Dros ontevreden over aankoop TEM-loods Jeugdleider Onduidelijke gang van zaken rond Georgisch kunstwerk Optocht in Den Burg op Koninginnedag Expositie Georgiërs Strijd om trofee Dienst voor belangstellenden Groot tekort leiding bouwdorp WAT IK ZEGGEN WOU Lezing over zonsondergangen Diefstal Opbrengst collecte VERVOLG VAN PAG.l Duits café VERVOLG VAN PAG.l VRIJDAG 24 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 2 R| ..Die loods staat op een slechte plaats. We zullen een belangrijk deel van de hoogte van het ding niet nodig hebben. We hebben destijds vier vijf ton voor dit gebouw betaald. Nu komt er weer f230.000, - bij, zodat het geheel de zeven ton al overschrijdt. Voor dat geld hadden wel veel beter een nieuwe loods neer kunnen zetten." Deze opmerkingen maakte Cor Dros dinsdagmiddag tijdens de vergadering van de commissie voor openbare wer ken toen de verbouwing van de voor malige TEM schuur aan het Wezenland aan de orde kwam. Naast de f230.000,- voor de verbouwing is ook nog eens f47.000,— nodig voor het maken van een verdieping in de loods, want de volledige hoogte van 7.20 meter wordt lang niet in de hele loods benut. De loods zal gebruikt worden om de be drijfsauto's van de gemeente te onder houden. Cor Dros achtte het een on- practisch ding voor een werkplaats. De De definitieve datum voor de fanfare- strijd om de ,,Mevr. Engelvaart Trofee" is bekend. Op 9 mei zullen Harmonie- Fanfare .Concordia" uit Breezand en Fanfare Excelsior" uit Oosterend in Dorpshuis De Bijenkorf hun muzikale kunnen tonen met als inzet deze trofee. Het preciese programma wordt nog nader bekend gemaakt. In Den Burg wordt dit jaar een optocht georganiseerd, waaraan ieder een mee mag doen. Er wordt om elf uur in de Jonkerstraat gestart. Ver kleed, met versierde fietsen of met zelf in elkaar geprutste wagens mag men achter de fanfare aan door Den Burg. Voor de meest originele deelnemers heeft de jury enkele speciale prijsjes in petto. Zondagavond wordt in de Gerefor meerde kerk van Den Burg weer een 'dienst voor belangstellenden' gehou den. Het thema is deze keer 'Opge staan... plaats vergaan'. Waarbij de vraag aan de orde komt of het feit van Pasen na 2000 jaar nog doorwerkende kracht en betekenis heeft. De Friese zang- en muziekgroep De Dobbers verleent medewerking;aanvang 19.00 uur. Do oude TEM-schuur aan hot Wezenland loods is volgens hem niet warm te stoken. Hij was het er mee eens dat je een hoge werkplaats moet hebben voor de vrachtauto's, maar daarvoor hoeft de loods lang niet overal zo hoog te zijn. '.Als er een nieuwe loods was gemaakt was het allemaal veel beter uit te rekenen geweest. Dan had je een klein deel hoog kunnen bouwen en de rest normaal. Zoals het er nu staat krijg je erg hoge stookkosten. Er waren andere gegadigden voor het geval die het mis schien veel beter hadden kunnen ge bruiken. Maar nee. de gemeente moest het hebben. Voor hetzelfde geld had een nieuwe loods gebouwd kunnen worden, die veel beter zou voldoen. Overal zitten mensen die problemen hebben met goothoogten en dakhoog ten. Nu was hier een loods te koop die voor die mensen een oplossing zou kunnen betekenen en nu koopt de gemeente hem voor een doel waarvoor hij eigenlijk helemaal niet geschikt is", zei Dros. Wethouder Van der Kooi die de ver gadering als voorzitter leidde kon zich in de gedachtenwereld van Dros verplaat sen. Ook hij vond dat van tevoren beter nagegaan had moeten worden waar voor de loods gebruikt had kunnen worden, voordat hij van de TEM werd overgenomen. De stookkosten hoeven volgens Van der Kooi niet zo hoog uit te vallen omdat de loods geïsoleerd wordt. Hij zei dat de gemeente ondanks de be zwaren toch blij met de loods is, omdat de ruimte hard nodig is. Na verdere Het bouwdorp, dat in de laatste drie weken van juli wordt gehouden, heeft nog een groot tekort aan leiding. Mensen van 18 jaar en ouder, die één of meerdere weken mee willen doen met het begeleiden, stimuleren, coör dineren en ondersteunen van de bouw activiteiten zijn van harte welkom. Voor sommige weken zijn nog maar vier lei ders, terwijl er in feite tien nodig zijn. Aan bouwdorp-leiding wordt een vergoeding van 150, per week betaald. Zoals bekend staat het bouw dorp open voor Texelse kinderen, die een week lang naar hartelust mogen bouwen en spelen op het bouwdorp- terrein. Mensen, die mee willen helpen het bouwdorp leiding te geven, kunnen zich opgeven bij de afdeling culturele zaken op het gemeentehuis, telefoon 3041. discussie in de commissie bleek dat het aanleggen van de verdieping in de schuur voorlopig wordt uitgesteld van wege de kosten. Dros zag nog een mo gelijkheid om op de electriciteitsreke- ning te besparen door lichtkappen in het dak van de loods aan te brengen. Naar hij uit ervaring van zijn eigen werk plaatsen mee kon delen, geven dak koepels veel meer licht in een werk plaats dan ruiten in de gevel. Zegers stelde een vraag over hoe het werk van een dergelijke verbouwing aanbesteed wordt. Hij wilde weten of daarbij reke ning wordt gehouden met aannemers bedrijven die het moeilijk hebben. Wet houder Van der Kooi antwoordde dat dat aspect er zeker in wordt betrokken. Soms wordt zelfs bij het arbeidsbureau geïnformeerd welke aannemers op be paalde ogenblikken een dunne order portefeuille hebben. Daarnaast heeft echter de prijs waarvoor de aannemer het te verrichten werk denkt te kunnen afleveren de doorslag. BAKVUN VAN I.CZCAS- BUTEN VtRANTWOOROE LUK Ht O VAN DE RL DJ* TIE Het gemeentebestuur verkeerde tot vanmorgen in grote spanning over de aard van een sculptuur, die door een Georgische kunstenaar is gemaakt voor de Lubertischool in De Koog. Hoewel de gemeente opdracht voor het maken van het beeld heeft gegeven en daarvoor ook geld beschikbaar heeft gesteld (1% van de kosten van de recente ver bouwing van de basisschool-kleuter school) heeft men geen idee hoe het eruit zal zien omdat de Georgiërs niet hebben gereageerd op herhaaldelijke verzoeken om tevoren te laten weten welk ontwerp hen voor ogen staat. Waarschijnlijk is dat het gevolg van misverstanden en communicatiestorin gen, veroorzaakt door onduidelijke ver houdingen op cultuurgebied tussen Den Haag, Moskou en Georgië. Ook het feit dat de kwestie al meer dan anderhalf jaar sleept, wijst daarop. In de zomer van 1979 spraken de oudercommissie van de Lubertischool en het bestuur van de kleuterschool van De Koog de wens uit dat het kunstwerk waarop men krachtens de 1%-regeling recht had, zou moeten worden gemaakt door een Georgiër. Het onderwerp zou moeten zijn: 'In vrede levende en spelende kinderen' en er werd vanuit gegaan dat het mogelijk moest zijn het beeld op bevrijdingsdag 1980 te onthul len. Geen reactie Van dat voornemen kwam echter niets terecht, want elke reactie van Georgische of Sowjet-Russische zijde bleef vooralsnog uit, hoewel het cultu reel verdrag dat Nederland met de Russen heeft, het laten maken van een dergelijk kunstwerk in de Sowjet Unie mogelijk maakt. De gemeente benaderde destijds de Georgische cineast Reza Tabukashvili die al meerdere malen op Texel is ge weest en contacten heeft in culturele kringen in zijn vaderland. Daar kwam nooit antwoord op. Ook de Sowjet- ambassade reageerde vooralsnog niet. Het ministerie van CRM liet enthousias me blijken voor het originele idee en bevestigde dat er wat Nederland betreft in ieder geval geen politieke of andere problemen met een dergelijke opdracht gemoeid zouden zijn. Door de Luberti school werden op een gegeven mo ment foto's naar de Sowjetambassade gestuurd en van de ambassade kwam een reactie, waaruit was op te maken dat de zaak op een of andere manier wel goed zou komen. Maar er kwam geen schot in. Het enthousiasme voor het idee van een Georgisch kunstwerk bij of aan de school werd er intussen in De Koog niet groter op. Na de Russische interventie in Afghanistan hoefde het van het kleuterschoolbestuur allemaal niet meer maar de oudercommissie van de Lu bertischool en ook het gemeentebestuur bleven positief. De Texelse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde heft zaterdag 25 april a.s. de heer C. Floor uitgenodigd tot het houden van een lezing over zonsondergangen. De heer Floor is werkzaam aan het K.N.M.I. te De Bilt en heeft een nauwkeurige studie gemaakt van de kleur- en vormveranderingen van de ondergaande zon. Aan de hand van dia's, waarvan er veel op Texel zijn gemaakt, zal hij deze verschijnselen proberen te verklaren. De lezing zal gehouden worden in Café De Zwaan en begint om 14.30 uur. Ook niet-leden zijn welkom. In de nacht van zondag op maandag werd ingebroken in een sportkantine in De Koog. Uit een kassa werd voor hon derd gulden aan kleingeld gestolen. Enkele vakantiegangers hebben maandag bloemen geplukt uit een tul penveld aan de Pontweg. Veel bloemen en bollen werden vertrapt. Er ontstond voor honderd gulden schade. De collecte voor de Hartstichting, die begin april op Texel is gehouden, heeft f3771,01 opgebracht. De Hart Stichting dankt alle Texelse collectanten voor hun inzet. ren. Op die manier kan iemand maat schappelijk ook veel betekenen voor zijn buren of anderen binnen de ge meenschap. Overigens wekte ook Wei- boren de indruk niet afkerig te zijn van een aanpak van het jeugdprobleem door het bieden van werk. In Denemarken schijnen overheidsprojecten op die basis aardig te functioneren. Schilling bleef onvermurwbaar. ,,lk vind het makkelij ker om aan iemand een boek uit te lenen dan om een meisje of jongen die in moeilijkheden zit, hulp te bieden." MZW-apathie Dezelfde spreker herinnerde er aan dat vrijwilligsters die tot voor kort de scholierenopvang in 't Asiel behar tigden, ook min of meer zijn afgeknapt. Blanken: ,,Het probleem met hen was dat zij niet konden terugvallen op een verantwoordelijke deskundige." Barendregt bleef de salarispot van f70.000, ,,te gek en te gortig" vinden. Hij dacht dat jongeren maatschappelijk meer geholpen zouden zijn als dit bedrag werd uitgegeven in de vorm van huursubsidie, maar nog liever zou hij het Mensen Zonder Werk-project geschikt willen maken voor het opvangen van jongeren. J. C. Dros dacht dat als jongeren inplaats van uit te slapen de 10 hele dag aan het werk worden ge 3 houden, de problemen in de late avond |jj| uren vanzelf verdwijnen. Waarmee ook hij zich schaarde achter het idee var werkverschaffing via het MZW-projee om de jongeren zinvol bezig te houden Jan Kramer dacht dat jongeren niet voor het MZW-project zijn te interes seren. ,,De jeugd is apathisch ter opzichte van MZW." Daan Welboren ging er van uit dal de invloed van een goede jeugdwerkei verder gaat dan de inderdaad betrekke lijk kleine doelgroep van probleem jongeren. ,,Van hem zal een positievi uitstraling uitgaan op anderen die noi niet in de problemen zitten." In de openbare vergadering weri bewust niet nader aangeduid wat moei worden verstaan onder 'problemen' ei 'probleemjongeren'. Wel lieten Kramei en Blanken uitkomen dat het ernstig i: en dat desgewenst in kleinere kring wi nadere informatie kan worden gegeven Op de vraag van Dros of dergelijk jeugdwerk pok in andere vergelijkbare gemeente^ functioneert en wat de re sultaten zijn, kon geen antwoord wor-j den gegeven. De heer Van Trigt liet blijken het al een mooi resultaat tej vinden als de groep probleemjongeren op Texel niet groter wordt dan thans hej geval is. jo 11 or n Sti il. ht lar h; iss ite lar iai w c n1 Het stukje over de opening van een Duits café in De Koog IT.C. 24-3-1981 riep bij mij een hoop weerzin wakker. Volgens mij wordt hier het voldoen aan de zogenaamde behoeften van de Duit se badgast duidelijk overdreven! 's Zomers houdt men op Texel genoeg rekening met het toerisme, en gelukkig bestaat er op dit moment nog zoiets als een 'Texels sfeertje'. Men zou er eigen lijk alles voor moeten doen om dit ook in de toekomst te bewaren. Bovendien zou ik (volgens de regels van gezond ver stand) ervan uitgaan, dat de meerder heid van de Duitse vakantiegangers juist naar Texel komt om eens iets anders te beleven dan thuis (waarvoor worden anders b.v. folklore-avonden georgani seerd?) en om met typisch Texelse ge woonten kennis te maken. Anders moeten ze maar gewoon hun vakantie ergens in Duitsland doorbrengen. Ik kreeg zo'n beetje de indruk dat de twee Duitse heren zich bij het Spaanse patroon willen aanpassen, waar in som mige badplaatsen een echt Spaans res taurantje amper te vinden is, terwijl er een rijke keuze is aan Engelse pubs, Hollandse eethuisjes en Duitse schnit zelstuben. Dat is geen goed voorbeeld, vind ik! Het spijt me, maar ik raak het idee van de Duitse kolonie niet kwijt anders had men toch zeker niet met zoveel nadruk hoeven beweren, dat dit heus niet zo isl Ik ben trouwens zelf ook Duitse. Al bijna 20 jaren kom ik als vakantiegangster naar Texel en ben nu bezig met vestiging op het eiland. Dus ik begrijp best dat iemand mogelijkheden zoekt om hier zijn boterham te ver dienen maar moet dat op deze manier? Nog even tussen haakjes: koffie met Hollands appelgebak vind ik zèlig helemaal geen moeite om met de een of andere Duitse gewoonte te breken! Barbara Engelmann Keulen. Doze „etalage maakt deel urt van de expositie en laat zien hoe een verborgen Georgiër door een hulpvaardige Texelse wordt verzorgd. In december kwam plotseling het bericht dat het beeld 'volgend jaar' zou worden geplaatst. De gemeente wilde uiteraard weten wèt er precies zou worden neergezet en wat het zou kosten, maar op die vragen kwam geen antwoord. Wel kwam vorige week het bericht dat alles in kannen en kruiken was en dat op 22 april drie afgevaardigden uit Georgië op Texel zouden arriveren om het beeld te plaatsen. De deputatie zou bestaan uit de cineast Tabukashvili, de oud-strijder Djapavidtsje (die deel uit maakte van het bataljon dat in april 1945 in opstand kwam) en de ontwerper van het beeld Kvateladtse. Maar ook daarbij werd niets meegedeeld omtrent de aard van het kunstwerk. De burgemeester ging daarom persoonlijk naar de Sowjet ambassade om opheldering, maar daar kon men hem niets wijzer maken. Enige zorg over de aard van de voorstelling was er wel. Er werd reke ning mee gehouden dat de gemeente als betalende opdrachtgeefster er geen ge noegen mee zou kunnen nemen, maar toch gedwongen zou zijn het kunstwerk te accepteren omdat weigering tot een politieke rel zou kunnen uitgroeien. De ervaringen met Georgische kunstwer ken op Texel zijn wat dat betreft overigens niet ongunstig, al is het eerder gebeurd dat de plaatsing ervan met veel tijd en onduidelijkheid gepaard ging. Het hekwerk op de Georgische begraafplaats op de Hogeberg kwam pas drie jaar nadat de Georgiërs het hadden aangekondigd en een foto van het te maken of gemaakte hek in de Texelse Courant hadden laten plaatsen. Toen ging het echter niet om een gemeentelijke opdracht en was er wei nig behoefte om een gegeven paard in de bek te willen zien. Hoe het met het beeld voor de Lubertischool uiteindelijk is afgelopen was bij het ter perse gaan van de krant nog niet bekend. de subsidie van f75.000, beschikbaar. Gekozen werd voor een expositie omdat dit blijvende aandacht schenkt aan de Georgische opstand. Burgemeester En gelvaart noemde de houding van de Texelaars tolerant, waarbij hij naast de getoonde moed ook stelde dat de Texe laars in april 1945 niet meer zaten te wachten op Russisch verzet. „Een 228-tal Georgiërs heeft de strijd over leefd, mede dankzij de humanitaire inzet van een belangrijk deel van de Texelse bevolking, waarbij zeer grote risico's werden gelopen. Gesteld mag toch worden dat vele Texelaars deze oorlog tot hun verdriet moesten medebeleven. Gesteld moet ook worden dat vele gevallen van ware heldenmoed onder de bevolking bekend zijn. De grote mense lijkheid van de Texelaars was een feit." Onzekerheid In zijn toespraak ging Engelvaart vooral in op de periode na de oorlog. Hij memoreerde de langdurige onzekerheid onder de Texelse bevolking over het lot van de Georgiërs. Pas in 1963 was een oud-strijder bij de jaarlijkse herdenking aanwezig, waaruit toen geconcludeerd kon worden dat de overlevenden in eigen land gerehabiliteerd waren. Ver der noemde Engelvaart een aantal be langrijke feiten uit de Texelse-Geor- gische betrekkingen zoals de eerste reis van mevrouw C. Boon-Verberg in 1966 naar Georgië, de Russische verfilming van de opstand, het schenken van een hekwerk door Georgië voor de begraaf plaats in 1973 en twee jaar later de plaatsing van een eveneens geschonken beeld op de algemene begraafplaats in Den Burg. Het waren echter allemaal gebeurtenissen die voorbij gingen aan de landelijke publiciteit. Toen Van Reeuwijk echter zijn documentaire in oktober 1979 op de televisie vertoonde kwam er grotere bekendheid voor het drama. Verder dankte de burgemeester het museumpersoneel voor hun aandeel in de totstandkoming van de expositie. In het bijzonder werd Peter Smit ge noemd voor zijn inzet. Ook de aanwe zigen die materiaal voor de expositie hadden geleverd werd dank toegezegd. Symbool Engelvaart vond het juist dat me vrouw C. Boon-Verberg de 'ruimte tot gedenken' mocht openen. „Wij zijn er verheugd over dat mevrouw Boon nog in staat is deze expositie te openen^ Wij hebben gemeend dat zij de meest i|ar aanmerking komende persoon was on dat zij het symbool is geworden van d|r0 humanitaire hulp van de Texelaars aal' de overlevenden van het Georgischfpt bataljon", aldus Engelvaart, die m«an vrouw Boon een boeket bloemen ove e handigde. Theo Timmer van het Ope Boek overhandigde vervolgens ee e exemplaar van het door Dick van Reet 'f wijk geschreven boekje 'Opstand de e Georgiërs' dat in samenwerking met he p museumpersoneel is gemaakt en all educatieve aanvulling kan dienen bij eel bezoek aan de Georgische collectie. Hef boekje zal ook in het Maritiem museun| te koop zijn. Druk op de knop Daarna drukte mevrouw BoonjJg Verberg een knop van de video appajör ratuur in, waardoor op een groo|or' scherm een kwartier 'Sondermeldunif01 werd vertoond. Deze samenvatting zèex in de vidéOZaél vari het museum oi°u vaste tijden vertoond worden, terwijl hepla oök mög'ëlijk zdl zijn dé'gehele docufl1'! mentaire (twee uur) te bekijken. Om hef n museumpersoneel te ontlasten is hefes mogelijk dat de medewerker beneden iijlen de hal de video inschakelt of uitzet. Dfe? aanschaf van de video en de inrichting van de zaal heeft het grootste gedeelté van de f75.000, opgeslokt. In dl z, ruimte naast de zaal is een kleinée expositie ingericht voornamelijk beLj staande uit foto's en tekstborden. Verl, schillende perioden uit de Russenoorloj worden naast elkaar weergegeven zoals: voorspel, dag der geboorte, dj tocht naar Engeland, etc. Vitrines Ook zijn enkele vitrines geplaatst mei bewaard gebleven voorwerpen uit dia periode en voorbeelden van briefwissel lingen van Russen en Texelaars na dl oorlog. Om het gheel 'beeldender' t| maken is onder meer een doorkijkjè D gemaakt waarin een Texelse huisvrouvie een ondergedoken gewonde Rus oJexi zolder van eten voorziet. Sensatie is b«enl het tentoongestelde vermeden. Wel zaKei op de gevel van het Maritiem museunjjur. duidelijker aangegeven moeten worder. dat het museum naast een maritiem gefe deelte ook de Georgische collectie be-?en vat. Door het inrichten van deze exjuis positie is de collectie van Teso verdwel^' nen. Het museum is dinsdag voor hefe publiek open gegaan. De genodigden in het propvolle zaaltje. Op de voorgrond Dick van Reeuwijk, de twee Russische afgevaardigden en mevrouw C, Boon Vt

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2