De geschiedenis van een rentmeesterswoning BalmoM mde Heeren POLAK too Dei Bolder. h Schoutshuis herkrijgt schitterende gevel DU □n JU i opening van het concertgebouw op ZATERDAG 14 NOVEMBER 1896, 1 1 jy GEZELLIGE BIJEENKOMST van den Meer JD. F LUNS, avond» 8 uur precie». Met welwillende medewerking van Mej. J. GEUS. Opielnisterd floor Biiiet ran tel imelictoi „Triiilas KOMISCHE VOORDRACHTEN m de Heeren E. Vlessing en Ph. Polak. 6- Tot de bijeenkomst worden toeplaleo personen oio! beneden flos 16 jaar. ENTRÉEKAARTEN tot een beperkt getal Donderdag a. s. verkrijgbaar bij P. Liettwen 75 ct. voor een heer en 50 ct. voor een dame. LJ 1 f i i =L L LTJJJ-lJ Studie- en beroepen- voorlichting op RSG Openingstijden Speelotheek Waddenvereniging vindt structuur schema militaire terreinen „teleur stellend" Dienst voor belangstellenden Ml IIJDAG 20 MAART 1981 TEXELSE COURANT PAQINA 9 „Negen nuwe glasen vensters die ontbraken van de huse van exelse: 1 op mijn heren groetcamer, 1 voer mijns heren earner bij sr trap, 2 op die solder boven die sale, 3 in de coken, 1 op het jge camerken daer Jan slaep ende 1 in die earner daer recht ider". Zo werden in de veertiende eeuw ruiten besteld voor de rentmeesters- oning aan de Vismarkt. Later kwam op deze plaats het schoutshuis en uit- ndelijk werd het pand onderdeel van Hotel Texel. Ruim vier eeuwen lang ebben op die plek aan de Vismarkt grafelijke rentmeesters en schouten Bwoond, de maire G. C. W. Reinbach huisde er in de Franse tijd, kortom: in plek met geschiedenis. G. Huisman, werkzaam bij architec- nburo Texel, heeft in verband met de stauratie deze geschiedenis op een tje gezet en daarbij gebruik gemaakt in verschillende boeken, die over Bxel zijn verschenen. Huisman geeft zijn beknopte „Geschiedschrijving rer een rentmeesterswoning" de ver- ideringen weer die het pand in de af- ilopen vierhonderd jaar heeft idergaan tot de huidige restauratie tor De Lindeboom Beheer B.V. Zijn rslag geeft ook aan dat het schouts- jis en later burgemeesterswoning eer authentiek en mooier gerestau- erd zou kunnen worden. De gemeen- raad heeft daaruit inmiddels zijn con- usies getrokken. Zie nevenstaand arti- I. Een tekening die aan het verslag is egevoegd, laat zien dat het schouts- jis in 1894 is verminkt door een ge- ;elte van de voorgevel te veranderen de trapgevel te slopen. Huisman begint zijn „geschiedschrij- ng" in 1369. Toen werd Floris van drichem benoemd tot rentmeester en sljuw van Texel. Een jaar later liet hij sn rentmeesterswoning bouwen aan tegenwoordige Vismarkt. De ivels waren gemaakt van gebakken :een, iets bijzonders in die tijd toen Ie huizen op Texel van hout waren, iervoor was in 1367 bij Oost al een eenoven gebouwd, waarvoor allerlei ateriaal, zoals turf en gereedschap uit aarlem aangevoerd moest worden, oris van Adrichem rapporteerde in 370 aan zijn heer, de graaf van Blois Schoonhoven „Mijne Heren, een uwe earner ghemaect mi 2 verwulden Inaers met 1 waerderop met eenre emer onder ende mit eenen zolre daer- even". Wat zoveel betekent als: ik 3b een huis gebouwd met kamers, jn zolder en twee gewelfde kelders, 'e kelders zijn een verhaal apart. Die rerden, in tegenstelling tot het huis ooit verwoest. Sparrenkap Jaar op jaar werd het huis aan de Ismarkt en toebehorende aan de rent- ieester (later schout genoemd) verbe- srd. Gerrit van Oosterwijk verant- oordde gelden voor: „Wagenschot, 3er men die vensteren in die trap af iaecte, 50 keresperren en 50 wiker jerren daer men die haenbalcken af iseckte". Onder het rentmeesterschap van Jan van Poelgeest (1376-1381) werd o.a. een open haard met schoor steen aangebracht. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Het toen malige rentmeestershuis stond verder naar achteren dan het huidige gebouw. Van de oude voorgevel (nu in feite bin nenmuur van De Lindeboom) is weinig bekend. Huisman kon achterhalen dat de gevel versierd moet zijn geweest met beelden van St. Joris en Johannes de Doper. Honderd jaar later waren weer uitga ven voor de woning nodig: „Eerst heeft de schout doen maecen 2 kasinen want die mueren daer die oude kasinen in stonden mits dat die verrottet waeren, alheel begonnen te vervallen enheeft in een kasien doen setten mijn genadicher heren wapen ende in dat andere mijn genadicher vrouwen wapen" wat vrij vertaald betekent dat schout Jan van Poelgeest twee verrotte kozijnen liet vervangen door nieuwe omdat de muren waar ze in stonden begonnen te verzakken. Rooftochten In maart 1571 kwamen de Watergeu zen op Texel. Zij hielden hier rooftoch ten (het zg. brandschatten) en daar door ging ook 't schoutshuis door brand verloren. Slechts de kelders en waar schijnlijk de voorgevel bleven gespaard. De vier eeuwen oude kelders hebben tot ongeveer 1841 dienst gedaan als ge vangenis. De twee donkere gewelven werden verhuurd door de schout aan de gemeente en stonden in de volks mond bekend als „Koning David". Waar die naam vandaan komt, is niet bekend, mogelijk ligt hier verwantschap met het bijbelse verhaal David in de leeuwenkuil" Over de „Koning David" zijn in de Texelse geschiedschrijving een groot aantal verhalen bekend. Doodstraf De macht van de schout was groot. Hij had het laatste woord bij be noeming van schoolmeesters en predi kanten. Hij trad op als dijkgraaf, strand vonder en natuurlijk als hoofd van de „politie". Hij koos de burgemeesters en schepenen en niemand kon zonder zijn toestemming een bedrijf beginnen, om maar eens een paar zaken te noemen. Ook het aanbrengen en mede berechten van misdadigers hoorde tot zijn taak. Zo kwam op 23 januari 1711 t«r gelegenheid der PROGRAMMA. 1. Openingsrede. 2. eeetmnrsch .Hulde aan Texel" van S.Pta. Viesaing Door de Vereeniging „Triniteit." petbf«Bed Heb lief nw teel. Woorden ran W. Meta Tz. Muziek van S. Ph. Vleaalng. Te tingen door Mej. J. Geus. i. IreedB Paitalile op de Opera Jerusalem v. Verdl. Voor irfotl-eoio door den Heer Ph. Polak. 'oorVrtcht, getiteld ,'t Laatste Souvenir" Uit te voeren door den Heer PK, Polak l - 8* t. Sreetkeftje, Mliurka vat L. André. WÊiteb van Kunot. Uit te voeren door Trinitae. 7. fc^rdraeht, getiteld .Jorie Goedbloed" Door den Beer E. Vlooting, (van A. de Winter) PAUZE. eent extra per pleet» ru Sonate DlabelU voor Quatormalna an quartet. Door Trinitae. 9. Woorden van W. Meta Tz. Muziek van S. Ph. Viesaing. Te zingen door Mej. J. Geus. 10. O. Roordicbe Deus drieg. b Hongaeriche De»») ven Beech. Uit te voeren door de versoniging Trinitae. 11. Komische Voordracht «Dokter 0. K." Door den Heer B. Vleesing. A. de Winter) 12. Welkomstgroet, MarBch van S. Vléasing. Uit tt roeren door Trinita». IS. Die LIchteDiteleer, Ooncerteeelier ran Lebltaki. Door den fleer S. Ph. Vlsssing. 14 Terreiel.g. Plee teen qje te toepreken op de openlngideg 'e aorgeu ia-i ïv eu bet lofeul. i 10 de hoge Vierschaar onder voorzitter schap van mr. Adriaan van der Graeff met de leden van het gerecht bijeen om Gerrit Nanse uit Oost te berechten. Van getuigen hadden de rechters vernomen dat Nanse zich aan sodomie had schul dig gemaakt. In het rechtszittingsver- slag stond het zo omschreven: „Be klaagde had zich vermengd met een schaapsbeest ten einde zijn vuile lust te plegen ende vervolgens het begaan d' afgruwelijke ende godeloze zonde". Zonder folteringen bekende Nanse zijn misdrijf, waarop schout Van der Graeff de bijbel opensloeg bij het boek Leviti cus, waarin stond geschreven schuldigd waaronder het zeer ernstige misdrijf het stelen van een schaap. Dat werd beschouwd als een doodzonde en daarom moest hij „aan den galge gehangen worden, ende met den koorde te werden gestraft datter de dood na volgt, met confiscatie van zijn goederen. Aaltje Jans, moeder van zes kinderen, werd op dezelfde dag als Mulder gehangen omdat zij haar kinderen tot diefstal had aangezet. Herbouw Na het afbranden van de rentmees terswoning in 1571 door de geuzen, werd in 1611 de eerste steen voor herbouw gelegd door Jacob Reijers Zn Voocht, de achtjarige zoon van de toenmalige burgemeester van Oosterend. Er werd een rechtshuis en een schoutshuis gebouwd. Het rechts huis (waar dus later de genoemde doodstraffen werden uitgesproken) werd links van de oude rentmeesters woning gebouwd en het schoutshuis kwam voor de veertig jaar eerder afge- In 1841 besloot de gemeenteraad het rechtshuis en toen inmiddels ai raadhuis genoemde pand in te ruilen voor een herenhuis op de Vismarkt dat uitkeek op de Binnenburg. Het nieuwe raadhuis bood meer ruimte. „Maar de architectuur haalde het niet bij het oude", zo stelde Van der Vlis in zijn boek 't Lant van Texsel. In 1891 werd het oude raadhuis afgebroken en vijf jaar later verscheen op die plaats een nieuw hotel, met de ingang, in tegenstelling tot het raadhuis, aan de Groeneplaatszijde. Het schoutshuis werd bij het Hotel getrokken en dat ging ten koste van de trapgevel en het bovenste gedeelte van de gevel. Eigenaar J. Flens opende het „concertgebouw" dat op de openings avond Hotel „Texel" werd gedoopt en dus niet „De bruine beuk" zoals in de Texelse Courant werd verondersteld. Het gebouw werd door de Texelse bevolking als een verrijking ervaren. De Texelse Courant van 12 november 1896 beschreef het interieur Tin'.muniiiRj 1 P uLLi i i l 1 L'-JJ Twee schoutshuizon: Unies hot gebouw no 1894 on rochts hot oorspronkelijke pand in Hodoneiso ronaissonco sdji mot tr^tgovoi. DeÉdotijk is to Hon dot do ramon van do bovonvordioping niet possen bij hot txtrspronkoHJko renaissancogedooito mot do gmto hardstenen toegangspartij. >e opening van Hotoi Texel word in do Tosolso Courant van 1896 mot oon groots foostpro- Vomme oongokoneiigd. Do verrassing (punt 14 van hot programma) viol echter oon bootje ogen. Hot ptdjiiek word in do gelegenheid gestold oon tokst van hot liedjeToekomst Hip Hip toon" oon to schaffen, voor iminimaalI vijf cent. Do opbrengst wos voor hot Admiraal Do lUjtorfonds Oudeschiid. ongetwijfeld oon instelling die zich inzotte voor oon lleftiodig dooi. „Daartoe als een man bij eenig vee zal gelegen hebben, hij zal zekerlijk gedood worden: ook zult gijlieden het beest doden. En zo gebeurde. Na de ter dood veroordeling werd Nanse naar de Koning David gebracht waar hij zes weken gevangen werd gehouden, voor dat hij in het openbaar op de Vismarkt werd verbrand. Diefstal Schout Van de Graeff wist, evenals zijn opvolgers Reael en Huydecooper de gewelven aan de Vismarkt ook regelmatig te vullen en eiste meerdere malen de doodstraf tegen Texelaats die de „Regelen der wet" overtraden. Dat ondervond ook Pieter Maartse Mulder die van een aantal diefstallen werd be- Woensdag 25 maart wordt voor leerlingen van de midden- en hogere idassen Havo en Atheneum en de eindexamenklas Mavo een grote stu die- en beroepenvooriichtingsavond gehouden. Een groot aantal opleidin gen hebben toegezegd stafleden naar Texel te sturen voor het geven van informatie. De avond begint om 19.30 uur in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap aan de Haffelderweg. Op 25 maart zullen de volgende opleidingen in de RSG zijn vertegen woordigd: HTS Alkmaar, HEAO Alk maar, Universiteit van Amsterdam, Pedagogische Academie Den Helder, VW Den Helder, Gemini Ziekenhuis Den Helder (opleiding verpleegkun dige), Koninklijke Marine Den Haag, Academie voor beeldende kunsten „Artibus" Utrecht, Arnhemse toneel school, Muziek Pedagogische Academie Alkmaar, Hogere Hotelvak school Den Haag. Van Texel zal de heer M. Mantje in formatie verschaffen over de hogere Bosbouw- en Cultuurtechnische School. Mej. Van der Star zal vertellen over de fysio-therapie-opleiding. Ouders en leerlingen, maar ook andere belangstellenden, die zich nog niet voor deze avond hebben opgege ven, worden verzocht dit zo snel moge lijk te doen. Volgens de decaan van Havo/Atheneum en organisator van de avond, drs. W. Boere, is het erg belangrijk dat de leerling van nu zich orienteert op een goede keuze voor de toekomst. Opgave is mogelijk bij de RSG, tel. (02220) 2958 of bij de heer Boere, tel. (02220) 3112. brande woning. In 1661 werd het huis door Domeinen verkocht aan schout Hendrick de Gooijer. Het was deze De Gooijer, die in 1669 de voorgevel wijzigde in Hollandse renaissance stijl en de grote hardstenen toegangspoort liet plaatsen. Het huis heeft in de loop der eeuwen flink te lijden gehad, maar was zo hecht opgetrokken, dat aan af braak niet werd gedacht. Ridderzaal Een beschrijving uit het begin van de negentiende eeuw spreekt over een voorname ridderzaal met grote bruin en wit marmeren tegels op de vloer. Hier is niets van teruggevonden. Ook werd gesproken over een fraaie open haard. Deze heeft waarschijnlijk tegen de oude voorgevel van de oude rentmeesterswoning gestaan. Er zijn op die plek namelijk restanten van een haard gevonden. van het nieuwe hotel als volgt: „Wij moeten gulweg bekennen dat onze verwachting niet werd be schaamd. De ruime hoge zaal maakt, met de kleurige landschapjes waarmee de wanden zijn beschilderd, een aller aangenaamste indruk en wanneer alles nu een maal gereed is.... dan voor zeker zal de totaal indruk er niet op zijn verminderd". Later werd ook de tuin bij het hotel, die uitliep tot de Zwaan en Graven straat, volgebouwd. Ingaand vrijdag (heden) is de Speel otheek Texel (gevestigd in dorpshuis de Oude Ulo) geopend op de volgende tijden: woensdag van 14.00-16.00 uur en vrijdag van 15.00-17.00 uur. De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee kwalificeert de in houd van het onlangs gereedgekomen Structuurschema Militaire Terreinen als „teleurstellend". De vereniging stelt dat in 1980 de regeringsnota „De Wadden zee' gereed kwam en dat daarin wordt geschreven dat de militaire activiteiten in het Waddengebied moeten worden gestabiliseerd en waar mogelijk vermin derd. „Logischerwijze", schrijft de ver eniging, „mag dan van het structuur schema Militaire Terreinen worden ver wacht dat aangegeven wordt welke ac tiviteiten gehandhaafd blijven en -waar onze interesse uitgaat- welke komen te vervallen!' Volgens de Waddenvereni ging geeft het Structuurschema geen duidelijk antwoord op deze vraag. On bekend is onder meer wat de conse quenties zijn voor de activiteiten van het amphibisch oefenkamp De Mokbaai op Texel. In een reactie van de Waddenvereniging worden punten in de Waddenzee opge noemd waar de activiteiten van defensie strijdig zijn met het regeringsbeleid dat uitgaat van vermindering van militaire activiteiten. „Volgens een eeuwenoud natuurlijk proces ontstaat zuidwestelijk van Texel een naar dit eiland toe groeiend nieuw waddeneiland, de Ra zende Bol. Defensie claimt het nieuwe eiland als schietschijf" staat in de brief. Verder wordt gesteld dat van afbouw of vermindering van de bestaande activi teiten geen sprake is. De uitbreiding met 24 nieuwe marinehelicopters op De Kooy in Den Helder gaat door en ook zal vanaf De Kooy met straalvliegtuigen worden gevlogen, hetgeen een heel nieuwe activiteit is. Dit, samen met het feit dat de militaire vliegvelden ook gebruikt zullen mogen worden voor recreatief en commercieel medegebruik, betekent een vergroting van het aantal vliegbewegingen boven het Waddenge bied. Ook zullen de activiteiten boven de Noordzee worden geïntensiveerd, het geen volgens de Waddenvereniging tot verbindings routes boven het Wadden gebied zal leiden. Verloren Concluderend zegt de Waddenvere niging: „We kunnen stellen dat het Waddengebied als verloren kan worden beschouwd indien de regering ook op andere terreinen een beleid west tel i voeren als nu door defensie voor de komende 25 jaar wordt voorgesteld. Alleen een daadkrachtige aanzet gericht op behoud, bescherming en herstel van het Waddengebied, zoals de doelstelling van de nota „De Waddenzee" luidt, kan ertoe leiden dat Nederlande deze „na tuurlijke kunstschat" van internationaal erkende allure kan behouden. Het Structuurschema Militaire Terreinen verdraagt zicht niet met de regerings verklaring van het kabinet Van Agt, de Planologische Kernbeslissing „De Waddenzee" en allerminst met de na tuur in het Waddengebied", aldus de brief. Zondagavond om zeven uur wordt in de Gereformeerde kerk te Den Burg een dienst voor belangstellenden gehouden, waaraan wordt meegewerkt door het Texels Christelijk Mannenkoor. De dienst, onder leiding van Ds. Blaauw, gaat over „lichtgevende mensen". De gemeenteraad is vorige week van harte akkoord gegaan met de plannen van de Stichting Dorpsherstel Texel i.o. om de monumentale gevel van het voormalige schoutshuis aan de Vismarkt te Den Burg terug te brengen in de staat van voor 1894. Dat betekant dat de oorspronkelijke trapgevel met roe- denruitjes (Hollandse renaissancestijl) terugkeert, zodat Den Burg er een schitterend monument bijkrijgt. Het is wel een extra uitgave van Texel. Dit bureau heeft echter geen zakelijke bindingen met de stichting. Dus ook andere architecten kunnen in de arm worden genomen bij het ont wikkelen van restauratie- en andere herstelplannen. Niet alleen worden ad viezen gegeven en ontwerpen gemaakt voor derden, ook kan restauratie en ander herstel van „nederzettingen" door de stichting zelf worden aange pakt. In dat geval wordt een pand aan gekocht, gerestaureerd en weer verkocht of geëxploiteerd. Stichtingen zoals Dorpsherstel Texel zijn in meerdere plaatsen van het land met vrij veel succes actief. De initiatiefnemers zijn nog op zoek naar enkele bestuurs leden. Als die zijn aangeworven zal de stichtingsacte door de notaris worden verleden, waardoor de oprichting een feit is. 744.000,— maar geen der raadsleden had daar bezwaar tegen. Het geld zal worden onttrokken aan de reserve voor ontwikkeling en sanering. Meer voor de hand liggend zou het geweest zijn om de kosten te betalen uit het Fonds Stadsverfraaiing, maar deze pot is praktisch leeg. Het besluit om de oorspronkelijke gevel te herstellen is het gevolg van de vragen die Jan van Asselt van Texels Belang in de vorige raadsvergadering stelde. Naar aanleiding daarvan kwam de in oprichting zijnde stichting Dorps herstel Texel in actie die voor een ont werp en een begroting zorgde. Particulieren Deze stichting is een initiatief van enkele particulieren, waaronder mede werkers van het Architectenburo Oude luister Door de restauratie van het schouts huis, waartoe nu is besloten, zal de gevel er weer precies zo uitzien als meer dan honderd jaar geleden. Het maken van een historisch correct ont werp was betrekkelijk eenvoudig, omdat een opmeting uit het jaar 1864 werd gevonden. In de raadsvergadering verklaarde wethouder J. Nauta dat het college van harte achter het initiatief staat. Het betekent een verrijking van Den Burg. Monumentenzorg moet nog wel akkoord gaan met deze wijziging van het oorspronkelijke restauratieplan, maar het ziet er naar uit dat dit geen problemen zal geven. De besprekingen zijn grotendeels rond. De meerkosten van 744.000,— worden onder andere veroorzaakt door het feit dat de staande gevel verder zal moeten worden afgebroken en opnieuw opge bouwd. Anders is de basis voor de hoge nieuwe trapgevel ondeugdelijk. In het oorspronkelijke plan was totaal slopen niet nodig. De garantie is gege ven dat het genoemde bedrag niet zal worden overschreden.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9