(jroen c2wartsjexels in het harL, ben W niet onwrikbaar over goothoogte Afscheid J. Daalder in hartelijk sfeer Maar boeren krijgen hun zin niet Dubbel parkeren zonder probleem CDA verkiezingsbijeenkomst: Texeltoerist PSP-afdeling nu zelfstandig Weer bouwdorp en bouwkamp Onlangs verscheen het voorjaars- nummer van Texeltoerist. De in deze editie voorkomende 'tips' zul len binnenkort voor alle volgende nummers die dit seizoen verschij nen in één keer wordt herdrukt. Thans bestaat nog gelegenheid om deze tips te wijzigen of aan te vullen. Op alle betrokkenen doen wij daarom het dringende beroep hun vermeldingen te controleren en in het bijzonder te letten op ope ningstijden, telefoonnummers en prijzen. Aan- en opmerkingen ont vangen wij graag vóór 14 april a s. Men wende zich tot de redactie van de Texelse Courant, Samenstellers Texeltoerist. DINSDAG 7 APRIL 1981 94e JAARGANG NR. 9567 idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, its Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ins Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. jor advertenties, abonnementen, etc.: mgeveld De Rooy B.V., istbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Hoewel B en W er niets voor voelen om de landbouworganisaties un zin te geven, hebben zij laten blijken dat de thans geldende oothoogte voor agrarische gebouwen in het buitengebied (3 meter) oor hen niet 'heilig' is. Als een ontwerp voor een schuur zou worden igediend waarin de aspecten bedrijfsvoering en landschap op loede wijze zijn verenigd, dan zullen ze aan de bouw van zo'n schuur neewerken, zelfs als de thans voorgeschreven maten worden over- chreden. In dat geval zullen ze zelf het initiatief nemen tot wijziging an het bestemmingsplan. Erop vooruitlopen door toepassing van rtikel 19 is in ieder geval onmogelijk. boontjes te doppen op landschaps- gebied, zodat het niet nodig is dat Texel tot landschapspark wordt gemaakt. Zo doende werden in het bestemmingsplan meer dan normaal eisen aan gebouwen gesteld en er kwam een regeling voor financiële bijstand voor nadere eisen die boven het bestemmingsplan uitgingen. Het college wil dat de raad nu konse- kwent is en niet overgaat tot het ingrijpend wijzigen van maten waaraan gebouwen in het buitengebied moeten voldoen. Bovendien zegt het college ervan overtuigd te zijn dat door de goothoogte van drie meter de bedrijfs voering niet op aanvaardbare wijze wordt aangetast. Niettemin laten zij blijken dat er toch wel aan die voorgeschreven maten is te tornen, als de schuur maar in het landschap past. De verhoudingen van een schuur moeten goed zijn, wat voor al geldt voor de verhouding dakvlak- gevelvlak en waarbij ook de bouwmassa van belang is. Het inpassen van een gebouw in het landschap is echter vooral een zaak van de ontwerper; hij moet de belangen van landschap en economie gelijktijdig dienen. Volgens B en W is de problematiek van de goothoogte tot dusver uitsluitend vanuit de economische achtergrond benaderd. Het college heeft over deze aspecten nog overleg gepleegd met Bloembollen cultuur maar daar wordt vastgehouden aan een minimumhoogte van 4,20 meter voor de goten aan beide zijden van het gebouw. B en W zien echter geen aan leiding hun standpunt te wijzigen. Ver dere uitwerking van het standpunt is onderwerp van overleg dat op 28 april met de agrarische standsorganisaties zal worden gevoerd. De raad wordt gead viseerd met het thans geschetste beleid in te stemmen en de brief van de standsorganisaties en Bloembollencul tuur voor kennisgeving aan te nemen. CDA - voorzitter S. Bremer overhandigt een cedeeu een de afscheidnemende J. Daalder. Het aantal leden van de PSP op Texel is de laatste tijd zodanig geste gen, dat kon worden overgegaan tot het vormen van een zelfstandige' plaatselijke afdeling. Tot dusver ressor teerden de Texelse PSP-ers onder de afdeling Den Helder. Donderdagavond 9 april houdt de PSP-Texel een ledenvergadering op het adres Tjakkerstraat 35, Den Burg. De agenda vermeldt onder meer bespre king van het „strijdprogramma" voor de kamerverkiezingen van 26 mei. Voor informatie over de PSP kan men terecht bij Th. v.d. Berg, Wilsterstraat 25 te Den Burg. Aldus valt op te maken uit het pre- dvies dat het college (in deze unaniem landelend) aan de raad heeft gestuurd n waarin de wensen van de geza- nenlijke standsorganisaties en van de 'exelse afdeling van 'Bloembollencul- uur' van de hand worden gewezen. De ileidooien van die kant hebben dus niet lebaat. Vorige week maandag hebben lenoemde organisaties er bij het college log eens op aandrongen de wandhoog- e van de schuren op 4,50 meter te irengen. Daarbij werd eraan herinnerd dat bij Ie introductie van het nieuwe bestem- ningsplan voor het buitengebied be- sofd is dat het plan geen belemmerin- ien zou opleggen aan de agrariërs, itegendeel: het bestemmingsplan zou len bescherming bieden. Er zouden leen inkomensverschillen mogen ont- taan doordat de een duurder zou noeten bouwen dan de ander. Zou dat och gebeuren dan zou de gemeen- ichap financieel moeten bijspringen om iet verschil ongedaan te maken. En als ir geen geld zou zijn, dan zouden de leperkende bepalingen versoepeld noeten worden, zo had mr. Sprenger ijdens het vooroverleg te kennen gege- Ien De landbouworganisaties consta- eren nu dat door het vasthouden aan Ie goothoogte van drie meter bevrie- end wordt opgetreden inplaats van intamerend en positief inspelend op de intwikkelingen in de land- en tuinbouw. ,De argumentatie hierbij wijst niet op inige realiteitszins", aldus de besturen, lie het idee van de afdeling ruimtelijke irdening om de gewenste wandhoogte ;e verkrijgen door het dak te laten door open, als practisch onbruikbaar en fi- ïancieel onaantrekkelijk van de hand /vijzen. Strijdmiddel? Met kennelijke verbittering constate- en de agrariërs dat thans blijkt dat het Jestemmingsplan tégen de boeren wordt gebruikt. Is het bestemmings- ilan buitengebied dan toch opzet om de intwikkelingen in de landbouw tegen te jaan?" Waarbij wordt gewezen op de motorfunctie' van de landbouw voor de :otale werkgelegenheid op Texel en de verwachting wordt uitgesproken dat het door B en W voorgestane beleid zal eiden tot teruggang in de werkgele genheid, vooral bij de bollenteelt. Schu- en met hoge goten maken arbeids- verlichtende en geldbesparende tech- lieken mogelijk. Dat is onder meer oelangrijk bij bedrijfsovername. Zoals iet vroeger ging kan het niet meer en jonge agrariërs willen het ook niet meer. xtra financiële lasten, veroorzaakt door oge bouwkosten als gevolg van de be- Ook deze zomer worden weer drie weken bouwdorp en een week bouw kamp gehouden voor de Texelse jeugd. De bouwdorpweken zijn gepland van 13 tot en met 31 juli en het bouwkamp wordt gehouden van 2 tot en met 8 augustus. Evenals vorig jaar zal vóór beide evenementen een kaderweekend ge organiseerd worden. Het wordt deze keer één geconbineerd weekend: voor het bouwdorp op zaterdag 2 mei en voor het bouwkamp op zondag 3 mei. Alle medewerkers worden geacht op dit kaderweekend van de partij te zijn. Extra hulp bij bouwkamp en bouwdorp is welkom. Zowel oude krachten als nieu welingen worden verzocht zich te mel den bij Jan Kramer van de Stichting Bouwdorp Texel, per adres raadhuis, telefoon 02220-3041, toestel 130. De minimum leeftijd is 18 jaar. palingen van het bestemmingsplan, kunnen jonge ondernemende mensen zich niet veroorloven. De vooraanstaan de plaats die de Texelse landbouw zich heeft verworven zou door bepalingen als deze teniet worden gedaan. Waarna de organisaties nog eens uitleggen waarom wanden van 4,20 meter voor bollenschuren nodig zijn: voor het kun nen stapelen van kuubskisten, voor het over de hele oppervlakte kunnen ge bruiken van de kistenkantelaar en de trekker met cabine, de hefmast e.d. Ook moet het mogelijk zijn in de zijwanden een deur te maken met een hoogte van vier meter. Geen krimp B en W hebben echter nauwelijks krimp gegeven. Verwezen wordt naar de uitvoerige discussie die aan de vast stelling van het bestemmingsplan is vooraf gegaan. Dat bestemmingsplan was mede bedoeld om te laten zien dat de Texelaars in staat zijn hun eigen Jarino-directeur C. Baggerman demonstreert voor geïnteresseerden uft de Texelse hotelwereld de parkeermochIne. Gistermiddag is het vernieuwde en uitgebreide complex 'Beatrix' aan de Kamerstraat in De Koog in gebruik genomen. De nieuwe eigenaar Jarino uit Roden heeft het hotel aangepast aan de huidige tijdseisen en heeft op het terrein er tegenover twaalf appartementen gebouwd: tien stuks voor vier personen en twee voor twee personen. De luxe uitgevoerde appartementen zijn in drie lagen gebouwd volgens inmiddels beproefde methode: twee gewone bouwlagen met daarop een 'Visser'dak waarin ook een volwaardige bouwlaag is ondergebracht. Bij de appartementen is een zwembad aangelegd van 4X7 meter dat nog van een overkapping zal worden voorzien. Iets bijzonder is de installatie waardoor het mogelijk is op een kleine oppervlakte veel auto's te parkeren. neel met deze dingen verbonden zijn, zoals J. Daalder." Kees Hin zei dat de vorming van de CDA met de nodige strubbelingen was verlopen. De mensen van de ARP konden maar moeilijk afscheid nemen van hun partij. In het begin ging het niet zo best maar uiteindelijk wisten de drie stromingen in het CDA elkaar toch te vinden. Een gemeenschappelijk pro gramma kon worden opgesteld. Hin wist zich te herinneren dat de vergade ringen altijd in een goede sfeer verlie pen. ,,Als je met deze gang van zaken wordt geconfronteerd, dan zie je chris tenen die wat anders tegen het geloof aankijken. Bij de mensen van de ARP staat de bijbel wat centraler dan bii de katholieken. Ik vind dat een verrijking van ons samenwerkingsverband, zowel voor de KVP als voor mezelf. In het begin van die vergaderingen zei ik thuis: ik moet vanavond een stukkie uit de bijbel voorlezen. Ik haalde het boek dan uit de kast, blies het stof eraf en zocht onwennig naar een passend deel. Als ik niet uit die bijbel lees wordt Daalder boos, zei ik dan tegen mijn vrouw. Ik had dat een paar keer gedaan en ik ben toen méér uit de bijbel gaan lezen en niet meer alleen als ik een vergadering moest bijwonen. Ik heb genoten van de verhalen uit het Oude Testament en ook van de geweldige verhalen in het Nieuwe Testament. Tegenwoordig zijn er veel jonge mensen die het zoeken bij Baghwan in India. Dat is best. Maar ik vraag me af of ze weten wat voor rijkdom er op de boekenplank staat. Als ik Daalder bedank voor zijn inspan ningen dan is dat allereerst voor het feit dat hij mij attent heeft gemaakt op de rijkdom die in de bijbel te vinden is." Groentje Namens de oud-CHU leden sprak Kees Koorn. ,,ln 1967 kwam ik in de raad toen Westerlaken daar wegging. Ik (lees verder pagina 2) Het terrein waarop de appartementen staan was nl. te klein om ook nog het door de gemeente vereiste aantal par keerplaatsen beschikbaar te houden. Door Trometa BV uit Nunspeet werden zes zg. parkeermachines geinstalleerd waardoor twee auto's boven elkaar kunnen worden gestald. Dat gebeurt door de eerste auto via een pneumatisch werkend hefsysteem in een kelder te laten wegzakken en met een plaat af te dekken, waarna de volgende auto er bovenop kan. Door een druk op de knop (mogelijk door gebruik van een sleutel) kan de verzonken wagen weer even makkelijk naar boven worden gehaald. Afgezien van de ruimtewinst bemoeilijkt dit syteem ook diefstal en vandalisme. Dankzij de parkeermachine kunnen op de betrekkelijk kleine parkeerstrook achter de Jarino-appartementen 18 wagens worden gestald. De appartementen zijn ontworpen door architectenburo Visser. Hoofdaan nemer was Jarino zelf (tevens uitvoer der van het loodgieterswerk). Verder werkten mee: CVI voor centrale verwar ming, IBS (electraf, Gieze (timmer werk), Fokko Mulder (tegels), Rab (levering bouwmaterialen), Gebr. Heer schap (tuinaanleg), Wuis (grondwerk), Moerbeek (stoffering) en Vinke (schoonmaken). Zowel hotel als appartementen wor den door Jarino in eigen beheer ver huurd. Mevrouw J. Jonk heeft de leiding van het bedrijf. Het volgende Jarino project dat aan uitvoering toe is, is waarschijnlijk 'Bosch en Zee' waaraan binnen enkele maanden kan worden be gonnen. Ook de bouw van het winkel- woningencomplex aan de Hogerstraat en Gasthuisstraat is aanstaande. ,,Toen ik negen jaar was, kwam J. Daalder in de gemeenteraad. Ik wist niet anders dan dat Daalder in de raad zat. Een actieve man. Ook bij zijn andere activiteiten. Je kwam hem overal tegen, 's Zondags zat hij voor je in de kerk. Toen ik in de knapenvereniging zat, was Daalder daar voorzitter. Hetzelfde verhaal toen ik in de jongelingenvereniging kwam. Weer was Daalder daar voorzitter. Ik kwam in de drumband en wie fungeerde ook daar weer als voorzitter? Precies, de heer J. Daalder. Zeven jaar geleden kwam ik in het bestuur van de Anti Revolutionaire Partij. Gelijktijdig kwam de heer J. Daalder in het bestuur, inderdaad, als voorzitter. Daalder heeft in mijn leven en ik denk in dat van velen een bijzonder grote rol gespeeld." Deze opmerkingen maakte Wim Timmer vrijdagavond tijdens de ver kiezingsbijeenkomst van het CDA 'n de Witte Burcht te Den Burg. Op het pro gramma van deze avond stond een spreekbeurt van het kamerlid G. van Leijenhorst maar eerst werd afscheid genomen van de heer J. Daalder als bestuurslid van het CDA. De eerste spreker, Wim Timmer, sprak namens de oud-ARP leden. Hij zei dat hij later pas had beseft welke opofferingen Daalder zich heeft getroost voor de verenigingen en voor zijn partij. Altijd van huis en altijd druk in de weer. Timmer dankte Daalder uitdrukkelijk voor al zijn acti viteiten en al het dat hij voor de ARP heeft gedaan. „U heeft 21 jaar in de raad gezeten. Ik vond het een wijs en moedig om te bedanken in een tijd waarin iedereen hoopte dat u nog door zou gaan. U bedankt nu ook als CDA- bestuurslid. U trekt zich terug uit de actieve politiek. Hartelijk dank voor alles wat u gedaan hebt. In die dank wil ik ook uw vrouw betrekken. Zij was degene die zorgde dat alles thuis goed reilde en zeilde als u van huis was", zei Timmer. Namens de oud-KVP leden sprak Kees Hin. Hij zei zich J. Daalder te herinneren uit de Tuinwallen- en Scha- penboetencommissie. ,,Dat was een prettige commissie. Het ging erom de tuinwallen en de schapenboeten zo goed mogelijk te behouden, ledereen die op Texel woont is natuurlijk Texelaar. Maar als het gaat om het behoud van zulke karakteristieke dingen als tuin wallen en schapenboeten, dan kunnen daar beter autochtonen voor inge schakeld worden, mensen die emotio-

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1