Plannen bij gemeente: Puntensysteem bij woningverdeling Betaalbaar boekje over „Russenoorlog" Brand in slagerij Onverstoorbare kievit Geslaagd Voorlezen gestaakt Bedrijfsongeval Vergeet uw biet niet! Beschonken achter het stuur Cursussen van Overkoepeling 98 RIJDAG 24 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 11 voor deze Texel werd mogelijk is als de gemeente de bouw grond verkoopt. Stekelig Ook vroeg Bakker of de Woning bouwvereniging in staat is woningen voor aleenstaanden te bouwen. Uit een brief van B en W had hij begrepen dat de gemeente het anders zelf gaat doen. Hans Wendrich: „Wij vonden dat nogal een stekelige brief. Als er betaalbare bouwgrond was geweest dan hadden we al veel meer woningen neergezet. Dat zijn we ook van plan op de grond die we in de toekomst krijgen." Paul Kuip had zich er over verwonderd dat de gemeente de invulling van het artikel 11 gebied in Noord-West drie jaar geleden aan het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft gegund. Volgens de makelaar waren de Texelse aannemers bereid een dergelijk plan uit te voeren en ook kopers waren ruimschoots aanwe zig. Van der Kooi zei dat het college een kwalitatief hoogstaand plan wilde heb ben. Door het instorten van de bouw markt is alles echter in de soep gelopen. Jaap Huisman vond de behandeling van de potentiële kopers door het Bouwfonds erg slordig. „Ik heb een aanmeldingsformulier ingevuld en nooit meer iets gehoord." Ook vroeg Huis man zich af of er bij de huidige ren testand en andere problemen op de ka pitaalmarkt nog wel voldoende kopers zouden zijn. Van der Kooi dacht dat die kopers toch wel komen. Ook hij vond de behandeling van de mogelijke kopers slordig. Inzet Jaap Huisman zei dat er bij de wo ningbouwvereniging dringend behoefte is aan leden voor de taakgroep projecten die samen met de taakgroep nieuw bouw ideeën kan leveren. Huisman haalde ook Kasko aan die door een eigen inzet in korte tijd een goed bouwplan uit de grond stampt. „We kunnen niet achterom blijven kijken maar de leden moeten aktief aan de slag." Woningbouwvereniging directeur Wendrich haakte hier direct op in. Kandidaten voor de raakgroepprojecten kunnen zich melden. Op 7 mei wordt de ledenvergadering van de Woning bouwvereniging gehouden, waar dit aan de orde komt. Hoewel omwonenden van het vliegveld soms klagen over lawaai hinder en overlast is er in ieder geval één tijdelijke bewoner van het vliegveld die zich van alle drukte niets aantrekt. Het is een kievit die haar nestje midden op de startbaan heeft gemaakt en onverstoorbaar blijft onder opstijgende en dalende vliegtuigen. De vogel blijft rustig zitten a/s er een vliegtuig aankomt en bewaakt angstvallig haar eieren tegen de passerende 'grote vogels'. Zo te zien is er niets dat het verblijf van de kievit in de weg staat. De havenmeester van het vliegveld weet dat de vogel er nestelt en maait het gras zorgvuldig om het nest heen. Moeder en eieren maken het vooralsnog dan ook goed. Wachtmeester N. Drenth van de Texelse politie slaagde voor het laatste deel van het politiediploma B. dat hem bevoegdheid geeft tot het solliciteren naar een kaderfunctie. Het wekelijkse voorleesuurtje voor kinderen in de openbare bibliotheek is gestaakt. In september wordt er weer mee begonnen. Donderdag 16 april raakte Piet Witte, werkzaam bij de Cebeco, door een bedrijfsongeluk gewond aan zijn been. Hij moest met de ziekenauto naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder vervoerd worden. Bij het naar binnen duwen van een wagen schoot een steunwiel los en be landde op zijn been. In het ziekenhuis bleek de verwonding achteraf mee te vallen. Er was niets gebroken. De wel aanwezige diepe vleeswond werd be handeld. De buurtcommissie van polder Het Noorden wil degenen, die meedoen aan de wedstrijd wie de grootste biet kan telen, eraan herinneren dat de bieten nu ingezaaid moeten worden. Het gaat om degenen, die eerder een zakje zaad van de commissie koch ten. De ervaring heeft geleerd, dat veel mensen het inzaaien van de bieten vergeten en dat pas merken als de jury in de herfst komt kijken wie de grootste bieten heeft gekweekt. reclame mocht wal en ook was er een stand met brochures over het besproken onderwerp. Op de foto luistert het forum aandachtig naar een vraag iet het publiek. Het college van B en W is bezig ilannen uit te werken voor een ander ysteem van woningtoewijzing. In eer- te instantie wordt gedacht aan een zo- lenaamd puntensysteem waarbij pun- en gegeven worden voor bijvoorbeeld: iet aantal jaren dat op een woning lewacht wordt, de huidige woonom- tandigheden, sociale urgentie, medi- che urgentie, etc. Dit systeem wordt in reel andere gemeenten ook toegepast, naar dat betekent volgens de wet- iouder van huisvesting. Gerard van der (ooi. nog niet dat het objectief is. „We laan geen veranderingen aanbrengen imdat er, zoals sommige mensen lenken. 'gerotzooid' wordt bij de wo- ïingtoewijzing. Het systeem dat we nu lebben is echter niet waterdicht en trengt veel werk met zich mee. Het Hinten systeem is mogelijk iets objectie- let." Bovenstaande werd door de wet- touder bekend gemaakt op de dis cussieavond over wonen die door de PSP afdeling Texel dinsdagavond in dorpshuis de Oude ULO was georga niseerd. Vijfendertig belangstellenden waren aanwezig en konden vragen stellen aan een forum bestaande uit Gerard van der Kooi, Hans Wendrich (directeur Woningbouwvereniging), Paul Kuip (makelaar) en Ruud Groene- wegen (voorzitter Kasko afdeling Texel). Er was ook een uitnodiging ge zonden naar de ambtenaar huisvesting, maar deze was zonder afbericht weg gebleven. Door technische problemen <on de aangekondigde discussiefilm 'Bouwen in de Westhof' niet vertoond worden. Dit was allerminst een gemis want de discussie verliep geanimeerd, omdat de toehoorders een groot aantal vragen in petto hadden. Vooral werd ingegaan op de problemen die bij het maken van bouwplannen ontstaan en de moeilijkheden bij de financiering daarvan. Veel nieuwe feiten kwamen daarbij niet naar voren, maar wel werd duidelijk wat de keuze mogelijkheden om onderdak te vinden op dit moment zijn. Wendrich zei dat het erg moeilijk is om bij de huidige bouwprijzen nog betaalbare huurwoningen te bou wen. De binnenkort te realiseren ge- De afgelopen dagen heeft de politie herhaaldelijk moeten optreden tegen automobilisten die met te veel drank op achter het stuur zaten. In de nacht van donderdag op vrijdag werd op de Pont- weg een Texelaar aangehouden die de aandacht trok door zijn slingerende wijze van rijden. Hij verkeerde in kenne lijke staat, maar weigerde zowel de blaas- als de bloedproef. Proces verbaal werd opgemaakt. Dinsdagmiddag werd een andere Texelaar gesignaleerd die als gevolg van alcohol niet in staat was zijn voertuig behoorlijk te besturen. Hij werd gevolgd en bij zijn woning aangehouden. Hij onderwierp zich wel aan blaas- en bloedproef. In twee andere gevallen werden auto mobilisten aangehouden die blijkens het resultaat van de blaasproef in aan merking kwamen voor een rijverbod. zinswoningen in Oudeschild en De Cocksdorp moeten dan ook een kale huur van zeker f475,— per maand op brengen. Swier Oosterhuis van Kasko zei hierop dat de Kasko premie A koop woningen bij een minimum inkomen precies hetzelfde gaan kosten. Een bij komend voordeel is dat de mensen bij Kasko zelf veel inspraak in het ontwerp hebben en ze krijgen voor dit bedrag een eigen bezit. Paul Kuip vond de verge lijking kopen-huren met het aspect 'wat kost het minst' niet opgaan. „Als je een huis koopt ben je gebonden. De premie die je van het rijk krijgt is niet over draagbaar bij doorverkoop van de wo ning. Daardoor is kopen alleen geschikt voor mensen die zeker weten dat ze vele jaren in dat huis willen blijven wonen." Kuip stelde dat de praktijk echter dikwijls anders is. Door scheidingen, werkloosheid en andere oorzaken wordt een koopwoning in Nederland gemid deld zeven jaar door dezelfde eigenaar bewoond. Kuip wist uit eigen ervaring dat de grootste groep die nu een woning zoekt flexibel is. „Het gaat veel om jongeren die werk zoeken of nog van baan zullen veranderen, samenwonenden, etc. Deze mensen kunnen gewoon beter geen huis kopen, al worden ze daar door de huidige woningnood wel toe gedwongen" aldus de makelaar. Aantrekkelijk Donald de Vrind vroeg waarom huis eigenaren die een leegstaand pand te koop hebben dit niet tijdelijk willen ver huren. Kuip zei hierop dat dit in de praktijk mogelijk kan zijn, maar dat er twee wetten zijn die het voor de eigenaar niet aantrekkelijk maken. De huurbeschermingswet geeft de huurder, volgens Kuip terecht, een aantal rechten waardoor het wettelijk onmogelijk kan zijn om de huurder weer op straat te zetten. Als een eigenaar, al is het maar voor enkele maanden, verhuurd, heeft hij bij verkoop niet meer met de BTW-wet te maken maar met de zg. Tegistratiewet'. Dat betekent dat hij zes procent meer moet vragen voor zijn huis, waardoor het nog moeilijker te verkopen is. Wat betreft het verhuren van koopwoningen had Kuip geen goe de ervaringen met de gemeente. „In het verleden zijn er teveel woninggaranties afgegeven. De tijdelijke huurder kreeg de gemeentelijke garantie dat hij bij verkoop een ander huis zou krijgen Als het huis dan verkocht kon worden, had de gemeente vaak geen vervangende woning" aldus Kuip. Toekomst Gerard van der Kooi vertelde dat er op Texel tweehonderd woningzoekenden waren waarop al snel de opmerking uit de zaal kwam dat de gemeentelijke af deling volkshuisvesting had meegedeeld dat het om driehonderd woningzoeken den gaat, waarvan 180 alleenstaanden. Hierbij werd ook de opmerking gemaakt dat in de toekomst nog veel bejaarden woningen gebouwd moeten worden. Peter Bakker had de conclusie dat woningbouw voor jongeren en alleen staanden (in tegenstelling tot bejaar denwoningen met een vergelijkbare grootte) nog niet was gerealiseerd. Van der Kooi zei dat dit in de Mars moet gebeuren, waarbij de nadruk niet meer zal liggen op het bouwen van gezins woningen. Wel werd de opmerking ge maakt dat het bouwen van gezins woningen net zo duur is als het bouwen van eenheden voor alleenstaanden. Mogelijk kan het goedkoper als er in twee lagen gebouwd wordt. Ellenlange Jaap Huisman begreep dat het bestem mingsplan met zijp ellenlange procedu res (en daardoor vertraging in bouw plannen) een gevolg was van de de mocratie. „Kan de democratie deze ontwikkeling niet terugdraaien?" was zijn vraag. Van der Kooi dacht van niet omdat in het bestemmingsplan een nauwkeurige afweging van rechten en plichten plaatsvindt. „Dat is om geen scheve gezichten te krijgen en iedereen gelijk te behandelen." Swier Oosterhuis vond dat de gemeente ook traag was in het plannen maken. „Ik neem aan dat u nu al bezig bent met het invullen van de Mars tweede fase, zodat we daar niet zo lang op hoeven wachten." Van der Kooi zei dat de afdeling ruimtelijke ordening momenteel twintig bestemmingsplan nen in voorbereiding heeft maar dat de uitwerking van de tweede fase binnen kort op het programma staat. Bungalows Donald de Vrind zag mogelijkheden tot leniging van de woningnood door het verhuren van tweede woningen en zomerbungalows. Van der Kooi: „Wij knijpen bij de verhuur van zomerwonin gen een oogje dicht. Officieel mag het niet maar onder de huidige omstandig heden ben ik blij als mensen zelf een woning vinden." Deze verhuur of ficieel toe te staan of aan te moedigen is niet mogelijk want het bestemmingsplan laat in het buitengebied geen toename van permanente bewoning toe. Jaap Huisman vond het wel vreemd dat de zomerwoningen wel het hele jaar door aan toeristen worden verhuurd. Wat ook permanente bewoning is. De wet houder zei dat de bouwverordening voor zomerwoningen anders ligt. „Het is wettelijk gewoon niet toegestaan." Wel worden door gemeentelijke bemid deling soms tweede woningen in de dorpen verhuurd aan Texelaars. Op de vraag van Peter Bakker of er een maximale termijn aan nieuwbouw of verbouw gekoppeld kan worden, ant woordde Van der Kooi dat dit alleen De eerder aangekondigde cursus 'Kom eens om een bestuurster' start in september. Deze cursus die georgani seerd wordt door de Overkoepeling van Vrouwenorganisaties is reeds volge boekt. Voor de VOS-cursus die ook in september begint is nog opgave moge lijk. Voor deze cursus kan men zich aan melden bij mevrouw E. Schouwstra- Hoogterp, telefoon 02220-3471. De cur sus 'Vrouw en geloof' start vermoedelijk in januari 1982 Ook hiervoor is nog opgave mogelijk. Teglijk met de opening van het Geor- gisch museum te Oudeschild is een boekje verschenen dat dezelfde naam draagt als de door NOS-regisseur Dick van Reeuwijk vervaardigde televisiedo cumentaire over de Texelse Russenoor log, dus 'Sondermeldung Texel, op stand der Georgiërs'. Het boekje is dan ook geschreven door Van Reeuwijk en veel van wat er in voorkomt is letterlijk aan zijn documentaire ontleend. Voor wie het televisieprogramma heeft gezien (op tweede paasdag had heruitzending plaats en opnieuw was de kijkdichtheid ook op Texelenorm!) en kennis draagt van wat in eerdere publicaties over de Russenoorlog naar voren is ge komen, bevat het boekje weinig nieuws. Maar door de beknopte vorm (79 pa gina's), de gemakkelijke leesbaarheid en de betrekkelijk lage prijs (712,50) is de Russenoorloginformatie wel voor een breder publiek toegankelijk geworden. En dat was de bedoeling, want evenals de permanente expositie in Oudeschild moet het boekje er toe bijdragen dat het Nederlandse publiek op de hoogte komt van wat op Texel in 1945 is gebeurd. In het bijzonder de jeugd is doelgroep van deze uitgave. Het gebrek aan informatie over dit onderwerp bleek uit een enquete die in juni 1979 werd gehouden en waaruit bleek dat slechts 3% van de Neder landse bevolking redelijk op de hoogte was van de Opstand der Georgiërs. Het zou interessant zijn over enige tijd te peilen in hoeverre dit percentage is veranderd als gevolg van de TV-docu- mentaire en de inmiddels verschenen boeken. Een boekje zoals nu is ver schenen en dat massaal zijn weg naar het publiek zou kunnen vinden, draagt daaraan meer bij dan een tv-uitzending want die kun je later niet meer opnieuw raadplegen. Of je zou er voor naar Texel moeten gaan waar de video-opnamen op aangekondigde tijden integraal in het Georgisch museum wordt vertoond. Als het boekje een bestseller wordt, is dat niet alleen leuk en lucratief voor Van Reeuwijk, maar ook voor Theo Timmer van Het Open Boek, want hij is de uitgever van 'Sondermeldung Texel' en richt zich hiermee voor het eerst op de landelijke markt. De relatie met de NOS heeft hem in ieder geval geen wind eieren gelegd, want in de maandag middag uitgezonden tv-reportage van de opening van het museum mocht Timmer optreden om het boekje offi cieel aan Texels eerste burger te over handigen, zodat miljoenen Nederlanders in één keer van het bestaan van het boekje op de hoogte zijn gesteld zonder dat er een kostbaar STER-spotje aan te pas is gekomen. Wie het plaatselijk bedrijfsleven een goed hart toedraagt, zal tevens voldaan zijn over het feit dat het boekje ook op Texel is gedrukt: bij Brügemann B.V. in Den Burg. Voetballers Maandag heeft Timmer het boekje ook uitgedeeld aan spelers en suppor ters van de Georgische voetbalclub Dynamo Tiblisi toen deze op Schiphol arriveerden voor de returnwedstrijd te gen Feijenoord. Timmer wist de aan dacht van de Georgiërs op zich te ves tigen door hen in het Georgisch toe te spreken, waarbij zij werden verwelkomd en het verzoek kregen de groeten van de Texelse vrienden te doen aan de parti zanen en kameraden in Tiblisi. De met behulp van mevrouw C. C. Boon- Verberg opgestelde boodschap viel in goede aarde. De Georgiërs begrepen direct waarom het ging en bleken op de hoogte van de gebeurtenissen van april 1945. Timmer moest de groeten doen aan 'mama Cornelia' (mevrouw Boon) die de oud-strijders in Georgië al een paar keer heeft opgezocht en bekend heid geniet als ereburgeres van Tiblisi. Volgens Theo Timmer hebben de mees te Georgiërs de gelegenheid aange grepen om op hun hotelkamers in Rotterdam de documentaire te zien. In de slagerij van de familie P. Kossen aan de Warmoesstraat in Den Burg ontstond maandagavond brand, die dankzij snel en effectief ingrijpen van de brandweer geen ernstige schade tot gevolg had. Er was iets misgegaan met de in de worstmakerij achter de winkelruimte staande vetketel. Ver zuimd was deze uit te schakelen. Het vet is blijkbaar oververhit geraakt en heeft vlam gevat, waarbij een aluminium afvoerpijp is verbrand en de vlammen geruime tijd het raamkozijn er achter en het plafond er boven hebben kunnen blakeren. De buren aan de overzijde van de Warmoesstraat zagen de vlammen van achter het platte dak komen en waar schuwden de brandweer. Deze had het vuur vrijwel direct onder controle. Veel langer had het niet moeten duren want het hout achter het brandwerende pla fond had al op enkele plaatsen (op punten van electriciteitsdoorvoer) vlam gevat. De brandweer moest het plafond gedeeltelijk weghakken om de vuur- resten te kunnen doven. De rook had in de hele slagerij een zwarte vette aan slag veroorzaakt, waardoor een ingrij pende schoonmaak nodig was.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 11