Urban Cowboy a i wuiwi i h Verkeerscontrole Veel automobilisten zonder gordels Recreatiecentrum Afname woningvoorraad door woningruil VERVOLG VAN PAG.l Texel Drive Youth for Christ koffiebar Schietoefeningen VERVOLG VAN PAG. 1 Geslaagd Bouwvergunninger PAGINA 2 TEXELSE COURANT n VRIJDAG 3 APRIL 198 Ook deze punten uit het verweer achtte de raadsman van De Vries niet essentieel. Door het vertrek van De Vries verandert er volgens hem niets. Er wordt een huurder voor hem in de plaats gesteld en de totale woningvoorraad neemt niet af of toe. Verder is het zo dat als De Vries geen vervangende woonruimte krijgt, hij in zijn huis op Texel zal moeten blijven wonen en dan komt het huis ook niet vrij voor woning zoekenden. Strijdig ,,Het stellen van het belang van de enkeling boven dat van de gemeen schap, ofwel het toestaan van woning- ruil met een niet aan Texel gebonden gezin of persoon, wordt door ons als onbillijk ervaren ten opzichte van de Texelse woningzoekenden en is ons inziens dan ook strijdig met de belangen van die gemeenschap." De raadsman van De Vries was het met deze zin uit het verweerschrift eens, maar wees erop dat voortdurend aan personen van buiten Texel woningen ter beschikking worden gesteld. Het gaat hier om mensen van het onderwijs of de politie die een functie voor de samenleving vervullen. Het verweerschrift ging ook nog in op mogelijke alternatieven voor De Vries: „Door verzoeker I. de Vries is meege deeld dat zijn nieuwe werkgever zeker een woning voor hem zou weten te vinden en wel in Almere. Ongeveer in het najaar van 1981 zou dit zijn beslag kunnen krijgen. Verzoeker geeft echter de voorkeur aan woningruil omdat het reizen tussen Texel en Hilversum een te grote belemmering zou zijn. Maar de heer De Vries is in de gelegenheid ge weest woningeruil te plegen met een gezin uit Amsterdam-west, waardoor de door hem aangegeven belemmeringen grotendeels zouden zijn opgeheven. De betrokken ruilpartner is als leraar ver bonden aan de RSG. Tegen een derge lijke ruil hebben zij geen bezwaar, vooral niet omdat dan de belangen van alle betrokkenen en die van de gemeen schap daarmee gediend zouden zijn", zo schrijft de woningbouwvereniging. De raadsman van De Vries vindt het zeer twijfelachtig of De Vries inderdaad in een nieuwbouwwoningen in Almere terecht kan. De woningruil met iemand in Hilversum is de meest logische oplossing. Op Texel blijven wonen is uitgesloten. Enerzijds wegens de dan dagelijks af te leggen afstanden en an derzijds door het feit dat De Vries in zijn nieuwe werkkring zeer onregelmatige werktijden zal hebben, waardoor hij vaak niet meer met de boot mee zal kunnen. Als De Vries in Amsterdam was gaan werken, dan was een woningruil met iemand in Amsterdam logisch ge weest. Nu ligt echter een woningruil met iemand uit Hilversum het meest voor de hand. De heer De Vries voegde daar zelf nog aan toe dat geen enkele zekerheid bestaat dat hij in Almere terecht kan. Zou het inderdaad zo zijn dat hij zeker wist dat hij in het najaar in Almere terecht kan, dan had hij er geen bezwaar tegen tot zolang in een pension te verblijven. Die zekerheid bestaat echter niet. Noodzaak De Vries wilde er verder op ingaan hoe de huidige situatie was ontstaan. Op 5 januari nam hij het besluit dat hij niet langer bij zijn werkgever, de Verenigde Noordhollandse Dagblden, wilde blijven werken. Sollicitaties leverden twee mo gelijkheden op: een baan in Amsterdam en een in Hilversum. De baan in Hilversum was het eerst rond. Daarmee verviel de mogelijkheid om de RSG- onderwijzer uit Amsterdan op Texel aan een huis te helpen en werd besloten tot woningruil met Hilversum. Het gaat vol gens De Vries niet om een voorkeur voor een bepaalde woonplaats maar on een noodzaak in Hilversum te wonen. Verder stelde hij dat de woningnood alleen maar toeneemt als er een huis uit de woningvoorraad verloren gaat, of zoch een nieuwe woningzoekende meldt. In zijn geval waar de ene huurder in de plaats wordt gesteld voor de andere zou van een dergelijke toe name echter geen sprake zijn. De Vries erkende dat de Woningbouwvereniging het algeneem belang moet dienen. Wanneer echter huizen worden toege wezen aan politiemensen en onderwij zers, voordat de Texelaars aan bod komen, vond hij dat geen algemeen belang. Weinig kans „De punten uit ons verweerschrift zijn misschien niet relevant", merkte J. A. Wendrich in antwoord op de mening van de raadsman op, „maar ze schetsen de situatie wel zoals die op Texel is. Er zijn driehonderd woningzoekenden en er is maar weinig kans op uitbreiding van het aantal huizen. In de periode van 1978 tot 1981 werden er maar 18 bijge bouwd en het zal zeker niet voor eind 1981 zijn dat we met de bouw van 60 70 woningen kunnen starten. Dit ge geven hoort mee te tellen. Ik wil hier niets afdoen aan het persoonlijk pro bleem van de heer De Vries maar het algemeen belang is bijzonder groot." „Wat betreft de huisvesting van on derwijzers", ging Wendrich verder, „ook daar speelt het algemeen belang een rol. Er gaan onderwijzers weg bij de scholengemeenschap omdat ze geen behoorlijk huis op Texel kunnen krijgen. Als De Vries weggaat en er komt iemand van buiten, betekent dat het verlies van één woning. Veel mensen willen graag op Texel wonen. Ze zullen dat nu door woningruil proberen te regelen. Waardoor onze huizen niet langer bewoond zullen worden door de mensen die op de wachtlijst staan. Uit hoofde van het gemeenschapsbelang moet paal en perk worden gesteld aan de woningruil." Wendrich zei verder dat De Vries een goede woning in Amster dam was aangeboden, waardoor de RSG-leraar naar Texel had kunnen verhuizen. Hij noemde het stukje Amsterdam/Hilversum dagelijks heen en weer reizen geen bezwaar. Veel mensen moeten voor hun werk pende len. Een zwaarwichtig argument voor een woningruil met Hilversum was er volgens hem niet. In antwoord op vragen van kanton rechter mr. Wouters merkte De Vries op dat hij het huis in Amsterdam nog niet had gezien. Over de afstand tussen deze stad en Hilversum zei hij dat deze met het openbaar vervoer ongeveer een uur reizen vergt. Daarnaast heeft hij nacht en weekenddiensten op tijden waarin er geen openbaar vervoer rijdt. „Ik heb de mogelijkheid van Amsterdam-west niet verder onderzocht omdat dat in het geheel niet relevant is als je in Hilversum werkt", verklaarde hij. De Vries wees verder nog op een nieuwe wet die de procedure voor wonignruil versoepelt. „Zelfs de rijksoverheid vindt nu dat woningruil niet belemmerd mag worden als één van de twee partners econo misch gebonden is. De kantonrechter wees er echter op dat deze wet alleen maar gaat over het al dan niet ver strekken van een woonvergunning in een bepaalde gemeente. Korter In antwoord op een vraag van de rechter zei De Vries dat de afstand Almere-Hilversum korter is dan Hilver- sum-Amsterdam. Aan Wendrich vroeg de rechter nog of er geen leraren of andere spoedeisen de gevallen in de omgeving van Hilversum zijn die naar Texel willen. Wendrich zei dat zulke gevallen hem niet bekend zijn. „Zo gauw iets dergelijks voorkomt bel ik de betreffende regio om te vragen of er iemand is die noodzakelijkerwijs naar Texel moet. Dat doe ik om een vlucht van niet-economisch gebondenen naar de huizen van de woningbouwvereni ging te voorkomen. Door dit soort woningruil komt er een enorme druk op de woningvoorraad. Er wordt niets ge bouwd en voor een redelijke prijs is er ook niets te koop. Vandaar mijn zeer dringend verzoek aan De Vries: is er in de buurt van Hilversum, —en Amster dam is in de buurt, geen andere mogelijkheid?" Kantonrechter Wouters zegde toe over uiterlijk drie weken uitspraak te zullen doen. Enige tijd geleden stond in deze krant een door burgemeester Engelvaart in Kalamazoo (Michigan - USA) gemaakte foto van een straatnaambord 'Texel drive'. In het onderschrift kon geen ant woord worden gegeven op de vraag waarom deze straat de naam van ons eiland draagt. Naar aanleiding daarvan ging de sedert jaren in Kalamazoo wonende oud-Nederlander H. Zegerius op onderzoek uit, echter zonder resul taat. Hij benaderde vergeefs enkele wegencommissies maar van een predi kant vernam hij dat destijds in deze omgeving vier grote boeren land beza ten en sommige van de door hen aangelegde straten naar hun kinderen noemden. Een van deze boeren was van Hollandse afkomst en heette 'Den Bleij- ker'. Het is mogelijk dat deze familie iets met Texel te maken heeft gehad of van Texel afkomstig is, maar daar kon de heer Zegerius geen bevestiging van krijgen. In het weekend van 4 en 5 april wordt een Youth for Christ koffiebar in 'De Schakel' naast de N.H. kerk gehouden. Op vrijdagavond vanaf 20.30 uur werkt Diane Wilson mee. Diane zingt Engelse en Nederlandse luisterliedjes en Franse chansons (folk). Ze begeleidt zichzelf met de gitaar. Zaterdagavond zijn Ben, Bert en Marjet te gast in de koffiebar. Ze zingen zelfgemaakte Nederlandse liedjes en bewerkingen van populaire folk songs. Aanvang 20.30 uur, iedereen is welkom en de toegang is gratis. Ligging schietterrein C 52°52, 5'N - 4°42, 8'E. In het tijdvak van 1 t/m 30 april 1981 zullen, op werkdagen van 08.00 tot 20.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden ge houden met licht luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. Op maandagmorgen en vrijdagmid dag wordt niet geschoten. In de film 'Urban cowboy' speelt John Travolta een arbeider op een olieraf finaderij bij Houston (Texas), die 's avonds zijn overall ruilt voor een cow boyshirt en hoed en in de western-bar Gilley's de dagelijkse werkelijkheid van routine, lawaai en stank ontvlucht. In Gilley's danstent met een capaciteit van 8000 bezoekers maakt John Travolta deel uit van de taaie bevolking. Hij bevindt zich regelmatig aan een van de acht bars. Door te drinken, te dansen, te vechten en zich met elkaar te meten op een steigerende mechanische stier voe len hij en zijn collega's zich net zo stoer als de legendarische cowboys vroeger in het wilde westen moeten zijn geweest. Met dit gegeven is het regisseur James Tijdens een algemene verkeers controle, die de politie dinsdagmid dag op vier verschillende plaatsen op Texel hield, werd een groot aantal processen verbaal opgemaakt. Acht tien automobilisten reden zonder veiligheidsriemen, twee auto's hadden defecte remlichten en ook bij een aanhangwagen bleek de ver lichting niet te werken. Bij één auto werkte de handrem niet, vier auto's hadden gladde banden en éénmaal werd geconstateerd dat iemand met een ongeldig derde deel van zijn kentekenbewijs reed. Een automobi list werd geverbaliseerd omdat hij een kind op de voorbank vervoerde. Normaal is dit alleen toegestaan wanneer het kind een heupgordel draagt. In dit geval werd echter geen enkele veiligheidsgordel gedragen. Ook een fietser werd aangehouden; wegens diverse technische gebre ken werd zijn vervoermiddel uit het verkeer genomen. Bij de meeste aangehouden automobilisten waren de autopapieren in orde. Degenen, die geen rijbewijs bij zich hadden, werden in de gelegenheid gesteld dit alsnog op het bureau te komen tonen. Bridges niet alleen gelukt een leuke film af te leveren, maar ook de muziek die er in zit is het aanhoren beslist waard. 'Urban cowboy' is te zien van vrijdag tot en met maandag. De toegang is alle leeftijden. Doornroosje Voor de zondagse matinee is de Walt Disney tekenfilm 'Doornroosje' weer eens te voorschijn gehaald. De film is alweer 21 jaar oud. Maar wat de beelden betreft is dat geen bezwaar: die zijn tijdloos en perfect. Wel is het jammer dat de film niet Nederlands is gesproken maar gelukkig kennen de meeste kinde ren het overbekende verhaal wel en zij zullen ook zonder woorden kunnen genieten bij het zien van veel goede en kwade toverkunsten, tal van vrolijke diertjes in het bos en een dappere prins die allerelei gevaren trotseert om bij zijn bruid te komen. Toegang alle leeftijden. overtuigd is van de noodzaak van een dergelijk plan, mag worden verwacht dat ook de financiën wel op tafel komen. Hinder De heer H. Bruining had kritiek op het plan om woningen toe te laten op de 'GB'-strook aan de Nikadel. Huizen en bedrijven door elkaar lokken hinder- problemen uit, zoals gebleken is bij het chinees restaurant. Alleen woningen die een directe relatie met de bedrijven hebben (bedrijfswoningen) zouden toe laatbaar zijn. W. Mets herinnerde er echter aan dat aan nieuwe bedrijfs vestiging in De Koog helemaal geen be hoefte bestaat, hetgeen Nauta erkende met de opmerking dat de beschikbare winkeloppervlakte in De Koog nu al overmatig is. Bruining had ook be zwaren tegen de mogelijkheid in het plan om enkele woningen op de hoek Nikadel-Dorpsstraat te bouwen. Rustig wonen is op dit drukke punt onmogelijk, zo zei hij, sprekend uit eigen ervaring. Nauta beloofde deze opmerkingen te zullen 'meenemen' en constateerde dat de hoorzitting op deze wijze zijn nut duidelijk bewees. Waaruit de verkeers- remmende maatregelen op de Nikadel zullen bestaan, staat nog niet vast. Verkeersdrempels zijn wellicht onge wenst, maar er zijn ook andere oplos singen denkbaar. Belangrijk is dat de Nikadel aan het begin iets wordt verlegd om een vloeiende bocht te krijgen naar het parkeerterrein. Het doorgaande ver keer moet dus al afremmen om die bocht te kunnen nemen. Verschillende aanwezigen hadden echter weinig fidu- tie in de 'erffunctie' van de Nikadel terwijl deze toch doorgaande verkeers weg moet blijven. Hazekamp Wat betreft de financiering van het kostbare project in het artikel 11 gebied zijn de kansen op rijkssubsidie nog niet helemaal verkeken. De welbekende nota van staatssecretaris Hazekamp over de bevordering van het binnenlandse toe risme geeft uitzicht op subsidies en be lastingfaciliteiten, maar de realiteit is dat het rijk zonder centen zit. „Reken maar nergens op", zei Nauta. Een groot pluspunt is dat practisch alle benodigde grond van het artikel 11 gebied in gemeentelijke handen is, zodat er in ieder geval geen vertragingen uit grondverwerving kunnen voortko men. Adriaan Dijksen wilde meer groen ge projecteerd zien rond het sportveld dat in het plan is opgenomen, om luid- sprekerlawaai tegen te houden. Naar aanleiding daarvan kwam naar voren dat het sportveld thans niet is bedoeld als terrein voor de plaatselijke voetbalver eniging, maar dat het door die ver eniging als trainingsveld gebruikt zal worden is niet uitgesloten. SV De Koog heeft nl. een trainingsveld nodig en kan dat bij het huidige terrein (eigendom Staatsbosbeheer) aan de Boodtlaan niet verwezenlijken. Water genoeg? Dijksen vroeg ook aandacht voor de waterhuishouding in het gebied. Een andere vragensteller betwijfelde of er 's zomers genoeg water zou zijn om de waterpartijen vol te houden. Nauta dacht van wel want er is vrij veel drangwater uit de duinen. Deskundigen zullen dit aspect onderzoeken voordat de plannen definitief worden. Ook na de pauze (met koffie of een pilsje van de gemeente) werd geani meerd gediscussieerd. W. Mets gaf het advies alvast te beginnen met de aan plant van het vele groen dat in het plan is opgenomenHet duurt wel een jaar of zes voordat de bomen voldoende be schutting zullen geven. De heer Van Hoorn van De Zwaluw dacht dat het overdekte recreatiecen trum op Texel zodanig zal worden ge waardeerd dat er geen bezwaren zullen zijn tegen een hogere toeristenbelasting voor dit doel. Verschil van opvatting bleek te heersen over de juistheid van de plaats van de appartementen ten op zichte van de overdekte centrale voor zieningen. Jan Plezier-vaarder Kikkert kreeg tot aller geruststelling te horen dat de Jan Plezier in het nieuwe plan in ieder geval een standplaats zal krijgen. De vrees dat het plan om financiële redenen niet of slechts gedeeltelijk kan worden uitgevoerd, bleek vrij algemeen te leven. De totale investering zou uiteindelijk wel eens in de buurt van de veertig miljoen kunnen liggen. Naura relativeerde deze opmerking door te zeggen dat de jaar- lijke lasten per toeristische slaapplaats op Texel niet zo erg hoog zullen zijn, zo ongeveer 740, Meegedeeld werd dat bezwaren ook per brief aan B en W kenbaar gemaakt kunnen worden. Dat kan ook in de latere officiële procedure, maar als het eerder gebeurt kan veel vlotter worden gewerkt. De dames J. K. van der Wal-de Boer en A. J. Witte-Zijm zijn geslaagd voor het examen Financiering van de Stich ting Examens Assurantiebedrijf. Beiden zijn werkzaam bij Assurantiekantoor Texel. In de afgelopen maand zijn door B W aan de volgende personen en inst: ties bouwvergunningen afgegeven: F. C. Timmer voor het plaatsen v een schutting bij zijn woning Waaldi straat 17 Den Burg; J. Beijert voor f veranderen van een dakkapel op f woonhuis Waalderstraat 24 Den Bu de Gebroeders Huizinga voor het bo wen van een slaapkamer Binnenbi 5-10 Den Burg; J. Keesom voor het v anderen van een houten bijkeuken dc een stenen en een dakkapel bij I woonhuis Weverstraat 77, Den Bu Bouwbedrijf Timmer voor het plaats van een montagehal Peperstraat 11a Oosterend; Gemeentewerken voor t veranderen van een opslagloods aan Groeneplaats; W. Ham voor het verg ten van een bar/café met keuken berging aan de Herenstraat 7 in D Hoorn; J. Brouwer Warmoesstraat 42 Den Burg voor het plaatsen van e verzorgingsgebouw op Zuidhaffel; C. Kuip voor het plaatsen van e'1' garage/berging bij het woonhuis Mnl dellandseweg 11 Oudeschild; A. Zoetelief voor het plaatsen van garage/berging bij het woonhuis Ruyterstraat 57 in Oudeschild; D. Te stra voor uitbreiding van een veldschi De Rede 13 in de P.H. polder; W Bakker Hoornderweg 40 voor het v_ anderen van een bar/snackbar Heri straat 12 in Den Hoorn; J. D. Koopn Boogerd 11 voor het bouwen van woonhuis hoek Molendwarsstra Beatrixlaan Den Burg; A.C. Mat(C Hogerstraat 6 voor het bouwen van t magazijnruimte bij Hogerstraat 3-5 Burg; H. P. Rijk voor het verande van het winkelpand Dorpsstraat 1 in Koog; N. J. van Dam voor het plaat:lr van drie windschermen bij de won 'e Wilsterstraat 58 in Den Burg; C. M voor het vergroten van een garage t berging bij Dorpsstraat 16 in De Ko E. Kordes uit Bonn voor het bouv van een zomerhuisje op bungalowp Slufterduin; G. T. Zoetelief voor veranderen van een bollenschuur, Ot Dijkje 8 bij De Koog; de firma Drij Schilderend 102 voor het maken tP4 een doorgang aan het Wezenland Den Burg; Jb. Dros voor het verande van het winkelpand Peperstraat 37 Oosterend; S. Gieles en W. Jong: voor het veranderen van de wo huizen De Dageraad 55 en 57 ir Horntje; H. Römer uit Hilden (Brd) v het vergroten van een zomerhuisje <e de Californiëweg 223 bij De Koog; Duinker voor het vergroten van schuur Nieuweschild 15 bij Oostere Recreatie Stichting Texel Den Burg v het plaatsen van een CV-ruimte camping 'Om de Noord' aan de Bod,, laan in De Koog; E. van Egmond v het bouwen van een garage bij het p Tienhoven 10 De Waal; _C. Ba) Gerritslanderdijkje voor het plaatsen een garage aan de Gerritslanderdw weg bij Den Burg; de PWN uit B mendaal voor het vernieuwen van kozijnen in de gebouwen Westen de 2, 4 en 10; de PEN Schilderend 70 v "ni het plaatsen van een transforma station aan de Oostkaap bij Oostere|H; A. Stiekema Molenstraat 59 voor vernieuwen van een bar/café aan Zwaanstraat in Den Burg; P. M. voor het plaatsen van lichtkozij Hogereind 50 De Waal; T. Witte ji< het plaatsen van lichtkozijnen Schi wal 32 Den Burg; Verenigde Schil: Maricoweg 15 in Den Burg voor plaatsen van een erfafscheiding. h v Derden en belanghebbenden kun lei tegen deze beschikkingen ingevolgd v wet Administratieve Rechtspraak O heidsbeslissingen (AROB) een zwaarschrift indienen. Nadere infor tie hierover is te verkrijgen bij de meentesecretarie kamer 209 (algen in zakenj. »hi

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2