VEROORDELING TOT BETALEN VAN SCHADE NA JOYRIDING ZONDER RIJBEWIJS mm Veel vragen voor CDA-kamerlid Texelaars voor de balie WAT IK ZEGGEN WOU.." I Marktpraat f\00,— boete voor vernielen hek JINSDAG 7 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Een 34-jarige inwoner van Groningen moest zich vrijdag voor de lijke toeëigening. Het is in dit geval niet jlitierechter te Den Helder verantwoorden voor het feit dat hij op 21 relevant als in zijn strafblad het ernstige ktober een auto had weggenomen met het oogmerk zich deze eizekTaVdVhoogte van de ederrechterlijk toe te eigenen. Subdidiair was hem joyriding ten laste studiebeurs van zijn cliënt f850, - is en alegd. De Groniger had bovendien geen rijbewijs. dat hij er daarnaast met allerlei bezig- De heer Van Leijenhorst voert het woord. Links van hem voorzitter S. Bremer. Op maandag 20 oktober was hij uit geest in Den Burg. Na bezoek aan r café was hij in de richting van de gerstraat gelopen. Hij wilde over aten in het padvindershuis in Den rg. maar raakte de weg kwijt. Op de inbaan gekomen zag hij een grote :o staan. Hij voelde aan de deur of de !0 open was, stapte in en zag in een rje de autosleuteltjes liggen. Hij rtte de motor en reed in de richting i Oudeschild. Daarna ging hij met de lo naar De Waal. Ter hoogte van dit rp werd hij overvallen door wroeging onzekerheid. Hij wilde terug naar Den rg, maar wist niet precies hoe hij ug moest komen. Na nog wat om- ervingen kwam hij op de Postweg echt. Hier raakte de onervaren auto- ibilist in moeilijkheden. Door een ver- rrde manoeuvre kwam de auto in de ot. De man besloot verder te gaan en en verschool zich achter bosjes als ander auto's langskwamen. Hij kon eindelijk worden gepakt doordat een r hem toebehorend petje in de auto s blijven liggen en de politie hem op md hiervan kon identificeren. Na het geluk was hij teruggelopen naar Den rg en overnachtte daar in het pad- dersgebouw. Ter zitting verklaarde man blij te zijn het petje weer terug te iben. „Ik ben erg aan dat petje ïecht." )e totale schade die door de nach- ike escapade van de Groninger ont- [nd bedraagt f14.700, De Gronin- verklaarde dat hij twee weken gele- i was begonnen dit bedrag af te sen. Hij betaalt net zo lang f125, maand aan de verzekeringsmaat- rappij tot het hele bedrag voldaan is. 'olitierechter mr. Jansen op den Haar VCN MM UZtftS BITTEN VtRANTWOOeOtlUHHt (O MM 0£ HUW Tt )mdat het nog altijd een haalbare rt is op de markt je gulden meer waard is d ik onlangs met twee tassen te jwen izag daar een groep demonstrerende uwen vroegen zich af met pamfletten en den s er nu baas in hun buik denkt te rden waar is hun streven het best mee >aat? poon demonstreren bij ons op de lat! fest mij stond een stevige boer uit de Isten I keek wat bedachtzaam naar deze [testen I zijn hand op de schouder van leder de vrouw [zei, kom laat ons gaan, want da's |h niks voor jou It ons er verder maar niet mee poeien I houden het maar bij de schapen en lien [draaiden zich om, en daar gingen zij men I mijn gezichtsveld, daar tussen de tnen |ee Texelse vrouwtjes, zij waren op en Inden gearmd naar die optocht te ren I moderne vrouwvolk Klazien, zijn I vlinders aks zitten wij nog helemaal zonder Jers zal misschien nog wel meevallen ntje zijn gelukkig te oud voor een kleintje ar ik hoorde, dat vrouwtje van Jan rentegen heeft toch nog pas een tweeling regen i man in een kraam zei, dat was mooi proken vrouwen behoren de piepers te en onze vrouwen nu ook mogen staken an we straks zelf nog ons nest op te ken die gesprekken gaan door mijn ge- hten Int ik moet bij de vismarkt toch even- wachten I man met een stok en een stofjas zei, lak je weer ruimte voor een glas of I bier n ding stond voor mij als een paal |en water je nou wordt gebeten door de kat of kater i ook met zijn buik het gelag moet alen riem er omheen zal men aan moeten K. Bonne, De Koog. had weinig vertrouwen in de motieven die tot het betalen van de schade vergoeding leidden. ,,U bent twee we ken geleden begonnen met betalen. Dat was zeker nadat u de dagvaardiging in de bus kreeg. U dacht waarschijnlijk, het zal wel een goede indruk maken als ik in de rechtzaal kan vertellen dat ik al begonnen ben met betalen. En dan zeker ophouden met betalen na de uit spraak." Op dit punt greep de advocaat van de verdachte mr. Visser in. „Mijn cliënt heeft zichzelf bij de politie gemeld nadat hij die nacht met de auto was weg geweest. Hij wist toen niet dat de politie achter hem aanzat. Hij wilde de schade vergoeden. Hij wist ook niet of de eige naar verzekerd was. Hij vond dat hij de eigenaar van die auto niet met de strop mocht laten zitten. Daarom heeft hij zich aangegeven, om schadevergoeding mogelijk te maken. Dat het bedrag dat hij maandelijks aflost niet hoog is, komt omdat hij student is. Hij moet leven van een studiebeurs." De rechter vroeg of er verband be stond tussen betalen van de eerste ter mijn en het ontvangen van de dag vaardiging. „Nee" zei de advocaat. „Het begin van de betaling is overeengekomen met de verzekeringsmaatschappij. Nadat al les besproken was en de financiële situatie van mijn cliënt hen duidelijk was, hebben ze gezegd: begin maar met betalen. Stel maar een bedrag vast en blijf dat betalen tot al het geld binnen is. Dat werd meegedeeld per brief van 16 maart. Op 30 maart heeft mijn cliënt de eerste betaling gedaan." In zijn requisitoir achtte officier van justitie mr. Jansen de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen. De auto werd achtergelaten in een sloot. Er was een oogmerk van wegne men. Er was gereden zonder rijbewijs. „De verdachte zegt student te zijn, maar ik vind dat er hier sprake is van een weinig studentikoze handelwijze. Voor dit soort daden heb ik weinig goede woorden. Wanneer ik met zoiets wordt geconfronteerd gaan mijn gedachten al gauw naar gevangenisstraf uit. Ik wil er rekening mee houden dat de verdachte nog niet eerder is veroordeeld. Gelet op de schadeclaim en de betalingen die verricht moeten worden, gelet ook op het inkomen van de verdachte, eis ik een geldboete van vijfhonderd gulden voor joyriding. Voor het niet hebben van een rijbewijs eis ik f175, aldus Jansen. Op Texel gewoond De advocaat van de verdachte ging in op de achtergronden van zijn cliënt: „Hij heeft zelf lang op Texel gewoond. Zijn hele jeugd heeft hij er doorgebracht; van 2 tot 17 jaar. Die bewuste maan dagavond ging hij een café in en raakte daar in gesprek met een zoon van een vroegere huishoudster. Die zoon vertel de hem dat de huishoudster overleden was. Dat was een schokkende mede deling, want hij had een goede band met haar. Ook spraken ze in dat café over de ouders van mijn cliënt die eveneens overleden zijn. Na dat café bezoek is mijn cliënt door Den Burg gaan lopen. Hij zag die auto staan. Het was een buitengewoon dure opvallende auto. Tot zijn verbazing was die auto open. Hij ging erin en zag de sleutels liggen. Hij reed over het eiland en reali seerde zich in een helder ogenblik waar hij mee bezig was. Hij wilde terug en toen gebeurde dat ongeluk." „Officier Jansen zei dat er geen twijfel bestaat aan het oogmerk van we derrechtelijke toeëigening. Maar de ver dachte wilde zich de auto niet toe eigenen. Hij geeft nog nooit iets gesto len. Hij is ook nog nooit in contact ge weest met justitie. Uit zijn verklaringen valt geen enkel oogmerk te halen. Volgens de jurisprudentie is er een oog merk als je een auto op een andere plaats terugzet dan waar je hem hebt weggenomen. Mijn cliënt heeft die auto op dezelfde plaats terug willen zetten, maar dat ging niet meer. Er is daarom beslist geen oogmerk van wederrechte lijke toeëigening. Het is in dit geval niet relevant als in zijn strafblad het ernstige feit van diefstal komt te staan." De advocaat zei dat de hoogte van de studiebeurs van zijn cliënt f850, is en dat hij er daarnaast met allerlei bezig heden f174,— per maand bijverdient. De verdachte wist niet dat zijn petje in de auto was blijven liggen, maar had zich toch gemeld. Ondanks zijn finan ciële situatie wilde hij de schade ver goeden. Met het huidige bedrag per maand is hij tien jaar bezig met het ver goeden van de schade. De man die op het conservatorium in Groningen stu deert doet binnenkort examen. Hij kan dan pianolessen gaan geven, waarna het aflossen sneller kan. „Zijn vader was bekend op Texel. Door deze daad is het voor hem moeilijk naar het eiland terug te gaan. Ook op deze manier is hij al flink gestraft", vond de raadsman. Geen rechtvaardiging De officier bleef bij zijn eis. In de aan gevoerde feiten zag hij geen enkele rechtvaardiging om een auto weg te nemen. Hij wees erop dat de man zich pas vier dagen na het misdrijf bij de politie had gemeld. De advocaat wees er nog op dat de eigenaar van de auto ook wel enige schuld trof, door een zeer opvallend en duur vervoermiddel zoda nig achter te laten dat iedereen er zomaar mee weg kon rijden. „Maar het zou zo moeten zijn dat we onze eigen dommen onbeheerd en zonder gevaar langs de kant van de weg konden laten staan", zei rechter mr. Jansen op den Haar. „Iemand die zijn spullen onbeheerd achterlaat is strafbaar", wist de advo caat. De politierechter achtte het primair ten laste gelegde, namelijk het weg nemen van de auto met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening (dief stal) niet bewezen. Wel bewezen achtte hij joyriding, dus het in het bezit nemen van de auto zonder de bedoeling hem te stelen. De rechter vond dat de ver dachte onmiddellijk na het ongeluk naar de politie had moeten gaan. De eis van de officier achtte hij alleszins redelijk. Anderzijds vond de rechter het niet juist de verdachte te veroordelen tot het be talen van bedragen aan de staat, terwijl ook nog een flink bedrag aan schade vergoeding moet worden betaald. Daarom vonniste hij: een voorwaar delijke boete van f500,— met een proeftijd van twee jaar. Als bijzondere voorwaarde verbond hij hieraan dat de verdachte gedurende vier maanden na het vonnis iedere maand f125,scha devergoeding moet betalen. Na verloop van tijd moet hij dit bij de officier kunnen aantonen. Voor het rijden zonder rij bewijs kreeg verdacht ook een voor waardelijke boete: f200, maar wel met de verplichting om in de vijfde en zesde maand na het vonnis honderd gulden extra schadevergoeding te beta len. Een Texelse automobilist stond vrij dagmiddag in Den Helder terecht omdat hij op 26 augustus met zijn auto tegen een hek nabij Oudeschild was gereden en daarna verder was gegaan zonder bericht achter te laten. De man was om half tien 's avonds met zijn auto vanuit Oudeschild in de richting van Den Burg gereden, toen hij verblind werd door een tegemoetkomende auto. Via de stoep rand kwam hij met zijn auto tegen een paaltje terecht, waarna hij het hekwerk had geramd. „Ik ben onmiddellijk ge keerd om te proberen die tegenligger te vinden. Dat is niet gelukt, ik heb het niet aangegeven omdat ik vond dat ik al genoeg gedupeerd was", zou de man volgens het politieverslag verklaard hebben. Ter zitting deelde hij mee dat het niet zozeer om de kosten was, dat hij het niet had aangegeven, maar omdat hij er gewoon niet meer aan had gedacht. Politierechter mr. Jansen op den Haar wilde dat wel geloven. Hij stelde vast dat de verdachte nog niet eerder met justitie in aanraking was geweest. „Als je twintig bent is dat geen kunst, maar als je eenmaal op onze leeftijd bent gekomen, dan is dat iets wat meetelt", sprak de duifgrijze rechter de al wat oudere verdachte toe. De offiecier van justitie mr. Jansen constateerde dat de verdachte alles vlot en ruiterlijk had bekend, maar hij had het beter gevonden als de man on middellijk na het gebeurde vlot en ruiterlijk naar de politie was gegaan. Hij achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en kwam tot een boete van f250,-. De verdachte vond die boete hoog. „Ik had al voor f900,— schade aan mijn auto en ook heb ik f160, moeten betalen aan rijkswaterstaat voor de re paratie van dat hek." Het waren argumenten die de rechter wel aan kon voelen en daarom vonniste hij uiteindelijk f100,— boete. Het tweede kamerlid G. van Leijen horst sprak vrijdagavond tijdens de ver kiezingsbijeenkomst van het CDA in de Witte Burcht. Het kamerlid ging in op de positie die het CDA inneemt in de landelijke politiek. De socialistische en liberale stromingen gaan uit van een op deze wereld geënte visie. Het CDA baseert zich echter op iets van buiten deze wereld; op God s woord. Daarom mag ook nimmer gesteld worden dat het CDA ergens tussen de PvdA en de VVD in zit. Het CDA staat volgens Van Leij enhorst recht tegenover deze partijen, omdat het uitgangspunt heel anders is. Het redeneren vanuit de bijbel dient betrokken te worden op alle zaken waar een politieke partij mee te maken krijgt. Niet alleen op het gebied van zede lijkheid. abortus, euthanasie of proefne mingen met erfelijkheidsfactoren, maar ook wat betreft het milieuvraag stuk, kernenergie of bewapening. Voor dit soort dingen ben je tegenover je Schepper verantwoordelijk, volgens de CDA-visie, Van Leijenhorst vond dat je je niet tezeer moet verliezen in allerlei ideologiën omdat dan het zicht op de werkelijke problemen al snel vertroebeld raakt. Het kamerlid ging hierna in op de algemene sociaal economische toe stand. Een werkloosheidscijfer van 355.000, een financieringstekort van 7% en een achteruitgang van de betalings balans van 12.5 miljard. De slechte economische positie weet Van Leijen horst aan de uitholling van het bedrijfs leven. In Nederland gaat van iedere gulden die verdiend wordt 97,5 cent op aan arbeidskosten. Hierin staat Neder land met Zweden aan de top. Wil de sociale zekerheid in Nederland op peil blijven, dan zullen de bedrijven meer financiële armslag moeten hebben, dat betekent dat de loonkosten gedrukt dienen te worden. Door verminderde loonkosten kan de concurrentiepositie van Nederland in het internationale be drijfsleven verbeteren. Er moet verdiend worden om de sociale voorzieningen op peil te houden. Vooral in een tijd waarin er steeds minder actieven komen is dat belangrijk. Het kamerlid vond overigens dat we elkaar in Nederland geen malaise aan moeten praten. Ons land is nog steeds één der rijkste landen van de wereld. Van Leijenhorst legde de nadruk op het belang van internationale soli dariteit. Nu het economisch in het westen minder gaat, betekent dat niet onmiddellijk dat op de ontwikkelingshulp moet worden gekort. „De arme sloe bers in die landen mogen er niet onder door gaan. We zullen zelf enige pijn moeten lijden", zei hij. Sociale voorzieningen Het geld dat vrijgemaakt moet wor den om het bedrijfsleven draaiend te houden zag de spreker komen uit de gezinshuishoudingen, uit de gemeente begrotingen en uit de sfeer van de sociale voorzieningen. Wat dit laatste betreft zullen vooral de hogere uit keringen eraan moeten geloven. Een vraagteken zette Van Leijenhorst bij de bewering dat de minimumuitkeringen ook inderdaad altijd minimumgevallen betreffen. Hij noemde het voorbeeld van een gezin waarin de vader en de moeder beiden een minimum uitkering ontvin gen en twee grote zoons erbij verdien den. Ook is de minimumuitkering voor alleenstaande jongeren veel rianter dan voor een gezin met kinderen, ten aan zien van de inkomens zullen de ambte narensalarissen trendsettend worden. „Het kabinet Van Agt heeft de moed gehad voor 1 juli 1981 2,5 miljard te vragen van de Nederlandse bevolking. Dat gebeurt door premieverhoging van AOW en WW en accijnsverhoging van de benzine", zei Van Leijenhorst. Met de accijnsverhoging had hij het wat moeilijk omdat deze bedreigend is voor de werkgelegenheid in het garagebe drijf en het beroepsvervoer. Het terug dringen van de werkloosheid zag de CDA man als een mogelijkheid nadat het bedrijfsleven is versterkt. Binnen het bedrijfsleven zal de werkgelegenheid gevonden moeten worden. Er is geen geld meer om de collectieve sector nog verder uit te breiden. Een plan om mensen aan de gang te houden dat in Denemarken wordt uitgevoerd, werd door hem ook nog even genoemd. Werkloze onderwijzers en verplegend personeel worden daar toch aan het werk gezet zonder dat ze de bij hun beroep behorende status krijgen. Ze verrichten werkzaamheden tot het ni veau van hun uitkering. Een dergelijke methode levert volgens het kamerlid verveling en zinloosheid van veel levens op. Visserij Voor de visserij is een goed ge structureerd beleid nodig. Van Leijen horst wees erop dat allerlei landen hun visserij veilig stellen door het vaststellem van zones en dergelijke. Nederland loopt wat dat betreft achterop. Op het ogenblik wordt door ons land alleen maar een gehoorzame rol gespeeld. Binnenlands toerisme is belangrijk voor de betalingsbalans. Buitenlandse va kanties verslechteren die balans doordat dan steeds meer geld naar het buiten land gaat. De toeristenbalans staat op het ogenblik 3,5 miljard negatief. Als mogelijkheid tot het bevorderen van binnenlands toerisme zag Van Leijen horst het fietstoerisme. Onderwijs Ten aanzien van welzijn en onderwijs merkte het kamerlid op dat het welzijn volgens het CDA een zaak moet zijn van particulier initiatief. De kaderwet spe cifiek welzijn is geënt op decentralisatie c.q. het overdragen van steeds meer bevoegheden naar leger overheden. Eigen initiatief moet ook bij het onder wijs een rol spelen. Mensen moeten de kans hebben vanuit hun eigen levens overtuiging scholen te stichten. Het op heffen van kleine scholen moet zoveel mogelijk worden voorkomen. Dankzij een amendement van het CDA en de WD is het minimum aantal leerlingen op 29 gesteld. Het aanvankelijke plan was om dit op 50 te stellen. De kernbewapening werd door Van leijenhorst als een te zwaar probleem voor de sterfelijke mens omschreven. Het streven moet echter zijn om de kernwapens de wereld uit te helpen. Van de mogelijk om vragen te stellen werd door de aanwezige Texe laars druk gebruik gemaakt. De heer P. Th. Luyckx signaleerde een ongewenste ontwikkeling in het basisonderwijs. Hij zei te vrezen dat de kennis van het Nederlandse volk nog verder wordt teruggedraaid. „Ik geloof niet in scho len zonder zitten blijven. Het is prachtig als je gelijke kansen hebt voor ieder een. Maar als je als dubbeltje geboren bent dan zul je nooit een kwartje wor den. Opvoeding begint al in de wieg. Het is mooi dat er zoveel onderwijs- specialisten in de tweede kamer zitten, maar als je in je dagelijkse praktijk met onderwijs te maken hebt, dan kijk je anders tegen dit soort dingen aan. Dat is ook zo met de integratie van kleuter en basisonderwijs. Er zijn nu al landen die daarop terugkomen", zei Luyckx, die liet weten het ergste voor de toe komst van het onderwijs te vrezen. Van Leijenhorst antwoordde dat bij het maken van de nieuwe wetgeving niet over één nacht ijs was gegaan en dat de voorbereidingen al uit de zestiger jaren dateren. De bedoeling was het lager onderwijs meer te individualiseren. Het onderwijs meer kind- en minder klasgericht maken. Het ging erom dat het onderwijs zo goed mogelijk aan te laten sluiten bij de ontwikkelingsfasen van het kind. Vooral de eerste leerperio de van vier tot zes jaar is erg belangrijk. Vanuit het onderwijs zelf is er volgens het CDA kamerlid een krachtige bewe ging om verder te gaan op de eenmaal ingeslagen weg. Dit houdt onder meer het samenvoegen van basis- en kleuter onderwijs in. Wel was Van Leijenhorst het met Luyckx eens dat de onder wijsmensen zelf vaak niet voldoende zijn ingespeeld op de nieuwe ontwik kelingen. Vandaar dat het onderwijs zich nu eigenlijk in een overgangsfase bevindt. De individuele benadering van het kind staat echter primair en is iets waar uit de onderwijspraktijk ook naar gevraagd wordt. Van Leijenhorst heeft zelf zeventien jaar onderwijs gegeven op een lyceum en hij was het beslist oneens met Luyckx dat nieuwe ontwikkelingen op dit gebied een verschraling beteke nen. Liefdesbrieven Mevrouw Witte had een vraag over de Schoolradio. Ze wilde weten wat het nut is van het leren schrijven van lief desbrieven zoals dat op deze radio wordt uitgezonden. Het kamerlid vindt dit soort onderwijs ook enigszins on zinnig, maar wees erop dat hier een stuk eigen beleid van de NRCV en de KRO om de hoek komt kijken. Ronduit kwalijk vond hij een uitzending van de zogenaamde open school waarin uit de doeken werd gedaan hoe eenvoudig een echtscheiding te verwezenlijken is. De heer Van Sambeek was het er niet mee eens dat de onderhoudskosten voor het eigen huis niet meer aftrekbaar zijn en de heer Drijver wilde weten hoe het bedrijfsleven beter te stimuleren zou zijn. De heer Lap wees erop dat in een gezin waar zowel man als vrouw werken best een minimumsituatie kan bestaan. Met name zijn veel vróuwen gaan werken doordat het gezin wegens hoge hypotheekrente in moeilijkheden kwam. Mevrouw Bakker merkte nog op dat uit breiding in de collectieve sector, name lijk een extra aantal bejaardenhelpsters kan voorkomen dat er meer ouderen naar een bejaardentehuis moeten. In dat geval is een dergelijke uitbreiding dus een besparing. Het kamerlid noemde nog eens de drie punten waarop bezuinigd moet worden om de bedrijven meer armslag te geven: minder verdienen, minder overheidsuitgaven en het afromen van de hogere uitkeringen. Hij had overigens oog voor de gevallen waarin het minder verdienen echt niet kan. In dit verband noemde hij een gezin met twee kinderen uit Goes dat rond moet zien te komen van een minimum uitkering. Maar door met wat cijfers achter de komma te werken kan vaak al erg veel bezuinigd worden. Zo is de laatste maanden 1.5 miljard op kinderbijslag bezuinigd. „Het kabinet De Uyl wilde de WAO uit keringen terugbrengen van 80 naar 75%", zei Van Leijenhorst. „Je hoort ze er nu niet meer over, maar het was wel zo. Het nieuwe percentage zal nu mis schien 70% moeten worden. Verder zou je je kunnen afvragen waarom een afge studeerde die geen werk kan vinden, meteen een zeer hoge uitkering moet krijgen. Besparingen kunnen verder worden gevonden door de arbeidsbe middeling en de sociale diensten meer gecoördineerd te laten werken", aldus het kamerlid. Ten aanzien van de onderhoudskosten van eigen huizen zei de spreker dat hij het ermee eens is dat die kosten aftrekbaar zijn, met name ook om de werkgelegenheid in de bouw te handhaven. Er wordt gewerkt aan een speciale aftrekregeling voor huizen die ouder zijn dan 25 jaar. In antwoord op de heer Lap zei het kamerlid dat hij vond dat de vrouw in de gelegenheid moet worden gesteld om te werken, maar dat dit, met het oog op de algemene werkgelegenheid niet aange moedigd hoeft te worden. Wel accepta bel is een vorm waarin de vrouw werkt en de man het huishouden doet. Voor de uitkering zou hetzelfde moeten gel den als voor de lonen: één uitkering per huishouding. Waardevol De suggestie van mevrouw Bakker om met meer bejaardenhelpsters de kosten te drukken, noemde Van Leijen horst waardevol. Een verdere opmer king die Van Leijenhorst maakte in economisch verband was het heffen van een extra zware BTW op geimporteerde goederen. De heer Begman was van mening dat de rijksoverheid een deel van de werk loosheid zelf in de hand werkt door ver gunningen, bijvoorbeeld voor de garna lenvisserij. De garnalenvisserij is sinds 1975 behoorlijk afgenomen. De heer Bakker meldde dat de overheid een aandeel heeft in de verslechterende economie door de ambtelijke wijze waarop verzoeken om vergunningen worden behandeld. Alles duurt veel te lang, waardoor het bedrijfsleven geen slagvaardig beleid kan voeren. Over de garnalenvisserij zei Van Leij enhorst dat dit een stuk beleid is waar toe de regering onder druk van Brussel heeft besloten. Helemaal irreeël achtte hij het beleid niet daar voor overbevissing terdege opgepast moet worden.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5