Wolkers-tweeling te vroeg geboren „Het Leger" concerteerde Meer mogelijkheden voor watersport in nieuwe ontwerp- structuurschets Dia-avond voor ouders gehandicapten „Anne's Geheim Marinierskapel in De Koninghal ,WAT!KZEGGEN WOU..' Geslaagd verblijf Tennisclub „Deuce" houdt contactdag Te veel drank op Gilde reisje Woensdag wèl Zuigelingenbureau Toppop discoshow in Question PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 31 MAART 198 ,,Ja, het is wel jammer dat we ze aan de techniek hebben moetei overleveren, maar we zijn blij dat ze allebei kerngezond zijn en dat he ernaar uitziet dat ze straks geestelijk en lichamelijk even goed zijn al andere kinderen." Aldus schrijver Jan Wolkers (55) die vorige wee zondag vader werd van een tweeling, die echter twee maanden t vroeg ter wereld kwam en daarom nog een week of acht moe doorbrengen in de couveuse van het Helderse Gemini-ziekenhuis Zowel de geboorte als het feit dat het een een tweeling was, warei volslagen onverwacht. Vorige week woensdag kreeg Karina Wolkers (34) weeën en begon te vloe ien. Dokter Siebinga achtte opname in het ziekenhuis wenselijk, tot teleurstel ling van Jan Wolkers die zijn kind graag thuis geboren had willen zien. In het ziekenhuis kreeg Karina in eerste instantie een infuus om de weeën tegen te gaan en het zag er geruime tijd naar uit dat de bevalling nog zou kunnen worden tegengehouden. Zaterdag vier de Karina in het ziekenhuis haar verjaar dag zodat Jan met champagne en een doos taartjes (voor de verpleegsters) naar het ziekenhuis toog. Twee hartjes „Op een gegeven moment werd ik opgebeld door Geert Lubberhuizen van de Bezige Bij die informeerde wat er allemaal aan de hand was. Terwijl ik met hem praatte werd het duidelijk dat er nu toch iets met Karina ging gebeuren. Dokter Visser kwam erbij met de echo- scoop en die merkte dat er in de baar moeder twee hartjes klopten..." Hoe reageerde Jan Wolkers op deze boodschap? „Nogal gemengd. Een tweeling vond ik best leuk, maar ik dacht ook: als alles maar goed is. Ik haalde allerlei gedachten in mijn hoofd. Een kennis van ons, een patholoog- anathoom heeft een hele verzameling dood geboren, gedeeltelijk misvormde tweelingen op sterk water. Een heel vredig gezicht die witte kindjes in de vloeistof, soms met elkaar vergroeid. Of één kindje helemaal goed en de andere als cycloop, met één oog. Vredig, maar ook erg gruwelijk. Je snapt wel dat we allebei erg blij waren toen dokter Visser met de echoscoop ook zag dat de rug- gestrengen en de beenderen niet aan elkaar vastzaten." r T9 V* Bob en Tom Nadat de ontsluitingsweeën waren begonnen werd alles gereedgemaakt voor een verlossing per keizersnee. Maar dat hoefde niet, want vrij vlot werd om 1.26 uur het eerste kindje geboren en negen minuten later de tweede. Alles was goed en iedereen was blij en opgelucht, ondanks dat de kin- Woensdag 8 april treedt de Mari'- nierskapel op in de Burgemeester De Koning-hal. De entree voor dit concert is f2,50. CJP'ers en Pas 65 betalen een gulden minder. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV. kantoor in Den Burg en/s j avonds aan de zaal. De Marinierskapel staat onder leiding van kapitein!dirigent J. J. Koops. Na afloop vaart voor de musici een extra boot terug naar Den Helder, zodat ook geïnteresseerden uit Den Helder de voorstelling kunnen bij wonen. deren direct na de kennismaking met c ouders de couveuse ingingen. De tws jongens kregen de namen Bob en Ton Bob weegt 1180 gram en Tom 1160. Peyton Place „Ach eigenlijk hebben we die tweelin zelf uitgelokt door Karina naar ee ziekenhuis te brengen met de naai Gemini!" gekscheert Jan Wolkers, d nu met Karina dagelijks naar Den Heldi gaat om de zoons te bezoeken. „W mogen ze gelukkig aanraken, maar c voorschriften zijn streng. We moete onze handen eerst goed wassen en ee witte doktersjas aantrekken. Ik voel m net dokter Rossi, 't Lijkt wel Peyto Place. De kinderen zijn erg levendij Ook geestelijk zijn ze in orde. Dat vind veel belangrijker dan dat ze later gro< en sterk zullen zijn, al is het wel ee aardige gedachte dat Mohammed A ook een zevenmaands kindje was. Er alle kans dat ze over een jaar of achttie nog eens in Sport in Beeld krachttoere zullen laten zien...." <S- euTEN VERANTWOOADCIUXHEIO SAN Of RtOmtfc Gedurende twaalf dagen hebben middelbare scholieren uit Keulen mi hun onderwijzers in 'Modestia' op tex| verbleven, waarin ze een afwisselei programma meemaakten. Een hoogti punt in dit programma was een puzzi tocht waarin diverse vragen beantwooi moesten worden. „Hoeveel kost ed bokking in de viswinkel?", of "Wat het Raaksje", waren enkele van de ■vragen..Ook moesten de Duitse schi lieren wanneer de schapenfokdag Den Burg wordt gehouden. Natuurlijk wisten de deelnemers ni alle antwoorden onmiddellijk en daaro werd nogal eens een beroep op eilam bewoners gedaan. De bezoekers wan diep onder de indruk van de voorki mende en vriendelijke wijze waarop door de Texelaars geholpen werden. C wedstri|d werd hierdoor een groot su ces. De meeste vragen waren goed b antwoord, hoewel bij de Duitse sch lieren nogal wat verwarring bestond b treffende de schapenfokdag en de lar merenmarkt. Wij hopen de volgende jaren we zulke positieve ervaringen op Texel mi te maken en verheugen ons nu al op h weerzien. We bewaren ook zeer goei herinneringen aan de goede zorgen i vriendelijkheid van mevrouw Althaus i mervrouw Wolffund van Modestia. De leraren van de Stadtischen At baurealschule Niederichstrasse, in Keulen, G. Kogi J. Schlömf K. Grup V. Konsierk In het vierde deel van de ontwerp •tructuurschets voor het Waddebzee- gebied is een vrijwel geheel nieuwe, meer genuanceerde tekst opgenomen wat betreft de watersport. In de vorige structuurschets die in 1979 werd ge maakt is werd de watersport nogal aan banden gelegd. Volgens de tekst die nu gereed is gekomen wordt de oost-west route over de Waddenzee uitdrukkelijk gegarandeerd. Er zijn geen beperkingen opgelegd voor de periode waarin de zandplaten onder water staan. Door de provincies zal een speciaal watersport- plan samengesteld worden. Aan de sportvisserij vanaf de zeedijk en uit de kleinere sportvisbootjes wordt in het gewijzigd ontwerp geen noemenswaar dige beperkingen meer opgelegd. De wijziging van het vierde deel van de structuurschets is tot stand gekomen door de Stuurgroep Waddenprovincies die belast is met de voorbereiding van een interprovinciale structuurschets voor het Waddenzeegebied. Het gaat hier om de provincies Noordholland, Friesland en Groningen. De nieuwe versie van de structuurschets zal in twee fasen behandeld worden door de staten van de drie provincies afzonderlijk. Na de eerste behandeling wordt een ver gadering van de drie betrokken staten commissies gehouden. In overleg met deze commissies zullen de drie colleges van Gedeputeerse Staten zich nader beraden over de in eerste instantie inge diende moties en amendementen. In het najaar volgt dan de behandeling in tweede termijn, tijdens welke definitieve standpunten kunnen worden bepaald. Sportvliegen In de gewijzigde structuurschets zijn mogelijkheden tot wadlopen uitgebreid. Gewezen wordt op de milieu-educatieve betekenis van deze sport. Voor het sportvliegen wordt voor het hele Wad denzeegebied een minimum vlieghoogte van 300 meter aangegeven. Een verdere groei van het sportvliegen boven het gebied zal niet worden bevorderd. Voor vestiging van nieuwe industriën in het Waddenzeegebied geldt het 'stand-still' beginsel. Industriën die er zijn mogen blijven, maar nieuwe zullen niet worden toegelaten. Overslag van gevaarlijke stoffen op de Waddenzee wordt afgewezen. Ten aanzien van de gaswinning vinden de provinciale be sturen dat een stringent beleid moet worden gevoerd. Zolang de noodzaak tot winning niet is aangetoond en er geen garanties bestaan dat de gevolgen van een eventuele calamiteit minimaal zullen zijn, wordt aanbevolen de in de Waddenzee aanwezige gasvoorraden in reserve te houden. Uitdrukkelijk wordt in het gereedgekomen stuk gewezen op de ernstige bedreiging die de industriële lozingen langs de grote rivieren (Rijn) en de Noordzee vormen voor de Wadden zee. Over militaire activiteiten in het Wad denzeegebied wordt opgemerkt dat als het militaire oefenterrein in de Marker waard wordt aangelegd er gestreefd moet worden naar een beperking van de geluidshinder in het waddengebied en dat de schadelijke effecten ten gevolge van de verlegging van de bestaande vaargeul zo gering mogelijk moeten zijn De keuze van de provinciale besturen voor het opnemen van de eigen pro vinciale gedeelten van de waddenzee in drie aangrenzende streekplannen wordt in het herziene deel 4 duidelijk gemo tiveerd. Er wordt voorts op gewezen dat een stelsel van aanlegvergunningen bij de op te stellen bestemmingsplannen onmisbaar is en dat de provincies richt lijnen voor deze plannen op zullen stellen. 17. Met een hart vol zorg was hij naar Anne gereden, maar haar hartelijke ontvangst gaf hem althans op één punt en wel het voornaamste zekerheid: hij had niet overijld gehandeld, hij hoefde geen spijt te hebben, hij hield van Anne; het was geweest of door een grauwe mist de zon begon te schijnen toen ze daar achter de deur had gestaan om hem te verwelkomen. En zoals hij dat kon doen, viel hij maar meteen met de deur in huis. Hij somde alle bezwaren op, die Anne zelf ook al had bedacht. Maar hij deed het anders dan hij van plan was geweest. Achter zijn woorden leek de sterke overtuiging te staan dat dit nu eenmaal onver mijdelijk was, de zure appel waar je doorheen moest bijten, maar dat het dit alles dubbel en dwars waard was. Ze luisterde ernstig, haar gezicht be kommerd. „Bert" zei ze opeens „ik voel het, dit alles brengt jou grote moeilijkheden. Zou je het heus wel doen?" „En jou laten zitten?" „Ach, jongen... het was toch eigen lijk te mooi om waar te zijn?" „Het is alleen mooi als het waar Hoewel de belangstelling van het publiek groter had kunnen zijn is het bezoek van het stafmuziekkorps van het Leger des Heils aan Texel toch succes vol verlopen. Vooral dank zij het feit dat veel goedgeefse sponsors royaal over de brug waren gekomen is het optreden ook in financieel opzicht geslaagd. In organisatorisch opzicht was het drievoudig optreden, het onder dak brengen en het verstrekken van maal tijden aan de 32 muzikanten een hoog standje dat helemaal voor rekening kwam van Niding Drenth van de stich ting Texel Concertimento. Het heeft hem moed gegeven om verder te gaan maar hij hoopt dan wel wat assistenten te kunnen aanwerven. Met name het verzorgen van de propaganda (het ver spreiden van aanplakbiljetten in de dorpen) is een werk dat hij feitelijk niet alleen kan uitvoeren. Zaterdag om vijf uur kwam het ge zelschap op Texel aan. In de centrale werkplaats De Bolder had de officiële begroeting plaats door burgemeester J. A. Engelvaart. Vervolgens werd een muzikale rondgang van bijna een half uur door Den Burg gemaakt. Het ge zelschap gebruikte in De Bolder de broodmaaltijd. De benodigdheden daarvoor waren door het NIOZ beschik baar gesteld. Het eerste optreden in de R.K. kerk van Den Burg trok zo'n 250 luisteraars. Dat was minder dan de toeloop waarop was gehoopt maar de muzikanten zelf vonden het helemaal niet slecht' De R.K. kerk is een bijzonder groot ge bouw. Er moet een enorme belangstel ling zijn om een enigszins 'volle' indruk te verkrijgen. Het programma dat ten gehore werd gebracht was van hoog muzikaal gehalte. Sommige luisteraars hadden wel moeite met het grote ge luidsvolume, dat meer op de open lucht was afgestemd dan op een kerkgebouw met zijn hoge harde muren en nagalm. Het intermezzo door het Texels Chris telijk Mannenkoor werd op hoge prijs gesteld en paste wat betreft het geestelijk en kwalitatief niveau uitste- wordt" sneedt hij af. „Of" bruuks opeens „krijg je koude voeten? Ben je bang?" „Ik? Ja. Voor jou..." „Niet voor jezelf?" „Als jij maar naast me staat, dan durf ik met je naar de Noordpool." „Dit kon wel eens erger zijn zijnl Op de Noordpool zijn we met z'n tweeën. Als Waalburgen belieft een filiaal van de Noordpool te worden, zitten we midden tussen de vijandige eskimo's, tot in m'n eigen huis aan toe. En durf jij dat trotseren?" „Nee" bekende ze. „Dat durf ik niet. Ik kan het niet trotseren. Ik wil proberen m'n eigen weg te gaan, mezelf te blijven' Zo moeten ze me accepteren... of niet." Hij knikte nadenkend. Anna, dacht hij, had geen strijders- natuur. Tenminste... wat wist hij van haar? En zijn zakeninstinct, dat hem nooit een transactie deed afsluiten alvorens hij informatie had ingewonnen, maakte hem opeens bedachtzaam. Wat wist hij van Anne Markus. Wat ze hem had verteld en dat was niet veel. En was het alles? en was het waar? Had hij zich kend in het geheel. Aan het slot van de uitvoering werd een dankwoord ge sproken door burgemeester Engelvaart. De baten van de avond waren behoor lijk, mede dank zij de verkoop van onge veer 60 grammofoonplaten. Zondag ochtend trad het muziekkorps op in de dienst van de Ned. Hervormde kerk in Den Burg. De belangstelling was toen enorm. Dat kan helaas niet worden gezegd van het speciaal op kinderen afgestemde optreden dat rond het mid daguur in de R.K. kerk van De Koog werd gegeven. Het waren voornamelijk volwassenen die waren komen luiste ren. De heer Drenth was erin geslaagd 23 heilsmuzikanten bij particulieren onder te brengen De overigen kregen op bil lijke condities hotelruimte. i '16£ Vrijdagmiddag 4 april, aanvang 16.00 uur houdt de tennisclub 'Deuce' een contactbijeenkomst in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Alle junioren en adspirantleden worden hier voor uitgenodigd. Er zal informatie gegeven worden over de tennissport en er worden nadere mededelingen gedaan over de tennislessen. Verder is er gele genheid tot vragen stellen en onderling kennismaken. Ook geïnteresseerde niet-leden zijn welkom. In de nacht van zaterdag op zondag werd in de Binnenburg in Den Burg een automobilist aangehouden, die teveel drank op bleek te hebben. De man trok de aandacht van de politie omdat hij op een plek reed, waar geen auto's zijn toegestaan. Bij aanhouding bleek de 24-jarige Amsterdammer ook in het opsporingsregister voor te komen, wegens het niet betalen van een boete. niet zonder bedenken in een avontuur gestort dat hem wellicht eenmaal lelijk kon opbreken? Hij keek naar haar. Ze staarde voor zich uit. Iedere lijn van haar gezicht nam hij in zich op' Nee, wat drommel! Dit was geen zakentransactie. Kon dat gezicht liegen? „Ankie" ze hoorde een nieuwe klank in zijn stem „wij moeten vanavond spijkers met koppen slaan, meisje. Ik heb A gezegd en ik zal B zeggen tot de laatste letter van het alfabet toe." „Zo ben jij" glimlachte ze. „Ja... dat betekent: heel binnenkort gaan wij samen naar Waalburgen. Naar mijn huis. Naar mijn... kinderen." „Is" vroeg ze voorzichtig-gespannen „je schoonzuster dan ook thuis?" Ze vermoedde meer dan ze wist, dat ze daarmee een teer punt aanroerde. „Dat weet ik niet" zei hij ontwijkend „ze is nogal veel weg 'savonds." Het was net iets voor Thilde om daar niet bij te willen zijn, met 'de nieuwe' niet eens kennis te willen maken. Misschien was het maar beter ook... Anne was zeker niet tegen Thilde opgewassen, wanneer die verkoos hooghartig en afwijzend te zijn. „Woensdagavond kom ik je halen en dan gaan wij samen naar Waalburgen." Hij zag haar verbleken. „Ja, nu moet je je woorden waar maken, meisje." Ze zag hem aan met een lange blik, die tot in zijn ziel scheen te willen lezen. „Dus... toch" zei ze en hij meende dat hij haar begreep. „Ja" antwoordde hij vast voor mij Het stafmuziekkorps ven het Leger des Heils tijdens het optreden in de R.k. kerk in De Koog. Het reisje van het Katholiek Vrou wengilde dat op donderdag 2 april ge houden wordt, is volgeboekt: Iedere deelneemster wordt zeer dringend ver zocht de f50,— deelnamekosten ui terlijk 1 april (morgen) te betalen. In tegenstelling tot wat in de krant van vrijdag j.l. stond vermeld, wordt door Dokter Waverijn woensdag 1 april wel zuigelingenbureau gehouden. De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden verwacht om 13.30 uur. Op 19 april wordt Avro's Toppop Discoshow in Question in Den Burg ge houden. De aanvang is 21.00 uur en disc jockey is Frank van der Mast. De Vereniging van Ouders van Ge handicapten op Texel IVOGT) organi seert op dinsdag 7 april een gezamen lijke avond voor leden en donateurs. De bijeenkomst wordt gehouden in de Schakel (naast de Herv. kerk) in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Twee leidsters van het kinderdagver blijf 'De Troubadour' uit Den Helder, mej. A. van Vliet en mej. A. Vlas zullen dia's vertonen over het reilen en zeilen op het dagverblijf en daarbij een toelich ting geven. Na afloop is er gelegenheid om met elkaar van gedachten te wis selen over wat men gehoord en gezien heeft. Alle leden en donateurs hebben een schriftelijke uitnodiging ontvangen, maar mocht het bestuur iemand verge ten zijn: Hij of zij is uiteraard van harte welkom. is er geen terug meer.en ik wil ook niet meer terug. Ik wil verder, samen met jou... wij samen, Anne..." „Goed Bert" zei ze „woensdaga vond." „Tante Thilde heeft groot gelijk dat ze er vanavond tussen uit ging" meende José, een tijdschrift verkreukelend tus sen nerveuze vingers „en ik denk dat ik 'em ook maar smeer." „Jij smeert 'em niks" besliste Frans. „Huh... jij bent mijn vader niet." „Nee, maar het gaat om vader... jouw vader ook. José, we moeten sportief zijn. We moeten hem en haar een kans geven. Misschien valt het wel mee." „En die arme Tilly." „Klets... je weet wat vader zei, Til is stapel op haar. En dat vindt ik een punt in haar voordeel." Tilly was niet voor niets Frans' favoriet. „Ik hoor de auto" zei José gespan nen, veerde op, liet zich dan met een nonchalant gebaar weer in haar stoel zakken. Ze zou zich vast niet uitsloven voor dat mens. Maar Frans liep naar de deur. Bert zag zijn oudste zoon de deur open doen en in deze stemming was hij daar bijna kinderlijk dankbaar voor. Die open deur... open voor hem, maar ook voor Anne... „Zo jong" zei hij hartelijk. Hij trok Anne, die verlegen was achtergebleven, aan haar arm naar voren. „Frans, dit is juffrouw Markus..." Frans keek verwonderd naar de ten gere meisjesachtige figuur van de vrouw die toch, zo te zien, heus zo jong niet meer was. Ze stonden een ogenblik tegenover elkaar, Anne wist niet wat te zeggen... je kon wel haast meneer zeggen tegen zo'n boom van een vent, hij was haast zo groot als zijn vader. En dat zei ze toen maar opeens. Hij lachte. „Maar dat moet u toch maar niet doen" zei hij „zegt u maar Frans." „Ik heet Anne." Wat kwam ze door die simpele woorden opeens veel nader. Snel zoch ten de ogen van de jongen het gezicht van de vader en zag hoe die gespannen de ontmoeting tussen de twee gade sloeg en intuitief begreep hij wat hiervan voor zijn vader én voor deze vreemde vrouw die nu hun huis betrad afhing Alle plannen die hij in opstandige ge sprekken met José had bedacht, de koele, hooghartige woordeh die hij zou zeggen, vergat hij. Tegen deze vrouw kon je zo niet zijn. Daar was ze, ja, daar was ze veel te lief voor. In een flits begreep hij plots zijn vader. „Zal ik uw mantel even afnemen?" vroeg hij. Bert stond gespannen te wachten of José nog zou verschijnen, maar die liet zich niet zien. Ze stond met een ver moeid gebaar uit haar stoel op toen de drie binnenkwamen. O hé, ze had het al gezien. Hoe kon vader zo'n doodgewone vrouw in hun huis brengen, waar de aristocratische Mathilde tot nog toe de scepter had gezwaaid, waar voordien hun knap geestig moedertje het huis had be stuurd! Ze had geen onaardig gezicht, maar gedachten herhaalde ze haar eigen fel woorden „Kon je niks beters krijgen?' „José Bannink" zei ze koeltjes en g een slap handje. Frans had haar kunne slaan, Bert knipte nerveus met zi ogen. Anne vond geen weerwoord. D meisje accepteerde haar beslist nie begreep ze. Jammer, ze zag er zo lei uit. Mooi trots gezicht. Leek vast c haar moeder. Bert, een beetje schutterig, zet Anne in een fauteuil, vroeg José of koffie was, want José bood niets aai Ze verdween nonchalant naar de kei ken. Anne, gekweld door deze houdini wist niet dat er een bondgenoot in c maak was. Frans, die met zijn ridderlijl natuur, die wel zag dat dit zach vrouwtje tegen deze houding niet oi gewassen was, zwoer het bondgenoo schap met José van stonde aan af. kende deze vrouw nog niet, hij zou w terdege de kat uit de boom kijken, ma een kans moest ze toch hebben, al wi het maar om vader... en om Tilly. „Is Tilly er niet?" vroeg Anne. „Die ligt al op bed" lichtte Bert in. „O" zei ze teleurgesteld. „Wou je haar zien?" Hij zag aan haar gezicht dat ze nie liever wou. En, zo dacht hij, een beet tegengif na José's bijna beledigenc koelheid mocht er wel zijn. „We zulk na de koffie even gaan kijken" belooft hij. (Wordt vervolgt llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII H FEUILLETON: |1 ||j door Tom Lodewijk llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllHIIIII

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2