastic tas inh. 1 paar blauwe sport schoenen, merk Perla; 1 b.b. van 10 gulden en 1 b.b. van 5 gulden; 1 Nemef sleutel en 1 Vachtette sleutel nr. 41431. Verloren: Blokfluit; donkerbruine want met 3 stippen; sleutelbos aan hanger Paracentrum; zilveren kettinkje en han ger met geel steentje; witte gebreide muts; bruine herenportemonnee inh. 78, bruine heren portemonee inh. 20,— en verzekeringsbewijs bromfiets; leren portefeuille inh. rijbewijs van Breemen; paars rode damesportemonee inh. 250,— en postzegels; Olympus trip fototoestel; oranje bruoe knipporte- monnee inh 90,—1 ringsleutel; 1 Bahco tang; Timex quartz horloge; bruine he renportemonnee inh 125, rood bruine kinderportemonnee inh. 2 strippenkaar ten en fietssleutelje; bruine portemonee inh. 125,— en europas tnv Huisman; zwarte heren portemonnee inh. 150,— en afschrift PTT, gele agenda; werf pasje tnv Grotelaar; zilveren schakelarmband; eurocheques en pas, kentekenbewijs, rijbewijs tnv Kager; Rieten tasje inh. blauwe kinderwanten en tekeningen; blauwe want met oranje ster; gouden armband; witte plastic tas inh. 2 paar jongens gymschoenen; Quartz heren horloge met stalen band; blauwe shawl met witte ruitjes; bruine portemonnee inh., 16,— en 2 strippenkaarten. De bejaarden van De Koog en om streken zijn van harte welkom op don derdag 19 maart om half twee te ko men kijken naar de generale repetitie van een toneelopvoering van de Lubertischool. Er wordt een soort revue opgevoerd waaraan alle kinderen, zowel van de lagere als van de kleuter school, meedoen. De toegang is gratis. In februari zijn aan de volgende per sonen of instanties door het college van B en W bouwvergunningen afgegeven: B. Vlaming, Nieuweschild 9 Oosterend voor het bouwen van een veldschuur; P: Heerschap, Oosterenderweg 52, Oos terend voor het vernieuwen van een bedrijfswoning Vliestraat 11; R D. Smit uit Amsterdam voor het vergroten van een zomerhuisje, Slufterweg 194, G. Eelman voor het veranderen van een zijgevel van zijn woonhuis Oost 95; A. H Notebomer, Postbus 134 Roden voor het bouwen van een hotel aan de Pontweg (voormalig Bosch en Zee) bij De Koog; A. J. de Smidt, Schorrenweg 48 Oos terend voor het bouwen van een schuur; J. Waayer voor het veranderen van het woonhuis Peperstraat 25 Oosterend; W A. Braam, Watermunt 8 De Koog voor het veranderen van het woonhuis Mo lenstraat 28 Den Burg; A. Noppert voor het plaatsen van een dakkapel op de woning Watermunt 3 De Koog; A. Schaart voor het bouwen van een berging bij Wilhelminalaan 11 Den Burg; M. Laan voor het plaatsen van een garage en het veranderen van het woon huis Thijsselaan 8 Den Burg; A. A. Schrama voor het plaatsen van een dak kapel en schuurtje voor het woonhuis Wilhelminalaan 63 Den Burg; A. Mantje 'Isodorushoeve' voor het plaatsen van een luifel Hogerstraat 6 Den Burg; W Ham voor het veranderen van een café- bar Herenstraat 7 Den Hoorn; M Dijker voor het plaatsen van een berging Bur- detstraat 22 Den Burg; J. Beerling voor het verbouwen van het woonhuis Brou werstraat 3 Den Burg; Gasbedrijf Texel voor het plaatsen van een gasreduceer- kast Harkebuurt Oosterend; H. Plaats man voor het bouwen van een garage berging Hogereind 28 De Waal; H. Gieze Postweg 77 Eierland voor het vergroten van een woonhuis/kantoor aan de Muy- weg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiililiillliiiiiiiiiiiiii" Telefonische hulpdienst Noordholland-Noord, (02290) 18222 Dagelijks van 20.00 07.00 uur en in het weekend van vrijdag 20.00 uur tot maandag 07.00 uur. iiiiiiiimiiNiiimiiNimiiimiiiiiMiiiiiuiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De fotoprijsvraag 'Beeldende kunst' die door de Welzijnsstichting werd uit geschreven is tot dusver geen bijster groot succes. Slechts één inzender heeft eraan meegedaan, de heer A. Westerlaken te Oudeschild, die enkele opnamen van het vissersmonument op de haven van Oudeschild inleverde. Het bestuur van de welzijnsstichting ver moedt dat het jaargetijde een ongun stige rol heeft gespeeld. Besloten is de inzendtermijn te verlengen tot 1 sep tember a.s. Mensen die alsnog willen meedoen, hebben dus weer ruimschoots de tijd. De foto's moeten zijn gemaakt van een van de navolgende kunstwerken of -verfraaiingen: Beeld van Theo Mulder bij de begraaf plaats te Den Burg, Georgisch beeld op de begraafplaats, beeld het plukkende meisje van mw. Kouwenaar Bijlo bij de R.K. kleuterschool Den Burg, verfraai ing Jan Drijverschool van mw Kouwe- naar-Bijlo, beeld van Harry Tielemans op de haven van Oudeschild, verfraaiing in jeugdherberg Panorama, verfraaiing in Groene Kruis gebouw Marijke Visser, verfraaiing ingang PTT centrale, ver fraaiing bij LTS, verfraaiing in Bgm. De Koninghal, verfraaiing dorpshuis De Waldhoorn René Karrer, verfraaiing 't Eierlandsche Huis, verfraaiing TEM cen- rale hans Koetsier, verfraaiing aange bracht aan en in raadhuis, beeldje bij De Starkenburgh Bé Thoden van Velzen, schaap met 2 lammeren te Oosterend Frans Voskuil, Bruinvis voor Bruinvis- school Oudeschild Paul Höhner, ver fraaiing R.K. St. Jozefschool mw. Wil- ma Mantje, verfraaiing entourage Rijks scholengemeenschap, hekwerk Geor gische begraafplaats en monument Lo- ladze, monument watersnoodramp 1953 op de dijk van de Eendracht, verfraaiing bij pompstation PWN Den Burg, ver fraaiing Chr. kleuterschool Marijke Vis ser. Er kunnen zowel foto's in kleur als in zwart wit worden gemaakt. Ook dia's zijn welkom. Foto's graag op het for maat 13X18 cm op het bureau culturele zaken ten raadhuize De voor de prijs vraag beschikbaar gestelde foto's en dia's worden aan de inzenders gere tourneerd. Aan actie ontbreekt het niet in 'The empire strikes back'De film opent op de bekende manier, namelijk met de weg lopende letters en de bekende muziek uit Star Wars. Opvallend is dat bij deze film duidelijk wordt gemaakt dat het deel V is uit een cyclus. Met het afschieten van enkele tientallen ruimtesondes vanuit een slagschip van het rijk begint de film. Daarna komen we in verbijsterende om standigheden terecht. We landen op een huiveringwekkende ijsplaneet zodat je van de aanblik al de rillingen krijgt. We zien Mark Hamill daar de elementen trotseren gezeten op een afzichtelijk monsterachtig doch niet geheel boos aardig dier. De wapens in de strijd tussen de planeten waarvan er nu enkele echt met een vernietigende klap uit het heelal verdwijnen zijn nog verpletterender en vindingrijker dan in Star Wars. Een briljante vondst is Yoda dat een eigen leven gaat leiden, niet alleen door zijn indringende en aanstekelijke dramati sche kracht, maar ook door de geweldige techniek waarmee het spreekt, zich be weegt en emoties vertoont gelijk een mens. Zo zal de toeschouwer regelmatig verbluft en verbaasd toe kijken bij de nieuwe vondsten van George Lucas, die overigens dit keer de regie van de film had uitbesteed aan Irving Kershner. The empire strikes back' is te zien van vrijdag tot en met maandag. De toegang is alle leeftijden. Tom en Jerry Zondagmiddag zullen Tom en Jerry elkaar in zestien grandioze tekenfilms gaan bestrijden. Wie als winnaar uit de hoek zal komen is niet bekend, maar kater Tom zal veel listen en dynamiet gebruiken om de kleine muis Jerry tussen zijn glanzende tanden te krijgen. Jerry weet door zijn slimheid steeds weer aan dit gevaar te ontkomen en Tom met een kale staart en hangende oren in een nieuw avontuur te slepen. Toegang alle leeftijden. De zon komt 21 maart op om 6.41 uur en gaat onder om 18.55 uur. Maan: 20 mrt. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild Zaterdag 14 maart 1 10 en 13.33 Zondag 15 maart 2.36 en 15.06 Maandag 16 maart 4.32 en 16 49 Dinsdag 17 maart 6.14 en 18.19 Woensdag 18 maart 7.14 en 19.26 Donderdag 19 maart 7 47 en 20.13 Vrijdag 20 maart 8.19 en 20.48 Zaterdag 21 maart 9.11 en 21.24 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5