internationaal symposium over lot van de zeehond VAN HET RAADHUIS Afsluiten Marsdiep om de Waddenzee schoon te krijgen...., Nieuwe kapverordenlng regelt herplanten klandestien kapwerk 'Mennohof' straat in Den Burg p Qedeputeerde met kritiek Staten eens op sluiten Pedagogische Academie c Met toespraak van lVa///s de Vries Geen SVC-gymnastlek Uit het handelsreglste Prioriteiten op jaarvergadering Sportraad Fietstocht tegen atoombewapening Bejaarden Den Burg naar KRO-studio Mededelingen van B. en W. NVSH blijft nog even actief Kledingaktie Mensen in nood V| PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 ME111 r Het NIOZ, het RIN en de werkgroep „Zeehond" van de Wad denzeevereniging zijn betrokken bij een internationaal sympo sium, dat op donderdag 7 mei wordt gehouden in het NIOZ- gebouw in 't Homtje. Op het symposium zullen mensen uit Nederland, Duitsland en Denemarken praten over het lot van de zeehond in het Nederlandse waddengebied. Aanleiding is de zeer zorgwekkende toestand waarin de zeehondenpopulatie aldaar is komen te verkeren. Het symposium zal worden ingeleid door staatssecretaris G. C. Wallis de Vries van CRM, die daarbij waarschijnlijk mededelingen zal doen over de aanwijzing van de Waddenzee tot staatnatuurreser- vaat, ook wel omschreven als „het van toepassing verklaren van de natuurbeschermingswet in de Waddenzee". Voor het symposium zijn tal van personen en instanties uitgenodigd, die met het beheer van de Waddenzee te maken (zullen) hebben, zoals de ge meentebesturen van de verschillende eilanden, CRM, Staatsbosbeheer e.d. Het symposium begint even na tien De Stichting Texelse Sportraad houdt maandag 18 mei haar jaarvergadering in dorpshuis De Wielewaal. In deze ver gadering, waarvoor de bij de sportraad aangesloten verenigingen uitgenodigd worden, zullen de doelstellingen voor de komende jaren vastgesteld worden. Hiervoor is door het bestuur een lijst samengesteld. Als doelstelling staat op die lijst het behartigen van de belangen van de verenigingen bij de diverse in stanties en overheden. Volgens het bestuur van de sportraad zijn de con tacten tussen verenigingen en gemeen te niet slecht, maar wordt het belang van particulier initiatief in het vereni gingsleven door de overheden niet juist aangevoeld. De Sportraad wil namens de ver enigingen met de gemeente onderhan delen. Verder is het bestuur van de sportraad van mening dat doelmatige sportkeuringen moeten worden bevor derd. Het aantal mensen dat sport be oefent neemt toe, vooral ook omdat steeds meer ouderen en kinderen aan sport gaan doen. Om te bereiken dat de sportbeoefening ook inderdaad ter on dersteuning van de gezondheid is, zal het bureau sportkeuringen intensiever moeten werken. Nagegaan moet wor den of de schoolkeuringen tevens ook als sportkeuring kunnen worden aange merkt. Drempel activiteiten Bij de te organiseren evenementen zijn sportuitwisselingen en het onder steunen en organiseren van sportde- monstraties belangrijk. Wat betreft re creatiesport wil men doorgaan met het organiseren van de zogenaamde drem pelactiviteiten die dienen om bepaalde recreatiesporten te introduceren. Be kend is de cursus catamaranzeilen die binnen dit kader werd georganiseerd en ook zal, bij voldoende aanmelding, een cursus softbal van start gaan. Het ini tiatief tot het organiseren van drem pelactiviteiten kan uitgaan van sport verenigingen of van de Sportraad. Een probleem bij drempelactiviteiten waar van het initiatief door de Sportraad wordt genomen, is dat de uitvoering problemen kan geven. Zo werd enkele jaren terug een cursus tennis geor ganiseerd waarvoor zich tegen de zestig mensen meldden. Deze zestig konden echter lang niet allemaal meedoen, om dat er te weinig tennisruimte was. Zomerwerk Ook in de toekomst krijgt het zomer- recreatiewerk zowel voor de eigen be volking als voor de op het eiland ver blijvende gasten veel aandacht. Het is daarom belangrijk dat mensen worden gevonden die aan het zomerrecreatie- werk leiding kunnen geven. De Sport raad denkt hierbij vooral aan de Texelse jeugd. Het leiding geven aan het zomer- recreatiewerk of het assisteren hierbij zou een zinvolle vrijetijdsbesteding kun nen zijn. Bovendien kan het bij sol licitaties voor bepaalde beroepen gun stig zijn als men kan aantonen zich met dergelijk werk te hebben beziggehou den. Het bestuur van de Sportraad vindt dat het zomerrecreatiewerk uitgebreid moet worden tot algemeen vakantie- recreatiewerk. Er zouden dan ook in de paas- en herfstvakantie activiteiten ont plooid kunnen worden. Dit idee past in de seizoenverbreding die bij het toe ristisch beleid van de gemeente wordt nagestreefd. De sporttrainer die bij het jeugdvoetbalplan wordt ingezet kan eveneens assisteren bij het zomerrecre atiewerk. Deze trainer wordt ook in geschakeld bij het opleiden van sport- technisch kader. uur 's morgens en wordt namens NIOZ en RIN geopend door dr. J. J. Zijlstra, een van de directeuren van het NIOZ. Dan volgt de toespraak van Wallis de Vries en wordt door drs. J. J. Hooft gesproken over de toepassing van de natuurbeschermingswet in het wadden gebied. Gastsprekers uit Nedersaksen en Sleeswijk Holstein vertellen vervol gens over beleid en beheer in het Duitse deel van de Waddenzee. Het zelfde doet iemand uit Denemarken met betrekking tot het Waddenzee gedeelte dat bij Denemarken hoort. Het middagprogramma begint met een uiteenzetting over het zeehonden- onderzoek door dr. Peter Reijnders uit Den Burg; hij praat ook over het belang van internationaal geïntegreerd beheer. Lenie 't Hart van het zeehondenop vangcentrum Pieterburen vertelt over haar werk en de internationale wadden zeeactie ,,De zeehond terug in de Wad denzee" is onderwerp van een praatje door drs. P. I. Lagendijk. Met een bezichtiging van de zeehondenbassins van het RIN wordt het symposium afgesloten. Het was de bedoeling ook nog een persconferentie te houden, maar dat gaat niet door, want staatssecretaris Wallis de Vries vindt het beter deze te houden op 18 mei, waarschijnlijk op een andere plaats in het land. Getracht wordt zoveel mogelijk Texe laars te laten deelnemen aan de fiets tocht tegen atoombewapening die op 2 mei in Noordholland wordt gehouden. Wie mee wil doen aan deze demon stratie kan zich in verbinding stellen met Job Blanken, telefoon 02220-3012. De fietstocht is georganiseerd door de vredesbewegingen Interkerkelijk Vre desberaad en Stop de N-bom; stop de kernwapen wedloop. De tocht gaat van uit Alkmaar via Bergen, Koedijk, Lan- gedijk, Heerhugowaard, Sint Pancras terug naar Alkmaar, totaal 37 kilometer. Enkele onderbrekingen zijn opgenomen om te rusten en te protesteren. De actie is bedoeld om de regering er toe te bewegen definitief af te zien van plaatsing van 48 nieuwe atoomraketten in Nederland. Onder druk van de pu blieke opinie is beslissing over de plaat sing al uitgesteld tot het eind van dit jaar. De actievoerders wijzen er op dat het rakettenplan de atoomdrempel ver laagt waardoor het risico dat in Europa een alles vernietigende atoomoorlog zal uitbreken groter wordt. De bejaardenclub Den Burg gaat deze keer naar de KRO-studio in Hil versum. Omdat daar tegelijkertijd hoog stens vijftig personen kunnen worden ontvangen, worden deze keer twee reizen gemaakt: op dinsdag 9 juni en donderdag 18 juni. Blijkens het programma wordt eerst koffie gedronken in het nieuwe Rick's Brugrestaurant nabij Schiphol. Vervol gens wordt in Hilversum de studio be zichtigd; daar wordt ook de lunch ge bruikt. In Wijk aan Zee wordt gedineerd. De kosten van de reis zijn 745,— per persoon, alles inbegrepen. Opgave op maandag 4 mei tussen 15.00 en 17.00 uur in het dienstencentrum De Hollebol aan de Burgwal. Verdere informatie wordt (na maandag a.s.) gegeven door mevrouw J. Wassenaar-Wilmink. Wil lem van Beierenstraat 34, telefoon 02220-2181. De gymnastiekafdeling van SVC in De Cocksdorp heeft maandag 4 mei geen gym; vrijdag 8 mei is er wèl les. HINDERWET Tot en met 1 juni 1981 liggen op werkdagen van 09.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede op maan dagavonden van 19.30 tot 22,30 uur op het gemeentehuis, kamer 209, ter in zage de aanvragen voor een vergunning ingevolge de hinderwet, ingediend door: L. A. Mol en J. Coutinho, voor een snelstomerij aan de Waalderstraat/hoek Wilhelminalaan te Den Burg; Elleko Vermeulen, voor het uitbreiden van een timmerfabriek aan de Slotskolk 6 te Oosterend (revisievergunning); M. G. A. Blauw-Scholte, voor een sla gerij aan de De Ruyterstraat 26 te Oude- schild; F. J. Bakker, voor een melkveebedrijf aan de Stolpweg 22 te Den Hoorn; J. den Holder, voor een bovengrondse opslagtank voor vloeibaar propaangas aan de Vuurtorenweg 47 te De Cocks dorp; G. Bakker, voor een bovengrondse op- ar SI Mensen die klandestien bomen kap pen, kunnen worden verplicht tot her planten. In andere gevallen kan aan een vergunning om te mogen kappen de voorwaarde worden verbonden dat her beplanting plaatsvindt. Dit betekent een belangrijk verschil tussen de oude en de nieuwe kapverordening op Texel. In de nieuwe verordening is de her- beplantingsplicht ondubbelzinnig gere geld. De verordening zou woensdag middag ter sprake komen in de commis sie voor algemene zaken, maar omdat van de commissieleden alleen de heer Beumkes kwam opdagen, ging die ver gadering niet door. De gemeente zegt dat de noodzaak van de herbeplan- tingsregeling onlangs op een droeve wijze aan het licht kwam, toen in De Waal een aantal karakteristieke bomen klandestien werd gekapt. Redenen waarom een kapvergunning kan worden geweigerd moet liggen in het belang van natuur-, landschaps-, dorps-, of stadsschoon, of in milieu beheer. Als op die grond een vergun ning wordt geweigerd kan aan de aan vrager wel schadevergoeding worden toegekend. De beslissing op een ver zoek om schadevergoeding ligt bij de gemeenteraad. De kapverordening moet gezien worden als aanvulling op de boswet. Deze wet regelt het kappen van bomen in bossen, de kapverorde ning richt zich op overige plekken waar bomen groeien. Onder de kapverorde ning vallen geen wegbeplantingen en rijen populieren en wilgen langs land bouwgronden. Ook vruchtbomen, windschermen om boomgaarden, kweekgoed en fijnsparren die niet ouder zijn dan twaalf jaar en die gekweekt worden voor de kerstbomenhandel, val len er niet onder. Dit betekent niet dat deze bomen vrij te kappen zijn. Vaak zal volgens het bestemmingsplan hiervoor een zogenaamde aanlegvergunning no dig zijn. Tegen weigering van een kapvergun ning kunnen burgers in beroep bij de Kroon. Tegen voorschriften die in de kapvergunning zijn opgenomen kan men in beroep bij de gemeenteraad. De Ondanks de op handen zijnde ophef fing zal de Texelse afdeling van de NVSH tot nader order de wekelijkse in formatieavond met middelenverkoop in het Groene Kruis-gebouw blijven ver zorgen. Het officiële besluit tot ophef fing is nl. nog niet genomen, het is een bestuursvoorstel waarover de leden zich nog moeten uitspreken. Daarbij zal tevens worden bepaald in hoeverre op Texel toch nog een bepaalde vorm van voorlichting op sexueel gebied in stand zal worden gehouden, bijv. door het aanwijzen van kontakt- en verwijzings personen. De wekelijkse informatie is voorlopig dus nog elke maandagavond van 20.00 tot 21.00 uur. afdeling algemene zaken zegt dat de kapverordening slechts een succes is als de gedachte er van wordt gedragen door de bevolking en dan vooral door de verschillende dorps- en buurtgemeen schappen. „Sociale controle kan hier een positieve invloed hebben op de soms aanwezige onverschilligeheid te genover het groen, waarvan ogen schijnlijk geen economisch profijt kan worden getrokken", staat in het bege leidende stuk. De jaarlijkse kledingactie voor de Stichting Mensen in Nood wordt op 18, 19 en 20 mei gehouden. Dat is later dan andere jaren, want de organisatoren hadden moeite met het vinden van ge schikte opslagruimte. Er wordt een dringend beroep op iedereen gedaan oude kleding nog even te bewaren totdat de inzamelingsactie van start gaat. De contactadressen is de verschil lende dorpen zullen nog bekend worden gemaakt. Het Friese VVD-statenlid drs. Frans Steenmeijer ziet het afsluiten van het Marsdiep als een mogelijkheid om de Waddenzee schoon te krijgen. Door het maken van een dam zou een eind worden gemaakt aan het binnendringen van het vergiftigde rijnwater. „Begrijpt u me goed, ik pleit niet voor afdamming maar het is een optie die niet buiten het beeld mag blijven. Als het de enige manier is om de Waddenzee schoon te krijgen, verdient dit denk beeld te worden overwogen. Daarom zou een kosten-baten analyse van een eventuele afdamming van het Marsdiep niet mogen ontbreken", aldus (volgens de Leeuwarder Courant) het statenlid in een commissievergadering waarin de Interprovinciale Structuurschets Wad denzee werd besproken. Is afsluiting van het Marsdiep waar door Texel zou ophouden eiland te zijn meer dan alleen maar een nauwelijks serieuze kreet die door een journalist is opgepakt om het overigens saaie ver slag van de commissievergadering wat aantrekkelijker te maken? We vroegen dat aan de heer C. P. Harting, hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. Tevens de vraag of zo'n afsluitingsoperatie technisch mo gelijk en betaalbaar is. „Het lost niets op", aldus het hoofd van de dienstkring die er op wijst dat het Marsdiep niet het enige zeegat is waar door vuil Rijnwater de Waddenzee bin nen kan dringen. Na afsluiting zou de vuilwaterstroom zich verplaatsen naar het Eierlandse Gat, zodat ook daar de boel dicht zou moeten. Harting vertelde ook dat afsluiting van het Marsdiep een verdere en versnelde aantasting van de Texelse westkust tot gevolg zal hebben. Door de dwars- stromen uit het Marsdiep kunnen nu de beschermende zandbanken in stand blijven. Als die stromen er niet meer zijn dan zullen eerst de banken worden weggeschuurd en vervolgens gaat de kust er aan. Technisch is alles mogelijk, dus ook afsluiten van het Marsdiep. Het is een operatie die te vergelijken is met de afsluiting van de Oosterschelde en dan ook een miljard of zes zal kosten.... Harting vindt dat het heel wat reeëler is om door bindende afspraken het kwaad bij de bron te bestrijden. Het lozen van chemisch en ander vuil in de Rijn moet worden gestaakt, in het buitenland maar ook in Nederland zelf. slagtank voor vloeibaar propaangas a Driehuizen 12 te Den Burg; Het Gasbedrijf Texel B.V., voor e gasreduceerkast aan de Bosrandweg De Koog. Gedurende de inzagetermijn kunn gemotiveerde bezwaren bij burgemei ter en wethouders, postbus 200, 17 AE Den Burg, worden ingediend gene, die een bezwaarschrift indiei kan verzoeken zijn persoonlijke get vens niet bekend te maken. Met betrekking tot de genoem aanvragen kunnen mondeling, gen 9; tiveerde, bezwaren worden ingebrat op een openbare zitting. Voor de aa vragen genoemd onder a., b en c woi de openbare zitting gehouden woensdag 20 mei 1981, achtereenv gens aanvangend om 14.00, 14.30 15.00 uur. Voor de aanvragen genoer onder d, e en f wordt de openb; zitting gehouden op donderdag 21 n 1981, achtereenvolgens aanvangend c 14.00, 14.30 en 15.00 uur. Tijdens zitting is tevens gelegenheid om over aanvraag van gedachten te wisselen Tegen de onder g genoemde a: vraag kunnen op verzoek mondeli gemotiveerde bezwaren worden int bracht. Hiervoor kan tot en met 25 n 1981 een afspraak gemaakt worden. Zij, die schriftelijk en/of mondeli bezwaren hebben ingediend, zullen zijner tijd eveneens in de gelegenhi worden gesteld om bezwaren tegen desbetreffende ontwerp-beschikking te dienen. Nadere informatie wordt u dest vraagd graag door de afdeling algeme zaken ter gemeentesecretarie verstrel I Inschrijvingen: Onderhoudsbedrijf vliegtuigen. Eic Naalrand i Wijzigingen: Maat, Begrafenis- en Crematie-c derneming. Eigenaar G. Maat. Bed 4 voortgezet door A. Maat, Keesoi V. naar M. Kortenhoeven, Den Hoorn. laan 8, Den Burg. 'Kokkelsedijkweg', 'Kokkebol', 'De Noordom' en 'Mijlpaal 8 Wanneer een Texelaar zou worden gevraagd waar deze strat liggen, zou hij niet snel antwoord weten. Het zijn dan ook ge^ bestaande straatnamen, maar namen die zijn bedacht door dorpscommissie van De Cocksdorp. Zowel met deze commissie met de dorpscommissie Oosterend heeft het gemeentebestuur c tact gezocht om namen te bedenken voor de nieuwe weg die ontstaan langs de waddendijken. Deze weg diende aanvankelijk vi het bouwverkeer voor de dijkophoging. De dorpscommissie Oosterend liet niets van zich horen en gaf derhalve geen naa suggesties. De kwestie van de straatnamen had gistermiddag in de vergadering van de commissie voor algemene zaken aan de orde moeten komen, maar omdat het vereiste aantal raadsleden niet aanwezig was, kon de vergadering niet doorgaan. Het voorstel aan de commissieleden was om de naam van de IJsdijk van de Laagwaalderweg tot aan Nieuweschild ongewijzigd te laten. Vanaf Nieuwe schild tot het einde van de weg in polder de Eendracht zou de naam 'Waddendijk' moeten luiden. De Loswal diende aan te ,,Een verdere uitkleding van onderwijsmogelijkheden op het terrein van beroepsonderwijs in de kop van Noordholland." Zo omschrijven burgemeester en wethouders van Den Helder de plannen van de rijksoverheid om de pedagogische academie te Den Helder te sluiten. Ook in de Texelse raad is bezorgdheid uitgesproken over de voorgenomen sluiting. Er werd toen overwogen die bezorgdheid uit te drukken in een motie, maar besloten werd daarmee nog even te wachten. Als het gebouw in Den Helder sluit, zou Texel voor deze vorm van onderwijs van Alkmaar afhankelijk worden. In een brief aan het college van Gede puteerde Staten van Noordholland schrijft het Helderse college van B en W dat de kop van Noordholland op vele wijzen wordt achtergesteld bij de rest van het land. Nu de pedagogische aca demie uit Den Helder moet verdwijnen betekent dat, dat een gebied met 150.000 inwoners zo goed als verstoken is van middelbaar of hoger beroeps onderwijs. „Dat betekent dat straks de jeugd van Texel tot voorbij Schagen alleen middelbaar- en hoger beroeps onderwijs kan volgen als de jongeren het ouderlijk huis verlaten om elders onderdak te zoeken. Want, wanneer een scholier van Texel onderwijs in bijvoorbeeld Alkmaar wil gaan volgen, dan moet hij of zij er wel rekening mee houden dagelijks zo'n drie tot vier uur kwijt te zijn aan reizen", staat in de brief. Het beleid van de gemeente Den Helder is juist gericht op het vergroten van de mogelijkheden voor middelbaar en hoger beroepsonderwijs om de jeugd in Den Helder en omgeving meer kansen tot ontwikkeling te bieden. Nu het er naar uitziet dat het besluit om de peda gogische academie te sluiten definitief is, zou het goed zijn als er andere beroepsopleidingen voor in de plaats komen. Dat mogelijkheden hiervoor aanwezig zijn, heeft de minister van on derwijs bevestigd. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben inmiddels laten weten de bezorgdheid van het college in Den Helder te delen. In een brief aan de minister van onderwijs en wetenschap pen wordt er op gewezen dat de kop van Noordholland en Texel een te uit gestrekt gebied is om alle onderwijs voorzieningen te concentreren in Alk maar en in Hoorn. Dit mede wegens de slechte verbinding tussen Alkmaar en Den Helder. Gedeputeerde Staten vra gen in hun brief verder aandacht voor mogelijk nieuwe opleidingen in Den Helder. Het gaat om een afdeling 'Al gemene Operationele Technologie' in de hogere zeevaartschool, een afdeling electrotechniek aan de gemeentelijke middelbare school voor zeevisvaart en een school voor MEAO. Bovendien wordt gewezen op een landelijk sprei dingsplan dat streeft naar regionale vestigingspunten voor verzorgende be roepen. Op grond daarvan zou op het scholenplan voor 1985 wellicht een MBO dagopleiding voor verpleegkundi gen in Den Helder kunnen worden gevestigd. vangen bij Oost en zou moeten eindi bij de Waddendijk. Voor deze oplos: had de afdeling algemene zaken gi zen om de betreffende weg langs de van niet teveel verschillende namei voorzien. Omdat zich in Den Burg enkele 1 Y/t anderingen hebben voorgedaan ge K rende de laatste jaren en bovendien serie bejaardenwoningen tussen Waalderstraat en de Burgerhoutsti gebouwd zal worden is de straatna: geving in Den Burg kritisch bez Hierbij werd advies verkregen van stichting Bejaardenzorg en de doi commissie van Den Burg. De volgei voorstellen vloeiden daaruit voort: "De naam van de Burdetstraat vana Bernhardlaan wordt gewijzigd in Hal weg. De Hallerweg loopt volgens voorstel van de Bernhardlaan tot Schilderweg. "De naam van het Schilderend vanal Julianastraat tot aan de voorma 'Kolenkit' wordt veranderd in Wei straat. "De Elemert komt te lopen van Warmoesstraat tot de Emmalaan. "De Parkstraat begint bij de Warmo straat en eindigt bij de Weverstraat. "De straat vanaf de Keesomlaan (tus het Schilderend en de Haffelderweg langs het SVT terrein) tot aan Haffel wordt betiteld als Slingerweg "De straat rond het com; wordt Starkenburgh genoemd. De v bejaardenwoningen van Starkenbu ningen aan deze weg blijven volgens bestaande nummering genummerd 1 I Mennoho De nieuw geprojecteerde straat sen de Waalderstraat en de Buri houtstraat was voor een aantal pi culieren aanleiding om creatief te ken. Hiertoe uitgenodigd door berich in de plaatselijke pers werden nan aangedragen als Willem Dreesstr: Jan Reijstraat (4 keer). Van der Vlisl: en Noordermarkt. Ook hadden mensen zich laten inspireren door d( deze buurt gelegen doopsgezindeki Daarom werden Mennistenhof, M nistenbuurt, Mennostraat en Menno gesuggereerd. De dienst algemene ken voelt het meest voor deze laat benaming. Het te bouwen complex jaardenwoningen zal eveneens de na Mennohof krijgen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2