1 „De Bruinvis" vierde feest en heel Oudeschiid deed mee Huisman werkt aan prachtige collectie VAN HET RAADHUIS Voor tweede keer prijs op Huishoudbeurs julm Mededelingen van B. en W, j Standplaats Alcoholproblemen Demonstratiedag Jazz-dansgroepen Jaarvergadering dorpscommissie De Waal Paasrit van de Blijde Rijders )8- DINSDAG 14 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA S Aan de heer J. Mosk is vergunning verleend om tot 31 december 1985 standplaats in te nemen in de Dorps straat te De Koog, ter hoogte van de Parnassiastraat (tussen de kerk en ,,'t Pruttelhuis") met een kioskauto voor de verkoop van vis en zuurwaren. Belanghebbenden hebben, ingevolge de Wet A.R.O.B., de gelegenheid om bezwaren in te dienen. Inlichtingen zijn te verkrijgen op de gemeentesecretarie, kamer 209. Sluiting gemeentelijke diensten Op Goede Vrijdag en Tweede Paasdag zijn alle gemeentelijke kantoren en diensten gesloten. De Vuilstortplaats is ook dicht en er worden geen ontstop pingen uitgevoerd. De route voor de huisvuilauto is in de week na Pasen op de gebruikelijke wijze omgezet. Dit bete kent dat dindag de route van maandag wordt gereden, woensdag die van dins dag enz. Wilt u er vooral op letten de huisvuilzakken niet te vroeg aan de weg te zetten zodat loslopende huisdieren en vogels ze niet open scheuren? Mensen met alcoholproblemen kun- nenbellen naar (02226I 413. Afgelopen zaterdag werd in Winkel Noordholland een demonstratiedag jazzgymnastiek gehouden. Voor deze zogenaamde 'Demogyade' hadden zich diverse verenigingen uit Noordholland en Friesland opgegeven waaronder ook de MST jazzafdeling. In totaal deden 400 deelneemsters (waaronder 4 deel nemers) mee. Gewapend met spandoek vertrokken 86 enthousiaste Texelaar- sters zaterdagmorgen naar Winkel on daar hun beste 'jazzbeentje' voor te zetten. In Winkel leverden zowel de recrea tieve als de demonstratiegroepen een uitstekende prestatie. De eerste meis- jesgroep zat voor in het programma. Zij hadden de pech dat de geluidsinstallatie door een organisatorisch misverstand nog niet gearriveerd was. Maar ondanks de slechte weergave van de geïmpro viseerde installatie kwamen deze 27 meisjes door hun spontane optreden goed naar voren met 'Give me a break'. De tweede meisjesgroep (27 meisjesl bracht een dans van formaat op muziek van de House Band. Met goed geluid werkten zij beheerst en stijlvol. Midden in het programma geplaatst zorgden de meisjes demonstratiegroep voor een zeer gewaardeerd optreden. Zij brach ten hun dans, een combinatie van ±8 minuten, spontaan, vrij maar ook tech nisch heel goed. De demonstratiedag werd besloten met een optreden van de dames demonstratiegroep met een ge routineerd uitgevoerd optreden en een gezamenlijke dans van de dames re creatie en demonstratiegroep op mu ziek van kenny Loggins, wat een waar dig en stijlvol besluit van een voor Texel geslaagde dag was. Interesse voor cultuurhistorie, vakbekwaamheid, geduld en door zettingsvermogen. Dat zijn zo ongeveer de eigenschappen die hard nodig zijn als je een modelbouwer wilt worden zoals de heer M. Huisman uit De Koog. Sinds hij om gezondheidsredenen genoodzaakt was zijn beroep als fruitkweker op 'De Veen' vaarwel te zeggen, houdt hij zich bezig met het maken van boerenwagens in het klein, nauwkeurig op schaal en verbluffend nauwkeurig tot in de kleinste details. Geen enkel onderdeel wordt kant en klaar gekocht; alles wordt gemaakt en wel met zoveel vakbekwaamheid dat het ver uitsteekt boven wat gemiddeld wordt gepresteerd op dit gebied. Huisman heeft inmiddels landelijke faam verworven. Vorige week kreeg hij een eerste prijs op de 24e Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding die ter ge legenheid van de Huishoudbeurs in Amsterdam werd gehouden. Hij kreeg die prijs (een medaille en een geldbe drag) voor het model van een Gelderse boerenwagen. Het was de tweede keer; vorig jaar won Huisman op de Huis houdbeurs ook een eerste prijs voor een wagenmodel. De nogal bescheiden heer Huisman loopt met deze eer niet graag te koop, maar als we hem in zijn woning op, de hoek Pelikaanweg-Pontweg opzoeken wint het enthousiasme het van die bescheidenheid en loopt het afgespro ken kwartiertje uit tot meer dan een uur. Het is dan ook een deksels interessante hobby, waarover veel valt te vertellen. Niet alleen over de toegepaste techniek, maar vooral over de cultuurhistorische achtergronden. Huisman is van huisuit De Gelderse boerenwagen, waarmee de heer Huisman in de groep modelbouw van de 24e Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding op de Huishoudbeurs de eerste prijs kreeg. boer en heeft veel belangstelling voor oude agrarische gebruiken en technie ken zoals die overal in het land, maar overal verschillen werden toegepast. Overal anders Godsdienst, traditie en sociale om standigheden van elke landstreek weer spiegelen zich niet alleen in kleding, gedrag en gebouwen maar ook in ge reedschappen en wagens. Zodat elke landstreek zijn eigen boerenwagens heeft. Het ideaal van Huisman is om zoveel mogelijk soorten wagens in het klein te kopieren. Zijn interesse gaat niet alleen uit naar de grote, veelal fraai versierde wagens, maar ook naar het eenvoudiger spul. ledereen kent wel de Texelse driewielde mestkar, maar wie wist dat dergelijke driewielige wagens ook in andere streken van het land werden gebruikt en dat elk gebied zijn eigen type heeft? Er zijn zeker zeventien verschillende soorten. De verschillen zitten in de grootte, in de verhoudingen, in de kleuren en in allerlei details, zoals de spaken van de wielen, de opbouw van de assen e.d. Een kenmerk voor de echte Texelse driewielde kar is bijvoor beeld dat het voor- en achterschoot ervan verwijderd kan worden, waardoor het mogelijk is lang hout (afkomstig van het strand!) ermee te vervoeren. In tegenstelling tot wat de naam sugge reert werd de mestkar voor allerlei doel einden gebruikt. Huisman heeft nu negen verschillende mestkarren ge maakt. Vakwerk Wie een bezoek van het Texelse wagenmuseum de daar geexposeerde wagens en rijtuigen bekijkt, moet er kennen dat wagenmaker een beroep was waarvoor niet iedereen in de wieg was gelegd. Kijk alleen maar eens hoe zo'n wiel in elkaar zit! Er was meer vakmanschap voor nodig dan waarover de gemiddelde timmerman beschikt. Het is niet overdreven te zeggen dat Huisman datzelfde vakmanschap aan de dag moet leggen. Eigenlijk is het enige verschil dat hij alles in het klein moet maken, schaal 1:5. Dat betekent dat zo'n model al gauw een halve meter lang is. Onderzoek Aan het eigenlijke knutselwerk gaat research vooraf. Huisman verzamelt ge gevens over karren en moet nogal eens op reis om de echte grote wagens waarvan sommigen zeer zeldzaam zijn geworden, te bekijken en op te meten in openluchtmusea en bij particulieren. Op deze wijze ontmoet hij veel mensen uit het hele land en dat levert weer veel informatie en tips op. Als alle gegevens op papier staan, gaat Huisman aan de slag. Hij begint met het bij elkaar zoeken van hout en ander materiaal. Daar worden hoge eisen aan gesteld. Het moet niet alleen mooi, maar ook sterk en practisch zijn. Soms wordt dezelfde houtsoort be- bruikt als waarvan de echte grote wagens waren gemaakt. Vaak is dat iepenhout dat redelijk sterk is, en mak kelijk te snijden. Het is ook weerbe- stendig en dat is er de reden van dat de eerste carosseriën van auto's ook van iepenhout werden gemaakt. Geschikt hout vindt huisman ook wel op het strand. Bepaalde onderdelen worden gemaakt van speciale materialen. De spaken van de wielen worden gemaakt van acacia of essen. Het hout moet goed zijn uitgewerkt. Soms zijn speciale behandelingen en technieken nodig. Problemen en probleempjes moeten worden opgelost. Het maken van wielen die zuiver rond zijn en dat ook blijven is zo'n probleem. Omdat hout krimt en rekt in de breedte en niet in de lengte, heb je kans dat een wiel naderhand ovaal wordt als je daar geen rekening mee hebt gehouden. En hoe maak je uit één stuk hout die mooie kromme dissel als die niet alleen de juiste vorm moet hebben maar ook heel sterk moet zijn? Huisman neemt daarvoor een recht stammetje en zaagt een van de jaar ringen gedeeltelijk in. Het hout wordt daarna gekookt, gebogen en gelijmd, precies dezelfde techniek als bij de grote echte dissel is toegepast. Feitelijk geldt die benadering voor alle onderdelen van de wagens. Ook de grendels, assen en andere ijzeren onderdelen van de karren worden zelf gemaakt. Zelfs de kettin gen. Als de wagen is gelakt of ge schilderd (natuurlijk ook volgens het historisch juiste recept) is het karwei geklaard en is er zo'n 150 tot 200 uur gaan inzitten. Wat gebeurt er met al die wagens? Huisman vertelt dat hij er een paar heeft verkocht en al zijn (acht) kinderen hebben er een cadeau gehad. De collectie driewielde karren wil hij echter bijeenhouden; hij is niet ongenegen om er af en toe ergens mee te exposeren. Aan verkopen wil hij niet eens denken. Huisman met een deel van zijn collectie drie wielde karren in zijn werkplaatsje. ■en wagen van de Texelse Brandweer stopt Maden met kinderen voor de fraaie erepoort, die voor de jubilerende school was opgericht Woensdag (morgen) wordt door de leerlingen van de Bruinvisschool te Oudeschiid oud papier opgehaald. Men wordt verzocht het papier gebundeld om half twee aan de weg te zetten. In tegenstelling tot eerdere interne berichten zal de jaarvergadering van de dorpscommissie De Waal worden ge houden op dinsdag 12 mei in 'De Wiele waal'. De agenda vermeldt onder meer bespreking van de viering van het 25- jarig bestaan van het dorpshuis in het komende najaar. Bij de bestuursverkie zing zijn C. Zoetelief en mevr. Kager- Witte niet herkiesbaar. Kandidaten coor deze vacatures zijn de dames J. Klaver, Maas-du Porto, Witte-Kuip en de heren H. Roeper en M. Sweere. De heer C. Kooiman is wel herkiesbaar. De verga dering is uitsluitend toegankelijk voor betalende donateurs. Even leek het erop dat Oudeschiid door een ramp was getroffen, Jrandweerauto's trokken met loeiende sirenes door het dorp, de ilauwe zwaailichten angstaanjagend opflikkerend. Maar wie goed :eek, zag dat het meeviel. In de auto's waren glunderende (indergezichtjes te zien die het tochtje maar waf leuk vonden. De eden voor de plezierritjes op de brandweerauto was het feit dat de )e Bruinvisschool zijn vijftig jarig jubileum vierde. De brandweer wilde lan dat feest best medewerking verlenen, en zo kon de kinderen een leel bijzondere verrassing worden bereid. Aanvankelijk was het de ledoeling dat alleen de kinderen die, net als de jubilerende school, in ipril jarig zijn met de brandweer meemochten. Maar er was ruimte lenoeg in de wagens om alle leerlingen van de De Bruinvisschool dit ilezier te gunnen. eeuwigd. Wie meer wilde weten over de school kon de trap naar zolder bestijgen en daar kennis nefllen van een uitge breide tentoonstelling over de school. Voor hongerigen was er een kraampje waar brood met gebakken vis te krijgen was. In de 'vrolijke keuken' konden glascontainers vol flessen kapotgegooid worden. Voor de kleineren werd in een apart lokaal tweemaal poppenkast ge speeld. Diverse spelen, diverse activi teiten konden in en rond de school gedaan worden. In een hoekje had meester Bruin van de De Bruinvisschool een veldje waar jongens konden doel- schieten. In een korte plechtigheid maakte Ria Visser er melding van dat; Bruin aanstaande donderdag vijftig wordt. Er ging een luid gejuich op voor de vijftig jarige school. Al met al een bijzonder geslaagd feest waaraan veel mensen erg hard hebben meegewerkt, ook na afloop zaterdagmiddag om één uur was de school weer helemaal netjes. Klaar voor de volgende vijftig jaar. Paardensportvereniging „De Blijde Rijders" organiseert tweede paasdag de traditionele paasrit. Deze tocht is de eerste van dit seizoen. Degenen, die mee willen, kunnen zich opgeven bij de fam. Brans, (02223) 223. De paasrit start om 13.30 uur op de Bomendiek in De Waal. Deelname is gratis. Na de rondrit was de rol van de )randweer nog niet uitgespeeld. Op het choolpein werd een vreugdevuur ge- itookt en de brandweer zou natuurlijk Je brandweer niet zijn als ze het niet Snel zouden blussen. Op het schoolplein werd een demonstratie poederblussen bn blussen met een waterstraal ge- beven en daarna mochten de kinderen het zelf proberen. De Texelse brand weer hoeft de komende jaren niet voor een personeelstekort te vrezen. De (onderen vonden het maar wat mooi. IZoiets zouden we ieder jaar moeten ebben", riep er één. Het was niet alleen de brandweer die het feestje van de De Bruinvisschool i/erzorgde. Al maanden lang hadden l/erschillende comité's die uit ouders waren gevormd zich beziggehouden fnet het feest voor de school. Dat was wel te merken ook. Er was een enorme verscheidenheid aan activiteiten en nie- iand behoefde zich een ogenblik te ervelen. Uit heel Oudeschiid kwamen lensen kijken om hier en daar aan een ;pel mee te doen. Met enorm veel reativiteit en inventiviteit hebben de ichoolleiding en de ouders zich inge spannen om voor 'elck wat wils' te bieden. Er was een rad van avontuur waar kleine prijsjes te winnen waren. Er was een rommeltjesmarkt waar allerlei Spulletjes voor een appel en een ei te loop waren. Je kon er onder meer voor jfeen paar gulden oude schoolbanken lopen. Wie op de foto wilde, werd in de belegenheid gesteld op een Bruinvisje te 1 gaan zitten en zo te worden ver-

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5