Groen c2wartsJ~exeh in het harL, In elk dorp moet een school blijven Gebouw gasbedrijf in gebruik genomen 7adeiïs I Ji Texelaar veilig na ontploffing gastanker Kamerlid op de brug llllllli: Maatschappelijk werk kJ Ate Rienstra in commissievergadering: Gasbedrijf verruimt bijdrage onrendabele aansluiting Georgisch beeld komt zaterdag Jeugdherberg vijftig jaar op Texel Aannemer heeft uitstel tot 1 mei 7 WL In één keer goed,voor jaren! DINSDAG 28 APRIL 1981 JAARGANG NR. 9572 ictie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. 102228) 266, Beutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en i Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg. r advertenties, abonnementen, etc.: jeveld De Rooy B.V., bus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Er moet rekening mee worden gehouden dat de lagere school in De aal op den duur zal verdwijnen. De ontwikkeling van het leerlingen- rital wijst duidelijk in die richting. Hoewel opheffing van de aalder school nog niet direct aan de orde is. wordt in het ontwerp stemmingsplan voor De Waal toch al rekening gehouden met een uwe bestemming voor het schoolgebouw. De dienstwoning bij de aool (momenteel ook niet als zodanig in gebruik) zou volgens het stemmingsplan een gewone woonbestemming moeten krijgen. tte Rienstra van het CDA gaf in de iderdag gehouden vergadering van de emissie ruimtelijke ordening te kennen i niet zomaar te willen neerleggen bij op handen zijnde verdwijning van de iooI. Hij herinnerde eraan dat het tal leerlingen van de Waalder school ;s aanmerkelijk kan stijgen als gevolg de integratie (samengaan) van ter- en basisonderwijs. Er ontstaat één school voor kinderen van vier tot aar en dat leidt in De Waal wellicht tot schaalvergroting die het voortbe- an van deschool rechtvaardigt. Ook J Dros zag een lichtpuntje voor de komst van de school. Hij wees op het datzichdeafgelopen jaren in DeWaal il jonge gezinnen hebben gevestigd. In ■gelijke gezinnen worden soms nog deren geboren, die op den duur voor ge leerlingenaanwas kunnen zorgen, /oorzitter Engelvaart waarschuwde 3r voorbarige conclusies. Het bestem- igsplan staat het voortbestaan van de iooI op geen enkele manier in de weg. n W willen alleen de vrijheid houden met het gebouw iets anders te doen het wél tot opheffing zou komen. Vrije vestiging Evenals veel andere gemeenten is ixel geschrokken van de uitspraak van Raad van State dat mensen die zich in n bepaalde gemeente willen vestigen, n gang kunnen gaan, óók als zij onomisch of sociaal niet aan deze meente zijn gebonden. Tot dusver rd de economische of sociale gebon- nheid door vrijwel elke gemeente als orwaarde gesteld bij het meewerken n vestiging van nieuwkomers, maar Igens de Raad van State is dat strijdig it de rechten van de mens. De Raadvan jate deed deze uitspraak vorige week in nberoepszaakvaneeninwonervan het [abantse dorp Gassel tegen de ge- ente Groesbeek. Het commissielid J. Stolk probeerde voorzitter Engelvaart in uitspraak te ontlokken welke gevol- in deze rechterlijke uitspraak voor het stigingsbeleid op Texel zal hebben. De irgemeester hield de boot echter af en t blijken zich eerst nader op de hoogte te illen stellen. Centrale loonbedrijven De heer J. C. Dros brakeen lans voor de De Waal gevestigde loonbedrijven. ;ze mochten volgens hem niet worden regbestemd' omdat ze mede door hun ntrale ligging ten opzichte van de irarische bedrijven op hun plaats zijn. Dros werd eraan herinnerd dat van weg- bestemmen geen sprake is. B en W willen de regels alleen maar zodanig hebben dat zij de betreffende terreinen makkelijk een woonbestemming kunnen geven, voor het geval de bedrijven uit zichzelf zouden verdwijnen. De heer KI. Barendregt wilde dat in het bestemmingsplan een terrein voor vestiging van bedrijven zou worden aangewezen. De burgemeester liet blij ken geen bezwaar te voelen tegen be scheiden bedrijfsactiviteit in De Waal, maar zou best de enorme graansilo weg willen hebben. Deze verpest het dorps beeld en geeft bovendien hinder. De gemeente heeft echter geen geld genoeg om een dergelijke bedrijfsverplaatsing (want daar zou het op neerkomen) te bekostigen. Haven De vergadering van de commissie ruimtelijke ordening had overigens een bijzonder vlot verloop. De com missieleden konden het college zonder veel moeite volgen in het beleid. Toen het bestemmingsplan voor de haven van Oudeschild aan de orde kwam, vertelde de burge meester dat het rijk heeft laten weten dat diverse rijkshavens langs de kust zullen moeten overgaan jn gemeentelijke handen. Met name Oudeschild is genoemd. Als het zover is, zullen rijk en gemeente onderhandelen en pas dan zal duide lijk worden wat de gevolgen zijn van deze verandering. De heer En gelvaart had er blijkbaar al enige gedachten over. „Ik heb een mening maar die houd ik liever voor me". Van de heer C. Ellen kwam het voor stel om het in het bestemmingsplan mogelijk te maken dat de Oudeschilder haven .doorstoomhaven" wordt. Door het maken van een tweede mond (in de noordoostelijke hoek) zou in de haven stroming ontstaan, waardoor aan het dichtslibben een eind komt en het periodiek baggeren dus overbodig wordt. Het was een nieuwe gedachte, waarover Rijkswaterstaat volgens de burgemeester nog nooit had gerept. Volgens J. C. Stolk zou de haven ook na aanleg van de langere en bredere havenmond geen last meer hebben van slib. Tenslotte pleitten verschillende commissieleden voor het mogelijk maken van mossel- en visverwerkende bedrijven in de Oudeschilder haven. Slagerij De commissie ging zonder commen taar akkoord met een aantal voorberei- dingsbesluiten. Onder andere werd aldus steun gegeven aan vestiging van een slagerij in Oudeschild. De rondvraag leverde een incidentje op, toen de hefr J. Koolhof zich be klaagde over een rommelige houtopslag op een gemeentelijk terrein naast de parkeerstrook aan de Achtertune. Voordat de burgemeester erop kon rea geren kwam Cor Ellen in het geweer en zei dat het opgeslagen hout van hem was. Het is een deel van zijn brand- houtvoorraad, waarover zijn buurman, de heer J. C. Roeper meer dan eens zijn ongenoegen heeft laten blijken. Volgens Ellen klaagde Koolhof niet uit zichzelf maar namens Roeper. „Om hier een beetje voorbereid naar toe te gaan, heb ik enkele ambtenaren opgedragen wat leuke gegevens bijeen te zoeken over de ontwikkeling van het gasbedrijf. Ik kreeg toen te horen; 't was een doffe ellende. Alles ging moeilijk. Het raadsbesluit om op Texel een gasstelsel aan te leggen kwam moeilijk tot stand. Gedeputeerde Staten deden ook niet zo makkelijk. De Gasunie moest overtuigd worden en ook waren er nogal wat perikelen bij Economische Zaken. Verder was het niet eenvoudig om de baatbelasting aan de Texelaars te verkopen, ledereen moest aan die belasting meebetalen, ook diegenen die geen gasaansluiting wilden. Aanvankelijk werd het gas door de bevolking dan ook niet in dank afgenomen. En verder was er nogal een moeilijke start met het leggen van de leidingen. Er werd soms gevraagd: ,,ls het gasbedrijf wel actief?" Maar als je nu terugkijkt dan kom je tot de conclusie dat iedereen blij is met het gas en er wordt verzucht: 't gas is te laat gekomen. Eigenlijk heb ik nog één grote wens en dat is dat de onrendabele gebieden ook aangesloten worden." Er is vertraging opgetreden bij Ie verzending van het beeld dat k>or de Georgische kunstenaar (vateladtse is gemaakt om bij de be rti-school te De Koog te worden lezet. Het beeld komt pas zaterdag iet een vrachtvliegtuig op Schiphol en zal vervolgens met een auto laar Texel worden vervoerd. De ledoeling is dat het op 5 mei a.s. ifficieel wordt onthuld, maar het is wijfelachtig of dat zal lukken, want ir zijn misschien voorbereidende werkzaamheden van gemeentewege nodig (het maken van een voetstuk), lie niet voor deze datum voltooid (unnen zijn. Wat het beeld voorstelt is nog steeds liet bekend, maar wel is vernomen lat het 400 kilogram weegt en dat het 'uim vier meter hoog is. Zorgen dat de lemeente geld uitgeeft voor een unstwerk, waar achteraf geen genoe- en mee kan worden genomen, hoeft iemand meer te hebben, want uit- Irukkelijk is bepaald dat het beeld iratis is. Het is een geschenk van de epubliek Georgië en ook de verzend- osten (tot Amsterdam) worden niet in ekening gebracht. Burgemeester Enge/voert draaft de gaskraan open om de grote rkvn in de bak achter hem te ontsteken. De genodigden waren met AOT-bussen van het Havenrestaurant naar Den Burg ge bracht Deze woorden sprak burgemeester Engelvaart vrijdagmiddag in het Haven- restaurant na de opening van het nieuwe gebouw van het Gasbedrijf te Texel aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. De burgemeester had de openingshandeling verricht door een gaskraan open te draaien waardoor een enorme vlam voor het gebouw ging branden. Met de vlam, die overigens alleen maar brandde voor de duur van de plechtigheid, werd het van de grond komen van het gasbedrijf op Texel gesymboliseerd. Daarna konden de ge nodigden het gebouw bekijken. Het belangrijkste deel van het gebouw wordt ingenomen door het magazijn. Hier liggen gasbuizen, gasmeters, moe ren, schroeven en buizen en al datgene wat verder noodzakelijk is voor het goed reilen en zeilen van het gasbedrijf, overzichtelijk bijeen. Verder in het ge bouw kantoor en vergaderruimte. Het ontwerp van het gebouw werd gemaakt door architectenbureau Alkema en als aannemer fungeerde de firma Drijver. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de Verenigde Schilders, het electrici- teitswerk door Installatiebureau Schuijl, de stoffering door Meubelhuis Texel en de centrale verwarming door CVI. Eerste buis Voorafgaand aan de bezichtiging ver zamelde het gezelgschap zich in het Ha venrestaurant waar het welkomstwoord werd gesproken door de heer L. J. Metz, directeur van het Gasbedrijf Texel. Hij heette in het bijzonder het college welkom, oud-burgemeester Sprenger, en oud secretaris Beemster- boer. Verder haalde Metz een citaat aan uit het dagblad Trouw van 26 januari 1972. In dat artikel werd gemeld dat de gemeente Texel in volle ernst heeft geantwoord op een brief van de Ne derlandse Gasunie te Groningen die door een computerfout naar het eiland was gestuurd. Op die kaart werd ver zocht bepaalde storingen in de gas- voorziening onmiddellijk te melden bij de Gasunie. Texel liet weten dat de storing zo ernstig was, dat geen enkele (lees verder pegine 2) De 25-jarige Simon Zoodsma uit Oudeschild is een der 13 bemannings leden van de gastanker 'Prins Maurits' aan boord waarvan zich zondagochtend een hevige ontploffing voordeed. Zoodsma heeft het avontuur overleefd zonder een schrammetje te hebben opgelopen. Per helicopter is hij zondag in veiligheid gebracht. Simon Zoodsma werkt sinds een maand als matroos op de nieuwe 'Prins Maurits'. Hij vertelde ons zondag na terugkomst in Oudeschild dat de ont ploffing zich omstreekt half negen voor deed toen het schip ter hoogte van Texel voer. Men was van het aan de Elbe gelegen Stade op weg naar Ter- neuzen. Ik zat in de controlekamer in het middenschip toen we een geweldige schok voelden. We dachten eerst dat we ergens tegenop waren gevaren. Toen we gingen kijken bleek dat er wat gebeurd was in het achterschip. Het was een chaos. Het dek was letterlijk opgeblazen, als een ballon. Deuren waren ontzet. De assistent-machinist kroop zelfstandig naar buiten; hij was voor 57% verbrand. De kok was ook gewond maar dat viel nogal mee. Vlak voor de ontploffing zijn vlammen gezien bij de onderkant van de motor. Ze zeggen dat het een carterexplosie was, maar dat geloven we niet want de ont ploffing was daarvoor veel te hevig. Omdat het vuur nog niet uit was, was het onverantwoord om aan boord te blijven. Het heeft ons wel verbaasd dat het zo lang duurde voordat de helicopter er was. Tussen het doorgeven van het noodsein door Scheveningen Radio en het opstijgen van de marinehelicopter moet wel een half uur zijn verlopen. Overigens alle lof voor de redding; het liep gesmeerd. Eerst werden de ge wonden opgehaald en naar het brand wondencentrum in Beverwijk gebracht. Met het tweede helicoptertransport ben ik meegegaan naar de Kooi. Vandaar ben ik direct naar Texel gegaan. Op de brug van de Texelse boot heb ik via de kanaal 16 van de radio gehoord hoe het verder met de 'Prins Maurits' is ge lopen." Het kamerlid Erika Verkerk- Terp stra bracht vrijdag een werkbezoek aan Texel en stelde zich daarbij onder andere op de hoogte van de pro blemen en werkomstandigheden bij de visserij. Op humoristische en aanschouwelijke wijze werd zij ge ïnformeerd door de heer B. Daalder wiens kotter door het kamerlid werd bezichtigd. Eerder op de dag had zij een bezoek gebracht aan het Ver pleeghuis en had zijn ook de on toereikende huisvesting van het Texelse politiebureau in ogen schouw genomen. Op de foto ziet men het kamerlid luisterend naar Ben Daalder [links). Rechts de heer Bert Weijdt die als voorzitter van de Vis sersvereniging DETV ook het nodige feitenmateriaal etaleerde en wet houder Gerard van der Kooi die samen met enkel bestuursleden van de plaatselijke WD-afdeling voorde begeleiding zorgde. Eiders in deze krant het verslag van de verkie zingsavond waar Erika Verkerk als spreekster optrad. Deze zomer wordt herdacht dat Texel vijftig jaar geleden zijn eerste jeugd herberg kreeg. Het is de bedoeling het gouden jubileum uitgebreid te vieren en daarbij in het bijzonder de Texelse jeugd te betrekken. Met de organisatie heeft zich een werkgroep belast bestaande uit de oud- beheerders mevrouw Bakker en de heer Veldwisch. Voorts wethouder F. Blan ken, oud-bestuurslid G. A. Oskam, directie VW en de huidige beheerders R. van Oortmerssen en A. van Harde- veld. ■y v";' '>i ;:yg-;v..->: BNG-woningbouwprojekt Een beslissing over het woning- projekt van de Bouwfonds Neder landse Gemeenten voor Den Burg noord-west is opnieuw uitgesteld. Op verzoek van de Texelse aannemer is nog een week respijt gegeven, omdat hij zijn berekeningen nog niet rond had. De beslissing valt nu uiterlijk 1 mei. Maatschappelijk werker Frank van Lare heeft geen spreekuur op konin ginnedag, 1 mei en 5 mei. Vlakhangende zonwering ideale zonwering voor vrije ramen die in de zomer niet open gaan, onverwoestbaar glas vezeldoek, waar je nog heel goed door naar bulten kunt kijken Bediening met de hand of dmv elektromotor Vraag gerust documentatie Izadelts B V Texel 02220-3865 B.G.G. Purmerend 02990-24601

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1