Cjrom ^warL-Jexels in het Kosten recreatiecentrum voor rekening bevolking 4ÉB Afname woningvoorraad door ruil met mensen uit andere gemeenten Kans op overheidssubsidie vrijwel uitgesloten Landmijn onschadelijk gemaakt Vrees van Woningbouwvereniging: Inbraak Walrus te kijk op zaterdag Alle natuurgebieden thans afgesloten WEEK RECLAME Winkeldiefstallen door scholieren 94e JAARGANG NR. 9566 TEXELSE VRIJDAG 3 APRIL 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld Er De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f13,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De Kogers belangstellend rond de maquette van de 144 appartementen. Hoewel het centrum voor recreatieve voorzieningen in het zg. artikel 11 gebied in De Koog van grote positieve betekenis voor het toerisme zal zijn, zullen de directe baten ervan lang niet voldoende zijn om de enorme kapitaals- en andere lasten te dekken. „Het centrum zal daarom door de hele bevolking moeten worden gedragen", aldus wethouder Jook Nauta tijdens de hoorzitting die dinsdagavond in 'De Branding' over de 'invulling' van het artikel 11 gebied werd gehouden. Zoals bekend zullen in het artikel 11 gebied 144 appartementen worden ge bouwd alsmede een groot overdekt centrum met zwembaden e.d. dat aan sluit op een uitgestrekt terrein met waterpartijen en allerlei mogelijkheden voor openluchtrecreatie. Alleen al het overdekte centrum zal 15 a 25 miljoen kosten. De exploitatielasten daarvan zullen slechts voor een zeer klein deel worden gedekt door het geld dat men overhoudt van de verhuur van de appartementen. De rest zal op een of andere manier van de gemeenschap moeten komen. Daarbij wordt gedacht aan de toeristenbelasting, baatbelas ting, e.d. maar het probleem is dat lang niet alle Texelaars in even grote mate van de aanwezigheid van dit zeer aan trekkelijke recreatiecentrum zullen pro fiteren. Het zou billijk zijn als de ge meenschap van De Koog, in het bij zonder het meest belanghebbende be drijfsleven naar verhouding meer zou den bijdragen. Inzake de financiering van het ambitieuze plan ligt echter nog niets vast. Er is zelfs nog geen nauw keurige begroting gemaakt al beginnen de grenzen van de mogelijkheden zich wel af te tekenen. De hoorzitting in De Koog trok enorme belangstelling. Er waren zoveel mensen komen luisteren en kijken dat de zaal van de Branding overvol was en In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in de School met de Bijbel in Oosterend. Uit bureaus in de verschillende klassen werd totaal vier honderd gulden gestolen. Het geld was bestemd voor de zending en het schoolreisje. De daders hadden zich toegang verschaft door een raam open te breken. wethouder Nauta het verwijt kreeg dat hij de bijeenkomst in de school of een ander groter gebouw had moeten be leggen. De reacties op het plan zelf waren echter gunstig. Er werden veel aan- en opmerkingen gemaakt maar deze betroffen details en waren veelal welkome tips voor aanpassing en ver betering. De hoorzitting beantwoordde derhalve volledig aan haar doel. In een later stadium zal de bevolking opnieuw bij de plannen worden betrokken, zodat met alle wensen en bezwaren zoveel mogelijk rekening kan worden gehou den en het plan in de uiteindelijke offi ciële procedure weinig moeilijkheden en vertragingen meer zal oproepen. Basisgegeven Al jaren wordt aan het recreatiecen trum in het artikel 11 gebied gewerkt. Er wordt feitelijk al aan gedacht sinds het recreatiebasisplan, waarin de aanwezig heid van een zeer aantrekkelijk slecht- weercentrum dat ook in de winter is te gebruiken essentieel werd geacht voor verdere ontwikkeling van de recreatie op Texel. Groei van het aantal toeristische overnachtingen op het eiland moet nl. worden gezocht in verbreding van het seizoen, omdat het maximum aantal re creanten dat tegelijkertijd op het eiland kan verblijven, zonder ernstige bedrei ging van de natuur, al vrij dicht is benaderd. Dat zo'n 'overdekt centrum' in De Koog zou moeten komen is ook een vast gegeven want in De Koog en omgeving bevindt zich thans al meer dan de helft van de totale toeristische verblijfsaccommodatie van Texel en conform de concentratiegedachte moe ten er op Texel geen nieuwe centra van toeristische bedrijvigheid worden ge sticht. Aan de hand van een kaart lichtte wethouder Nauta het thans nog globale plan toe. Hij merkte daarbij op dat hij een aardiger naam aan het gebied zou willen geven dan 'artikel 11 gebied'. „Wie wat beters weet, moet het maar zeggen." De ambtelijke aanduiding ver wijst naar artikel 11 van de wet op de ruimtelijke ordening dat het mogelijk maakt dat in een overigens kant en klaar bestemmingsplan een terrein wordt uit gezonderd waar de bestemming alleen maar in hoofdzaak is aangegeven en dat door B en W nader moet worden uitgewerkt. Die regeling geeft het colle ge veel vrijheid. Zoals eerder gemeld komen de 144 recreatieappartementen ongeveer ach ter de bestaande R.K. kerk van De Koog. En daarachter komt het ge bouwencomplex voor de zwembaden en de andere overdekte voorzieningen. Het complex zal waarschijnlijk uit meer dere gebouwen bestaan die echter toch een eenheid vormen omdat de straatjes ertussen overdekt zullen zijn en aldus een enorme overdekte passage zullen vormen. Jarino Het is de bedoeling dat de Recreatie stichting het hele plan zal ontwikkelen en exploiteren en dat de bouw zal worden uitgevoerd door Jarino uit Ro den. Een en ander is voortgevloeid uit het verleden toen Jarino een kolossaal appartementengebouw (12 meter hoog) zou bouwen aan de Bosrandweg en daar het volste recht toe had omdat het toen al achterhaalde bestemmingsplan deze mogelijkheid bood. Met het schrikbeeld van een dergelijk complex in het open landschap voor ogen ging de gemeente met Jarino in onderhandeling wat er toe leidde dat de projecktontwikkelaar van zijn plannen wilde afzien om inplaats daarvan appartementen te bouwen in het artikel 11 gebied te De Koog Uiteindelijk zag Jarino ook nog van de exploitatie af en nam er genoegen mee dat zij alleen als aannemer zou op treden. Het ontwerp van het appartementen- plan was een moeizaam karwei. In eerste instantie zouden zeer luxe appar tementen worden gemaakt met een vloeroppervlakte van 70 m2. Maar de tijdsomstandigheden veranderden en het werd duidelijk dat dergelijke eenhe den voor de huurders onbetaalbaar zouden worden. Het huidige plan voor ziet in eenheden van 40 m2. Ook woningen In het artikel 11 gebied komt niet alleen recreatiebouw. Het plan voorziet ook in een aantal woningen, een hotel en een garagebedrijf. Die garage komt aan de Nikadel tegenover Bruinings Verhuur. Op deze wijze krijgt garage Kikkert gelegenheid om zijn huidige ongelukkige plaats aan de Badweg te verlaten. De huidige toegang tot het parkeerterrein Nikadel zal er iets door moeten worden verlegd. Het thans onder meer voor de Jan Plezier ge bruikte terrein aan de Nikadel is be stemd voor woningen en/of bedrijven. De strook 'gemengde bebouwing' aan de westkant van de Nikadel krijgt een andere bestemming: waarschijnlijk uit sluitend woningen. Wat betreft het karakter van de Nikadel zelf hinkt het gemeentebestuur op twee gedachten. Men wil het race baan-karakter eraan ontnemen door verkeersremmende maatregelen, maar de Nikadel moet toch een belangrijke schakel blijven in het via De Koog lopende noord-zuid verkeer op Texel. Het is althans niet de bedoeling die functie over te hevelen naar de Ruijs- laan. In tegenstelling tot Nauta dachten sommige toehoorders dat hieruit moei lijkheden zouden voortvloeien. Als de Nikadel het verkeer niet meer vlot kan verwerken, zal het voor noordelijk Texel bestemde verkeer voor De Koog moeten worden afgeleid richting Waalenburg. Dorpshuis Het ziet ernaar uit dat niet alleen de toeristenindustrie maar ook het ge meenschapsleven van De Koog zal pro fiteren vanhet overdekte multifinctione- le centrum in het artikel 11 gebied. De dorpscommissie heeft de RST benaderd met het verzoek om een deel van de gebouwen als dorpshuis te mogen ge bruiken, met als uitgangspunt dat men niet zal hoeven wijken voor de toeristen, zoals thans wel het geval is met De Kaaps-nol. Het ziet er naar uit dat de plannen zodanig worden ontworpen dat de Koger gemeenschapsbelangen hele maal tot hun recht zullen komen. Een min of meer definitief (maar nog 'be spreekbaar') plan voor het overdekte centrum is tegen het eind van dit jaar klaar. De inrichtingsplannen voor het buitengebied tussen het overdekte cen trum en Mienterglop-Kamperfoelieweg zijn nog vaag. Er komen in ieder geval uitgebreide waterpartijen die in de win terperiode ook als ijsbaan kunnen die nen en waar allerlei vormen van water sport bedreven kunnen worden. Nog vaag zijn ook de plannen voor woning bouw achter de Boodtlaan. De bestaan de kampeerterreinen zullen ieder twee hectare mogen uitbreiden. Volgend jaar beginnen Er werden vele vragen en opmerkin gen gelanceerd. Nauta had enige moeite om er een eind aan te maken toen het te laat dreigde te worden. Uit de beant woording bleek dat het gemeentebe stuur hoopt dat begin volgend jaar al kan worden begonnen met de uitvoe ring van de eerste fase van het plan. Dan moet wel de goedkeuringspro cedure zijn afgerond en moet ook vast staan dat het project financieel haalbaar is. De kwaliteit van het plan hangt mede van de beschikbare financiën af, maar uitgangspunt is wel dat het allemaal bijzonder goed en aantrekkelijk moet worden. Als de gemeenschap van Texel flees verder pagina 2) ADVERTENTIES Zaterdag a.s. van 10.00-16.00 uur biedt de Texelse vestiging van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in 't Horntje aan belangstellenden ge legenheid om de walrus te bekijken die daar vorige week is aangeko men. Gewoonlijk zijn de terreinen van het RIN niet voor buitenstaanders toegankelijk. „Omdat we nu iets heel bijzonders hebben maken we een uitzondering", aldus Dr. W. Wolf van het RIN. De toegang is gratis. Bezoekers moeten het RIN niet verwarren met het NIOZ. Wie de walrus wil zien moet zich bege ven naar de zuid-oostelijke hoek van de polder waar tot voor kort het mosselproefstation was, vlak bij de op de dijk staande nettenschuren. Na De Geul en De Muij zijn nu ook het noordelijk deel van De Slufter, De Eier- landsche Duinen en de Westerduinen voor het publiek afgesloten. Bezoek is alleen nog mogelijk in excursieverband, waarvoor afspraken kunnen worden ge maakt in het Natuurrecreatiecentrum. zic pagin* Dinsdagochtend werd bij paal 14 een landmijn gevonden. De mijnoprui- mingsdienst heeft de mijn inmiddels onschadelijk gemaakt. Een groep scholieren uit Keulen, die momenteel in „Modestia" ver blijft, is door de politie ernstig onder houden over een serie winkeldief stalletjes. Zaterdag werd door de eigenaresse van de Holy Markt in De Cocksdorp aangifte gedaan dat ver schillende artikelen uit de winkel waren gestolen. Het ging hier om zakmessen, kaartspelen, pocketboekjes, sexboekjes en enkele andere kleine artikelen. Bij onderzoek door de politie bleek het gestolen goed zich bij de scholieren in Modestia te bevinden. De artike len werden teruggegeven. De waarde van enkele zaken die niet meer te achterhalen waren, werd door de leiding vergoed. Dinsdag werd gemeld dat enkele jon gens er met het geldbakje vandoor waren gegaan dat aan een kranten standaard voor fotohandel Nauta be vestigd was. Het signalement voldeed aan dat van de scholieren in Modestia. Toen de politie was gearriveerd en tegen de inmiddels opgespoorde scho lieren had gedreigd proces verbaal op te maken en dit door te zullen sturen naar Duitsland, bekenden ze. Het geld en het bakje werden teruggegeven. De groep gaat vrijdag terug naar Duits land. De politie wijt de moeilijkheden met de scholieren aan gebrek van capa bele leiding. „Na aftrek van de bejaardenwoningen beschikt de Woningbouw vereniging Texel over 660 woningen. De gemeente Texel heeft ongeveer 40 huurwoningen. Vijftig procent van de leeggekomen woningen van onze vereniging wordt toegewezen door de gemeente Texel aan urgente woningzoekenden. De overige woningen worden door de vereniging toegewezen op lidmaatschapsnummer. Een lid is aan de beurt voor een woning, na ongeveer acht a tien jaar. leder lid wacht zijn beurt af, tenzij urgentie (door de gemeente te bepalen) hen vóór doet gaan. Het aantal woningzoekenden in de gemeente Texel bedraagt ongeveer 300, verdeeld over 180 voor het merendeel jonge alleenstaanden en 120 gezinnen. Texel is geen groeigemeente en derhalve zijn de uitbreidingen in de huursector gering. Dit heeft geresulteerd in een bijna uitzichtloze situatie voor de Texelse woningzoekenden." Deze opmerkingen staan in het ver weerschrift dat de Woningbouwvereni ging Texel dinsdag indiende bij de kan tonrechter in Den Helder inzake de voorgenomen woningruil van I. de Vries, waartegen de Woningbouwver eniging zich verzet. De heer De Vries moet in verband met een nieuwe baan naar Hilversum verhuizen en wil daarom een woningruil met iemand uit die stad. Een vrouw uit Hilversum, zonder eco nomische belangen op Texel, zou het huis van De Vries betrekken, terwijl hij naar haar huis in Hilversum gaat. De heer J. A. Wendrich, directeur van de Woningbouwvereniging Texel, die het verweerschrift samenstelde wees in sa menhang met de slechte woningsituatie op artikel 4, lid 2 van de statuten van de vereniging dat luidt: „Leden der ver eniging kunnen worden natuurlijke per sonen, bekwaam tot het aangaan van overeenkomsten en werkzaam of woonachtig in de gemeente Texel." De raadsman van de heer De Vries was van mening dat de slechte woning situatie op Texel in dit geval er niet toe doet. Het gaat om het toepassen van de huurwet. Verder worden de statuten opzij geschoven door het dwingend karakter van de huurwet. Ten aanzien van woningruil wordt in die wet de mogelijkheid daartoe geopend „onge acht een andersluidend beding." In Tekort het verweerschrift wordt verder opgemerkt: „Door het tekort aan huur woningen (het eigen woningbezit heeft op Texel de overhand) ontstaan steeds grotere problemen bij het aantrekken van politiefunctionarissen, leerkrachten bij het lager-, beroeps- en voortgezet onderwijs en personeel van andere overheids- of semi overheidsinstellin gen. Het bedrijfsleven komt helemaal op de laatste plaats en dient voornamelijk zelf in woonruimte voor personeel te voorzien. Texel is een vrij besloten ge meenschap waar binnen een groot aantal niet van oorsprong zijnde Texe laars veelal tijdelijk wonen en werken. Het gaat hier onder meer om politie ambtenaren en leerkrachten. Bij vertrek laten deze mensen een woning achter waarin een Texelse woningzoekende, dan wel een opvolger van de ver trekkende kan wonen. Bij woningruil met iemand die niet aan Texel gebonden is, terwijl er wel sprake is van ver vanging van de betreffende persoon, neemt de woningnood weer toe. Texel is een aantrekkelijk gebied en er zijn dan ook voldoende liefhebbers die er willen wonen." „Op dit moment", gaat het verweer schrift verder, „zijn er ongeveer 10 gezinnen waarvoor dringend een oplos sing gevonden moet worden. Deze ge zinnen wonen tijdelijk in recreatie- appartementen, caravans, zomerwo ningen en dergelijke. Eén gezin, be staande uit vijf personen, dient vóór 16 maart het appartement waarin het tijde lijk woont te verlaten. Er is geen ander onderkomen beschikbaar." (lees verder pagina 21

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1