(jrocn "Zwarts jexeh in het harL, College voor afbraak strandpaviljoens Als gemeente het niet doet, doet Staatsbosbeheer het Champagne na zestig uur illegaal zenden Duizenden luisterden naar plaatjes en praatjes Mr. P. C. Witte overleden Paasveemarkt op de Groeneplaats Voor brandstichting veroordeelde man ontsnapt uit inrichting Vechtpartij Eerste kievitsei 11 e JAARGANG NR.9563 DINSDAG 24 MAART 1981 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, its Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. oor advertenties, abonnementen, etc.: sngeveld De Rooy B.V., ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 13,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Ambassadeur in Noorwegen Woensdag is in Oslo op 64-jarige leftijd Mr. P. C. Witte plotseling verleden. Sinds 1976 was hij mbassadeur van ons land in Noor regen. Petrus Cornelis Witte is geboren en pgegroeid op Texel, waar hij op 19 tei 1916 werd geboren in Zuid-Haffel, la zijn studie in Leiden kwam hij in plomatieke dienst en was onder meer erbonden aan de ambassades te l/ashington, Londen en New Delhi, ter 1 november 1974 werd hij lenoemd tot directielid van de Wereld- ank in Washington; 254 jaar later rerd hij ambassadeur in Oslo, een jnctie die hij op 7 mei zou neerleggen m met pensioen te kunnen gaan. Het stoffelijk overschot werd aterdag naar Nederland gevlogen waar iet op de vliegbasis Gilze Rijen met lilitaire eer werd ontvangen. De begra- anis heeft hedenmiddag plaatsgehad in losterhout waar Mr. Witte na zijn pen- ionering zou gaan wonen. De heer Witte was officier in de Orde an Oranje Nassau en commandeur in Ie Orde van de Republiek Tunesië. Op maandag 13 april zal op de Broeneplaats in Den Burg weer een 'aasveemarkt worden gehouden. Iet evenement wordt aanmerkelijk jrootser opgezet dan in vorige jaren. Er zal een collectie runderen, ichapen, lammeren en varkens worden letoond en verhandeld, maar er is ook en show van landbouwwerktuigen. Meegewerkt wordt onder meer door de 'exelse slagers, de veehandelaren en Ie Stichting het Texelse schaap. Organisator J. Blauw uit De Waal is an plan er een manifestatie van Texel- e agrarische bedrijvigheid van te naken. Met de gemeente wordt nomenteel overlegd over een zodanige >rganisatie dat de gewone marktaktivi- eiten door de show niet zullen worden lelemmerd. versumse zenders. Verbazing Stomme verbazing, zowel bij de ini- tiatiefnemende jongeren als bij het luis terend publiek heerst over het feit dat politie of PTT niet heeft ingegrepen. Bij de incidentele, kortdurende uitzendin gen van de afgelopen maanden door diverse etherpiraten op het eiland, kon men zich dat nog voorstellen omdat deze niet tevoren waren aangekondigd. Maar in dit geval was er alle tijd voor een meet- en speuraktie, zodat iedereen er rekening mee hield dat het programma de geplande zestig uur niet zou halen wegens een politie-inval en de daaruit voortvloeiende inbeslagneming van de zender. Maar de politie liet zich niet zien en toen de zestig uur er zondagavond om 20.00 uur opzaten, vloeide in de studio de champagne, knalde het vuur werk en hoorden de luisteraars de enige song van eigen makelij: het gezamenlijk gebrulde ,,dit is het einde" Tegenpartij Onmiddelijk nadat Clockhouse-WMR zondagavond uit de lucht was, kwam op dezelfde frequentie de ander piraat Mid night (de „tegenpartij" volgens de Clockhouse jongens) die zijn felicitaties aanbood, maar tevens het 60-uurs re cord aanvocht door te verklaren dat de zender gedurende de marathonuitzen ding een keer was uitgevallen. Dat laat ste wordt door Clockhouse overigens ontkend. Er waren 's nachts wel tech nische moeilijkheden geweest waardoor het zendvermogen van ruim 35 watt terugviel tot enkele watts, zodat de ont vangst op het grootste deel van Texel onderbroken werd, maar de zender was beslist niet uit de lucht geweest. In een café te Den Burg ontstond vrijdagavond een vechtpartij. Een be zoeker die onder invloed van drank en verdovende middelen verkeerde begon zich agressief te gedragen. Door koel bloedig optreden van bezoekers en het bedienend personeel kon letsel worden voorkomen. De Texelse paviljoens in de duinen moeten gedurende de wintermaanden worden afgebroken. Dat is de conclusie die getrokken kan worden uit het ontwerp pre-advies dat de commissie algemene zaken morgenavond onder ogen krijgt. Uitgangspunt van Het college blijft dat de paviljoens jaarlijks per 1 oktober uit de duinen verdwenen dienen te zijn. Overigens staat in de privaatrechtelijke vergunning waarin Staatsbosbeheer de paviljoens toestemming geeft om in de zomer in de duinen te mogen staan, precies omschreven wat die duinen zijn. De duinen beginnen drie meter boven NAP. Vandaar dat de paviljoens, die op de hogere delen van het strand lijken te staan, zoals bij paal 17, formeel in de duinen liggen. Deze paviljoens behoren dan ook tot de bouwwerken die 's winters verwijderd moeten worden. Zoals bekend mogen de paviljoens deze winter nog blijven staan. Aan deze toezegging mag echter geen enkel recht worden ontleend voor de komende jaren. Het uitgangspunt bij het plaatsen van paviljoens in de duinen is destijds geweest dat het om een tijdelijke situatie ging. Als plaatsing van een paviljoen op het strand, dus beneden drie meter boven NAP niet mogelijk of onver antwoord zou zijn, kon plaatsing in de duinen tijdelijk worden toegestaan. Zo wel bij mondelinge afspraken als in de ontwerp overeenkomst tussen de ge meente en Staatsbosbeheer, de afspra ken tussen gemeente en strandexploi- tanten, is voortdurend op dit uitgangs punt gewezen. Geen verwachting Volgens Staatsbosbeheer is bij de paviljoenhouders nimmer de verwach ting gewekt dat de paviljoens in de winter zouden mogen blijven staan. Dit is een aantal jaren gedoogd, maar dat kwam omdat er tussen de gemeente en Staatsbosbeheer nog geen overeen stemming was over de uiteindelijke formulering van de overeenkomst. Dat de paviljoens niet permanent mogen blijven staan, blijkt volgens Staatsbos beheer uit het feit dat de paviljoen houders jaarlijks een overeenkomst hebben getekend waarin de voorwaarde is opgenomen dat het paviljoen per 1 oktober verwijderd dient te zijn. Voorts vindt Staatsbosbeheer dat de rechtsgelijkheid wordt bevorderd door de paviljoens 's winters uit de duinen te laten verwijderen. Langs de hele Noord zeekust worden de paviljoens opge bouwd in april, dus na de periode van voorjaarsstormen, en afgebroken in september, voor de periode van na jaarsstormen. Hetzelfde gebeurt met de paviljoens die op Texel op het strand staan. Het zou een scheve situatie zijn, aldus Staatsbosbeheer, wanneer de pa viljoens in de duinen op Texel wel 's winters zouden mogen blijven staan, vooral omdat tot op heden iedere pa viljoenhouder hetzelfde bedrag aan huur voor het deel van het Noordzeestrand of duinen betaalt. De argumenten van Staatsbosbeheer worden door het col lege geheel onderschreven. Het college vindt verder dat bebouwing van het duingebied in beginsel uitgesloten moet worden geacht, volgens het bestem mingsplan Buitengebied. Dit bestem mingsplan gaat primair uit van de wa- terkerende functie van de duinen. Ge bouwen ten behoeve van de strand- recreatie mogen alleen worden gerea liseerd als Rijkswaterstaat en Staatsbos beheer zijn gehoord. Gezien de be zwaren van Staatsbosbeheer zal deze organisatie zeker geen medewerking verlenen aan paviljoens die 's winters blijven staan. De minister van landbouw en visserij heeft op 17 december het beleid van Staatsbosbeheer verdedigd, naar aan leiding van vragen die werden gesteld door de tweede kamerleden Van Erp en Tripels. De minister deelde in een brief aan de voorzitter van de tweede kamer mee dat de verplichting tot afbraak in het winterseizoen uitsluitend betrekking heeft op paviljoens in door Staats bosbeheer beheerde duinen. Volgens de minister kunnen de duinen op Texel' worden beschouwd als een uit het oog punt van natuur- en landschap waar devol gebied. Aanwezigheid van pavil joens is met het karakter van dit gebied niet te verenigen. De paviljoens moeten daarom in het najaar worden afgebro ken. De minister is het eens met de visie zoals die is neergelegd in het Texelse bestemmingsplan buitengebied. Ook 's zomers mag plaatsing van paviljoens in de duinen slechts geschieden als plaat sing op het strand onverantwoord is. Bestuursvacuüm In het pre advies van het college staat dat de situatie van de paviljoens zich in een bestuursvacuüm bevindt. In de raadsvergadeing van 4 november nam de raad een motie aan waarin er bij het college op aangedrongen werd alles in het werk te stellen om te voorkomen dat de paviljoens in de duinen tijdens de wintermaanden zouden moeten worden verwijderd. Na juridisch advies te heb ben gevraagd bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag bleek dat de afspraken die het college met Staatsbosbeheer heeft gemaakt, niet voldoende rechtsgrond hebben om de verwijdering van die paviljoens uit de duinen af te dwingen. Alleen de ge meenteraad is bevoegd tot het aangaan van een dergelijke overeenkomst met Staatsbosbeheer, tenzij deze bevoegd-' heid wordt gedelegeerd naar het colle ge. Ten tweede zijn de mondelinge af spraken slechts verwerkt in een concept overeenkomst. De raad heeft deze be voegdheid niet gedelegeerd, dus missen de afspraken van het college met Staatsbosbeheer de benodigde rechts kracht. Formeel is de beheersbevoegd heid nooit van Staatsbosbeheer op de gemeente overgegaan, zodat Staats bosbeheer eigenlijk nog het beheer over de paviljoens uitoefent. Omdat er, tot het juridisch advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vanuit werd gegaan dat er rechtsgeldige af spraken waren gemaakt tussen het college en Staatsbosbeheer, wordt het feitelijke beheer door de gemeente ge voerd. De gemeente heeft delen van het duingebied aan de paviljoenhouders verhuurd en daarvoor huur ontvangen. De gemeente heeft zich ook in overleg met de Vereniging van Strandexploi- (lee* varder pagina 2) onderbroken door reclame De 10-jarige Remco Drijver uit Den Hoorn heeft vrijdagmiddag het eerste Texelse kievitsei gevonden. Remco vond het nest samen met zijn vader in een weiland van het Hoornder Nieuwiand. Er lagen nog twee eieren in, zodat het eerste eitje al dagen eerder is gelegd. lijke nieuwsvoorziening. Een dergelijke omroep is in de naaste toekomst wel licht wettelijk mogelijk. Met name de WD heeft zich uitgesproken ten gunste van locale (dus geen regionale) om roepen en met het WD-kamerlid Keja heeft de Texelse ziekenomroep De Lichtboei dan ook kontakt inzake het verkrijgen van een zendmachtiging. Volgens de heer P.Arensman van De Lichtboei zou het te wensen zijn dat in deze eensgezind wordt opgetreden en dat de piraten die tot dusver hebben geëxperimenteerd samen om de tafel gaan zitten met de Lichtboei. Wel optreden De piraten van het afgelopen wee kend veronderstellen dat de politie een afwachtende houding inneemt en dus welbewust niet is opgetreden tegen de 60-uurs uitzending. Adjudant Scheune- man van de Texelse rijkspolitie ontkent dat ten stelligste. De wijze waarop de talrijke piraten die op de fm-golf opere ren moeten worden bestreden is op het politiebureau al enkele keren in discussie geweest. Vooral nu de boel uit de hand dreigt te lopen zal zeker worden opge treden. Dat dit niet overhaast gebeurt heeft te maken met het feit dat zo'n aktie goed moet worden voorbereid om het gewenste effekt te sorteren. Het incidenteel in beslag nemen van een zender haalt weinig uit. Ook moet nog worden nagegaan in hoeverre buiten staanders die aan de uitzendingen mee werken strafbaar zijn. In ieder geval kunnen de piraten erop rekenen dat zij spoedig flink achter de vodden zullen worden gezeten. De heer Scheuneman erkent dat de omroeppiraten over het algemeen geen overlast of storing bij anderen veroorzaken, maar aan de noodzaak tot politieoptreden doet dat weinig af omdat de wet in deze duidelijk is: World Music Radio, Clockhouse, Midnight, Mi Amigo en nog meerdere andere Texelse piraten maken zich schuldig aan een misdrijf. commerciële omroep oprichten die in gaand mei elk weekend en wellicht ook op andere vaste tijden in de lucht zal komen. Er wordt gewerkt met vrij willigers en het geld dat voor de reclame wordt ontvangen is bestemd om in beslag genomen zenders te vervangen en voor het betalen van de boetes De initiatiefnemers voelen zich niet alleen gesterkt door de afwachtende houding van de politie, maar vooral ook door de buitengewoon gunstige reacties die zij van luisteraars en (aankomende) sponsors hebben ontvangen. Niet te ontkennen is dat een regionale Texelse omroep in een behoefte zou kunnen voorzien, een mening die ook wordt gedeeld door de gemeenteraad. Legale toekomst? Bij een goede opzet zou een dergelijke omroep zich makkelijk zelf kunnen bedruipen en door de snelheid waarmee berichtgeving kan worden verzorgd een bijdrage kunnen leveren aan de plaatse- Nieuwsberichten In het afgelopen weekend hebben meer Texelaars geluisterd naar de illegale omroep Clockhouse-WMR dan naar de Hilver- sumse zenders. Het clandestiene station was 60 uur continu in de lucht en brak daarmee het 48 uurs-rekord dat een week eerder was gevestigd door een andere piraat: radio Midnight. Al gauw nadat de zender vrijdag in de lucht was gekomen, steeg het aantal luisteraars met sprongen. Het grootst moet de luisterdichtheid zijn geweest op zaterdagmiddag en zondag middag, toen volgens de initiatiefnemers die voortdurend steekproeven hielden zeker vijfduizend mensen tegelijkertijd zaten te luisteren. De reacties waren overstelpend. Honderden mensen wilden via de plaat selijke piraat verzoekplaten draaien en blokkeerden vrijwel voortdurend de te lefoonlijnen die daarvoor waren open gesteld. Ook sponsors lieten zich niet onbetuigd. Een vijftal middenstandsbe- drijven uit Den Burg greep deze moge lijkheid voor effektieve reclame met beide handen aan, zodat het een echt commercieel programma werd. De pro grammamakers hanteerden een een voudig, maar ijzersterk recept: ze draai den uitsluitend populaire plaatjes die door discjockey's aan elkaar werden gepraat. De vijf omroepers -scholieren en werkende jongeren- losten elkaar af. Het is duidelijk dat de etherpiraterij op Texel aardig uit de hand begint te lopen, evenals trouwens op het vasteland. Dat de zestig uurs uitzending zonder over heidsoptreden kon verlopen is een sti mulans voor allen om verder te gaan en driester op te treden. De plannen liegen er niet om. Het is de bedoeling dat de piraten Clockhouse en World Music Radio die het afgelopen weekend sa menwerkten, nu een „echte" illegale Naarmate de uitzendig vorderde kreeg deze steeds meer het karakter dat de initiatiefnemers nastreven: de plaat jes spots en later ook door uitzendingen van plaatselijk nieuws. Via de piraat werd de vondst van het eerste kievitsei bekend gemaakt, de afloop van een brandje in Den Burg, het toekomstige lot van de stranpaviljoens, de problemen met de dubbeldekker van Teso, de voetbaluitslagen etc. Er was zelfs een Texels weerbericht dat sterk afweek van het weerbericht van het KNMI en dat vrij aardig uitkwam. De presentatie van dit alles was soms nogal amateuristisch, maar overigens leek het erg veel op Hil versum 3. De technische kwaliteit was zelfs uitstekend. Overal op Texel kwam de zender even hard door als de Hil- De studio „ergens" op Texel in vol bedrijf tijdens de marathonuitzending. Ptatenstudio en zender bevinden zich in één vertrek. De jongehÉ hadden hun persoonlijke platencollectie beschikbaar gesteld voor tie 60 uurs-uttzending, maar er werd ook veel materiaal door sponsors aange dragen. Ondanks de provisorische manier van werken (met behulp van een ventilator moest de gelijkrichter van de zender worden koelge- houdenwas het resultaat in technisch opzicht prima, behoudens een enkele storing. De piraten hebben zich verzekerd van de medewerking van technici, die voor reparatie en vervanging van apparatuur tegen geringe kosten kunnen zorgen. In geval van defect of inbeslagname kan in een paar uur tijd zelfs een complete nieuwe zender in elkaar worden gazet Opmerkelijk was dat de meeste jongens bij de 60 uurs-uttzending ook de medewerking van hun ouders hadden. Die kwamen regelmatig van hun belangstelling blijk geven en zorgden ervoor dat niemand honger of dorst leed. Kenmerkend voor de drieste openheid was dat die medewerkers met naam en toenaam via de uitzending hartelijk werden gedankt en dat de jongens zelf ook weinig pogingen deden om anoniem te blijven

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1