Raad tegen vrijgeven van dienstwoning Openheid in woning toewijzing gewenst 'J J f Werkverlichting voor kottervissers Conclusie CNV rapport 1 L s Buitenlandse valuta KRUISWOORDPUZZEL 6 s' 5' VRIJDAG 13 MAART 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De gemeenteraad is dinsdagavond (met 9 tegen 6 stemmen) akkoord gegaan met het voorstel van het college het beroepschrift van de heer Dijkshoorn uit polder het Noorden ongegrond te verklaren. Zoals eerder in deze krant gemeld, verzette Dijkshoorn zich ertegen dat een dienstwoning bij zijn boerderij gebruikt zou moeten worden voor permanente bewoning. Hij vond dat het huis vrijgegeven zou moeten worden. Dijkshoorn had het huis ooit eens laten bouwen voor zijn moeder en stelde nu gestraft te worden voor het feit dat hij destijds zelf huisvestingsproblemen had opgelost. Door het huis te bouwen had zijn moeder geen beroep hoeven doen op de woningvoorraad. Verder was de agrariër van mening dat de privacy van hemzelf en van de mensen die in het huis zouden komen wonen niet gewaarborgd zou zijn, doordat het huis vrij dicht bij de boerderij en vlak naast de mestvaalt ligt. Tenslotte voerde bezwaarde aan dat andere dienstwoningen die gebouwd waren in de vorm van een noodwoning ook vrijgegeven waren. Het college wees er echter op dat die noodwoningen vrij werden gegeven vóór de Gebruiks- verordening er was. In de vergadering wees mevrouw M. Huitema van het CDA erop dat het hier om een dienstwoning gaat die alleen maar permanent bewoond mag worden. Dijkshoorn gebruikt het huis nu voor losse werkkrachten en toeristen die af en toe op de boerderij meehelpen. Mevrouw Huitema vond daarom dat het argument van Dijkshoorn dat hij bang is dat het pand een soort doorgangshuis wordt niet ter zake doet. Een soort doorgangshuis is het volgens haar nu ook al. Gezien de woningnood op Texel vond het raadslid het niet accep tabel dat het huis aan de woning voorraad onttrokken zou worden. Daan Schilling van Texels Belang had een andere mening. Hij zei dat de beroepschriftencommissie na lang en zorgvuldig beraad tot de conclusie was gekomen dat de dienstwoning wèl vrij moet worden gegeven. Een van de redenen daarvoor was dat Dijkshoorn destijds geen beroep heeft gedaan op de algemene woningvoorraad door zijn moeder in de dienstwoning te huis vesten. Hij zou hier nu voor 'gestraft' worden. „Verder", zei Schilling, „ligt woning op een steenworp afstand van de boerderij en nog dichter bij de mestvaalt. Dijkshoorn krijgt wildvreem de mensen op zijn erf. Dat is inbreuk op de privacy. Ik onderschrijf dat er wo ningnood is. Maar dit huis laten gebrui ken voor permanente bewoning is een daad van ónbehoorlijk bestuur." Overpad Jan van Asselt vroeg zich af of je Dijkshoorn kunt verplichten recht van overpad te geven aan de mensen die in de woning zouden komen wonen. Het huis ligt namelijk geheel op de grond van Dijkshoorn. Ook Van Asselt was bang voor het in het gedrang komen van de privacy. Hij wees erop dat het land- arheiderswoninkje aan de Hoofdweg ,2, nabij hoeve Bern onlangs wel aan de woningvoorraad is onttrokken. Vol gens hem was dit nu als tweede huis bestemde woninkje geschikter om per manent bewoond te worden, dan de dienstwoning bij Dijkshoorn. Barendregt was van mening dat bij permanente bewoning een onaanvaard bare situatie voor Dijkshoorn zou ont staan en Dros wilde weten wanneer bedrijfwoningen precies worden vrijge geven. Hij noemde hier woningen boven winkels in Den Burg, die ook vrij gegeven zouden zijn. Verder zei hij dat de mesthoop niet meer dan drie meter van het huis afligt. S. de Waard van het Pakt vond dat één doorslaggevend element in deze kwestie in de beroepschriftencommissie niet ter sprake is geweest. Dat is het punt dat de andere noodwoningen werden vrijgegeven voordat de ge- bruiksverordening er was. Nu die ver ordening er is en duidelijk omschreven staat wat in voorkomende gevallen met dit soort woningen moet gebeuren, vond De Waard dat de woning gebruikt moet worden voor permanente bewo ning. De andere woningen werden vrij gegeven in de tijd dat er nog geen regeling was, deze woning wordt niet vrijgegeven omdat er nu wel een rege ling is en daarom is er geen rechts ongelijkheid, concludeerde hij namens zijn fractie. Geen ramp In zijn beantwoording gaf wethouder Van der Kooi toe dat het huis op een steenworp afstand van de boerderij en de mestvaalt ligt. Volgens de gebruiks- verordening moet de dienstwoning ech ter permane/it bewoond worden. „Daarover is andere uitleg onmogelijk" zei de wethouder. „Dat er nu twee gezinnen aan één pad komen wonen vind ik geen ramp. Moet je kijken hoeveel mensen er in Den Burg aan één pad wonen. Dat Dijkshoorn gestraft wordt voor het zelf huisvesten van zijn moeder is ook geen argument. Het is gebruikelijk dat mensen zelf op de één of andere manier voor een woning zorgen. Pas als dat niet lukt kunnen ze een beroep doen op de gemeente. De mensen zijn zelf verantwoordelijk." „Als de dienstwoningen worden vrij gegeven" ging Van der Kooi verder, „dan ontstaat een geheel nieuw sys teem van tweede woningen op Texel dat niet in het gemeentelijk beleid past. Bedrijfswoningen boven winkels in Den Burg worden alleen vrijgegeven als de mensen zelf voor een andere woning zorgen. Het vrijgeven gebeurt verder uitsluitend als de ruimte nodig is voor de uitbreiding van het bedrijf. Er kan dus een woning ingewisseld worden als het bedrijf moet worden uitgebreid en de betrokkene zelf een ander huis weet te vinden'.' In tweede instantie merkte Baren dregt op dat je kennelijk een woning mag opofferen, als je je winkelbedrijf wilt uitbreiden. „Maar hoe zit dat dan met een boerenbedrijf. Als een boer meer land voor zijn bedrijf nodig heeft, mag hij de woning dan niet opofferen?" vroeg hij. Dros wilde weten in hoeverre het mo gelijk is de woning weer in gebruik te nemen als dienstwoning, als er eenmaal andere mensen wonen. „Zijn er ter mijnen waarop die andere mensen dan uit het huis kunt zetten?" vroeg hij. Over bedrijfswoningen in Den Burg die vrijgegeven worden als de eigenaar zelf een andere woning weet te vinden, merkte Dros op dat die eigenaar dan tóch een woning onttrekt aan de wo ningvoorraad. Het huis waar hij woonde komt ten dienste aan de winkel, terwijl hij zelf zijn intrek neemt in een huis dat niet meer voor anderen beschikbaar is. Van Asselt vond dat hij nog geen ant woord had gekregen op zijn vraag over het recht van overpad. Verder zei hij dat in Den Burg mensen met z'n allen aan de openbare weg wonen, maar dat het hier gaat om twee gezinnen die aan een privépad komen te wonen. Onwaarschijnlijk Wethouder Van der Kooi achtte het onwaarschijnlijk dat het boerenbedrijf het stukje grond waar de woning staat opeens hard nodig zou hebben. Over huiseigenaren in Den Burg die een bedrijfswoning gebruiken voor uitbrei ding van het bedrijf en zelf ergens anders gaan wonen zei Van der Kooi dat deze mensen een huis kopen dat leeg staat en dat het daarom weinig uit maakt. In antwoord op Dros zei hij nog dat de huurwet het vrijwel onmogelijk maakt dat mensen die eenmaal in een huis wonen er weer worden uitgezet, omdat de eigenaar het weer als dienst woning wil gebruiken. In de stemming waren negen raads leden voor het voorstel van het college om het huis permanent bewoond te laten worden. Het waren Welboren, De Waard, Blanken, Beumkes, Ellen, Rien- stra, Huitema, Van der Kooi en Blanken. De overige zes raadsleden stemden tegen. .V De vis verwerkingsin stal lade gezien vanaf de brug. Rechts de trechter met waterspoeling en centraal de roestvrije transportband, die de vis naar de leesband onder de overdekte bak brengt Noordzeevisser is nog altijd een zwaar beroep: de hele week van huis, hard en onregelmatig werken onder vaak slechte weersomstandigheden. De technische ontwikkelingen van de laatste jaren zijn in de visserij meer gericht geweest op het vergroten van de vangsten dan op veraangenaming van het werk. Daar lijkt nu verandering in te komen, getuige het feit dat op enkele schepen van de Nederlandse Noordzeevloot thans vis verwerkingsinstallaties zijn aangebracht waardoor het uitzoeken van de gevan gen vis heel wat makkelijker is geworden en ook sneller gaat. De eerste kotter van de Texelse vloot die met zo'n installatie is uitgerust is de TX 66 'Anna Mar- garetha' van W. J. M. Boom uit Oude- schild, die het hulpmiddel deze week in gebruik heeft genomen. Tot dusver is de methode dat de gevangen vis op het dek wordt gestort. De vissers zoeken de vangst uit in gebukte houding en zorgen ervoor dat deze gesorteerd en schoongemaakt en uiteindelijk in kisten benedendeks wordt opgeslagen, dat gebukt sorteren is vooral bij een slingerend schip een onaangenaam en inspannend werk. De vreugde van een grote vangst wordt er altijd aanmerkelijk door getemperd. Bij de visverwerkingsinstallatie wordt de vangst in een grote trechter gestort die in een gat in het het dek is gemaakt. Met waterstralen wordt de vis naar beneden gespoeld en vanaf het laagste punt met een soort jakobsladder weer omhoog gebracht naar een leesband op werk bankhoogte die onder de overdekte 'bak' van de kotter is gemaakt. Hier wordt de maatse vis eruit gezocht en schoongemaakt en de rest wordt via een goot snel over boord gespoeld. Een bijkomend voordeel van het systeem is Volgens een jongerenhuisvesting- rapport van de werkende jongeren CNV district Noordholland, zijn er in Noordholland op korte termijn 36.000 woningen nodig voor jongeren. Voor Texel zou dit aantal tussen de drie en vierhonderd woningen liggen. Voor dit rapport zijn alle gemeenten in Noordholland aangeschreven met het verzoek inlichtingen te geven omtrent de stand van zaken be treffende jongerenhuisvesting. Opvallend hierbij is dat Texel een aantal vragen van de CNV-enquete niet heeft beantwoord. Het rapport stond als ingekomen stuk op de raadsagenda van dinsdagavond. Het onderzoek werd toen voor advies in handen van B en W gesteld. De CNV-werkende jongeren organisatie heeft aan 81 gemeenten een enquêteformulier gestuurd, waarvan er 51 zijn teruggezonden. Belangrijk min punt van het onderzoek is dat Amster dam ook geen vragenformulier heeft teruggezonden waardoor het totaal beeld voor de jongerenwoningnood in Noordholland, volgens het CNV, waar schijnlijk te rooskleurig overkomt. Uit het rapport komt naar voren dat een kwart van alle ingeschreven woning zoekenden bestaat uit jongeren bene den de vijfentwintig jaar. De helft van deze groep is alleenstaand. Voor Noordholland zouden er in de komende jaren 140.000 woningen gebouwd moe ten worden waarvan 36.000 voor kleine huishoudens en alleenstaanden. Het aantal woningen dat per gemeente voor deze groep gebouwd zou moeten worden staat niet expliciet in het rap port aangegeven maar voor Texel zou dit neerkomen op 300 woningen per jaar. Een getal dat overeenkomt met het eerder gehouden Texelse woning behoefteonderzoek. Driehonderd thuis wonende jóngeren gaven daarin te kennen zelfstandig te willen wonen. Een andere CNV-conclusie: Alle op dit moment ingeschreven woningzoeken den zouden over ruim zeven jaar kun nen beschikken over een woning, als de bouw zich in het tempo van de laatste jaren (in Noordholland zijn in 1979 6.568 woningen gerealiseerd) voortzet. Het CNV trekt de conclusie van zeven jaar wachttijd uit de en quêtevraag: Hoelang is de gemiddelde wachttijd in uw gemeente. Texel heeft op deze vraag 'zeer verschillend' in gevuld. Het CNV commentaar hierop: „Ze durven niet exact te antwoorden." De gemeente met de langste wachttijd is Bloemendaal. Zij vulden zeven jaar in. Slechts bijna 14% van de onder vraagde gemeenten heeft een wachttijd van 1 a 2 jaar. Bijna de helft van de gemeenten heeft een wachttijd langer dan drie jaar. Konkreet Een andere vraag uit de enquete was: Wat doet u konkreet voor de jonge woningzoekenden? Texel heeft samen met een aantal andere gemeen ten niets ingevuld. De meerderheid gaf echter wel aan iets te proberen. Dat varieerde van het hanteren van een urgentiepuntensysteem bij het toewij zen van woningen in de Haarlemmer meer tot het bouwen van 35 eenkamer woningen in Schagen. Bloemendaal en Jisp gaven toe geen oplossing voor het probleem te zien en vulden „niets" in. Een andere vraag waar de gemeente Texel geen antwoord op gaf was, waarom eventuele woningbouwplannen vertraagd zijn. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat 43 gemeenten voor toewijzing van woningen werken met zogenaamde medische of sociale urgentieverklarinqen. Acht gemeenten deden dit niet. Zoals bekend, wordt het college op Texel inzake woningtoe wijzing geadviseerd door de woonruimteadviescommissie. Bijna veertig procent van het aantal huur woningen in Noordholland is in het bezit van woningbouwverenigingen. Het advies om 36.000 woningen te bouwen geldt dus ook voor deze ver enigingen. Toewijzing Het CNV verwondert zich erover dat de toewijzingsnormen bij een aantal gemeenten niet openbaar zijn en doet de aanbeveling wat dit punt betreft zoveel mogelijk onderling een zelfde lijn aan te houden, waardoor volgens het CNV het woningnoodprobleem meer openheid krijgt. Andere aanbevelingen die aan enquetedeelnemers worden gedaan zijn uiteraard zoveel mogelijk woningen voor jongeren en alleen staanden bouwen, waarbij het CNV denkt dat de goedkope Van Dam-een- heden of de 'Kaperbouw' (systeem bouw die bij grote hoeveelheden huizen volgens het CNV een redelijke huur kan opleveren). Verder vindt het CNV dat de gemeente meer informatie moet geven over subsidiemogelijkheden. Ook mogen woningwetwoningen niet verkocht worden omdat relatief goed kope huurwoningen dan aan de wo ningvoorraad worden onttrokken. Het rapport is aan te vragen bij het CNV, Marnixstraat 399/2, 1017 PJ Amster dam. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta 100= 109, 100= f 6,35 100= f 45,75 100= f 49,- 100= f 119,75 100= f 33,50 1 f 2,29 1 f 5,05 100= f 15,50 10.000= f 21,25 100= f 2,57 Scouting haalt zaterdag vanaf 10 uur 's morgens oud papier op in de volgende straten: Hollewal, Lijnbaan, Weststraat, Gasthuisstraat, De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat en de Boo- gerd. De dorpscommissie van De Koog haat zaterdagmorgen vanaf tien uur oud papier op in heel De Koog. ledereen wordt verzocht het papier tijdig gebun deld aan de weg te zetten. dat, de ondermaatse vis, die weer terug naar zee gaat een veel grotere over levingskans heeft. Want de vangst wordt voortdurend nat gehouden en het transportproces duurt maar kort. De gestripte maatse vis gaat via een koker naar beneden om daar in kisten te worden gestort. Aan het verwerken van de hoofdvangst (schol) komen door deze methode geen manden meer te pas. Tegelijk met de visverwerkingsinstallatie is ook een loslier aangebracht die op hetzelfde hydraulische systeem is aan gesloten. Hierdoor is het mogelijk dat één man na aankomst bij de afslag de viskisten met vijf stuks tegelijk aan dek brengt. De installatie op de TX 66 heeft 7160.000,— gekost. De heer Boom hoopt op een rijkssubsidie van 50%. De voorzieningen zijn in de afgelopen 14 dagen verplichte stilligperiode aange bracht bij de Scheepswerf Haak B.V. te Zaandam, dezelfde werf waar de kotter in 1975 is gebouwd. 1 2 4 5 15 7 8 10 11 12 13 14 16 17 18 19 20 21 22 23 25 26 27 28 31 32 33 35 41 37 38 39 40 45 46 48 49 50 53 55 56 58 60 64 66 67 68 71 72 74 75 77 R Horizontaal: 1. plaatsin Noordholland 7. eten 13. kloostervoogd 14. samenspraak 16. voetbalvereniging 17. nimmer 19. meisjesnaam 20. opdracht 22. in orde (afk.) 23. nobele 25. vogel 26. oliemaatschappij (afk.) 28. ijzerhoudende aarde 29. boom 31kloosterzuster 33. slede 34. van node 35. voorzetsel 37. ambtshalve (Latijnse afk.) 38. metaal 40. tevreden 42. stuk hout 44. knaagdier 45. kruiderij 48. zout water 50.anno 51. bid (Latijns) 52. niets uitgezonderd 54. bolgewas 55. leeftijd (Frans) 57. opening 59. baardje 60. vlaktemaat 61. Frans pers. voornaamwoord 63. deelteken 65. namelijk (afk.) 66. reinigingsmiddel 69. drank 70. tehuis 72. aanzien 73. deel van de week 76. ontvangt 77. bijwoord 78. verdrag Verticaal: 1soort speelplaats 2. plaats in Denemarken 3. kleinst deelbare deeltje 4. verdelgingsmiddel (afk.) 5. tandarm zoogdier 6. aap 7. gevulde 8. onderofficier (afk.) 9. ik (Latijns) 10. gesloten auto 11plaats in Gelderland 12. soort bril 15. watering 18. persoonlijk voornaamwoord 21. godsdienst (afk.) 23. gelofte 24. boordevol 27. voorspel 28. deel van het hoofd 30.koud 32.redenaar 34. juiste gewicht 36. domicilie 39. schrede 41. vaartuig 43. deel van een vis 45. jongensnaam 46. bar 47. benevens 48. kleverige massa 49. koosnaampje 53. meisjesnaam 56. wondvocht 58. deel van een toren 60. dubbelzout 62. stad der oudheid 64. boom 65. provincie (afk.) 67. aanzien 68. groet 70. te gelegenertijd (afk. 71. ontvangt 74. voorzetsel 75. meisjesnaam

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7