Cjroen '^wartsjexels in het hart-, Weiger overeenkomst met Staatsbosbeheer!" Vierling voor oud-Texelse Robot-pinquin speelt rol in toneelstuk Apparaat van Texelse makelij Advocaat strandexp/oitanten aan raad: iïï Chantage, machtsmisbruik en willekeur? NVSH-afdeling wordt opgeheven Texelaars naar anti-atoombommars in Brussel Mevrouw Boon opent expositie Georgiers Brandje snel geblust Nieuwe gezichten bij Rijkspolitie De Slufter in „Ja, natuurlijk" Geen krant na Pasen 94e JAARGANG NR. 9569 TEXELSE DINSDAG 14 APRIL 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. n Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 De gemeente Texel moet geen overeenkomst sluiten met Staats bosbeheer inzake het beheer van de strandpaviljoens in de duinen. Dat is het dringende advies dat de advocaat van de Texelse paviljoenhouders Mr. Drs. Chr. L. Boekhoff in een brief aan de gemeenteraad geeft. De Amsterdamse advocaat baseert zijn advies op juridische en op praktische motieven. De overeenkomst die de gemeente met Staatsbosbeheer zou moeten sluiten, komt dinsdagavond (heden) aan de orde in de raadsverga dering. De kwestie werd eerder besproken in de commissie voor algemene zaken en deze raadscommissie was van mening dat er wèl een overeenkomst met Staatsbosbeheer moet worden aangegaan. Daarbij zouden dan wel stappen moeten worden ondernomen om te komen tot permanente vestiging van de strandpaviljoens. In het kort gaat het erom dat alle paviljoens die boven drie meter boven NAP liggen, zich formeel in de duinen bevinden. De duinen zijn terrein van Staatsbosbeheer. Staatsbosbeheer wil dat de paviljoens 's winters worden ver wijderd. De paviljoenhouders willen dat niet. In het verleden konden de strand paviljoens blijven staan omdat de juri dische verhouding tussen de gemeente en Staatsbosbeheer niet geregeld was. Staatsbosbeheer wil een overeenkomst met de gemeente sluiten waardoor de gemeente de betreffende grond kan be heren. De gemeente verplicht zich daar bij echter ervoor te zorgen dat de pavil joens 's winters verdwenen zijn. Wil de gemeente dit niet via een overeenkomst garanderen dan blijft de grond in beheer van Staatsbosbeheer, maar in dat geval zouden de paviljoens 's winters óók verwijderd moeten worden, zodat het op het eerste gezicht weinig uitmaakt. In de afgelopen jaren werden tussen het college en Staatsbosbeheer informele afspraken gemaakt met betrekking tot het beheer van de grond. Na advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten bleek dat deze overeenkoms ten niet geldig zijn. De gemeenteraad is het enige orgaan dat dergelijke over eenkomsten mag aangaan. Vandaar dat de raad zich vanavond over de defi nitieve versie van de overeenkomst moet uitspreken. Naar de mening van Staatsbosbeheer hebben de paviljoens geen permanent karakter omdat de strandexploitanten ieder jaar opnieuw een contract tekenen waarin staat dat de paviljoens per 1 oktober verwijderd dienen te zijn. „Chantage, machtsmisbruik en wille keur." Dat zijn de kwalificaties die Mr. Boekhoff overheeft voor een bepaald onderdeel van het pre-advies aan de gemeenteraad. In die betreffende pas sage staat dat de paviljoenhouders er rekening mee moeten houden dat Staatsbosbeheer in de toekomst kan weigeren overeenkomsten af te sluiten. Als dat het geval is worden er geen paviljoens meer in de duinen geplaatst. „Staatsbosbeheer, maar kennelijk ook het college van burgemeester en wet houders gaan er geheel aan voorbij dat overheidsoptredens in overeenstem ming dienen te zijn met algemene be ginselen van behoorlijk bestuur. Dit geldt overigens niet alleen voor Staats bosbeheer met betrekking tot haar opstelling jegens de houders van strand paviljoens, maar in haar positiebepaling jegens de gemeente Texel. Nu het ge meentebestuur zo ondubbelzinnig blijk geeft volledig aan de leiband van Staatsbosbeheer te lopen, en daarvan in feite een willig instrument is, maakt het voor de paviljoenhouders bijzonder veel uit dat de gemeente niet op de voorwaarden van Staatsbosbeheer, het beheer verkrijgt in het duingebied. Im mers, het college blijkt zich op geen enkele wijze te storen aan de richtlijnen van de raad als hoogste orgaan van de gemeente aan haar heeft gegeven. Van enig aandringen op Staatsbosbeheer ter voorkoming van de verwijdering gedu rende de wintermaanden van de pa viljoens die in de duinen zijn geplaatst, vindt men in het pre-advies in feite niets. Tot mijn spijt heb ik moeten constateren dat het gemeentebestuur klakkeloos Staatsbosbeheer is blijven volgen in diens streven en allerlei argumenten aandraagt om dat te rechtvaardigen", schrijft de advocaat. Onaanvaardbaar Zowel het pre-advies aan de raad als de ontworpen overeenkomst tussen de gemeente en Staatsbosbeheer wordt door de advocaat volstrekt onaanvaard baar geacht. Uit de overeenkomst volgt dat de paviljoens niet gedurende de paasvakantie en ook niet in de herfst vakantie kunnen worden geëxploiteerd. Uit het oogpunt van bevordering van toerisme en dienstverlening aan gasten is dat een slechte zaak en strijdig met het overig toeristisch beleid dat op Texel wordt gevoerd. Verder betekent de regeling dat de paviljoens op 1 oktober moeten worden afgebroken en pas op 1 mei weer mogen worden her bouwd grote nadelen voor de werk gelegenheid en de inkomstenverwerving van de paviljoenshouders. De positie van de paviljoenhouders wordt volgens de brief aan de gemeenteraad ook ver slechterd doordat de beheersvergun- ning van Staatsbosbeheer aan de ge meente Texel slechts voor één jaar wordt afgegeven. Er is dus volstrekte onzekerheid over wat er na die tijd ge beurt. leder jaar komt er een nieuw contract. Alleen bij meerjarige exploi tatie van een paviljoen is financiering mogelijk. Bij grotere investeringen, met name wanneer verbouwd of verbeterd moet worden is financiering vrijwel altijd noodzakelijk. De advocaat verwijt het gemeente- (lees verder pagina 2) Het bestuur van de Texelse NVSH- afdeling heeft besloten tot opheffing. De reden is dat de activiteiten, die plaatselijk werden ontplooid niet (meer) in een behoefte voorzien. Vrijwel de enige activiteit was het houden van een wekelijks spreekuur in het Groene Kruis gebouw, bij welke gelegenheid ook voorbehoedsmiddelen werden verstrekt. Er waren echter bijna geen klanten; de mensen die het spreekuur verzorgden, zaten er het grootste deel van de tijd voor niets. De moeder van de Nederlandse vierling die gisteravond de voorpagina's van de landelijke bladen haalde, is afkomstig van Texel. Het is de 38-jarige mevrouw Annelies Bekink-Kuip uit Zaandam, van de familie Kuip van 'Op Ruimte' in de Westen. Meerlingen zijn er in de familie Kuip vaker geboren. Een van de tweelingen (Jan en Kees Kuip) kreeg destijds zelfs landelijke bekendheid als 'Nederlands oudste tweeling'. Vermeldenswaard is dat de familie Bekink-Kuip een 'echte' vierling heeft, die niet het gevolg is van een hormonenbehandeling. Nog belangrijker is het feit dat de vierling kerngezond is en de couveuse van het Zaandamse ziekenhuis inmiddels heeft verlaten. Elk van de vier weegt omstreeks vijf pond. De geboorte was voor de ouders een verrassing, want er was op een tweeling gerekend. De vier jongens zijn vernoemd naar familieleden: Cornelis (naar opa Kuip op Texel), Ger Jan (naar opa Bekink), Robert (naar vader Bekink en Jan Paul (naar oom P. Kuip Czn van Texel Vastgoed). De familie Bekink-Kuip had al een dochtertje van twee jaar. Na meerdere miskramen is de vreugde over het zo plotseling op volle sterkte komen van het gezin bijzonder groot. Zaterdag 18 april zal in Brussel wor den gedemonstreerd tegen de plaatsing van (nieuwe) kernwapens in Europa en tegen kerncentrales. De European Nuclear Disarment Campaign heeft het initiatief genomen voor deze internatio nale mars op paaszaterdag. Er zullen deelnemers zijn uit Engeland, Frankrijk, Spanje, Italië, West-Duitsland, België en Nederland. Voor deelnemende Texelaars zal het programma er als volgt uitzien: vertrek van Texel met de eerste boot (6.05 uur), op eigen gelegenheid naar Amsterdam waar om half negen de bussen ver trekken vanaf het Museumplein naar België. Rond half elf aankomst in Ant werpen, waar 's ochtends pamfletten zullen worden rondgedeeld. Om één uur gaan alle bussen naar Brussel en de deelnemers zullen dan van een bepaald punt naar het hoofdkwartier van de NAVO lopen om te demonstreren. Daar zal ook de slotmeeting zijn met sprekers en muziek. Na vijf uur kunnen de bussen weer terug naar Nederland. Namens het Vredesberaad op Texel zal Erik Hooyberg de tocht vanaf Texel coördineren. Mensen die mee willen, dienen zich snel bij hem op te geven: telefoon 02220-3056. De permanente expositie over de op stand van de Georgiers (onderdeel van het maritiem museum te Oudeschild) zal zaterdag 18 april om 15.00 uur offi cieel worden geopend door mevrouw C. C. Boon-Verberg uit De Cocksdorp. Gisteravond werd door de familie A. Bakker, Plevierstraat22in De Koog brand gemeld. Een hoeveelheid spullen die vlak bij de cv-ketel in de schuur achter de woning wasopgeslagen, wasin vlammen geraakt. Het lukte met eigen kracht het vuur te doven en door snel te bellen kon ook de brandweer naar de kazerne wor den teruggeroepen, voordat deze ter plaatse arriveerde. M. Smit De groep Texel van de Rijkspolitie heeft er twee nieuwe mensen bij: opperwachtmeester M. Smit en wacht meester tweede klasse D. J. Kamper man. De heer Smit (30) wordt plaatsver vangend groepscommandant. Hij kwam uit Anna Paulowna, waar hij sinds 1 oktober 1977 aan de groep aldaar was verbonden. Daarvoor maakte hij acht jaar deel uit van de groep Haarlemmer- liede. Opper Smit (geboren in Monni kendam) werd opgeleid aan de politie school van Arnhem en deed zijn eerste praktijkervaring op in Medemblik. Zowel beroepshalve als door familiebanden kent opper Smit Texel. Hij is gehuwd met een Texelse en was in 1969 op het eiland gedetacheerd. De heer Smit, die vader is van een meisje van 6 en een jongen van 3, heeft inmiddels de dienst woning naast het politiebureau betrok ken. Voor de 20-jarige gehuwde D. J. Kamperman is Texel de eerste vaste standplaats. Hij is afkomstig van de opvanggroep Schoorl. Kamperman is geplaatst in het rayon Oudeschild-Oos- terend en tracht in een van deze dorpen een huis te krijgen. Voorlopig huurt hij de woning 'De Eik' van de heer J. C. Dros aan de Hoofdweg in Eierland. Een apparaat van Texelse makelijk speelt momenteel een belang rijke rol in het stuk 'Broers' waarmee de groep 'Mexicaanse hond' op toernee is in het land en binnenkort ook in Frankrijk. Dat apparaat is een nauwkeurig nagemaakte keizerpinguin die draadloos in bewe ging kan worden gezet, zowel voorwaarts als achterwaarts, des gewenst klapperend met de vleugels en/of draaiend met de kop, daarbij natuurgetrouwe kreten uitstotend. Venijnig krijsend stept de robotplnguln door de Zwaanstreat in Den Burg, met stomme verbe ting gadegeslagen door voorbijgangers. Op de foto staan ook de scheppers van het beest Paul Höhner dinksI en Mefchior Tïjssen (met afstandsbediening). De robot-pinguin is een geslaagde proeve van samenwerking tussen Paul Höhner (38) en de in electronica bedre ven 19-jarige Melchior Tijssen. De pin- guin heeft tijdens het eerste deel van de tournee al veel opzien gebaard. De vogel was het afgelopen weekend weer op Texel voor een onderhouds- en servicebeurt, zodat ook tijdens de op tredens in Frankrijk op zijn diensten kan worden gerekend. Paul Höhner staat er bekend om dat hij dieren verbluffend natuurgetrouw kan namaken. Plaatselijke voorbeelden darvan zijn de befaamde bouwplaat van een zeehond en het bruinvisbeeld op het schoolplein in Oudeschild. In het geval van de pinguin is Höhner tevens als mecaniciën opgetreden, want hij is ook de ontwerper en uitvoerder van het mechanisme dat de pinguin zijn bewe gingen doet maken. Melchior Tijssen zorgde voor de afstandsbediening en de daarmee samenhangende electronica. Paul Höhner heeft kennissen onder de leden van Houser Orkater die samen met acteurs als Hans Dagelet en Gerard Tooien de groep 'Mexicaanse hond' vormen. Het stuk speelt zich af in een eenzame, eindeloze woestijn waar twee broers zich al twintig jaar ophouden. Het verschijnen van de uit het zuidpool gebied afkomstige pinguin is in het toneelverhaal een navrant incident. Moeizaam Evenals Edison ervoeren Höhner en Tijssen dat het ontwikkelen van een op afstand bedienbare pinguin een kwestie is van één procent inspiratie en 99 procent transpiratie. Makkelijk was het dus niet. Er is heel wat afgeklungeld voordat het spul betrouwbaar werkte. Als voorbeeld diende een mechanisch beweegbaar speelgoedhondje uit de Hema. De acht kilo zware pinguin vroeg echter om een veel zwaardere construc tie. Materialen van Lego en Fischer techniek bleken bruikbaar te zijn. Hal verwege het project kwam Höhner tot de conclusie dat hij het niet alleen afkon wat leidde tot het succesvol inschakelen van Tijssen op advies van electronica- handelaar Van Wijngaarden. De hoofd motor in de pinguin is afkomstig van een ruitenwisser van een Trabant auto. Twee andere motortjes zorgen voor het openen en sluiten van de snavel en het draaien van de kop. Krachtbron is een batterij van 6 volt, dat vrij vaak ver wisseld moet worden omdat het me chanisme veel energie vergt. Plankenkoorts In het begin werkte de vogel verre van betrouwbaar. Het ding had blijkbaar last van plankenkoorts want het gebeurde dat hij het in de kleedkamer nog prima deed, maar het op het toneel vertikte om een poot te verzetten. Verder leidden activiteiten van 27 Mc amateurs soms ook tot het ongewenst in bewe ging komen van het beest. Paul Höhner reisde meerdere malen naar Amsterdam voor reparatie en verbetering. Als de vogel mee naar Texel werd genomen, werd gebruik gemaakt van een kinder wagen wat in de trein en op de veerboot heel wat hilariteit verwekte. In het genoemde toneelstuk komt ook een meeuw voor; daarin heeft Johan Reydon van het Natuurrecreactiecen- trum een werkzaam aandel gehad. Zijn werk doet nog meer denken aan dat van de sluwe professor Lupardi uit Kapitien Robs avonturen want Reydon ging uit van een echte geprepareerde zilvermeeuw die van een mechaniek werd voorzien en daardoor ook levend lijkt. Aan het maken van de robotdieren zijn heel wat Texelse bedrijven te pas gekomen. Paul Höhner vertelt dat veel onderdelen afkomstig zijn van Frans Zegel, Dros Magazijn en Bakkers Ijzer handel en ook van Mitra en Van Wijn gaarden. Het gewapende polyester waaruit de buitenkant van de pinguin is gemaakt komt van Polybouw Keijser en de geurvreters waarvan de voeten van de vogel zijn gemaakt werden geleverd door schoenmaker Van Osch.... Het succes van de pinguin was soms groter 'dan de toneelspelers wenselijk vonden. Een van de recensies in de krant ging zelfs bijna helemaal over de zich geheimzinnig voortbewegende vo gel, zodat de spelers zelf vonden dat ze er bekaaid afkwamen. Na afloop van de tournee krijgt de pinguin een plaatsje in het toneelmuseum te Amsterdam. In het natuurprogramma „Ja, na tuurlijk" van de NCRV-televisie van donderdagavond aa. wordt onder meer aandacht besteed aan De Sluf ter op Texel. De uitzending via Nederland 1, begint om 19.30 uur. In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 20 april komt de Texelse Courant van dins dag 21 april te vervallen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1