Minder branden, maar meer hulpverlening LENTE Jaarverslag brandweer: DROS Programma VrouwenstaKingsdag MST -programma „WAT IK ZEGGEN WOU.." Overlast rotganzen Serie concerten van het Leger des Hei/s Algemene vrouwenstaking Vrouwengilde maakt reisje Mooie opbrengst Simavi-collecte Scouting Texel heeft 'zuiveringsweekend' VRIJDAG 27 MAART 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 6 Da brand van 17 april op Zimd-Haffel, waarbij enkele houten schuurtjes en 40 ton stro in vlammen opgingen. In 1980 moest de vrijwillige brandweer 1 31 keer uitrukken voor brand en vijf keer voor loosalarm. Dat is minder dan het jaar daarvoor toen de brandweer 44 keer in actie kwam. Er ontstond 2esmaal brand door kinderen die met vuur speel den en viermaal door een ongeluk met een gasfles. Wat het aantal branden betreft dus een rustiger jaar voor de 37 vrijwilligers van de brandweer, maar het ziet er naar uit dat het Texelse korps een uitbreiding van taken krijgt door het betrekken van algemenere hulpverle ning bij het werk. Ais dit gebeurt, zullen er meer vrijwilligers aangetrokken moe ten worden en ook moeten opleiding en het materieel belangrijk uitgebreid wor- den. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken is bezig met plannen om de Bescherming Bevolking op te heffen en deze taken toe te kennen aan de brand- weer. Het ministerie geeft ook al stickers uit met de kreet ,,De brand weerman als hulpverlener" en hoewel I Texel geen Bescherming Bevolking kent I zullen zaken als mensen bevrijden uit verongelukte auto's en het geven van assistentie bij bijvoorbeeld watersnood ook steeds meer een taak worden van de Texelse brandweer. Ik vind dat hier toch wel wat licht en gemakkelijk over gesproken wordt", aldus de comman dant van de brandweer J. van Hoorn in het jaarverslag 1980. „Voordat het zover is, zullen er nog een aantal belangrijke zaken op regionaal gebied geregeld moeten worden." In bespre kingen met andere brandweerkorpsen 1 uit de regio kop van NoordHolland heeft I Texel gevraagd, naast de al beschikbare hulpverleningsapparatuur, zoals de I Power-Set voor het openbreken van auto's om een speciaal hulpverlenings- voertuig. Het ziet er nu naar uit dat I Texel inderdaad in de tweede helft van dit jaar een zogenaamd „klein voertuig" krijgt. In Den Helder wordt dan, ter I latere assistentie, een grotere rampen wagen opgesteld. „Met één man die al I een diploma technisch redden heeft, en twee mensen die de opleiding nog volgen en de wagen die we hopelijk krijgen, zullen we het wel redden. Hierdoor kunnen we nog meer doen voor mensen die door wat voor oorzaak dan ook in een benarde situatie zijn j geraakt", aldus van Hoorn. Dit jaar is de brandweer voor het eerst aangesloten bij de regio Kop van (Advertentie I.M.I Kom tussen 20 en 28 maart de lente vieren in onze showroom. De Renaults staan ldaar voor een proefnt Kom kijken met het hele gezin. Doe mee aan de ballon nenwedstnjd. En maak kans op het winnen van een racebets. 'n Goede dealer bij de prijs inbegrepen. Oorsprongweg 3, Eierland Texel, Tel 02225-233 Noord-Holland. Zoals bekend is heeft ook de gemeenteraad zich vorig jaar uitvoerig met de vraag „Wel of niet zelf standig blijven" bezig gehouden. Van Hoorn waarschuwt in het jaarverslag dat bij de alarmering (die via een alarmpost in Den Helder zal lopen) misschien wat kinderziektes zullen optreden omdat dit ook bij andere, eerder aangesloten ge meenten het geval was. Elders is echter gebleken dat de alarmering na een korte inwerktijd prima loopt. Preventie Een belangrijke andere takenuitbrei- ding van de brandweer is de brand preventie: voorlichting geven over hoe brand kan ontstaan, over hoe op te treden als er brand is en hoe eventueel zelf te blussen. Vorig jaar zijn brand weermensen diverse scholen langs ge weest voor uitleg en demonstratie. Dit is ook in de rusthuizen gebeurd, maar in mindere mate. Dit jaar hoopt de brand weer meer aandacht te besteden aan de brandpreventie bij bejaarden. Een pre ventief karakter heeft ook de brandbe veiligingsverordening. Voor alle nieuw bouw en verbouw van bedrijven zoals winkels, hotels en garages etc. gaan de bouwplannen naar Den Helder waar ze bekeken worden door twee mensen van de gemeente Texel en de regio-preven- tie-officier. Uit die besprekingen ont staan de voorwaarden die aan de bouw vergunning als eisen worden toege voegd. Verder zijn twee mensen van de dienst gemeentewerken bezig met de inventarisatie van bestaande bedrijven dievolgensdebrandbeveiligings verorde ning aangepast moeten worden. Vol gens Van Hoorn verloopt het brandveilig maken van deze gebouwen naar wens. Als een bedrijf aan de gestelde eisen heeft voldaan, wordt een gebruikstoe- stemming afgegeven met het daaraan verbonden schildje (uniek in Nederland) „Brandveilig". In april heeft burge meester Engelvaart, enigszins officieel de eerste gebruikstoestemming afge geven aan „Hotel Tatenhove". Van mei tot augustus heeft de brand weer met parate weekendwachten ge werkt. Vijf brandweermensen zijn dan verplicht een weekend in of bij hun woonhuis te blijven, omdat het anders mogelijk is dat bij mooi weer iedereen op het strand zit en daar zijn de brand- sirenes niet waar te nemen en ook de "knorpotten" die aangesloten zijn op het lichtnet en voor de persoonlijke alar mering zorgen, worden dan niet ge hoord. In deze situatie komt verbetering als de draadloze „piepers" die in de binnenzak meegedragen kunnen wor den gearriveerd zijn. Deze worden bin nenkort verwacht. Gasmeter Om schadelijke gassen te meten is door de brandweer een koolmonoxide- meter en een gasindicator aangeschaft. In de rij van branden die in 1980 bestreden werden was de meest curi euze de brand van zeven maart bij de familie Jellema aan de Boodtlaan in De Koog, omdat de brandmelding binnen kwam op het moment dat het gehele korps een jaarvergadering in de Raads- kelder had. Dit alarm leek zo onwaar schijnlijk, dat eerst gedacht werd aan een grap. Toch waren we snel onderweg en allemaal in uniform. Dit zal niet meer zo vlug voorkomen", aldus het jaarverslag. Bij Jellema bleek de koelkast oververhit te zijn. Drie kwartier later werd de ver gadering voortgezet. Donderdag 17 april was er brand op Zuid-Haffel waar enige houten schuren met 40 ton stro in vlammen opgingen. Later bleek dat enige kinderen een vuurtje hadden ge stookt. De eigenaar van de schuren S.Ran had voor de dadertjes een origi nele straf bedacht. Zij moesten bij alle brandweermensen een bos tulpen bren gen met de belofte dat het niet weer zou gebeuren. Meeuw Drie juli moesten twee brandweer mannen gewapend met een hogedruk spuit uitrukken naar camping „De Bremakker". Op de camping zat een meeuw in een boom die veel spektakel maakte. De vogel is uit de boom ge haald en aan de bedrijfsleider over handigd. Door het spelen met vuur raakte op 21 november een aan het Klif gelegen schuurtje, eigendom van E.Drijver, in brand. „Tijdens het na blussen en het opruimen van onze materialen ontstond er enige irritatie door het negatieve optreden van de eigenaar en enkele buren tegenover onze brandweermensen. Dit hadden we nog nooit meegemaakt", aldus het jaar verslag, waarin tevens de wens wordt uitgesproken dat dergelijke wrevel in de toekomst achterwege mag blijven. Dienstjaren Jaap Daalder van de groep De Cocksdorp kreeg tijdens de jaarver gadering in maart een onderscheiding en oorkonde uitgereikt wegens 25 jaar trouwe dienst. Han Stapersma en Guus de Geest hebben op eigen verzoek om gezondheidsredenen de brandweer ver laten. Van Hoorn noemt ze in het jaar verslag twee krachten die praktisch altijd bij oefeningen en branden aanwe zig waren. „Bij eventuele .tussendoor tjes' waren ze altijd bereid om te helpen. Het is jammer dat ze deze mensen moeten missen" De vacatures zijn aan gevuld met N.M.J. de Graaf (groep De Cocksdorp), H.P.Snoek, A.J.Vaars en H.P.Keijser, alle drie brandwacht twee de klasse. P. Koene werd in De Cocks dorp aangesteld als onderbrandmeester wegens eerder opgedane ervaring bij de brandweer in Zaandam. Gymnastiek 28 maart: Spring- en jazzwedstrijden HNK resp. turnsters en turners, dames en meisjes te Schagen. 29 maart: jeugdkamp, meisjes t/m 13 jaar Texel-SSS Dindua te Den Burg. Volleybal 28 maart 16.00 uur: Dames TOG-Tevoko 1 Volleybal Minitoernooi: MST Tevoko Zaterdag 28 maart begint om half één in sporthal Ons Genoegen een volley baltoernooi voor jongens en meisjes tot 12 jaar. Naast aan drietal Texelse teams komen er 13 teams van het vasteland, waaronder HCSC uit Den Helder. Deze jongens en meisjes spelen volleybal met z'n vieren op een kleiner veld, waarbij sinds kort volgens de reglementen niet meer gevangen mag worden. Dit toer nooi is voor kinderen en ouders een uit stekende gelegenheid eens kennis te maken met de volleybalsport. Het plaatselijk comité voor de orga nisatie van de Vrouwenstakingsdag (maandag a.s.) verzocht ons het vol gende programma te publiceren: 10.00 uur: Op de Groeneplaats worden stickers en pamfletten uitgedeeld en wordt gediscussieerd. Tussendoor kan koffie worden gedronken in De Schakel (naast de Hervormde kerk). Hier bevindt zich ook een crèche waar deelneemsters hun kinderen kwijt kunnen. Men wordt verzocht zelf voor wat speelgoed te zorgen. Tussen 13.00 en 13.30 uur: start fiets tocht vanaf De Schakel. De volgende route wordt genomen: Den Hoorn, 't Horntje, Oudeschild, Oosterend, De Waal, Den Burg. In alle dorpen kunnen sympathisanten zich bij de fietstocht aansluiten. Terug in Den Burg kunnen in de Schakel broodjes met soep worden gegeten. Bij zeer slecht weer gaat de fietstocht niet door. Sympathisanten in de dorpen kunnen dan op eigen gelegenheid naar De Schakel komen waar een alternatief programma bekend zal worden ge maakt. Op de vrouwen wordt het beroep gedaan in hun omgeving ken baar te maken dat ze die dag staken, bijv. door een laken uit het raam te hangen met de tekst "Ik staak tegen de abortuswet". W*VTN V*N LEZERS- BUTEN VERANTWOOROCUiKMElO OC REOMtTC Het is niet onze gewoonte om een probleem via de Texelse Courant aan de orde te stellen. Maar de uitlatingen en onjuistheden van de heer Mantje van het Staatsbosbeheer in de krant van 20 maart j.l. geven ons aanleiding om te reageren. Wij betreuren het ten zeerste dat de heer Mantje dergelijke uitlatingen doet en niet voor de werkelijkheid uit komt. Als 'commissie rotganzen' van de landbouworganisatie op Texel zijn wij reeds een groot aantal jaren bezig om de problemen die de agrariërs langs de oostkust van het eiland hebben met die rotganzen, te helpen oplossen. Bij alle besprekingen hierover is aangedrongen om lekker mals gras voor deze vogels beschikbaar te stellen. De praktijk, maar ook het laatste onderzoek van de heer Ebbinge van het R.I.N. wijzen dit duidelijk uit. We zouden mede daarom verwachten, dat het beleid op Hoeve Zeeburg wel aanleiding zou geven om dat te wijzigen. Wij zijn van mening dat alleen met een goed grasbestand op Hoeve Zeeburg en een goede bemesting zoals bij de omliggende agrariërs, een deel van de problemen kan worden weggenomen. Een optimaal grasland- beheer op hoeve Zeeburg kan voor een groot deel hiervoor zorgen. Als dit zou gebeuren dan kunnen inderdaad 90% van de op Texel aanwezige rotganzen op hoeve Zeeburg verblijven, waarbij dan ook nog te vreten zal zijn voor de dieren. Daarom kunnen we niet begrijpen waarom de heer mantje toch weer een andere mening heeft als hij zegt, dat er op De Bol veel gegraasd werd. De heer Mantje weet toch ook nog wel dat de rotganzen, voordat hoeve Zeeburg be schikbaar was, het eiwitrijke gras vraten op de bedrijven van de heren Rutten in de Eendracht en de familie Vlaming op 'Utopia' en anderen. In de laatste jaren toen hoeve Zeeburg nog gebruikt werd door de familie Van der Laan gingen de rotganzen door de honger gedreven daar vreten van ingezaaide zomergranen en graszaad. Nadat hoeve Zeeburg aangekocht was voor de rotganzen is er een aan loopperiode geweest waarbij de exploi tatie gericht werd op de opvang van de rotganzen. De agrariërs in de bedreigde gebeiden kregen de gelegenheid om hun percelen af te schermen met palen en draad. Ook het verjagen werd ter hand genomen met het doel, dat deze rotganzen zouden kunnen vreten op hoeve Zeeburg, Nu stelt de heer mantje dat .90% van de rotganzen op hoeve Zeeburg zit. Wij zullen dit getal niet aanvallen omdat wij de rotganzen niet kunnen tellen. We nemen wel de vrijheid om op te merken dat de rotganzen in hoofdzaak op hoeve Zeeburg en De Bol komen uitrusten en dat het vreten gebeurt op percelen land waarop lekker mals gras staat. Uiteraard kunnen de agrariërs, die scha de ondervinden van de rotganzen, hun schade opgeven bij het Faunabeheer. Een taxatiecommissie stelt dan het schadebedrag vast naar goed inzicht. Maar dat geld maakt niet alles goed voor Het komend weekeinde zal het Leger des Heils een serie concerten verzorgen op Texel. Het stafmuziekkorps van het Leger des Heils staat onder leiding van kapelmeester brigadier C. Nieuw/and en komt naar Texel op invitatie van Texel Concertimento. Het muziekkorps komt zaterdag met de boot van half vijf naar Texel. Vanaf de Bolder wordt om kwart over vijf een muzikale rondgang door Den Burg gemaakt. Om kwart over acht speelt het staf muziekkorps in de katholieke kerk in Den Burg. Het Texels Christelijk Man nenkoor zal op deze avond ook van zich doen horen. Op zondag wordt om half tien de dienst in de hervormde kerk in Den Burg door het Leger des Heils begeleid. Om twaalf uur wordt in De Koog een koffieconcert gehouden in de katholieke kerk. Vooral kinderen zijn tijdens dit laatste concert van harte welkom. Voor hen zullen enkele speciale liederen ten gehore worden gebracht. Het kinderconcert in De Koog is gratis. Wel zal aan het eind van het optreden een collecte worden gehouden. Tijdens de verschillende concerten kunnen gram mofoonplaten van het stafmuziekkorps worden gekocht. Deze platen, die nor maal f 17,50 kosten, worden voor een tientje aangeboden, het optreden van het stafmuziekkorps is mogelijk gewor den door de financiële steun van onge veer honderd Texelse middenstanders. Texel Concertimento heeft nog enke le gastgezinnen nodig om leden van het stafmuziekkorps onder dak te helpen. Degenen die een plaatsje over hebben voor twee muzikanten, kunnen bellen naar de heer N. Drenth, telefoon 3178. Kaarten voor het concert in de katho lieke kerk in Den Burg worden verkocht bij de VW, bij muziekhandel Henny Kok in de Weverstraat en bij de heer N. Drenth in de Kogerstraat 93. de ondernemer in de landbouw, omdat het wegvreten van het eerste voor jaarsgras een geweldige ingreep is in zijn bedrijfsgebeuren. Psychisch en fysiek betekent dit enorm veel voor de agra riërs. Ook het steeds moeten boeren met palen en draad op het grasland (dat een grote overlast is voor de bewer kingen) wordt door de agrariërs geto lereerd. De medewerking van de agra riërs is dus zeker nog aanwezig. We hopen dat ook de heer Mantje daar begrip voor kan opbrengen. De „Commissie rotganzen" van de gezamenlijke landbouworganisaties op Texel: J. P. Herwijer, Oosterend G. Schraag, De Cocksdorp C. Jongejan, De Cocksdorp Naar aanleiding van het bericht in de Teelse Courant van dinsdag j.l. willen we graag ter aanvulling nog wat kwijt om duidelijk te maken waarom het bij de vrouwenstaking van a.s. maandag om gaat. Er is al veel beloofd om de positie van de vrouw te verbeteren, echter vrouwen worden nog steeds op veel fronten uitgebuit, onderdrukt. Een paar voobeelden: 'Geweld tegen vrouwen!porno, ver krachting, mishandeling) 'Kontrole op de vrouw in de bijstand en de WWV 'Economische onzelfstandigheid. Aan alle kanten worden zij beknot en dit wordt ook wettelijk vastgelegd. Bijv. in de vorm van de nieuwe abortuswet die eind april in de eerste kamer behan deld wordt. Als die aangenomen wordt betekent dat ook uitvoeren. Dan is tien jaar abortusstrijd voor niets geweest, dan wordt er weer voor vrouwen beslist en wel over iets wat zo zeer met vrouwen zelf te maken heeft. Omdat elke vorm van actie voeren blijkbaar niet helpt, blijft er nog maar één ding over: stakenl Dus aan alle Texelse vrouwen: op 30 maart a.s. niet doen wat er normaal gesproken van je ven/vacht wordt. Misschien staan ze dan op hun kop en wordt er eindelijk geluisterd! Vrouwenstakingscomité Texel. Pieter van Cuyckstraat 4, Den Burg. Het Katholiek Vrouwengilde maakt donderdag 2 april een reisje naar Alphen aan de Rijn, Woerden en Haarlem. Opgave voor deze gezellige dag is tot uiterlijk 30 maart mogelijk bij de reis commissie. of mevrouw Witte, telefoon 02220-2424. Kosten 750,— per persoon. De reis wordt gemaakt met een AOT bus die op 2 april om 6.30 uur vanaf de Elemert vertrekt. Vertrek boot 7.05 uur. Het Vrouwengilde keert met de boot van half acht terug naar Texel. De Simavi collecte ten behoeve van de derde wereld, die vorige week op Texel werd gehouden heeft een bedrag van f3826,13 opgeleverd. Vorig jaar werd voor hetzelfde doel f3475,— bij eengebracht. De opbrengst in de verschillende dorpen is als volgt: De Cocksdorp en Eierland f200, polder Het Noorden f112,15;Oosterend f488,—; De Koog f382,76; De Waal f149,35; Oudeschild f362,76; Den Hoorn en 't Horntje f295,- en Den Burg f 1872,11. Naast het ophalen van oud papier bedrijft Scouting Texel nog meer (op voedende] activiteiten die in het belang zijn van het milieu. Vrijdag en zaterdag a.s. wordt een 'zuiveringsweekend' ge houden waarbij de Scouting jeugd zich zal laten informeren over activiteiten om zowel natuurgebieden als ons overige leefmilieu schoon te houden en waarbij ook zelf de handen uit de mouwen worden gestoken. Vrijdagavond krijgen de jongens en meisjes Jaap van Groenigen op bezoek in het clubgebouw aan de Bernhardlaan 147 voor een dialezing over de Muy en de Slufter. Zaterdag om half tien vertrekt de hele groep naar de Slufter waar alle achtergelaten en aan gespoeld vuil zal worden opgeruimd irv nauwe samenwerking met Staatsbos beheer. Omstreeks 15.00 uur keert de groep terug naar Den Burg voor een ge zamenlijke maaltijd in het gebouw aan de Bernhardlaan, daarna wordt onder leiding van de heer P. Bakker van het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen een bezoek gebracht aan de grote rioolzuiveringsinstallatie Everste- koog aan de Pontweg.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5