Mensen op Texel mans genoeg om eigen boontjes te doppen" Sinaasappelduiken in Zwembad Molenkoog Dream of Passion „WAT IK ZEGGEN WOU.." ika Verkerk-Terpstra tijdens WD-bijeenkomst: Woningruil met economisch niet- gebondene mag Krant komt op gewone tijd Slotmiddag van bejaardensoos Burgerlijke stand Parachutist gewond QOIQ QQQQQQQOOOOQ Verkiezingen Emancipatie ISDAG 28 APRIL 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 „Liberalisme houdt onder meer in een stuk individuele vrij liet. Mensen, die hun eigen boontjes kunnen doppen, moeten t doen, zonder dat hen vanuit Den Haag een bepaald gedrag ordt opgelegd. Ik heb dat vanmiddag gezien bij mijn bezoek n de haven. De kottervissers die daar goed en vakkundig izig zijn, moeten dat kunnen, zonder dat Den Haag zich er- ee bemoeit". Deze woorden werden vrijdagavond door het /D tweede kamerlid Erika Verkerk-Terpstra gesproken op de irkiezingsbijeenkomst van die partij in „Rebecca" in De Waal. latzelfde is het geval met de landelijke Waddenzeewet", zei evrouw Terpstra. „De VVD gaat er natuurlijk mee akkoord it je voorzichtig moet zijn met de natuur. Maar we zijn er gen, dat het hele Waddengebied onder Haagse controle ordt gebracht. De mensen hier op Texel en in de andere addengemeenten zijn mans genoeg om hun eigen boontjes te ippen. Je moet je niet door het gedram van milieugroeperin- ui de kaas van het brood laten eten. De VVD voelt niets voor I landelijke Waddenwet. De PvdA wil die wet wèl en het DA twijfelt nog, hoewel de meerderheid binnen die partij voor is. De WD vindt de Waddenwet een onnodige betutte- ig van gemeentebesturen in het Waddengebied. Het zou goed n als vanaf Texel druk werd uitgeoefend om dat te vorkomen. Mevrouw Verkerk-Terpstra merkte dat de individuele vrijheid inhoudt it deze niet de vrijheid van andere jnsen mag belemmeren. ,,Het gaat n rekening houden met anderen. In- /iduele vrijheid is niet de vrijheid van egoïst", zei ze. Het tweede element t liberalisme volgens mevrouw Ver- irk hoort te omvatten is verantwoor- lijkheid, voor degenen die (nogl niet in hun individuele vrijheid toe zijn ,,lk in mensen die vanuit hun sociaal ivoel enorm hard werken voor gehan- :apten en bejaarden. Bij bezoeken in bejaardentehuizen en verzorgings huizen word ik soms aan het eind van even apart genomen. „Weet je it ik óók WD'er ben?" zeggen ze in. Dat verbaast me niets. WD'er zijn rudt in je verantwoordelijkheid innen tegenover de zwakkeren in de imenleving. Wil je die verantwoorde- rheid blijven dragen dan is het be- ngrijk dat de economie gezond is", evrouw Verkerk ging vervolgens in de aspecten van een gezonde eco- >mie. De hele economie is in feite ets meer dan een evenwicht tussen komsten en uitgaven. Jaren achter kaar, en dat begon onder het kabinet en Uyl, zijn de uitgaven groter ge- eest dan in de inkomsten. De inkom en werden minder en daardoor kwa- en er steeds grotere schulden. Er ont- :ond een vicieuze cirkel. Er werd linder verdiend, er kwam meer werk- losheid en daardoor moesten de col- ictieve uitgaven omhoog in verband iet de uitkeringen. De belastingen ngen omhoog en daardoor raakten leer bedrijven in de problemen. De plossing die de VVD vier jaar geleden por deze problemen had, was een be- jinigingsoperatie van twintig miljard, at geld zou uit de collectieve sector loeten komen. Het zou gebruikt loeten worden om het bedrijfsleven leer ruimte te geven. „Hoe pijnlijk het ok is om de collectieve uitgaven terug De Texelaar I. de Vries mag woningruil aangaan met een niet economisch aan Texel gebonden vrouw uit Hilversum. Dat is de beslissing die de Helderse kan tonrechter donderdag heeft genomen. Aan de toestemming tot woningruil zit echter één voorwaarde: de woningbouw vereniging heeft tot 23 juni de tijd om iemand uit Hilversum te zoeken die wél economisch aan Texel gebonden is en kan De Vries dan verplichten met die persoon woningruil te plegen. Enige weken terug diende het verzoek van de woning bouwvereniging voor de kanton rechter. De woningbouwver eniging wees toen op de grote woningnood op Texel en de daaruit voortvloeiende on wenselijkheid woningruil te laten plaatsvinden met mensen die geen economische binding hebben met Texel. Het voorstel van de Woningbouwvereniging was De Vries te laten ruilen met •en leraar in Amsterdam-West, die les geeft aan de RSG. Het is op dit moment niet bekend of de woningbouwver eniging werkelijk iemand zal zoeken in Hilversum, die economisch aan Texel is gebon den. te brengen om niet nóg meer mensen zwakker te maken, als de zaak in evenwicht is, dan kunnen weer meer banen geschapen worden, terwijl de uitgaven door de inkomsten worden gewaarborgd". Zuinig mondje Vier jaar geleden was door de VVD het plan om „puin te ruimen" al naar voren gebracht. Het ging toen om een ietsje minder meer. „We kregen het kabinet Van Agt-Wiegel en ik zeg dat met trots. Als je naar de TV kijkt, dan wordt door de VARA, de VPRO en de KRO dat kabinet altijd een beetje met een zuinig mondje genoemd. Ik zeg het echter opgewekt. Het CDA was geen liefde op het eerste gezicht. We wisten dat er bepaalde compromissen moesten worden gesloten. We wisten ook dat een deel van het CDA knarsetandend naar het nieuwe kabinet zou kijken. We hebben het risico genomen omdat het noodzakelijk was dat een nieuw kabinet de ingeslagen koers van het kabinet Den Uyl volledig zou wijzigen. Dat is niet altijd gelukt. De zogenaamde loya listen van het CDA stemden soms met de PvdA mee. Toen dat een aantal keren was gebeurd, dacht ik: „Dit kabinet is geen verstandshuwelijk. Het is eerder een moetje. Dat speelde voor al toen het plan van de 20 miljard puin ruimen in een compromis werd omge bogen tot tien miljard. Een deel van het CDA stemde met de PvdA tegen die tien miljard en zo werd de fractieleider van het CDA onder grote druk gezet. Hierdoor is het CDA voor de WD een niet al te betrouwbare coalitiepartner geweest", zei mevrouw Verkerk. Lorredraaiers Vervolgens maakte ze een paar opmerkingen over de loyalisten. Ze liet weten lange tijd met die naam getobt te hebben, want loyaal kun je deze mensen moeilijk meer noemen. „Ik kwam in Groningen in het plaatsje Grotegast. Daar zat zo'n echte Gronin ger en die zei: „Waarom noemt u die loyalisten geen Lorredraaiers?" Vroe ger in de scheepvaart had je aan boord zogenaamde lorredraaiers. Als er een vijandig schip naderde, dan hingen ze snel een andere vlag in de mast om moeilijkheden te voorkomen. Ik dacht toen, verdraaid, dèt is het. Daarom spreek ik niet meer van loyalisten, maar van lorredraaiers", zei mevrouw Verkerk. Ze zei bij een tweede kabinet Van Agt- Wiegel te verwachten, dat het CDA de Lorredraaiers in de hand houdt. Ze zei niet te weten of een dergelijk tweede kabinet Van Agt-Wiegel erin zit. „Poli tieke enquêtes zeggen mij niets. De enige enquête die telt, is de eigenlijke verkiezingsdag van 26 mei. Dat móet wel een feestelijke dag zijn, want dan ben ik jarig." Verpleegtehuis Als derde element van het liberalisme noemde mevrouw Verkerk verdraag zaamheid. „Je hoeft verschillen niet te verdoezelen, maar toch bereid zijn om de ander te respecteren als mens. Als je voor jezelf het recht opeist te zijn zoals je bent, dan moet je dat een ander ook gunnen. Onze samenleving is er hard aan toe anderen als individu te herkennen en te beschermen, maar steeds meer groepen zoeken naar dat gene wat hen scheidt. We zijn op weg naar een harde en onverdraagzame samenleving in een slechter wordende economische tijd." Niets dan lof had mevrouw Ver kerk voor het Verpleeghuis Texel. „Wat ik hier gezien heb, is waar we in de praktijk in het hele land naartoe willen. Kleinschalig, een goede sfeer, iets dat warmte uit straalt. Ik zag dat niet bij elk bezoek, maar het viel mij op bij het gesprek met de directrice en de tevreden be woners. Er moe» landelijk gezien een verschuiving van de grootschalige aanpak met enorme gebouwen, waarin ouderen zijn weggeborgen, maar een kleinschaliger aanpak plaatsvinden. Niet meer goed verzorgd weggeborgen aan de rand van het dorp, maar in het midden van de samenleving, dichtbij de mensen waar ze bij horen. Precies zoals dat op Texel het geval is. Pas dan respecteer je ouderen als indivi duen en niet als een groep die je wegstopt. Dat is één van de prac- tische consequenties van de indivi dueel gerichte liberale politiek. Texel staat hier met kop en schouders boven de rest van het land uit, zonder betutteling uit Den Haag." Ook over de actuele politiek maakte mevrouw Verkerk nog enkele opmerkingen. Alle partijen zijn het erover eens dat de economie weer gezond moet worden, zelfs de PvdA, waar winst maken altijd een vies woord was. In het programma Weer werk van de PvdA staat dat zwart op wit. Datzelfde geldt voor het misbruik van sociale voorzieningen. „Vier jaar geleden heeft de VVD al gezegd, als je de sociale voorzieningen wil handhaven, dan zul je misbruik tegen moeten gaan. Bij de PvdA vonden ze dat een schandalige opmerking, maar nu staat in „Weerwerk" dat misbruik van sociale voorzieningen fors aangepakt moet worden. Dat was laatst ook op de TV. Een VARA-repor- ter vroeg aan Den Uyl of het inderdaad zo erg was met het misbruik van de sociale voorzieningen. Den Uyl zei toen", zei mevrouw Verkerk en hield een glas als microfoon voor de verbaas de WD-voorzitter Hans Wendrich. „Tja, tja, tja", zei Wendrich. „Precies" zei mevrouw Verkerk, „dat zei Den Uyl ook. Maar later gaf hij toch met een volmondig Jazeker toe dat inderdaad misbruik wordt gemaakt van sociale voorzieningen." Stemmingmakerij. Mevrouw Verkerk uitte in De Waal haar onvrede over de weergave van be paalde feiten in de landelijke media. Als je naar de Vara kijkt, mag je volgens haar een linkse berichtgeving verwach ten. Anders is het echter bij de NOS, die objectief dient te zijn. „Op de jour naals werd niets getoond over het feit dat gedurende het paasweekeinde tien duizenden toeristen naar ons land zijn gekomen. Dat is een heel positief punt. Wel daarentegen beelden van een demonstratie tegen kernenergie in Brussel, waaraan een paar Nederlan ders meededen. Dat is stemmingma kerij en bangmakerij. Van enige even wichtigheid of objectiviteit is bij de NOS geen sprake". Over de economische situatie zei mevrouw Verkerk dat de PvdA in zijn programma ten onrechte uitgaat van een groei van de economie van 2.25%. „Met dat percentage kun je de inkomsten van de staat verklaren en daarmee aangeven dat er nog wel geld beschikbaar is voor de collectieve sector. Je hoeft dan niet te verkopen dat daar bezuinigd moet worden. De PvdA is politiek te laf om dat de kiezers te vertellen. Ze rekenen zich rijk met die 2.25%. Dat is volksverlakkerij. De PvdA en de VARA proberen de aan dacht van de pijnlijke economische situatie af te leiden door overdreven veel aandacht aan de kernenergie te geven. Dat is een onderwerp dat emo tioneel wel lekker ligt. Met een grote reportage van die flopdemonstratie over de grens, wordt dat vuurtje lekker aangewakkerd. Over het symposium in Groningen over een kernoorlog worden alleen maar de ergste dingen gemeld. De meer gematigde geluiden worden niet weergegeven". Een kernoorlog vond mevrouw Verkerk het meest afschuwelijke dat je je kunt voorstellen. Het is volgens haar niet waar dat de VVD overal kernwa pens wil neerzetten. De WD is voor ontwapenen, maar niet, zoals onder meer door het Interkerkelijk Vredes beraad wordt voorgesteld, met eenzijdige ontwapening. Het getuigt volgens mevrouw Verkerk van naïviteit om te denken dat de Russen zullen zeggen: O, in Nederland halen ze die wapens weg, dan zullen wij de SS20 raketten ook maar weghalen". Deze manier van denken kwalificeerde het kamerlid als de mentaliteit van het ge broken geweertje. De Motenkoog afgelopen vrijdag. Snel even duiken en dan met armen vol sinaasappels naar de kleedkamer hollen. Een kist vol sinaasappelen bevond zich zaterdagochtend op de bodem van het zwembad de Molenkoog en het was de bedoeling dat de aanwezige jeugd ze één voor één zou op duiken. Het was de openingsstunt waarmee de zwemver eniging TX '71 het nieuwe zwemseizoen inluidde. De weersomstandigheden hadden niet slechter kunnen zijn. Harde wind en een loodgrijze hemel konden echter niet verhinderen dat er toch behoorlijk wat jeugdige zwemmertjes in het water doken en met sinaasappels boven kwamen. Het zwembad wordt vanaf 6 mei ook weer voor zeer vroege zwemmers opengesteld. Op andere da gen gaat de Molenkoog om 10 uur open. Voor abonnementhouders en eigenaren van 10 dagen kaarten gaat het bad op woensdag echter om zeven uur al open, speciaal voor degenen die een frisse duik willen nemen vóór het werk. Wil men gebruik maken van deze mogelijkheden om vroeg te zwemmen dan moet wel van tevoren even gebeld worden naar 02220-3373. Tot 6 mei zijn verschillende kaarten te krijgen voor speciale voorverkoopprijzen. Een hoofdkaart kost f74,50, een bijkaart f 14,25 en een personenkaart f51,50. Na 6 mei zijn de tarieven ongeveer zeven gulden hoger. Ondanks koninginnedag werken drukkerij en redaktie van de Texelse Courant gewoon door. De krant van vrijdag as. zal dus op de gebruikelijke tijd verschijnen. De bejaardensoos uit Den Hoorn houdt woensdag 6 mei haar slotmiddag van dit seizoen. Leden van de bejaar densoos en de bejaardenbond kunnen deze middag bijwonen, aanvang 2.30 uur. Het programma vermeldt een optreden van een revuegroep, verloting en broodmaaltijd. Voor deelname kan men zich opgeven via de volgende nummers: (02226) 362 en 476. Geboren: Wilbert Maxwell, zv. Ro nald A. Loef en Cornelia van Sambeek; Floortje, dv. Martines W. M. Janssen en Jeaunnette Kamps; Wouter, zv. Hen- ricus J. Bakker en Pietje Drijver; Pieter Dirk Adriaan, zv. Adrianus C. P. J. Waverijn en Marianne Mok; Christina Marianne, dv. Bernard G. Beuving en Martje van der Meer; Nicolle Claudia, dv. Joannes P. J. Kager en Petronella M. J. van der Ploeg; Ronald Martijn, zv. Cornelis Grit en Freerkje Kingma; Jette Klaartje, dv. Jozephus L. M. Koster en Johanna C. M. van der Zijden; Dorien Lucia Maria, dv. Poulus Kikkert en Lucia M. C. E. van Beek; Natascha, dv. Cor nelis H. Zoetelief en Vrouwtje de Wit. Overleden: Johannes J. ten Camp, oud 72 jaar; Edwin J. Bakker, oud 29 jaar; Fennigje Sjonder, ev. Van der Meer, oud 66 jaar; Hermanus J. Neijens, oud 62 jaar; Dirk Koorn, oud 68 jaar; Agatha A. Verberne, oud 86 jaar; Geertje van der Meer, oud 27 jaar. Ondertrouwd: Jan E. Haag en Oda M. R. Hillege; Robert C. Vinke en Neeltje T. Zuidema; Herman M. Kulk en Sandra Grootjen; Andreas F. Veeger en Chris tina S. Boon. De 20-jarige J. G. Gijsen uit Voorburg werd donderdagmiddag vrij enrstig ge wond, toen hij bij het parachutespringen op het vliegveld Texel veel te hard neerkwam. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd, waar later bleek dat zijn kwetsuren niet levensgevaarlijk waren. Oorzaak van het ongeval was een zg. 'lijn over', een zeldzaam verschijnsel waarbij een lijn van de parachute over de koepel wordt getrokken zodat deze zich niet behoorlijk kan ontplooien. Gijsen constateerde dat, maar maakte een fout bij het in werking brengen van de reserveparachute, waardoor deze verward raakte met de hoofdchute en ook niet behoorlijk open ging. Met een snelheid die ongeveer vier keer zo groot was als bij een normale sprong, kwam de jongeman op het vliegveld neer en liep daarbij onder meer een gebroken bovenbeen en gekneusde ribben op. De vrees dat hij daarbij tevens fataal inwen dig letsel had opgelopen, werd gelukkig niet bewaarheid. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld. De f:lm 'Dream of passion' is de hedendaagse versie van Medea. Het grote klassieke drama van de vrouw. In de oorspronkelijke tragedie voelt de vrouw Medea zich verraden en verlaten door haar man en doodt zij uit wraak en uit wanhoop de twee kinderen die uit hun huwelijk waren voortgekomen. Regisseur Jules Dassin laat dit drama zich herhalen in het Griekenland van de jaren zeventig binnen een in Griekenland wonend Amerikaans gezin, waarin Ellen Burnstyn de Medea-rol vervult. Het drama speelde zich af in de weken dat Melina Mercouri in het grote openlucht theater van Epidavros repeteerde voor een opvoering van het oorspronkelijke spel. Kort voor de premiere kreeg zij een conflict met de regisseur over de opvattingen van het stuk. Enerzijds gedreven door een crisis die -zij per soonlijk en artistiek doormaakte als de wereldberoemde ster die het einde van haar mooie carriere ziet naderen, an derzijds aoor net zoeken naar een aan- knopingspunt met onze samenleving voor Medea. 'Dream of passion' (Nood kreet van een wanhopige vrouw) is een boeiend kijkspel geworden, balancerend af en toe op de rand van het melodrama, soms een tikkeltje neigend naar kitsch, om dan opeens een verrassende wen ding te nemen naar een milde spot op Mercouri, de leeuwin, de kenau, die hier min of meer in de rol van haar eigen leven komt. Donderdagavond in de Filmganger. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In het kader van de verkiezingen kwamen enkele partijen zelfs op Texel hun goede bedoelingen demonstreren. Eerst de RPF, die de AR en de CHU wil voortzetten met eigen visie op de bijbel. De RPF zet zich nogal vreemd af tegen denkvormen die niet in haar kraam te pas komen, maar vult eigenlijk niets in. Als je de bijbel als maatstaf wilt nemen, moet je toch wel andere prioriteiten stellen dan de RPF. Emancipatiezaken wegl Ook komt de RPF nergens op voor minderheden, vertrapten, onderdrukten en rechtelozen en de massa's die ver stoken zijn van andere produktiemidde- len dan hun arbeid. En die moet goed koper worden om bedrijven in staat te stellen de economie te verbeteren. Aan wie komt dit ten goede? Niet aan de zwakste maar aan de sterkstel De RPF neemt geen notie van symptomen als kraken. Hier dient gewoon de ME ingezet te worden om kapitaalbelangen te beschermen. Ik vind, dat mensen als Leerling die doen voorkomen alsof abortus en euthanasie voor de lol plaatsvinden en doen of het om een 'zaak' gaat i.p.v. een diep menselijk probleem, niet als 'volksvertegenwoor diger' geschikt zijn. De andere voortzetter van AR, CHU en KVP kwam ookl Ook die richt zich op hogere idealen. Maar waarom vult het CDA dan geen kernwapenprogramma in, doch laat dit over aan de volksver tegenwoordigers, waarvan de groep 'Loyalisten' gedeeltelijk niet meer terug komt? Wat ben je dan eigenlijk aan je Schepper verantwoord? Kernbewape ning is zeker geen ethische zaak, want Lubbers heeft al geopperd geen 48 maar 16 kernraketten te installeren. Ook om trent het milieu zie ik nergens de con crete verantwoordelijk aan die Schep per. Ook wil het CDA de produktie opvoeren (ten koste van wie?), het be drijfsleven betere kansen geven dan de arbeid door de arbeid te korten de sterke bevoordelen tegen de zwakke. 'Ontwikkelingsbeleid wordt op peil ge- houdenl' Wordt het ook op dezelfde manier gedaan als nu, door het be drijfsleven extra kansen te geven? Het ontwikkelingsmodel klopt van geen kanten. Buitenlands beleid dan. Waar blijft de verantwoording bij de levering van oorlogstuig, vooral aan Indonesië, dat meer dan 100.000 mensen op Oost-Timor uitroeide? Nooit is er één vraag over gesteld, nooit één veroor deling over uitgesproken. CDA is een belangengroep in de ban van het ideaal van de macht i,p,v, in de macht van het ideaal. (Toespraak Van Agt 11/4). Daarom zit CDA wel tussen WD en PvdA. Christelijke politiek dient uit te gaan van andere principes. We hebben de aarde gekregen om te beheren en om er genoeg aan te hebben. Daarom zullen we moeten ophouden met het plegen van roofbouw op de aarde. Dat vraagt de snelle aanpak van niet eindigende energievormen als zon en wind en het stoppen van de gevaarlijke kernenergie. Dat vraagt om herverdeling van pro- duktiemiddelen en arbeid, om klein schaligheid, om arbeid centraal te stel len. Het vraagt om het ideaal de mens als schepsel tot de waarde te laten komen waarvoor hij was bestemd, ook in ontwikkelingslanden. Het vraagt om de moed kernwapens weg te doen, te beginnen uit Nederland. Het vraagt de moed van een ieder, de politieke mat heid te doorbreken en aan de slag te gaan. Jaap Vlaming, Achtertune 17, Oosterend. Met verwondering lazen we in de Texelse Courant van 17 april in het verslag 'Plannen voor een Open School op Texel' o.a. dat de heer R. jansen constateerde dat het vrouwenhuis een emanciperende werking op andere vrouwenorganisaties heeft omdat veel ac'»/iteiten worden overgenomen door de Plattelandsvrouwen. Volgens ons is de heer Jansen niet goed geïnformeerd, want de Ned. Bond van Plattelandvrouwen heeft een eigen doelstelling in een geheel andere sfeer. De Bond draagt materiaal aan tot vorming en ontwikkeling van de leden en stelt hen daardoor in staat zelf te beslissen en een eigen standpunt in te nemen. Namens de Bond van Plattelands vrouwen, mevr. H. Daalder mevr. Zegel-van der Vis

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5