(jroen kwartsJexels in het Na liquidatie dorpscommissie Commissie beiast met beheer Oude ULO *- "fvC MP if 4 Zweet en tranen bij danswedstrijd Kasko-coöperatle van start gegaan I r? V Drie personen gewond Welzijnsstichting houdt vinger in de pap TESO-bestuur wordt niet aangevuld INBREKERS GEBRUIKTEN GELD VOOR DRUGS Aanrijdingen Sluitingstijd genegeerd Mishandeling JAARGANG NR. 9561 DINSDAG 17 MAART 1981 lactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en is Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. ir advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., tbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Wat moet er verder met het dorpshuis in Den Burg gebeuren, de dorpscommissie zich heeft opgeheven? Deze vraag stond intraal gedurende de donderdagavond gehouden bestuursver- idering van de Welzijnsstichting. Ter discussie waren twee ties. Volgens het college zou het feitelijke beheer van de kommodatie in handen moeten komen van een commissie in zeven personen, die door de Welzijnsstichting ingesteld u moeten worden. In die commissie zou een bestuurslid van Welzijnsstichting moeten zitten, twee vertegenwoordigers de gebruikersraad, twee vertegenwoordigers uit het bestuur n de sectie dorps- en buurthuiswerk en twee inwoners van in Burg. De sectie dorps- en dorpshuiswerk had via een brief hter een andere oplossing aangedragen. Volgens deze sectie u het beheer moeten geschieden door zeven ervaren irsonen uit alle dorpen op Texel en zes mensen uit Den Burg. i verloop van tijd zouden de zes mensen uit de buitendorpen het bestuur kunnen treden, waarna het zevental uit Den irg verder zou kunnen gaan met een goed functionerend rpshuis. Overigens stond in de vergadering n de Welzijnsstichting alleen het heer van het dorpshuis ter discussie, ns was men het over het feit dat het lendom van het dorpshuis terugvalt n de gemeente. Het dorpshuis zal niet >er worden overgedragen aan een ider orgaan. De visie van de sectie irps- en dorpshuiswerk werd ter ver lering verdedigd door Frans Schel ler uit Oudeschild. Ih het bestuur de Welzijnsstichting is hij opvolger mevr. Jo van Beek-Koster, die vankelijk namens deze sectie in het istuur van de Welzijnsstichting zat. dat zij echter deel uitmaakte van de ns opgeheven dorpscommissie Den rg, moest ze haar plaats in het istuur van de Welzijnsstichting af- lan. jln de overweging van het college over toekomst van het dorpshuis in Den irg staat dat het dorpshuis in het alge- ;en moet-worden gezien als een voor- ining voor heel Texel en dat het arom juist is als de Welzijnsstichting verantwoordelijkheid voor het beheer de accomodatie op zich neemt. Het telijk beheer zou dan plaats moeten iden door een commissie van ge- iemde samenstelling. De eigendom n het dorpshuis dient in handen van gemeente te komen onder voorbe- ud dat door bepaalde fondsen toege- nde subsidies niet hoeven te worden restitueerd. De commissie voor het ictionele beheer zou ambtelijk moe- worden begeleid. De beheerder zou een adviserend lid van de commissie kunnen zijn. De samenstelling van de commissie moet de goedkeuring van het college hebben. In het stuk staat verder dat de status van de commissie formeel adviserend is, maar dat de Welzijns stichting de commissie in de praktijk een zo groot mogelijke ontplooiïngsvrijheid zou moeten gunnen, daarbij zelfs het „recht" om fouten te maken. De Wel zijnsstichting zou zich slechts met een beoordeling van de grote lijnen bezig mogen houden. Voorts zou het college aan de beheerscommissie beroepsrecht bij het gemeentebestuur willen toe kennen, in geval de Welzijnsstichting van een advies van de beheerscommis sie afwijkt. De uitspraak van het college zou dan bindend moeten zijn. Subsidies Over de gevolgen die één en ander heeft voor mogelijke subsidies zei de administrateur van de Welzijnsstichting G.Oskam dat deze zijns inziens niet in gevaar komen. De sporthal staat ook onder beheer van de Welzijnsstichting en daarvoor worden ook subsidies ver strekt. Van de subsidies van het Juliana Fonds, het Anjerfonds en het Comité Zomerzegels blijft men daarom verze kerd.Het gaat alleen om het continueren van het huidige gebruik. Over het voorstel van de sectie dorps- en dorpshuiswerk om afgevaardigden uit alle buitendorpen bij het beheer van het dorpshuis in Den Burg te betrekken zei wethouder Blanken dat hij het goed vond dat zo werd meegedacht, maar dat hij het plan niet zo erg zag zitten. „Als in Oosterend dit soort problemen zouden zijn, dan zou het ook niet zo worden opgelost. Dan zouden er alleen maar mensen uit Oosterend zelf bij de oplos sing worden betrokken." Vanuit de vergadering werd echter opgemerkt dat het dorpshuis in Den Burg een eiland functie heeft, in tegenstelling tot de dorpshuizen in de buitendorpen. Het betrekken van mensen uit de buiten dorpen zou daarom niet zo vreemd zijn. Blanken zei dat volgens de brief van de sectie dorps- en dorpshuiswerk weer wordt aangestuurd op een nieuwe dorpscommissie die het beheer gaat voeren, terwijl het gemeentebestuur juist een heel andere kant op wil. Dit betekent overigens niet dat er in Den Burg geen dorpscommissie zou kunnen komen. Voor een dergelijke commissie zijn nog veel meer taken weggelegd dan alleen maar een beheer van een dorps huis. De woorden van Blanken konden F.Schellinger niet overtuigen. Hij ver wachtte veel moeilijkheden met een beheerscommissie die onder de Wel zijnsstichting ressorteert. Blanken zei juist veel moeilijkheden te verwachten als de voorstellen van de sectie dorps- en dorpshuiswerk zouden worden op gevolgd. Chaotisch De discussie had hierop een wat cha otisch verloop waarbij Schellinger achter het voorstel van de sectie bleef staan en een deel van het bestuur twijfelde. Uiteindelijk werd voor het voorstel van b. en w. gekozen. Afge sproken werd dat Nico Nagtegaal na mens het bestuur van de Welzijnsstich ting in de beheerscommissie plaats zal nemen. F.Schellinger kon niet beloven r of inderdaad mensen van de sectie dorps- en dorpshuiswerk in de nieuw te vormen commissie zitting zullen nemen. Overigens had hij tegen het voorstel van b en w gestemd. Kees Hoogerheide had zich van stemming onthouden, omdat hij vond dat het bestuur meer tijd moest hebben om het voorstel te kunnen bestuderen. De overige vijf leden van het bestuur stemden voor. De door het overlijden van de heer J. P. Kikkert ontstane vacature in het bestuur van de N.V. TESO zal niet worden vervuld. In de eerstvolgende aandeelhoudersvergadering zullen dus geen voorstellen tot aanvulling worden gedaan; men gaat voorlopig met vier bestuursleden verder. De heer Bob Bakker is thans president-commissaris, mevrouw T. Vlas-van der Vlies vice- president-commissaris. De heer J. C. Dros blijft secretaris. De vier jongens die vorige week erden aangehouden op verdenking in inbraken in een bowlingcen- «m, een strandpaviljoen en de LTS ibben het geld dat zij buKmaakten t rui kt om drugs te kopen. De ugs werden gedeeltelijk voor jen gebruik gekocht. Voor een der deel werden de uit nsterdam afkomstige verdovende iddelen op Texel doorverkocht et de aanhouding van het viertal kopt de politie een slag te hebben «gebracht aan de drugshandel op ixel. Bij inbraak in het bowlingcen- um maakten de jeugdige inbrekers kstijds voor achtduizend gulden lit. Inmiddels hebben de jeugdigen ook n inbraak in de Kaapsnol bekend, er is een onbekend bedrag gestolen, rder zou een camera ter waarde van 500,— uit een auto zijn gestolen, ize auto was niet afgesloten. Ten- itte hebben de inbrekers bekend 'ee keer benzine uit auto's te hebben itvreemd. Eén keer gebeurde dat op t parkeerterrein aan de Vogelenzang een andere keer op het terrein bij lorthal Ons Genoegen. De Coöperatieve Woningbouwver eniging De Mars U.A. is een feit. Deze coöperatie werd in het leven geroepen door de Texelse afdeling van de Landelijke Bouwvereniging Kasko en kan worden beschouwd als een belangrijke stap in de rich ting van een complex individuele premiewoningen in het be stemmingsplan De Mars. Bij de coöperatie hebben zich 27 personen aangesloten. Verwacht wordt dat dit aantal nog zal toenemen. Dat moet ook wel, want het is de bedoeling ongeveer 55 woningen van de grond te brengen. Bij een veel lager aantal zou dat niet kunnen voor een prijs die als maximum geldt voor een premie A-huis. Verschillende leden van de Kasko-af- deling hebben de stap nog niet durven nemen, de recentelijk sterk gestegen rentestand is daaraan debet. Er is nog aan gedacht een stichting of een vereniging van eigenaars in het leven te roepen in plaats van een coö peratie. De coöperatie bleek echter de meest aantrekkelijke vorm te zijn. Coöperatie en Kasko-afdeling staan for meel los van elkaar. Die afdeling blijft gewoon bestaan. Wie toetreedt tot de coöperatie moet lid zijn van de afdeling; het omgekeerde geldt niet. De afdeling kan als een soort wachtkamer worden beschouwd voor mensen die wel geïnteresseerd zijn maar om welke reden dan ook de situatie eerst nog willen aanzien. Door lid te worden van de coöperatie zijn de Kasko-mensen belangrijke financiële verplichtingen aangegaan. Per lid wordt in het komen de jaar ruim twee mille aan kosten ge maakt. Op vrij soepele wijze (afhanke lijk van de financiële situatie van de be trokkene) kunnen deze kosten worden voldaan. Wie later buiten zijn schuld als lid moet afvallen, krijgt zijn geld terug. Binnen een jaar Het ziet ernaar uit dat in januari 1982 met de bouw kan worden begonnen. Er wordt thans gerekend met een grond prijs van 772,— per m2, exclusief btw. Daar komt ieder jaar ongeveer 25% bij. Het complex zal vrijwel helemaal uit premie A-woningen bestaan die vol gens raming van de architect Jef Rein- tjes uit Amsterdam in prijs zullen variëren van 795.000,— tot 7145.000, Reintjes meent voor die prijs een woning te kunnen maken, die helemaal is afgestemd op de persoon lijke wensen van de toekomstige eige naar-bewoner. Deze wensen zijn al in een eerder stadium nauwkeurig gein ventariseerd. Al deze individuele aan passingen maken het ontwerpen van de huizen tot een zeer bewerkelijk kar wei. Reintjes is er dan ook nog niet mee klaar en het plan om de schetsen in de laatstgehouden vergadering van de afdeling aan te bieden, moest men dan ook laten varen. De kardinale vraag is uiteraard of een aannemer gevonden kan worden, die deze huizen voor deze lage prijs kan bouwen. De Kasko-mensen hebben daar alle vertrouwen in. Ondanks de vele verschillen, zijn er ook veel over eenkomsten wat maatvoering betreft, waardoor practisch en snel gebouwd kan worden, zonder kostbare hulpmid delen. In verband daarmee heeft de bovenverdieping dezelfde hoogte als de benedenverdieping, wat resulteerde in een andere goothoogte, afwijkend van het ontwerp-bestemmingsplan. De gemeente stelt zich echter zeer wel willend op en heeft de Kasko-mensen ook in andere opzichten steeds met raad en daad bijgestaan. „Menens" Er zullen dus nog wat leden moeten toetreden om het projekt tot een haal bare kaart te maken. Het bestuur van de Kasko-afdeling verwacht aanmeldin gen niet alleen van mensen die thans lid van de afdeling zijn, maar ook van buiten deze kring. Feit is dat in het ver leden nogal wat leden hebben afge haakt omdat er nog veel onzekerheid was. Nu de coöperatie er is, wordt naar buiten duidelijk dat het „menens" is en ook mensen die snel een woning willen hebben, hoeven niet meer zoveel geduld te hebben. Verder verwacht het bestuur toenemende animo als alle be trokkenen goed op de hoogte zijn van de zeer gunstige premieregeling, waar door de woonlasten tot het laagst mogelijke niveau worden terugge bracht. Een algemene regel kan daar voor niet worden gegeven, omdat het mede afhangt van het inkomen. De maximale premie (710.900,— in het eerste jaar en vervolgens elk jaar 7500, minder) bij een belastbaar inkomen van 728.000,— en lager. Ver der is het een voordeel dat de rente aftrekbaar is voor de inkomstenbelas ting, waar tegenover staat dat de pre mie fiscaal belastbaar is. Geïnteres seerden kunnen alle informatie krijgen bij het secretariaat van de Kasko-afde ling, Kogerstraat 62, telefoon (02220) 4702, maandag t/m donderdag 18.30- 19.30 uur. Een stampvolle zaal, een kleine dans vloer, totin de puntjes verzorgde kleding en kapsel, uitbundig swingen, veel zweet en een huilende kampioene. Dat waren enkele kenmerken van de Texelse open kampioenschappen disco-dansen, die zaterdagavond in dancing de J'EUe- boog werden gehouden. Achtentwintig deelnemers bestreden elkaar op de noemer ,,vrij dansen". Bij goed disco dansen worden echter steeds meer eisen gesteld wat moge blijken uit het feit dat ook dansscholen al opleidingen geven in deze stijl. Gevoel voor ritme, een goede conditie, lenig zijn en je eigen favoriete manier van bewegen kunnen uitdrukken door middel van disco-mu- ziek, dat is allemaal nodig. Opval lend hierbij is dat het swingen weer teruggebracht wordt naar een vorm, waarbij passen leren die je zelf mag bedenkenen uiterlijk belangrijk zijn. Dat was zaterdag te merken in de J'Elleboog. De deelnemers hadden veel aandacht besteed aan kleding en uiter lijk en probeerden iets eigen in hun manier van dansen over te brengen op het publiek, en wat op dat moment veel belangrijker was ook op de jury. Die jury bestond uit een dansschoollera res, een journalist, het kampioensdisco- danspaar van Nederland en een kleding- deskundige. Zij hadden eisen op papier gesteld, waarvoor punten werden gege ven. Gekeken werd naar de originaliteit, de soepelheid en stroomlijn van de be weging, de presentatie en de algehele indruk. Volgens die eisen werden na een aantal voorrondes Danielle de Lusanet en Hans Strik uitgeroepen tot Texels kampioen disco-dansen 1981. Tweede werden (met één punt verschil) Rik Kager en Marit Kikkert en de derde prijs was voor het danspaar Hilde Barhorst en Nicole Kalk. Boven verwachting was er erg veel publiek aanwezig om de verrichtingen Bij een aanrijding die afgelopen donderdag op de Postweg plaatsvond, raakten drie personen gewond en werden twee auto's geheel vernield. Rond kwart over twaalf wilde ter hoogte van perceel 31 een Amster dammer, die in zijn auto van De Cocks- dorp naar Den Burg reed, een aan de kant geparkeerde wagen inhalen. Een zevenendertig-jarige Texelse vrouw, die van de andere kant naderde schrok hevig van die manoeuvre en remde krachtig af. Hierdoor raakte haar auto in een slip, draaide een kwartslag en kwam met de zijkant tegen de voor kant van de auto, die door de Amster dammer werd bestuurd. Zowel de vrouw, de Amsterdammer als de passa gier die bij de Amsterdammer in de auto zat, werden na eerste hulp naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder vervoerd van de dansenden te bekijken. Dat resulteerde in een overvolle J'Elleboog, waarbij de ruimte om te dansen eigenlijk te klein was. Presentator Henny Huis man zag echter toch elke keer weer kans enkele vierkante meters vrij te maken zodat er naar hartelust gedanst kon worden. Tussen de voorrondes door gaf het kampioensdanspaar George en In- grid Kazikan enkele demonstraties op muziek van dee-jay Jan Spoelstra, dat naar het applaus te oordelen, goed in de smaak viel. Al met al reden voor organisator Rob van der Kooi om volgend jaar weer een disco-danswedstrijd te organiseren. Op de foto een beeld van de halve finale. Met rechts van het midden (meisje met stropdashet winnende danspaar De Lusanet/Strik. Donderdagmiddag vond een aan rijding plaats op Dijkmanshuizen. Een 19-jarige Texelaar reed op een landbouwtractor in de richting van de Spangerweg met achter zich een aanhanger. Op een gegeven moment brak de stang waarmee de aanhan ger aan de tractor vastzat. Een Texelaar die in een personenauto achter de land bouw combinatie reed kon de losgeschoten aanhanger niet meer ontwijken en reed er achterop. De voorzijde van de auto werd flink beschadigd. Woensdag deed zich een aanrijding voor op het fietspad nabij Nieuw Breda. Een 77-jarige Texelaar reed op zijn fiets in de richting van De Cocks- dorp. Er naderden drie meisjes op de fiets die naast elkaar reden. Eén van de meisjes ging in de berm rijden om de Texelaar te laten passeren. Opeens reed ze echter het fietspad weer op. De Texelaar kwam te vallen en liep diverse schaaf- en vleeswonden op. Het uit Duitsland afkomstige 14-jarige meisje had klachten aan de linkerarm en de schouder. Een Texels cafébedrijf heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de slui tingstijd niet in acht genomen. Toen de politie om drie uur 's nachts binnen kwam, was het café nog gewoon open. Tegen de eigenaar is proces verbaal op gemaakt. De politie wijst erop dat de openingstijden nauwgezet gecontro leerd zullen worden. Een inwoner van De Koog meldde zich maandag met twee dichtgeslagen ogen en enkele andere kwetsuren bij de politie. Het bleek dat hij zondagoch tend om vijf uur bij een caféruzie betrokkken was geweest en dat hij daar was mishandeld. De man was op de grond gegooid en had diverse schop pen gekregen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1