LTS leerlingen maakten kennis met slagersvak Te Vuurtorenwachter „Brubaker" /ERVOLG VAN PAG. 11 Burgerlijke stand Weer cursus bijenteelt Biertapwedstrijd in de Toekomst Mortiergranaat gevonden tIJDAG 27 MAART 1981 TEXELSE COURANT Postma bestaat hat leven van een vuurtorenwachter uit: Wachtlopen en Vuurtorenwachter Quartel op de Vijftien leerlingen van de LTS in Den Burg weten sinds afgelopen dinsdag een luk meer van het slagersvak. De leerlingen uit de tweede, derde en vierde klas ijken met enthousiasme terug naar een zeer instructieve dag die tot stand kwam in amenwerking met enkele Texelse slagers, 's Ochtends bezochten de leerlingen de oodslachtplaats in Den Burg waar ze het slachten van een koe en een schaap ijwoonden. Daarna werden de leerlingen in twee groepen gesplitst. Eén groep ging torst maken bij slager Kossen in Den Burg, de andere groep woonde in de lachtplaats het werk van een keurmeester bij. 's Middags maakte een groep kennis net het uitbenen in de slagerij van J. de Boer in De Koog. De andere groep deed etzelfde in de slagerij van Goënga in Den Hoorn. Vijf leerlingen van de LTS die de ennismaking met het slagersvak mee- ieleefden, noemden het unaniem een lijzonder interessante dag. De vijf, Kees imit, Ronnie Kammenga, Peter Haker n Roel Hooyschuur wisten al het één n ander van het werk in de slagerij naar vertellen toch heel wat te hebben ipgestoken. Met name het feit dat er ien enorm verschil in smaak is tussen lees dat door een slager zelf klaar- lemaakt wordt en fabrieksvlees was 'oor hem een openbaring. Vanwege dit eit is de vraag naar ambachtelijk bereid lees de laatste tijd stijgende en neemt 10k de werkgelegenheid in de slagerij oe. Wat dat betreft biedt de LTS een loede basisopleiding. De slagersvak- ichool in Utrecht was vroeger alleen oegankelijk voor degenen die Havo of klavo hadden. In de toekomst is echter ren diploma lager beroepsonderwijs Geboren: Maaike Irene, dv. Dirk (rijnen en Cornelia J. M. Hin; Lennart, :v. Johannes J. Witte en Birgitta E. van /elzen; Hedwich, dv. Germen N. Terp- :tra en Sijtske G. Smits; Elise, dv. Simon Dijkshoorn en Marieke van Eist; )irk-Jurjen, zv. Jozef M. A. Buysman in Zwaantje Rondaan; Timme Chris- iaan Geert, zv. Tjark Mulder en Maria W. van Heeswijk; Marijke Rianne, dv. lan Steenis en Petroneda A Jansen; lohannes Jacobus zv. Cornelis P. M. lijm en Wilhelmina J. Jansen. Overleden: Gerardus A. Caspers, oud >6 jaar; Jan Duinker, oud 74 jaar; Pieter (ok, oud 85 jaar; Cornelis Meedendorp, >ud 40 jaar. Ondertrouwd: Jan P. Dros en Lies- )eth van Sijp; Gerrit Grootjen en Jo- lanna Zegel; Dirk Slik en Margaretha L. Slas; Willem Rikkenberg en Dieuwke J. Sijtsma; Hermanus Snijders en Aukje luddenberg. voor deze opleiding noodzakelijk, men geeft in Utrecht duidelijk de voorkeur aan meer practisch geschoolde mensen. Keurmeester De belangstelling van de LTS leer lingen is door de voorlichtingsdag wel gewekt. Enthousiast vertellen ze dat een koe verdeeld kan worden in 74 ver schillende stukken, die allemaal hun eigen specifieke soort vlees opleveren. In de slagerij was één en ander duidelijk gemaakt door een grote plaat van een koe waarop stond aangegeven waar wat vandaan kwam. Ook het werk van de keurmeester werd goed uitgelegd. De man had precies laten zien welke delen van een koe niet geschikt waren voor comsumptie en daarom weggegooid moesten worden. Je kon bijvoorbeeld heel precies zien waar longontsteking de longen van een koe had aangetast. Dat deel werd dan ook weggegooid, de leerlingen zijn tevreden over de wijze waarop de Texelse slagers met het vee en met het vlees omgaan. De laatste tijd doen de meest wilde verhalen over vlees de ronde. Naar de Texelse scholieren zelf hebben kunnen constateren, gaat het er in de noodslachtplaats netjes en zorgvuldig aan toe. De dieren worden niet onnodig gekweld voor ze geslacht worden en het vlees wordt zorgvuldig uitgezocht. Slager De Boer vertelde dat hij abbatoirs kent, waar in een uur tweehonderd varkens worden geslacht. Het is in een dergelijke slachtplaats bij lange na niet mogelijk zo zorgvuldig te werken als op Texel gebeurt. Ook verhalen over slecht vlees dat in worsten wordt gestopt of kleurstoffen in vlees konden de Texelse slagers ontzenuwen. De leerlingen is duidelijk gemaakt hoe ze inferieur vlees van goed vlees kunnen onderscheiden. Eén van de slagers waar de LTS'ers zijn geweest heeft gezegd dat drie jongens er terecht kunnen als hulp, bijvoorbeeld op zaterdagen, op deze manier kunnen ze al flink wat ervaring opdoen, voor ze aan de gespecialiseerde slagersopleiding beginnen. De ambach telijke slagerijen zijn duidelijk op zoek naar vakmensen en voor de toekomst zal die behoefte nog wel groter worden. Positieve geluiden in een tijd waarin de werkgelegenheid steeds meer zorgen baart. De Texelse imkersvereniging is van plan binnenkort weer een cursus bijeen- houders voor beginners te organiseren. Zeven jaar geleden werd ook een dergelijke cursus gegeven. Dat was een succes, want een aanzienlijk deel van de cursisten van toen is nog steeds ent housiast imker. De nu te houden cursus duurt 16 weken, van april tot septem ber. Hij bestaat uit vier theorie- en twaalf praktijklessen van elk twee uur. De cursus wordt afgesloten met een eenvoudig examen dat het getuigschrift 'Adspirant Imker' oplevert. Temeer daar andere Texelse imkers hun nieuwe col lega's graag met raad en daad zullen bijstaan is deze cursus voldoende om daarna zelf bijen te kunnen houden. Aangezien de cursus door het minis terie van landbouw en visserij wordt gesubsidieerd, zijn de kosten per deel nemers slechts ongeveer f35,— inclu sief het cursusboekje. Er moeten wel minstens 12 cursisten zijn om de cursus te kunnen laten doorgaan. Gezien de inmiddels gebleken belangstelling wordt er nauwelijks aan getwijfeld dat dit aantal wordt gehaald. Als er meer dan twaalf deelnemers zijn kan bij de prak tijklessen in twee groepen worden ge werkt zodat een goed contact met de leraar mogelijk is. De leraar is net als zeven jaar geleden de heer C. Stapensea uit Leeuwarden. Nadere in formatie kan men krijgen bij J. de Vlas, telefoon 02220-4029 en R. F. Nolting, telefoon 02220-3420. In verband met de aanvangsdatum moet aanmelding voor de cursus vóór zaterdag 4 april binnen zijn bij R. F. Nolting, Bernhardlaan 71 Den Burg. Bijen houden is een fascinerende hobby die men tot op hoge leeftijd kan blijven beoefenen. Op Texel zijn mo menteel ca. 25 imkers die elk twee tot vijf bijenvolken in bezit hebben. Een kostbare hobby is het niet omdat de investeringen voor een groot deel wor- opeens weer eens heel duidelijk gewor den." In de plaatselijke reddingcommissie zitten momenteel M. Mantje, A. Boon, J. Boekei, P. Eelman, burgemeester Engelvaart en J. Postma. Toeristen Dit jaar zal de voorronde van de officiële landelijke biertapwedstrijden (georganiseerd door het Centraal Brou werij Kantoor) weer op Texel worden gehouden: op dinsdag 31 maart a.s., aanvang 14.00 uur. Het etablissement waar de strijd van de biertappers uit de kop van Noordholland en Texel zal worden uitgevochten is hotel De Toe komst aan de Dorpsstraat in De Koog. rer. ,,Met het Directoraat Generaal ;heepsbouw en Maritieme Zaken", ggen ze. ,,0k zo", antwoord ik dan. Iemand die op een ochtend vijf keer toren op en af holt, staat waar- hijnlijk niet te trappelen om in de ver- oegde uittredingsregeling te gaan. jstma: Zolang ik gezond blijf, blijf ik t mijn pensioen op de toren. Ik ben nu I, dus dat is nog vijf jaar. Ik denk ook el dat het déze toren zal blijven. Ik heb it hier uitstekend naar mijn zin. Vorig ar was er een mogelijkheid om naar meiand terug te gaan. Misschien had het wel gedaan, maar mijn vrouw wil jslist niet van Texel af." Vakantie Houdt een vuurtorenwachter tijd /er voor vakantie? Uit het antwoord m Postma blijkt dat dat nauwelijks zo Een week per jaar naar Ameland en leer eigenlijk niet. Vroeger had je het ee, als ik er niet ben, dan draait die iren niet, Daar ben ik vanaf gestapt. Ik 3 nu rustig weg. Die toren doet het /engoed wel. Een telefoontje en ze reten dat ik niet te bereiken ben. Maar ich, als er iets bijzonders aan de hand ben ik er het liefst zelf bij." Postma verklaart altijd met plezier op storen te hebben gewerkt en vertelt dan jmaar een aantal voorvallen uit zijn renlange kustwachtervaring. Zoals die ier dat hij drie nachten achter elkaar op 3 toren had gezeten omdat een Hel- 3rse kotter aan de grond was gelopen, e schipper vertikte het om van boord te gaan en Postma moest op de toren ijven om nieuwe ontwikkelingen door geven aan Scheveningen Radio. De ;hipper van de vastgelopen kotter zou Ti één uur 's nachts contact opnemen iet de toren als alles goed zou zijn aan Dord Gespannen wachtte Postma op ericht, maar alles wat er kwam, geen ericht van het gestrande schip. Uitein- elijk kwam pas om tien voor half twee ericht. Hij had niet eerder contact op jnnen nemen omdat hij brand aan oord had. De hele hut stond in de fik. iteindelijk is de brandweer er nog bij eweest om de zaak te blussen. De earopvolgende dag had Postma een esprek met een adjudant van de Rijks- olitie en vroeg hem dringend de weer- arstige schipper van de kotter te halen, e politieman zei echter dat hij dat niet De vuurtoren werkt inviterend op toeristen. Velen zouden best een kijkje boven in de toren willen nemen. Vroe ger was dat mogelijk maar de bezoek regeling werd opgeheven toen de ge meenten vermakelijkheidsbelasting op de bezoekjes wilde heffen. Voor een kwartje kon iedereen de toren in en de vuurtorenwachters ontvingen daarvan één cent. Toen de gemeenten die belas ting wilde heffen was het echt niet meer lonend om nog mensen toe te laten en gingen de torens dicht. Later werd die belasting weer opgeheven, maar toen hadden de vuurtorenwach ters, door kortere werkdagen geen tijd meer voor die bezoekers. Als het aan Postma ligt wordt de vuurtoren nooit meer opengesteld voor toeristen. ,,Als je al die mensen op de toren hebt, heb je geen tijd meer voor waar je eigenlijk mee bezig hoort te zijn: wachtlopen en uit kijken. Je had er alleen maar last van. Soms kwamen er vijfhonderd mensen op één ochtend boven. Je kon de papiertjes en de bananenschillen dan achteraf opruimen. Een keer heeft iemand zelfs zijn behoefte achter de trap gedaan. Alle vuurtorens zijn nu gesloten en als het aan mij ligt blijft dat zo. Bovendien is zo'n toren veel te klein voor al die mensen." Postma vertelt overigens wel dat hij aan de bezoekers van de vuurtoren op Ameland een nieuwe fiets heeft over gehouden. Een dergelijk vervoermiddel kostte toen f47, -Per bezoeker ont ving hij één cent. Toen hij dus 4700 bezoekers op de toren had gehad kon hij een fiets kopen. Maar dat voordeel weegt volgens hem niet op tegen de nadelen van vreemdelingen op de toren. Heel goede mensen De heer Postma wil na zijn pensio nering in Den Burg gaan wonen. ,,lk hoop daar terecht te kunnen. Je zit er lekker centraal, 't Zal wel een verschil zijn tussen het wonen bij de vuurtoren en het wonen in Den Burg, maar dat geeft niet." Aan het einde van het gesprek met Postma luidt de vraag of hij nog iets aan zijn verhaal heeft toe te voegen. Iets dat we mogelijkerwijs vergeten zijn. ,,lk kan het hier niet alleen. Ik zit hier met een groep heel goede mensen. Dat is ontzettend fijn als je dat hebt", zegt hij. mocht doen. ,,Het was in hetzelfde jaar waarin een polder bij Amsterdam onder water liep", zegt Postma nu. ,,lk zeg, in Amsterdam evacueren ze hele polders en jij zou niet eens één man van boord kunnen halen?" De oplossing kwam uit eindelijk toen broers van die schipper hem van boord hebben gehaald. Een ander geval was, toen een jacht in het Eierlandse Gat omsloeg en de toren de reddingboot waarschuwde. De boot voer uit, maar de schipper van het jacht was in het geheel niet blij. Hij had net veilig de kant bereikt en schold de reddingbootbemanning voor rot. Waar ze zich in hemelsnaam mee be- moeidenl bij paal 17. Het lag plat op zijn zijde en er was geen leven meer in of bij te be speuren. Een bemanningslid van een helicopter daalde aan een lijn af naar het schip om klopsignalen te geven op de romp, maar er kwam geen antwoord. De reddingspogingen duurden zowat de hele nacht. Postma heeft later de kapitein van de Rigel gevonden bij het reddingboothuisje bij De Cocksdorp. Hij spoelde daar een maand later aan, op 4 december. Ik dacht nog, wat ligt daar voor een rare zeehond. Toen her kende ik opeens een been dat in het brandinkje langzaam heem en weer zwaaide. Een oudere man heeft gehol pen het lichaam op de kant te sjouwen. Hij droeg een uniform met daarover een windjack. We dachten eerst met een vliegenier te doen te hebben. Maar mijn zoon, die erbij kwam, zei dat het geen vliegenier was. Hij had bij de luchtmacht gezeten. Het bleek dus die kapitein te zijn. Naar aanleiding van die ramp met de Rigel waren op Texel plotseling wel enorm veel mensen die als begunstiger van de rediingmaatschappij optraden. Het nut van deze maatschappij was .J... het graven. Tenslotte raakt hij ook zijn baan kwijt. Wanneer Brubaker zijn post verlaat weet hij dat zijn werk zal worden afgemaakt door de inspanningen van bewaarders en vrienden die achterblij ven. Zodoende zien we Redford in een eigentijdse sfeer bezig als de klassieke bestrijder van onrecht, vechtend tegen de bierkaai en zoals in zo'n verhaal hoort, pas erkenning krijgend wanneer het allemaal te laat is. 'Brubaker' is te zien van vrijdag tot en met maandag. De toegang is 16 jaar. Woody Woodpecker Zondagmiddag staan er twee volle spoelen klaar met twaalf kostelijke te kenfilms van het bekende spechtje Woody Woodpecker. Met zijn aanste kelijke lach weet hij iedere situatie der mate te verknallen, dat zijn 'slachtoffers' de wanhoop nabij zijn. Toegang alle leeftijden. Dinsdagmiddag werd op het strand tussen paal 9 en 10 een mortiergranaat gevonden. Hij is inmiddels onschadelijk gemaakt. Vuurpeilen Een andere keer, werd het initiatief van de toren om de reddingboot te waarschuwen meer gewaardeerd. Er was een jacht op een zandbank in het Eierlandse Gat gelopen. Als de schipper de zeilen had gestreken en de motor op achteruit had gezet, was er waarschijn lijk niets aan de hand geweest. De man raakte echter in paniek, liet al zijn zeilen staan en begon met vuurpeilen de aan dacht te trekken. De reddingboot was toen al onderweg. Hij was zeer verbaasd dat de hulpverlening zo snel op gang was gekomen. De bemanning op de toren waakt dag en nacht tot heil van degenen die op zee zijn. Is het niet erg eenzaam, zo 's nachts op die toren? Postma laat weten zelfs een voorkeur voor de nachtdiensten te hebben. „Er valt altijd wel wat te beleven. Je ziet auto's, je ziet schepen. Het is niet één nacht hetzelfde. Vlak na de oorlog moest je helemaal goed opletten. Toen moest je nog echt schepen tellen. Er lagen hier en daar nog mijnenvelden, vandaar dat je precies moest bijhouden hoeveel schepen er voorbij kwamen. Ik weet nog wel, dat was dan in mijn tijd op Ameland. Ik had van zaterdagmor gen tot zondag honderdvijftig schepen geteld. Het was acht uur 's ochtends. Ik zou net afgelost worden. Komt daar het Brandaris mogelijk. Kruispeilingen zijn natuurlijk het meest betrouwbaar. We hebben wel geleerd dat we niet teveel af moeten gaan op de positie die in nood verkerende schepen zelf opgeven. Het is wel eens gebeurd dat een schip een positie opgaf en er vijftien mijl naast zat. De bemanning van de reddingboot is er trouwens in getraind om, als het schip zich niet op de juiste positie blijkt te be vinden, te zoeken waar het dan wél is. Eén van de meest indrukwekkende gebeurtenissen betrof de stranding van de Rigel, 1970. De heer W. Peters uit Den Hoorn die secretaris was van de reddingmaatschappij ontving een be richt van dit schip, rond kwart over acht. Voorzitter M. Mantje die net een lezing hield in het badhotel in De Koog over het reddingswezen werd daar weggeroepen. In eerste instantie werd niets waargenomen, zodat er schijn werpers werden opgesteld. Om tien voor negen werden de eerste drenke lingen uit zee gehaald, en later konden er nog zes worden opgevist. De dren kelingen waren ernstig gewond. Het schip werd na lang zoeken gelokaliseerd den terugverdiend in de vorm van honing die men zelf kan behouden of kan doorverkopen. Wat de kosten be treft kan gemeld worden dat aanschaf van een bijenkast zo'n 7200,— vergt. Wie er zelf een maakt is voor minder dan de helft van dit bedrag klaar. Met de aanschaf van een volk om mee te beginnen kan ca. 7150,— gemoeid zijn, maar in de praktijk krijgen beginners vaak een klein volk van gevorderde imkers cadeau. Weinig gevaar Sommigen zullen vooral uit angst voor steken niet snel aan een cursus als deze beginnen. Eenmaal over de drem pel, zullen zij echter in de loop van de cursus deze angst verliezen. Natuurlijk krijgt iedere imker op zijn tijd wel eens een paar steken, maar de meeste mensen worden op den duur immuun. Bijen zijn van nature zachtaardige we zens, die bij een goede behandeling helemaal niet zullen steken. Zo komt het dan ook dat een ervaren imker met zijn blote handen een kast kan openen en alle raten en bijen kan inspecteren zonder ook maar één steek te krijgen. Overigens kan men door het dragen van een bijenkap gemakkelijk voorkomen dat men een steek in het gezicht krijgt. Voor het plaatsen van bijenkasten is beslist geen landgoed nodig. Bijna alle Texelse imkers hebben hun bijen ge woon bij huis in de tuin staan. Ook in de bebouwde kom gaat dat heel goed, zonder dat de buren er ook maar enige last van hebben. In steden als Den Haag en Amsterdam imkert men zelfs wel vanaf balcons en platte daken! 's Zomers worden de kasten meestal naar een plaats gebracht waar honing te halen valt, zoals naar een raapzaad veld of naar de heide. De meeste boeren zien de bijen graag komen, omdat ze zorgen voor een goede bestuiving van het gewas. Daarnaast is de Texelse imkersvereniging aan het zoeken naar een plekje waar mensen zonder tuin hun bijen kunnen plaatsen. De deelnemers aan de cursus hoeven geen eigen volk mee te nemen; er wordt voor zachtaardige cursusvolken ge zorgd. Een landelijke gevangenis in de Ver enigde Staten met het karakter van een gigantische boerderij blijkt een broeinest te zijn van sadistische elementen. Er wordt gemarteld, gemoord, corruptie gepleegd, kortom alles wat verboden is gaat er door voor normaal. Daar komt verandering in wanneer de jonge idealist Brubaker (Robert Redford) er het be wind overneemt. Vermomd als gevan gene verblijft hij een paar dagen onder het gespuis en hij weet zodoende pre cies wat er allemaal fout is in die samenleving. Een hele klus om daarin verandering te brengen. De gevangenen zelf hadden niet veel trek in hem en de bewakers nog minder, want zij zien hun verdiensten uit corruptie de mist in gaan. Maar Brubaker gooit zijn kop in de wind en ziet maar één ding: de ge vangenis moet menselijk worden, om dat er mensen in wonen. Bovendien gaan er geruchten dat in vroeger dagen gevangenen zouden zijn vermoord en op het terrein ergens onder de grond zijn gestopt. Brubaker verzamelt zijn meest betrouwbare bewaarders en be gint naar de stoffelijke overschotten te graven. Die komen inderdaad boven de grond. De gouverneur krijgt daar lucht van en verbiedt Brubaker onmiddellijk 151e schip en ik hoor opeens een knal! Was dat schip op een mijn gelopen. We hebben onmiddellijk zijn positie gepeild en alarm geslagen. Later bleken de schroef en het roer van dat schip be schadigd te zijn. Het is door rederij Doeksen naar Delfzijl gesleept. Dat was de Cornelis B2, ik weet het nog pre cies." De Texelse vuurtorenwachter zegt het meeste hekel te hebben aan mist. „Je zit dan maar te turen, maar je ziet niet wat er gebeurt. In dat soort gevallen zou het wel fijn zijn als we een radar op de toren hadden. Ik weet wel, het Eierlandse Gat wordt bestreken door de radar van Den Helder en die van de Branding op Terschelling, maar het zou gewoon wat meer zekerheid geven als er op onze toren ook één was. Bij goed zicht doen we het nu met peilingen, die onmiddellijk worden doorgegeven aan de reddingboot. Bij slecht zicht zijn we van de radargegevens van anderen af hankelijk. Dat peilen gebeurt met de zogenaamde pelores. Die zit onderaan de kijker. Bij goed zicht is een kruis peiling vanaf de toren van Vlieland of de uitkijken.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 13