Cjrocn c2wartsJ~exehin het Nederland maakt kennis met „echte Texelaar <7* 0 4=E Overlast rotganzen erger geworden? ECHTE 0 TEXELAAR Kaasunie brengt rauwmelkse kaas a/s delicatesse V/ BEREID UlT o RAVWfcMHK o ^2323 Toon Smidt CU} O O o O CCD O CCD O (CD O CD RST bestuur moet zo snel mogelijk naar volle bezetting WEEK RECLAME 94e JAARGANG NR. 9562 VRIJDAG 20 MAART 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f13,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Binnenkort start Ge Nederlandse Kaas Unie met een groot scheepse actie om het Nederlandse publiek kennis te laten laten maken met zg. rauwmelkse kaas, die gemaakt is in de Zuivelfabriek De Eendracht. Het nieuwe produkt zal worden ge bracht als delicatesse en in de reclame zal een nauwe relatie worden gelegd met het gebied van herkomst, waardoor het tevens een mooi stuk gratis promotie is voor Texel als geheel. De actie gaat in september van start. Da van Texel afkomstige rauwmelkse kaas krijgt de naam „echte Texe laar" en zal uitsluitend als driemaands belegen in de handel worden gebracht in groot Gouds formaat 116 tot 17 kg). Het nieuwe produkt zal duidelijk af wijken van de gewone fabriekskaas, die is vervaardigd uit gepasteuriseerde melk. De smaak lijkt op die van boeren kaas (die ook uit rauwe melk wordt gemaakt) maar zal veel constanter zijn. Verwacht wordt dat deze fabrieksmatig vervaardigde 'boerenkaas' zodanig in de smaak zal vallen dat er een aanmerkelijk hogere prijs voor wordt betaald. En daar gaat het om: door het produceren van een kaassoort die met een behoorlijke winstmarge aan de man kan worden gebracht kan de kleine Texelse zuivel- fabiek rendabel draaien en daardoor in stand blijven. Dat betekent behoud van werkgelegenheid voor 26 mensen. Bacteriën Het maken van kaas uit rauwe melk is minder eenvoudig dan het lijkt. Er worden hoge eisen gesteld aan de bacte- riologischezuiverheidvandeteverwerken melk, maar desondanks is in de fabriek een (niet met warmte werkende) instal latie nodig waarmee het aantal bacteriën (die altijd in de melk aanwezig zijn) nog verder wordt teruggebracht. Dat apparaat is de „bactofuge", een soort centrifuge waarmee de bacteriën uit de melk worden geslingerd. De aldus afgescheiden melk met bacteriën wordt gesteriliseerd en gaat terug naar het mengsel, maar heeft op de samenstel ling daarvan nauwelijks invloed omdat het om slechts enkele procenten gaat. Voor de oorlog was het maken van rauwmelkse kaas in een zuivelfabriek heel gewoon. Over het algemeen slaag den de boeren er wel in melk van een zodanige zuiverheid af te leveren dat de kaasfabricage geen pro kwaliteit van de CV Noord-Holland: „Het produceren van een speciale kaassoort was voor ons de enige moge lijkheid om de eigenlijk veel te kleine fabriek op Texel (waar per jaar 35 miljoen kg melk wordt verwerkt) in stand te houden. We hebben nu twee jaar rauwmelkse kaas op proef gemaakt en de resultaten zijn zodanig dat we er alle vertrouwen in hebben dat het een succes wordt. We hebben er wel belangrijke investeringen voor moeten doen. De lactofuge met toebehoren heeft meer dan zeven ton gekost. We beginnen voorzichtig met een pro- duktie van ongeveer 20 ton rauwmelkse kaas per week. Afhankelijk van de marktontwikkeling kan dat later worden opgevoerd." Landschap De Nederlandse Kaas Unie (van de welbekende „Uniekaas") zal het nieuwe en voor Nederland unieke prodlukt aan de man brengen. Pieter C.EIsemulder van de reclame en public relations- afdeling van de Kaasunie toonde ons een draaiboek van vele pagina's: het actieplan voor de introductie van dit Texelse produkt. Het is de bedoeling diverse media in te schakelen om het publiek op de hoogte te brengen van de kaas „met de vooroorlogse smaak." Naast het officiële kaasmerk met de aanduiding „Echte Texelaar, bereid uit rauwe melk" komt op elke kaas een rond plaatje te staan met een kleurig Texels landschap. De kaas wordt voor lopig in slechts één ouderdomsklasse geleverd: drie maanden. Anders ont staat een onpractisch grote variatie, waar de consument het zicht op verliest. De mensen hoeven nu slechts te „le ren" dat zij naar de „echte Texelaar" moeten vragen. Dat de Kaasunie zich met dit projekt zou bezig houden, lag voor de hand. De Kaasunie had al rela ties met de CV Noord-Holland. Onge veer tachtig procent van de produktie van de grote CV Noord-Holland-fabriek in Ursem komt als Uniekaas bij de con sument terecht. Adjunct-directeur D.H.Verdel van de toevallig juist het zilveren bestaansjubileum vierende Kaasunie: „We zien het met die Texelse rauwmelkse kaas helemaal zitten. De naam Texel doet denken aan zuivere natuur en aan „eerlijke" produkten. Dat verschaft die kaas naast de betere smaak een toegevoegde waarde die de consument zal willen vergoeden." Het Inmiddels goedgekeurde kaesmerk Op de vraag hoeveel duurder de „echte Texelaar" zal zijn dan gewone kaas, wil de heer Verdel het antwoord schuldig blijven tot september. Om tac tische redenen. Maar het is duidelijk dat deze kaas in ieder geval niet méér zal mogen kosten dan boerenkaas, zodat de Texelse rauwmelkse kaas wat betreft prijsniveau niet is te vergelijken met camembert, brie e.d. Het wordt een be taalbaar produkt dat vrijwel ieder gezin dagelijks zal kunnen eten. De heer Elzinga van de CV Noord-Holland wil nog graag kwijt dat het succes van het projekt mede afhangt van de Texelse melkveehouders. „In hen hebben we veel vertrouwen. De kwaliteit die het gemiddelde Texelse bedrijf aflevert is uitstekend en heeft ons de mogelijkheid gegeven deze nieuwe weg in te slaan. We rekenen op de solidariteit van de boeren. Samen moeten we dit project tot een succes maken." VVV Het is niet uitgesloten dat bij de „pro moting" van de rauwmelkse kaas inci denteel zal worden samengewerkt met de VW Texel. WV-directeur J.W.Dek ker is daarom van de plannen op de hoogte gesteld. Zijn eerste reactie was erg gunstig en dat is begrijpelijk want de actie voor de kaas is een mooie gratis reclame voor Texel als vakantie-eiland. Aangenomen mag worden dat de men sen die met de kaas kennis maken, interesse opvatten voor het gebied van herkomst, zoals dat ook met wijnen het geval is. Het bestuur van de Recreatiestich ting Texel (RST) moet op korte ter mijn worden aangevuld tot de volle sterkte van zeven personen. De mening dat een gemeenteraadslid geen bestuurslid kan zijn, omdat hij dan op een gegeven moment zich zelf zou moeten controleren, wordt niet gedeeld. Als die redenering zou worden volgehouden, betekent het, dat een gemeentebestuurder nooit bestuurslid zou kunnen zij van een (intergemeentelijke stichting. Terwijl dergelijke instituten juist in het leven worden geroepen om voor een specifiek onderdeel een slagvaardig beleid te kunnen voeren. Deze mening van B en W blijkt uit de stukken voor de vergadering van de commissie Algemene Zaken, die woensdag 25 maart wordt gehouden. Ten aanzien van de gemeentelijke ver tegenwoordiging is verder te lezen, dat de gemeentebestuurder in het RST- bestuur een eigen verantwoordelijk heid heeft, waarvoor hij ter verant woording kan worden geroepen door het college of door de andere raads leden. In de benoemingsprocedure was een min of meer vaststaande gewoonte dat in het RST-bestuur een lid van het college, twee raadsleden en een vertegenwoordiger uit Den Hoorn werden gekozen. De vertegenwoordi ger uit Den Hoorn is inmiddels niet meer van specifiek belang omdat met hetzelfde recht voor een vertegenwoordiger uit De Koog zou kunnen Worden gekozen. Het stand punt van het college is dat dit deel van het bestuur in het vervolg zou moeten bestaan uit twee wethouders, (waar onder in ieder geval de portefeuille houder recreatie) en twee raadsleden. Uit een serie aantekeningen die werden gemaakt naar aanleiding van overleg tussen het college en de frac tievoorzitters op 9 oktober, die ook aan de orde komen in de commissieverga deringen van 25 maart, blijkt dat men van mening is dat de gemeentelijke in vloed op de RST in de toekomst groot moet blijven. Een raadslid dat tevens RST-bestuurder is, heeft „geen twee petten op". Er is geen sprake van twee partijen en van iedereen wordt dan ook de grootst mogelijke openheid geëist. In dit licht bezien dient ook goede informatie aan de raad te worden ver strekt. zie pagina g De bestuurskracht van de RST moet optimaal zijn. Raadsleden mogen zich niet aan hun verantwoordelijkheden onttrekken door geen bestuursleden te benoemen. Op de genoemde bespreking kwam naar voren dat de problemen voor een deel worden inge geven door wantrouwen. Samenwerking tussen de RST en Jarino heeft dat voor een deel in de hand gewerkt. Samenwerking met anderen is overigens vastgelegd in de statuten en goedgekeurd door de raad. Een nadeel van een RST-bestuur dat geheel uit niet-raadsleden bestaat is, dat dit de controle veel moeilijker maakt. Daarom wordt gestreefd naar een meerderheid van raadsleden in het bestuur, waarbij twee wethouders. Het is niet nodig dat de raad alle plannen van de RST gaat beoordelen. De zelf standige functie van bestuur en directie zou daarmee worden aangetast. De raad kan verder controle uitoefenen via het jaarverslag en via het beleid bij de benoeming van bestuursleden. In de stukken wordt het merkwaar dig genoemd dat de RST regelmatig in discussie is, terwijl de N.V. Luchtvaart terrein en de AOT nauwelijks aan de orde komen. Ook bij deze bedrijven berust het benoemingsrecht bij de raad. Uitdrukkelijk staat in de stukken dat de RST-projecten aanpakt, waar het particulier initiatief tekort schiet. Als de raad de RST aan banden zou leggen, gebeurt er wellicht niets meer. Beslist noodzakelijk wordt het geacht dat de raad medewerking verleent aan een sterk RST-bestuur, terwijl ook het personeelsbestand hoogwaardig dient te zijn, met name op directieniveau. (Advertentie I.M.) /Trim TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR IMilh«lmlnalaan 4-6 d«n Burg De Insta/lede om tot de vereiste becteriele zuiverheid te komen, heeft meer den een hetf miljoen gulden gevergd. Op de foto bedrijfsleider D. Boorsme van De Eendracht bij de lactofuge; op de voorgrond de sterilisator. blemen gaf. De opkomst van de melk machine bracht daarin verandering. Vooral in het begin bleek het erg moeilijk om te voorkomen dat zich in de melk- leidingen en de andere onderdelen van het apparaat lactobacillen vermeerder den, zodat de bij de fabriek afgeleverde melk moest worden gepasteuriseerd (op een temperatuur van 72 graden ge bracht) om voldoende kiemvrij te zijn. Het parteuriseren werd regel, omdat geen enkele zuivelfabriek zich kan per- miteren af en toe kaas te maken die van mindere of onvoldoende kwaliteit is. Men moest werken op zekerheid, maar dat ging wel ten koste van de smaak. Selectie Het maken van kaas uit rauwe melk geeft een produkt met een betere smaak, maar het procédé houdt dus risico's in. Om deze tot het minimum te beperken wordt voor het maken van de „echte Texelaar" uitsluitend melk ge bruikt van veehouders die hebben be wezen dat zij het bacteriëngehalte be neden bepaalde normen kunnen hou den. Zij slagen daarin door bijzondere aandacht te besteden aan de hygiene op hun bedrijf, in het bijzonder wat betreft de apparatuur waarmee de melk wordt gewonnen. De situatie is thans zodanig dat ruim de helft van alle op Texel geproduceerde melk aan genoemde hygiene-eisen voldoet en dus voor ver werking tot de rauwmelkse „echte Texelaar" geschikt is. Het streven is de totale Texelse melkproduktie op dit peil te brengen zodat in De Eendracht op den duur uitsluitend rauwmelkse kaas kan worden gemaakt. De heer K. Elzinga, hoofd planning en „Vier jaar geleden wist ik niet eens wat rotganzen waren. Sinds Hoeve Zeeburg er is, weet ik het wól. Die beesten krijgen daar niet genoeg te vreten en daardoor zitten ze op mijn land". Een mening van een agrariër, die vindt dat op landerijen langs de oostkust van Texel (van polder de Eendracht tot Dijkmans huizen) nog steeds veel overlast is van rotganzen. Staatsbosbe heer stelt daar tegenover dat negentig procent van de ganzen uitsluitend op hoeve Zeeburg of op natuurmonumentengrond verblijven. „Tien procent komt daar dus niet en zij brengen zeker schade toe, maar daar worden voldoende regelingen voor getroffen" aldus districtshoofd M. Mantje van Staatsbosbeheer. Staatsbosbeheer heeft inderdaad maatregelen genomen om de schade te beperken, maar dat is, volgens een aantal boeren, niet voldoende. Zoals bekend vreten de rotganzen vooral het graszaad uit de grond. Wordt dit geconstateerd dan kunnen op kosten van het Jachtfonds plastic draden over het land gespannen worden. Volgens een aantal boeren heeft dit vaak geen effect. Als de beesten werkelijk honger hebben, kruipen ze toch onder de draden en vreten het land kaal. J. Smidt van de Kaapsweg wil uit principe geen draden, omdat hij de ganzen dan naar zijn buren jaagt. „Je lost het probleem niet op, want je verjaagt de beesten en dan is je buurman de klos". Elk jaar in april taxeert een wildschadecommissie de schade die aan het jonge grasland is toegebracht. Als er geen draden zijn gespannen, heeft een agrariër ook geen recht op schadevergoeding. Smidt weet dat, maar vindt het toch belangrijker dat het probleem helemaal wordt verholpen dan dat hij de overige agrariërs met zijn probleem opzadelt. Dat geldt voor hem ook voor het inschakelen van P. Postma uit De Cocksdorp die door Staatsbosbeheer is belast met het ver jagen van de ganzen door het afschie ten van lichtpatronen. „Het heeft weinig effect' Je belt zo'n man, maar de volgende dag zijn ze er weer", aldus Smidt. Smidt wil om die reden geen be moeienis van Staatsbosbeheer. Een veehouder van Zevenhuizen vertelde ons dat de draden op zijn land mo menteel weinig effect hebben. „Het heeft ook geen zin om Postma te laten komen; we kunnen ze beter zelf con stant wegjagen en daar heb je dagelijks een aardige klus aan". De rotgans is een zeldzame vogel soort die echter op Texel in opvallend grote getale voorkomt. Het is de vee houders verboden de dieren dood te schieten of te vergiftigen. Smidt is van mening dat de slechte kwaliteit gras bij Hoeve Zeeburg in de Eendracht en om liggende percelen mede oorzaak is van de overlast bij andere veehouders. „Het land is daar niet goed ontwaterd, er groeit weinig". De rotgans heeft een voorkeur voor „knap" gras, wat met kunstmest is bestrooid". Erger Of de overlast van deze ganzen dit jaar erger is dan in voorgaande jaren, is niet helemaal duidelijk. Verschillende boeren zeiden dat het minder is en anderen beweerden met stelligheid het tegendeel. Wel lijkt het erop dat de ganzen dit jaar meer van de kustlande- rijen wegtrekken naar het midden van het eiland. C. W. Hin van Dijkmanshuizen heeft naast rotganzen ook last van andere vogels die het op zijn grasland hebben voorzien. „Natuurmonumenten" heeft op een stuk natuurgebied naast zijn land enkele jaren terug een aantal grauwe ganzen uitgezet, maar ook deze beesten blijven niet binnen het reservaat. In januari heeft Hin met zes andere omwonende boeren een brief gestuurd naar Natuurmonumenten en gevraagd om het probleem te komen bekijken. Op die brief is nog steeds niet gereageerd. Grauwe ganzen mogen wel afgeschoten worden, maar uitsluitend tot tien uur 's morgens. „Tegen die tijd komen ze net aanvliegen, dus met deze maatregel kunnen we ook geen kant op", aldus Hin. Vooral in het voor jaar zijn de grauwe ganzen bij Dijk manshuizen een probleem omdat ze in de paringstijd nog moeilijker te verjagen zijn. Vorig jaar heeft Hin voor de over- Oees verder pagina 2) Rotganron nabij Oost

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1