AEEND* l*P Texelaartjes Tentoonstelling en uilbeurs verzamelaars vereniging Wereldnatuurfonds bij Plattelandsvrouwen VERLOTING Koninginnedag in Den Burg Koninginnedag in Oudeschild Koninginnedag in De Cocksdorp Koninginnedag in De Koog Koninginnedag in Den Hoorn Koninginnnedag in Oosterend Inbraak in Sporthal Texelaars demonstreerden in Brussel Auto over de kop: twee gewonden Informatie voor dienstweigeraars Bouwvergunningen VPRO herhaalt radiouitzending Veel schade bij botsing Jeugdclub houdt bonte avond Reconstructie De Brink voorlopig uitgesteld Rijverbod Winkeldiefstal Lantaarnpaal omver gereden Duinbrandje Schietoefeningen ZDH 50 jaar ZDH 50 jaar ZDH 50 jaar D H 5 0 J A A R van de Sportvereniging ZDH te Den Hoorn, H 5 0 J A A R ZDH 50 jaar ZDH 50 jaar ZDH 50 jaar >811 M NSDAG 28 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 3 Aankomst Prins Hsndrik, ixel) 2. Juni 1911. Oosterend (Texet) De Verzamelaarsvereniging Texel or- niseert een grote tentoonstelling t ruilbeurs op zaterdag 2 mei in de 3ar enkorg te Oosterend. Er zal een ieke verzameling Texelse ansicht- arten tentoongesteld worden en een 3cht collectie munten, maten en wichten, fietsplaatjes en veel over t Koninklijk Huis. Ook een collectie litaire kleding uit de 1e en 2e Wereld- rlog. Wie ruilmateriaal heeft kan daarmee de Bijenkorf terecht. De toegang is f'elfetis. Op de foto een oude ansicht- 'kij art van de aankomst van Prins er' ;ndrik in Oosterend op 2 juni 1911. ati( 3n( >ot 00 ser di< k/ar lig< 'gt uit: Het programma van de koninginne- gviering in Den Burg ziet er nu als 00-12.30 uur: Feestmarkt op de oeneplaats. 00 uur: Optocht vanaf de Jonker aat, eindigend op de Groeneplaats. 00 uur: start wedstrijdgedeelte 'Ko- iginneloop'. 05 uur: Start recreatiegedeelte 'Ko- iginneloop'. Finish omstreeks 20.00 r. De Gemeenschap Oudeschild heeft :be ijziging gebracht in het programma ooi >or Koninginnedag zoals dat was aan- d rkondigd in de G.O.-krant. Het ziet er al j als volgt uit: iini 1.30 uur: kinderspelen op het voetbal- ei :ld voor peuters, kleuters en de eerste ite ie klassen van de lagere school, oer I 00 uur: 'Vossenjacht' voor jong en id. Deelnemers worden er op uit ge istuurd om de in het dorp verborgen ndi ossen' op te sporen. Start bij dorps- di ris 't Skiltje. .30 uur: Levend ganzenbord voor tis|jderen op het veld voor of achter) bij Skiltje. Na afloop gelegenheid voor jmin drankje en een dansje in afwachting to in de prijsuitreiking om 18.00 uur. In rband met te geringe deelname in >erl>rige jaren is besloten deze keer af te he ;n van touwtrekken of slootje sprin- ziji in. In De Cocksdorp (waar men zich ens richt op de kinderen van idden- en Zuid-Eierland), begint het |est met een versierde optocht met idewerking van de Margaretha inclairband. Start om 10.30 uur. Op :t terrein bij het Eierlandsche Huis orden 's middags vanaf 14.00 uur nderspelen gehouden, gevolgd door reien voor ouderen. Bij de kinderspe- n wordt gewerkt met de volgende eftijdsgroepen: 4 t/m 6 jaar, 7 t/m 9 ar, 10 t/m 12 jaar en 13 t/m 16 jaar. e deelnemers moeten in het Eierland- :he Huis eerst een kaart afhalen, aarop naam en leeftijd wordt geno- erd. Zij gaan op eigen gelegenheid ngs zes verschillende spelen, in vrije ilgorde. Na het tweede, vierde en isde spel kan in het Eierlandsche Huis :n consumptie worden afgehaald, oor iedere leeftijdsgroep zijn prijzen tgeloofd. Ouders, die willen ssisteren kunnen kontakt opnemen iet mevrouw Witte, Muyweg 11, tele- >on (02225) 260. De dorpscommissie van De Koog laernt met een aantal verenigingen hel aan de feestmarkt in Den Burg. lier zijn twee kramen ingericht. Het lest in het dorp zelf begint om 14.30 lur met een „versierde optocht" die bij de Luberti-school van start gaat en waaraan de drumband muzikaal meewerkt. De tocht eindigt op het pleintje voor de Hervormde kerk in de Dorpsstraat. Daar zijn stalletjes gemaakt, waar allerlei leuke spelen be oefend kunnen worden en waar ook wat te eten is. Een bijzonderheid is een afgedankte auto die door de jeugd in elkaar mag worden geslagen I De koninginnedag in Den Hoorn be gint om half tien met muziek van de toren. Daarna gaat de drumband door het dorp. Om half elf start een verrassings- tocht met opdrachten voor de jeugd vanaf het dorpshuis. Om half twee wordt met tractoren vanaf de school naar het strand gereden om hout te jutten voor de Meierblis. Oosterend viert koninginnedag met een optocht en met volksspelen voor kinderen en volwassenen: De optocht, bedoeld voor kleuters en kinderen in de lagere school-leeftijd, gaat om 9.30 uur van start bij dorpshuis De Bijenkorf Voor de muziek zorgt 'Excelsior'. De tocht eindigt in de muziektuin aan de Oranjestraat waar allerlei spelletjes worden gedaan. De ouderen komen vanaf 's middags twee uur aan bod. In de muziektuin worden dan individuele volksspelen gedaan, waaronder tobbesteken. De organisatie berust bij de dorpscommissie van Oos terend. In de nacht van woensdag op don derdag werd ingebroken in de sporthal 'Ons Genoegen'. De dader kwam bin nen via het lage platte dak en forceerde de zich daar bevindende nooduitgang. Uit de kantine werden sigaretten en uit een kantoortje werd een bedrag van 7500,— ontvreemd. Elders in het ge bouw werden vernielingen aangericht. Een tas met voetbalkleding werd mee genomen: de inhoud was voor de in brekers waarschijnlijk niet interessant want deze werd op het dak terug gevonden. Zaterdag hebben tussen de tien- en vijftienduizend mensen uit Finland, Ier land, Engeland, Denemarken, Zweden, West-Duitsland, Nederland, België, Frankrijk, Spanje en Italië, waaronder twaalf Texelaars, in Brussel gedemon streerd. Het ging tegen de plaatsing van (nieuwe) kernraketten in Europa. De plaatsing van wapens als de neutronen bom, de Pershing ll-raketten en de Cruise missiles maken door hun 'gerin ge' uitwerking en hun precisie dat de 'atoomdrempel' lager wordt. Men de monstreerde tevens tegen kernenergie omdat het met deze technologie mo gelijk is om atoombommen te maken. De demonstranten werden door ver tegenwoordigers van de landendelega- ties aan het begin en aan het eind van de protestmars toegesproken. Door de vliegende politiehelicopter waren de toespraken aan het eind van de mars, achter het NAVO-hoofdkwartier, on danks de enorme geluidsinstallatie, (bij na) niet te verstaan. De mars verliep zonder incidenten. Een kleine groep vertegenwoordigers van de diverse lan- dendelegaties mocht het NAVO-terrein op om een petitie aan te bieden, waarin gepleit wordt voor sluiting van alle kern centrales, tegen plaatsing van (nieuwe) atoomraketten; voor een atoomvrije zone van Polen tot Portugal en van Ierland tot Italië. Donderdagavond deed zich op de Pontweg nabij de veerhaven een onge luk voor waarbij twee meisjes uit Den Burg werden gewond en waarbij een auto onherstelbaar werd beschadigd. Die auto was een door een 19-jarig meisjes uit Den Burg bestuurde Volvo, die uit de richting van de veerhaven kwam. Door onduidelijke oorzaak kwam de wagen in de berm, botste tegen een boom, sloeg enkele keren over de kop en bleef ondersteboven op het fietspad liggen. De bestuurster kreeg onder meer een hersenschudding en werd per am bulance naar het ziekenhuis gebracht. Ook de 16-jarige medeinzittende moest zich in het ziekenhuis laten behandelen; zij liep meerdere vleeswonden op. Jongens die niet in militaire dienst willen kunnen bij de onlangs opgerichte Texelse afdeling van de PSP informatie krijgen over dienst weigeren. Het is mogelijk een beroep te doen op de wet 'gewetensbezwaren militaire dienst' of totaal weigeraar te worden. Daar komt vrij veel rompslomp aan te pas. Om de kans op succes zo groot mogelijk te maken is het gewenst dat de betrokkenen weten met welke pro cedure zij te maken krijgen, hoe zij een toelichting moeten schrijven, e.d. De PSP-afdeling heeft een werkgroep in het leven geroepen die de adspirant weigeraars en gewetensbezwaarden goed beslagen ten ijs wil laten komen. De werkgroep bestaat uit mensen die de procedure zelf hebben doorlopen of er nog mee bezig zijn. Belangstellenden kunnen zich melden bij het PSP-sec- retariaat, Wilsterstraat 25, (of Postbus 140) 17900 AA Den Burg. B en W hebben de afgelopen week vijf bouwvergunningen afgegeven. De heer A. Visser te Den Burg voor de bouw van een garage-berging bij het pand Kogerstraat 11; de heer H. Boom te Oudeschild voor het vergroten van een woning aan de Heemskerckstraat; de Recreatiestichting Texel voor het plaatsen van een toiletwagen op het terrein Witteweg 24 te Den Hoorn en twee toiletwagens op het terrein Bad- weg 11 te De Koog. Tenslotte aan het Ministerie van Landbouw en Visserij (Staatsbosbeheer) voor de bouw van een schuur aan de Ploeglanderweg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen het verlenen van deze vergunningen bezwaar maken ingevolge de Wet Ad ministratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen. Nadere informatie hierover bij de gemeentesecretarie, afd. algeme ne zaken, kamer 209. Vrijdag 1 mei a.s. herhaalt de VPRO- radio een uitzending, die voor het eerst in de afgelopen zomer was te horen. Het betreft een opname waarin Laurens ten Cate, Cor Ellen en schipper Schaat- senberg filosoferen over militaire pro blemen, zittend in een bootje in het Keteldiep, in de aanvliegroute van vliegtuigen die op de Vliehors oefenen. Interviewer is Philippe Scheltema. De uitzending begint om 9.15 uur Cs Mor gens) via Hilversum 2. Vrij omvangrijke schade ontstond in de nacht van woensdag op donderdag, toen op het kruispunt Dorpsstraat-Nika- del in De Koog twee Texelse auto mobilisten in botsing kwamen. Een Simca-bestuurder uit Den Hoorn nam de binnenbocht toen hij vanaf de Dorpsstraat de Nikadel opreed. Hij raak te daardoor een tegenligger, een taxi bestuurd door iemand uit Oudeschild. De schade aan de Simca is waar schijnlijk onherstelbaar. Minder ernstig was de Mercedes-taxi er aan toe; maar deze moest wel worden weggesleept. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De Jeugdclub van Zuid-Eierland geeft zaterdag 2 mei een bonte avond in de kapel „Bethel" aan de Muyweg. De jongelui hebben een leuk program ma samengesteld, voor een deel be staand uit kleine toneelstukjes. Gehoopt wordt op veel toeschouwers want de opbrengst is voor het onder houd van de kapel. Entree 72,50. Voorzitter Van der Kooi kon tijdens de vergadering van de commissie openbare werken nog weinig meedelen over de voorgenomen reconstructie van De Brink in De Koog. Het was de bedoeling dat deze weg met een paar simpele ingrepen een veel aantrekkelijk uiterlijk zou krijgen, maar bij nadere besturing bleken de kosten tegen te vallen. Ook het bestemmingsplan ter plaatse laat weinig ruimte over. Er werd gedacht aan het herbestraten van het trottoir en het verwijderen van de groenstrook om daarvoor parkeerplaatsen aan te leggen, maar een dergelijke operatie kost om en nabij de ton. Gehoopt werd dat de hele zaak met enkele tienduizenden guldens bekeken zou zijn. Over hoe het verder moet met De Brink dient overleg plaats te vinden met de commissie ruimtelijke ordening. Het enige dat misschien op dit ogenblik haalbaar is, is het vervangen van het ijzeren hekje voor iets dat beter oogt. Het hekje wordt regelmatig ver nield en levert een armoedig gezicht op. Donderdag 23 april was het Wereld natuurfonds afdeling Noordholland noord bij de Plattelandsvrouwen om de laatste avond van dit seizoen te ver zorgen. De heer Peeters hield een korte inleiding waarin hij vertelde dat het doel van het WNF is het met uitsterven bedreigde diersoorten te beschermen. Het WNF wil de mensen bewust maken dat wij ons moeten opstellen als rent meesters op deze aarde en alles moeten behouden voor het nageslacht. Daarna werd de WNF-film Levend Regenwoud vertoond. Daarin konden we zien hoe in het oerwoud de dieren in een voedsel keten het evenwicht in de natuur be houden. Helaas wordt het oerwoud met kappen bedreigd. In de pauze werd de Panda-stal druk bezocht wat bleek uit de record opbrengst van 71373,30. Hierna werd de film Waddenland-Vo- gelland vertoond. Al met al een ge slaagde avond en een goed besluit van dit seizoen. In de nacht van zaterdag op zondag werd in 't Buurtje in Oudeschild een automobilist aangehouden die teveel drank had gebruikt. Hij kreeg een rijver bod van acht uur. Twee meisjes uit Utrecht werden za terdag aangehouden nadat ze voor bijna honderd gulden aan materialen uit een boetiek hadden gestolen. Het gestolen goed is teruggegeven. In de Emmalaan werd woensdagoch tend een lantaarnpaal omver gereden door een tractor met aanhangwagen. De tractor moest uitwijken voor enkele geparkeerd staande auto's. De brandweer werd donderdagmid dag om vijf uur gealarmeerd in verband met een terreinbrandje op de camping 'Kogerstrand'. Het stelde weinig voor want toen de brandweer arriveerde was het vuur al gedoofd door mensen uit de buurt. Zeegat van Texel. Ligging schietterrein C 52°52,5'N- 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 t/m 27 mei 1981 zullen, op werkdagen van 08.00 tot 20.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdnelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m. N.B. Op maandagmorgen wordt niet geschoten. Dinsdag 28 april In de voormalige landbouwschool houden de NW-vrouwen een film avond. „Honderd beledigingen per dag". Na afloop discussie, aanvang 20.00 uur. In het raadhuis begint om 20.00 uur een voorlichtingsavond over huurwet geving. in ,,De Schakel" houdt het Vredes beraad Texel een nabespreking van de film „The War Game" met inleiding door de heer H. Leijdekker. Toegang voor ieder; 20.00 uur. Woensdag 29 april Het katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht, aanvang 20.00 uur, een slotavond met mevrouw De Forceville over „Wat is geluk". De Werkgroep Landschapszorg heeft de jaarvergadering in „De Schakel", 20.00 uur. „Bram Vermeulen en de Toekomst" treden op op voorlichtingsmarkt van het MZW-project in de burgemeester De Koning-hal. Bedoeld voor niet-aktie- ven en schoolverlaters, aanvang 13.00 De commissie algemene zaken heeft in het raadhuis een openbare vergadering over straatnaamgeving, de nieuwe kap- verordening en bepalingen voor gedenktekens op de begraafplaats, aanvang 15.30 uur. Donderdag 30 april Viering Koninginnedag. Voor programma zie de berichten elders in deze krant. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Sander Johan Johan Hoekstra Joke Hoekstra-van Apeldoorn Juliette Texel, 28 april 1981, Duinroosstraat 18, 1796 BJ De Koog. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be- stedencis het nood zakelijk dat wij de tekst met de ever** tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Sjaak Maas en Hanneke Kamstra gaan trouwen op vrijdag, 8 mei om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Kerkelijke inzegening vindt plaats om 15.00 uur in de R.K. kerk te Oudeschild. Receptie van 20.30-22.00 uur in restaurant „De Buteriggel", Badweg 13, De Koog. Adres: Trompstraat 36, 1792 BL Oudeschild. 2 mei 1946 2 mei 1981 Dus 35 jaar getrouwd zijn: Dirk Trap en Wilhelmina Maria Druif Van harte gefeliciteerd door de kinderen Jaap, Ria en Jaco Mieke, Hans, Lonneke en Tim Annie en Ruud Dirk en Frida letje en Lex Oosterend, Texel. Hierbij geven wij kennis van de geboorte van een zoon. Hij heet Bertram Allard Roepnaam: Bertram. Henk en Karin Roeper Wiekstraat 3, 1841 GH Stompetoren, 25 april 1981. Na 5 jaar verkering te heb ben gehad betreden wij Willam Rikkenberg en Joke Sijtsma nu vol goede moed het huwelijkspad. Dit zal op 8 mei gebeuren, want dan openen om 15.00 uur voor ons de raadhuisdeuren. We hopen dat wij u op de receptie zien Die wij houden in de Raadskelder van 8 uur n.m. tot half 10. Toekomstig adres Heemskerckstraat 12, 1792 AB Oudeschild. ZDH 50 jaar. Win een lang Londen. weekend Toerclub Taxi 2000 or ganiseert op 30 april 5- of 7-dorpentocht. Zie verdere publikatie. Reisburo Texel is zater dag 2 mei de gehele dag gesloten. Door al Uw belang stelling, kado's en planten is onze huwelijksdag voor ons onvergetelijk geworden. Onze hartelijke dank. Jan en Carla de Wit Hiermede willen wij ieder een bedanken voor de be langstelling, die wij moch ten ontvangen na het overlijden van mijn lieve man, onze vader, groot- en overgrootvader PIETER KOK. Ook dank aan diegenen, die hem geschreven en bezocht hebben tijdens zijn verblijf in het zieken huis en Verpleeghuis „Samen Eén". C. Kok-van Lenten en kinderen. Ondanks ons groot verdriet zijn wij diep ge troffen door Uw mede leven, betoond tijdens zijn ziekte en na het overlijden van mijn lieve man en onze zorgzame pappa EDWIN. De vele troostgevende brieven en kaarten, die wij mochten ontvangen, de zovelen, die hem de laatste eer bewezen, die getuigden van vriend schap en medeleven, hebben ons veel steun en kracht gegeven. Langs deze weg, ook namens de verdere familie willen wij U hartelijk dan ken. Gretha Bakker Alfred en Christa Hemmerweg 21, Den Hoorn, Texel. t.b.v. uitbreiding en verbetering van de kleedakkommodatie. Prijs per lot: 725,—. Het lot geldt tevens als entreebewijs tot de feestavond. 1e prijs: reis naar keuze t.w.v. 72000,— 2e prijskleurentelevisie 3e prijs: lang weekend Londen voor 2 personen 4e prijs: sportfiets 5e prijs: heren-of damesfiets 6e t/m 10e prijs: draagbare zwart/wit tv's en nog diverse andere prijzen. Trekking: 6 juni 1981 om 22.00 uur tijdens de feestavond onder notariëel toezicht. Aantal loten: 1000 stuks. Inlichtingen: Herenstraat 60, tel. (02226) 328. Vergunning verleend door de Staatssecretaris van Justitie, d.d. 23 - 3 - '81, onder nummer L.o. 810/025/026.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 3