(Jroen "ZwartsJexels in het harL, 4ÉE MAAK BOUWPLANHEN VOOR JONGEREN" Maandag paasmarkt Enorme stijging verkoop VVV-arrangementen WEEK RECLAME Raadsel Texel-drive opgelost Raadsvergadering Geen krant na Pasen nooa /ant B en W tot woningbouwvereniging: PP Als het weer meewerkt, wordt het een goed seizoen 94a JAARGANG NR. 9568 TEXELSE Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. .Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. VRIJDAG 10 APRIL 1981 COURANT n Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. binnenlandse vakanties een rol speelde. Er werd in totaal 63038 aanvragen om informatie verwerkt tegen 37.661 in het jaar ervoor. De enorme druk op de telefoonlijnen van de VVV het het nodig gemaakt een nieuwe telefooninstallatie te laten aan leggen met zes 'binnenkomende' net lijnen en toestellen die met drukknoppen worden bediend. Het oude nummer 2844 is nog in gebruik maar inmiddels is een nieuw nummer toegevoegd: 4741. Het jaarverslag maakt melding van de gunstige resultaten van de vakantiebe- middelingscentrale. Naast hotels en bungalows werden voor het eerst ook campingvakanties aan de man ge bracht. Een verschijnsel dat al eerder werd gesignaleerd is dat de belangstelling voor korte vakanties toeneemt. Om die reden liet ook de logies informatiedienst (reservering van een kamer op verzoek van klanten aan de balie) een flinke groei zien. Er werden 3027 LID-bonnen uitgeschreven tegne 2256 in 1979. In 1979 werd begonnen met de be middeling voor stoelen in theaters. Er zit nog niet veel groei in, mogelijk het gevolg van het nog niet bekend zijn van deze VVV-activiteit.ln 1980 werd be gonnen met de verkoop van treinkaart jes en strippenkaarten. Totaal werden 1098 NS-kaartjes verkocht ter waarde van 726.236,10. Ook in financieel opzicht ging het de VVV goed. Er werd bespaard op kos tenposten en enkele inkomstenposten namen toe. De personeelskosten waren ongeveer 710.000,— lager dan was be groot en hetzelfde geldt voor de alge mene kosten. De propagandakosten waren echter 745.000, hoger dan was begroot, maar dat werd weer goeddeels gedekt door de hogere inkomsten van de reserveringscentrale (730.000,— bo ven de begroting). Ook andere provisies en inkomsten stegen flink. Begroting De leden gingen akkoord met de her ziene begroting 1980-81 die voor het eerst in de geschiedenis een uitgaven- totaal laat zien dat meer is dan een miljoen, nl. 71.095.500, De bijdragen van de leden zijn toege nomen doordat het ledental weer groeit. De VW Texel is een goede klant van de PTT. De VW tracht de uitgaven voor postzegels echter tot het uiterste be perken wat vooral als gevolg van de recente tariefswijzigingen bij de PTT noodzakelijk is geworden. Door het gewicht van bepaalde drukwerken iets te verlagen, kan dit voor een veel lager tarief worden verstuurd. Bij de gids 'Waddeneiland Texel. bijv. scheelt dat zowat de helft. Kunstgrepen in de vorm van het wat korter afsnijden van het blad en het weglaten van de klep van de envelop worden daarbij toegepast. In het kader van de op handen zijnde auto matisering bij de VW zullen dergelijke drukwerken te zijner tijd in doorzichtig plastic worden verpakt (zoals ook post orderbedrijven doen) waardoor (bij het - tegelijkertijd en gesorteerd aanbieden bij de post) het tarief nog verder kan wor den teruggebracht. Contributie Er is wijziging gebracht in de eerder vastgestelde contributieregeling. De campingbedrijven zullen niet 72, maar 71,90 beddengeld betalen, waardoor de stijging 5% wordt inplaats van 11. De bedrijven krijgen een correctienota toe gezonden. In de rondvraag brachten de leden allerlei zaken ter sprake. T. van Hoorn vond het bezwaarlijk dat mensen die een hotelarrangement boeken, dat op het allerlaatste moment kunnen doen en dan op een ongelukkig of onverwacht tijdstip in het hotel aankomen. H. Bruining stelde ter discussie of het juist is dat de VW-informatrices zich bij het aannemen van de telefoon melden met hun voornaam, vond het door de WV uitgegeven boekje Fietsroutes (73, te duur en wilde in de NBT-advertentie niet alleen de aandacht op surfen en para chutespringen maar ook op fietsen ge vestigd zien. De heer Halsema stelde voor de VW gids op dunner (dus lichter) papier te drukken AOVERTENTies zie pagina 4 Het vraagstuk van de Ameri kaanse Texel-drive is opgelost. De weg is inderdaad naar ons eiland genoemd en wel op initiatief van de familie Den Bleijker die in 1859 van Texel naar Amerika emigreerde. Naspeuringen door de heer J. Bu gel in het gemeentearchief leerden dat Maarten den Bleijker in 1800 vanuit Oudorp in Zuidholland met zijn vrouw Baaltje van Dam naar Texel kwam waar hij in Eierland ging boeren. Baaltje overleed, waarna Maarten op 30 augustus 1855 hertrouwde met Riske Visser. Met haar en de kinderen Jan en Olvert vertrok hij vier jaar later naar de Verenigde Staten. Dinsdag 14 april vergadert de ge meenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen vergadering 10 maart 1981. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen vorige ver- gadering(en). 3. Benoeming bestuurslid Stichting Texels Museum. 4. Vaststelling wijziging uitkerings- en pensioenverordening wethouders. 5. Aangaan van een overeenkomst met Staatsbosbeheer inzake de plaatsing van strandpaviljoens in de duinen. 6. Vaststelling wijzigingsverordening gemeentelijke bijdrage en faciliteiten bij restauratie en verbetering van wonin gen. 7. Subsidiëring Contact Milieubescher ming Noord-Holland en Landelijke Ver eniging tot behoud van de Wadden zee (projekt: Werk aan de Wadden). 8. Vaststelling bestemmingsplan De Mars. 9. Vaststelling bestemmingsplan Bedrij venterrein Oosterend. 10. Vaststelling van een voorbereidings- besluit voor een gedeelte van De Koog In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 20 april komt de Texelse Courant van dins dag 21 april te vervallen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. Directie en redactie Texelse Courant (Garage Kikkert aan de Nikadel). 11Standpuntbepaling burgemeester en wethouders over goothoogten in het buitengebied (Oude Land van Texel en Prins Hendrikpolder). 12. Doorhaling erfdienstbaarheden (recht van overpad) ten gunste van per ceel kadastraal bekend gemeente Texel, sektie D. nummer 4224, eigen dom van de heer G. J. J. Weijers te Oudeschild. 13. Verkoop perceel bouwterrein aan de Beatrixlaan aan de heer D. Koopman 14. Verkoop grond aan de Kogerstraat aan mevrouw E. D. Kuijper-Reuvers. 15. Verkoop grond aan de Nikadel te De Koog aan de heer R. Kikkert. 15a. Ruiling van grond met de heer H. W. Stark t.b.v. aanleg rekreatiebos nabij De Cocksdorp. 16. Aangaan van een vaste geldlening van 73.000.000,— van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Heerlen. 17. Wijziging gemeentebegroting 1979. 18. Wijziging gemeentebegroting 1980. 19. Wijziging begroting grondbedrijf 1981. 20. Wijziging begroting centrale werk plaats De Bolder 1981. 21. Wijziging gemeentebegroting 1981. (Advertentie I.M.) n77rr77TTTTTT7 B en W vinden dat de Woningbouwvereniging Texel de eerst aange wezen instantie is om te zorgen voor woningen voor jongeren. Het college heeft dat in een brief aan het bestuur van de Woning bouwvereniging duidelijk gemaakt en tevens laten weten dat de gemeente anders zelf dergelijke plannen zal moeten ontwikkelen. De brief is het gevolg van vragen van het Texels Belang-raadslid Jan van As- selt, die in een raadsvergadering ge vraagd had om een gemeentelijk beleid ter leniging van de woningnood onder de jongeren. B en W wijzen op de mogelijkheid om op grond van artikel 61 van de woningwet zelf met plannen te komen. Hiertoe zouden dan voorstellen aan de raad moeten worden gedaan. Erfpacht In antwoord op een vraag van het Pakt laat het college weten grond in erf pacht te willen uitgeven als deze grond later nog van belang kan zijn voor de gemeente. Bij woningbouw wordt voor verkoop gekozen omdat het uitgeven van de grond voor de gemeente geen verlichting van financiële lasten geeft. ,,Hier komt erfpacht meestal niet ter sprake", aldus het college. Anders ligt het bij het uitgeven van grond voor be drijven. Hier kan erfpacht enig soelaas bieden voor de investeringsmogelijk heden van een bedrijf. Erfpacht wordt daarom voor bedrijfsterreinen wel regel matig toegepast, waarbij vrijwel altijd gebruik wordt gemaakt van de moge lijkheid tot verkoop van de grond binnen de contractueel vastgestelde termijn. Vrijwilligers De bibliotheek en het college achten het niet mogelijk vrijwilligers in te scha kelen bij het bibliotheekwerk. Schilling had in de raadsvergadering van 10 februari gevraagd de mogelijkheden van vrijwilligerswerk in de bibliotheek te onderzoeken als mogelijke oplossing van het huidige perrsoneelsgebrek. Het werk in de bibliotheek is op te splitsen in drie onderdelen (dienstverlening, tech nisch werk en management) waarbij het college onbetaalde vrijwilligers moeilijk of helemaal niet inzetbaar acht. Bij de directe dienstverlening, oftewel het uitlenen en in ontvangst nemen van boeken, is het belangrijk dat de ope ningstijden niet in gevaar komen. Dit risico is groter bij het werken met vrij willigers. Want die hebben namelijk het recht om het af en toe te laten afweten. Volgens het college is het niet reeël om bij onbetaald werd dezelfde eisen te stellen als bij betaalde krachten. Als die eisen echter niet worden gesteld komt de dienstverlening in gevaar. Een ander belangrijk punt is de motivatie. Tijdens drukke uitieentijden worden de mede werksters vrij zwaar belast. Hoge eisen met betrekking tot werktempo en nauwkeurigheid moeten dan ook ge steld worden. Het werken met vrij willigers is vrijblijvend. Het technische bibliotheekwerk zoals het aanschaffen van nieuw materiaal, de administratie en het op peil houden van de boeken en tijdschriftencollectie zijn taken waarvoor een speciale opleiding onontbeerlijk is. Door het inschakelen van vrijwilligers zal bovendien de leiding van de bibliotheek teveel belast worden. Het college noemt een paar extra taken: nog regelmatiger werkoverleg, inwerken van vrijwilligers, het voortdurend bijstellen van werk- roostersetc. In het antwoord zeggen B en W ook dat er naast praktische bezwaren tevens principiële bezwaren zijn. Het personeelsgebrek wordt niet opgelost integendeel het wordt slechts vooruit geschoven en er ontstaat een 'scheve werksituatie'. Een deel van het perso neel wordt betaald (met alle voordelen van de arbeidsovereenkomst) maar een ander deel niet. En toch worden beide groepen geacht aan dezelfde verplich tingen te voldoen. Het aantal bungalowvakanties dat via de Als de VI/Weden hadden geweten dat zij de VVV wordt verkocht, vertoont dit jaar een stijging van 75% in vergelijking met 1980. De stijging is nog groter dan vorig jaar, toen 80% meer bungalowarrangementen werden verkocht dan in 1979. Ook de hotelarrangementen lopen dit jaar goed; hier is sprake van een stijging van 15% en van de fietsaarangementen kan worden gezegd dat er daarvan op dit moment al meer zijn verkocht dan in het hele jaar 1980. IHet bovenstaande werd door VVV directeur J. W. Dekker meegedeeld tijdens de jaarvergadering die dinsdag avond in hotel De Pelikaan werd gehou den. Het zijn verblijdende cijfers maar i het is nog te vroeg om daaraan de con clusie te verbinden dat 1981 een zeer goed toeristisch jaar zal worden. Van de verhuurresultaten met accommodatie die niet via de VVV aan de man worden gebracht kan niets worden gezegd. Verder zal het voor een belangrijk deel van de weersomstandigheden afhangen hoe het zomerseizoen zal zijn. Bij slecht weer zullen veel kampeerders wegblijven of vervroegd terugkeren en dat is voor Texel van veel betekenis want ongeveer de helft van het totale aantal toeristische bedden bestaat uit kampeerplaatsen. Dat slecht weer ge voelige klappen kan toebrengen aan de Texelse toeristische bedrijvigheid is het afgelopen jaar op schokkende wijze duidelijk geworden. De 'regentijd' die half juni begon en half juli ophield, ver oorzaakte een flinke deuk in de statis tieken. Maar als de weergoden ook maar enigszins genadig zijn belooft het een goed seizoen te worden, temeer daar de vakanties dit jaat behoorlijk zijn l gespreid. In de jaarvergadering, die bezocht E werd door 26 stemgerechtigde leden (een uitstekende opkomst in vergelijking met het handjevol mensen dat gewoon lijk present is) werd de heer H. P. Wuis van hotel Opduin tot voorzitter gekozen in de plaats van de onlangs overleden heer J. P. Kikkert. Na het overlijden van I Kikkert fingeerde Wuis reeds als waar nemend voorzitter. De overige be stuursleden lieten nadrukkelijk blijken het op prijs te stellen als Wuis voorzitter zou blijven zodat op hem 22 stemmen werden uitgebracht. De heren B. Bakker en W. Goënga werden met vrijwel alle stemmen herkozen en als nieuw be stuurslid werd de heer R. Veenstra, directeur van de Rabobank Texel geko zen. Op hem werden 17 stemmen uit gebracht, op zijn tegenkandidaat B Rienks 7 en twee stemmen waren blanco. De bestuursverkiezing kwam aan de orde na een wijziging van de huishoudelijk reglement waardoor het niet meer nodig is met twee kandidaten te komen als iemand volgens rooster aftreedt en herkiesbaar is. De praktijk heeft geleerd dat in zo'n geval toch alle stemmen op het herkiesbare bestuurslid worden uitgebracht en dat is niet leuk voor de tegenkandidaat. Als een be stuurslid zich niet herkiesbaar stelt moet het bestuur wèl uit minstens twee per sonen keus bieden. Teso in bestuur Mevrouw K. Nowak-kooiman heeft zich door persoonlijke omstandigheden ge dwongen gezien tussentijds het WV- bestuur te verlaten. Besloten is de vacante plaats beschikbaar te stellen aan een vertegenwoordiger van Teso. Teso heeft echter nog niet kunnen rea geren op het verzoek om iemand af te vaardigen. Aan het begin van de bijeenkomst werd de heer J. P, Kikkert herdacht door het betrachten van enkele ogen blikken stilte. Nieuw kantoor Binnenkort zullen beslissingen wor den genomen inzake het hoofdkantoor van de WV Texel. De heer Wuis zei dat het bestuur bezig is een plan uit te werken, maar wilde er verder niets over loslaten. Ook na aandrang (tijdens de rondvraag) door de heer J.K.P. Zwan wilde Wuis niet zeggen of het om uit breiding van het bestaande kantoor dan wel totale nieuwbouw gaat. Directeur J. W. Dekker liet een waar schuwend geluid horen naar aanleiding van telefonische wervingsacties onder zouden worden vergast op fijne lamsvlees- produkten met wijn, zouden zij ongetwijfeld in groteren getale near de vergadering zijn gekomen. Het aanbieden van een en ander was een initiatief van de heren W Goénge en J. C. Stolk van het Havenrestaurant, die bezig zijn met de promotie van lamsvlees. Het twaetai /egde veel eer in met gekookte en gerookte schouderham alsmede harde worst gecombineerd met vers fruit esperges etc. De smaakproef werd een succes; zelfs mensen die van nature afkerend staan tegen over lamsvlees waren opgetogenvooral omdat de prijs van dit lamsvlees niet hoger is dan varkensham. De heer Stolk wil lams vlees in allerlei variaties gebruiken bij het sa menstellen van koude schotels en slager Goenga gaat complete gerookte of gekookte lamshammetjes verkopen a/s souvenir, voorzien van een aardig eb'ket VW-leden voor advertenties in allerlei binnen- en buitenlandse bladen. De ac- quisititeurs wekken de schijn dat adver teren in hun blad tot enorme resultaten zal leiden. Dekker riep de leden op vooral kritisch te zijn en goed na te denken alvorens een opdracht te geven. Lang niet altijd is het geld dat aan dergelijke advertenties wordt uitgege ven, goed besteed. In twijfelgevallen wil de VVV graag adviseren. Blijkens het jaarverslag en de finan ciële stukken die op het kantoor ter inzage hebben gelegen, is de WV Texel over het boekjaar 1979-1980 tevreden. Ondanks de door het slechte weer in de zomer weggebleven kampeerders was 1980 een goed toeristisch jaar. De zomervakantieregeling was gelijk aan die van 1979, waardoor er weinig ver schil in bezoekcijfers was. De kerst vakantie 1979 was even druk als het jaar ervoor. De krokusvakantie was twee maal zo druk, maar een reële verge lijking is dat niet omdat de krokusva kantie in 1979 door het barre winterweer de mist inging. De paasvakantie was even druk als die van het jaar tevoren. In mei was er aanmerkelijk meer bezoek omdat velen van Koninginnedag en de vijfde een vakantie maakten door er enkele snipperdagen aan toe te voegen. Hemelvaart en Pinksteren gaven het zelfde druktebeeld als het jaar ervoor. De herfstvakantie was een week later en mogelijk daardoor was er wat minder bezoek. Voor de zomervakantie werd al gemeld dat er als gevolg van de we kenlange regenperiode in juni/juli min der drukte was, die teruggang werd echter voor een belangrijk deel in au gustus weer gecompenseerd. Veel reclame Ook in het verslagjaar greep de VW weer alle aantrekkelijke mogelijkheden aan om propaganda voor Texel te maken: intensieve advertentiecampag nes en deelname aan tentoonstellingen in Utrecht (Vakantiebeurs), Gent (Len- tebeurs), Brussel (Salon des Vacances) en Essen (Camping Schau). Dat leidde tot beduidend hogere aantal schriftelijke en telefonische verzoeken om inlichtin gen, waarbij ook de gestegen vraag naar Maandag wordt op de Groeneplaats in Den Burg een paasveeten- toonstelling gehouden, die een belangrijk grootsere opzet zal hebben dan in vorige jaren. Niet alleen zullen 20 koeien en 17 tot 20 hokken lammeren en schapen worden geshowd, maar ook is er een tentoon stelling van landbouwwerktuigen, waaraan wordt meegewerkt door Dros Smederij (Piet Bonne), Cebeco en Garage Nagy. Marktmeester Kikkert zal een koe aanwijzen, waarvan het publiek het gewicht mag raden. Voor de dertien deelnemers die het juiste gewicht raden of er het dichtst bij zijn, worden rollades beschikbaar gesteld. De paasmarkt begint om ongeveer 9.00 uur.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1